Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξύλο δασκάλας σε δημόσιο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

διάβασα αρκετά παρεμφερή θέματα, αλλά ζαλίστηκα και απάντηση δεν βρήκα, οπότε ας γράψω ακριβώς αυτό που συνέβη, και όποιος μπορεί, ας μου πει την γνώμη του ως προς το τι να κάνω:

 

Γύρισα με το παιδί στο σπίτι, και είχε σημάδια στο χέρι του, σαν γρατζουνιές.

Το ρώτησα τι είναι αυτά, και μου είπε πως η δασκάλα του είπε να μας πει ψέμματα ότι χτύπησε με κάποιο άλλο παιδάκι, όπως παίζανε, αλλά... τις νυχιές τις έκανε η ίδια η δασκάλα του, όταν για τιμωρία με το ένα της χέρι τράβηξε τα μαλλιά του, και με το άλλο της χέρι έσφιξε πολύ το χεράκι του!!!

 

Το συζήτησα με άλλες μαμάδες, και μου είπαν πως και αυτές έχουν παράπονα από τα παιδιά τους για τις βίαιες τιμωρίες της ίδιας δασκάλας, μάλιστα έχουν ήδη γίνει κάποια παράπονα, και έγινε κάποια έρευνα προ καιρού από τους επιθεωρητές του Υπουργείου (η κάτι τέτοιο τέλος πάντων), και η δασκάλα βγήκε λάδι...

 

Τι να κάνω?

 

(Χρησιμοποίησα το πρώτο πρόσωπο, για να διευκολυνθώ στο να περιγράψω τα γεγονότα... Εαν συνέβαινε αυτό στο δικό μου παιδί, ήξερα τι θα έκανα!!! Η φίλη μου που μου τα είπε εχθές, ζήτησε την γνώμη μου γιατί ξέρει πως δεν θα τολμούσε ποτέ μαι δασκάλα να κάνει κάτι τέτοιο σε δικό μου παιδί, γιατί δεν θα της ξημέρωνε επόμενη μέρα... Εγώ την συμβούλεψα ότι αφού δεν μπορεί να πάει να την τσακίσει στο ξύλο την ίδια την δασκάλα, να πάει στην αστυνομία και να υποβάλλει μήνυση, αλλά θα ήθελα την δικιά σας άποψη, για να της μεταφέρω τις συμβουλές σας)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν εχει ερθει ακομη το δικο μου παιδακι ωστε να σου πω τι θα εκανα εγω.

Θα σου πω τι εκανε η μαμα μου οταν αυτο συνεβηκε σε μενα και το θυμαμαι καλα γιατι εγινε μεγαλη φασαρια.

Γυρισαμε με τον μπαμπα απο το νηπιαγωγειο κ η μαμα μου ειδε τις νυχιες στο μαγουλο μου. Με ρωτησε τι εγινε αλλα εγω επειδη ηξερα τον χαρακτηρα της μαμας μου ελεγα ψεματα πως με εσπρωξαν στον τοιχο της αυλης που ηταν σαγρε κ ακουμπησα με το προσωπο. Η μαμα μου βεβαιη πως αυτα που εβλεπε ηταν νυχια επεμενε να με ρωταει ωσπου στο τελος της ειπα την αληθεια. Ο λογος που με χτυπησε πρεπει να σας πω πως ηταν γιατι πηγα στην τουαλετα χωρις να την ρωτησω αφου φυσικα σηκωνα το χερακι μου επι ωρα κ κοντευα να τα κανω πανω μου ενω δεν μου εδινε σημασια. Περιτο νομιζω να πω τι εγινε την αλλη μερα στο νηπιαγωγειο!!!!

Το αποτελεσμα? Με ειχε στα ωπα-ωπα ολη την υπολοιπη σχολικη χρονια, καθως επισης και τον αδερφο μου ο οποιος ακολουθησε μετα απο 2 ετη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αμαρτία μου, κι εγώ την ίδια τακτική ακολουθώ, και έχει αποδειχτεί αλάνθαστη:

Όταν έχεις δίκιο, και στήσεις ένα "πανηγύρι" στην δασκάλα, θα ακούει άσχετα παιδάκια με το ίδιο επώνυμο, και θα τα έχει στα ώπα ώπα για να μην εμφανιστείς εσύ η τρελλή από πουθενά και ξαναζήσει τα ίδια!!!

