Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμος


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια! εχω 1 κοριτσακι 10 ημερων και παρολο που ειμαι πολυ χαρουμενη ,ειμαι και πολυ αγχωμενη και αυτο γιατι γεννήθηκε λίγο μικρή 2510 γρ. Τώρα είνα 2420 γρ και η παιδιατρος μου ειπε οτι καθε 2-3 πρεπει να την ξυπναω και να την ταιζω.

Θέλω να τα κανω ολα σωστα. θα ηθελα αν μπορουσατε να με βοηθήσετε λιγο .Μπορεί να σας φανώ λιγο ασχετη αλλα ειμαι σιγουρη οτι θα μπορεσετε να με βοηθησετε να τα ξεδιαλυνω στο μυαλο μου.

Οταν κοιμάτε δύσκολα να ξυπνήσει για να φάει.Αύτο σημαινει ότι μετα απο πολυ ώρα προσπάθειας ,άντε να φάει 10 λέπτα από το στήθος.Εγω βέβαια φοβαμαι οτι δεν εφαγε αρκετα και έτσι της δίνω συμπλήρωμα μητρικο γαλα που έχω βγαλει με θήλαστρο ή έτοιμο γάλα.

Ετοιμο γάλα της δινω frezulac 1. Πώς φτιάχνεται το γάλα? έχουμε πάρει θερμαντήρα και νομιζα οτι εβαζα κατευθειαν το νερο απο την βρυση στο μπουκαλι και το ζεσταινα στον θερμαντηρα , αλλα μου ειπαν οτι πρεπει να βρασω πρωτα το νερο , ισχυει αυτο? Το βραστο νερό καλυτερα ειναι να το αποθηκευω στο ψυγειο ή στο θερμό?

Τα μπουκαλια και τις πιπιλες αφου τις ασποστειρώσω τις βαζω στο ψυγειο για να κρατησει την αποστειρωση και αν ναι για ποσες μερες?

Μήπως επειδη την θηλαζω και τις δινω και μπουκαλι ,σιγα σιγα δεν θα θελει το στήθος? το ξέρω οτι ειναι ολοκληρο κατεβατω αλλα πραγματικα εχω αγχωθει!! :confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κι εγω το ιδιο γαλα δινω συμπληρωμα. εγω βραζω νερο καθε βραδυ και το βαζω σε ενα θερμο, οποτε εχω ετοιμο ζεστο νερο για το γαλα. τα μπιμπερο τα βαζω στο ψυγειο μετα την αποστηρωση(καθε βραδυ), και συνηθως καθε μερα τα χρησιμοποιω οποτε ανανεωνονται....ο δικος μου και θηλαζει και πινει με μπιμπερο, δεν δειχνει να συγχεει τις θηλες!!

αφου το μωρο σου ομως θηλαζει, δε βρισκω το λογο να ασχολεισαι με γαλα σε σκονη.....τωρα που ειναι μικρο ακομα βαζε το στο στηθος οσο μπορεις. εγω νωρις το πρωι οταν πειναει και εγω νυσταζω, τον περνω στο κρεβατι, εκεινος θηλαζει, εγω κοιμαμαι και μετα κοιμαται κι αυτος!!!βεβαια αυτο το κανεις οταν εισαι σιγουρη οτι το μωρο θα ειναι ασφαλες.......

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...