Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δύσκολη η προσαρμογή;


Recommended Posts

Η Νεφέλη μου το Σεπτέμβριο θα πάει πρώτη.Είναι δύσκολη η προσαρμογή στο δημοτικό;

Θα πρέπει να την αφήνω στην είσοδο του σχολείου ή μπορώ να τη συνοδεύω μέχρι την τάξη της;

Μέχρι τώρα την πήγαινα μέχρι μέσα στην τάξη χωρίς να μου λένε τίποτα οι δασκάλες.Τώρα όμως αισθάνομαι λίγο περίεργα να την πάω μέχρι την αίθουσα.

Έχω τρομερό άγχος από τώρα και δεν θέλω να το μεταφέρω και στο παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ τον δικό μου τις πρώτες μέρες τον πήγαινα μέχρι μέσα μέχρι που συνήθισε και στην πορεία τον άφηνα απέξω.

Κάπου διάβασα οτι είσαι παιδαγωγός.

Άρα κάτι περισσότερο ξέρεις.

Και στην τελική άφησε το ένστικτό σου,είμαι σίγουρη οτι θα σε οδηγήσει σωστά Έλλη μου.

 

______________

1229620qt4v0vghp8.gif

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον δικό μου τις πρώτες μέρες τον πήγαινα μέχρι μέσα μέχρι που συνήθισε και στην πορεία τον άφηνα απέξω.

Κάπου διάβασα οτι είσαι παιδαγωγός.

Άρα κάτι περισσότερο ξέρεις.

Και στην τελική άφησε το ένστικτό σου,είμαι σίγουρη οτι θα σε οδηγήσει σωστά Έλλη μου.

 

______________

1229620qt4v0vghp8.gif

Συμφωνώ....το ένστικτο είναι αυτό που μας καθοδηγεί...

Και στις 2 ανηψιές μου τις πρώτες μέρες η μαμά τους τις πήγαινε μέσα...μέχρι να συνηθίσουν.

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

αν σου πώ οτι δεν το σκέφτηκα αυτό καθόλου και ήμουν σίγουρη οτι θα τον πήγαινα μέχρι μέσα όπως στο νηπιαγωγείο!!!! :cool:

 

λοιπόν φαντάζομαι τις πρώτες μέρες όλες οι μαμάδες θα τα πηγαίνουν στην τάξη τα παιδιά,κι έπειτα θα συνηθίσουμε,θα συνηθίσουν,θα δούμε και τί θα κάνουν όλοι,τι λέει η δασκάλα.....

 

ουφ! καλή αρχή να έχουμε! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον δικό μου τις πρώτες μέρες τον πήγαινα μέχρι μέσα μέχρι που συνήθισε και στην πορεία τον άφηνα απέξω.

Κάπου διάβασα οτι είσαι παιδαγωγός.

Άρα κάτι περισσότερο ξέρεις.

Και στην τελική άφησε το ένστικτό σου,είμαι σίγουρη οτι θα σε οδηγήσει σωστά Έλλη μου.

 

______________

 

Ναι Ελένη παιδαγωγός(βρεφοκόμος για την ακρίβεια) είμαι αλλά αυτό δε σημαίνει πως ξέρω πως λειτουργεί το δημοτικό.Εξάλλου όταν το παιδί πηγαίνει στο δημοτικό περνάει σε μια άλλη φάση στην εκπάιδευση του που μέχρι σήμερα του ήταν παντελώς άγνωστη.Τώρα θα πρέπει να κάθεται σε ένα θρανίο συνέχεια,να ακούει το μάθημα που παραδίδει η δασκάλα,να παίζει μόνο στα διαλείμματα κλπ.Ενώ στο νηπιαγωγείο ήταν τελείως διαφορετικά τα πράγματα.

Το θέμα το άνοιξα γιατί έχω ακούσει τόσες πολλές ιστορίες που δεν ξέρω και εγώ τι να πιστέψω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοώ οτι σαν παιδαγωγός έχει περισσότερη εμπειρία με παιδάκια και μπορείς να αντιληφθείς καλύτερα τα μυνήματα που στέλνουν.

Πάντως τα παιδιά με τον τρόπο τους μας βοηθούν να κάνουμε το σωστό.

Μπορεί στην αρχή να θέλει να το πηγαίνεις και μετά από μόνο του να σου πει οτι δεν θέλει να το πηγαίνεις μέχρι μέσα.

