Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Γεώργιος Ν Κωνσταντίνου Αλλεργιολόγο Παίδων και Ενηλίκων


Recommended Posts

Αλλεργία στο γάλα, το αυγό και τις λοιπές τροφές

 

Αγαπητά μέλη εδώ μπορείτε να τοποθετείτε τις απορίες /ερωτήματα σας προς τον κύριο Γ. Κωνσταντίνου Αλλεργιολόγο Παίδων και Ενηλίκων

 

Για να δείτε το προφίλ του κυρίου Γ.Κωνσταντίνου πατήστε εδώ

http://parents.org.gr/forum/member.php?u=67994

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με ενθουσιασμο σας καλοσοριζω στο φορουμ!

Συγχαρητηρια στους συντονιστες που εξασφαλησαν την επιστημονικη συνεργασια της ειδικοτητας σας!

 

Θα ηθελα να σας ρωτησω εαν το μωρο μου (αλλεργικο σε γαλα, αυγο, πορτοκαλι) υπαρχει περιπτωση να ξαναεμφανισει αιμα στις κενωσεις απο καποια τροφη που θα το πειραξει. 'Η θα καταλαβω οτι κατι το πειραξε απο αλλα συμπτωματα; Ειναι τωρα 10 μηνων και αιμα εχω να δω απο τον 5ο μηνα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα! Θα ήθελα να σας ρωτήσω πότε θεωρείται ο κατάλληλος καιρός να ξαναδοκιμασω γάλα ή άλλα γαλακτοκομικά προϊόντα ώστε να δω αν θα πειράξουν το μωράκι μου; κάνω αποχή εδώ και 6 μήνες περίπου και το μωρό μου είναι τώρα σχεδόν 9,5 μηνών. Θηλάζει αποκλειστικά ενώ από τροφές που τρώρι ο ίδιος δεν τον έχει πειράξει προς το παρόν κάτι άλλο εκτός από το πορτοκάλι.

Είχε παρουσιάσει βλέννες στα κακά του, διάρροιες και ανησυχία στον ύπνο και ελαφρύ έκζεμα στο μέτωπο και θεωρείσαμε ότι είναι αλλεργία στα γαλακτοκομικά. Ωστόσο τα τεστ ραστ κτλ που έκανε στο Παίδων σε ηλικία 5,5 μηνών βγήκαν αρνητικά για αλλεργία.

6 μήνες όμως τηρώ αποχή οπότε δεν έχεί έρθει καθόλου σε επαφή με γαλακτοκο΄μικά. Πότε μπορώ να τα επανεισαγω στη διατροφη μου ώστε να δω αν του πέρασε; φοβάμαι να περιμένω ώστε να του γίνει απευθείας πρόκληση. Θα προτιμούσα να περάσει πρώτα από μένα το γαλακτοκομικό για να δω την αντίδρασή του.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Με ενθουσιασμο σας καλοσοριζω στο φορουμ!

Συγχαρητηρια στους συντονιστες που εξασφαλησαν την επιστημονικη συνεργασια της ειδικοτητας σας!

 

Θα ηθελα να σας ρωτησω εαν το μωρο μου (αλλεργικο σε γαλα, αυγο, πορτοκαλι) υπαρχει περιπτωση να ξαναεμφανισει αιμα στις κενωσεις απο καποια τροφη που θα το πειραξει. 'Η θα καταλαβω οτι κατι το πειραξε απο αλλα συμπτωματα; Ειναι τωρα 10 μηνων και αιμα εχω να δω απο τον 5ο μηνα.

 

Καλημέρα σας,

 

Βλεννοαιματηρές κενώσεις σε βρεφάκια μερικών ημερών μέχρι και μερικών μηνών είναι δυνατόν να αποτελούν ένδειξη αλλεργίας. Η πιο συνηθισμένη αλλεργική οντότητα που εμφανίζεται με αυτά τα σημεία είναι η αλλεργική πρωκτοκολίτιδα για την οποία τις περισσότερες φορές υπεύθυνο είναι το αγελαδινό γάλα (και όλα τα παράγωγά του) καθώς και η σόγια (και όλα τα παράγωγά της). Πολύ σπάνια έχουν αναφερθεί άλλες τροφές να προκαλούν το πρόβλημα αυτό. Αρά θεωρητικά είναι δυνατόν το παιδί σας να εμφανίσει αίμα στις κενώσεις από κάποια άλλη τροφή. Πρακτικά όμως αυτό είναι πολύ σπάνιο.

 

Σαφώς όμως θα πρέπει να αποκλειστούν και άλλες αλλεργικές και μη καταστάσεις που μπορεί να εμφανίζονται με λιγότερο ή περισσότερο αιματηρές κενώσεις. Μια από αυτές είναι η αλλεργική εντεροκολίτιδα που μπορεί να προκαλέσει πιο σοβαρά προβλήματα και θα πρέπει να αποκλειστεί από έμπειρο ιατρό.

 

Τα παιδιά με αλλεργική πρωκτοκολίτιδα τις περισσότερες φορές ξεπερνούν το πρόβλημά μέχρι την ηλικία των 12 μηνών ή λίγο μετά. Πριν αποφασιστεί η επανεισαγωγή στη διατροφή ή της μητέρας (που θηλάζει ακόμα) ή απευθείας του παιδιού των τροφών που ενοχοποιήθηκαν, χρειάζεται να πραγματοποιηθεί ειδικός αλλεργιολογικός έλεγχος. Αν αυτός είναι αρνητικός τότε ο ειδικός ιατρός θα δώσει κατευθύνσεις για τον σωστό τρόπο επανεισαγωγής των τροφών αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα! Θα ήθελα να σας ρωτήσω πότε θεωρείται ο κατάλληλος καιρός να ξαναδοκιμασω γάλα ή άλλα γαλακτοκομικά προϊόντα ώστε να δω αν θα πειράξουν το μωράκι μου; κάνω αποχή εδώ και 6 μήνες περίπου και το μωρό μου είναι τώρα σχεδόν 9,5 μηνών. Θηλάζει αποκλειστικά ενώ από τροφές που τρώρι ο ίδιος δεν τον έχει πειράξει προς το παρόν κάτι άλλο εκτός από το πορτοκάλι.

