Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

AΝΕΠΑΡΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΕΜΒΡΥΟΥ


vago

Recommended Posts

Καλημερα.Απο το πρωι ειμαι χαλια.Ειχε η αδελφη μου ραντεβου με το γυναικολογο της για να ακουσει την καρδουλα του μωρου της(ειναι 8 εβδομαδων).Οταν τελειωσε μας πηρε κ μας ειπε οτι θα της "παρουν" το μωρο γιατι 80%θα αποβαλλει μεχρι 2μιση μηνων κ 20%αν γεννηθει θα πασχει απο συνδρομο down.Υπαρχει επιστημονικη ονομασια αυτης της καταστασης γιατι δεν της το ονομασε κ επισης αναρωτιεμαι αν υπαρχει περιπτωση λανθασμενης διαγνωσης.Καποια κοπελα που βιωσε κατι αναλογο?Ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα.Απο το πρωι ειμαι χαλια.Ειχε η αδελφη μου ραντεβου με το γυναικολογο της για να ακουσει την καρδουλα του μωρου της(ειναι 8 εβδομαδων).Οταν τελειωσε μας πηρε κ μας ειπε οτι θα της "παρουν" το μωρο γιατι 80%θα αποβαλλει μεχρι 2μιση μηνων κ 20%αν γεννηθει θα πασχει απο συνδρομο down.Υπαρχει επιστημονικη ονομασια αυτης της καταστασης γιατι δεν της το ονομασε κ επισης αναρωτιεμαι αν υπαρχει περιπτωση λανθασμενης διαγνωσης.Καποια κοπελα που βιωσε κατι αναλογο?Ευχαριστω εκ των προτερων..

την καρδούλα την άκουσαν? αν όχι το έμβρυο είναι νεκρό. αν ναι, πώς κατάλαβε ο γιατρός τόσο νωρίς ότι υπάρχει θέμα συνδρόμου??? από τον υπέρηχο κιόλας????

Link to comment
Share on other sites

Nα πάει και αλλού. Το σύνδρομο down μπορεί να φανεί (και αυτό όχι με σιγουριά) απο την αυχενική διαφ. η οποία γίνεται στην 12 εβδομάδα περίπου και απο τον μεγάλο υπέρηχο (5 μήνα), οπού και πάλι σου δίνουν ποσοστά. Το πιο σίγουρο είναι η αμνιοπαρακέντιση (που και αυτή γίνεται σε πολύ μεγαλύτερη εβδομάδα). Καρδούλα ακούσατε; Πως μπορεί να είναι σίγουρος για αποβολή...και στην τελική ας του δώσει (ο γιατρός) την ευκαιρία του μωρού να τον διαψέυσει...Με τα ποσοστά μιλάει ενώ πρόκειτε για ένα μωρό που το θέλουν οι γονείς του!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τις κοπελες. Αν υπαρχει χτυπος καρδιας τοτε το εβρυο ειναι ζωντανο και αφηνεις την εγκυμοσυνη να εξελιχθει κανοντας ολες τις εξετασεις.

Αν δεν εκουγεται καρδουλα παει να πει οτι το εμβρυο παλλινδρομησε, αλλα μην σκεφτεστε αρνητικα.

 

ΝΑ παει και αλλου να εξεταστει οπως ειπε και μια αλλη κοπελα

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη κορισια,λαθος καταλαβε η αδερφη μου μεσα στην στεναχωρια της.Καρδουλα δεν ακουσε.Ξαναπηρε το γιατρο κ της ειπε οτι κ να ακουγε καρδουλα μεχρι 2μιση θα το εχανε η θα γεννιοταν αρρωστο.Οπως κ να χει η απωλεια ειναι μεγαλη.ευχαριστω παντως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνωμη κορισια,λαθος καταλαβε η αδερφη μου μεσα στην στεναχωρια της.Καρδουλα δεν ακουσε.Ξαναπηρε το γιατρο κ της ειπε οτι κ να ακουγε καρδουλα μεχρι 2μιση θα το εχανε η θα γεννιοταν αρρωστο.Οπως κ να χει η απωλεια ειναι μεγαλη.ευχαριστω παντως.

