Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οταν ο γονιος αδιαφορει στην απαραδεκτη συμπεριφορα του παιδιου...


Recommended Posts

''Τις προαλλες του ειχα δωσει μαρκαδορους να ζωγραφισει και αυτο τους κοπαναγε πανω στο χαρτι με αποτελεσμα να γεμισει το (χειροποιητα και με πολυ κοπο βαμμενο ) τραπεζι με πουα διαφορων χρωματων..του ειπαμε οτι δεν πρεπει να κανει ετσι γιατι λερωνει το τραπεζι και δυσκολα θα βγουν τα χρωματα και αυτο πεταξε περα το χαρτι και συνεχισε να βαφει απευθειας το τραπεζι...Ο δε πατερας του περα βρεχει...Επειτα ενω του δινω διαφορα παιχνιδια της μικρης να ασχολειται ετυχε εκεινη τη μερα και ειχα μονο ενα μαζι μου..το οποιο του χα δωσει και το χε παρατημενο σε μια γωνια ενω διακοσμουσε...Ηθελα να αφησω για 5 λεπτα τη μικρη στο καροτσι και του ειπα θα το παρω για λιγο να ασχοληθει το μωρο και μετα θα στο ξαναδωσω..Με πηρε απο πισω μου τραβαγε τα ρουχα και επειδη του ειπα οτι το χρειαζομαι για 5 λεπτα και δεν το εδωσα επιτοπου πισω μου εγραψε τα ρουχα με τους μαρκαδορους που κραταγε..Του ειπα προσεχε με λερωνεις!!Απαντησε το ξερω!!(Ο πατερας συνεχιζει να αδιαφορει)

Του απομακρινα τα χερια και του ειπα πολυ σοβαρα οτι αν φερεται ετσι δεν θα του ξαναδωσω παιχνιδι και αρχισε να φωναζει οτι θα παρει ιδια παιχνιδια και δεν θα τα δινει στην Ιζαμπελλα κλπκλπ.Του ειπα οτι δεν πειραζει και οτι αν ειναι καλο παιδι η Ιζαμπελλα θα συνεχισει να μοιραζεται τα παιχνιδια της μαζι του...Εν ολιγης επαθε παρακρουση και πηγε να αρπαξει το παιχνιδι απο τα χερια της μικρης φωναζωντας την τρομαξε εβαλε η μικρη τα κλαμματα(δεν κλαιει ποτε ομως!!!) Μου γυρισε το ματι την πηρα και εφυγα για να μην αντιδρασω ασχημα...

Αλλη μερα (πορωνεται με το καροτσι της Ιζαμπελλας)ανοιγοκλεινε το σκεπαστρο και ηθελε οπωσδηποτε να μπει στο καροτσι να παιξει κρυφτο..Πηγε να τραβηξει τη μικρη για να τη βγαλει εξω και αφου τον απομακρυνα ηρθε απο πισω και τραβηξε με δυναμη το σκεπαστρο παραλιγο αν δεν προλαβαινα θα της μαγκωνε τα χερια...

Στο δεν κανει απανταει ΕΓΩ ΘΕΛΩ!!

Στο οτι δεν κανουμε παντα οτι μας αρεσει ειδικα αν ειναι επικινδινο για τους αλλους απανταει ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ!!!

Προχτες εφτασα στο μαγαζι και η μικρη κοιμοταν του λεω ησυχα μην την ξυπνησεις(ηταν 6 μ.μ. και λογω δοντιων ηταν ξυπνια ολη νυχτα )

Εφυγε απο τον πατερα του κι ετσι οπως την ακουμπησα στο καροτσι ηρθε και της τραβηξε το ποδι και φωναζε το ονομα της και φυσικα την ξυπνησε...''

