Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Εγω εχω ακουσει οτι ειναι πολθ καλος!Δεν εχω δει με τα ματια μου!!Ξερω παιδακια που πανε και οι γονεις ειναι πολυ ευαχριστημενοι!Οι ιδιοκτητες ειναι πολυ καλοι και με ορεξη για δουλεια.Ειναι ολοκαινουριος περσυ ανοιξε ή προπερσυ και ειναι στην εξοχη.Ο δρομος ειναι λιγο χωματοδρομος ειναι εξω προς τα χωραφια και τελος δεν ειανι στο Πλαγιαρι είναι στον Τριλοφο αλλα αυτο ειναι μικρη λεπτομερεια μιας και αυτα τα δυο τεινουν να γινουν ενα. Ελπιζω να βοηθησα...Ααα καααααπου εδω μεεεεεσα εχω ξαναγραψει και εχω βαλει και το τηλ....

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΥΣΙ ΟΤΑΝ ΨΑΧΝΑΜΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΑΜΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΗ ΦΥΣΗ

ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΛΕΞΑΜΕ ΜΟΝΟ ΛΟΓΩ ΔΡΟΜΟΥ... ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΚΑΙ ΧΑΛΙΑ Ο ΔΡΟΜΟΣ

ΟΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΦΟΒΕΡΕΣ, ΤΕΛΕΙΕΣ.. ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΜΑΣ ΦΑΝΗΚΑΝ ΚΑΛΟΙ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΜΟΥ

ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΗΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΝΤΑ

ΜΟΘ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Ο ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΣΦΑΛΤΟΣ

[/url]

preg.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κι από μένα...Είμαι καινούργια στο site και έτυχε να μπω λόγω μιας σύντομης αναζήτησης που πραγματοποίησα στο google σχετικά με το "Σχολείο της φύσης".Ψάχνω πυρετωδώς να στείλω τα δύο μικρά μου σε ένα ιδιωτικό παιδικό σταθμό και η περιοχή που μένω δεν μου προσφέρει και πολλές επιλογές(Επανομή).Πήρα σήμερα το πρωί τηλέφωνο να ρωτήσω στην "Συννεφούλα" και βγαίνει 340€/άτομο(τουτέστιν 680€ και τα 2),με 100€ εγγραφής και για τα 2 και προκαταβολή ένα επιθυμητό ποσό επιλογής μου,που θα αφαιρεθεί από τα πρώτα δίδακτρα.Είναι ένας παιδικός-εγγύηση με πολύ προσεγμένη δουλειά και πάμπολλες δραστηριότητες αλλά έψαχνα και κάτι πιο οικονομικό(αν και υποψιάζομαι ότι όλα σ'εκείνη την τιμή θα κυμαίνονται.Μήπως ξέρει κανείς τι τιμές παίζουν στο "Σχολείο της φύσης"?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 χρόνο μετά...

Απομακρύνθηκαν δημοσιεύσεις σε κρυφή ενότητα οι οποίες περιείχαν

 

- φήμες (λόγια τρίτων)

- δήλωση πρόθεσης πραγματοποίησης εσκεμμένης (με δόλο) δυσφήμισης

- ανακρίβειες (μή ακριβή στοιχεία) σε περισσότερα απο 3 σημεία

 

Συγκεκριμένα απο τον παιδικό σταθμό εστάλησαν στοιχεία

(έκθεση πρόνοιας) όπως και δήλωση που ακολουθεί εδώ

 

Μας εστάλει το πρωτότυπο έγγραφο απο το οποίο αντιγράφουμε

" Γενική Διεύθυνση Κοινωνικής Πρόνοιας Τμημα Εποπτείας και Ελέγχου

απόσπασμα Αριθ Πρωτ 26 τεε 5205 9/3/2010

"Ο σταθμός λειτουργεί με άριστες συνθήκες υγιεινής , ασφάλειας και καθαριότητας.

Οι εγκαταστάσεις, ο αριθμός του προσωπικού, και η γενικότερη οργάνωση της διδασκαλίας- απασχόλησης υπεβαίνουν τα τυπικά στάνταρς λειτουργίας."

