Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νονα που δεν ξερει !!!!!!


Joannad

Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα!!!

Θα βαπτισω για πρωτη φορά ενα κοριτσακι που θα μας ερθει με το καλο σε περιπου 2 εβδομαδες!!!

Το θεμα μου ειναι με τι να την ασημωσω???

Η μαμα της μου λεει παρε οτι νομιζεις και δεν ξερω !!! Πραγματικά δεν ξέρω!!!

Να της παρω ταυτοτητα?? Να της παρω μια παραμανα με μπιχλιμπιδια??

Να της παρω μια Παναγιτσα ?? (την εχουμε ταξει στην Παναγια)

 

HELP PLEASE!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα γλυκεία μου....

Αν το μωράκι είναι το πρώτο τους, οι γιαγιάδες θα του πάρουν την Παναγίτσα!Εαν όχι, να του το πάρεις εσύ!Εγώ πάντως στο βαφτισιμιό μου πήρα την Παναγίτσα. μια κουβερτούλα, ρουχαλάκια και ασήμωσα το κρεβατάκι του(όχι μόνο ψιλά ε;;;;;)...Το τελευταίο είναι έθιμο στα μέρη μας!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κοριτσια!!!

Dimkous η μπεμπα ειναι το 3ο παιδακι (εχουν αλλα 2 αγορακια) και σκεφτομουν να της παρω ενα βραχιολακι με lucky charms αλλα μου φαινεται λιγο. Μαλλον θα παω να της παρω οπως και εσυ κατι σε κουβερτουλα κτλ !!!!

 

:wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει στο βαφτηστήρι μου μια ωραία λευκόχρυση πλακίτσα που είχε με λέιζερ χαραγμένο (με πολλή λεπτομέρεια κι όχι ανάγλυφο σαν ζωγραφιά ήταν) τον Χριστό. Είχε και με την Παναγία αλλά προτίμησα τον Χριστό επειδή θα τον βγάζαμε Εμμανουήλ τον μικρούλη! Ο κρίκος του ήταν πολύ ωραίος (οχι δηλαδη απο τους απλούς αλλά απ' αυτούς που έχουν τα μενταγιόν τα αντρικά) και θα μπορέσει να το φορέσει μεγαλώνοντας μ' ένα απλό πέτσινο κορδόνι! Ό,τι πρέπει για αγοράκι δηλαδή...Το είχα ψάξει πολύ το θέμα γιατί δεν μου άρεσαν οι χοντροκοπιές που κυκλοφορούν! Αντε με το καλό και πάντα άξια!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφου ειναι κοριτσακι πηγαινε παρτης κανα παιδικο βραχιολακι,εγω αυτο ειχα παρει στην δικια μου βαφτιστηρα, παναγιτσες ταυτοτητες συνηθως περνουν οι συγγενεις

Link to comment
Share on other sites

Joannad, το δικό μας έθιμο είναι οι νονοί να αγοράζουν ματάκι στο μωράκι όταν γεννιέται. Στη δική μου περίπτωση όμως, επειδή μας έφερε ματάκια μία θεία, οι νονοί αγόρασαν από ένα χρυσό βραχιολάκι σε κάθε μωρό. Αλλά κανονικά θα τους έπαιρναν ματάκι.

.png
Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς πάντως έθιμο είναι η νονά να παίρνει ένα ματάκι μαζί με κωνσταντινάτο. Αυτό με χρυσή παραμανούλα πήρε η μέλλουσα νονά στο μπέμπη τώρα που γεννήθηκε και του το φοράω σα φυλαχτό, ενώ εγώ όταν βάφτισα ένα κοριτσάκι του πήρα κωνσταντινάτο με αλυσίδα για το λαιμό.