 

Δηλαδή εσάς σας φαίνεται ένα νορμάλ παιδί;Θα το ανεχόσασταν;Δεν πιστεύω να δεχόσασταν να έχει το δικό σας παιδί τέτοια συμπεριφορά....Και μόνο αυτά που απαντάει το παιδί δείχνουν ότι έχει γνώση του τι κάνει και παρόλ'αυτά τα κάνει!Εκεί θέλει παρέμβαση, αυτά είναι τα παιδιά που παρενοχλούν τα παιδιά σας στο σχολείο (βλέπε bullying)!Καταπολεμήστε αυτή τη συμπεριφορά όποτε μπορείτε, τα παιδιά σας θα είναι αργότερα τα θύματα!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάντως πλάκα πλάκα, αν σας παίρνει ο χώρος, δημιουργείστε ένα μέρος για παιδιά..Το έκανε ένα εστιατόριο της περιοχής μου κι είναι πολύ εξυπηρετικό..Εχει πλαστική μοκέτα, λιγα παιχνιδάκια για όλες τις ηλικίες, τραπεζάκι, 3-4 καρεκλάκια για να ζωγραφίζουν...Υπάρχει και ταμπέλα που λεει οτι οι γονείς ευθύνονται για την φύλαξη των παιδιών τους...

 

Όντως είναι πολύ καλή ιδέα.

Και εμείς το χειμώνα μόνο τέτοιες ταβέρνες προτιμούμε με την παρέα μας που έχουν όλοι παιδιά.

 

Και λίγο να δούμε και τα όρια.. "μην ζωγραφίζεις παιδί μου γιατί θα σου φύγει ο μαρκαδόρος και θα λερώσεις το χειροποίητο τραπεζάκι" ... νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει και θα πρέπει να αναθεωρήσουμε λίγο στο τι σημαίνει "προβληματική συμπεριφορά"

 

Ναι τα όρια διαφέρουν από οικογένεια σε οικογένεια.

 

Προσωπικά επειδή έχουν δει πολλά τα ματιά μου όσο αναφορά τα παιδιά, την συγκεκριμένη φράση την έχω χρησιμοποιήσει μόνο μία φορά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει αν το πρόβλημα είναι ότι ενοχλεί τον υπόλοιπο κόσμο ή ενοχλεί την Ιζαμπέλα.

 

Αν ενοχλεί καθημερινά τον κόσμο και θεωρώ ότι κάνει ζημιά στην επιχείρησή μου, θα μίλαγα στον πατέρα.Δηλαδή πόσο σπουδαίος είναι αυτός ο πατέρας και πόσα λεφτά αφήνει στο μαγαζί που δεν τολμάτε να του μιλήσετε (ευγενικά πάντα).

 

Αν θεωρώ ότι ενοχλεί συγκεκριμένα το παιδί μου, θα ήμουν κοντά να το προστατεύσω (πχ θα το κοίμιζα κάπου που δεν θα είχε πρόσβαση ο μικρός). Αλλά πέρα του ότι τρέχει πάνω κάτω, δεν κατάλαβα ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα (αφού λες ότι δεν έχει διαμαρτυρηθεί κανένας πελάτης). Οι μαρκαδόροι στο τραπεζάκι? Έτσι κι αλλιώς ο οποιοσδήποτε πελάτης δεν θα μπορούσε να χαράξει τα τραπεζάκια ή να τα χτυπήσει κατά λαθος? Στο κάτω κάτω βάλε ένα τραπεζομάντηλο.

Και για ποιον λόγο το κάλεσες στη βάπτιση??? Άρα έχετε μια παραπάνω οικειότητα με τον πατέρα του. Δεν καλείς στη βάπτιση του παιδιού σου τον κάθε πελάτη του εστιατορίου...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Και λίγο να δούμε και τα όρια.. "μην ζωγραφίζεις παιδί μου γιατί θα σου φύγει ο μαρκαδόρος και θα λερώσεις το χειροποίητο τραπεζάκι" ... νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει και θα πρέπει να αναθεωρήσουμε λίγο στο τι σημαίνει "προβληματική συμπεριφορά"

 

Σύμφωνα με το σύνταγμα, η ελευθερία του ενός σταματάει εκεί που ξεκινάει η ελευθερία του άλλου...Αν την κοπέλα την ενοχλεί το συγκεκριμένο παιδί και θέλει τις συμβουλές μας για την χρυσή τομή, αφού έχει ανάγκη και τα χρήματα του μπαμπα, ας μείνουμε σε αυτό..κι όποια το έχει περάσει ή έχει κάποιο έξυπνο τρικ/ιδέα/λύση σς την πει...

