Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΤΣΑΝΤΕΣ (βάρος)


Belfaccino

Recommended Posts

Είναι γνωστές, πιστεύω, οι συνέπειες που έχει το υπερβολικό βάρος των σχολικών σακκιδίων στο σώμα των παιδιών μας.

 

Επειδή μας έχει δοθεί η οδηγία από το σχολείο να μη συνοδεύουμε τα παιδιά μας στην τάξη πριν κτυπήσει το κουδούνι, παρατηρώ κάθε πρωί το γιο μου, να κουβαλάει το βαρύ σακκίδιο στην πλάτη και τρέχει το καημένο, σκύβοντας για να στηρίξει με την πλάτη του το βάρος.

 

Στην αρχή της σχολικής χρονιάς, προσπαθούσα να πείσω το γιο μου να πάρουμε σχολική τσάντα με ρόδες. Δεν ήθελε με τίποτα. Τώρα, από το βάρος, κατάλαβε μάλλον, ότι θα βοηθούσαν οι ρόδες και μου ζητά να του πάρω. Ελα, όμως που δεν βρίσκω!

 

Προφανώς, για να αναγκάζονται να κουβαλούν κάθε μέρα όλα τα βιβλία μαζί τους, υπάρχει λόγος. Από την άλλη, δεν θα έπρεπε να δοθεί κάποια λύση? Και αυτό το πρόβλημα να παραβλέψουμε?

Τα σακκίδια με ρόδες είναι λύση, εφόσον δεν υπάρχουν σκαλιά που πρέπει να ανέβουν τα παιδιά για να πάνε στην τάξη τους, διότι τότε οι ρόδες των σακκιδίων θα αντέξουν ίσως ένα τρίμηνο.

 

Αναρωτιόμουν, μήπως υπήρχε η δυνατότητα να αφήνουν κάποια βιβλία, που δε χρησιμοποιούνται καθημερινά, στις ντουλάπες των τάξεων. Αλλά μάλλον δε στέκει αυτή η λύση, γιατί μπορεί να εξαφανιστούν τα βιβλία. Μετά θυμήθηκα τα σχολικά μου χρόνια στο εξωτερικό, όπου κάθε παιδί του δημοσίου σχολείου έχει τη δική του θέση σε μια μεταλλική ντουλάπα. Αλλά τι λέω τώρα, ε? Εδώ δε βάζομαι χαρτιά υγείας στις τουαλέτες των παιδιών. Δεν διαθέτει το κράτος φύλακα (όπως ορίζει η εγκύκλιος του Υπουργείου Παιδίας), θα τοποθετήσει μεταλλικές ντουλάπες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Belfaccino, στο δικό μας σχολείο ,εκτός απο τη γλώσσα ,τα μαθηματικά και τα τετράδια που έχουμε στο σπίτι,τα υπολοιπα βιβλία όπως και τα υλικά (πλαστελίνες,χοντροί μαρκαδόροι κλπ..) βρίσκονται στο ντουλάπι της τάξης τους και τα μοιράζει η δασκάλα την ώρα του μαθήματος στα παιδιά.Δεν έχει χαθεί τίποτα μέχρι σήμερα αν και στην τάξη συνεχίζει το ολοήμερο, γιατί το κλειδί του ντουλαπιού το έχει η δασκάλα. :):):):)

Ίσως αν το πρότεινες να ήτανε μιά λύση και για σάς.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Belfaccino και μένα πάντα αυτή ήταν η απορία μου, θυμαμαι την Κατερίνα να σηκώνει μια τσάντα διπλάσια από το βάρος της και όσες φορές κι αν παραπονέθηκα στο σχολείο της το αποτέλεσμα ήταν δυστυχώς μηδέν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κ εμας δυστυχως μεχρι κ περυσι που η ταξη του ηταν επανω κ ανεβαιναν σκαλια ηταν μεγαλο προβλημα κ την ανεβαζα εγω τη τσαντα κ την αφηνα εξω απο την ταξη. Βεβαια ειχαμε γινει μπιλιες με την διευθυντρια γιατι απαγορευοταν η εισοδος των γονεων :shock: στο σχολειο.....αλλο αυτο.!!