 

Αλλά... το πρόβλημα μου είναι τι να συμβουλεύσω μια φίλη μου, που δεν έχει τον χαρακτήρα να στήσει τέτοιον καυγά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω ακούσει μαρτυρίες γονιών από το νηπιαγωγείο του δημοσίου σχολείου μας για το ίδιο ακριβώς περιστατικό. Εχει γίνει έρευνα κι ακόμη δεν έχει απομακρυνθεί η "κυρία" που κτυπάει και απειλεί τα μικρά παιδιά.

 

η απορία μου, όμως, είναι, η εξής:

 

Από τη στιγμή που έχει γίνει έρευνα και δεν έχουν σταματήσει τα περιστατικά και, από τη στιγμή, που αδυνατεί το σχολείο να απομακρύνει τη γυναίκα αυτή λόγω του "συστήματος", με τι συνείδηση και καρδιά συνεχίζουν οι γονείς των παιδιών αυτών να τα στέλνουν εκεί?

 

Δεν λέω να τα πάνε αλλού. Λέω, σταθείτε στην πόρτα και αρνηθείτε να μπει η συγκεκριμένη κυρία μέσα. Κάντε μεγάλη φασαρία, φωνάξτε αστυνομία... δεν ξέρω... επιτρέπεται οι γονείς που ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ότι πέφτει ξύλο και λεκτική επίθεση και εκφοβισμός και να παραμένουν στο πλάι άπραγοι? Φωνάξτε τα κανάλια... ΘΥΜΩΣΤΕ!

 

Αν δεν μπορεί το σύστημα να αντιμετωπίσει αυτές τις σοβαρότατες κατηγορίες και να τις διερευνησει με επιτυχία, εμείς τι κάνουμε? Είναι δυνατόν 10 γονείς να είναι τρελλοί?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φοβαται να το πει στον άντρα της, μην καταλήξει κατηγορούμενος για τον ξυλοδαρμό της δασκάλας, και η ίδια δεν είναι ο τύπος που τσακώνεται... Τι να κάνουμε, υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω ακούσει μαρτυρίες γονιών από το νηπιαγωγείο του δημοσίου σχολείου μας για το ίδιο ακριβώς περιστατικό. Εχει γίνει έρευνα κι ακόμη δεν έχει απομακρυνθεί η "κυρία" που κτυπάει και απειλεί τα μικρά παιδιά.

 

η απορία μου, όμως, είναι, η εξής:

 

Από τη στιγμή που έχει γίνει έρευνα και δεν έχουν σταματήσει τα περιστατικά και, από τη στιγμή, που αδυνατεί το σχολείο να απομακρύνει τη γυναίκα αυτή λόγω του "συστήματος", με τι συνείδηση και καρδιά συνεχίζουν οι γονείς των παιδιών αυτών να τα στέλνουν εκεί?

 

Δεν λέω να τα πάνε αλλού. Λέω, σταθείτε στην πόρτα και αρνηθείτε να μπει η συγκεκριμένη κυρία μέσα. Κάντε μεγάλη φασαρία, φωνάξτε αστυνομία... δεν ξέρω... επιτρέπεται οι γονείς που ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ότι πέφτει ξύλο και λεκτική επίθεση και εκφοβισμός και να παραμένουν στο πλάι άπραγοι? Φωνάξτε τα κανάλια... ΘΥΜΩΣΤΕ!

 

Αν δεν μπορεί το σύστημα να αντιμετωπίσει αυτές τις σοβαρότατες κατηγορίες και να τις διερευνησει με επιτυχία, εμείς τι κάνουμε? Είναι δυνατόν 10 γονείς να είναι τρελλοί?

 

θα συμφωνησω μαζι σου απολυτα!

Link to comment
Share on other sites

Κάνω τον αντίλογο, για να βρω απαντήσεις σε όλα τα ενδεχόμενα...

