Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια. Ήθελα να σας ρωτήσω επειδή το παιδάκι έχει δύο μέρες τώρα διάρροια, εσείς πώς το αντιμετωπίζετε? (Συγγνώμη κιόλας πρωί-πρωί.. :oops: )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προσωπικά, δεν έχω αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής τέτοιο πρόβλημα, αλλά έχω ακούσει ότι κόβεις τελείως τα γαλακτομικά και του δίνεις ψωμάκι, πατατούλες.. Και φυσικά προσπάθησε να πίνει πολύ νερό για να μην πάθει καμιά αφυδάτωση. Αν βλέπεις ότι δεν έχει πολύ όρεξη (είναι κακοδιάθετο το μωράκι, λόγω της ταλαιπωρίας) του δίνεις ζαχαρόνερο. Βέβαια πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να μιλήσεις με τον παιδίατρο. Περαστικά στο μικρούλι..

Link to comment
Share on other sites

εάν έχεις υποψία ίωσης - ρώτα τριγύρω, τότε καμιά φορά είναι καλύτερο να μήν δώσεις τίποτα.

τσαγάκι, παξιμάδι, βουτηγμένο σε λιγό νερό, .... λαπά....

 

ηλεκτρολύτες - δεν ξέρω εάν έχει και για παιδιά?......

 

εξαρτάται και τι διαροια.

εντελώς ? πιτσιλιστή, απλώς πολύ μαλακά κακά ... (αχ μπλιάχ :lol::lol::lol: )

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία μου, πιτσιλιστή θα έλεγα. Δεν έχει πυρετό ή κάτι άλλο γι αυτό δεν θέλω να ενοχλήσω και την παιδίατρο. Ηλεκτρολύτες..? Λες να ρωτήσω στο φαρμακείο? Είναι δύο χρονών.

Σ ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κυκλοφορεί γαστρεντερίτιδα.. Οπότε κανε του μια σχετική δίαιτα μην σου εκδηλώσει και εξαγωγές μετά..

Παρε τηλ. την παιδίατρο... Μην έχεις τέτοιες αναστολές...

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρία μου, πιτσιλιστή θα έλεγα. Δεν έχει πυρετό ή κάτι άλλο γι αυτό δεν θέλω να ενοχλήσω και την παιδίατρο. Ηλεκτρολύτες..? Λες να ρωτήσω στο φαρμακείο? Είναι δύο χρονών.

Σ ευχαριστώ.

 

Εγώ θα έλεγα να ενοχλήσεις την παιδίατρο... Όλο και κάτι θα ξέρει παραπάνω από εμάς... αν μη τι άλλο για το τί ιώσεις κυκοφορούν αυτήν τη εποχή...

Εμείς από τότε που την πατήσαμε με την πνευμονία και τρέχαμε στα νοσοκομεία, ακόμη και με απλό πυρετό τον παίρνω τηλέφωνο τον άνθρωπο... νά ναι καλά...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πυρετό ή κάτι άλλο γι αυτό δεν θέλω να ενοχλήσω και την παιδίατρο. Ηλεκτρολύτες..? Λες να ρωτήσω στο φαρμακείο? Είναι δύο χρονών.

 

Αντιγόνη μην το σκέφτεσαι, η παιδίατρος για τέτοιες περιπτώσεις είναι. Η δική μου συνήθως μου λέει δοκίμασε αυτό και αν συνεχιστεί το προβλημα, φέρε μου το παιδί να το δω. Αν έχει καμία ίωση? Χτυπά ξύλο καμία γαστρεντερίτιδα? Αν σου πει μετά η παιδιατρος έπρεπε να μου τηλεφωνησεις νωρίτερα? Σε θέματα υγείας καλύτερα να είμαστε σίγουροι. Μιλάω εγώ τώρα που αν δεν έχω 40 πυρετό γιατρό δεν περνώ, αλλά για τα παιδία που δεν μπορούν να εκφραστούν ακόμα καλά, ανησυχώ περισσότερο.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Να την ενοχλήσεις την παιδίατρο!!

 

Εμείς πάντως κάποια στιγμή που είχαμε το ίδιο πρόβλημα για 3-4 μέρες, είχα πάρει τηλέφωνο τη γιατρό μας, και μου είπε ότι μπορεί να έχει σχέση με ίωση (και ας μην είχε ούτε πυρετό ούτε άλλα συμπτώματα)

 

Επίσης μας είπα να του κόψουμε φρούτα και λαχανικά, αυτές τις μέρες, και να του δίνουμε μόνο το κρέας του με πχ. πατατούλες, μακαρόνια..