Επρεπε δηλαδη τα παιδια να τα αφηνουμε στην εισοδο του σχολειου

κ ολο αυτο το βαρος να το εχουν στην πλατη τους συν οτι την ωρα

που ανεβαιναν τα σκαλια για την ταξη με τοσες τσαντες κ βαρος μερικα

επεφταν κατω κ υπηρχε κινδυνος να χτυπησουν...

Δεν τους αφησα ομως με τιποτα....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν στελνετε κανα μειλ απευθειας στον υπουργο παιδειας? Οταν κατι παει απο τα ψηλα στα χαμηλα καμια φορα βρισκει και στο στοχο..

Αν ο υπουργος ευαισθητοποιηθει με μια επωνυμη καταγγελια (εστω μειλ) θα δωθει εντολη και ισως βρεθει καποια λυση.. στα διαφορα προβληματα που αντιμετωπιζετε οχι μονο σε αυτο της τσαντας.. γενικα τα παρακολουθω τα τοπικ γιατι ο καιρος που θα παει και το δικομου παιδι στο σχολειο δεν ειναι μακρυα

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατι δεν στελνετε κανα μειλ απευθειας στον υπουργο παιδειας? Οταν κατι παει απο τα ψηλα στα χαμηλα καμια φορα βρισκει και στο στοχο..

Αν ο υπουργος ευαισθητοποιηθει με μια επωνυμη καταγγελια (εστω μειλ) θα δωθει εντολη και ισως βρεθει καποια λυση..

 

dora, θα ήθελα να παραθέσω μια ανοικτή επιστολή προς τους γονείς που δημοσιεύθηκε από τις Ομοσπονδίες Γονέων Αθήνας, Πειραιώς και Αν. Ατικής το Νοέμβριο του 2007. Αν διαβάσεις προσεκτικά ολόκληρη την επιστολή, νομίζω ότι θα διαπιστώσεις πώς δεν αρκεί ένα απλό εμαιλ στο Υπουργείο Παιδείας. Εδώ τίθενται πολλά σοβαρά θέματα, στα οποία έπρεπε, κατά την ταπεινή μου γνώμη, έστω και σε έναν τομέα, να είχε ήδη δείξει το κράτος ένα σημάδι ανταπόκρισης.

 

http://www.omosp-goneon-athinas.org/omosp-athinas/nfblog//__HOMEDIR__/www/omosp-athinas/nfblog/wp-content/uploads/2007/11/4SEL_BASILHS_G2.pdf

 

Πιστεύω ότι είναι τρομακτική η κρίση που περνάει η παιδεία στη χώρα μας εν έτει 2008 και απογοητευτική η μη ανταπόκριση των αρμόδιων φορέων...

 

Ετυχε να παώ δημοτικό και γυμνάσιο σε άλλη χώρα και να τελειώσω το λύκειο στην Ελλάδα... είμαι 40 ετών και έχω δει συστήματα στο εξωτερικό να έχουν εφαρμοστεί το 1976 σε δημόσια σχολεία που πήγαινα 3η δημοτικού, και η δική μας παιδεία στην Ελλάδα δεν έχει φτάσει, κατά τη γνώμη μου, ούτε στο βασικό επίπεδο ύπαρξης που επικρατούσε σε άλλες χώρες προ 30 ετών!! Και κάθε χρόνο, βλέπω αλλαγές και αναδιαμορφώσεις που περισσότερο προκαλούν σύγχυση και διάλυση παρά πρόοδο.