ε, τότε πρόκειται για παλλίνδρομη κύηση. το έχω περάσει κι εγώ 2 φορές. κρίμα και κουράγιο σε όλους σας...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ήταν ο 1ος υπέρηχος ή 2ος; Αν ήταν 1ος θα μπορούσε να περιμένει για να νιώσει η ίδια πιο σίγουρη άλλη 1 εβδομάδα. Αν όμως είναι 2ος και ο γιατρός είδε ότι δεν έχει μεγαλώσει από την τελευταία φορά τότε πολύ λυπάμαι αλλά έχει δίκιο. Τώρα αυτά που της είπε ο γιατρός (ότι αν συνέχιζε η κύηση μάλλον θα είχε πρόβλημα το μωρο και ότι η φύση προλαμβάνει κάποια πράγματα κτλπ) τα λένε όλοι ή σχεδόν όλοι σαν παρηγοριά στον άρρωστο. Λυπάμαι πάντως και είναι πολύ κρίμα για την αδελφούλα σου αλλά δυστυχώς πολλές από εμάς τα έχουν περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τη φουμπι. ΚΑλο ειναι να παει και σε εναν ακομα γιατρο για εναν υπερηχο.

Κι γω, μπερδεμένα μου ακούγονται ενώ θα έπρεπε να είναι ξεκάθαρα και να μην αφήσει ο γιατρός να καταλάβει κάτι άλλο η ασθενής.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι γω, μπερδεμένα μου ακούγονται ενώ θα έπρεπε να είναι ξεκάθαρα και να μην αφήσει ο γιατρός να καταλάβει κάτι άλλο η ασθενής.

 

Μην το λες αυτό. Ο γιατρός μπορεί μια χαρά να τα είπε στην κοπελίτσα αλλά δυστυχώς όταν ακούς άσχημα νέα καμιά φορά το μυαλό σου κολλάει άσχημα και να μη δίνεις σημασία σε τίποτα πια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα πως ο γιατρος της ξερει με βεβαιοτητα οτι αν συνεχιζοταν η εγκυμοσυνη θα απεβαλε 2.5 μηνων. Εμενα αυτο μου ακουγεται κομπογιαννιτικο εκτος αν ειδε κατι περιεργο στον υπερχηο (αληθεια τι? Υπαρχουν τοσο εξειδικευμενες εξετασεις στις 7-8 εβδομαδες?) και δεν ηθελε να πει.

Εαν η καρδια εχει σταματησει ειναι παλινδρομη και ολα τα αλλα ειναι κουραφεξαλα, λογια για να λεγονται. Λογια που κατα την γνωμη μου δεν ταιριαζουν σε επιστημονα.

Προσωπικα θα εκανα εναν ακομη υπερηχο σε ενα μαιευτηριο ή καπου τελοσπαντων που να ειχα εμπιστοσυνη.

Δεν θα ξεχασω ποτε οτι πριν πολλα χρονια ειχαν πει σε δικο μου προσωπο οτι το μωρο δεν υπαρχει, οτι εσπασε μεσα στην μητρα (ναι ναι το ακουσα και αυτο) και να παει για καθαρισμο. Ειχε ριξει πολυ κλαμα τοτε αυτο το προσωπο. Ευτυχως πηρε δευτερη γνωμη και το εμβρυακι εκεινο ειναι πλεον 14 ετων!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες αυτό. Ο γιατρός μπορεί μια χαρά να τα είπε στην κοπελίτσα αλλά δυστυχώς όταν ακούς άσχημα νέα καμιά φορά το μυαλό σου κολλάει άσχημα και να μη δίνεις σημασία σε τίποτα πια.

Αυτό πιστεύω κι εγώ. Κατ' αρχήν δεν μπορεί να της είπε ότι το μωρό είχε σύνδρομο Down. Αν μπορούσαμε να έχουμε τέτοια βεβαιότητα από τον πρώτο υπέρηχο δεν θα κάναμε αμνιοπαρακεντήσεις. Ενδεχομένως επειδή δεν άκουσαν καρδιά της είπε ότι η κύηση παλινδρόμησε και ότι ακόμα κι αν δεν είχε παλινδρομήσει τώρα θα παλινδρομούσε πριν κλείσει το πρώτο τρίμηνο, μάλλον λόγω κάποιας χρωμοσωματικής ανωμαλίας (εκ των οποίων η συνηθέστερη και πιο γνωστή είναι το σύνδρομο Down).