Επίσης και το ρύζι βοηθάει.

 

Τέλος όσο αναφορά το γάλα του, επειδή του δίνουμε εβαπορέ μας είπε να μην το βάζουμε μισό μισό, αλλά πχ. στα 250 ml να έχουμε το πολύ 80 ml γάλα..

Link to comment
Share on other sites

Να την ενοχλήσεις την παιδίατρο!!

και εγω αυτης της αποψης ειμαι και μαλιστα εμεις με το που θα δουμε κατι (οτιδηποτε ειναι αυτο) το πρωτο πραγμα ειναι τηλ στη παιδιατρο ;) να σου πω την αληθεια δεν με νοιαζει εαν ενοχλω γιατι για ενα απο τα πραγματα που πληρωνουμε ειναι και το τηλ support :lol:

.png

ipqep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ ντρέπομαι να ενοχλώ συνεχώς και χωρίς σοβαρό λόγο, αλλά το κάνω :? Μερικές φορές βάζω και τον άντρα μου και παίρνει.

Για τη διατροφή μας είχε πει εμάς κρεατάκι στεγνό και ρύζι ή πατατούλα επίσης στεγνά και τσάι. Δεν μπορεί το παιδί αν έχει 3 μέρες διάρροια να τρώει μόνο λαπά!

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει σε ίωση βαριά γαστρεντερική, να δίνουν εντολές οι παιδίατροι, να μην τρώει ΤΙΠΟΤΕ το παιδί για μία μέρα, ούτε κάν νερό, έτσι ώστε να φύγει γρήγορα.

Τα παιδιά που το ακολούθησαν πέρασε γρήγορα μεσα σε μιάμισυ δύο μέρες, ενώ τα παιδιά που έφαγαν έστω και κάτι απο αυτα που λετε, τους έκανε μέρες να τους περάσει και οι γονείς είχαν απελπιστεί.

όταν σταμάτησαν τα πάντα για 12 ώρες, έγινε καλά το παιδί τους.

ήταν πρίν απο ένα χρόνο στον παιδικό που εργαζόμουν και είχε πιάσει κάποιους μεγάλους και μικρούς.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει σε ίωση βαριά γαστρεντερική, να δίνουν εντολές οι παιδίατροι, να μην τρώει ΤΙΠΟΤΕ το παιδί για μία μέρα, ούτε κάν νερό, έτσι ώστε να φύγει γρήγορα.

Τα παιδιά που το ακολούθησαν πέρασε γρήγορα μεσα σε μιάμισυ δύο μέρες, ενώ τα παιδιά που έφαγαν έστω και κάτι απο αυτα που λετε, τους έκανε μέρες να τους περάσει και οι γονείς είχαν απελπιστεί.

όταν σταμάτησαν τα πάντα για 12 ώρες, έγινε καλά το παιδί τους.

ήταν πρίν απο ένα χρόνο στον παιδικό που εργαζόμουν και είχε πιάσει κάποιους μεγάλους και μικρούς.

 

το ιδιο ειχε πει και σε μενα η παιδιατρος μονο λιγο νερακι που και που με το σταγονομετρο.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

να μαστε και εμείς εδώ!

Ο Ιωακείμ την Τετάρτη είχε υψηλό πυρετό, την Πέμπτη πήγαμε στην γιατρό, είπε αμυγδαλίτιδα. Πηρε αντιβίωση. Χθές Σάββατο ξεκίνησε διάρροια. Στην αρχή νόμιζαμε ότι ήταν από την αντιβίωση, αλλά δεν του έδωσα για 1 μέρα και ακόμη κάνει διάρροια (απο νερουλή κρέμα μέχρι νερό). Η παιδίατρος αφού την έχω πάρει 3 φορές μου ειπε να αλλάξω αντιβίωση (από augmentin σε ceclor) και να προσέξω τη διατροφή του.

Του έδωσα και μια κάψουλα απο τα ένζυμα (ultra levour). Δεν κάνει ούτε εμετό, ούτε έχει πυρετό.

Αλμορά, νομίζω λέγεται το φακελάκι με τους ηλεκτρολύτες. Προσωπικά δεν το έχω αγοράσει, αλλά μάλλον θα το χρειαστώ.

