Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως κόβανται ίσια τα τούλια;


cinderella

Recommended Posts

Καλημέρα! Αποφάσισα και εγώ να φτιάξω μόνη μου τις μπομπονιέρες αλλά έχω ένα προβληματάκι. Δεν μπορώ να κόψω ίσια τα τούλια... Επειδή μου φάνηκαν ακριβά τα κομμένα είπα να τα κόψω μόνη μου. Ξέρετε κανένα κόλπο; Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ξέρω ότι πρέπει να τα διπλώσεις για να κόψεις όσο το δυνατόν πιο ίσια, υποθέτω πολλές φορές... Το elxis πάντως έχει πολύ φτηνά τούλια... Για δες το για να μην κάθεσαι να κόβεις, και αυτό που έχεις ήδη πάρει μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να στολίσεις κάτι :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αποφάσισα και εγώ να φτιάξω μόνη μου τις μπομπονιέρες αλλά έχω ένα προβληματάκι. Δεν μπορώ να κόψω ίσια τα τούλια... Επειδή μου φάνηκαν ακριβά τα κομμένα είπα να τα κόψω μόνη μου. Ξέρετε κανένα κόλπο; Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Πόσο ακριβά? Ακριβότερα από την φείρα που θα εχεις?

.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι πρέπει να τα διπλώσεις για να κόψεις όσο το δυνατόν πιο ίσια, υποθέτω πολλές φορές... Το elxis πάντως έχει πολύ φτηνά τούλια... Για δες το για να μην κάθεσαι να κόβεις, και αυτό που έχεις ήδη πάρει μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να στολίσεις κάτι :wink:

 

Μάλλον αυτό θα κάνω... Αν και ήδη έχω καταστρέψει αρκετό! :P

 

Καλημέρα! Αποφάσισα και εγώ να φτιάξω μόνη μου τις μπομπονιέρες αλλά έχω ένα προβληματάκι. Δεν μπορώ να κόψω ίσια τα τούλια... Επειδή μου φάνηκαν ακριβά τα κομμένα είπα να τα κόψω μόνη μου. Ξέρετε κανένα κόλπο; Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Πόσο ακριβά? Ακριβότερα από την φείρα που θα εχεις?

 

Περίπου 10 λεπτά το κομμάτι, για 200 μπομπονιέρες με τρία κομμάτια (δύο εξωτερικά + 1 για όγκο), έβγαινε αρκετά λεφτά και είπα να τα κόψω μόνη μου. Αλλά όποιος δεν ξέρει την πατάει, και στο τέλος πληρώνει περισσότερα!

Link to comment
Share on other sites

Μονη μου τα εκοψα και εγω τα τουλια εχοντας φτιαξει ομως ενα πατρον απο χαρτονι.

Διπλωσα το τουλι πολλες φορες, εβαλα το χαρτονι πανω και μετα με προσοχη και σιγα σιγα εκοψα τα τουλια.

Για 200 κομματια εκοψα συνολικα 3 φορες.

 

Θα επανελθω αργοτερα με λεπτομερειες της βαφτισης οπως ειχα υποσχεθει σε αλλο τοπικ.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μονη μου τα εκοψα και εγω τα τουλια εχοντας φτιαξει ομως ενα πατρον απο χαρτονι.

Διπλωσα το τουλι πολλες φορες, εβαλα το χαρτονι πανω και μετα με προσοχη και σιγα σιγα εκοψα τα τουλια.

Για 200 κομματια εκοψα συνολικα 3 φορες.

 

Θα επανελθω αργοτερα με λεπτομερειες της βαφτισης οπως ειχα υποσχεθει σε αλλο τοπικ.

 

Ευχαριστώ! Θα το δοκιμάσω. :D

Link to comment
Share on other sites

εάν πάρεις δυο πιαστράκια απο αυτά που έχουν οι αρχιτέκτονες, που είναι μαύρα με δυο ασημένιες γλωσσίτσες , που πιανουν πολύ γερά,

 

και διπλώσεις πχ το διπλωμένο κομμάτι όπου θα σου έβγαιναν 6 κομμάτια,

 

στα δύο, το πιασεις με τα πιαστράκια, για να είναι σταθερό, και να μη χρειάζεται να το κρατάς δηλ.

 

και μετά μαρκάρεις με ένα χάρακα που θελεις να κόψεις και κόβεις με μεγάλες ψαλιδιές, κρατώντας με το ένα χέρι τα τούλια στη θεση τους όσο τα κόβεις.

 

δεν το έχω ξανακάνει αλλά αυτό θα δοκίμαζα εγώ

αλλά ξέρω ότι τα τούλια δεν κρατιούνται στο ένα χέρι εύκολα!

 

αν ειναι τετράγωνο το σχήμα θα το διπλώσεις σε σχήμα διαγώνιο,

έτσι ώστε εσύ να κόψεις μόνο ένα Γ .

αν ειναι κύκλος θα το διπλώσεις στο τέταρτο του κύκλου, και θα πάρεις ένα χαρτόνι που θα εχει την καμπυλότητα του κύκλου που θελεις, και θα μαρκάρεις και εκεί με μια γραμμή που θα κόψεις.

 

επίσης μπορείς να δοκιμάσεις το ίδιο και με κοπίδι, αντι για ψαλίδι, αν δε το φοβάσαι.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...