Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξέταση αίματος αντί αμνιοπαρακέντησης


Recommended Posts

Εδώ και λίγο καιρό γίνεται και στην Ελλάδα το τέστ αίματος, που αντικαθιστά την αμνιοπαρακέντηση για την εξέταση της τρισωμίας 21.Το έχει κάνει κάποια από εσάς ή κάποια γνωστή σας για να μου δώσει ορισμένες πληροφορίες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ γέννησα πριν ένα χρόνο και ξέρω ότι τότε ήταν σε πειραματικό στάδιο στο ΜΗΤΕΡΑ. Δηλαδή αν ήθελες πήγαινες και έδινες αίμα και συμμετείχες στην έρευνα. Τίποτα περισσότερο. Δεν έχω ακούσει ότι πλέον λειτουργεί επίσημα, ρώτα τον γιατρό σου να σου πεί ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Εγώ γέννησα πριν ένα χρόνο και ξέρω ότι τότε ήταν σε πειραματικό στάδιο στο ΜΗΤΕΡΑ. Δηλαδή αν ήθελες πήγαινες και έδινες αίμα και συμμετείχες στην έρευνα. Τίποτα περισσότερο. Δεν έχω ακούσει ότι πλέον λειτουργεί επίσημα, ρώτα τον γιατρό σου να σου πεί ακριβώς.

Πλέον γίνεται επίσημα σε συγκεκριμένα εργαστήρια.Το τεστ λέγεται Harmony Test και στο εξωτερικό είναι ήδη πολύ διαδεδομένο. Από ότι διάβασα το προτείνει και ο Νικολαίδης του Fetal Medicine Foundation. Σου παίρνουν αίμα και το στέλνουν σε γενετικά εργαστήρια στη Αμερική. Εμένα τα αποτελέσματα από τη μέρα που το έκανα βγήκαν σε 18 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται μόνο ιδιωτικά?

Τι κόστος έχει?

Να πω την αληθεια ούτε το κόστος της αμνιοπαρακέντησης ξέρω, όταν την κάνεις ιδιωτικά, αλλά αυτό που έκανες φαίνεται να αξίζει πολύ. Για πόσα λίγα εργαστήρια μιλάμε?

[Στην πρώτη μου εγκυμοσυνη δεν εκανα σχετική εξέταση- με έπαιρνε λόγω ηλικίας- αλλά για το μελλον (ελπίζω να;)) με ενδιαφέρει]

Link to comment
Share on other sites

Το τεστ αυτο καλύπτει μόνο τις 3 πιο συχνές τρισωμιες (21, 18, 13) αν δηλαδή θέλεις να καλύψεις μεγαλύτερο αριθμό συνδρομών πας για αμνιο.... Δυστυχώς δεν ξέρω πληροφορίες για Ελλάδα,γιατι εγω το έκανα,στην τελευταία μου εγκυμοσύνη (τώρα έχω γεννήσει), στην Αμερική. Σίγουρα πάντως αξίζει να το ψάξεις και να το κανεις.... Σε συνδυασμό μάλιστα με μια καλη υπερηχογραφική εικόνα είσαι καλυμμένη σε πολυ μεγάλο ποσοστό! Καλά αποτελέσματα σε οτι κι αν αποφασίσεις.

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To έχει κάνει κάποια κοπέλα στην Ελλάδα; Μπορεί να μας πει πού την έκανε και ποια ήταν η διαδικασία;

 

 

Κορίτσια νομίζω πως όντως το κάνει ο Νικολαίδης στην Αθήνα κ μια φίλη μου μετέφερε πως κοστίζει γύρω στα 700. Δεν ξέρω αν ισχύει.

Το θέμα είναι όμως πως λένε ότι αν σου βγάλει "άσχημα" αποτελέσματα, πάλι πρέπει να κάνεις άμνιο για να'σαι 100% σίγουρη έτσι ώστε να αποφασίσεις για το τι θα κάνεις. Δεν ξέρω αν αληθεύει βέβαια. Ψάξτε το κ ρωτήστε γιατρό στο εξωτερικό καλύτερα. Γίνεται Αγγλία, Αμερική κ Κίνα. Ρωτήστε κανένα συγγενή ή φίλο στο εξωτερικό που θα'ναι πιο δοκιμασμένο.

4aMNp3.pngfA7Ap2.png
Link to comment
Share on other sites

Πλέον γίνεται επίσημα σε συγκεκριμένα εργαστήρια.Το τεστ λέγεται Harmony Test και στο εξωτερικό είναι ήδη πολύ διαδεδομένο. Από ότι διάβασα το προτείνει και ο Νικολαίδης του Fetal Medicine Foundation. Σου παίρνουν αίμα και το στέλνουν σε γενετικά εργαστήρια στη Αμερική. Εμένα τα αποτελέσματα από τη μέρα που το έκανα βγήκαν σε 18 ημέρες.