 

Μαρία, όταν λές να μην τρώνε τίποτα, εννοείς και στην περίπτωση του Ιωακείμ; διότι έχει όρεξη και δεν μπορώ να τον αφήσω νηστικό, αφού το ζητάει. Μήπως εννοείς σε βαριές καταστάσεις με πυρετό, εμέτους κλπ;

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όποτε πήρε ο Νεκτάριος augmentin αντιβίωση τον τάραζε στην διάρροια από την πρώτη στιγμή... έλιωνε το παιδί και συγκαίγονταν...χάλια!!!

Δύο φορές του την δώσαμε και τέρμα , είναι και πολύ επικύνδυνη αντιβίωση γενικώς , δεν θυμάστε τι σάλος είχε γίνει τον χειμώνα με αυτήν; :!::evil:

Link to comment
Share on other sites

angela έχεις δίκιο. Είναι η δεύτερη φορά που την παίρνει. Την πρώτη φορά έκανε μια φορά - οχι διάρροια- λίγο νερουλά κακά και μετά τέρμα. Τώρα χθές απο το μεσημέρι μέχρι και σήμερα. Τώρα έχει να κάνει απο τις 3 το μεσημέρι. Εφαγε ρύζι και κοτόπουλο. Σκέφτομαι μήπως τον πείραξε τελικά το γάλα που ήπιε χθές, γιατί ήταν η 3η μέρα.

Αν τον πείραζε η αντιβίωση δεν θα τον πείραζε απο την 1η μέρα; και επιπλέον δεν είχε πρόβλημα την προηγούμενη φορά.

Ξέρω και εγώ...τώρα θα ξεκινήσει ceclor που είναι δοκιμασμένο, απλά η παιδίατρος μου είπε ότι δεν θα τον έπιανε στην αρχή, χρειάζονταν ισχυρότερη αντιβίωση.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν μπορώ να το πώ εγώ πότε θα το κάνετε.

μόνο ο παιδίατρος.

αλλά πραγματικά στην συγκεκριμένη περίπτωση βεβαίως και είχαν όρεξη τα παιδιά αλλά πραγματικά η ίωση ήταν τέτοια που δεν άφηνε τίποτε στο έντερο των παιδιών.

απο το να χάνουν λοιπόν ηλεκτρολύτες και πολύ σημαντικά στοιχεία απο συνεχόμενη διάρροια, είναι καλύτερο πολύ καλύτερο, να μην φάνε τίποτε...!!!

μια σταλιά νερό...! ούτε κάν....έτσι ηρέμησε το σύστημα..

 

όμως αυτά τα λέω πληροφοριακά, όχι σαν συμβουλή. απλώς για να ξέρετε ότι κάποιες φορές είναι καλύτερα να αφήσετε το γαστρεντερικό να λειτουργήσει χωρίς να δίνετε τροφή έτσι ώστε να φύγει το μικρόβιο.

 

Είναι γνωστό ότι η απώλεια των καλών μικροβίων του εντέρου και των ηλεκτρολυτών απο διάρροια, είναι 10000 φορές πιό επικίνδυνο όταν γίνεται για μέρες απο ότι το να μήν τρώει ένα παιδί- ή ένας ενήλικας!.

 

Και τους ενήλικες όταν έχουμε τέτοιο πράγμα η απώλεια των ηλεκτρολυτών είναι που μας κάνει ράκος, όχι μόνο το θέμα της διάρροιας.

 

Πάντα όμως να συμβουλεύεστε τον παιδίατρο...

τις περισσότερες φορές νομίζω και αυτός πάει ψάχνοντας δηλαδή εάν την πρώτη μέρα ακόμα και με τα πιό ήπια φαγητά (φρυγανιά, λαπά) κάνει διάρροια τότε πιθανως να σας πεί αυτό το πράγμα, δεν θα το πεί όμως απο την πρώτη μέρα... (εκτός και αν μάθει πχ απο άλλα παιδιά του περίγυρου ότι έχουν το ίδιο πράγμα και δεν έχει περάσει κτλ κτλ κτλ)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

α η αντιβίωση το ότι κάνει διάρροια απο την δεύτερη μέρα πχ οφείλεται στο ότι έχει σκοτώσει την πρώτη μέρα όλα τα καλά μικρόβια του εντέρου και την δεύτερη μέρα δεν έχει το έντερο να δουλέψει.

