Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ


eirini

Recommended Posts

oneiraki μου, ναι θηλάζω ακόμη αλλά όπως είπα και στο προηούμενο, είναι σύνηθες στον θηλασμό να προκύπτει εγκυμοσύνη!Όπως βέβαια και διαταραχή πρμονών που λές και εσύ!Για αυτο έχω φρικάρει!Γιατί είνα όλα σχετικά!

Παντώς αυτο που λένε οι παλιές οτι η θηλάζουσα δεν ΄΄πιάνει΄΄παιδί δεν ισχύει σε καμία περίπτωση!Η πεθερά μου είχε τρελαθεί οτν μια ξαδδέρη του αντρα μου έμεινε έγκυος ενω θήλαζε αποκλειστικά το μωρό της!!Να χαιρεσε το παοδακι σου!

 

Ναι εννοείται πως δεν ισχυεί. Ήθελα και εγώ πολύ να είναι εγκυμοσύνη αλλά ήτανε απλώς διαταραχη

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια,είμαι καινούργια στο forum και γέννησα δίδυμα πριν 2 μήνες και 5 μέρες με καισαρική. Μετά τον τοκετό είχα αίμα όμοιο με της περιόδου για περίπου 1 μήνα.Από τότε μου σταματάει 2-3 μέρες και ξαναέρχεται πάλι αλλά όχι τόσο πολύ όσο στην αρχή.Βέβαια πρέπει να λάβετε υπόψιν σας και το αν παίρνετε αντισύλληψη.Εγώ τοποθέτησα εσωτερική αντισύλληψη στο χέρι (δεν νομίζω να υπάρχει ακόμα στην Ελλάδα) και η μαία μου είπε ότι επηρεάζει πολύ την περίοδο.

Πόνους δεν είχα τύπου περιόδου αλλά τους νορμάλ πόνους της τομής.

Κανονική περίοδο λογικά θα δούμε μετά τον 4ο μήνα.Αν παίρνετε κάποια αντισύλληψη ρωτήστε το γιατρό σας για να μην νομίζετε ότι κάτι δεν πάει καλά.

Καλή δύναμη σε όλες τις μανούλες!! :-D

 

 

kahspera kai apo mena eimai ki egw kainouria sto forum.tha ithela na sas rwthsw sxetika me thn periodo meta apo kaisarikh. exw gennhsei edw kai 59 meres ta loxeia mou krathsan 40 meres me dialleimata (mia kovontoustan mia ksanaerxontoustan) katharisa gia kamia vdomada kai adiathethsa kanonika kai mou krathsan 7 meres opws mou kratousan kai prin.to thema mou einai oti meta apo 6 meres ksanaeixa aima me polu megalh roh.mporei kapoia kopela na me voithisei? einai kati pou prepei na anhsuxw? na shmeiwsw oti enhmerwsa ton giatro mou kai mou eipe na piw gia 10 meres utrogestan/1 thn mera

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα...γέννησα στις 11/10,ακριβως πριν 44 ημέρες...τα λόχεια τελείωσαν την Δευτέρα και σήμερα Κυριακή αδιαθέτησα..υπάρχει περίπτωση να μην είναι περίοδος αλλά να μην είχαν τελειώσει τα λόχεια;

Θηλάζω κανονικά.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα τα λοχεια τελειωσαν στις 20 μερες και στις 28 μερες ειχα περιοδο ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ αφου να φανταστεις εβαζα σερβιετες λοχειας και στην συνεχεια μου ερχονταν καθε 20 μερες η 25 αναλογα...Αλλα μεχρι και τωρα 6 μηνες σχεδον μετα εχω παρα πολυ αιμα...Τωρα , αν το αιμα ειναι καθαρο και δεν υπαρχει δυσοσμια νομιζω οτι δεν χρειαζεται να ανησηχεις....Εξαρτατε απο τον οργανισμο το ποτε θα ερθουν θηλαζεις δεν θηλαζεις...Για παραδειγμα η αδερφη μου στην πρωτη της γεννα της ηρθαν κανονικα και θηλαζ ε και στην δευτερη γεννα της ηρθαν μετα απο 6 μηνες και παλι θηλαζε.

