Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μηπως έχετε να προτείνετε κάτι;


nea mamaka

Recommended Posts

Η μπλουμπλού μου έχει βαρεθεί την απογευματινή κρεμα!

Τραβάω ζόρι να φάμε 5-6 κουταλιές!

Εχω δοκιμάσει τα πάντα :

ρυζαλευρο

ρυζαλευρο με μπισκοτακι

ρυζαλευρο με λιγη μπανανα

φαριν λακτε

φαριν λακτε με μπισκοτακι

φαριν λακτε με λιγη μπανανα

μπισκοτοκρεμα φτιαχτή (εμπορίου ούτε ζωγραφιστή δεν την θέλει)

μπισκοτόκρεμα με λίγη μπανάνα

ανθος αραβοσίτου και σκόνη και αυτό που τρώμε εμείς

 

Τι άλλο πια;

Γιαούρτι ο γιατρός μας είπε απο τον 10ο!

Μπορώ να της δοκιμάσω ρυζόγαλο; Ομως με τι γάλα;

Τι να της φτιάξω; Μηπως έχετε καμιά ιδέα;

 

(Σημ. Την μπανάνα την βάζω γιατί της αρέσει πάρα πολύ και είπα μπας και την ξεγελάσω αλλά κούνια που με κούναγε!!!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα! εγώ πάντως του έδινε ρυζόγαλο και το έκανα με κανονικό φρεσκο βιολογικο γάλα.

Εάν άλεθες φρουτάκια και εκεί έριχνες λίγες κουταλιές φαριν λακτε π.χ.?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν γινετε τιποτα!

Μια πληρης αποτυχια το απογευματινό μας!

Το δοκίμασα και αυτό (αν και στις 11:00 τρωει ολη την φρουτόκρεμα με 4 ολόκληρα φρούτα) αλλά τζίφος φιλενάδα!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση την ωρα που της δινεις την κρεμα να μην πειναει ακομη? Να την κραταει δηλ. το μεσημεριανό? Καμία κρεμα να μην της αρεσει?

Δοκίμασε να της δωσεις για απογευματινο κάτι που της αρεσει σιγουρα,εαν δεν το φαει σημαινει οτι μαλλον δεν πειναει ακομη!

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω οτι ναι είναι κοντα τα γευματα,ειδικά αν τρώει καλά το μεσημεριανο της.Εγώ του έδινα απογευματινό γύρω στις 18:30.Δοκιμασε το δεν εχεις να χασεις τιποτα :wink:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

nea mamaka υπάρχει πιθανότητα να μην πεινάει το απόγευμα- αν δεν κλαίει μεχρι το βραδυνό τότε μάλλον της φτάνει το μεσημεριανό και της περισσεύει...

 

Το γιαούρτι γιατι μετά τον 10ο?? Εγώ του το δίνω εδώ και 3 εβδομάδες νομίζω και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Απογευματινό στις 18:30 και μετα το βραδινό γάλα πότε;

 

Μάλλον βλακεία κάνω γιατι εγω τις δίνω κρέμα στις 17:00 - 17:30, γάλα 20:00 - 20:30 και μετα πάλι γάλα 23:30 - 24:00!

Πάει το διέλυσα το στομαχάκι της!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ισχύει κάτι τέτοιο!

Τρώει μεσημεριανό στις 14:00 και την κρέμα 17:00 - 17:30!

Λες να της δίνω πολύ κοντά τα γέυματα;

 

 

Εμείς με γεύμα στις 2 όπως λες κι εσύ, δεν τρώμε πάντως πριν τις 7 το απόγευμα!Δοκίμασε!

Link to comment
Share on other sites

Απογευματινό στις 18:30 και μετα το βραδινό γάλα πότε;

 

Μάλλον βλακεία κάνω γιατι εγω τις δίνω κρέμα στις 17:00 - 17:30, γάλα 20:00 - 20:30 και μετα πάλι γάλα 23:30 - 24:00!

Πάει το διέλυσα το στομαχάκι της!

 

Μην στεναχωριεσαι τιποτα δεν θα παθει.Καταρχήν γάλα γιατί και στις 20 και στις 23? Εμεις οταν ειχαμε αρχισει κανονικα τις τροφες γάλα γυρω στις 21 και μετα νανι μεχρι το πρωι.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΙΑΤΙ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΛΙ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΤΡΩΕΙ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ

ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΦΑΓΗΤΟΥ

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΙ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΛΙ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΤΡΩΕΙ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ

ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΦΑΓΗΤΟΥ

 

Κάνει να τρώει τόσα φρουτα την ημέρα;

Δεν πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο σε όλα;

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι οτι αν δεν της δωσω θα ξυπνήσει κατα τις 3-4 τα ξημερωματα και θα πειναει!