 

Να γράψω τώρα ένα εμαιλ στο υπουργείο παιδείας ότι τα σακκίδια είναι υπερβολικά βαριά? Σάμπως δεν το γνωρίζουν εκεί πέρα οι αρμόδιοι τόσα χρόνια? Ούτε αυτό το μικρό βήμα δεν έχουν αξιωθεί να κάνουν για να λυθεί αυτό το θέμα.

 

Δεν απευθύνω σε σένα την αγανάκτησή μου, γιαυτό, σε παρακαλώ, μην με παρεξηγήσεις. Προσπαθώ να μοιραστώ μαζί σου την εικόνα που έχω για την παιδεία μας. Απλά εκφράζω την αγανάκτησή μου δημοσίως. Εύχομαι να κάνουν το ίδιο και πολλοί άλλοι γονείς. Πρέπει να δούμε επιτέλους κάποια πρόοδο.

Link to comment
Share on other sites

Belfaccino, στο δικό μας σχολείο ,εκτός απο τη γλώσσα ,τα μαθηματικά και τα τετράδια που έχουμε στο σπίτι,τα υπολοιπα βιβλία όπως και τα υλικά (πλαστελίνες,χοντροί μαρκαδόροι κλπ..) βρίσκονται στο ντουλάπι της τάξης τους και τα μοιράζει η δασκάλα την ώρα του μαθήματος στα παιδιά.Δεν έχει χαθεί τίποτα μέχρι σήμερα αν και στην τάξη συνεχίζει το ολοήμερο, γιατί το κλειδί του ντουλαπιού το έχει η δασκάλα. :):):):)

Ίσως αν το πρότεινες να ήτανε μιά λύση και για σάς.

 

Σ'ευχαριστώ. Είναι πράγματι μια καλή ιδέα! Θα δω αν γίνεται. Και στη δική μας τάξη έχει ολοήμερο (όπου συνεχώς κάνουν κάποια μικροζημιά, τέλοςπάντων) και θα δω αν υπάρχουν κλειδαριές στις ντουλάπες.

Να'σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά!

 

Και καλά ξενύχτια...χεχε... εύχομαι ο Χαρούλης να βλέπει όνειρα γλυκά και να μην είναι εκεινος που σε κρατά ξύπνια (αν και ωραία συντροφιά)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Belfaccino, στο δικό μας σχολείο ,εκτός απο τη γλώσσα ,τα μαθηματικά και τα τετράδια που έχουμε στο σπίτι,τα υπολοιπα βιβλία όπως και τα υλικά (πλαστελίνες,χοντροί μαρκαδόροι κλπ..) βρίσκονται στο ντουλάπι της τάξης τους και τα μοιράζει η δασκάλα την ώρα του μαθήματος στα παιδιά.Δεν έχει χαθεί τίποτα μέχρι σήμερα αν και στην τάξη συνεχίζει το ολοήμερο, γιατί το κλειδί του ντουλαπιού το έχει η δασκάλα. :):):):)

Ίσως αν το πρότεινες να ήτανε μιά λύση και για σάς.

 

Και εγώ αυτό κάνω με τα παιδιά και δεν έχει χαθεί ποτέ τίποτα ... ακόμα και τα ντοσιέ του σκέφτομαι και γράφω και τους φακέλους με τις εργασίες τα κρατάω στο σχολείο. Επίσης φροντίζω να μην χρησιμοποιούν πολλά τετράδια .... δουλεύουμε περισσότερο με φύλλα εργασίας και τα οργανώνουμε στον αντίστοιχο φάκελο για κάθε μάθημα.