 

Οι άλλοι γονείς, πιθανόν να πιστεύουν ότι το δικό μου το παιδί έκανε κάτι που να προκάλεσε την οργή της δασκάλας, ή ακόμα ότι λέω και ψέμματα ή ότι το παιδί μου είπε ψέμματα.

 

Δεν θέλουν να ξεβολευτούν, δεν θέλουν να πάρουν το μέρος μου, γιατί φοβούνται τις ενδεχόμενες συνέπειες, εαν πέσουν στην δυσμένεια της δασκάλας...

 

Στο νηπιαγωγείο υπάρχουν 3 δασκάλες, είναι δημόσιο, χωρίς αντικαταστάτη τι θα γίνει εαν αποκακρυνθεί η δασκάλα? Πιθανόν να σχολάνε νωρίτερα, λόγω έλελιψης προσωπικού, η φύλαξη μέχρι τις 3μιση δεν θα μπορεί να γίνει...

 

Και οι άλλες μαμάδες που έχουν πρόβλημα, το ψιθυρίζουν, κανένας δεν φωνάζει.

Link to comment
Share on other sites

Oταν λοιπον θα συμβει κ ενα σοβαρο περιστατικο, τοτε να μην εχουν κ απαιτησεις!!!

 

Ή θα κανουν κατι τωρα ή θα συμβει κατι χειροτερο κ θα λενε πως δεν εκαναν τιποτα...

 

Απλη, κοινη λογικη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάνω τον αντίλογο,
Συμφωνώ, καλα κάνεις, γιατί αυτός είναι ο αντίλογος που πιθανόν να αντιμετωπίζει ο γονιός όταν προσεγγίζει το θέμα στο σχολείο.

 

Οι άλλοι γονείς, πιθανόν να πιστεύουν ότι το δικό μου το παιδί έκανε κάτι που να προκάλεσε την οργή της δασκάλας, ή ακόμα ότι λέω και ψέμματα ή ότι το παιδί μου είπε ψέμματα.

 

Συγνώμη??? :shock: Οργή???? Επιτρέπεται ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ να εκφράζει ΟΡΓΗ?

Πόσα παιδιά στην τάξη λένε ψέματα? 5 από τα 10? χμμ... πολλούς ψεύτες παράγει η Ελλάδα.

 

Στο νηπιαγωγείο υπάρχουν 3 δασκάλες,

Σίγουρα, όταν κληθούν στην αστυνομία να καταθέσουν για αυτά που βλέπουν θα πρέπει να πουνε την αλήθεια ή να ψευδομαρτυρήσουν.

 

είναι δημόσιο, χωρίς αντικαταστάτη τι θα γίνει εαν αποκακρυνθεί η δασκάλα? Πιθανόν να σχολάνε νωρίτερα, λόγω έλελιψης προσωπικού, η φύλαξη μέχρι τις 3μιση δεν θα μπορεί να γίνει

Λύση θα βρεθεί. Αναπληρωτές υπάρχουν...

τι προτιμούν οι γονείς, να βρίσκεται ται το παιδί τους σ'ένα περιβάλλον όπου κυριαρχεί ο φόβος και η βίαιη τιμωρία ή να αντιμετωπίσουν οι ίδιοι οι γονείς μια μικρή περίοδο δυσκολίας με την εργασία τους και να κάνουν υπομονή μέχρι να βρεθεί άλλη νηπιαγωγός?

 

Και οι άλλες μαμάδες που έχουν πρόβλημα, το ψιθυρίζουν, κανένας δεν φωνάζει.

Μα, καλά... στην εποχή της Χούντας ζούμε? Δηλαδή, χειρότερη τιμωρία από το να τραβάνε τα μαλλιά των παιδιών τους και να τα εκφοβίζουν, ποια είναι? Ξυπνήστε βρεεε!!!! Μιλήστε!!! Εχετε δικαιώματα!! Αναζητείστε με ηρεμία και αυτοπεποίθηση την αλήθεια και γίνετε δυναμικές! Είστε οι κηδεμόνες και οι προστάτες των παιδιών σας. Ύπάρχουν καλύτεροι εκπαιδευτικοί. Απαιτείστε να τους έχετε!!

