Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να μαθω την εμπειρία σας με μωρα που είχαν χαλινό στη γλώσσα κ στα χείλη. Ο γιος μου ειναι 5 μηνων, με το βάρος δεν πάμε καλα πάθαμε ουρολοιμώξεις αλλα μετα απο συζήτηση με σύμβουλο βλέποντας το παιδι πως θηλάζει κατέληξε οτι το πρόβλημα ειναι ο χάλινος. Με προβληματίζει που πια εχει μάθει να θηλάζει ετσι τι θα γινει μετα; Νιωθω οτι το παιδι δυσκολεύεται γιατι καθε φορα ιδρωνει. Συγνώμη για το μεγάλο μνμ δεν ξερω που να απευθυνθώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να μαθω την εμπειρία σας με μωρα που είχαν χαλινό στη γλώσσα κ στα χείλη. Ο γιος μου ειναι 5 μηνων, με το βάρος δεν πάμε καλα πάθαμε ουρολοιμώξεις αλλα μετα απο συζήτηση με σύμβουλο βλέποντας το παιδι πως θηλάζει κατέληξε οτι το πρόβλημα ειναι ο χάλινος. Με προβληματίζει που πια εχει μάθει να θηλάζει ετσι τι θα γινει μετα; Νιωθω οτι το παιδι δυσκολεύεται γιατι καθε φορα ιδρωνει. Συγνώμη για το μεγάλο μνμ δεν ξερω που να απευθυνθώ.

 

Το εχει δει ΩΡΛ το μωρό;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το εχει δει ΩΡΛ το μωρό;

 

Όχι η σύμβουλος δεν γνωρίζε στην Αθήνα να μου προτείνει γιατρό μια βασικά δεν την εμπιστεύεται γιατι εκανε διαθερμια. Η γιατρός-σύμβουλος θεωρεί οτι δεν υπάρχει πρόβλημα. Εγώ όμως απο το ενα στήθος πονάω στην αρχη του θηλασμου ενω από το άλλο δεν νιωθω τιποτα. Αρχικά νόμιζα λογω μύκητα μετα λογω κάποιων ραγάδων. Αλλα εχουν περάσει 5 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Όχι η σύμβουλος δεν γνωρίζε στην Αθήνα να μου προτείνει γιατρό μια βασικά δεν την εμπιστεύεται γιατι εκανε διαθερμια. Η γιατρός-σύμβουλος θεωρεί οτι δεν υπάρχει πρόβλημα. Εγώ όμως απο το ενα στήθος πονάω στην αρχη του θηλασμου ενω από το άλλο δεν νιωθω τιποτα. Αρχικά νόμιζα λογω μύκητα μετα λογω κάποιων ραγάδων. Αλλα εχουν περάσει 5 μήνες.

 

Ραγάδες πάνω στη θηλή ή γύρω απο αυτήν;

 

Αν υπάρχει υποψία πρέπει να σας δει ΩΡΛ.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ραγάδες πάνω στη θηλή ή γύρω απο αυτήν;

 

Αν υπάρχει υποψία πρέπει να σας δει ΩΡΛ.

 

Πάνω στη θηλή στη μύτη της. Γενικα αυτη η θηλη ειναι ακόμα μαλακη μονο μετα το θηλασμο βγαίνει εξω ειναι επίπεδη πριν. Το ξέρω οτι πρεπει το θέμα ειναι ποιος γιαυτο έγραψα μηπως γνωρίζει καμία κοπελα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε Liza μήπως να δημιουργησεις καινούριο θέμα στην ενότητα με τα Ιατρικά θέματα με τίτλο τρανταχτό για να σου απαντήσουν κοπέλες με εμπειρια;

 

Πάντως και να μην ποναγες καλα κανεις που θα το κοψεις γιατι επηρεάζει ομιλία κίνηση γλωσσα οταν τρώει στέρεες κλπ

Δυστυχώς εχω διδακτορικό σε αυτο μιας και ο μικρος την έκοψε 5 φορές (ήταν απο τις πιςω που ξανά ενώνονται εύκολα ) και στο τελευταίο προχθές είδαμε οτι είχε διπλό χαλινο!!!!! Τεσπα ας ελπίσουμε οτι ήταν η τελευταία!