Γιατί ξεφύγαμε...Αφού η ίδια χαλιέται, ας το πάρουμε ως δεδομένο κι ας το σεβαστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσάς σας φαίνεται ένα νορμάλ παιδί;Θα το ανεχόσασταν;Δεν πιστεύω να δεχόσασταν να έχει το δικό σας παιδί τέτοια συμπεριφορά....Και μόνο αυτά που απαντάει το παιδί δείχνουν ότι έχει γνώση του τι κάνει και παρόλ'αυτά τα κάνει!Εκεί θέλει παρέμβαση, αυτά είναι τα παιδιά που παρενοχλούν τα παιδιά σας στο σχολείο (βλέπε bullying)!Καταπολεμήστε αυτή τη συμπεριφορά όποτε μπορείτε, τα παιδιά σας θα είναι αργότερα τα θύματα!

 

θα σου απαντήσω σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα.

Αυτές οι απαντήσεις δείχνουν ένα παιδί το οποίο έχει τεράστια οικειότητα με την κοπέλα.

Χριστινάκι λυπάμαι που είσαι εκπαιδευτικός και είσαι τόσο απόλυτη στο θέμα bullying. Η σωστή έκφραση είναι θα μπορούσαν να είναι και αυτά τα παιδιά.Δυστυχώς όμως δεν είναι αυτά τα παιδιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

''Τις προαλλες του ειχα δωσει μαρκαδορους να ζωγραφισει και αυτο τους κοπαναγε πανω στο χαρτι με αποτελεσμα να γεμισει το (χειροποιητα και με πολυ κοπο βαμμενο ) τραπεζι με πουα διαφορων χρωματων..του ειπαμε οτι δεν πρεπει να κανει ετσι γιατι λερωνει το τραπεζι και δυσκολα θα βγουν τα χρωματα και αυτο πεταξε περα το χαρτι και συνεχισε να βαφει απευθειας το τραπεζι...Ο δε πατερας του περα βρεχει...Επειτα ενω του δινω διαφορα παιχνιδια της μικρης να ασχολειται ετυχε εκεινη τη μερα και ειχα μονο ενα μαζι μου..το οποιο του χα δωσει και το χε παρατημενο σε μια γωνια ενω διακοσμουσε...Ηθελα να αφησω για 5 λεπτα τη μικρη στο καροτσι και του ειπα θα το παρω για λιγο να ασχοληθει το μωρο και μετα θα στο ξαναδωσω..Με πηρε απο πισω μου τραβαγε τα ρουχα και επειδη του ειπα οτι το χρειαζομαι για 5 λεπτα και δεν το εδωσα επιτοπου πισω μου εγραψε τα ρουχα με τους μαρκαδορους που κραταγε..Του ειπα προσεχε με λερωνεις!!Απαντησε το ξερω!!(Ο πατερας συνεχιζει να αδιαφορει)

Του απομακρινα τα χερια και του ειπα πολυ σοβαρα οτι αν φερεται ετσι δεν θα του ξαναδωσω παιχνιδι και αρχισε να φωναζει οτι θα παρει ιδια παιχνιδια και δεν θα τα δινει στην Ιζαμπελλα κλπκλπ.Του ειπα οτι δεν πειραζει και οτι αν ειναι καλο παιδι η Ιζαμπελλα θα συνεχισει να μοιραζεται τα παιχνιδια της μαζι του...Εν ολιγης επαθε παρακρουση και πηγε να αρπαξει το παιχνιδι απο τα χερια της μικρης φωναζωντας την τρομαξε εβαλε η μικρη τα κλαμματα(δεν κλαιει ποτε ομως!!!) Μου γυρισε το ματι την πηρα και εφυγα για να μην αντιδρασω ασχημα...

Αλλη μερα (πορωνεται με το καροτσι της Ιζαμπελλας)ανοιγοκλεινε το σκεπαστρο και ηθελε οπωσδηποτε να μπει στο καροτσι να παιξει κρυφτο..Πηγε να τραβηξει τη μικρη για να τη βγαλει εξω και αφου τον απομακρυνα ηρθε απο πισω και τραβηξε με δυναμη το σκεπαστρο παραλιγο αν δεν προλαβαινα θα της μαγκωνε τα χερια...