 

 

Χαίρομαι πολύ που επιτέλους η επιστήμη προχώρησε και θα αφήσουμε στο παρελθόν την άμνιο που δεν ήμουνα ποτέ υπέρ της. Και επειδή διάβασα ότι καλύπτει μόνο τις τρεις τρισωμίες, εγώ δεν θα ήθελα κάτι παραπάνω. Αυτές εξάλλου είναι και οι σημαντικότερες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η εξέταση γίνεται με απλή αιμοληψία και ο πλήρης έλεγχος περιλαμβάνει τις τρισωμίες 13, 18 και 21, καθώς και έλεγχο των φυλετικών χρωμοσωμάτων Χ,Υ. Την έκανα στο Life Code και στοίχισε 750 ευρώ. Είχα τις απαντήσεις σε 12 μέρες.

 

Πριν κλείσετε κάπου για να κάνετε την εξέταση, βεβαιωθείτε ότι το πακέτο τους περιλαμβάνει και έλεγχο των φυλετικών χρωμοσωμάτων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της νέας εξέτασης όπως τα βρήκα σε blog:

 

http://embryomedica.blogspot.gr/2013/06/blog-post.html

 

Σημειωτέον ότι οι τιμές που αναφέρονται ΔΕΝ συμπεριλαμβάνουν και την εξέταση υπερήχου που πρέπει να γίνεται αμέσως πρίν την εξέταση πχ ο Νικολαίδης στην Αγγλία χρεώνει 450 λίρες για το test σύν 150 λίρες για τον υπέρηχο = 600 λίρες= 720 Ευρώ σύνολο

 

http://www.fetalmedicine.com/fmc/treatment-fees/

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως, κορίτσια, φοβαστε την άμνιο; Είναι πολύ απλή εξ'εταση και ο κίνδυνος αποβολής είναι μηδαμηνός. Το αλφα τεστ είναι πολύ ακριβό με μικρή διαγνωστική δυνατότητα. Με την άμνιο μπορεις να δεις παρα πολλα σύνδρομα γιατί φυσικά δεν είναι μόνο οι τρισωμίες, είναι ένα σωρό άλλα προβλήματα που μπορεί να επηρεασουν την ποιότητα ζωής του μωρού αλλα και των γονέων.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως, κορίτσια, φοβαστε την άμνιο; Είναι πολύ απλή εξ'εταση και ο κίνδυνος αποβολής είναι μηδαμηνός. Το αλφα τεστ είναι πολύ ακριβό με μικρή διαγνωστική δυνατότητα. Με την άμνιο μπορεις να δεις παρα πολλα σύνδρομα γιατί φυσικά δεν είναι μόνο οι τρισωμίες, είναι ένα σωρό άλλα προβλήματα που μπορεί να επηρεασουν την ποιότητα ζωής του μωρού αλλα και των γονέων.

ο κίνδυνος δεν είναι μηδαμινός, είναι 1/100. φίλη μου έχασε το 2ο παιδάκι της έτσι...(και στο 1ο είχε κάνει άμνιο αλλά όλα είχαν πάει καλά)

για αυτό πρέπει να γίνεται μόνο αν οι πιθανότητες να έχει το παιδί πρόβλημα είναι μεγάλες.

Link to comment
Share on other sites

Πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της νέας εξέτασης όπως τα βρήκα σε blog:

 

http://embryomedica.blogspot.gr/2013/06/blog-post.html

 

Σημειωτέον ότι οι τιμές που αναφέρονται ΔΕΝ συμπεριλαμβάνουν και την εξέταση υπερήχου που πρέπει να γίνεται αμέσως πρίν την εξέταση πχ ο Νικολαίδης στην Αγγλία χρεώνει 450 λίρες για το test σύν 150 λίρες για τον υπέρηχο = 600 λίρες= 720 Ευρώ σύνολο

 

http://www.fetalmedicine.com/fmc/treatment-fees/

 

 

 

Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται υπέρηχος πριν. Παίρνεις τηλ κάποιο κέντρο που κάνει την εξέταση και κλείνεις ραντεβού μόνο για την αιμοληψια.