 

Οταν το κόψετε κανε πολυ suck training (δες στο YouTube) για μα μάθει να χρησιμοποιεί σωστά τη γλωσσα!

 

Στείλε πμ αν χρειάζεσαι τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια δεν ξερω πως ειναι να ποναει το στηθος και να ερεθιζουν την θηλη

ευτυχως ο θηλασμος μου ειναι τελειος και ποτε δεν με τραυματισε πιστευω σε αυτο που μου ειπαν οι μαιες στο ρεα

οτι καποια μωρα ξερουν να φανε απο την αρχη

καλη επιτυχια σε ολες παντως

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια δεν ξερω πως ειναι να ποναει το στηθος και να ερεθιζουν την θηλη

ευτυχως ο θηλασμος μου ειναι τελειος και ποτε δεν με τραυματισε πιστευω σε αυτο που μου ειπαν οι μαιες στο ρεα

οτι καποια μωρα ξερουν να φανε απο την αρχη

καλη επιτυχια σε ολες παντως

 

Συγνώμη κιολας αλλα τι σημαίνει αυτο; Ολα ξέρουν να φάνε απλα στην συγκεκριμένη περίπτωση κατι τα περιορίζει ανατομικά

 

Μην με παρεξηγήσεις αλλα οταν η κοπέλα λεει τον πόνο της και εσύ λες οτι ο δικός σου θηλασμος ειναι τέλειος, σε τι ακριβώς βοηθάει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειραζει Babycute! Αλεξάνδρα ολα τα μωρα ξερουν να φάνε δεν θα ζούσαν διαφορετικά. Εγω αν εμενα στις συμβουλές τις μαίες στο Γαία δεν θα θηλαζα τωρα οταν πηγα στο δωματιο μου είχαν φέρει το μωρο με το μπουκαλι του, δεν φορουςα τα γυαλιά μου κ δυστηχως δεν θυμάμαι πρόσωπο.

 

Τωρα για το θεμα μου στο ιδιο στηθος που πονάω εχω κ αυτο το συνδρομο που ασπρίζει η θηλη. Αν δεν βρω γιστρο μεχρι τελος Μαΐου τον Ιούνιο θα ανεβουμε στη Θεςςαλονικη να τον δει γιατρός που το κανει με λέιζερ. Εβαλα τα χέρια μου κατω ακο τη γλώσσα του δεν το καταλαβαινω οτι εχει αλλα στα χείλη ειναι σίγουρα. Ευχομαι να ειναι η τελευταία σε εςας! Σε ευχαριστώ παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Τα διαστήματα μεταξυ των θηλασμων ειναι μεγάλα σε καποια γεύματα αλλα συνολικά εχεις 11 θηλασμους που ειναι καλός αριθμός.

 

Κάνε συχνές εναλλαγές στήθους.

 

Επανέρχομαι με νεότερα!

Ζυγιστήκαμε στις 15 ημέρες,δεν θυμάμαι αν σας το είπα και ανακτήσαμε το βάρος γέννησης (20 γρ λιγότερο βασικά).Αύριο κλείνουμε μήνα κ ξαναζυγιζόμαστε,αλλά το σημαντικό είναι οτι θηλάζουμε πλέον αποκλειστικά!Για μια ακόμα φορά με βοήθησε πολύ αυτή η σελίδα!!Ναστε καλά!!

Μια απορία!!Στην πρώτη μ εγκυμοσύνη έβαλα 35 κιλά.Στη λοχεία παρόλο που θήλαζα και κουραζομουν κολας δεν πεινουσα κ τα εχασα αμεσως χωρις να το καταλαβω.Στη δευτερη επειδη εκανα διαβητη εκανα διαιτα κ εβαλα περιπου 11,αλλά το λίπος μ εξαφανιστηκε,πρωτη φορά δεν ειχα περιφερεια στη ζωη μου.Και δεν πεινουσα..Γεννάω,και στη λοχεία ΠΕΙΝΑΩ ΣΑΝ ΛΥΚΟΣ.Με αποτέλεσμα να έχω βάλει 2-3κιλά ήδη κ όλα στην περιφέρεια :( Είναι θεωρείτε γιατί δεν είχα απόθεμα?Το πρήξιμο ειναι απο το θηλασμό?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Επανέρχομαι με νεότερα!