Κάντε μια πρόταση στην δασκάλα σας ... πραγματικά είναι απαράδεκτο τα παιδιά να σηκώνουν τόσο βάρος. Πάντως για την ιστορία πολλάκις έχει έρθει ενημέρωση για αυτό το θέμα στο σχολείο :wink: ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Belfaccino, όλα τα βιβλία της Α΄τάξης έχει στην τσάντα του κάθε μέρα ο γιος σου; τετράδια πόσα έχουν; Πάντως βλέπω κι εγώ πολλά παιδάκια με τσάντες με ροδίτσες, μου κάνει εντύπωση που δεν βρίσκετε, τις εξεφανίσαν όλες; Εμάς στο σχολείο μας είπαν να είναι σάκα με κανονικό σχήμα και σταθερές πλευρές (όχι σάκος). Πάντως κι εμάς που δεν έχουν κάθε μέρα όλα τα βιβλία τους μαζί δεν θα την έλεγα κι ελαφριά την τσάντα του :roll:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για την ιστορία πολλάκις έχει έρθει ενημέρωση για αυτό το θέμα στο σχολείο :wink: ...

 

χχμμ.... ενδιαφέρον!! :D Thanks.

 

Belfaccino, όλα τα βιβλία της Α΄τάξης έχει στην τσάντα του κάθε μέρα ο γιος σου; τετράδια πόσα έχουν;

 

Τα μόνα βιβλία που δεν κουβαλά καθημερινώς είναι αυτά της Μελέτης Περιβάλλοντος. Τετράδια, από ό,τι θυμάμαι είναι 6, αντιγραφή, ορθογραφία, αυτό με τα λευκά φύλλα, μαθηματικά, πρόχειρο και το ευρετήριο. Πιο πολύ βαραίνουν τα βιβλία, νομίζω, παρά τα τετράδια. Επίσης, το παγούρι με το νερό συμβάλλει στο βάρος (γιατί είναι μεταλλικό). Και η τσάντα είναι από μόνη της βαριά. Εχουν εξαντληθεί στα μαγαζιά της περιοχής οι τσάντες. Πήγα και στο Jumbo Αλίμου και λόγω εποχής αποκριών, έδιωξαν τις τσάντες για να παρουσιάσουν τις στολές. Εχω βρει κάτι ωραίες και εργονομικές τσάντες με ρόδες, εξαιρετική ποιότητας, σε ιστοσελίδες Αγγλίας, οικονομικές (πιο πολύ θα πληρώσω για τη μεταφορά νομίζω), αλλά δεν έχουν Spiderman κ.ο.κ. :wink:

Τσάντες πάντως βρίσκονται, με ρόδες είναι δύσκολο.

 

Θα ρωτήσω τη δασκάλα αν μπορούμε να ακολουθήσουμε το παράδειγμα με τη φύλαξη κάποιων βιβλίων στη ντουλάπα. Μου άρεσε αυτή η ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Επιστήμονες μελέτησαν στην Ιταλία το βάρος της σχολικής τσάντας 237 παιδιών ηλικίας 11-12 χρονών για 3 εβδομάδες. Τα αποτελέσματα της έρευνας ήταν εκπληκτικά: Το μέσο βάρος που κουβαλούσαν τα παιδιά καθημερινά ήταν 9,3 κιλά, δηλαδή περίπου 22% του βάρους σώματος τους. Μπορείτε να το φανταστείτε αυτό κάπως έτσι: Κάθε παιδί βάραινε την στιγμή που έβαζε τη τσάντα στον ώμο περίπου κατά ένα πέμπτο του κανονικού του βάρους περισσότερο!

 

Οι σχολικές τσάντες κάποιων παιδιών ζύγιζαν μέχρι 16,3 κιλά, δηλαδή σχεδόν το μισό βάρος σώματος τους!

 

Οι συνέπειες είναι γνωστές: Εκτός από τον πόνο που νιώθουμε στην πλάτη από το βάρος και τα όχι και τόσο ωραία κόκκινα σημάδια στον ώμο, είναι σημαντικό να ξέρουμε πως μπορούν να δημιουργηθούν και μεγάλα προβλήματα στην σπονδυλική στήλη.