 

Πιστεύεται γενικά (ή τουλάχιστον έτσι μας λένε οι γιατροί για να μας παρηγορήσουν) ότι μια κύηση που χάνεται πριν τις 12 εβδομάδες (δηλαδή 2.5 μήνες μετά τη σύλληψη - μήπως από εκεί είναι το 2.5) χάνεται επειδή το έμβρυο είχε κάποια χρωμοσωματική ανωμαλία. Είναι ο τρόπος που έχει η φύση να εμποδίζει τη γέννηση άρρωστων μωρών.

Link to comment
Share on other sites

την καρδούλα την άκουσαν? αν όχι το έμβρυο είναι νεκρό. αν ναι, πώς κατάλαβε ο γιατρός τόσο νωρίς ότι υπάρχει θέμα συνδρόμου??? από τον υπέρηχο κιόλας????

 

 

να σε ρωτησω γιατι και εγω μαλλον παω για δευτερη παλινδρομη, θυμασαι τι χοριακεσ ειχεσ και γενικα συμπτωματα.. μετα εκανες παιδακι??

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω γιατι και εγω μαλλον παω για δευτερη παλινδρομη, θυμασαι τι χοριακεσ ειχεσ και γενικα συμπτωματα.. μετα εκανες παιδακι??

είχα ήδη ένα παιδάκι όπου όλα πήγαν τέλεια. στην 1η παλλίνδρομη όλα ήταν καλά, ακούσαμε την καρδούλα και στο ραντεβού της 10ης εβδομάδας είχαν όλα τελειώσει, ξαφνικά χωρίς κανένα σύμπτωμα. μπήκα στο ιατρείο με χαρά να δω το μωράκι μου και μη σου πω πώς βγήκα. έγιναν κάποιες εξετάσεις, ο γιατρός απεφάνθη πιθανή θρομβοφιλία και έκανα θεραπεία. όμως και στην επόμενη κύηση το έμβρυο παλλινδρόμησε στην 8η εβδομάδα. ακούσαμε την καρδούλα αχνά, αλλά η χοριακή δεν ανέβαινε καλά. στο τέλος άρχισε και η αιμορραγία και τα πονάκια. πήρα utrogestan και την άλλη μέρα απόξεση. τελικά ψάχτηκα πολύ μόνη μου, άλλαξα γιατρό, πήγα σε ειδικό στις καθ'έξιν αποβολές, και τώρα έχω άλλο ένα παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είχα ήδη ένα παιδάκι όπου όλα πήγαν τέλεια. στην 1η παλλίνδρομη όλα ήταν καλά, ακούσαμε την καρδούλα και στο ραντεβού της 10ης εβδομάδας είχαν όλα τελειώσει, ξαφνικά χωρίς κανένα σύμπτωμα. μπήκα στο ιατρείο με χαρά να δω το μωράκι μου και μη σου πω πώς βγήκα. έγιναν κάποιες εξετάσεις, ο γιατρός απεφάνθη πιθανή θρομβοφιλία και έκανα θεραπεία. όμως και στην επόμενη κύηση το έμβρυο παλλινδρόμησε στην 8η εβδομάδα. ακούσαμε την καρδούλα αχνά, αλλά η χοριακή δεν ανέβαινε καλά. στο τέλος άρχισε και η αιμορραγία και τα πονάκια. πήρα utrogestan και την άλλη μέρα απόξεση. τελικά ψάχτηκα πολύ μόνη μου, άλλαξα γιατρό, πήγα σε ειδικό στις καθ'έξιν αποβολές, και τώρα έχω άλλο ένα παιδάκι.

Καλησπέρα, να αε ρωτήσω κ Εγω κάτι, πως έκανες παιδι αν είχες θρομβοφυλια;;; Ρωτάω Γιατί κ Εγω έχω ένα παιδάκι,πηγαίναμε για δεύτερο κ παλινδρομησε, κ ο γιατρός μου δεν μου έκανε καμία εξέταση.είπε ήταν τυχαίο. Τον άλλαξα Αλλά Ούτε ο καινούργιος δεν μου είπε να κάνω καμία εξέταση.δηλαδή μπορει να Έχεις θρομβοφυλια κ να κανείς ένα μωρο κ μετα να χρειάζεται θεραπεία;; Αγχωνομαι Γιατί ήμαστε πάλι στη προσπάθεια κ φοβάμαι μήπως δεν έψαξα αρκετά..