Ζυγιστήκαμε στις 15 ημέρες,δεν θυμάμαι αν σας το είπα και ανακτήσαμε το βάρος γέννησης (20 γρ λιγότερο βασικά).Αύριο κλείνουμε μήνα κ ξαναζυγιζόμαστε,αλλά το σημαντικό είναι οτι θηλάζουμε πλέον αποκλειστικά!Για μια ακόμα φορά με βοήθησε πολύ αυτή η σελίδα!!Ναστε καλά!!

Μια απορία!!Στην πρώτη μ εγκυμοσύνη έβαλα 35 κιλά.Στη λοχεία παρόλο που θήλαζα και κουραζομουν κολας δεν πεινουσα κ τα εχασα αμεσως χωρις να το καταλαβω.Στη δευτερη επειδη εκανα διαβητη εκανα διαιτα κ εβαλα περιπου 11,αλλά το λίπος μ εξαφανιστηκε,πρωτη φορά δεν ειχα περιφερεια στη ζωη μου.Και δεν πεινουσα..Γεννάω,και στη λοχεία ΠΕΙΝΑΩ ΣΑΝ ΛΥΚΟΣ.Με αποτέλεσμα να έχω βάλει 2-3κιλά ήδη κ όλα στην περιφέρεια :( Είναι θεωρείτε γιατί δεν είχα απόθεμα?Το πρήξιμο ειναι απο το θηλασμό?

 

Γέννησες φυσιολογικά;

 

Οταν δεν τρώμε επαρκώς ο οργανισμός εχει την τάση να αποθηκεύει λίπος γιατί το σωμα ειναι σε κατάσταση πείνας και φυλάει απόθεμα για δύσκολες μέρες!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω ένα κοριτσάκι 11 ημερών και θηλάζει αποκλειστικά.

Το πρώτο πρόβλημα που έχω είναι πως έχω πολύ γάλα και έχω συνέχεια πετρωμένο στήθος και δέκατα. Βγάζω με το θήλαστρο 1-2 φορές τη μέρα , αλλά αυτό νομίζω πως το κάνει χειρότερα και μετά έχω ακόμα πιο πολύ γάλα. Με το χέρι δεν μπορώ να ανακουφιστώ, ούτε με κομπρέσες κτλ. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω για να ρυθμιστεί η παράγωγη.

Το δεύτερο πρόβλημα είναι πως το μωρό ολη μερα κοιμαται παρα πολύ δλδ τρωει ανα 3-4 ωρες ενώ το βραδυ θέλει να είναι συνέχεια στο στήθος και μετά κανει εμετο γιατί πίνει προφανώς πολύ γάλα. Ολη τη νυχτα δεν ηρεμει με κανεναν άλλο τροπο παρα μονο με στηθος, και ουτε κοιμαται πολύ. Να δωσω πιπιλα? Πρέπει να το βάζω λιγότερο στο στηθος? Να μειωθεί το γάλα? Μέσω όρο κάνει 10 γεύματα άλλα μικρής και άλλα πολύ μεγάλης διάρκειας.

Επίσης, ενώ βάζει βάρος και έχει πολλές βρεμένες πάνες, έχει λίγα κακά. Δλδ ενώ κάνει κακά σχεδόν σε κάθε γεύμα, είναι πολύ λίγα σε ποσότητα, λιγότερα από κουταλάκι του γλυκού και έχει πολύ ηχηρές κενώσεις. Δεν ξέρω αν αυτό δείχνει κάποιο πρόβλημα.