 

Ελπιζω να σε βοηθησα.Γερο και καλοτυχο να ειναι το μωρακι σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...γέννησα στις 11/10,ακριβως πριν 44 ημέρες...τα λόχεια τελείωσαν την Δευτέρα και σήμερα Κυριακή αδιαθέτησα..υπάρχει περίπτωση να μην είναι περίοδος αλλά να μην είχαν τελειώσει τα λόχεια;

Θηλάζω κανονικά.

 

ρινιω ναι υπάρχει αυτή η περίπτωση και μένα μια σταματούσαν μια έρχοταν..

και με την περιοδο μου γίνεται αυτό.. τώρα μου ήρθε στις 25 μέρες κράτησε μια εβδομαδα σταμάτησε και μετά απο 2 μέρες είχα πάλι λίγο αίμα και μετά απο 2 μέρες ξανασταματήσε,, γενικά το θέμα περίοδος είναι λιγο ότι του φανεί του λωλοστεφανή..

 

δες πόσο θα σου κρατήσει αυτό το αίμα και μετά πάρε τηλ τον γιατρό σου να τον ρωτήσεις καλού κακού

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρινιω ναι υπάρχει αυτή η περίπτωση και μένα μια σταματούσαν μια έρχοταν..

και με την περιοδο μου γίνεται αυτό.. τώρα μου ήρθε στις 25 μέρες κράτησε μια εβδομαδα σταμάτησε και μετά απο 2 μέρες είχα πάλι λίγο αίμα και μετά απο 2 μέρες ξανασταματήσε,, γενικά το θέμα περίοδος είναι λιγο ότι του φανεί του λωλοστεφανή..

 

δες πόσο θα σου κρατήσει αυτό το αίμα και μετά πάρε τηλ τον γιατρό σου να τον ρωτήσεις καλού κακού

 

 

είχα κλείσει ραντεβού την Παρασκευή να με δει,πρώτη μετά τον τοκετό,και τώρα δεν ξέρω τί να κάνω...γγκκκρρρ!!!!!!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

είχα κλείσει ραντεβού την Παρασκευή να με δει,πρώτη μετά τον τοκετό,και τώρα δεν ξέρω τί να κάνω...γγκκκρρρ!!!!!!!

 

πάρτον τηλέφωνο βρε αυτός θα ξέρει να σου πει σίγουρα.

α και να χαίρεσαι το μωράκι σου

Link to comment
Share on other sites

πάρτον τηλέφωνο βρε αυτός θα ξέρει να σου πει σίγουρα.

α και να χαίρεσαι το μωράκι σου

 

 

σ'ευχαριστώ!!επίσης!

 

τί να τον πάρω να του πω;;μου ήρθε περίοδος;;;θα ακυρώσω το ραντεβού και θα το βάλω απο βδομάδα

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ!!επίσης!

 

τί να τον πάρω να του πω;;μου ήρθε περίοδος;;;θα ακυρώσω το ραντεβού και θα το βάλω απο βδομάδα

 

να τον ρωτήσεις αν μπορεί αυτό το αίμα να είναι ακόμα λόχεια..

μέχρι την παρασκευή μπορεί να έχεις καθαρίσει.

μην αλλάξεις το ραντεβού απο τώρα

πάρτον την πέμπτη αν δεν έχεις καθαρίσει εως τότε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Έχω αποθηλάσει εδώ και 1,5 μήνα! Είναι φυσιολογικό να μην μου έχει έρθει ακόμη περίοδος?

 

MINNI τι έγινε αποκαταστάθηκε ο κύκλος σου ? είμαι και εγώ σχεδόν στην αντίστοιχη φάση (θηλάζει πλέον το βράδυ). Ρώτησα την γιατρό μου και μου είπε ότι από την διακοπή του θηλασμού χρειάζεται έως και 1,5 μήνας..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επαναφέρω το θέμα καθαρα για εγκυκλοπαιδικούς λόγους!!! Εμένα μου ήρθε η περίοδος μόλις χτες! Δηλαδή μετα απο 3,5 μήνες.

Τα λόχια μου κρατήσανε λίγο παραπάνω απο 40 μέρες και μετα ανα 5ημερο έβλεπα μια μικρή ροή μόλις για μια μέρα. Αυτό έγινε 2 φορές.

