Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβλήματα με ιδιοκτήτρια παιδικού σταθμού-Είμαι υπερβολική;


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες και όλους! Είμαι μητέρα ενός αγοριού 4 1/2 ετών που φέτος πάει για πρώτη φορά στον παιδικό σταθμό.Με το προγραμμα του ΕΣΠΑ τον πήραν σε εναν ιδιωτικό της περιοχής μας.

Τον υιο μου τον μεγαλώνω μόνη μου ( ο πατέρας του έφυγε όταν ο μικρός ήταν 2 1/2 μηνών και απο τοτε για 4 1/2 χρόνια δεν έχει καμμιά επικοινωνία)

Στην αρχή στον παιδικό σταθμό όλα πήγαιναν καλά! Και ο μικρός εγκλιματίστηκε γρήγορα και συμπαθησε πολύ τις δύο δασκάλες του, που είναι πολύ εντάξει, όπως φαίνονται.

Η ιδιοκτήτρια όμως του σταθμου από την πρώτη εβδομάδα έρχισε να δημιουργεί θεματα. Ξέχασα να πώ πως το παιδί είναι δίγλωσσο (αγγλικά-ελληνικά) αλλα χειρίζεται πολύ καλα και τις δύο γλώσσες και δεν εχει προβλημα επικοινωνίας. Αρχισε λοιπον καθε φορά που πήγαινα να τον πάρω να λέει πως είναι απαράδεκτο να μιλάει σε αυτήν την ηλικία δυο γλώσσες και πως το χειρίζομαι λαθος το θέμα. Της είπα εννοειται πως για το θέμα αυτό έχω συμβουλευτεί ειδικούς και εδώ και στην Αμερική (οπου διατηρώ και επαφες) και πράττω σύμφωνα με το ό, τι μου έχουν πει. Δεν δίνω συνέχεια παρότι συνέχεια κάνει σχόλια.

 

Το πράγμα όμως δεν τελειώνει εκεί. η Κυρία αυτή έχει στο σταθμό και τα δύο από τα τρία της παιδιά (ετων 5 και 2 1/2/) Ο μικρός της γιος συνεχως χτυπάει και ενοχλει τα άλλα παιδιά,μεταξύ των οποίων και τον γιο μου χωρίς εκείνη να του λέει τίποτα, παρ,ότι ειναι συνεχώς παρούσα χωρίς να ειναι όμως νηπιαγωγός. Οταν της το ανέφερα μου είπε οτι ο μικρός της γιος ειναι "διαόλι" και καλα θα κανει ο δικός μου να του δώσει καμμιά για να στρώσει και αυτός! Εκεί επεσα από τα συννεφα! Της εξήγησα πως τα πράγματα δεν λύνονται ετσι, γιατί κι εγώ εχω σπουδάσει παιδαγωγική της τεχνης στην Αμερική και ξέρω πως αυτή είναι εντελώς αντιπαιδαγωγική προσέγγιση. Η απάντηση ήταν "Καλε που ζείτε;; Εδώ ειναι ζούγκλα. Στα βιβλία είναι αλλιώς"

 

Κι όμως το τρίτο προβλημα, που εχει προκύψει εδω και 5 μέρες ειναι αλλο. Μια μέρα που γύρισε στο σπίτι ο μικρός μου είπε "Εσύ εισαι μαμά εδω, στο σχολείο όμως έχω την κ. ........ Αυτή είναι η μαμά του σχολείου. Είναι η σχολική μαμά" Μετά το πρώτο μου σοκ, ξανακαναμε με τον μικρό την συζήτηση για τους γονείς γενικότερα, συζήτηση που έχουμε ξεκινήσει από πολύ νωρίς, δεδομένης της απουσίας του πατέρα του από την ζωή του και του εξήγησα πως καθε παιδάκι έχει μία μαμα.