Ζυγίσεις:

Γένηση 26/05: 2680

Εξοδος 29/05: 2470

04/06 : 2640

Link to comment
Share on other sites

το να βγάζεις με το θήλαστρο όντως κάνει το στήθος να παράγει ακόμα περισσότερο γάλα. Αν έχεις υπερπαραγωγή και θέλεις να ρυθμιστεί η παραγωγή σου υπάρχει μία πολύ καλή μέθοδος. Άρχισε να δίνεις μόνο το ένα στήθος σε κάθε γεύμα. Αν σου είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις γεύματα δίνε το ίδιο στήθος ανά 3ωρο και μετά άλλαζε. όταν σου περάσει η υπερπαραγωγή να προσέχεις να αφήνεις το παιδί να τελειώσει πρώτα με το ένα στήθος και ύστερα να του προσφέρεις το άλλο.

 

Επίσης καλύτερα να μην κάνεις αντλήσεις πριν σαραντίσει. Αν θέλεις να κάνεις τράπεζα γάλατος καλύτερα να περιμένεις μέχρι τις 40 μέρες. Και για την πιπίλα λένε επίσης να περιμένεις μέχρι να σαραντίσει για να αποφύγεις την πιθανότητα να πάθει σύγχυση θηλών.

 

Τα κακά του είναι μια χαρά. Λένε γενικά ότι πρέπει να κάνει τουλάχιστον 3 κενώσεις περίπου μία κουταλιά της σούπας η καθεμία. Από αυτά που περιγράφεις εσύ μοιάζει ότι συγκεντρώνεται αυτή η ποσότητα. Το ότι οι κενώσεις είναι ηχηρές απλά δέιχνει ότι έχει λίγα αέρια :) . Εντελώς φυσιολογικό.

 

όσο για τον ύπνο μάλλον δεν έχει ξεχωρίσει ακόμα τη νύχτα με τη μέρα και κοίμάται τη μέρα ενώ μένει ξύπνιο τη νύχτα. Μην ανησυχείς. όλα τα νεογέννητα το κάνουν αυτό. Πολύ σύντομα θα τα ξεχωρίσει και θα δεις διαφορά.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω ένα κοριτσάκι 11 ημερών και θηλάζει αποκλειστικά.

Το πρώτο πρόβλημα που έχω είναι πως έχω πολύ γάλα και έχω συνέχεια πετρωμένο στήθος και δέκατα. Βγάζω με το θήλαστρο 1-2 φορές τη μέρα , αλλά αυτό νομίζω πως το κάνει χειρότερα και μετά έχω ακόμα πιο πολύ γάλα. Με το χέρι δεν μπορώ να ανακουφιστώ, ούτε με κομπρέσες κτλ. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω για να ρυθμιστεί η παράγωγη.

Το δεύτερο πρόβλημα είναι πως το μωρό ολη μερα κοιμαται παρα πολύ δλδ τρωει ανα 3-4 ωρες ενώ το βραδυ θέλει να είναι συνέχεια στο στήθος και μετά κανει εμετο γιατί πίνει προφανώς πολύ γάλα. Ολη τη νυχτα δεν ηρεμει με κανεναν άλλο τροπο παρα μονο με στηθος, και ουτε κοιμαται πολύ. Να δωσω πιπιλα? Πρέπει να το βάζω λιγότερο στο στηθος? Να μειωθεί το γάλα? Μέσω όρο κάνει 10 γεύματα άλλα μικρής και άλλα πολύ μεγάλης διάρκειας.

Επίσης, ενώ βάζει βάρος και έχει πολλές βρεμένες πάνες, έχει λίγα κακά. Δλδ ενώ κάνει κακά σχεδόν σε κάθε γεύμα, είναι πολύ λίγα σε ποσότητα, λιγότερα από κουταλάκι του γλυκού και έχει πολύ ηχηρές κενώσεις. Δεν ξέρω αν αυτό δείχνει κάποιο πρόβλημα.

Ζυγίσεις:

Γένηση 26/05: 2680

Εξοδος 29/05: 2470

04/06 : 2640

 

Eirinako μου γραφω οχι για συμβουλες περι θηλασμου αλλα για να σου ευχηθω!!! Να σου ζησει η δευτερη μικρουλα σου!!!!!