 

Δοκίμασε το όμως γιατι έτσι και αλλιως τα ενδιαμεσα γαλατα θα κοπούν και θα πρεπει να της δινεις πρωι και βραδυ και όχι πάνω απο 750ml ημερησίως.Αν φαει την κρεμουλα της κατα 18:30 και μετα το γαλατακι της κατα τις 21:30 θα την καλυψουν.Τι ωρα κοιμαται? εχει μεγαλη σημασια αυτο.Ο δικος μου κοιμοταν νωρις και μπορουσα να το εφαρμοσω αυτό.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απέφευγα τις κρέμες και τους έδινα πάλι λίγο φαγητό στις 7 το απόγευμα περίπου.

Βρασμένα λαχανικά, πατατούλα...κάτι τέτοιο.

Το ρυζόγαλο περιέχει πολύ ζάχαρη πάντως!

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φοβαμαι οτι αν δεν της δωσω θα ξυπνήσει κατα τις 3-4 τα ξημερωματα και θα πειναει!

 

Δοκίμασε το όμως γιατι έτσι και αλλιως τα ενδιαμεσα γαλατα θα κοπούν και θα πρεπει να της δινεις πρωι και βραδυ και όχι πάνω απο 750ml ημερησίως.Αν φαει την κρεμουλα της κατα 18:30 και μετα το γαλατακι της κατα τις 21:30 θα την καλυψουν.Τι ωρα κοιμαται? εχει μεγαλη σημασια αυτο.Ο δικος μου κοιμοταν νωρις και μπορουσα να το εφαρμοσω αυτό.

 

Οπως είναι τωρα το πρόγραμμά της κοιμόταν πάνω στο γευμα των 20:00 και μετα στις 23:00 το έπινε κοιμισμένη!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απέφευγα τις κρέμες και τους έδινα πάλι λίγο φαγητό στις 7 το απόγευμα περίπου.

Βρασμένα λαχανικά, πατατούλα...κάτι τέτοιο.

Το ρυζόγαλο περιέχει πολύ ζάχαρη πάντως!

 

Μήπως βαραίνει πολύ μετά;

Αυτό φοβάμαι!

Link to comment
Share on other sites

Το ρυζόγαλο περιέχει πολύ ζάχαρη πάντως!

 

Aφου το κανεις μονη σου μπορείς να βάλεις οσο θελεις!Εγώ έβαζα ελάχιστη μαύρη βιολογική.Και φυσικα όχι καθε μερα.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ

ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΗ ΜΠΑΝΑΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΕΣΤΕ ΜΕ ΓΕΥΣΕΙΣ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ

ΔΩΣΤΗΣ ΚΑΝΑ ΜΠΙΣΚΟΤΑΚΙ ΛΙΓΟ ΨΩΜΑΚΙ ΝΑ ΔΑΓΚΩΝΕΙ

ΘΑ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΜΟΥ

ΙΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΑΝΩΤΕΡΩ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΚΙΛΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΙΑΖΕ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟ ΓΕΥΜΑ

ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΩΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΦΑΓΗΤΟ ΓΙΑ ΒΡΑΔΥ

ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 12 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΑ ΦΡΟΥΤΟ, ΜΠΙΣΚΟΤΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 20 ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑΝΙ

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΣΤΑ ΚΙΛΑ ΤΗΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΘΑ ΣΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΙ Η ΙΔΙΑ

ΔΕ ΛΕΕΙ ΜΑΜ ΜΑΜ ΜΑΜ????????????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απέφευγα τις κρέμες και τους έδινα πάλι λίγο φαγητό στις 7 το απόγευμα περίπου.

Βρασμένα λαχανικά, πατατούλα...κάτι τέτοιο.

Το ρυζόγαλο περιέχει πολύ ζάχαρη πάντως!

 

Μήπως βαραίνει πολύ μετά;

Αυτό φοβάμαι!

 

Είχα ρωτήσει την γιατρό και το έκανα αυτό.