Link to comment
Share on other sites

 

Το συζήτησα με άλλες μαμάδες, και μου είπαν πως και αυτές έχουν παράπονα από τα παιδιά τους για τις βίαιες τιμωρίες της ίδιας δασκάλας, μάλιστα έχουν ήδη γίνει κάποια παράπονα, και έγινε κάποια έρευνα προ καιρού από τους επιθεωρητές του Υπουργείου (η κάτι τέτοιο τέλος πάντων), και η δασκάλα βγήκε λάδι...

 

Αυτό μου κάνει τρομερή εντύπωση!!! Και στο λέω γιατί έχει τύχει μια χρονιά στο σχολείο που δούλευα, ένας συνάδελφος δάσκαλος να σηκώσει χέρι σε μαθητή 4ης Δημοτικού, για την ακρίβεια του έδωσε μια σφαλιάρα.

Έγινε χαμός και πανικός!!! Ήρθε ο γονιός στο σχολείο, κληθηκε έκτακτη συνέλευση διδασκόντων, καλέσαμε τον σύμβουλο το θέμα έφτασε στον προιστάμενο εκπαίδευσης και ο συνάδελφος απομακρύνθηκε από το σχολείο ... τον έβαλαν να καλύψει θέση γραφείου. Τώρα ίσως έπαιξε ρόλο ότι ο συναδελφος είχε βεβαρημένο ιστορικό από ότι λέγανε οι παλιότεροι ή ότι όλοι οι υπόλοιποι δεν τον υποστηρίξαμε αλλά κατακρίναμε το γεγονός.

 

Σαν εκπαιδευτικός αλλά και σαν μητέρα θα πρότεινα την φίλη σου να μην το αφήσει έτσι το γεγονός ... διότι έχει ευθύνη να προφυλάξει το παιδί της από τέτοιες απαράδεκτες συμπεριφορές εκπαιδευτικών καθώς και άλλα παιδιά στο μέλλον.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Nα παει κ να κανει αυτο που πρεπει!!!

Τι θα πει δεν εχει αυτο τον χαρακτηρα? Για το παιδι της προκειται!

Δλδ αν την επομενη φορα του κανει κατι αλλο? :shock:

 

Συμφωνώ απολύτως.Θα πρέπει το παιδί να γυρίσει με πληγές ή κατάγματα για να γίνει παρατήρηση στη δασκάλα???Δεν είναι θέμα χαρακτήρα αλλά ασφάλειας ΄του παιδιού.

Αν η δασκάλα λειτουργεί έτσι, τα υπόλοιπα παιδάκια τι παράδειγμα παίρνουνε?? όποιον συμαθητη μπορούμε τον τσακίζουμε στο ξύλο??:evil::evil::evil::evil::evil:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι η λύση ειναι απλή... πας πρωι πρωι στο σχολειό πλησιάζεις ευγενικα τη δασκαλα και της λες.. "

σας φεραμε ενα δωρακι..."

Την ωρα που παει να χαμογελασει.. την βουτας απ΄το μαλί τηνς πιάνεις το λαρυγκι και συνεχίζεις.. "ειναι η προιδοποίηση για το επόμενο δωράκι που σε περιμένει αν το παιδι μου ξαναερθει χτυπημενο στο σπιτι.. ειτε αυτο οφειλεται σε σένα είτε σε.. τυχαιο γεγονος ατυχημα κλπ κλπ"

με αυτο τον τροπο της κανεις σαφες οτι για οποιοδηποτε .."ατυχημα.." συμβει το παιδι θα βρει τον μπελα της και ασχημα..

Τι συστημα , καταγγελιες και αρλούμπες.. Αφου ειναι ξεκαθαρο οτι οσον αφορα το θεμα της παιδειας ζουμε στην Ταζμανία.. οπότε επικρατει ο νόμος της ζούγκλας.. ο δυνατοτερος επιβιωνει.. Αι σιχτιρ πια.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αλλά... το πρόβλημα μου είναι τι να συμβουλεύσω μια φίλη μου, που δεν έχει τον χαρακτήρα να στήσει τέτοιον καυγά.