Κάποια στιγμή θα θέλει να νιώθει ανεξάρτητο και οτι μπορεί να τα καταφέρει και μόνο του.

Στην πρώτη Δημοτικού τα πράγματα είναι πολύ χαλαρά.Δεν τους βάζουν από την αρχή στα "βαθιά", έτσι ώστε να γίνει η μετάβαση από το νήπειαγωγείο στο Δημοτικό ομαλά μέχρι να προασαρμωστούν και να συνηθίσουν στο νέο περιβάλον.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

εμένα ο γιος μου θα πάει φέτος νήπιο, αλλά βρε κορίτσια θυμάμαι ακόμη και τώρα (είμαι 32) στην πρώτη δημοτικού να πλαντάζουνε πολλά από τα παιδάκια της πρώτης στο κλάμα, (την πρώτη ημέρα)

προσωπικά ντρεπόμουν τόσο πολύ που δεν μιλούσα, δεν λαλούσα, απλά κοίταγα να κλαινε τα υπόλοιπα και στεκομουν σαν άγαλμα...

πάντως θέλω να ελπίζω ότι πλέον επειδή τα παιδάκια πάνε και ένα παιδικό σταθμό τα προήγουμενα χρόνια, η προσαρμογή τους θα είναι λιγότερο επώδυνη....ελπίζω

 

πάντως το τί είναι "σωστο" δεν το ξέρω...για πχ στον παιδικό μας, δεν αφήνανε να κάτσουμε ούτε για 5 λεπτά με το παιδί..σε άλλο παιδικό (ιδιωτικό) αφήνανε να κάτσουν οι γονείς και 1 μήνα μέσα στην τάξη :roll:

και πείτε μου τώρα ποιο είναι το καλύτερο........(για το παιδί , πάντα έτσι?)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θυμάμαι όταν πήγα την Κατερίνα στην πρώτη δημοτικού ειδικά την πρώτη μέρα κάθισα εκεί μαζί της. Οταν τα βάλανε στην σειρά για την τάξη δεν ανέβηκα μαζί της όμως ήξερε ότι θα ημουνα εκεί και θα την περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το σκεφτομαι αρκετα...και σκεφτομαι οτι θα πηγαινει με πουλμαν οποτε τι γινεται;θα ρωτησω τελη Αυγουστου που θα γινει συναντηση...δεν φανταζομαι την πρωτη μερα να παει με πουλμαν;; :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μονο εγω δεν αγχωνομαι;δε νομιζω οτι η προσαρμογη θα ειναι δυσκολη-τουλαχιστον σε ενα παιδακι που εχει παει πιο

πριν παιδικο και νηπια.Ο γιος μου εχει κανει ως τωρα τρεις χρονιες σε παιδικο σταθμο και δυο χρονια νηπιαγωγειο.Δεν εχω περασει ουτε μισο λεπτο μεσα στην ταξη του και δεν σκεφτηκα ποτε να το κανω.Απλα,την πρωτη φορα που πηγε παιδικο(16μ. ηταν) τον αφηναμε για ενα διωρο τις πρωτες μερες και μετα κανονικα.Δεν εχω δει επισης ποτε αλλη μαμα να πηγαινει μεσα ή να καθεται.Προσωπικα δεν βρισκω λογο να γινει κατι τετοιο.Πιο πολλη αναστατωση θα προκληθει στο παιδι,παρα αισθημα ασφαλειας.Για το δημοτικο συγκεκριμενα,δε νομιζω οτι θα το επιτρεψουν κι οι δασκαλες αυτο.Ακομα κι αν αφηναν ομως,ισως η παρουσια γονεων να προκαλουσε χλευαστικα σχολια απο τα αλλα παιδια ,που σε μικρη ηλικια ειναι ιδιαιτερα σκληρα(εννοω οτι πολυ ευκολα θα κορο'ι'δεψουν το παιδι που ειναι υπερβαρο,αυτο με τα γυαλια,αυτο που ειναι μαζι με τη μαμα ως μαμοθρεφτο).Τα πρωτακια δεν ειναι μωρα,πρεπει να αυτονομουνται σιγα-σιγα,θα βρουν τον τροπο να τα καταφερουν σε ενα ''μεγαλο'' σχολειο

Link to comment
Share on other sites

χμ, εγώ δεν το πιστεύω αυτό,

 

είμαι της άποψης δηλαδή,

ότι εάν χλευάσουν τα παιδιά ένα παιδάκι άλλο,

θα είναι το καλύτερο να ειμαι εκεί για να δείξω στο παιδί μου τι μπορεί να απαντήσει,

σε αυτό το νέο περιβάλλον με άλλα παιδιά,

περιβάλλον που δεν ειναι προστατευμένο όπως μια τάξη του νηπιαγωγείου,

με παιδιά που πιθανώς δεν θα τα γνωρίζει απο την προηγουμενη χρονιά.