Στο δεν κανει απανταει ΕΓΩ ΘΕΛΩ!!

Στο οτι δεν κανουμε παντα οτι μας αρεσει ειδικα αν ειναι επικινδινο για τους αλλους απανταει ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ!!!

Προχτες εφτασα στο μαγαζι και η μικρη κοιμοταν του λεω ησυχα μην την ξυπνησεις(ηταν 6 μ.μ. και λογω δοντιων ηταν ξυπνια ολη νυχτα )

Εφυγε απο τον πατερα του κι ετσι οπως την ακουμπησα στο καροτσι ηρθε και της τραβηξε το ποδι και φωναζε το ονομα της και φυσικα την ξυπνησε...''

 

Δηλαδή εσάς σας φαίνεται ένα νορμάλ παιδί;Θα το ανεχόσασταν;Δεν πιστεύω να δεχόσασταν να έχει το δικό σας παιδί τέτοια συμπεριφορά....Και μόνο αυτά που απαντάει το παιδί δείχνουν ότι έχει γνώση του τι κάνει και παρόλ'αυτά τα κάνει!Εκεί θέλει παρέμβαση, αυτά είναι τα παιδιά που παρενοχλούν τα παιδιά σας στο σχολείο (βλέπε bullying)!Καταπολεμήστε αυτή τη συμπεριφορά όποτε μπορείτε, τα παιδιά σας θα είναι αργότερα τα θύματα!

 

Αφού έχεις κάνει και την διάγνωση ότι το παιδάκι δεν είναι νορμάλ για πες μας και πως θα καταπολεμήσουμε τέτοιες συμπεριφορές...

Link to comment
Share on other sites

Το τρικ είναι είτε να μην ασχολείται καθόλου, πχ να μην του δίνει μαρκαδόρους και μετά να τρέχει από πίσω μήπως λερώσει, είτε να προσπαθεί με διπλωματία να του τραβήξει αλλού την προσοχή.

Με ωραίο τρόπο πάντα. Γιατί αν του μιλάει θυμωμένα και απότομα, έτσι θα της απαντήσει και ο μικρός.

 

Εγώ έχω καταλάβει ότι στην ουσία του κάνει babysitting κάθε φορά που είναι εκεί. Κακώς έχει μπει σε αυτή τη διαδικασία. Όλα αυτά για να ευχαριστηθεί ο πατέρας από ό,τι καταλαβα (συγγνώμη αν κάνω λάθος)

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσάς σας φαίνεται ένα νορμάλ παιδί;Θα το ανεχόσασταν;Δεν πιστεύω να δεχόσασταν να έχει το δικό σας παιδί τέτοια συμπεριφορά....Και μόνο αυτά που απαντάει το παιδί δείχνουν ότι έχει γνώση του τι κάνει και παρόλ'αυτά τα κάνει!Εκεί θέλει παρέμβαση, αυτά είναι τα παιδιά που παρενοχλούν τα παιδιά σας στο σχολείο (βλέπε bullying)!Καταπολεμήστε αυτή τη συμπεριφορά όποτε μπορείτε, τα παιδιά σας θα είναι αργότερα τα θύματα!

 

Πολύ σωστή σύνοψη της κατάστασης!Πιστεύω οτι οι μόνοι υποστηρικτες τέτοιας άναρχης κατάστασης θα είναι οι γονείς τέτοιων παραμελημένων παιδιών...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή σύνοψη της κατάστασης!Πιστεύω οτι οι μόνοι υποστηρικτες τέτοιας άναρχης κατάστασης θα είναι οι γονείς τέτοιων παραμελημένων παιδιών...

 

Για να μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε βέβαια "προβληματική" συμπεριφορά με την πραγματική όμως έννοια του όρου όχι αυτά που περιγράφει η κοπέλα δεν εμφανίζεται μόνο στα παραμελημένα παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Το τρικ είναι είτε να μην ασχολείται καθόλου, πχ να μην του δίνει μαρκαδόρους και μετά να τρέχει από πίσω μήπως λερώσει, είτε να προσπαθεί με διπλωματία να του τραβήξει αλλού την προσοχή.

