Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΑΝΑ ΜΙΑ ΩΡΑ ΣΕ ΜΩΡΟ 1 ΧΡΟΝΟΥ SOS


Recommended Posts

Καλημέρα σήμερα θέλω πάλι την βοήθεια σας

Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 1 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ

ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ

 

ΤΡΩΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ

ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΠΟΤΕ ΦΡΕΣΚΑ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΠΡΟΒΙΟ ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙ ΜΕ ΚΕΛΟΚΣ (το απογευματινό Πότε τρώει 5 κουταλιές πότε 10 πότε πιάτο και κάποιες καθόλου και θέλει μόνο το γάλα της μανούλας )

 

ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΓΕΥΜΑΤΑ…….

 

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΟΤΙ ΤΡΩΕΙ

ΕΧΕΙ ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥΣ ΖΗΤΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗΘΟΣ ΑΝΑ ΜΙΑ ΩΡΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΕ ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΤΗΝ ΜΠΛΟΥΖΑ ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΡΑΒΑ …..

 

ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ??????????

 

ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ???????????

 

ΜΗΠΩΣ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΕΞΑΡΤΗΣΕΙ ?

 

ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΓΩ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ (αφού ο θηλασμός είναι ελεύθερος – απεριόριστος )

 

Μήπως απλά διψά????????????

 

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μηπως περναει καποια ιωσουλα και δεν έχει εκδηλωθεί;

 

παντως και στη δικη μας περιπτωση και σε αλλες που έχω διαβασει γυρω στην ηλικια 12-13μηνων ειχαν αυτή τη συμπεριφορά με το θηλασμο. Στην περιπτωσή μας κρατησε γυρω στον ενα μηνα και μετά ηρεμησαν τα πραγματα. Νομιζω ειναι μια φαση που περνανε τα μωρά μας και ειναι φυσιολογική. :P Σε καμια περίπτωση μην το συνδεεις με "εξαρτηση" οπως αναφερεις στο μηνυμα σου.

 

παντως, ανεξάρτητα απο το θηλασμο, επειδη εχει και αρκετή ζεστη αυτές τις μέρες, δινε του και αρκετό νεράκι να ξεδιψάει. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Eve

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΑΣΗ

 

ΤΕΛΙΚΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΑΙ ΟΥΠΣ ΤΟ ΗΘΙΚΟ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ

 

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ

.....

Link to comment
Share on other sites

μπορω να σε καταλαβω, το εκανε και η μικρη αυτο γυρω στον ενα χρονο! κατα πασα πιθανοτητα θελει να αυξηση την απαραγωγη του η εχει καποια ιωσουλα η μπορει να πονανε τα δοντακια του πολλα μπορει να εχει κια ο θηλασμος εινα βαλσαμο για αυτο!

οταν το εκανε η κορη μου δεν ηξερα τι να κανω γιατι το εκανε κια το βραδυκαι εγω δουλευω και νυχτα οποτε ο μπαμπας θα επρεπε να δινει γαα που θα ειχα αντλησει!

 

μηπως συμβαινει καποια αλλαγη στην ζωη σου? τα μωρακια μας τα καταλαβαινουν ολα!

η μικρη μου εκεινο το διαστημα ειχε σταματησει οτιδηποτε στερεο(και οτι ειχαμε αρχισει) και ηθελε μονο να θηλαζει..... το γλυκο καταλαβαινε οτι εγω ημουν πρεσαρισμενη που επεστρεφα στην δουλεια!

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΛΑΓΗ ΟΧΙ

ΑΠΛΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΜΕ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΜΑΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΠΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ ΝΑ ΨΑΞΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑ …..

 

ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ

 

ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΑΓΧΩΔΗΣ ΆΝΘΡΩΠΟΣ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΑΣΗΣ

 

ΑΛΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΜΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΑΔΥΝΑΤΙΣΑ

ΚΛΕΙΣΑΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΩΝ ΜΙΚΡΟ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ

ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΣ.

ΚΑΙ ΕΓΩ ΥΠΕΡ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΗ

 

 

 

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΑΜΕΣΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το αγχος με τα οικονομικα το εχουμε ολοι! κανε υπομονη θα περασει!

απολαυσε αγγαλιτσες και χαδακια κατα τον θηλασμο.... δεν υπαρχει ομορφοτερο πραγμα!

εγω λιωνω οταν μου δινει να της φιλησω το χερακι.... αλλα και οταν μου τσιμπαει την θηλη(εκει απο τον πονο)

καλες διακοπουλες! που με το καλο?

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΚΑΝΩ ΤΟ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΜΑΝΟΥΛΑ

ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΣΤΟ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΗΣ ……

 

ΝΑΥΠΛΙΟ ΘΑ ΠΑΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΦΙΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

.....

Link to comment
Share on other sites

Κι ο μικρός μας εδώ και 2 μέρες έχει αρχίσει να τραβάει μπλούζες ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ, πράγμα που δεν το έκανε πριν (σε 2 μέρες γίνεται 11 μηνών). Του είχε κοπεί και η όρεξη πριν 3-4 μέρες, έχει πολλά σάλια και μάλλον βγάζει κάποιο δόντι. Το βράδυ από τις 10 μέχρι τις 8 το πρωί με ξύπνησε 4 φορές....

Επίσης, παρατήρησα ότι το κάνει αυτό όταν θέλει να μου τραβήξει την προσοχή ή όταν θέλει να πάει για ύπνο (γιατί μόνο έτσι κοιμάται, όταν είμαι εγώ στο σπίτι).

Πάντως, ρώτησα τον παιδίατρο αν πρέπει να έχω υπό έλεγχο τους θηλασμούς και μου είπε "όχι", δηλ. να θηλάζει όποτε θέλει κι όσο θέλει.

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να μπω και εγώ στο club..

 

Είναι απίστευτη η μικρή μου: κάθε 2 ώρες τη νύχτα θηλάζει σαν νεογέννητο. Δόντια, ζέστη, δίψα, έλλειψη μαμάς από την ημέρα, δεν ξέρω τι από όλα φταίει..

 

Μπορεί να είναι και άλμα ανάπτυξης. Θα δούμε...

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μωρό μπορεί να διψάει, να βγάζει δόντια ή να ζητάει ανακούφιση γιατί κάτι από αυτά που τρώει το πειράζει. Δεν αποκλείεται και η ίωση.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μερικές φορές, το κάνει και η δικιά μου, κυρίως λόγω δοντιών. Τι να γίνει δηλαδή; Νομίζω έληξε η εγγύηση και δεν μπορώ και να την επιστρέψω :mrgreen:

Λέω να κάνω ακόμη ένα, ξυπνάω που ξυπνάω (που δεν ξυπνάω δηλαδή, λέμε τώρα), να μην πηγαίνουν τα "ξενύχτια" χαμένα :lol::lol::lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...