Είχε παρουσιάσει βλέννες στα κακά του, διάρροιες και ανησυχία στον ύπνο και ελαφρύ έκζεμα στο μέτωπο και θεωρείσαμε ότι είναι αλλεργία στα γαλακτοκομικά. Ωστόσο τα τεστ ραστ κτλ που έκανε στο Παίδων σε ηλικία 5,5 μηνών βγήκαν αρνητικά για αλλεργία.

6 μήνες όμως τηρώ αποχή οπότε δεν έχεί έρθει καθόλου σε επαφή με γαλακτοκο΄μικά. Πότε μπορώ να τα επανεισαγω στη διατροφη μου ώστε να δω αν του πέρασε; φοβάμαι να περιμένω ώστε να του γίνει απευθείας πρόκληση. Θα προτιμούσα να περάσει πρώτα από μένα το γαλακτοκομικό για να δω την αντίδρασή του.

Ευχαριστω

 

Καλημέρα σας,

 

Δυστυχώς οι εξετάσεις RAST από μόνες τους δεν επαρκούν για να τεθεί η διάγνωση μιας τροφικής αλλεργίας. Είναι σύνηθες αυτές να είναι αρνητικές και ιδιαίτερα σε τόσο μικρές ηλικίες και παρόλα ταύτα να υπάρχει όντως μια αλλεργία ή και το αντίθετο, δηλαδή να είναι θετικές και να μην έχουν καμιά διαγνωστική αξία. Ο ειδικός ιατρός καλείτε να αξιολογήσει τις εξετάσεις αυτές και το ιστορικό και να αποφασίσει τα περαιτέρω.

 

Η παρουσία εκζέματος αυξάνει τις πιθανότητας το παιδί σας να είναι λίγο πιο ευαίσθητο στα διάφορα αλλεργιογόνα. Σε αντίστοιχες περιπτώσεις είναι καλό να επαναλαμβάνεται στοχευμένος ειδικός αλλεργιολογικός μέχρι και 6 μήνες μετά τον πρώτο έλεγχο, πριν αποφασιστεί η επανεισαγωγή στη διατροφή τροφών που έχουν αποκλειστεί, και ανάλογα να παίρνονται αποφάσεις.

 

Αναφορικά με τις προκλήσεις δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι αυτές αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της Αλλεργιολογίας, είναι πολύ χρήσιμες διαγνωστικά, δίνουν πολύτιμες πληροφορίες και προσφέρουν λύσεις που μερικές φορές καμιά εργαστηριακή εξέταση δεν μπορεί να προσφέρει. Δεν θα πρέπει να υπάρχει η παραμικρή ανησυχία όταν αυτές πραγματοποιούνται με σαφείς ενδείξεις και από έμπειρους ιατρούς.

 

Σχετικά με τις προκλήσεις μπορείτε να διαβάσετε ένα πρόσφατο σχετικό post

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2554117

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητέ γιατρέ θα ήθελα και γω την άποψή σας:

 

Η κόρη μου είναι 26 μηνών και προ 6μήνου διαπιστώσαμε ότι είναι αλλεργική στο φυστίκι (έφαγε μπισκότο που περιέιχε φιστικοβούτυρο). Αμέσως έκανε εμετό, είχε έντονη ρινίτιδα, υπνηλία και μέσα σε 2 ώρες είχε εμφανίσει εξανθήματα σε όλο της το κορμάκι. Η αντιμετώπιση τότε ήταν με χορήγηση αντιισταμινικού και είχαμε άμεση βελτίωση. Η παιδίατρος μας έγραψε να κάνουμε εξετάσεις rast test και οι τιμές που είναι άνω των 0,35KU/L είναι στα ακόλουθα:

φυστίκι αράπικο: >100

Κάσιους: 3,1

Γαρίδα: 1,1

Σας είναι εύκολο να αξιολογήσετε τα αποτελέσματα καθώς και να με συμβουλεύσετε ως προς το τι κάνουμε από δω και μπρος? Φοβάμαι να της δινω το οτιδήποτε αναφέρει πως έχει ίχνη ξηρών καρπών (πχ κρουασάν!) και γενικά είμαι αρκετά αγχωμένη μιας και δεν είναι ιδαίτερα φαγανό παιδάκι...

 

Ευχαριστώ πολύ, καλό Πάσχα να έχετε

Το κοριτσάκι μου, όλη μου η ΖΩΗ !!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ γιατρέ θα ήθελα και γω την άποψή σας:

 

Η κόρη μου είναι 26 μηνών και προ 6μήνου διαπιστώσαμε ότι είναι αλλεργική στο φυστίκι (έφαγε μπισκότο που περιέιχε φιστικοβούτυρο). Αμέσως έκανε εμετό, είχε έντονη ρινίτιδα, υπνηλία και μέσα σε 2 ώρες είχε εμφανίσει εξανθήματα σε όλο της το κορμάκι. Η αντιμετώπιση τότε ήταν με χορήγηση αντιισταμινικού και είχαμε άμεση βελτίωση. Η παιδίατρος μας έγραψε να κάνουμε εξετάσεις rast test και οι τιμές που είναι άνω των 0,35KU/L είναι στα ακόλουθα:

φυστίκι αράπικο: >100

Κάσιους: 3,1

Γαρίδα: 1,1

Σας είναι εύκολο να αξιολογήσετε τα αποτελέσματα καθώς και να με συμβουλεύσετε ως προς το τι κάνουμε από δω και μπρος? Φοβάμαι να της δινω το οτιδήποτε αναφέρει πως έχει ίχνη ξηρών καρπών (πχ κρουασάν!) και γενικά είμαι αρκετά αγχωμένη μιας και δεν είναι ιδαίτερα φαγανό παιδάκι...