an1cqgJ0g411210MjgxbHp8Mzg3NjZkYXxvdXIgcHJpbmNlc3MgaXM.gif.png
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα κάτι χρυσό για να μεινει.Η λευκόχρυσο.Εχουνε βγει κάτι πολύ πρωτοτυπα γουράκια για την κουνια ,αξίας ή ακόμα αφου ειναι κοριτσάκι ποαρτης το πουγκι του θυσαυρου απο γνωστο κοσμημστοπωλειο.Δεν ειναι δραματικά ακριβό.Ειναι ενα πουγκάκι που βάζεις μέσα ενα μικρο διαμαντάκι όσο θες εσυ σε κόστος που δεν ανοιγει ευκολά και όποιος άλλος θέλει συνεχίζει και όταν μεγαλώσει θα μπορέσει να φτιάξει ενα κόσμημα με οτι έχει μαζέψει.Συνηθως δακτυλίδι...Ετσι κι αλλιώς η αξία του διαμαντιού διαρκώς ανεβαίνει

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην βαφτιστηρα πηρα βραχιολακι lucky charms και ειναι τοσο ωραιο!!Τρελλαθηκα οταν το ειδα!Το ζηλευα εχει τελεια σχεδια.Εμας την δικη μας την εφερε ο νονος παναγιτσα με το χωδιο της. Οντως ματακι παιρνουν ολοι. Οποτε πριτμησε κατι πιο πρωτοτυπο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια ευχαριστώ πολυ για τις ιδέες!!!!

Θα βγω αυριο στα μαγαζια να χαζεψω και να ψωνισω!!!

Αγγελούδια το εχω δει αυτο που λες !!! Αλλα με προλάβανε ηδη !! Της το πηρε η θεια της!!!!

Κατι θα βρω που θα μου παει !!!! Και οπως οι περισσότερες ειπατε θα προτιμούσα να βρω κατι που θα το βαλει και μεγαλώνοντας!!!

 

:wink::wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα κάτι χρυσό για να μεινει.Η λευκόχρυσο.Εχουνε βγει κάτι πολύ πρωτοτυπα γουράκια για την κουνια ,αξίας ή ακόμα αφου ειναι κοριτσάκι ποαρτης το πουγκι του θυσαυρου απο γνωστο κοσμημστοπωλειο.Δεν ειναι δραματικά ακριβό.Ειναι ενα πουγκάκι που βάζεις μέσα ενα μικρο διαμαντάκι όσο θες εσυ σε κόστος που δεν ανοιγει ευκολά και όποιος άλλος θέλει συνεχίζει και όταν μεγαλώσει θα μπορέσει να φτιάξει ενα κόσμημα με οτι έχει μαζέψει.Συνηθως δακτυλίδι...Ετσι κι αλλιώς η αξία του διαμαντιού διαρκώς ανεβαίνει

 

Και εγώ το ίδιο θα αγόραζα είναι πολύ όμορφο δώρο για κοριτσάκι!

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

Σαυτο ετσι κι αλλιώς προσθέτεις όσα θές.Μπορείς να ρίξεις ενα μέσα.Ανοιξέ της τραπεζικό λογαριασμό. Στους γονεις δηλαδή.Ετσι έκανε η αδελφή μου και στα 2 μου και να σου πω οτι μας παρακινησε και ιδιαιτερα ο μεγάλος έχει μαζέψει ενα ουχι ευκαταφρόνητο ποσό. Ολα τα άλλα εκτός απο τα χρησαφικά είναι για προσωρινη χαρά και ματά για πέταμα. ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη τι σημαίνει αυτό να το ασημώσω??? εννοείται δωράκι για το μωρό ή κάτι που παίρνει η νονά / νονός στην βάφτιση??? sorry αλλα με πιάνεται αδιάβαστη!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

"Ασημώνω" σημαίνει κάνω δώρο κάτι σε χρυσό (συνήθως)....

Είναι έθιμο (σε κάποιες περιοχές) η νονά ή ο νονός (και φυσικά παππούδες,γιαγιάδες κτλ)να ασημώνουν το μωράκι όταν αυτό γεννιέται...

Εμένα η κουμπάρα μου την ασήμωσε με σκουλαρικάκια σε λευκόχρυσο και ροζ πετρούλες και ασορτί αλυσίδα βραχιολάκι...