pX0wp2.png

 

97l0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να αε ρωτήσω κ Εγω κάτι, πως έκανες παιδι αν είχες θρομβοφυλια;;; Ρωτάω Γιατί κ Εγω έχω ένα παιδάκι,πηγαίναμε για δεύτερο κ παλινδρομησε, κ ο γιατρός μου δεν μου έκανε καμία εξέταση.είπε ήταν τυχαίο. Τον άλλαξα Αλλά Ούτε ο καινούργιος δεν μου είπε να κάνω καμία εξέταση.δηλαδή μπορει να Έχεις θρομβοφυλια κ να κανείς ένα μωρο κ μετα να χρειάζεται θεραπεία;; Αγχωνομαι Γιατί ήμαστε πάλι στη προσπάθεια κ φοβάμαι μήπως δεν έψαξα αρκετά..

κι εγώ απορούσα και μου έλεγε ο γιατρός ότι κα΄θε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. όπως είπα μετά την 1 παλλίνδρομη έκανα κάποιες εξετάσεις και νόμιζα πως είχα βρει τη λύση στο πρόβλημά μου. τελικά μετά τη 2η παλλίνδρομη και την απαράδεκτη συμπεριφορά του μα....κα του γιατρού μου, αποφάσισα να πάω σε έναν ειδικό. το πρόβλημα ήταν μάλλον άλλο. κι ευτυχώς όλα πηγαν καλά.

να ψαχτείς πολύ γαιτί το κόστος να χάνεις και 2ο παιδάκι είναι ακόμη μεγαλύτερο γιατί νιώθεις ότι δεν έκανες ό,τι μπορούσες.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ απορούσα και μου έλεγε ο γιατρός ότι κα΄θε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. όπως είπα μετά την 1 παλλίνδρομη έκανα κάποιες εξετάσεις και νόμιζα πως είχα βρει τη λύση στο πρόβλημά μου. τελικά μετά τη 2η παλλίνδρομη και την απαράδεκτη συμπεριφορά του μα....κα του γιατρού μου, αποφάσισα να πάω σε έναν ειδικό. το πρόβλημα ήταν μάλλον άλλο. κι ευτυχώς όλα πηγαν καλά.

να ψαχτείς πολύ γαιτί το κόστος να χάνεις και 2ο παιδάκι είναι ακόμη μεγαλύτερο γιατί νιώθεις ότι δεν έκανες ό,τι μπορούσες.

Κοιτα Εγω έκανα ιστολογικη στο μωρο κ έδειξε χρωμοσωματικη ανωμαλία,μήπως για αυτο κ ο γιατρός μου είπε να μην κάνω εξετάσεις κ Εγω;; Ξέρω κ Εγω, υπ΄οψιν Ότι πήρα 3 γνώμες απο 3 διαφορετικούς γιατρούς, Γιατί στο δικο μου δεν είχα κ πολυ εμπιστοσύνη.. Δεν ξέρω κ τι να κάνω..τόσα διαβάζω εδω μέσα..

pX0wp2.png

 

97l0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα Εγω έκανα ιστολογικη στο μωρο κ έδειξε χρωμοσωματικη ανωμαλία,μήπως για αυτο κ ο γιατρός μου είπε να μην κάνω εξετάσεις κ Εγω;; Ξέρω κ Εγω, υπ΄οψιν Ότι πήρα 3 γνώμες απο 3 διαφορετικούς γιατρούς, Γιατί στο δικο μου δεν είχα κ πολυ εμπιστοσύνη.. Δεν ξέρω κ τι να κάνω..τόσα διαβάζω εδω μέσα..

ποιός σου πρότεινε την ιστολογική? σε ποιά βδομάδα έχασες το μωρό?

Link to comment
Share on other sites

ποιός σου πρότεινε την ιστολογική? σε ποιά βδομάδα έχασες το μωρό?