 

Ευχαριστώ πολύ, καλό Πάσχα να έχετε

 

Καλησπέρα σας,

 

Η αντίδραση που περιγράφεται ακούγεται σοβαρή και μάλλον πρόκειται για μια σοβαρή αναφυλακτική αντίδραση. Σε πολύ αλλεργικά άτομα, όπως το παιδί σας, τέτοιες αντιδράσεις είναι δυνατόν να επαναληφθούν στο μέλλον ακόμα και μετά έκθεση σε ίχνη από τα αλλεργιογόνα στα οποία είναι αλλεργικό, και γιʼ αυτό πρέπει να εκπαιδευτείτε να αναγνωρίζετε τις αντιδράσεις αυτές και να τις αντιμετωπίζετε έγκαιρα και με τα σωστά μέσα-φάρμακα. Ένας έμπειρος ιατρός θα μπορέσει να σας φτιάξει ένα εξατομικευμένο πλάνο αντιμετώπισης αποτελούμενο από τα ανάλογα φάρμακα στις σωστές δόσεις. Σε κάθε περίπτωση, και μέχρι να γίνει η αξιολόγηση αυτή, θα πρέπει να ακολουθηθεί πλήρης αποφυγή των τροφών που δημιούργησαν ή ενδέχεται να δημιουργήσουν αντίστοιχο πρόβλημα, αλλά ακόμα αποφυγή και τροφών που περιέχουν ίχνη από τα αλλεργιογόνα αυτά. Για να το πετύχετε αυτό θα πρέπει να έχετε τις κατάλληλες κατευθύνσεις και σωστή πληροφόρηση.

 

Επίσης θα πρέπει να εκτιμηθεί η κλινική σημασία των θετικών RAST στις γαρίδες και το κάσιους τα οποία μπορεί να είναι θετικά αλλά να μην σημαίνουν τίποτα αλλά μπορεί να είναι θετικά και να σημαίνουν πραγματική αλλεργία. Το ίδιο ισχύει και για τους λοιπούς ξηρούς καρπούς για τους οποίους δεν γνωρίζω αν πραγματοποιήθηκε έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Η αντίδραση που περιγράφεται ακούγεται σοβαρή και μάλλον πρόκειται για μια σοβαρή αναφυλακτική αντίδραση. Σε πολύ αλλεργικά άτομα, όπως το παιδί σας, τέτοιες αντιδράσεις είναι δυνατόν να επαναληφθούν στο μέλλον ακόμα και μετά έκθεση σε ίχνη από τα αλλεργιογόνα στα οποία είναι αλλεργικό, και γιʼ αυτό πρέπει να εκπαιδευτείτε να αναγνωρίζετε τις αντιδράσεις αυτές και να τις αντιμετωπίζετε έγκαιρα και με τα σωστά μέσα-φάρμακα. Ένας έμπειρος ιατρός θα μπορέσει να σας φτιάξει ένα εξατομικευμένο πλάνο αντιμετώπισης αποτελούμενο από τα ανάλογα φάρμακα στις σωστές δόσεις. Σε κάθε περίπτωση, και μέχρι να γίνει η αξιολόγηση αυτή, θα πρέπει να ακολουθηθεί πλήρης αποφυγή των τροφών που δημιούργησαν ή ενδέχεται να δημιουργήσουν αντίστοιχο πρόβλημα, αλλά ακόμα αποφυγή και τροφών που περιέχουν ίχνη από τα αλλεργιογόνα αυτά. Για να το πετύχετε αυτό θα πρέπει να έχετε τις κατάλληλες κατευθύνσεις και σωστή πληροφόρηση.

 

Επίσης θα πρέπει να εκτιμηθεί η κλινική σημασία των θετικών RAST στις γαρίδες και το κάσιους τα οποία μπορεί να είναι θετικά αλλά να μην σημαίνουν τίποτα αλλά μπορεί να είναι θετικά και να σημαίνουν πραγματική αλλεργία. Το ίδιο ισχύει και για τους λοιπούς ξηρούς καρπούς για τους οποίους δεν γνωρίζω αν πραγματοποιήθηκε έλεγχος.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις χρήσιμες πληροφορίες που μου δώσατε.

Η αλήθεια είναι ότι αποφεύγω να της δίνω οτιδήποτε αναφέρει πως έχει ίχνη από ξηρούς καρπούς (παρεπιμπτόντως για να σας απαντήσω κάναμε rats test και σε αμύγδαλο, καρύδι, φουντούκι και ήταν αρνητικά) αλλά έχει τύχει να φάει πχ πραλίνα ή κορν φλέικς που λένε ότι έχουν ίχνη ξηρών καρπών και δεν είχε καμία αντίδραση.

Αν καταλαβαίνω καλά, θα πρέπει να απευθυνούμε σε κάποιον ειδικό ώστε να μας δώσει συγκεκριμένες οδηγίες για το διαιτολόγιο της μικρής, σωστά?