Με ωραίο τρόπο πάντα. Γιατί αν του μιλάει θυμωμένα και απότομα, έτσι θα της απαντήσει και ο μικρός.

 

Εγώ έχω καταλάβει ότι στην ουσία του κάνει babysitting κάθε φορά που είναι εκεί. Κακώς έχει μπει σε αυτή τη διαδικασία. Όλα αυτά για να ευχαριστηθεί ο πατέρας από ό,τι καταλαβα (συγγνώμη αν κάνω λάθος)

 

Μάλλον έχεις δίκιο...Κι εγώ αυτό θα έλεγα..Ή οργανώνεται (μιας που σύντομα θα έχει κι εκείνη ζιζάνιο που θα τρέχει πέρα δώθε) να κάνει μια στροφή προς οικογένειες δημιούργώντας δραστηριότητες για παιδιά υπό την επίβλεψή της, ή εξαφανίζει όλα τα παιχνίδια/μαρκαδόρους και δεν ασχολείται..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ σωστή σύνοψη της κατάστασης!Πιστεύω οτι οι μόνοι υποστηρικτες τέτοιας άναρχης κατάστασης θα είναι οι γονείς τέτοιων παραμελημένων παιδιών...

 

Όταν το μικρούλη σου μεγαλώσει λίγο ακόμη, λογικά θα αναθεωρήσεις λιγουλάκι και θα καταλάβεις ότι η σύνοψη έχει πάρα μα πάρα πολλές παραμέτρους;)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε βέβαια "προβληματική" συμπεριφορά με την πραγματική όμως έννοια του όρου όχι αυτά που περιγράφει η κοπέλα δεν εμφανίζεται μόνο στα παραμελημένα παιδιά...

 

Κακώς απάντησες σε μένα γιατί ούτε 1 φορά δεν είπα την συμπεριφορά του παιδιού προβληματική...Αναρχη είναι η κατάσταση..Με μια εξαφανισμένη μαμα, ένα μπαμπά αδιάφορο και πότη και ένα τρίχρονο που εισπράττει απόρριψη και προσπαθεί να τραβήξει το ενδιαφέρον όπως κι όπου μπορεί..Απλά αυτή την στιγμή εξετάζουμε το πως θα μπορέσει η κοπέλα να διώξει το πρόβλημα που της δημιουργεί το τρίχρονο από πάνω της..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να συμπληρώσω ότι έχω στον κύκλο μου 2 παιδάκια, όπου στα 3 τους ήταν "μη νορμάλ" το 1 είνα πλέον στην α'δημοτικού και το άλλο στην γ και τα 2 πλέον είναι υπόδειγμα παιδιού και ως προς την συμπεριφορά τους και ως προς την απόδοση τους στο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το μικρούλη σου μεγαλώσει λίγο ακόμη, λογικά θα αναθεωρήσεις λιγουλάκι και θα καταλάβεις ότι η σύνοψη έχει πάρα μα πάρα πολλές παραμέτρους;)

 

Ισως...Ποτέ μην λές ποτέ!!!Πάντως ανέκαθεν με ενοχλούσε να ενοχλώ!!!Μια φορά θα τύχει, αλλά να μπεκροπίνω ενώ το παιδί μου είναι 1 θεός ξέρει που και με ποιόν...Μη το ζήσω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απλά αυτή την στιγμή εξετάζουμε το πως θα μπορέσει η κοπέλα να διώξει το πρόβλημα που της δημιουργεί το τρίχρονο από πάνω της..

 

Μιλώντας ευγενικά μεν, στα "ίσια" δε τον πατέρα.

Δεν υπάρχει άλλη λύση νομίζω.

Τα προβλήματα μόνο στα "ίσια" λύνονται.Οτιδήποτε άλλο απλά τα βάζεις κάτω από το χαλάκι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισως...Ποτέ μην λές ποτέ!!!Πάντως ανέκαθεν με ενοχλούσε να ενοχλώ!!!Μια φορά θα τύχει, αλλά να μπεκροπίνω ενώ το παιδί μου είναι 1 θεός ξέρει που και με ποιόν...Μη το ζήσω!!!!