Σήμερα όμως το θέμα έγινε πιο έντονο και ο μικρός μου είπε "Η κ. Φ..... ειναι η μαμα, η σχολική μαμά, εκείνη μας ταϊζει το πρωί, εσύ δεν κάνεις τίποτα" Οταν τον ρώτησα που το άκουσε αυτό, μου είπε " η κυρια Φ..... μου το είπε"

 

Ξέρω πολύ καλά τί θα έλεγα σε κάποια κοπέλα στην θέση μου, όταν όμως πρόκειται για εμάς μπαίνει η υποκειμενικότητα στην μέση. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ; ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ;; ΒΟΗΘΕΙΑ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχεις δικιο!!! δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω....!! ειλικρινά λυπαμαι παρα πολυ που το παιδακι πηγαινει σε τετοιο παιδικο σταθμο με τέτοιες θεωρίες και αντιλήψεις...τι να σε συμβουλέψω? δεν ξέρω αν εχεις οικονομικό προβλημα πάντως καλύτερα να τον σταμάταγες απο εκει και να τον πηγαινες αλλου. Ολη η σχολική χρονια θα ειναι ΄΄διαταραγμένη'΄΄

Link to comment
Share on other sites

Η ιδιοκτήτρια όμως του σταθμου από την πρώτη εβδομάδα έρχισε να δημιουργεί θεματα. Ξέχασα να πώ πως το παιδί είναι δίγλωσσο (αγγλικά-ελληνικά) αλλα χειρίζεται πολύ καλα και τις δύο γλώσσες και δεν εχει προβλημα επικοινωνίας. Αρχισε λοιπον καθε φορά που πήγαινα να τον πάρω να λέει πως είναι απαράδεκτο να μιλάει σε αυτήν την ηλικία δυο γλώσσες και πως το χειρίζομαι λαθος το θέμα. Της είπα εννοειται πως για το θέμα αυτό έχω συμβουλευτεί ειδικούς και εδώ και στην Αμερική (οπου διατηρώ και επαφες) και πράττω σύμφωνα με το ό, τι μου έχουν πει. Δεν δίνω συνέχεια παρότι συνέχεια κάνει σχόλια.

Τρία πουλάκια κάθησαν...

 

Το πράγμα όμως δεν τελειώνει εκεί. η Κυρία αυτή έχει στο σταθμό και τα δύο από τα τρία της παιδιά (ετων 5 και 2 1/2/) Ο μικρός της γιος συνεχως χτυπάει και ενοχλει τα άλλα παιδιά,μεταξύ των οποίων και τον γιο μου χωρίς εκείνη να του λέει τίποτα, παρ,ότι ειναι συνεχώς παρούσα χωρίς να ειναι όμως νηπιαγωγός. Οταν της το ανέφερα μου είπε οτι ο μικρός της γιος ειναι "διαόλι" και καλα θα κανει ο δικός μου να του δώσει καμμιά για να στρώσει και αυτός! Εκεί επεσα από τα συννεφα! Της εξήγησα πως τα πράγματα δεν λύνονται ετσι, γιατί κι εγώ εχω σπουδάσει παιδαγωγική της τεχνης στην Αμερική και ξέρω πως αυτή είναι εντελώς αντιπαιδαγωγική προσέγγιση. Η απάντηση ήταν "Καλε που ζείτε;; Εδώ ειναι ζούγκλα. Στα βιβλία είναι αλλιώς"

Αυτό είναι όντως πρόβλημα. Με τις νηπιαγωγούς το έχεις συζητήσει?

 

Σήμερα όμως το θέμα έγινε πιο έντονο και ο μικρός μου είπε "Η κ. Φ..... ειναι η μαμα, η σχολική μαμά, εκείνη μας ταϊζει το πρωί, εσύ δεν κάνεις τίποτα" Οταν τον ρώτησα που το άκουσε αυτό, μου είπε " η κυρια Φ..... μου το είπε"

Είναι καλό το παιδί να βλέπει τη δασκάλα ως τη σχολική μαμά. Τώρα για τα υπόλοιπα, μπορεί να τα έβγαλε από το μυαλό του (είναι σύνηθες σε παιδιά κάτω των 8-9 χρονών να παραποιούν αυτό που άκουσαν ή είδαν ή να προσθέτουν λεπτομέριες που δεν ειπώθηκαν ποτέ). Κάνε μια κουβέντα με την κ. Φ..... και ρώτα την αν όντως είπε τέτοιο πράγμα (ότι εσύ δεν κάνεις τίποτα). Μπορεί να το είπε χαριτολογώντας και να μην κατάλαβε ότι τα παιδιά θα το πάρουν αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση! Κόντευα να σκάσω!

Δυστυχώς δεν έχω οικονομική δυνατότητα για κάτι άλλο γιατί και εκει ειμαι μεσω εσπα. Το ψαχνω ομως μήπως γίνεται κάτι! Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Τρία πουλάκια κάθησαν...

 

 

Αυτό είναι όντως πρόβλημα. Με τις νηπιαγωγούς το έχεις συζητήσει?