Όσον αφορά το φυστίκι, μπορεί μεγαλώνοντας η μικρή μου να "ξεπεράσει" τη συγκεκριμένη αλλεργία ή θα πρέπει να θεωρήσουμε ότι θα πρέπει να μάθει να ζει με αυτήν? Κρίνετε απαραίτητο να έχουμε ενέσεις κορτιζόνης για αντιμετώπιση τυχόν σοβαρού αλλεργικού επεισοδίου?

 

Να είστε καλά!

Το κοριτσάκι μου, όλη μου η ΖΩΗ !!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις χρήσιμες πληροφορίες που μου δώσατε.

Η αλήθεια είναι ότι αποφεύγω να της δίνω οτιδήποτε αναφέρει πως έχει ίχνη από ξηρούς καρπούς (παρεπιμπτόντως για να σας απαντήσω κάναμε rats test και σε αμύγδαλο, καρύδι, φουντούκι και ήταν αρνητικά) αλλά έχει τύχει να φάει πχ πραλίνα ή κορν φλέικς που λένε ότι έχουν ίχνη ξηρών καρπών και δεν είχε καμία αντίδραση.

Αν καταλαβαίνω καλά, θα πρέπει να απευθυνούμε σε κάποιον ειδικό ώστε να μας δώσει συγκεκριμένες οδηγίες για το διαιτολόγιο της μικρής, σωστά?

Όσον αφορά το φυστίκι, μπορεί μεγαλώνοντας η μικρή μου να "ξεπεράσει" τη συγκεκριμένη αλλεργία ή θα πρέπει να θεωρήσουμε ότι θα πρέπει να μάθει να ζει με αυτήν? Κρίνετε απαραίτητο να έχουμε ενέσεις κορτιζόνης για αντιμετώπιση τυχόν σοβαρού αλλεργικού επεισοδίου?

 

Να είστε καλά!

 

Καλησπέρα σας,

 

Πολύ σωστά καταλάβατε ότι θα πρέπει να δοθούν σωστές οδηγίες αποφυγής αλλά και οδηγίες σωστής σίτισης ώστε το παιδί σας να αναπτυχθεί σωστά.

 

Οι αλλεργίες στο αράπικο φιστίκι και στους ξηρούς καρπούς είναι δύσκολες και τις περισσότερες τροφές διαρκούν για πολλά χρόνια. Μπορεί να επιμένουν ακόμα και μετά την ενηλικίωση.

 

Η θεραπεία αντιμετώπισης ενός σοβαρού αλλεργικού επεισοδίου ή μιας αναφυλακτικής αντίδρασης εξατομικεύεται και κατά κανόνα περιλαμβάνει μια αυτοενιέμενη αδρεναλίνη, αντιισταμινικό, κορτιζόνη αλλά μπορεί και άλλα φάρμακα. Ειδικοί ιατροί που είναι εκπαιδευμένοι στο θέμα της αντιμετώπισης της αναφυλαξίας θα μπορέσουν να σας δώσουν σαφείς οδηγίες αλλά και εξατομικευμένο πλάνο αντιμετώπισης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας,

 

Δυστυχώς οι εξετάσεις RAST από μόνες τους δεν επαρκούν για να τεθεί η διάγνωση μιας τροφικής αλλεργίας. Είναι σύνηθες αυτές να είναι αρνητικές και ιδιαίτερα σε τόσο μικρές ηλικίες και παρόλα ταύτα να υπάρχει όντως μια αλλεργία ή και το αντίθετο, δηλαδή να είναι θετικές και να μην έχουν καμιά διαγνωστική αξία. Ο ειδικός ιατρός καλείτε να αξιολογήσει τις εξετάσεις αυτές και το ιστορικό και να αποφασίσει τα περαιτέρω.

 

Η παρουσία εκζέματος αυξάνει τις πιθανότητας το παιδί σας να είναι λίγο πιο ευαίσθητο στα διάφορα αλλεργιογόνα. Σε αντίστοιχες περιπτώσεις είναι καλό να επαναλαμβάνεται στοχευμένος ειδικός αλλεργιολογικός μέχρι και 6 μήνες μετά τον πρώτο έλεγχο, πριν αποφασιστεί η επανεισαγωγή στη διατροφή τροφών που έχουν αποκλειστεί, και ανάλογα να παίρνονται αποφάσεις.

 

Αναφορικά με τις προκλήσεις δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι αυτές αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της Αλλεργιολογίας, είναι πολύ χρήσιμες διαγνωστικά, δίνουν πολύτιμες πληροφορίες και προσφέρουν λύσεις που μερικές φορές καμιά εργαστηριακή εξέταση δεν μπορεί να προσφέρει. Δεν θα πρέπει να υπάρχει η παραμικρή ανησυχία όταν αυτές πραγματοποιούνται με σαφείς ενδείξεις και από έμπειρους ιατρούς.

 

Σχετικά με τις προκλήσεις μπορείτε να διαβάσετε ένα πρόσφατο σχετικό post

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2554117

 

 

Ευχαριστώ πολύ γιατρέ για την άμεση απάντηση! Τελικά η παιδογαστρ που παρακολουθεί το παιδί μου είπε να αρχίσω να τρώω λίγο τυρί και γιαούρτι. Έφαγα μισή μερίδα φέτα για δυο μέρες και τα κακά του μωρού έγιναν διαρροίκά. Η παιδίατρος θεωρεί ότι ενδέχεται να οφείλεται στο εμβόλιο γαστρεντερίτιδας που έκανε το μωρό προχθές.

Άλλη αντίδραση πέρα από τα κακά δεν υπήρχε, δηλαδή έκζεμα, σπυράκια κτλ.