 

Εχει δικιο η Opal σε οσα σου ειπε για την συγχυση μερας - νυχτας. Ειναι πολυ μικρη ακομα και ειναι φυσιολογικο, για να την βοηθησεις να το ξεπερασει μην την αφηνεις να κοιμαται πανω απο 2 ωρες την φορά μεσα στην ημερα και ταιζε την σε φυσικο φως και θορυβο!

 

Φιλιά και να σου ζησει και παλι!

Link to comment
Share on other sites

το να βγάζεις με το θήλαστρο όντως κάνει το στήθος να παράγει ακόμα περισσότερο γάλα. Αν έχεις υπερπαραγωγή και θέλεις να ρυθμιστεί η παραγωγή σου υπάρχει μία πολύ καλή μέθοδος. Άρχισε να δίνεις μόνο το ένα στήθος σε κάθε γεύμα. Αν σου είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις γεύματα δίνε το ίδιο στήθος ανά 3ωρο και μετά άλλαζε. όταν σου περάσει η υπερπαραγωγή να προσέχεις να αφήνεις το παιδί να τελειώσει πρώτα με το ένα στήθος και ύστερα να του προσφέρεις το άλλο.

 

Επίσης καλύτερα να μην κάνεις αντλήσεις πριν σαραντίσει. Αν θέλεις να κάνεις τράπεζα γάλατος καλύτερα να περιμένεις μέχρι τις 40 μέρες. Και για την πιπίλα λένε επίσης να περιμένεις μέχρι να σαραντίσει για να αποφύγεις την πιθανότητα να πάθει σύγχυση θηλών.

 

Τα κακά του είναι μια χαρά. Λένε γενικά ότι πρέπει να κάνει τουλάχιστον 3 κενώσεις περίπου μία κουταλιά της σούπας η καθεμία. Από αυτά που περιγράφεις εσύ μοιάζει ότι συγκεντρώνεται αυτή η ποσότητα. Το ότι οι κενώσεις είναι ηχηρές απλά δέιχνει ότι έχει λίγα αέρια :) . Εντελώς φυσιολογικό.

 

όσο για τον ύπνο μάλλον δεν έχει ξεχωρίσει ακόμα τη νύχτα με τη μέρα και κοίμάται τη μέρα ενώ μένει ξύπνιο τη νύχτα. Μην ανησυχείς. όλα τα νεογέννητα το κάνουν αυτό. Πολύ σύντομα θα τα ξεχωρίσει και θα δεις διαφορά.

Σ

ευχαριστω για την απαντηση,

Κατά τη διαρκεια της ημερας θηλαζει ανα 3 ωρες και όταν δινω γευμα και στηθος, το άλλο στηθος μενει 6 ωρες και πετρωνει. πολλες φορες δεν αδειαζει καν το ενα. επισης αν δωσω και τα δυο δεν το πινει εχει χορτασει. ο γιατρος μου λεει οπωσδηποτε θηλαστρο μην κανω μαστιτιδα αλλα κάθε μερα βγαζω ακομα πιο πολύ με το θηλαστρο.:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eirinako μου γραφω οχι για συμβουλες περι θηλασμου αλλα για να σου ευχηθω!!! Να σου ζησει η δευτερη μικρουλα σου!!!!!

 

Εχει δικιο η Opal σε οσα σου ειπε για την συγχυση μερας - νυχτας. Ειναι πολυ μικρη ακομα και ειναι φυσιολογικο, για να την βοηθησεις να το ξεπερασει μην την αφηνεις να κοιμαται πανω απο 2 ωρες την φορά μεσα στην ημερα και ταιζε την σε φυσικο φως και θορυβο!

 

Φιλιά και να σου ζησει και παλι!

 

Σε ευχαριστω για τις ευχες και ανταποδίδω :).

Θα το κανω και θα ξαναμιλήσουμε. Σε παρακολουθώ στα θεματα του υπνου;). πολλα φιλια κι από μενα :cool:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και από εμένα! Να ζήσει το μωράκι σου!