 

 

Είναι καλό το παιδί να βλέπει τη δασκάλα ως τη σχολική μαμά. Τώρα για τα υπόλοιπα, μπορεί να τα έβγαλε από το μυαλό του (είναι σύνηθες σε παιδιά κάτω των 8-9 χρονών να παραποιούν αυτό που άκουσαν ή είδαν ή να προσθέτουν λεπτομέριες που δεν ειπώθηκαν ποτέ). Κάνε μια κουβέντα με την κ. Φ..... και ρώτα την αν όντως είπε τέτοιο πράγμα (ότι εσύ δεν κάνεις τίποτα). Μπορεί να το είπε χαριτολογώντας και να μην κατάλαβε ότι τα παιδιά θα το πάρουν αλλιώς.

 

 

Το έχω συζητήσει με τις νηπιαγωγούς όσο γίνεται. Και εκεινες κλεφτα μιλούν. Φαινονται σαν να μην μιλούν ελευθερα, αλλα ελπίζω να είναι ιδέα μου. Αλλωστε ποτε δεν είναι μόνες τους. Πάντα βρίσκεται εκεί ή η εν λογω κυρία ή η μητέρα της ή και οι δύο!

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ιδιοκτήτρια όμως του σταθμου από την πρώτη εβδομάδα έρχισε να δημιουργεί θεματα. Ξέχασα να πώ πως το παιδί είναι δίγλωσσο (αγγλικά-ελληνικά) αλλα χειρίζεται πολύ καλα και τις δύο γλώσσες και δεν εχει προβλημα επικοινωνίας. Αρχισε λοιπον καθε φορά που πήγαινα να τον πάρω να λέει πως είναι απαράδεκτο να μιλάει σε αυτήν την ηλικία δυο γλώσσες και πως το χειρίζομαι λαθος το θέμα. Της είπα εννοειται πως για το θέμα αυτό έχω συμβουλευτεί ειδικούς και εδώ και στην Αμερική (οπου διατηρώ και επαφες) και πράττω σύμφωνα με το ό, τι μου έχουν πει. Δεν δίνω συνέχεια παρότι συνέχεια κάνει σχόλια.

 

Διαφωνώ! Είχα δει ένα παιδάκι στην παιδική χαρά δίγλωσσοκαι μόνο θαυμασμό μπορούσα να νιώσω γι' αυτό... και εφόσον το παιδί δεν έχει πρόβλημα και κατανοεί και τις 2 γλώσσες μια χαρά που το πρόβλημα της!

 

Κι όμως το τρίτο προβλημα, που εχει προκύψει εδω και 5 μέρες ειναι αλλο. Μια μέρα που γύρισε στο σπίτι ο μικρός μου είπε "Εσύ εισαι μαμά εδω, στο σχολείο όμως έχω την κ. ........ Αυτή είναι η μαμά του σχολείου. Είναι η σχολική μαμά" Μετά το πρώτο μου σοκ, ξανακαναμε με τον μικρό την συζήτηση για τους γονείς γενικότερα, συζήτηση που έχουμε ξεκινήσει από πολύ νωρίς, δεδομένης της απουσίας του πατέρα του από την ζωή του και του εξήγησα πως καθε παιδάκι έχει μία μαμα.

Σήμερα όμως το θέμα έγινε πιο έντονο και ο μικρός μου είπε "Η κ. Φ..... ειναι η μαμα, η σχολική μαμά, εκείνη μας ταϊζει το πρωί, εσύ δεν κάνεις τίποτα" Οταν τον ρώτησα που το άκουσε αυτό, μου είπε " η κυρια Φ..... μου το είπε"

 

Ξέρω πολύ καλά τί θα έλεγα σε κάποια κοπέλα στην θέση μου, όταν όμως πρόκειται για εμάς μπαίνει η υποκειμενικότητα στην μέση. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ; ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ;; ΒΟΗΘΕΙΑ!!

 

Εμένα αυτό θα με πείραζε και μάλιστα πολύ! Πείτε με περίεργη, πείτε με παράξενη ότι θέλετε αλλά μάνα είναι μόνο μία ΕΓΩ! Δεν θα δεχόμουν με τίποτα να λέει και την δασκάλα μαμά.... από που κι ως που???