Δεν το κάνουν όλοι όμως και για να πω την αλήθεια εγώ προσωπικά δεν θα το παρεξηγούσα καθόλου αν δεν την "ασήμωνε"...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΑΑΑ τώρα κατάλαβα!!!! γιατί στην δική μας περίπτωση όταν γεννήθηκε ο μικρούλης δεν είχαμε ακόμη αποφασίσει για την νονά, γι΄' αυτόν τον λόγο δεν μας έχει ασημώσει!!!! ευχαριστώ ΛΗΤΩ

Link to comment
Share on other sites

αφου ειναι κοριτσάκι ποαρτης το πουγκι του θυσαυρου απο γνωστο κοσμημστοπωλειο.Δεν ειναι δραματικά ακριβό.Ειναι ενα πουγκάκι που βάζεις μέσα ενα μικρο διαμαντάκι όσο θες εσυ σε κόστος που δεν ανοιγει ευκολά και όποιος άλλος θέλει συνεχίζει και όταν μεγαλώσει θα μπορέσει να φτιάξει ενα κόσμημα με οτι έχει μαζέψει.Συνηθως δακτυλίδι...Ετσι κι αλλιώς η αξία του διαμαντιού διαρκώς ανεβαίνει

 

 

 

ξερει καμια απο εσας να μου πει με σιγουρια το κοσμηματοπωλειο απο οπου θα προμηθευτω αυτο το πουγκακι?

το ειχα δει σε περιοδικο αλλα δεν μπορω να το θυμηθω με τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

αφου ειναι κοριτσάκι ποαρτης το πουγκι του θυσαυρου απο γνωστο κοσμημστοπωλειο.Δεν ειναι δραματικά ακριβό.Ειναι ενα πουγκάκι που βάζεις μέσα ενα μικρο διαμαντάκι όσο θες εσυ σε κόστος που δεν ανοιγει ευκολά και όποιος άλλος θέλει συνεχίζει και όταν μεγαλώσει θα μπορέσει να φτιάξει ενα κόσμημα με οτι έχει μαζέψει.Συνηθως δακτυλίδι...Ετσι κι αλλιώς η αξία του διαμαντιού διαρκώς ανεβαίνει

 

 

 

ξερει καμια απο εσας να μου πει με σιγουρια το κοσμηματοπωλειο απο οπου θα προμηθευτω αυτο το πουγκακι?

το ειχα δει σε περιοδικο αλλα δεν μπορω να το θυμηθω με τιποτα..

Νομίζω ΘΕΟΛΟΓΟΣ, αλλά κάτσε να δω έχει και σε κάποια άλλα! Μισό λεπτό..... :o

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

αφου ειναι κοριτσάκι ποαρτης το πουγκι του θυσαυρου απο γνωστο κοσμημστοπωλειο.Δεν ειναι δραματικά ακριβό.Ειναι ενα πουγκάκι που βάζεις μέσα ενα μικρο διαμαντάκι όσο θες εσυ σε κόστος που δεν ανοιγει ευκολά και όποιος άλλος θέλει συνεχίζει και όταν μεγαλώσει θα μπορέσει να φτιάξει ενα κόσμημα με οτι έχει μαζέψει.Συνηθως δακτυλίδι...Ετσι κι αλλιώς η αξία του διαμαντιού διαρκώς ανεβαίνει

 

 

 

ξερει καμια απο εσας να μου πει με σιγουρια το κοσμηματοπωλειο απο οπου θα προμηθευτω αυτο το πουγκακι?

το ειχα δει σε περιοδικο αλλα δεν μπορω να το θυμηθω με τιποτα..

Νομίζω ΘΕΟΛΟΓΟΣ, αλλά κάτσε να δω έχει και σε κάποια άλλα! Μισό λεπτό..... :o

 

στον θεολογο το βρηκα και εγω αλλα νομιζα οτι κανω λαθος..για δες μην εχει και αλλου.. :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...