 

να της πεις οτι δεν χρειάζεται καβγάς...

απλά θα πάει πάρα πολύ ήρεμα στη δασκάλα και θα της πει μόνο μια φράση και θα φύγει

"αν τυχών και ξαναγυρίσει το παιδί μου με σημάδια στο σπίτι, σου υπόσχομαι ότι θα βρεθείς στην Ορεστιάδα έως ότου βγεις στην σύνταξη"

 

επειδή καμια δασκάλα δε μπορεί να ξέρει τι μέσον έχει ο κάθε γονιός....

κι επειδή εδώ είναι Ελλάδα και οι δίκες αργούν αλλα η Ορεστιάδα όχι....

κι επειδή το μέσον στην Ελλάδα είναι το Α και το Ω....

κι επειδή στην Ορεστιάδα κάνει πολύ κρύο κι έχει κι αρκούδες....

 

πιστεύω ότι το παιδάκι δεν θα ξαναέχει σημάδια ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειμαι ανθρωπος που απεχθανεται τη βια, αλλα σε τετοια περιπτωση νομιζω οτι θα ξυπνουσε ο Μπρους Λη μεσα μου...

 

Να πεις στη φιλη σου οτι το παιδι μας ειναι ευθυνη μας (μεσα σ' αυτη την ευθυνη περιλαμβανεται κι η προστασια). Πρεπει το παιδι να μαθει οτι κανεις δεν εχει δικαιωμα να το χτυπα. Αν βλεπει οτι η δασκαλα το χτυπα και η μαμα αδρανει το μηνυμα που παιρνει ειναι: "Καποιοι ανθρωποι οπως δασκαλα, μπαμπας, μαμα, αυριο μεθαυριο προϊσταμενος, λοχειας, συζυγος κτλ ειναι οκ να μας χτυπανε. Προσωπικα δεν καταλαβαινω τη σταση της. Να μου γυριζε το παιδι με σημαδια!!! Θα εφερνα τα πανω κατω να βρω που μενει και θα την ειχα σκισει! Και θα την υποχρεωνα να ζητησει συγνωμη απ' το παιδι μου κι ας ηταν και 2 χρονων κι ας μην καταλαβαινε τι σημαινει συγνωμη!!

Link to comment
Share on other sites

Nα παει κ να κανει αυτο που πρεπει!!!

Τι θα πει δεν εχει αυτο τον χαρακτηρα? Για το παιδι της προκειται!

Μα, καλά... στην εποχή της Χούντας ζούμε? Δηλαδή, χειρότερη τιμωρία από το να τραβάνε τα μαλλιά των παιδιών τους και να τα εκφοβίζουν, ποια είναι? Ξυπνήστε βρεεε!!!! Μιλήστε!!! Εχετε δικαιώματα!! Αναζητείστε με ηρεμία και αυτοπεποίθηση την αλήθεια και γίνετε δυναμικές! Είστε οι κηδεμόνες και οι προστάτες των παιδιών σας. Ύπάρχουν καλύτεροι εκπαιδευτικοί. Απαιτείστε να τους έχετε!!
έχει ευθύνη να προφυλάξει το παιδί της από τέτοιες απαράδεκτες συμπεριφορές εκπαιδευτικών καθώς και άλλα παιδιά στο μέλλον.
"αν τυχών και ξαναγυρίσει το παιδί μου με σημάδια στο σπίτι, σου υπόσχομαι ότι θα βρεθείς στην Ορεστιάδα έως ότου βγεις στην σύνταξη"
Αν βλεπει οτι η δασκαλα το χτυπα και η μαμα αδρανει το μηνυμα που παιρνει ειναι: "Καποιοι ανθρωποι οπως δασκαλα, μπαμπας, μαμα, αυριο μεθαυριο προϊσταμενος, λοχιας, συζυγος κτλ ειναι οκ να μας χτυπανε.

 

εγώ αν ήταν φίλη μου, θα της θύμωνα εντελώς σοβαρά, και θα την κατηγορούσα ότι ΣΥΝΑΙΝΕΙ στην κακομεταχείριση του παιδιού της, εάν δεν δράσει ΑΜΕΣΑ. και ότι αν δεν το κάνει εκείνη, θα καταγγείλω εγώ το περιστατικό(όταν διστάζει κάποιος, για κάτι τόσο σημαντικό, μόνο έντονα συναισθήματα θα τον κάνουν να περάσει απο την απραξία στην πράξη νομίζω).