"Εκείνη μας ταίζει το πρωι, εσύ δεν κάνεις τίποτα"??????? Δημιουργεί σύγχυση στο παιδί έτσι με αυτά που τους λέει. Τι υπονοεί δηλαδή ότι είναι καλύτερη η δασκάλα από την μαμά? Αυτό που πρέπει να καταλάβουν τα παιδιά είναι ότι εκεί είναι σχολείο και όχι σπίτι , περνάνε ωραία, παίζουν γελάνε, είναι ένας άλλος χώρος και δεν μπορεί να συγκρίνει την δασκάλα με την μαμά. Και δεν έχω κανένα πρόβλημα να αγαπάνε την δασκάλα όσο δεν πάει αλλα όχι κυρά μου δεν είσαι μαμά του, ούτε "σχολική " μαμά του, είσαι η δασκάλα του!!!!

 

Δεν θέλω να πω εγώ τι θα έκανα γιατί όπως είδες είμαι περίεργη σε κάποια θέματα αλλά θα σου πρότεινα να συζητήσεις το θέμα με την δασκάλα και την υπεύθυνη.

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ένα πράγμα έχω να σε συμβουλέψω: ΞΕΧΕΣΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!

Και τα δεδομένα είναι τα εξής:

1. Η γυναίκα δεν είναι παιδαγωγός είναι επιχειρηματίας, άρα η θέση της είναι στο γραφείο και όχι στην τάξη. Και αυτό θα το απαιτήσεις, αλλιώς στην ανάγκη θα προβείς σε όποιο νόμιμο μέσο.

2. Της απαγορεύεις δια ροπάλου να ξανατοποθετηθεί με τέτοιο τρόπο για το θέμα μητέρα, γονέας, κλπ. γιατί μόνο ζημιά ξέρει να κάνει.

3. Αν δε συμμορφωθεί απλά της ανακοινώνεις ότι θα ζητήσεις συνάντηση γονέων και κηδεμόνων και εκεί θα λυθεί το θέμα μια και καλή.

 

Ρε ΑΪ ΣΤΟΝ ΑΓΥΡΙΣΤΟ ΠΡΩΙΝΙΑΤΙΚΑ ΜΕ ΚΑΘΕ ΑΣΧΕΤΗ ΚΟΜΠΛΕΞΑΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ένα πράγμα έχω να σε συμβουλέψω: ΞΕΧΕΣΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!

Και τα δεδομένα είναι τα εξής:

1. Η γυναίκα δεν είναι παιδαγωγός είναι επιχειρηματίας, άρα η θέση της είναι στο γραφείο και όχι στην τάξη. Και αυτό θα το απαιτήσεις, αλλιώς στην ανάγκη θα προβείς σε όποιο νόμιμο μέσο.

2. Της απαγορεύεις δια ροπάλου να ξανατοποθετηθεί με τέτοιο τρόπο για το θέμα μητέρα, γονέας, κλπ. γιατί μόνο ζημιά ξέρει να κάνει.

3. Αν δε συμμορφωθεί απλά της ανακοινώνεις ότι θα ζητήσεις συνάντηση γονέων και κηδεμόνων και εκεί θα λυθεί το θέμα μια και καλή.

 

Ρε ΑΪ ΣΤΟΝ ΑΓΥΡΙΣΤΟ ΠΡΩΙΝΙΑΤΙΚΑ ΜΕ ΚΑΘΕ ΑΣΧΕΤΗ ΚΟΜΠΛΕΞΑΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

:D:D:D:D Δεν είμαι μόνο εγώ περίεργη τελικά!!!!

Συμφωνώ πάντως!

 

Αμυγδαλίτσα αν κάνεις κάτι πες μας τελικά πως το αντιμετώπισες....

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση! Κόντευα να σκάσω!

Δυστυχώς δεν έχω οικονομική δυνατότητα για κάτι άλλο γιατί και εκει ειμαι μεσω εσπα. Το ψαχνω ομως μήπως γίνεται κάτι! Ευχαριστώ και πάλι

 

Αχ βαχ.. το θέμα είναι που θα πέσεις... εμένα αυτό που μου χτυπάει πιο πολύ από όλα είναι πως περιμένει από παιδιά 4αρων χρονών να "συνετίσουν" τον μικρό της γιο χτυπώντας τον μάλιστα.. επειδή προφανώς η κυρία έχει χάσει την μπάλα με 3 παιδιά, περιμένει από τα παιδάκια να αντιμετωπίσουν ένα παιδάκι που χτυπάει??? εάν είναι δυνατόν!! αυτό που δεν κατάλαβα επίσης είναι πως το παιδί των 2,5 χρονών είναι στην ίδια τάξη με τα 4χρονα??