Σκέφτομαι να μην ξαναφάω για λίγες μέρες έτσι ώστε να φανεί αν ήταν από το εμβόλιο ή όχι και να ξαναδοκιμάσω σε καμιά βδομάδα. Πώς σας φαίνεται; λόγω αργιών δεν μπορω να βρω την παιδογαστρ.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ γιατρέ για την άμεση απάντηση! Τελικά η παιδογαστρ που παρακολουθεί το παιδί μου είπε να αρχίσω να τρώω λίγο τυρί και γιαούρτι. Έφαγα μισή μερίδα φέτα για δυο μέρες και τα κακά του μωρού έγιναν διαρροίκά. Η παιδίατρος θεωρεί ότι ενδέχεται να οφείλεται στο εμβόλιο γαστρεντερίτιδας που έκανε το μωρό προχθές.

Άλλη αντίδραση πέρα από τα κακά δεν υπήρχε, δηλαδή έκζεμα, σπυράκια κτλ.

Σκέφτομαι να μην ξαναφάω για λίγες μέρες έτσι ώστε να φανεί αν ήταν από το εμβόλιο ή όχι και να ξαναδοκιμάσω σε καμιά βδομάδα. Πώς σας φαίνεται; λόγω αργιών δεν μπορω να βρω την παιδογαστρ.

Ευχαριστώ!

 

 

Καλημέρα σας,

 

Σε ασθενείς με επιβεβαιωμένη τροφική αλλεργία όλες οι διαιτητικές παρεμβάσεις πρέπει να γίνονται προσεχτικά ακολουθώντας πιστά τις υποδείξεις του/της θεράποντος ιατρού και πάντα σταθμίζοντας τη σχέση κιίνδυνος/όφελος από μια τέτοια παρέμβαση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γιατρε επιτρεψτε μου δυο ερωτησεις ακομα;

-Οταν υπαρχει αλλεργια στη σογια απαγορευεται και η καταναλωση λεκιθινης σογιας;

-Σε παιδικη ψευδαλεργια στο γαλα, το μωρο μπορει να καταναλωσει κοτοπουλο που εχει σιτιστει μεταξυ αλλων με μικρη ποσοτητα γαλακτοκομικων;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ απο μενα.

ο μικρος μου τωρα ειναι 3,3ετων κ ειναι αλλεργικος στο αβγο απο 10 μηνων που προσπαθησαμε να το ξεκινησουμε το καταλαβαμε. οι αντιδρασεις του με απειροελαχιστη ποσοτητα που ισως κ να μην καταπιει αλλα να φτυσει, ειναι αμεσως κοκινιλες γυρω απο τα χειλη, σε 10' κ στον ανω κορμο, κ σε 1 ωρα εμετος. τα τελευταια ραστ ειχαν μεγαλη αυξηση σε σχεση με τα προηγουμενα που ηταν κ παλι στην ηψηλη κατηγορια, τωρα ειναι στην πολυ ηψηλη με τιμες 44,7 ασπραδι κ 18,4 κροκος.

εχουμε κανει κ ολα τα σχετικα παφου. εχουμε κλεισει ραντεβου για προκληση σε 15 μερες (κεικ με 3 αβγα)

του εχω δωσει τροφες π.χ μπισκοτα που γραφουν μπορει να περιεχει ιχνη απο αβγο -δεν εχω δει καποια αντιδραση αλλα μηπως το ρισκαρω ετσι?

σε σχεση με την προκληση αν μπορειτε να μας δωσετε καποιες περισοτερες πληροφοριες

δεν εχω καταλαβει τι ακριβως θα δουμε αν κ διαβασα το λινκ σας....

-θα μας δωσει πληροφοριες για το ποια αγωγη θα πρεπει να κανει οταν καταλαθος καταναλωσει τροφη με αβγο? η να συνηθισει ο οργανισμος του σιγα σιγα την τροφη? ή ειναι ενα ακομη διαγνωστικο τεστ?

- ποση ποσοτητα θα πρεπει να καταναλωσει απο το κεικ?

-υπαρχει καποιος απειροελαχιστος εστω κινδυνος κατι να παει στραβα ??

μας ειπαν θα μεινουμε τουλαχιστον 5 ωρες στο νοσοκομειο.

σας ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

10-05-13, 12:59 #9

μπαμπι

 

Εγγραφή: 05-05-2008

Μηνύματα: 93

 

Κύριε Κωνσταντίνου τα φώτα σας...???εαν είστε διαθέσιμος

Καλημέρα !!! Δεν ξέρω εαν διαβάσατε το επάνω μυνημα που αφορά την περίπτωση μας.Ο μικρός 30 ημερών εμφάνισε επιβεβαιωμενη παλινδρομηση με υπερυχο.Έκτοτε πέρνουμε epadoren και μεχρι το έτος μου είπε η παιδιατρος μιας και πριν 2 μήνες που νοσηλευτικής ο μικρός με ροταιό είχε ακόμη παλινδρόμηση.Επίσης κάπου 20 ημερών ο μικρός εμφάνισε νεογνικη ακμή και θεώρησε η παιδίατρος οτι πιθανότητα ειναι απο το γαλα που τρώω εγω και περνάει στο μωρο.5 μήνες έκοψα τα γαλακτομικα και μοσχάρι εγω δεν ξανά εμφανίστηκαν τίποτα.Όταν έφτασε το μωρο 5 μηνων ξεκινήσαμε υποαλλεργικη κρέμα ρυζαλέυρου nutricia ha την οποία μετα απο 5 μέρες δεν την ήθελε καθόλου.Βάλαμε μετα την nutricia κρεμα βανιλια στην οποία έδειξε ιδιαίτερη προτίμηση αλλά μετα απο 6 μέρες έκανε αλλεργία με κοκκινίλες που γέμισαν όλο το σώμα οπότε και πήραμε Zyrtec Kai 10 σταγόνες κορτιζόνης, να σας πω όμως οτι εγω αρχησα να τρώω γαλακτοκομικα και μοσχάρι και δεν ξανά εμφάνισε καμία κοκκινίλα..Ξαναγυρίσαμε στην υποαλλεργικη που με Τας βίας τρώει 50 γραμμάρια αλλά δεν έχουμε άλλη λύση.Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει λόγος να δοκιμάσει κάποια άλλη κρεμα βανίλια μετα τον 8o μήνα ή αφού έκανε έτσι και αλλιώς σε μια θα κανει σε όλες? Η να τον αφήσω να δοκιμάσουμε παλι όταν γίνει ενός έτους? Επίσης δεν μπορει α φάει και μοσχάρι πριν το έτος? Θεωρείτε οτι πρέπει να κανει τεστ για επιβεβάιωση? Σας ευχαριστήσω και συγγνώμη για την πολυλογια.