 

Θα βγάζεις τόσο γάλα' date=' όσο να μην αισθάνεσαι δυσφορία. Δε θα αδειάζεις το στήθος, δηλαδή.[/quote']

 

Α μάλιστα καταλαβα. Θα το κανω και θα επανελθω. Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Σ

ευχαριστω για την απαντηση,

Κατά τη διαρκεια της ημερας θηλαζει ανα 3 ωρες και όταν δινω γευμα και στηθος, το άλλο στηθος μενει 6 ωρες και πετρωνει. πολλες φορες δεν αδειαζει καν το ενα. επισης αν δωσω και τα δυο δεν το πινει εχει χορτασει. ο γιατρος μου λεει οπωσδηποτε θηλαστρο μην κανω μαστιτιδα αλλα κάθε μερα βγαζω ακομα πιο πολύ με το θηλαστρο.:(

 

Γιατί το μωρό θηλαζει κάθε 3 ωρες;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το μωρό θηλαζει κάθε 3 ωρες;

 

Γιατι κοιμαται. Μια φορα την ημερα πχ απόγευμα ή βραδυ θελει και πιο συχνα και την βαζω οσο θελει. Αλλα τις υπολοιπες ωρες δεν ξυπναει πριν το 3ωρο. Είναι ανησυχητικο?? Η παιδίατρος μου λεει είναι οκ αφου παιρνει βαρος. Να την ξυπναω? Μια φορα την ημερα επισης κανει πολύ εμετο. Σημαινει πως εχει φαει πολύ?

Ζυγίσεις:

Γένηση 26/05: 2680

Εξοδος 29/05: 2470

04/06 : 2640

07/06 : 2750

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις είναι πολύ καλές!

 

Ο εμετός μπορεί να σημαίνει ότι έφαγε πολύ, ότι δεν πρόλαβε να ρευτει και κουνήθηκε μετά το γεύμα κτλ.

 

Το κάθε 3 ώρες δεν είναι ανησυχητικό. Υποψιάζομαι ότι η Νίνα-Νανά σε ρώτησε για να βεβαιωθεί ότι είναι αυθόρμητο και δεν το κάνεις εσύ, ως ένα είδους "πρόγραμμα".

Link to comment
Share on other sites

Εχω εφαρμοσει το να βγαζω γαλα οσο για να ανακουφιστω και είμαι καλυτερα. Παλι βεβαια εχω αρκετο ώστε το μωρο να πινει συνεχως. Δλδ πολλες φορες θελει απλα να νανουριστει και βλεπω ότι ενοχλείται που πινει και μετα τα βγαζει. Τι να κανω? Να την απομακρυνω? Μετα ψαχνει και κοπανάει το κεφαλι της σαν να χορευει Metal :).

Eπισης λογω επιπλοκης στην καισαρικη τομη παιρνω αντιβιωση zinadol συνεχομενα 9 μερες. Εχω δει πως είναι συμβατη με θηλασμο και η παιδίατρος δεν ανησυχεί, όμως εγω ανησυχώ γιατι παιρνω πολλες μερες. Υπαρχει περιπτωση να οφειλετε η υπνηλία του μωρου στο φαρμακο? Γιατι κι εγω εχω πολύ νυστα. Μηπως το βλαψει που παιρνω τοσες μερες?

 

Σας ευχαριστω πολύ ολες.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις είναι πολύ καλές!

 

Ο εμετός μπορεί να σημαίνει ότι έφαγε πολύ' date=' ότι δεν πρόλαβε να ρευτει και κουνήθηκε μετά το γεύμα κτλ.