Ο ιατρός μου πρότεινε να κάνω ιστολογικη, αν κ δεν είναι απαραίτητο μου είπε, Γιατί έχω ήδη ένα παιδι.Αλλά Εγω επειδή ήθελα να ξέρω στα σίγουρα τι έφταιξε, την έκανα.μου έδειξε χρωμοσωματικη ανωμαλία 9, έτσι έλεγε.

pX0wp2.png

 

97l0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο ιατρός μου πρότεινε να κάνω ιστολογικη, αν κ δεν είναι απαραίτητο μου είπε, Γιατί έχω ήδη ένα παιδι.Αλλά Εγω επειδή ήθελα να ξέρω στα σίγουρα τι έφταιξε, την έκανα.μου έδειξε χρωμοσωματικη ανωμαλία 9, έτσι έλεγε.

Επειδή το εμβρυο είχε σταματήσει την ανάπτυξη, δεν μπορούσε να μου πει με σιγουριά, το εμβρυο έδειχνε γιΑ 5-6εβδ, Αλλά ημερολογιακα έβγαιναν 8-9.

pX0wp2.png

 

97l0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Kalispera kai apo emena!!

 

Eixa kai ego 2 pallindromes meta apo ton gio mou. Na fantastite oti stin proti egkimosini, den eixa apolitos kanena problima ola teleia. Meta omos!!! kai oi duo pallindromes itan stin 8-9 ebdomada. Apo oti mou eixe pei kai o iatros eksetaseis ginonte kanonika meta tin 3ti. Ekana tis eksetaseis meta tin 2h eutixos kai ta prokalese ola i thrombofilia. Emeina sxedon amesos egkuos kai arxisa apo tin proti imera eneseis, tora exo mia koroula 9 minon, eixa omos

para polu anxos les kai itan i proti egkimosini. Nomizo oti to kalitero einai na kaneis kai esi eksetaseis, gia na glitoseis tin taleporia. Den einai tipota, apla ena tsimpimataki tin mera gia kalo skopo!!!!!

 

Polla filia

Link to comment
Share on other sites

Kalispera kai apo emena!!

 

Eixa kai ego 2 pallindromes meta apo ton gio mou. Na fantastite oti stin proti egkimosini, den eixa apolitos kanena problima ola teleia. Meta omos!!! kai oi duo pallindromes itan stin 8-9 ebdomada. Apo oti mou eixe pei kai o iatros eksetaseis ginonte kanonika meta tin 3ti. Ekana tis eksetaseis meta tin 2h eutixos kai ta prokalese ola i thrombofilia. Emeina sxedon amesos egkuos kai arxisa apo tin proti imera eneseis, tora exo mia koroula 9 minon, eixa omos

para polu anxos les kai itan i proti egkimosini. Nomizo oti to kalitero einai na kaneis kai esi eksetaseis, gia na glitoseis tin taleporia. Den einai tipota, apla ena tsimpimataki tin mera gia kalo skopo!!!!!

 

Polla filia

Η θρομβοφυλια δείχνει απο εξετάσεις αίματος;;;Κ τις κάνουμε σε οποιοδήποτε μικροβιολογικό;; Πρέπει να κάνω εξετάσεις; Η μπορει ο ιατρός να μου χορηγήσει προληπτικά τις ενέσεις;;

pX0wp2.png

 

97l0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Distichons den Mporo na se boithiso, giati den meno Ellada.

Tin proti eksetasi tin ekana se panepistimiaki Kliniki ekmerous tou iatrou mou.

Apo tin arxi tis egkimosinis arxisa na pigeno se eidiko aimatologo. Pigena Mia Fora Ton Mina gia eksetaseis aimatos. Tis eneseis tis Eperna Panta me sintagi

Iatrou, Edo etsi Kai allios, xreiazese Mia panta!!!

Link to comment
Share on other sites

Η θρομβοφυλια δείχνει απο εξετάσεις αίματος;;;Κ τις κάνουμε σε οποιοδήποτε μικροβιολογικό;; Πρέπει να κάνω εξετάσεις; Η μπορει ο ιατρός να μου χορηγήσει προληπτικά τις ενέσεις;;

τις εξετάσεις θρομβοφιλίας μου τις έγραψε αιματολόγος.δεν γίνονται σε μικροβιολογικό.εγώ τις είχα κάνει στο αρεταίειο αλλά νομίζω έχει κλείσει.είναι ενα κατεβατό από εξετάσεις αίματος κ κοστίζουν γύρω στα 200 ευρώ.κατά την γνώμη μου πρέπει να τις κανείς για να δεις που βρίσκεσε κ αν έχεις να κάνεις ενεσούλες σε εγκυμοσύνη μελλοντική.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...