 

Η δήλωση εκ της διεύθυνσης του παιδικού σταθμού Σχολείο της φύσης:

 

* διευκρίνιση απο μέρους της διαχείρισης της ΕΕΕΓ

Ο εμβολιασμός των ζώων απο κτηνίατρους γίνεται για προστασία του ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΖΩΟΥ όχι για προστασία ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ (και παιδιών) απο τα ζώα.

 

Αξιότιμοι γονείς του forum parents.gr. Το Σχολειό της φύσης είναι ένα σχολείο το οποίο δημιουργήθηκε μετά από εμπειρία 22 χρόνων στην προσχολική ηλικία.

Στο Σχολειό της Φύσης, λοιπόν, κυρίαρχη ιδέα είναι η ενεργητική συμμετοχή του παιδιού στην οικοδόμηση της γνώσης, η οποία πετυχαίνεται μέσα από τη σχέση που αναπτύσσουν τα παιδιά με το περιβάλλον. Μέσα στη φύση γεννιέται η καθαρή και ζωντανή σκέψη, μέσα σε αυτή το παιδί σκέφτεται παραστατικά και βιώνει τη χαρά της συνύπαρξης με όλα τα στοιχεία της φύσης, ανθρώπους, ζώα, φυτά.

Έτσι λοιπόν στο σχολείο υπάρχουν δύο σκυλιά, γάτες, κουνέλια, πουλιά και ψάρια. Τα σκυλιά μας μέσα στο σχολείο είναι εμβολιασμένα, και τα παιδιά μας ασφαλή. Επίσης, με πρόγραμμα των Δήμων της Ανατολικής Θεσσαλονίκης εμβολιάστηκαν και τα αδέσποτα ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.

Ένα σχολείο, το πρώτο που διαφυλάσσει είναι η ασφάλεια των παιδιών. Αλλιώς, δε θα μας εμπιστεύονταν τόσοι γονείς, οι οποίοι έχουν το δικαίωμα να έρχονται στο σχολείο μας, ό,τι ώρα θέλουν (κι όχι κατόπιν ραντεβού) και να βλέπουν το παιδί τους σε οποιαδήποτε δράση.

Το πρόγραμμα του Σχολείου προάγει την αυτονομία των παιδιών και καλλιεργεί δεξιότητες κινητικές και συναισθηματικές, καθώς η φιλοσοφία του Σχολείου είναι να βοηθήσουμε τα παιδιά να τα καταφέρουν στη ζωή τους, να γίνουν αυτόνομα και ανεξάρτητα, να βρουν αληθινές πηγές χαράς, όπως η φύση και να βρουν την αρμονία στη ζωή τους. Κι είμαστε πολύ περήφανοι για την εξέλιξη των παιδιών μας σʼ αυτούς τους τομείς.

Το προσωπικό μας είναι εκπαιδευμένο στη φιλοσοφία μας και πληρεί, όλες τις προϋποθέσεις που θέτει η παιδαγωγική φιλοσοφία του σχολείου και οι αρμόδιες υπηρεσίες, των οποίων οι εκθέσεις κάθε χρόνο είναι θετικότατες για το σχολείο, ως προς τον αριθμό του προσωπικού και την ποιότητα των υπηρεσιών μας. Οι εκθέσεις αυτές είναι στη διάθεση του καθενός.

Η φιλοσοφία αυτή δεν είναι απαραίτητο να ακουμπάει όλους. Ο καθένας επιλέγει για το παιδί του αυτό που θεωρεί σημαντικό και του ταιριάζει ως ιδεολογία.

Αλλά όταν η επιλογή δημοσιοποιείται, τότε θεωρούμε ότι πρέπει να γίνεται τεκμηριωμένα και καλοπροαίρετα, καθώς το αντίθετο μας βάζει όλους σε σκέψεις.

Ευχαριστούμε πολύ το forum για την αίσθηση της ασφάλειας που μας παρέχει, ως προς την καλοπροαίρετη κριτική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...