 

πιστεύω ότι αν ηταν να αποφεύγουν οι γονείς το τι θα κάνουν με κριτήριο το αν αυτό που θα κάνουν θα προκαλέσει τον χλευασμό άλλων παιδιών,

δείχνουν στο παιδί τους ότι οταν μας χλευάζουν προσπαθούμε εμείς να αλλάξουμε τη συμπεριφορά μας,

αντί να εμμένουμε σε αυτό που πιστεύουμε και είμαστε.

 

Το μύνημα που θα πέρναγε είναι ότι κάνεις, κάνε το με τρόπο που να μην προκαλέσεις σχόλια απο τους άλλους. Και αν σου κάνουν σχόλια οι άλλοι είναι το τέλος του κόσμου.

 

Δεν συγκρίνεται η πρώτη μέρα στο σχολείο με τα πολλά χρόνια στον παιδικό προηγουμένως.

Στην πρώτη μέρα του σχολείου το παιδί αισθάνεται οτι αυτό ειναι κατι διαφορετικό. Γνωρίζει πολύ πιο καλά το μέγεθος αυτής της αλλαγής απο ότι πχ οταν ήταν μικρότερο. Οι συνθήκες ειναι εντελώς διαφορετικές.

 

Το καλύτερο πιστεύω ειναι να ακούσει κανείς την γνώμη και τα συναισθήματα του παιδιού του.

 

το θέμα εδώ επίσης ειναι οτι απλώς κάθε μητέρα έχει διαφορετικό τρόπο να κάνει το παιδί της να αισθάνεται ασφαλές.

οπότε, εάν κάποια μητέρα το καταφέρνει με τον τρόπο Α, ας το κάνει έτσι,

δεν νομίζω οτι μια δασκάλα ή παιδαγωγός ή εκπαιδευτικός, θα αρνηθεί σε αυτό, ειδικά την πρώτη μέρα του σχολείου.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

οπότε Μαρία αν κατάλαβα καλά, λες ότι δεν υπάρχει σωστό ή λάθος

αν για πχ το παιδί θέλει τη μαμά του , θα πρέπει να κάτσει και αν δεν την χρειάζεται , τότε μπορεί να φύγει...κατάλαβα καλά?

όμως πχ στην πρώτη που μπορεί να έχει 20 παιδάκια το τμήμα, να κάτσουν μέσα στην τάξη και 10 γονείς είναι καλό και για τα υπόλοιπα παιδάκια? και πόση ώρα να κάτσει μια μαμά? και τη δεύτερη ή τρίτη μέρα, τί γίνεται? και αν πχ το παιδί μου κολλήσει πάνω μου και κλαίει όλη την ώρα, εγώ τί πρέπει να κάνω?

ουφφφφ.. φαντάσου ότι ο γιος μου θα πάει νήπιο φέτος, αλλά επειδή είναι λίγο κολλημένος με τη μαμά του :oops: , έχω ένα μικρό άγχος και για φέτος και για του χρόνου που θα πάει πρώτη..

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κάτσετε μέσα στην τάξη με το παιδί, το παιδί του αρκεί να ξέρει ότι θα είναι η μαμά έξω στην αυλή και θα το περιμένει. Τα παιδιά αισθάνονται λίγο αγχομένα για το καινούργιο περιβάλλον, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να τους φορτώνουμε κι αλλο άγχος.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις καναμε μια επισκεψη με τον Αλεξανδρο στους χωρους του σχολειου.

Πηγαμε στην ταξη του και εκατσε μονος του στο πρωτο θρανιο,πηγαμε στην αυλη και ετρεξε για λιγο,εκανε τσουληθρα,πηγαμε στις τουαλετες και επλυνε τα χερια του,του αρεσε μας ειπε....το μονο που δεν του αρεσε ηταν που δεν ειχε παιδακια :lol: Του΄παμε φυσικα πως οταν ξεκινησει θα ειναι γεματο με παιδακια,και πως απλα πηγαμε να δει το σχολειο του για να το γνωρισει σαν χωρο!