 

Συνολικά η σπονδυλική στήλη αποτελείται από 33 σπόνδυλους, μεταξύ των οποίων βρίσκονται οι δίσκοι. Αυτοί απορροφούν ξαφνικές κινήσεις των σπονδύλων, έτσι ώστε να μην δημιουργείται τριβή μεταξύ τους. Με μια πολύ βαριά σχολική τσάντα αναγκάζουμε τη σπονδυλική μας στήλη να αντέξει περισσότερο βάρος από ότι θα έπρεπε.

Το αποτέλεσμα: Για να αντέξουμε στην αόρατη δύναμη που θέλει να μας εξασφαλίσει μια γνωριμία με το πεζοδρόμιο, ρίχνοντας μας προς τα πίσω την ώρα που περπατάμε από το αυτοκίνητο στην τάξη μας, αλλάζουμε ασυνείδητα τη στάση του σώματος μας.

 

Την ισορροπία μπορούμε να την κρατήσουμε με τον ένα ή άλλο τρόπο, καμπουριάζοντας ή σπρώχνοντας την λεκάνη προς τα εμπρός.

 

Ακόμη, αν κάποιος κουβαλά τη σχολική τσάντα μόνο με τον ένα ώμο, κινδυνεύει να πάθει σκολίωση (βλέπε άρθρο: "Σκολίωση").

 

Αν σκεφτούμε όμως λίγο τη σχολική τσάντα δεν είναι και άσχημη κατασκευή. Μας επιτρέπει να μεταφέρουμε βιβλία, τετράδια, κασετίνα, πορτοφόλι και... ότι άλλο χρειαζόμαστε για μια επιτυχή μέρα στο σχολείο.

 

Άρα, τη σχολική τσάντα δεν μπορούμε να την κλειδώσουμε μια για πάντα στη ντουλάπα. Τι μπορούμε όμως να κάνουμε για να αποφύγουμε τα προβλήματα που μπορεί να μας φέρει;

 

Το πρόβλημα πρέπει να αρπαχτεί από τη ρίζα του! Αυτό σημαίνει πως πρέπει να είστε ιδιαίτερα προσεχτικοί στην επιλογή της σχολικής σας τσάντας. Προτιμήστε τσάντες με φαρδιά λουριά και βάτες για την πλάτη και όχι μόνο τον ένα ώμο. Υπάρχουν σε κάποιες τσάντες λουριά που εφαρμόζουν σαν ζώνη γύρω από την μέση. Μια τέτοια ζώνη βοηθά στην καλύτερη κατανομή του βάρους στο σώμα σας. Δοκιμάστε και τσάντες με τροχούς. Το βάρος που θα πρέπει να "τραβάτε" είναι πολύ μικρότερο από αυτό που θα έπρεπε να κουβαλάτε.

Προσέξτε τον τρόπο που βάζετε τα βιβλία και τα υπόλοιπα σας πράγματα στη τσάντα. Τα βαριά αντικείμενα πρέπει να τοποθετούνται στο κέντρο και το υπόλοιπο βάρος να κατανέμεται ομοιόμορφα. Επίσης, πρέπει να ρυθμίσετε τα λουριά της τσάντας έτσι ώστε να εφαρμόζει η τσάντα όσο πιο καλά γίνεται στην πλάτη σας. Αυτό βοηθά το σώμα να αντέχει το βάρος καλύτερα.

Εάν υπάρχουν ατομικά ερμάρια στο σχολείο σας, χρησιμοποιείστε τα! Βάζετε μέσα τα πράγματα που δεν θα χρειαστείτε στο σπίτι, για να αποφύγετε το περιττό κουβάλημα. Εάν στο σχολείο σας δεν υπάρχουν τέτοια ερμάρια, προσπαθήστε μέσω του μαθητικού συμβουλίου να κάνετε μια πρόταση για να αγοραστούν.