__________________

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρε επιτρεψτε μου δυο ερωτησεις ακομα;

-Οταν υπαρχει αλλεργια στη σογια απαγορευεται και η καταναλωση λεκιθινης σογιας;

 

Καλημέρα σας

 

Οι περισσότερες αλλεργίες στη σόγια οφείλονται στις πρωτεΐνες της σόγιας. Η λεκιθίνη σόγιας (ή Ε322) είναι ένα φυτικό λίπος το οποίο χρησιμοποιείται ως γαλακτωματοποιήτης (με δύο λόγια ως μια ουσία που σταθεροποίει τη σύσταση τροφών που περιέχουν λίπος και νερό, συστατικά τα οποία φυσιολογικά δεν αναμιγνύονται). Πρακτικά η περιεκτικότητα της λεκιθίνης σόγιας σε πρωτεΐνες σόγιας είναι τόσο μικρή που να θεωρείτε αμελητέα και που τις περισσότερες φορές δεν είναι ικανή να προκαλέσει αλλεργικές αντιδράσεις. Θεωρητικά όμως και οι μικροποσότητες πρωτεΐνης σόγιας είναι δυνατόν να προκαλέσουν αλλεργικές αντιδράσεις σε πολύ αλλεργικούς ασθενείς. Τέτοια περιστατικά έχουν αναφερθεί στη διεθνή βιβλιογραφία, είναι όμως πολύ λίγα.

Link to comment
Share on other sites

-Σε παιδικη ψευδαλεργια στο γαλα, το μωρο μπορει να καταναλωσει κοτοπουλο που εχει σιτιστει μεταξυ αλλων με μικρη ποσοτητα γαλακτοκομικων;

 

Παρακαλώ εξηγήστε τι εννοείται με τον όρο "ψευδοαλλεργία";

Link to comment
Share on other sites

10-05-13, 12:59 #9

μπαμπι

 

Εγγραφή: 05-05-2008

Μηνύματα: 93

 

Κύριε Κωνσταντίνου τα φώτα σας...???εαν είστε διαθέσιμος

Καλημέρα !!! Δεν ξέρω εαν διαβάσατε το επάνω μυνημα που αφορά την περίπτωση μας.Ο μικρός 30 ημερών εμφάνισε επιβεβαιωμενη παλινδρομηση με υπερυχο.Έκτοτε πέρνουμε epadoren και μεχρι το έτος μου είπε η παιδιατρος μιας και πριν 2 μήνες που νοσηλευτικής ο μικρός με ροταιό είχε ακόμη παλινδρόμηση.Επίσης κάπου 20 ημερών ο μικρός εμφάνισε νεογνικη ακμή και θεώρησε η παιδίατρος οτι πιθανότητα ειναι απο το γαλα που τρώω εγω και περνάει στο μωρο.5 μήνες έκοψα τα γαλακτομικα και μοσχάρι εγω δεν ξανά εμφανίστηκαν τίποτα.Όταν έφτασε το μωρο 5 μηνων ξεκινήσαμε υποαλλεργικη κρέμα ρυζαλέυρου nutricia ha την οποία μετα απο 5 μέρες δεν την ήθελε καθόλου.Βάλαμε μετα την nutricia κρεμα βανιλια στην οποία έδειξε ιδιαίτερη προτίμηση αλλά μετα απο 6 μέρες έκανε αλλεργία με κοκκινίλες που γέμισαν όλο το σώμα οπότε και πήραμε Zyrtec Kai 10 σταγόνες κορτιζόνης, να σας πω όμως οτι εγω αρχησα να τρώω γαλακτοκομικα και μοσχάρι και δεν ξανά εμφάνισε καμία κοκκινίλα..Ξαναγυρίσαμε στην υποαλλεργικη που με Τας βίας τρώει 50 γραμμάρια αλλά δεν έχουμε άλλη λύση.Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει λόγος να δοκιμάσει κάποια άλλη κρεμα βανίλια μετα τον 8o μήνα ή αφού έκανε έτσι και αλλιώς σε μια θα κανει σε όλες? Η να τον αφήσω να δοκιμάσουμε παλι όταν γίνει ενός έτους? Επίσης δεν μπορει α φάει και μοσχάρι πριν το έτος? Θεωρείτε οτι πρέπει να κανει τεστ για επιβεβάιωση? Σας ευχαριστήσω και συγγνώμη για την πολυλογια.

