Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απανωτές κολπιτιδες 4 ετών


Recommended Posts

η κορη μου -ουτε πεντε χρονων ακομα- τελευταια παθαινει κολπιτιεδς τη μια μετα την αλλη. Ο γιατρος μας εδωσε canesten, η οποια κανει δουλεια μετα απο δυο-τρεις μερες. Αυτο που βρηκα οτι τη θεραπευει αμεσα με μια μονο φορα ειναι το μητρικο γαλα, της βαζω δυο σταγονες απο το στηθος μου το βραδυ και το πρωι ειναι μια χαρα.

 

Αλλα το θεμα ειναι γιατι τις παθαινει και πως μπορει να αποφευχθει. Μου κανει πολυ μεγαλη εντυπωση, εχει τυχει σε καμμια σας να εχει παιδακι με αυτο το προβλημα σε τοσο μικρη ηλικια;

 

Ακολουθουμε προσεκτικα ολες τις συνιθισμενες οδηγιες οσον αφορα ρουχα, απορυπαντικα, σαπουνια κλπ.

 

Θα την παω παλι στο γιατρο να την ξαναδει, αλλα θα ηθελα ν'ακουσω καμμια αλλη εμπειρια αν υπαρχει.. Τι κανω λαθος :confused::confused::confused:

 

Και μπορει αυτο να της δημιουρησει καποιο μεγαλυτερο προβλημα στο μελλον;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπες στο θέμα αλλεργία σε μωρό που θηλάζει και κοίτα όσα αναφέρονται για το μύκητα candida albicans. Κάνε και μια γενικότερη αναζήτηση γιαυτόν. Θα πάθεις πλάκα!!!! Περαστικά στη μικρούλα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπες στο θέμα αλλεργία σε μωρό που θηλάζει και κοίτα όσα αναφέρονται για το μύκητα candida albicans. Κάνε και μια γενικότερη αναζήτηση γιαυτόν. Θα πάθεις πλάκα!!!! Περαστικά στη μικρούλα.

 

σ'ευχαριστω παρα πολυ μιρικι, εμαθα τοσα πολλα.... νομιζω και για διαφορα δικα μου προβληματα...

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω παρα πολυ μιρικι, εμαθα τοσα πολλα.... νομιζω και για διαφορα δικα μου προβληματα...

 

λενε ότι βοηθάει πολύ προληπτικα να έχεις το γιαούρτι (το απλό το παραδοσιακό) καθημερινα στην διατροφή σου, αν θελεις το δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Βρε ούτε που είχα φανταστεί ότι από τόσα μικρά μπορεί να πάθουν τέτοιο πράγμα...:shock::shock:

Και πως το καταλαβαίνεις ότι έχει πάθει κολπίτιδα??

Γιατί έχω 2 και άρχισα να φοβάμαι.. Να ξέρω.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πολύ σημαντικό, να έχει φυσικά δικό της σφουγγαρι και να είναι στο πιο ψηλό σημείο του μπάνιου και πάνω απο τα δικά σας...

 

Ετσι ώστε όταν κάνετε σεις μπάνιο να μην στραγγίζουν πάνω στα παιδικά....Είναι κανόνας αυτος....

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποίησα ποτέ σφουγγάρι. Με το χεράκι μου τις πλένω.

Δεν τους επιτρέπω να πάνε σε παιδική χαρά με φόρεμα για ευνόητους λόγους (καθονται όπου βρουν και πλέον δεν φοράνε πάνες να τις προστατεύουν). Θάλασσα, προτιμώ τις πέτρες, σπανίως όμως, πάμε και σε άμμο.

Αλλά πως θα καταλάβω αν συμβαίνει κάτι??

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ααααα θα το δεις βρε, θα το δεις να φαγουρίζετε να ειναι ερεθισμένο και κοκκινουλι συνηθως....Κάνει μπαμ, αν γίνει θα το καταλάβεις...Εύχομαι να μην γινει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια, για να διαγνωστεί κολπίτιδα πρέπει στην καλλιέργεια να βρεθεί μικρόβιο; Η μικρή είναι κόκκινη στο πιπί και μυρίζει κάπως άσχημα, της έχω κάνει 3 φορές καλλιέργεια ούρων και γενική ανά δίμηνο και δεν έχει βρεθεί τίποτα... Την πλένω με χαμομήλι ή βάζω έλαιο χαμομηλιού και υποχωρεί, μόλις σταματήσω άντε πάλι! Τί γίνεται ρε γμτ;;; Ο παιδίατρος λέει να μην ανησυχώ αφού δεν υπάρχει μικρόβιο αλλά ανησυχώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάθει το αντίθετο από εσένα.