- ΣΩΜΑΤΙΚΗ αλλά ΚΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ κακομεταχείριση υπήρξε, μιας και υπήρξε σύσταση να πεί ψέμματα στους ίδιους του τους γονείς! Εκτός της παράνομης πράξης της, ενθαρρυνε και το παιδί σε κάτι παιδαγωγικά ανεπίτρεπτο.

 

Α ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΙΣ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΕΣ !!!! :!: (για αποδείξεις)

 

Ακόμα και αν ξανατύχει το περιστατικό με άλλο άτομο,

την πιο μεγάλη σημασία έχει η μητέρα να δείξει ότι κάνει κάτι στα μάτια του παιδιού. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ άμεσο.

 

το ότι βγήκε λάδι η δασκάλα την πρώτη φορά ίσως να συνέβη επειδή μπορεί να μην είχε άλλη τέτοια περίπτωση μαρτυρίας γονέων, στο ιστορικό της, - όταν όμως αυτές πραγματοποιούνται και συσσωρεύονται τότε είναι που υπάρχει και μεγαλύτερη βάση για δράση απο τους αρμοδίους!

Αν δεν κάνει κανείς τίποτα κ δεν διαμαρτυρηθεί, ΠΩΣ να αλλάξουν τα πράγματα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα.

Είπα ότι έγραψα κάπου ότι εγώ είμαι στην θέση της, και ότι μου την πέσατε όλες μαζί. Της είπα λίγο πολύ όλα όσα γράψατε, και κατέληξα σε αυτό, ότι υπήρξε σύσταση να πεί ψέμματα στους ίδιους του τους γονείς! Εκτός της παράνομης πράξης της, ενθαρρυνε και το παιδί σε κάτι παιδαγωγικά ανεπίτρεπτο.

 

Της έχωσα ότι αύριο εαν παιδεραστής απειλήσει το παιδί και το προειδοποιήσει να μην πει τίποτα στους γονείς του, το παιδί θα το βουλώσει 1000% μετά το μάθημα που του έδωσε η δασκάλα του, αλά και η μάνα του που δεν έκανε κάτι επ αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Nα παει κ να κανει αυτο που πρεπει!!!

Τι θα πει δεν εχει αυτο τον χαρακτηρα? Για το παιδι της προκειται!

Δλδ αν την επομενη φορα του κανει κατι αλλο? :shock:

 

Συμφωνώ απολύτως.Θα πρέπει το παιδί να γυρίσει με πληγές ή κατάγματα για να γίνει παρατήρηση στη δασκάλα???Δεν είναι θέμα χαρακτήρα αλλά ασφάλειας ΄του παιδιού.

Αν η δασκάλα λειτουργεί έτσι, τα υπόλοιπα παιδάκια τι παράδειγμα παίρνουνε?? όποιον συμαθητη μπορούμε τον τσακίζουμε στο ξύλο??:evil::evil::evil::evil::evil:

 

 

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ELIAS CHRISTINA!

μα που ζοθυμε ποια?σε ποιον αιωνα?

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι η λύση ειναι απλή... πας πρωι πρωι στο σχολειό πλησιάζεις ευγενικα τη δασκαλα και της λες.. "

σας φεραμε ενα δωρακι..."

Την ωρα που παει να χαμογελασει.. την βουτας απ΄το μαλί τηνς πιάνεις το λαρυγκι και συνεχίζεις.. "ειναι η προιδοποίηση για το επόμενο δωράκι που σε περιμένει αν το παιδι μου ξαναερθει χτυπημενο στο σπιτι.. ειτε αυτο οφειλεται σε σένα είτε σε.. τυχαιο γεγονος ατυχημα κλπ κλπ"

με αυτο τον τροπο της κανεις σαφες οτι για οποιοδηποτε .."ατυχημα.." συμβει το παιδι θα βρει τον μπελα της και ασχημα..