Ε μετα παύση και χτές ήρθε. Η ροή προς το παρόν είναι το ίδιο έντονη οπως και πρίν την εγκυμοσύνη και τα συμπτώματα τα ιδια. Τώρα μένει να δώ τη διάρκεια... πριν ηταν 7 ημέρες.... τώρα θα δείξει!:P

Πάντως χάρηκα που ήρθε έτσι σχετικά νωρίς γιατι είχα ένα πρίξιμο που δεν το αντεχα...

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ηρθε στους 7,5 μηνες και κατι! Στους 7 μηνες σταματησαμε τον θηλασμο και ηρθε μετα απο περιπου 20 μερες. Να σημειωσω οτι τον θηλασμο τον εκοψα χωρις χαπι. Συμπτωματα δεν εχω οπως πριν, πονο ειχα τρομερο στην 2η περιοδο, απο τοτε και μετα τιποτα απο πονο. Ροη αλλες φορες ποταμια αλλες φορες φυσιολογικα. Που θα παει θα στρωσει!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεννησα πριν 2 μηνες με φυσιολογικο τοκετο τα λοχεια μου κρατησαν 25 μερες κ θηλασα μονο 20 ημερες κ τωρα μου ηρθε η πρωτη μου περιοδος ακριβως στους δυο μηνες τισ δυο πρωτες ημερες ειχα παρα πολυ αιμα χαλασα εναμισι πακετο σερβιετες τις μεγαλες την τριτη λιγοτερο την τεταρτη ουτε σταγονα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμένα τα λόχεια κράτησαν λίγο και ήταν μέτρια σε ποσότητα (χαμένες πήγαν οι σερβιέττες ακράτειας που αγόρασα), ενώ στις 35 μέρες είχα και την πρώτη μου περίοδο. Νωρίς δεν είναι;

 

Για την ιστορία γέννησα με καισαρική και θήλασα περίπου μια εβδομάδα.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό.Τα λόχεια κράτησαν καμιά 10αρα μέρες και λίγα σε ποσότητα.Μόνο στο νοσοκομείο είχα ροή περιόδου.Μετά είχα λίγα καφέ υγρά για λίγες μέρες.Πήγαν χαμένες οι περισσότερες σερβιέτες λοχειας μια και χρησιμοποιούσα τις κανονικές περιόδου (νυχτός).Πρώτη περίοδος μου ήρθε στους 9,5 μήνες.Μικρή ροή και κράτησε μόνο 3 μέρες.Η δεύτερη περίοδος ήταν κανονική σε ροή και διάρκεια και από τότε όλα νορμαλ.

Θήλασα φουλ 10 μήνες και μετά σταδιακά το μειώσαμε.Τώρα θηλάζει μόνο όταν θέλει παρηγοριά.

15-7-2013

Η ζωή μας άλλαξε για πάντα!!!

aQamp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!! ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΥΧΟΥΣΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ! ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΗΤΑΝ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ. ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΩΟΡΗΞΙΑ ΒΛΕΠΩ ΛΙΓΟ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΥΠΟΦΕΡΩ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΡΟΗ. ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΤΣΙ! ΜΕ ΕΝΑΝ ΥΠΕΡΥΧΟ ΕΙΔΑΜΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΘΗΛΩΜΑ ΜΕ ΑΙΜΑ (ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ). ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ. ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ? ΠΟΝΑΩ ΤΡΕΛΑ. ΜΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ 8 ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΠΛΑΣΙΑ ΡΟΗ ΑΠΟ ΠΡΙΝ... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Εγω γεννησα τον αυγουστο του '13 και πρωτη περιοδος ηταν τον αυγουστο '14.

Ενω πριν τη γεννα δεν πονουσα καθολου σχεδον , τωρα με πιανουν κατι κραμπες.......Παναγια μου , μου θυμιζουν τις οδυνες της γεννας!

Καλα , στην ωορρηξια παντα πονουσα περισσοτερο απο οτι στην περιοδο και εξακολουθω.Αλλα αναρωτιεμαι γιατι λενε οτι μετα τη γεννα ξεχνας τελειως τους πονους περιοδου;;Εγω μολις τους γνωρισα!!:roll:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου strawberry sulia!Aπό τη δική μου εμπειρία μπορώ να σου πω για τη ροή πως είναι πολύ περισσότερη και εμένα.Γέννησα Μάρτιο και μου ήρθε περίοδος το Μάη.8 ημέρες κρατάει και είναι μηνορραγία κανονικά.Ρώτησα την γυναικολόγο και μου είπε ότι μετά τον τοκετό συνήθως συμβαίνει αυτό...ωχ λέω...