 

Το κάθε 3 ώρες δεν είναι ανησυχητικό. Υποψιάζομαι ότι η Νίνα-Νανά σε ρώτησε για να βεβαιωθεί ότι είναι αυθόρμητο και δεν το κάνεις εσύ, ως ένα είδους "πρόγραμμα".[/quote']

 

Ναι καταλαβα. Όχι δεν εφαρμοζω πρόγραμμα. Μπορει να είναι 2,5 ωρες ή 3 ή 3,5. Οποτε θελει την βαζω. Μονο το βραδυ μπορει να θέλει ανα μια ώρα και εκει σιγουρα κανει εμετο. Αλλα δεν κοιμαται αλλιως. Την εχω αναγκαστικα μαζι μου στο κρεβατι γιατι λογω καισαρικης δεν μπορω να κουνηθω πολύ ανετα. Αλλα και παλι ανησυχω αν είναι ασφαλες ή μηπως θέλει συνεχεια λογω που ειμαστε κοντα. Παλι όμως μολις την βαζω στην κουνια ψαχνει με το στομα και μετα ξυπναει. Δεν ξερω τι είναι καλυτερο να κανω. Ο αντρας μου λεει μηπως κακομαθει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σπάνιο αυτό που περιγράφεις! Μωρά που θέλουν, μόνο, να πιπιλίσουν, αλλά...ξεχειλίζουν με παραπανίσιο γάλα, που το βγάζουν μετά! Σε τέτοιες περιπτώσεις, αφού το μωρό σαραντίσει, ίσως θα μπορούσε να προσφέρει λύση η χρήση πιπίλας, με μέτρο.

 

Το ασφαλές* co-sleeping είναι πολύ βολικό και ξεκούραστο για μωρό και μητέρα.

 

*το μωρό κοιμάται ανάσκελα, ανάμεσα σε μία σταθερή επιφάνεια και τη μητέρα του (όχι άλλο πρόσωπο), η οποία πρέπει να θηλάζει, να μην καπνίζει, να μην πίνει, να μην κάνει χρήση ουσιών, σε κρεβάτι (όχι καναπέ ή πολυθρόνα) με καλά στρωμένο και τεντωμένο κατωσέντονο και σκεπάσματα που δεν το υπερθερμαίνουν και που το σκεπάζουν από τους ώμους και κάτω, μακριά από μαξιλάρια και άλλα μαλακά αντικείμενα. (αν θεωρείς ότι έχεις υπνηλία, ως παρενέργεια του zinadol, ίσως θα έπρεπε να αναβάλεις τον κοινό ύπνο, μέχρι να τελειώσει η αγωγή).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σπάνιο αυτό που περιγράφεις! Μωρά που θέλουν' date=' μόνο, να πιπιλίσουν, αλλά...ξεχειλίζουν με παραπανίσιο γάλα, που το βγάζουν μετά! Σε τέτοιες περιπτώσεις, αφού το μωρό σαραντίσει, ίσως θα μπορούσε να προσφέρει λύση η χρήση πιπίλας, με μέτρο.

 

Το ασφαλές* co-sleeping είναι πολύ βολικό και ξεκούραστο για μωρό και μητέρα.

 

*το μωρό κοιμάται ανάσκελα, ανάμεσα σε μία σταθερή επιφάνεια και τη μητέρα του (όχι άλλο πρόσωπο), η οποία πρέπει να θηλάζει, να μην καπνίζει, να μην πίνει, να μην κάνει χρήση ουσιών, σε κρεβάτι (όχι καναπέ ή πολυθρόνα) με καλά στρωμένο και τεντωμένο κατωσέντονο και σκεπάσματα που δεν το υπερθερμαίνουν και που το σκεπάζουν από τους ώμους και κάτω, μακριά από μαξιλάρια και άλλα μαλακά αντικείμενα. [b'](αν θεωρείς ότι έχεις υπνηλία, ως παρενέργεια του zinadol, ίσως θα έπρεπε να αναβάλεις τον κοινό ύπνο, μέχρι να τελειώσει η αγωγή[/b]).

 

Όλα αυτά τα κανω. Για το τελευταίο εχω κι εγω επιφυλάξεις. Θα δω...

Προς το παρόν η αγωγη δεν βλεπω να τελειωνει αμεσα κι αυτό δεν ξερω κατά ποσο είναι καλο και για το μωρο επειδή είναι πολύ μικρο. Εχω στεναχωρηθεί πολύ αλλα δεν ξερω και τι να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...