εάν όμως κατευθείν του ΄δώσετε και τα ultra levure που τα συνιστούν κάποιοι γιατροί, τότε (εάν οφείλεται σε αυτό η δυσανεξία) σίγουρα προλαμβάνεται τι να πάθει διάρροια.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία ευχαριστώ για την απάντηση. Τελικά στην περίπτωση του Ιωακείμ ήταν η αντιβίωση, παρόλο που η παιδίατρος μου απέκλεισε να κρατάει τόσο πολύ. Απο χθές το μεσημέρι δεν ξαναέκανε. Διαβάζοντας αυτό που έγραψες για τις ultra levure διαπίστωσα ότι μάλλον αυτές τον βοήθησαν να επανέλθει!

Τελικά είναι πολύ σημαντικές οι πληροφορίες που παίρνουμε απο αυτό το φόρουμ. Κατάλαβα ότι δεν θα του ξαναδώσω augmentin, αλλά ακόμη και αν χρειαστεί να πάρει ισχυρή αντιβίωση, θα του δίνω και μια κάψουλα!

Στέλνω και φιλάκι απο τον Ιωακείμ για το ευχαριστώ!

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Ki emena otan eixe diaroia i mikri, o pediatros mu eipe ta klasika, ryai kai tsai. frygania gia 2 meres. Egw katalava oti eftege to gala, apo skoni perasame se ABG, kai oxi paateriwmeno ( eipe o paidiatros), Den kserw vre mamades ala o pediatros mporei na einai kalos ala ws diaitologos????

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Ki emena otan eixe diaroia i mikri, o pediatros mu eipe ta klasika, ryai kai tsai. frygania gia 2 meres. Egw katalava oti eftege to gala, apo skoni perasame se ABG, kai oxi paateriwmeno ( eipe o paidiatros), Den kserw vre mamades ala o pediatros mporei na einai kalos ala ws diaitologos????

 

όταν λές διάρροια εννοείς πολύ ρευστά κακά ή νερό;

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...
Όποτε πήρε ο Νεκτάριος augmentin αντιβίωση τον τάραζε στην διάρροια από την πρώτη στιγμή... έλιωνε το παιδί και συγκαίγονταν...χάλια!!!

Δύο φορές του την δώσαμε και τέρμα , είναι και πολύ επικύνδυνη αντιβίωση γενικώς , δεν θυμάστε τι σάλος είχε γίνει τον χειμώνα με αυτήν; :!::evil:

 

Τι είχε γίνει με την augmentin??

Ρωτάω γιατί και η μικρή μου παρουσίασε διάρροια από την εν λόγω αντιβίωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Ο Δημήτρης μου άρχισε να παίρνει Augmentin μετά από 6 μέρες πυρετού και μπουκώματος. Ο πυρετός δεν ξανανέβηκε αλλά άρχισε η διάρροια. Μετά από κάθε γεύμα κάνει και μία. Η παιδίατρος μου είπε να δίνω Ultra Levure 2 φορές την ημέρα (τα 2/3 του δισκίου) και φυσικά να κάνουμε διατροφή ανάλογη. Για πρωινό ειδικό γάλα με λιγότερη λακτόζη, για φρούτα μήλο-μπανάνα, για μεσημεριανό κρεατόσουπα, για βραδυνό βανίλια ρυζάλευρο σε αραιωμένο γάλα (μόνο έτσι την τρώει) και το πρόβλημα είναι το απογευματινό. Επειδή του έχει κοπεί η όρεξη έχουμε πρόβλημα. Θα προσπαθήσω να του δώσω γάλα με λιγότερη λακτόζη πάλι. Καμιά άλλη ιδέα; Ultra Levure υπάρχει σε διάφορες αναλογίες, εγώ πήρα τη μικρότερη.

__________________

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Κόψε του το γάλα όσο κάνει διάρροιες, αύξησε τα ούλτρα λεβίρ και δώσε και το βράδυ κρεατόσουπα ή κοτόσουπα αντί για ρυζάλευρο. Αν αποφασίσεις να δώσεις φρούτα, δος τα βρασμένα (π.χ. μήλο κομπόστα). Μήπως πρέπει να σας αλλάξει αντιβίωση;

 

Μπορείς μετά από κάθε διάρροια να δίνεις να πιει λίγο κοτόζουμο ή κρεατόζουμο και να δίνεις και ένα καλό προβιοτικό (π.χ. το ούλτρα λεβίρ ή biokult ή όποιο σου προτείνει ο γιατρός σου όταν το πεις. Περαστικά σας... ταλαιπωρία και η αντιβίωση και η διάρροια.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...