 

Εάν νιώθετε πόνους στην πλάτη μην τους αγνοήσετε αλλά πέστε το στους γονείς σας για να πάτε σε κάποιο ειδικό γιατρό. Αυτός θα μπορέσει να σας δώσει συμβουλές για το πώς να αποφύγετε τους πόνους και άλλα προβλήματα με την πλάτη.

 

Πολύ σημαντικός είναι και ο τρόπος που σηκώνετε τη τσάντα και τη βάζετε στους ώμους σας. Πάντα να λυγίζετε τα γόνατα!

 

Βρήκα αυτό :D:D:D:D:D

Και:http://www.medlook.net/article.asp?item_id=163

http://www.myworld.gr/browse/44075

http://health.ana.gr/fthema.php?id=2463

http://www.planetkids.gr/?cat_id=20&article_id=8

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Gavrias, ευχαριστώ θερμά για την πληροφόρηση. Ήταν κάποια πράγματα που δεν γνώριζα, όπως την τοποθέτηση του βάρος στη μέση της τσάντας και για τους σπονδυλους.

 

Μου άρεσε η ιδέα να αγοραστούν ερμάρια για το σχολείο. Μπροστά στην πεσιμιστική σκέψη ότι μπορεί να χαλάσουν οι κλειδαριές τους, προτιμώ τα ερμάρια από το να κινδυνεύουν τα παιδιά από σωματική βλάβη, λόγω τσάντας. Διότι δεν είναι εύκολο να εκπαιδεύσεις ένα 6χρονο να τηρεί συγκεκριμένη στάση ή να θυμάται ένα πρωτάκι να επικεντρώνει το βάρος των βιβλίων στη μέση. Κι άλλη μια καλή ιδέα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Gavrias, ευχαριστώ θερμά για την πληροφόρηση. Ήταν κάποια πράγματα που δεν γνώριζα, όπως την τοποθέτηση του βάρος στη μέση της τσάντας και για τους σπονδυλους.

 

Μου άρεσε η ιδέα να αγοραστούν ερμάρια για το σχολείο. Μπροστά στην πεσιμιστική σκέψη ότι μπορεί να χαλάσουν οι κλειδαριές τους, προτιμώ τα ερμάρια από το να κινδυνεύουν τα παιδιά από σωματική βλάβη, λόγω τσάντας. Διότι δεν είναι εύκολο να εκπαιδεύσεις ένα 6χρονο να τηρεί συγκεκριμένη στάση ή να θυμάται ένα πρωτάκι να επικεντρώνει το βάρος των βιβλίων στη μέση. Κι άλλη μια καλή ιδέα!

 

Αν έιναι δύσκολο!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol: Φαντάσου ότι δεν... οι μεγάλοι εύκολα, όχι τα 6χρονα πρωτάκια μας που πρέπει να ανταπεξέλθουν ξαφνικά σε ένα σωρό καινούρια πράγματα.... :roll::roll::roll::roll: Όσο για τα ερμάρια στο σχολέιο,είναι μια πάρα πολύ καλή ιδέα που θα πρότεινα να δούνε σοβαρά όλοι οι σύλλογοι γονέων και κηδεμόνων.

Την τσάντα μας πάντως,την πηγαινοφέρνει η μαμά :lol::lol::lol::lol:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Και μένα ο γιός μου είναι πρωτάκι.

 

Απο την αρχη της σχολικής χρονιάς χάλασε 2 τσάντες!!!

Η τελευταία που έχει (για μένα η καλύτερη αν και ακριβή) είναι με ρόδες και αρκετά καλή σε μέγεθος. Νομίζω ότι δεν επιτρέπεται να γράψω τη μάρκα αλλά είναι πολύ γνωστή για τις βαλίτσες της.

Έχει 4 σχέδια που μπορεί να διαλέξει το παιδί.

 

1. Χελώνα

2. Λιοντάρι

3. Πασχαλίτσα

4. Πειρατής

 

Αντέχει στις σκάλες κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...