 

για την σύνοψη και το θέμα buylling σου έγραψα. αυτή ήταν η σύνοψη της χριστίνας και όχι το να μπεκροπίνεις;)

Link to comment
Share on other sites

Κακώς απάντησες σε μένα γιατί ούτε 1 φορά δεν είπα την συμπεριφορά του παιδιού προβληματική...Αναρχη είναι η κατάσταση..Με μια εξαφανισμένη μαμα, ένα μπαμπά αδιάφορο και πότη και ένα τρίχρονο που εισπράττει απόρριψη και προσπαθεί να τραβήξει το ενδιαφέρον όπως κι όπου μπορεί..Απλά αυτή την στιγμή εξετάζουμε το πως θα μπορέσει η κοπέλα να διώξει το πρόβλημα που της δημιουργεί το τρίχρονο από πάνω της..

 

Ναι δεν ήθελα να απαντήσω σε σένα.. κατ' αρχάς να ξεκαθαρίσω ότι η συμπεριφορά του συγκεκριμένου παιδιού δεν είναι προβληματική ... από την άλλη το να βάζουμε ταμπέλες είναι άδικο... η μητέρα δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ, όπως πολλές από εμάς, ο πατέρας κακώς παίρνει το παιδί εκεί, σίγουρα θα έπρεπε να το πηγαίνει σε παιδότοπο κλπ.... η κοπέλα που άνοιξε το θέμα δεν έχει πολλές επιλογές: ή θα προστατέψει την περιουσία της (βλέπε τραπεζάκια) και το παιδί της που το πηγαίνει στο εστιατόριο μην επιτρέποντας στον πατέρα του παιδιού και το παιδί να πάνε εκεί ή θα τα ανεχτεί ... κανείς εκτός απο την ίδια δεν έχει διαμαρτυρηθεί για το παιδί.. εάν της κάνουν παράπονα πελάτες τότε μπορεί να πει στον πατέρα του ότι της έκαναν παράπονα....

Link to comment
Share on other sites

Σαφέσταστα και είναι πολύ άσχημο περιστατικό.Αλλά από την άλλη βρε κορίτσια πόσο συχνό μπορεί να είναι ένα τέτοιο φαινόμενο ?

Πόσοι γονείς μπορεί να έχουν σε τέτοιο βαθμό απάθεια ?

Γιατί την εξαίρεση να πρέπει να την κάνουμε κανόνα ?

Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι τρόποι να υπερασπιστούμε την απόψη μας χωρίς να θέτουμε τα ακραία περιστατικά σαν κανόνες.

 

 

Δε θυμαμαι να μιλησα για καποιο κανονα αλλα ουτε και για εξαιρεση. Ταιριαζε στο θεμα και εξεθεσα μια δικη μου εμπειρια σχετικά. Ας μην πιανομαστε απο ολα πια εδω μεσα. Νομιζω οτι μπορω να εκθετω τις εμπειριες μου ετσι? και μαλιστα μια που δεν σχολιασα καν απλα την εξεθεσα!

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση επίσης είναι να μην πηγαίνει εκεί το μωρό, τουλάχιστον για κάποιο διάστημα..Επίσης, με την συγκατάθεση του μπαμπά, ίσως να του αναθέτατε μικρές δουλειές όπως πχ να πηγαίνει το ψωμί/νερό στους πελάτες, ή να σας ζωγραφίσει το λογότυπο του μαγαζιού σε χαρτονένιες θήκες ωστε να βάζετε εκει τον λογαριασμό..Γενικά αφού δεν μπορείτε να το γλιτώσετε, τουλαχιστον μέσα από εργοθεραπεία και παιχνίδι, να το κερδίσετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Όσα παιδιά είχα εγώ στις τάξεις μου που ήτα υπεύθυνα για bullying ήταν από αδιάφορους/κακούς γονείς, που μερικοί από αυτούς μου έλεγαν μάλιστα: ''το ξέρουμε ότι είναι έτσι, αλλά τι να κάνουμε''!!!!!!!!!

 

Προσωπικά έκανα τις προτάσεις μου στη θεματοθέτρια, ας μην τις επαναλάβω και κουράσω το θέμα!