Τι συστημα , καταγγελιες και αρλούμπες.. Αφου ειναι ξεκαθαρο οτι οσον αφορα το θεμα της παιδειας ζουμε στην Ταζμανία.. οπότε επικρατει ο νόμος της ζούγκλας.. ο δυνατοτερος επιβιωνει.. Αι σιχτιρ πια.

 

 

 

εγω ετσι ακριβως θα αντιδρουσα!!!!!!!!!!

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πείτε με ρομαντική αλλά προσωπικά έχω ακόμα πίστη σε θεσμούς και πιστεύω ότι υπάρχουν παντού ευαισθητοποιημένα και υπεύθυνα άτομα.

Έτσι για αρχή θα κρατούσα ένα επίπεδο απέναντι στην εν λόγω δασκάλα ( κατ'εμέ ντροπή του κλάδου) και δεν θα έπεφτα στο δικό της ... θα απευθυνόμουνα σε προιστάμενους, στο γραφείο εκπαίδευσης ... θα έφτανα εγώ ή ίδια προσωπικά μέχρι και το υπουργείο παιδείας και θα ταρακουνούσα τα νερά μέχρι να με ακούσουν και να απομακρύνουν το συγκεκριμένο άτομο από τα σχολεία, άνθρωπος που το έχει τακτική να δέρνει παιδιά θα το ξανακάνει...

Το να την πλακώσω στο ξύλο είναι το μόνο εύκολο ... εμένα δεν μου φτάνει ότι δεν θα ξανακουμπήσει μόνο το δικό μου παιδί ... δεν θέλω να σηκώσει χέρι σε κανένα παιδί ... ούτε καν στην Ορεστιάδα ... θέλω να της το κόψουν αυτό το μακρύ χέρι συρριζα!!!

Σαν τελευταία εναλλακτική θα άφηνα τα κανάλια ... λυπάμαι που το λέω αλλά πλέον σήμερα αν θέλεις να βρεις το δίκαιο σου μονο αν απειλήσεις με δημοσιότητα θα σε πάρουν στα σοβαρά...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε ρε παιδια? Εζησα παρομοιο σκηνικο και τις συνεπειες του. Με καλυπτει πλεον απολυτα η αποψη της Δωρας.

 

Γενικα δεν ειμαι ανθρωπος του καυγα (λεμε τωρα :lol: ) αλλα οταν αφορα το παιδι μου ξυπναει το τερας μεσα μου.

Λογω του οτι τοτε ηταν μια περιεργη κατασταση και δεν ειχα και σημαδια και γενικα τα ειχα χασει το μονο που εκανα ηταν να ενημερωσω διευθυντρια (ιδιωτικου παιδικου) και αφου ειδα οτι ηταν τραλαριτραλαλα να απομακρυνω αμεσα το παιδι μου (ενημερωνοντας και την εν λογω "δασκαλα" για τους λογους).

 

Αν το ξαναζουσα θα την ειχα πλακωσει στο ξυλο.

:twisted::twisted: Αει σιχτιρι πια.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

H μητέρα πάντως του παιδιού, προτίμησε τα παράπονα, και υποτίθεται ότι αυτές τις ημέρες θα πάει σχολικός σύμβουλος να εξετάσει το θέμα, και θα ξανασυζητήσει με την νηπιαγωγό αυτή, πράγμα που έχει ξαναγίνει στο παρελθόν, χωρίς αποτέλεσμα...

 

Εν τω μεταξύ, η νηπιαγωός αυτή, είπε στο παιδί ότι δεν θα του ξαναμιλήσει, διότι και καλά είπε ψέμματα στην μητέρα του και την κατηγόρησε άδικα!!!

 

Και το χειρότερο απόλα, η μητέρα αυτή, εξακολουθεί να αφήνει το παδί της, με την ίδια νηπιαγωγό στο ίδιο νηπιαγωγείο...

 

Το μόνο που μπορώ να σχολιάσω, είναι ότι είμαστε άξιοι της μοίρας μας, και καταδικαζουμε τα παιδιά μας σε μια μοίρα που προκύπτει από τις επιλογές μας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...