Νομιζω πως καναμε καλα,γιατι θα νιωθει τουλαχιστον λιγο πιο ανετα αν γνωριζει τον χωρο,θα εχει και τους ιδιους συμμαθητες με το νηπιαγωγειο,μια και ειναι του ιδιου σχολειου, και τα περισσοτερα παιδια εχουν γραφτει και στο δημοτικο.

Επισης εχουμε κρατησει επαφη με καποιους απο τους συμμαθητες του και στις διακοπες.

Θα κατσουμε την πρωτη ημερα στην αυλη(οπως εκανε η Ρουλα) για να ξερει πως ειμαστε εκει και να μειωσουμε το αγχος της πρωτης ημερας,αλλωστε δεν νομιζω πως θα κανουν μαθημα,μετα τον αγιασμο,την γνωριμια με την ταξη και την δασκαλα θα φυγουμε.

Δεν ξερω.....θα μας πουν στην ενημερωτικη συναντηση!

Παντως οταν πριν ενα χρονο ρωτουσα και εψαχνα στο parents για την πρωτη ημερα στο νηπιαγωγειο,η Μαρια Στυλιανακη ,και πολλοι γονεις απο εδω, μου'παν πολλες ιδεες και με καθοδηγησαν.Ολα πηγαν καλα τοτε.ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ θα ελεγα :D

Ευχαριστω πολυ Μαρια για αλλη μια φορα :D

Σας ευχαριστω πολυ ολους :D

Ευχομαι και φετος ολα να πανε καλα :D θα σας λεω τα νεα μας και θα περιμενω τα δικα σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όμως πχ στην πρώτη που μπορεί να έχει 20 παιδάκια το τμήμα, να κάτσουν μέσα στην τάξη και 10 γονείς είναι καλό και για τα υπόλοιπα παιδάκια?

κι αυτο ειναι βασικο θεμα,διαταρασσεται ετσι η ηρεμια της ταξης,μπορει να αρχισουν και τα αλλα παιδακια να ζητανε τη μαμα τους και να μην ειναι δυνατο μετα η δασκαλα να τα ηρεμησει.Γενικα θα πρεπει να δειχνουμε εμπιστοσυνη στα παιδια,να νιωσουν οτι ειναι ισα μεσα στην ταξη(ουτε εγω εχω τη μαμα μου εδω,ουτε και οι αλλοι),αν θελει η μαμα ας ειναι εξω στην αυλη(αν και προσωπικα ουτε μ'αυτο συμφωνω).Καλυτερα ειναι να φροντισουμε να ξε-αγχωσουμε τα παιδια για την πρωτη μερα στο δημοτικο και να μη τα φορτωνουμε με δικα μας αγχη(θα τα καταφερεις εκει;ας ερθω κι εγω).Επιπλεον,δεν μπορει καθε μερα η μαμα να ειναι εκει,πως θα ανταπεξελθει το παιδι μετα που θα λειπει;
Link to comment
Share on other sites

Εμεις καναμε μια επισκεψη με τον Αλεξανδρο στους χωρους του σχολειου.

Πηγαμε στην ταξη του και εκατσε μονος του στο πρωτο θρανιο,πηγαμε στην αυλη και ετρεξε για λιγο,εκανε τσουληθρα,πηγαμε στις τουαλετες και επλυνε τα χερια του,του αρεσε μας ειπε....το μονο που δεν του αρεσε ηταν που δεν ειχε παιδακια :lol: Του΄παμε φυσικα πως οταν ξεκινησει θα ειναι γεματο με παιδακια,και πως απλα πηγαμε να δει το σχολειο του για να το γνωρισει σαν χωρο!

Νομιζω πως καναμε καλα,γιατι θα νιωθει τουλαχιστον λιγο πιο ανετα αν γνωριζει τον χωρο,θα εχει και τους ιδιους συμμαθητες με το νηπιαγωγειο,μια και ειναι του ιδιου σχολειου, και τα περισσοτερα παιδια εχουν γραφτει και στο δημοτικο.

Επισης εχουμε κρατησει επαφη με καποιους απο τους συμμαθητες του και στις διακοπες.

αυτο νομιζω ειναι το καλυτερο,για να γνωρισει το παιδι το χωρο,να μην του ειναι ολα ξενα την πρωτη μερα.Απο κει και περα,η παραμονη μας στην ταξη δεν βλεπω να προσφερει κατι
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...