__________________

 

Καλημέρα σας,

 

Διευκρινίζω ότι η νεογνική ακμή δεν αποτελεί αλλεργική αντίδραση. Επίσης η παλινδρόμηση, τις περισσότερες φορές δεν συσχετίζεται με τροφική αλλεργία, αν και είναι δυνατόν να αποτελεί σύμπτωμα γαστρεντερικής αλλεργίας. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να γίνει μια σωστή καταγραφή του ιστορικού του μικρού σας από έμπειρό ιατρό και να πραγματοποιηθεί ο κατάλληλος αλλεργιολογικός έλεγχος πριν τεθεί η διάγνωση της αλλεργίας στο γάλα και παρθούν αποφάσεις είτε αποφυγής είτε πλήρους απελευθέρωσης του αγελαδινού γάλατος και του μοσχαρίσιου κρέατος.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ απο μενα.

ο μικρος μου τωρα ειναι 3,3ετων κ ειναι αλλεργικος στο αβγο απο 10 μηνων που προσπαθησαμε να το ξεκινησουμε το καταλαβαμε. οι αντιδρασεις του με απειροελαχιστη ποσοτητα που ισως κ να μην καταπιει αλλα να φτυσει, ειναι αμεσως κοκινιλες γυρω απο τα χειλη, σε 10' κ στον ανω κορμο, κ σε 1 ωρα εμετος. τα τελευταια ραστ ειχαν μεγαλη αυξηση σε σχεση με τα προηγουμενα που ηταν κ παλι στην ηψηλη κατηγορια, τωρα ειναι στην πολυ ηψηλη με τιμες 44,7 ασπραδι κ 18,4 κροκος.

εχουμε κανει κ ολα τα σχετικα παφου. εχουμε κλεισει ραντεβου για προκληση σε 15 μερες (κεικ με 3 αβγα)

του εχω δωσει τροφες π.χ μπισκοτα που γραφουν μπορει να περιεχει ιχνη απο αβγο -δεν εχω δει καποια αντιδραση αλλα μηπως το ρισκαρω ετσι?

σε σχεση με την προκληση αν μπορειτε να μας δωσετε καποιες περισοτερες πληροφοριες

δεν εχω καταλαβει τι ακριβως θα δουμε αν κ διαβασα το λινκ σας....

-θα μας δωσει πληροφοριες για το ποια αγωγη θα πρεπει να κανει οταν καταλαθος καταναλωσει τροφη με αβγο? η να συνηθισει ο οργανισμος του σιγα σιγα την τροφη? ή ειναι ενα ακομη διαγνωστικο τεστ?

- ποση ποσοτητα θα πρεπει να καταναλωσει απο το κεικ?

-υπαρχει καποιος απειροελαχιστος εστω κινδυνος κατι να παει στραβα ??

μας ειπαν θα μεινουμε τουλαχιστον 5 ωρες στο νοσοκομειο.

σας ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας

 

Καλημέρα σας,

 

Η τροφική πρόκληση αποτελεί μια διαγνωστική πράξη που ουσιαστικά απαντά στις ερωτήσεις:

1) είναι κάποιος αλλεργικός σε μια τροφή;

2) κάποιος που είχε μια τεκμηριωμένη αλλεργία σε μια τροφή και πέρασε κάποιο χρονικό διάστημα αποχής από την τροφή αυτή, εξακολουθεί να είναι αλλεργικός ή ξεπέρασε το πρόβλημά του;

 

Η απόφαση του πότε θα κάνουμε πρόκληση εξαρτάται από πολλές παραμέτρους (π.χ. τι αντίδραση έκανε, πόσο σοβαρή ήταν, πόση ώρα μετά την κατανάλωση της τροφής συνέβη, σε ποια τροφή, σε τι ποσότητα από την τροφή αυτή, υπάρχουν θετικές ειδικές αλλεργιολογικές εξετάσεις και αν ναι τι μεγέθους κτλ).

 

Στα χέρια των έμπειρων αλλεργιολόγων οι πληροφορίες αυτές μπορούν να απαντήσουν στην ερώτηση ποια είναι η πιθανότητα το παιδί σας να αντιδράσει στην πρόκληση.

 

Ο τρόπος με τον οποίο θα χορηγηθεί το κέικ κατά τη διάρκεια της πρόκλησης αποτελεί ιατρική πράξη την οποία θα οργανώσουν και πραγματοποιήσουν οι ιατροί σας. Σε γενικές γραμμές ξεκινάμε από πολύ μικρές ποσότητες και ανεβαίνουμε σε μεγαλύτερες μέχρι να φτάσουμε σε συνολική ποσότητα η οποία να αντιστοιχεί σε αυτό που ονομάζουμε μια πλήρη μερίδα (ανάλογα με τις διατροφικές ανάγκες που ορίζονται από την ηλικία).

 

Συγκεκριμένα για την τροφική αλλεργία που παρουσιάζει το παιδί σας (αλλεργία στο αυγό) με την πρόκληση θα απαντηθεί και ένα άλλο ερώτημα. Μπορεί το παιδί σας να φάει χωρίς πρόβλημα ψημένο αυγό (ΠΡΟΣΟΧΗ, όχι βρασμένο); Και πραγματικά, υπάρχουν παιδιά με αλλεργία στο ωμό, τηγανητό ή βραστό αυγό που δεν έχουν κανένα πρόβλημα στο ψημένο αυγό. Στην κατηγορία των ψημένων αυγών μάλλον ανήκουν και τα μπισκότα που αναφέρετε. Είναι καλό όμως να μην γίνονται πειραματισμοί τέτοιου τύπου όταν δεν γνωρίζουμε σαφώς αν το ψημένο αυγό ή τα ίχνη από αυγό μπορούν να προκαλέσουν πρόβλημα γιατί υπάρχει πάντα ο κίνδυνος μιας σοβαρής αλλεργικής αντίδρασης. Συμβουλευτείτε σχετικά το θεράποντα αλλεργιολόγο σας.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για τις αναλυτικες πληροφοριες τωρα κατανοησα πληρως τον σκοπο της προκλησης.