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτη η ιδιοκτήτρια... δηλαδή σε προτρέπει να μάθεις κι εσύ το παιδί σου να χτυπάει αντι να κάνει κάτι για το δικό της παιδί που έχει το θέμα... όσο για τη μαμα του σχολείου δε συμφωνώ,η μαμα είναι μία.Τα παιδια μπορούν να αντιληφθούν πλήρως το ρόλο της δασκάλας, δε χρειάζεται να τη βαπτίσουν "μαμα". Πιστευω μια κουβέντα με τους άλλους γονείς θα βοηθούσε. Να εκφράσετε όλοι μαζί τα παράπονα για να σας πάρει στα σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το "σχολική μαμά" δε θα θύμωνα. Για το δίγλωσσο παιδί θα έφτανα να θεωρήσω ακόμη και ότι ζηλεύει. Για το ξύλο μεταξύ των παιδιών, θα αδιαφορούσα.

 

Συμπερασματικα, ισχύει αυτό ακριβώς που ειπώθηκε νωρίτερα: η θέση της είναι στο ΓΡΑΦΕΙΟ και όχι στην ΤΑΞΗ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα άλλαζα σχολείο. Αν δε μπορείς όμως να της αναφέρεις όλους σου τους προβληματισμούς και να είσαι κάθετη στο ποιες συμπεριφορές είναι αποδεκτές και ποιες όχι.

 

Ως παιδαγωγός προσχολικής και έχοντας βρεθεί σε πολλές τάξεις κι εγώ συμφωνώ απόλυτα οτι είναι απαράδεκτη. Καταρχήν και πρώτα απ όλα δεν έχει γνώσεις παιδαγωγικής και προφανώς λειτουργεί στην τάξη όπως λειτουργεί στο σπίτι της.

 

Καταρχήν να αναφέρω οτι το παράθυρο ευκαιρίας για την μάθηση ξένης γλώσσας (σύμφωνα με την Μ. Μοντεσσόρι) είναι στις ηλικίες απο 0-6 χρονών.

Άκυρη λοιπόν η παρατήρηση της, πόσο μάλλον σε παιδί που έχει τη δεύτερη γλώσσα ως μητρική.

 

Το θέμα με το ξύλο και το πώς πρέπει να αντιμετωπίζουμε όποιον μας κακοποιεί (είτε σωματικά, είτε λεκτικά, είτε συναισθηματικά) είναι τεράστιο. Κάπως έτσι χτίζονται οι πρώτες βάσεις του bullying.

 

Σκεφτείτε μόνο τι αντιλαμβάνεται ενα παιδί που μαθαίνει

1) οτι το να ζητήσει βοήθεια απο τον δάσκαλο του είναι ανώφελο, καθώς είναι ανίκανος να το προστατεύσει

2) οτι η σωματική μας δύναμη είναι ανώτερη απο τη δύναμη του χαρακτήρα μας

3) οτι πρέπει να ανταποδώσει τα πυρά που δέχεται για να επιβιώσει.

Σκεφτείτε τώρα τον αντίκτυπο σε μια ολόκληρη κοινωνία που έχει μάθει να ενεργεί έτσι.

 

Τώρα, όσον αφορά το ποια είναι η μαμά και ποια η δασκάλα. Τα συγκεκριμένα λόγια, αν ειπώθηκαν έτσι απο το παιδί, είναι λόγια της δασκάλας και είμαι σίγουρη γι αυτό.

Το ίδιο το παιδί γνωρίζει πολύ καλά ποια είναι η μαμά, όμως θέλω να σας πώ οτι πολλές φορές τα τόσο μικρά παιδιά, αποκαλούν την δασκάλα τους μαμά μέσα στην τάξη.

Η σύγχυση αυτή βασίζεται στο οτι κάποια άλλη γυναίκα εκείνες τις ώρες τα φροντίζει, τα απασχολεί και τους παρέχει ασφάλεια. Πρόκειται όμως για "επιφανειακή" σύγχυση.

Τα παιδιά γνωρίζουν ποια είναι πραγματικά η μαμά τους.

Μπορώ να φανταστώ έναν διάλογο όπου το παιδί αποκάλεσε την κυρία "μαμά" και η απάντηση της ήταν αυτή που σου είπε το παιδί. Αυτό που θα έπρεπε να κάνει όμως ήταν να διαχωρίσει τη θέση της. Δεν είναι η σχολική μαμά, είναι η δασκάλα.