 

Εν τάχει να πω ότι αυτό το παιδί πρέπει να νιώσει ότι παίρνει αγάπη ναι μεν από την tattoo, αλλά και ότι υπάρχουν κανόνες που οφείλει να ακολουθεί...Επίσης το σημαντικότερο είναι να μιλήσουν στον πατέρα και αυτός να προσπαθήσει να διορθώσει την κατάσταση.

 

Αν ήταν τόσο εύκολο να αντιμετωπιστούν τέτοια παιδιά τότε δεν θα υπήρχε κανένα θέμα στο ανθρώπινο είδος!

 

Στα παιδιά αυτά στις τάξεις μου, έδειχνα αγάπη αλλά και συνέπεια στα όχι μου!Ουδέποτε λύγισα σε κλάματα και λοιπά που ανέχονταν οι γονείς για τον απλούστατο λόγο ότι επέτειναν την άσχημη συμπεριφορά του παιδιού προς τους συμμαθητές του και σίγουρα δεν έλυναν το πρόβλημα!Παρηγορούσα όμως τα παιδιά που μπορεί να έκλαιγαν επειδή το άτακτο παιδάκι τους πήρε τους μαρκαδόρους και εκεί λύγιζα που τα έβλεπα να κλαίνε!Προσπαθώ να είμαι δίκαιη προς τα παιδιά του κόσμου, και πιστεύω πως αν ήμουν καθηγήτρια των δικών σας παιδιών θα θέλατε να βάλω στη θέση του κάθε παιδάκι που θέτει σε κίνδυνο την ακεραιότητα του παιδιού σας ή που το κάνει να νιώθει άσχημα για οποιοδήποτε λόγο και να προστατεύσω το παιδί σας από τέτοιες συμπεριφορές...Τώρα αν πιστεύετε ότι ο σωστός τρόπος αντιμετώπισης ενός παιδιού που κλαίει για να περάσει το δικό του (και όχι γιατί πονάει ας πούμε επειδή χτύπησε) είναι να το καμαρώνουμε και να λέμε ''μα έτσι είναι τα τρίχρονα'' λυπάμαι αλλά δεν συμφωνώ...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση επίσης είναι να μην πηγαίνει εκεί το μωρό, τουλάχιστον για κάποιο διάστημα..Επίσης, με την συγκατάθεση του μπαμπά, ίσως να του αναθέτατε μικρές δουλειές όπως πχ να πηγαίνει το ψωμί/νερό στους πελάτες, ή να σας ζωγραφίσει το λογότυπο του μαγαζιού σε χαρτονένιες θήκες ωστε να βάζετε εκει τον λογαριασμό..Γενικά αφού δεν μπορείτε να το γλιτώσετε, τουλαχιστον μέσα από εργοθεραπεία και παιχνίδι, να το κερδίσετε!!!

 

Όλα αυτά είναι καλές ιδέες αν και δεν συμφωνώ με το να μην πηγαίνει εκεί το μωρό...Δηλαδή θα τη διώξουν και από το μαγαζί της;Ε όχι!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Όσα παιδιά είχα εγώ στις τάξεις μου που ήτα υπεύθυνα για bullying ήταν από αδιάφορους/κακούς γονείς, που μερικοί από αυτούς μου έλεγαν μάλιστα: ''το ξέρουμε ότι είναι έτσι, αλλά τι να κάνουμε''!!!!!!!!!

 

Προσωπικά έκανα τις προτάσεις μου στη θεματοθέτρια, ας μην τις επαναλάβω και κουράσω το θέμα!

 

Εν τάχει να πω ότι αυτό το παιδί πρέπει να νιώσει ότι παίρνει αγάπη ναι μεν από την tattoo, αλλά και ότι υπάρχουν κανόνες που οφείλει να ακολουθεί...Επίσης το σημαντικότερο είναι να μιλήσουν στον πατέρα και αυτός να προσπαθήσει να διορθώσει την κατάσταση.

 

Αν ήταν τόσο εύκολο να αντιμετωπιστούν τέτοια παιδιά τότε δεν θα υπήρχε κανένα θέμα στο ανθρώπινο είδος!