ο μικρος μου δεν μπορει να καταναλωσει ουτε ψημενο αβγο εστω κ σε μικρη ποσοτητα,(μακαρι να μπορεσει καποια στιγμη)

αρα θα ακολουθησω την συμβουλη σας κ θα αποφυγω κ τις τροφες που λενε οτι μπορει να περιεχει ιχνη απο αβγο, εως οτου κανουμε την προκληση τουλαχιστον.

 

ευχαριστω θερμα για τον χρονο σας!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

-Σε παιδικη ψευδαλεργια στο γαλα, το μωρο μπορει να καταναλωσει κοτοπουλο που εχει σιτιστει μεταξυ αλλων με μικρη ποσοτητα γαλακτοκομικων;

Παρακαλώ εξηγήστε τι εννοείται με τον όρο "ψευδοαλλεργία";

Συγνωμη για την καθυστερημενη ανταποκριση.

Με τον ορο ψευδαλλεργια εννοω αυτη που ελπιζουμε να υποχωρησει τα πρωτα χρονια της ζωης. Αν ειναι λαθος ο ορος παρακαλω παραβλεψτε τον.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
-Σε παιδικη ψευδαλεργια στο γαλα, το μωρο μπορει να καταναλωσει κοτοπουλο που εχει σιτιστει μεταξυ αλλων με μικρη ποσοτητα γαλακτοκομικων;

 

Συγνωμη για την καθυστερημενη ανταποκριση.

Με τον ορο ψευδαλλεργια εννοω αυτη που ελπιζουμε να υποχωρησει τα πρωτα χρονια της ζωης. Αν ειναι λαθος ο ορος παρακαλω παραβλεψτε τον.

 

Καλησπέρα σας,

 

 

Κατʼ αρχήν να αποσαφηνίσω ότι όταν κάποιος είναι επιβεβαιωμένα αλλεργικός, παραμένει και ονομάζεται αλλεργικός μέχρι να μπορέσει σε κάποια φάση της ζωής του να δεχτεί το συγκεκριμένο αλλεργιογόνο χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Η αλλεργία στο γάλα αγελάδος στα περισσότερα παιδία υποχωρεί μέχρι την ηλικία των 5 με 8. Αλλά μέχρι να υποχωρήσει εξακολουθεί να ονομάζεται τροφική αλλεργία. Ως ψευδοαλλεργία ονομάζουμε την κατάσταση εκείνη κατά την οποία μετά από έκθεση σε κάποια ουσία έχουμε την εμφάνιση αντιδράσεων που μοιάζουν με αλλεργικές όμως δεν μπορούν να δικαιολογηθούν με τους γνωστούς μηχανισμούς της ανοσολογίας-αλλεργιολογίας. Εξ ου και η πρόθεση «ψεύδο-».

Σχετικά με την ερώτησή σας (ποιο είναι το ενδεχόμενο αλλεργικής αντίδρασης σε πουλερικά που έχουν σιτιστεί με γαλακτοκομικά προϊόντα), πρακτικά η διαδικασία της πέψης στο γαστρεντερικό των πουλερικών θα καταστρέψει τα αλλεργιογόνα του περιέχονται στο γάλα. Τα εναπομείναντα πεπτίδια γάλακτος (ανάλογα με τα συστατικά των ΗΑ γαλάτων) στη συνέχεια θα απορροφηθούν, θα αποδομηθούν περαιτέρω σε αμινοξέα (ανάλογα των συστατικών των στοιχειακών γαλάτων), και θα αφομοιωθούν από τον οργανισμό των πουλερικών χωρίς να υφίστανται πια ως μόρια-πρωτεΐνες αλλεργιογόνου γάλατος. Άρα και χωρίς να υφίστανται ως αλλεργιογόνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας,

πηρα σημερα τις εξετασεις αιματος του γιου μας και εδειξαν ανοσοσφαιρινη Εige 345. Η παιδιατρος μας ειπε οτι θα γινουν κ πιο εξειδικευμενες εξετασεις κ ο,τι καπου ειναι αλλεργικος.

Θα μπορουσατε να με διαφωτισετε για το τι ειναι η ανοσοσφαιρινη? γιατι ειναι τοσο υψηλη? Τι μπορω να κανω για να τον προφυλαξω πχ.απο τροφες? Είναι 2χρονων 12 κιλα. Το θηλαζω 2χρονια. Σας παρακαλω πολυ ενημερωστε με γιατι εχω φοβηθει αρκετα. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

πηρα σημερα τις εξετασεις αιματος του γιου μας και εδειξαν ανοσοσφαιρινη Εige 345. Η παιδιατρος μας ειπε οτι θα γινουν κ πιο εξειδικευμενες εξετασεις κ ο,τι καπου ειναι αλλεργικος.

Θα μπορουσατε να με διαφωτισετε για το τι ειναι η ανοσοσφαιρινη? γιατι ειναι τοσο υψηλη? Τι μπορω να κανω για να τον προφυλαξω πχ.απο τροφες? Είναι 2χρονων 12 κιλα. Το θηλαζω 2χρονια. Σας παρακαλω πολυ ενημερωστε με γιατι εχω φοβηθει αρκετα. Ευχαριστω

 

 

Καλημέρα σας,

Γνωρίζετε για ποιο λόγο ζήτησε ο παιδίατρος την συγκεκριμένη εξέταση που αν κατάλαβα καλά είναι η ολική IgE;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...