Link to comment
Share on other sites

 

Το πράγμα όμως δεν τελειώνει εκεί. η Κυρία αυτή έχει στο σταθμό και τα δύο από τα τρία της παιδιά (ετων 5 και 2 1/2/) Ο μικρός της γιος συνεχως χτυπάει και ενοχλει τα άλλα παιδιά,μεταξύ των οποίων και τον γιο μου χωρίς εκείνη να του λέει τίποτα, παρ,ότι ειναι συνεχώς παρούσα χωρίς να ειναι όμως νηπιαγωγός. Οταν της το ανέφερα μου είπε οτι ο μικρός της γιος ειναι "διαόλι" και καλα θα κανει ο δικός μου να του δώσει καμμιά για να στρώσει και αυτός! Εκεί επεσα από τα συννεφα!

 

Δεν θα με ενοχλούσε η άποψή της περί διγλωσσίας (αν και θα της έκοβα τη φόρα), δεν θα με ενοχλούσε το να βλέπει τη νηπιαγωγό ως σχολική μαμά ή σαν όπως θέλει να πλασάρεται, αλλά θα με ενοχλούσε να χτυπάει κάποιος το παιδί μου και να μην λαμβάνουν κανένα μέτρο.

 

Το ιδανικό θα ήταν να αλλάξω σταθμό. Γιατί αν η κυρία είναι ιδιοκτήτρια και εφόσον μιλάμε για ιδιωτικό σταθμό, δύσκολα τα πράγματα (θα φοβούνται και οι νηπιαγωγοί να της εναντιωθούν σε οτιδήποτε).

Αν όμως αυτό δεν θα ήταν εφικτό, θα της ξεκαθάριζα ορθά και κοφτά, πως αν δω το παιδί μου χτυπημένο για οποιοδήποτε λόγο θα έχουμε άσχημα ξεμπερδέματα. Και θα άφηνα και ένα υπονοούμενο ότι το χτύπημα δεν μπορώ να ξέρω από που προήλθε (ανήλικο ή ενήλικα, από το γιο της ή από οποιονδήποτε).

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο το παιδί γνωρίζει πολύ καλά ποια είναι η μαμά, όμως θέλω να σας πώ οτι πολλές φορές τα τόσο μικρά παιδιά, αποκαλούν την δασκάλα τους μαμά μέσα στην τάξη.

Έτσι είναι, και δεν σημαίνει ότι δεν ξέρουν ποια είναι η δασκάλα και ποια η μαμά. Εμένα ο γιος μου τον τελευταίο καιρό περνάει πολλές ώρες με τον πατέρα του και ελάχιστες με μένα. Το αποτέλεσμα είναι ότι υπάρχουν φορές που πάνω στον ενθουσιασμό του να μου πει ή να μου δείξει κάτι, με λέει "daddy" :P Ε, δε νομίζω να μην ξέρει τη διαφορά μεταξύ της μαμάς και του μπαμπά, άλλωστε δεν μοιάζουμε καν!

 

Δεν θα με ενοχλούσε η άποψή της περί διγλωσσίας (αν και θα της έκοβα τη φόρα), δεν θα με ενοχλούσε το να βλέπει τη νηπιαγωγό ως σχολική μαμά ή σαν όπως θέλει να πλασάρεται, αλλά θα με ενοχλούσε να χτυπάει κάποιος το παιδί μου και να μην λαμβάνουν κανένα μέτρο.

Κατά τ' άλλα θα συμφωνήσω με την ekavi_ σε όλα όσα είπε, όχι μόνο στο παραπάνω αλλά και στην αντιμετώπιση που προτείνει. Ή άλλαξε παιδικό σταθμό ή κόψτης τη φόρα σχετικά με τα χτυπήματα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όταν είπα παραπάνω ότι δεν θα ήθελα να πω τι θα έκανα εγώ, θα σου έλεγα ότι θα άλλαζα παιδικό σταθμό αλλά δεν ήξερα πόσο θα σε επηρεάσω. Όμως μας λες ότι είναι δύσκολο λόγω εσπα να αλλάξεις γι' αυτό συμφωνώ με τα κορίτσια συζήτησε το θέμα με την ιδιοκτήτρια και αν δεν βγάλεις άκρη με αυτής τότε μίλα και με τους υπόλοιπους γονείς.

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...