Link to comment
Share on other sites

ο κίνδυνος δεν είναι μηδαμινός, είναι 1/100. φίλη μου έχασε το 2ο παιδάκι της έτσι...(και στο 1ο είχε κάνει άμνιο αλλά όλα είχαν πάει καλά)

για αυτό πρέπει να γίνεται μόνο αν οι πιθανότητες να έχει το παιδί πρόβλημα είναι μεγάλες.

 

Ναι αλλα υπαρχουν παρα πολλες χρωμοσωμικές ανωμαλίες και σύνδρομα που ανιχνευονται μονο με τις επεμβατικές μεθόδους (λήψη τροφοβλαστη, αμνιο). Αν η λογική του ζευγαριού είναι κραταμε ένα παιδί με όποιο προβλημα υπαρχει το οποίο θα μπορούσε να ανιχνευτεί π.χ. με άμνιο, τότε εννοείται ότι δεν προχωρούμε σε επεμβατική μεθοδο γιατί δεν υπαρχει λόγος. Αν όμως το ζευγάρι θέλει να έχει την γνωση που του προσφερει η τεχνολογία με ένα επεμβατικό έλεγχο, τότε η άμνιο ή η λήψη τροφοβλαστη είναι μονόδρομος.

 

Προσωπικά επειδή ειδικά η εξωσωματική είναι επεμβατική μεθοδος και έχει περισσότερες πιθανότητες για καποια χρωμοσωμική ανωμαλία του μωρού δε θα το διακινδυνευα να μην κανω. Είμαι της γνώμης ΄που έχει και η γιατρός μου "καλύτερα καθόλου παιδί, παρα παιδί με σοβαρό πρόβλημα" και μαλιστα που θα μπορούσε να προβλεφθεί προγεννετικα (γιατί υπαρχουν και τόσα που δεν μπορούν να προβλεφθούν).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι αλλα υπαρχουν παρα πολλες χρωμοσωμικές ανωμαλίες και σύνδρομα που ανιχνευονται μονο με τις επεμβατικές μεθόδους (λήψη τροφοβλαστη, αμνιο). Αν η λογική του ζευγαριού είναι κραταμε ένα παιδί με όποιο προβλημα υπαρχει το οποίο θα μπορούσε να ανιχνευτεί π.χ. με άμνιο, τότε εννοείται ότι δεν προχωρούμε σε επεμβατική μεθοδο γιατί δεν υπαρχει λόγος. Αν όμως το ζευγάρι θέλει να έχει την γνωση που του προσφερει η τεχνολογία με ένα επεμβατικό έλεγχο, τότε η άμνιο ή η λήψη τροφοβλαστη είναι μονόδρομος.

 

Προσωπικά επειδή ειδικά η εξωσωματική είναι επεμβατική μεθοδος και έχει περισσότερες πιθανότητες για καποια χρωμοσωμική ανωμαλία του μωρού δε θα το διακινδυνευα να μην κανω. Είμαι της γνώμης ΄που έχει και η γιατρός μου "καλύτερα καθόλου παιδί, παρα παιδί με σοβαρό πρόβλημα" και μαλιστα που θα μπορούσε να προβλεφθεί προγεννετικα (γιατί υπαρχουν και τόσα που δεν μπορούν να προβλεφθούν).

 

δεν διαφωνω σε αυτα που λες... απλα, ειναι μεγαλος κι ο πονος να χασεις ενα υγιες μωρο, ενω δεν ειχες καμμια ενδειξη προγεννητικα οτι θα εχει προβλημα, μονο και μονο για να σιγουρεψεις τις ηδη καλες πιθανοτητες. ειναι, ουτως η αλλως, ενα μεγαλο ρισκο...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Και εγω εκανα την συγκεκριμενη εξεταση μετα απο προτροπη του γιατρου μου διοτι η ο υπερηχος της αυχενικης ηταν τελειος και μετα το αιμα οι πιθανοτητες μου πηγαν 1/25...μου ειπε λοιπον οτι κατα βαση ψαχνουμε για τα τρια συνδρομα και καλυτερα να κανω αυτη την εξεταση που δεν εχει κυνδυνο....σημερα ηρθαν τα αποτελεσματα μου μετα απο 12ημερες...ευτυχως ολα καλα...να σας πω την αληθεια αν και ο γιατρος μου εχει πολυ εμπιστοσυνη σ αυτο το νεο τεστ εγω ειχα αποφασισει αν το αποτελεσμα δεν ηταν καλο να κσνω και αμνιοπαρακεντηση για να σιγουρευτω... το εκανα στο αλφα λαμπ του λητω και κοστισε 580 ευρω...και η αμνιο που ρωτησα 650 παει μεσες ακρες...Ειμαι πολυ χαρουμενη....ααα και σου βγαζει και το φυλο οπως και οι αμνιοπαρακεντηση...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα,

Να κάνω μια ερώτηση για την συγκεκριμένη εξέταση?