 

Όσον αφορά τον πόνο προσωπικά είχα μάθει να ζω με κράμπες δυνατές από τα 10 μου χρόνια που μου ήρθε η ''αγαπημένη'' (είχα πρώιμη εμμηναρχή) και από την εφηβεία και μετά έπαθα ανοσία στον πόνο,τον συνήθισα τόσο που πήγα να γεννήσω και η μαία μου είχε μείνει,μου έλεγε τώρα κάνεις μια πολύ δυνατή σύσπαση ''την νιώθεις?'' και της έλεγα 'ε εντάξει..και συνέχιζα να συζητάω μαζί της ....αλλά το καλό μετά τον τοκετό,δεν ξανάνιωσα τίποτα μόνο η ροή είναι ένα θέμα:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 9 months later...
  • 3 χρόνια μετά...

Γεια σας κορίτσια. Εγω γέννησα φυσιολογικά και θήλασα το μπεμπη μου... Και συνεχίζω μαζί με τις τροφές... Ο μπέμπης μου είναι 7.5 μηνών πλέον... Περίοδος μου ήρθε (νομίζω) πριν 3 μέρες αλλά πολυ μικρή ροή... Μερικές σταγόνες καθε μέρα.. Εχει συμβεί σε καμία αυτό? Εχω διαβάσει ότι στις περισσότερες η 1η περιοδος συνοδεύεται από μεγάλη ροή ή κανονική... 

Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2019 at 2:27 ΠΜ, Τίνα28 είπε:

Γεια σας κορίτσια. Εγω γέννησα φυσιολογικά και θήλασα το μπεμπη μου... Και συνεχίζω μαζί με τις τροφές... Ο μπέμπης μου είναι 7.5 μηνών πλέον... Περίοδος μου ήρθε (νομίζω) πριν 3 μέρες αλλά πολυ μικρή ροή... Μερικές σταγόνες καθε μέρα.. Εχει συμβεί σε καμία αυτό? Εχω διαβάσει ότι στις περισσότερες η 1η περιοδος συνοδεύεται από μεγάλη ροή ή κανονική... 

Τίνα να σου ζήσει ο μπέμπης σου!!! Εγώ δεν θήλασα οπότε η περίοδος μου ήρθε περίπου στις 40 μέρες. Θυμάμαι ότι η ροή ήταν κανονική. Μήπως δεν είναι περίοδος και είναι σημάδι εγκυμοσύνης; 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ... Δεν έχω ιδέα τι γίνεται... Πήρα τη γιατρό μου τηλέφωνο και μου είπε να περιμένουμε να δούμε πως θα εξελιχθεί... Βέβαια είναι και σε διακοπές τώρα... Αντε βγάλε άκρη... Τουλάχιστον εχω τον μικρό και ξεχνιέμαι... Περνάνε γρήγορα οι μέρες... 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Τίνα28 είπε:

Ευχαριστώ πολύ... Δεν έχω ιδέα τι γίνεται... Πήρα τη γιατρό μου τηλέφωνο και μου είπε να περιμένουμε να δούμε πως θα εξελιχθεί... Βέβαια είναι και σε διακοπές τώρα... Αντε βγάλε άκρη... Τουλάχιστον εχω τον μικρό και ξεχνιέμαι... Περνάνε γρήγορα οι μέρες... 

Οταν θηλαζεις η περιοδος μπορει να ειναι διαφορετικη, καθως οι ορμονες επηρεαζουν και τη διαρκεια και τη ροη. Μην αγχωνεσαι, πιθανοτατα δεν ειναι τιποτα σοβαρο. Βλεπεις πως θα εξελιχθει το θεμα αλλα αν ειναι λογω θηλασμου δεν χρειαζεται να κανεις κατι αν δεν θελεις να προσπαθησεις για δευτερο καποια στιγμη, απλα συνεχιζεις ως εχει. 

Δες κι εδω τα δικα μου "κατορθωματα" χαχα

κι εδω

 

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...