 

Στα παιδιά αυτά στις τάξεις μου, έδειχνα αγάπη αλλά και συνέπεια στα όχι μου!Ουδέποτε λύγισα σε κλάματα και λοιπά που ανέχονταν οι γονείς για τον απλούστατο λόγο ότι επέτειναν την άσχημη συμπεριφορά του παιδιού προς τους συμμαθητές του και σίγουρα δεν έλυναν το πρόβλημα!Παρηγορούσα όμως τα παιδιά που μπορεί να έκλαιγαν επειδή το άτακτο παιδάκι τους πήρε τους μαρκαδόρους και εκεί λύγιζα που τα έβλεπα να κλαίνε!Προσπαθώ να είμαι δίκαιη προς τα παιδιά του κόσμου, και πιστεύω πως αν ήμουν καθηγήτρια των δικών σας παιδιών θα θέλατε να βάλω στη θέση του κάθε παιδάκι που θέτει σε κίνδυνο την ακεραιότητα του παιδιού σας ή που το κάνει να νιώθει άσχημα για οποιοδήποτε λόγο και να προστατεύσω το παιδί σας από τέτοιες συμπεριφορές...Τώρα αν πιστεύετε ότι ο σωστός τρόπος αντιμετώπισης ενός παιδιού που κλαίει για να περάσει το δικό του (και όχι γιατί πονάει ας πούμε επειδή χτύπησε) είναι να το καμαρώνουμε και να λέμε ''μα έτσι είναι τα τρίχρονα'' λυπάμαι αλλά δεν συμφωνώ...

 

άλλη η συμπεριφορά του παιδιού στον δάσκαλο άλλο στο σπίτι πίστεψέ με... νομίζω ότι θα διαβάζεις συνέχεια ατάκες του στυλ "στο σχολείο είναι παναγία, στο σπίτι ξεσαλώνει" .. "με την δασκάλα είναι σούζα, όταν βλέπει εμάς παθαίνει ντελίριο" ... η ανηψιά μου είναι 5 χρονών και γενικά ήσυχο παιδάκι με τα ξεσπάσματά του βέβαια.. όταν μία φορά που φώναζε χωρίς λόγο την ρωτάω "έτσι κάνεις και στο σχολείο, φωνάζεις και λες κακές κουβέντες?" ξέρεις τι μου απαντησε "όχι, όχι στο σχολείο είμαι το καλύτερο παιδί, στο σπίτι θελω να γινεται χαμός"....

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά είναι καλές ιδέες αν και δεν συμφωνώ με το να μην πηγαίνει εκεί το μωρό...Δηλαδή θα τη διώξουν και από το μαγαζί της;Ε όχι!

 

Ισως έχεις δίκιο, απλά το είπα επειδή ίσως τώρα το μεν τρίχρονο έχει βάλει το βρέφος στο μάτι και ίσως άθελα του δημιουργήσει κανένα σοβαρό θέμα, κι από την άλλη νιώθω οτι η tattoo χρειάζεται ένα διαλειμμα από την κατάσταση στο εστιατόριο, γιατι έχει κολλήσει κι εκεινη λίγο..Εσύ όμως, που έχεις και ανάλογες σπουδές, μιλάς πιο σωστά και πιο επαγγελματικά!

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα τα παιδια στις τάξεις σιγουρα ειναι άνω των 3-4. Η ένσταση μου ήταν οτι τα συγκεκριμενα παιδια κάνουν αργότερα το buylling.

 

Και 4 πίστεψε με!(pre-junior, μικρότερα αδέρφια που ζηλεύουν και θέλουν να έρχονται και αυτά)

 

Κοίταξε, πιο πιθανό είναι ένα παιδί που είναι ανεξέλγκτο (με καμία διάθεση βελτίωσης από τους γονείς) στα 3 να συνεχίσει να είναι έτσι και στα 4 και στα 5 και πάει λέγοντας, παρά ένα παιδί που έχει μάθει να υπακούει σε κανόνες και ας έχει τα ξεσπάσματά του πού και πού (εννοείται, δεν είναι ρομπότ). Αλλά όταν τα ξεσπάσματα γίνονται κατεστημένο και τελικά το παιδί δεν παρουσιάζει άλλη συμπεριφορά πέραν της ''προβληματικής'', τότε ναι το πιο πιθανό είναι ότι θα εξελιχθεί σε νταή!

 

Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις όπως των φίλων σου που είπες, που απλώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...