 

Επειδή είχα θέμα με το πάχος της μεγάλης μου όταν ήταν μωρό γι'αυτό και δεν της είχα δώσει κρέμες, εξάλλου ποιό πολλές βιταμίνες παίρνουν -θεωρητικά- απο το φαγητό παρά απο τις κρέμες που είναι τίγκα στις κενές θερμίδες και στην χημική επεξεργασία!

 

Δεν ξέρω κιόλας...ειδική δεν είμαι...μαμά είμαι.... :D

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

Το ρυζόγαλο περιέχει πολύ ζάχαρη πάντως!

 

Aφου το κανεις μονη σου μπορείς να βάλεις οσο θελεις!Εγώ έβαζα ελάχιστη μαύρη βιολογική.Και φυσικα όχι καθε μερα.

 

Μμμμ....καλή ιδέα αυτή! :!::D

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ

ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΗ ΜΠΑΝΑΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΕΣΤΕ ΜΕ ΓΕΥΣΕΙΣ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ

ΔΩΣΤΗΣ ΚΑΝΑ ΜΠΙΣΚΟΤΑΚΙ ΛΙΓΟ ΨΩΜΑΚΙ ΝΑ ΔΑΓΚΩΝΕΙ

ΘΑ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΜΟΥ

ΙΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΑΝΩΤΕΡΩ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΚΙΛΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΙΑΖΕ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟ ΓΕΥΜΑ

ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΩΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΦΑΓΗΤΟ ΓΙΑ ΒΡΑΔΥ

ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 12 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΑ ΦΡΟΥΤΟ, ΜΠΙΣΚΟΤΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 20 ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑΝΙ

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΣΤΑ ΚΙΛΑ ΤΗΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΘΑ ΣΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΙ Η ΙΔΙΑ

ΔΕ ΛΕΕΙ ΜΑΜ ΜΑΜ ΜΑΜ????????????

 

Δυστυχως δεν εχουμε ακομα δοντακια οποτε δεν μπορω να της δωσω ψωμακι ή μπισκοτάκι!

Από κιλά δεν μπορώ να πω οτι σκίζουμε κιολας!

Κλείνει τον 8ο αυριο και ζυγίζει 7500 κιλά και ειναι 69πόντους. Γεννήθηκε 2450κιλά και 48πόντους στις 35+2εβδ.

Αδυνατη θα την χαρακτηριζα σχετικά με κάποια άλλα παιδάκια που διαβάζω εδω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απέφευγα τις κρέμες και τους έδινα πάλι λίγο φαγητό στις 7 το απόγευμα περίπου.

Βρασμένα λαχανικά, πατατούλα...κάτι τέτοιο.

Το ρυζόγαλο περιέχει πολύ ζάχαρη πάντως!

 

Μήπως βαραίνει πολύ μετά;

Αυτό φοβάμαι!

 

Είχα ρωτήσει την γιατρό και το έκανα αυτό.

 

Επειδή είχα θέμα με το πάχος της μεγάλης μου όταν ήταν μωρό γι'αυτό και δεν της είχα δώσει κρέμες, εξάλλου ποιό πολλές βιταμίνες παίρνουν -θεωρητικά- απο το φαγητό παρά απο τις κρέμες που είναι τίγκα στις κενές θερμίδες και στην χημική επεξεργασία!

 

Δεν ξέρω κιόλας...ειδική δεν είμαι...μαμά είμαι.... :D

 

Αχ όλες μαμαδες ήμαστε! Για αυτό πάνε σύννεφο οι απορίες εδώ μεσα!

Οπως είπα και παράπανω η δικιά μου μάλλον αδυνατούλα χαρακτηριζεται!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εμεις ημασταν και ειμαστε δυσκολη περιπτωση στο φαγητο, δωστης λιγο απο το μεσημεριανο φαγακι αν το τρωει ευχαριστα...

 

Κι η δικη μου δεν τρελαινοταν με τις ετοιμες κρεμες, αλλα οσο τις ετρωγε σχετικα τις ειχα συνεχισει μεχρι προσφατα για να βαλουμε λίγο βαρος...

 

Ασε αν σου βγει λιγοφαγη και μιζερη εχεις να τραβηξεις πολλα :?

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή μου είπε η κυρία που την κρατάει οτι η Φέλια εφαγε του σκασμού το μεσημερι (μοσχαράκι, πατατα, καροτο) καθυστερησα την κρεμα και της την εδωσα στις 6:30. Τωρα κοιμαται το καθιερομένο της 20λεπτο και θα της δωσω γαλα στις 9:30 και μετα νανακια και ο θεός βοηθός!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...