είμαι στην 19 εβδομάδα. Τα αποτελέσματα της αυχενικής διαφάνειας ήταν πολύ καλά και ο γιατρός δεν μου είχε πει τίποτα τότε για αμνιοπαρακέντηση. Την συγκεκριμένη εξέταση μου τη ανέφερε τώρα και δεν ξέρω αν δεν είχες κάποια οριακά αποτελέσματα ποια είναι η σκοπιμότητα να την κάνεις.

Τα κορίτσια που την κάνατε σε ποια βδομάδα την κάνατε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Να κάνω μια ερώτηση για την συγκεκριμένη εξέταση?

είμαι στην 19 εβδομάδα. Τα αποτελέσματα της αυχενικής διαφάνειας ήταν πολύ καλά και ο γιατρός δεν μου είχε πει τίποτα τότε για αμνιοπαρακέντηση. Την συγκεκριμένη εξέταση μου τη ανέφερε τώρα και δεν ξέρω αν δεν είχες κάποια οριακά αποτελέσματα ποια είναι η σκοπιμότητα να την κάνεις.

Τα κορίτσια που την κάνατε σε ποια βδομάδα την κάνατε?

 

 

 

Η αυχενική διαφάνεια(μαζί με το Papp-a) είναι σημαντική εξέταση αλλά έχει περιορισμούς. Έχει ποσοστά διάγνωσης προβλημάτων (π.χ σύνδρομο Down) 85%. Ένα 15% δεν μπορεί να διαγνωσθεί με τον υπέρηχο και το Papp-a. Μιλάμε πάντα για αυχενική σε πιστοποιημένο γιατρό και όχι στον κάθε γυναικολόγο που δηλώνει ότι κάνει αυχενική χωρίς να έχει εκπαιδευθεί και εξετασθεί πάνω σ'αυτήν. Τότε τα ποσοστά επιτυχούς διάγνωσης είναι πολύ χαμηλότερα.

 

Ο μη επεμβατικός αιματολογικός έλεγχος ανιχνεύει το σύνδρομο Down σε ποσοστό μεγαλύτερο από 99%. Αυτό το ποσοστό σίγουρα είναι καλύτερο από το 85% της αυχενικής και χωρίς τον κίνδυνο που έχει η αμνιοπαρακέντηση.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω κάνει τη συγκεκριμένη εξέταση γιατι δεν έκανα αυχενικη διαφάνεια. ( οι γιατροί ειχαν υπολογίσει λάθος τη βδομάδα κύησης μου και οταν πήγα για αυχενικη ήμουν σχεδόν 15 βδ που δεν μπορείς να κανεις αυχενικη).

Ετσι έκανα αυτη την εξέταση στη 15 βδ οπου μου είπαν και φύλο. Μου στοίχισε ? 600!!!!

Τωρα ειμαι 28 βδ και ελπίζω ολα να πανε καλα!!!

wMpkp2.png

tUiRp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας, είμαι καινούρια στο forum.

Την εξέταση την έκανα στις 18 Νοεμβρίου στο ΙΑΣΩ, κόστισε 700 ευρώ και τα αποτελέσματα βγήκαν σε μια εβδομάδα (γιατί μεσολαβούσε και το σαββατοκύριακο). Την έκανα στη 12η εβδομάδα κύησης. Αυχενική διαφάνεια δεν έκανα ούτε PAPP-A, ωστόσο ακολούθησε λεπτομερές υπερηχογράφημα τη 13η εβδομάδα. Να τονίσω ότι ο γιατρός μου δε με πίεσε για καμία από τις τρεις διαφορετικές επιλογές ελέγχου, είτε επρόκειτο για αμνιοπαρακέντηση, είτε για τη λήψη τροφοβλάστης είτε για τη λήψη περιφερικού αίματος. Μου τις εξήγησε από την πρώτη κιόλας επίσκεψη στην 5η εβδομάδα και τις τρεις, με ενημέρωσε για τα ποσοστά εγκυρότητας της καθεμιας καθώς και τα ποσοστά επιπλοκών και μας άφησε την επιλογή. Μας είπε ότι αν δε θέλαμε, μπορούσαμε να μην κάνουμε και καμία εξέταση και να περιμένουμε τα αποτελέσματα από την αυχενική και να πράξουμε αναλόγως μετά. Απλά, συνέστησε τον έλεγχο για χρωμοσωμιακές ανωμαλίες λόγω της ηλικίας μου (ειμαι 36,5).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...