Χωρίς να έχει τίποτα η μία μου κόρη, επειδή η άλλη πέρασε ουρολοίμωξη και της έκανα καλλιέργειες ανά τακτά διαστήματα, λέω μία μέρα, μωρέ δεν κάνω και στην άλλη για να είμαι σίγουρη... Και μου βγάζουν ότι έχει ένα μικρόβιο και τρέχω στο γιατρό μου, το κοιτάει, κοιτάει και το παιδί, και επειδή ήταν μάι χαρά, μου λέει, η κλινική εικόνα του παιδιού δεν συμβαδίζει με αυτήν την εξέταση. Είναι λάθος. Ξανακάντη. Ξανά εγώ 2η. Βγαίνει θετική με άλλο μικρόβιο!! Ξανά στο γιατρό. Το βλέπει αυτός και ωρίεται. Δεν είναι δυνατόν να έχει το παιδί τέτοιο πράγμ και να είναι μια χαρα. Δεν τη δέχομαι. Ξανακάντη. Πήγαινε στο νοσοκομείο να την κάνεις. Καλά, εγώ είχα χεστεί επανω μου. Τελικά 3η καλλιέργεια στο νοσοκομείο, αρνητική. Και μία 4η μετά από λίγο καιρό, για να σιγουρευτώ, πάλι αρνητική. Δεν ξέρω τι είχαν δείξει, ο γιατρός όταν τον ρώταγα μου είχε πει, όχι δεν θα σου πω γιατί αποκλείεται. Είναι λάθος. Εμεινα με την απορία....

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε ούτε που είχα φανταστεί ότι από τόσα μικρά μπορεί να πάθουν τέτοιο πράγμα...:shock::shock:

Και πως το καταλαβαίνεις ότι έχει πάθει κολπίτιδα??

Γιατί έχω 2 και άρχισα να φοβάμαι.. Να ξέρω.

 

 

ειναι κοκκινη και ξυνεται. Φυσικα ειναι και σε ηλικια που μπορει να περιγραψει ακριβως τι της συμβαινει, οποτε ειναι ολα πιο ευκολα...

 

Αλλα απο τοτε που ειχα το ειχα ξεκινησει το θεμα μεχρι τωρα ειναι μια χαρα, ευτυχως. Για να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!Η κόρη μου 4 χρονων εδω και 1 χρονο έχει κολπικες εκκρισεις στο εσώρουχό της.Δεν εχει καμια ενόχληση και η παιδιατρος μου ειπε να μην ανησυχω.Μίλησα με παιδογυναικολόγο στην Ελλάδα γιατι στην Κυπρο δεν υπάρχει η ειδικότητα αυτή..Με συμβούλευσε να παρω απο την εισοδο του κολπου δειγμα για καλλιεργεια..Η καλλιεργει έδειξε σταφυλοκοκκο και πήραμε αντιβιωση.Είχαμε δει κάποια βελτιωση και τωρα πάλι τα ίδια..Χρειαζεται ν ανησυχω τόσο;Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , booo είπε:

Καλησπέρα!Η κόρη μου 4 χρονων εδω και 1 χρονο έχει κολπικες εκκρισεις στο εσώρουχό της.Δεν εχει καμια ενόχληση και η παιδιατρος μου ειπε να μην ανησυχω.Μίλησα με παιδογυναικολόγο στην Ελλάδα γιατι στην Κυπρο δεν υπάρχει η ειδικότητα αυτή..Με συμβούλευσε να παρω απο την εισοδο του κολπου δειγμα για καλλιεργεια..Η καλλιεργει έδειξε σταφυλοκοκκο και πήραμε αντιβιωση.Είχαμε δει κάποια βελτιωση και τωρα πάλι τα ίδια..Χρειαζεται ν ανησυχω τόσο;Ευχαριστώ πολύ

Εγω το είχα πάθει Πέμπτη δημοτικου.δεν ξερω ξατι γι αυτή την ηλικία.Ξερω ομως οτι αυτα σχετίζονται ται με την καλή χλωρίδα του εντέρου.Σας ειπε κατι για πρέπει η προβιοτικα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας said:

Εγω το είχα πάθει Πέμπτη δημοτικου.δεν ξερω ξατι γι αυτή την ηλικία.Ξερω ομως οτι αυτα σχετίζονται ται με την καλή χλωρίδα του εντέρου.Σας ειπε κατι για πρέπει η προβιοτικα?

Ναι μας ειπε..Δεν παιρνει καθημερινα όμως..Κανουμε και ομοιοπαθητικη!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...