Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψάχνω για Βρεφονηπιακό Σταθμό στην Καλλιθέα - Βοήθεια


Recommended Posts

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Τη Μέλισσσα δεν την είδα. Έχω δει από Καλλιθέα το Νάπι - Νάπι (πολύ πρόχειρος μου φάνηκε), τα Χελιδόνια (μικρός, χωρίς εξωτερικούς χώρους, τη Ρετζέπη που επέλεξα και στέλνω το γιό μου εδώ κι ένα χρόνο και κάτι και από Ν. Σμύρνη την Άλκηστη ( μικρός, χωρίς εξωτερικούς χώρους), τη Φωλίστα(μεγάλος, απρόσωπος) και τα Κανούρια Μπαλόνια στο π. Φάληρο ( μου έπεφτε μακριά τελικά, 3/4 στο σχολικό θα ήταν). Όποιος θέλει κάτι παραπάνω για τη Ρετζέπη ευχαρίστως να πω την άποψή μου.

Επεξεργάστηκαν by koutavaki
απουσία λέξης
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Τη Μέλισσσα δεν την είδα. Έχω δει από Καλλιθέα το Νάπι - Νάπι (πολύ πρόχειρος μου φάνηκε), τα Χελιδόνια (μικρός, χωρίς εξωτερικούς χώρους, τη Ρετζέπη που επέλεξα και στέλνω το γιό μου εδώ κι ένα χρόνο και κάτι και από Ν. Σμύρνη την Άλκηστη ( μικρός, χωρίς εξωτερικούς χώρους), τη Φωλίστα(μεγάλος, απρόσωπος) και τα Κανούρια Μπαλόνια στο π. Φάληρο ( μου έπεφτε μακριά τελικά, 3/4 στο σχολικό θα ήταν). Όποιος θέλει κάτι παραπάνω για τη Ρετζέπη ευχαρίστως να πω την άποψή μου.

 

ΓΕΙΑ ΣΑΣ...

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΣΟΥ,ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ, ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΔΑΣΚΑΛΩΝ...

ΤΟΝ ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ, ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΠΑΛΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΡΟΥΜΦΑΚΙΑ,

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...

ΕΥΓΕΝΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω για εκεί που στέλνω το γιο μου καθως για τα άλλα ξ΄ρω όσα λένε στην ενημέρωση. Ο αριθμός των παιδιών είναι περίπου 20 παιδιά σε κάθε τάξη. Βέβαια τον περισσότερο καιρό δεν είναι και τα 20 γιατί κάποια είναι άρρωστα. Οι δασκάλες είναι κατηρτισμένες, νόμίζω όλες νηπιαγωγοί (και στα μικρότερα παιδιά). Γενικά είναι τυπικά ευγενικές. Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα κακής συμπεριφοράς, ίσως μόνο "χημείας" με το συγκεκριμένο παιδί. Σε κάθε τάξη μπαίνουν κι άλλοι, όπως δασκάλα μουσικής, γυμναστικής και αγγλικών. Υπάρχει πλούσιο παιδαγωγικό πρόγραμμα μάλλον υψηλών απιτήσεων από τα παιδιά. Είναι οργανωμένοι και κάπως απιτητικοί σε αυτά που περιμένουν από το παιδί. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι είναι παρκάρισμα παιδιού.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πω για εκεί που στέλνω το γιο μου καθως για τα άλλα ξ΄ρω όσα λένε στην ενημέρωση. Ο αριθμός των παιδιών είναι περίπου 20 παιδιά σε κάθε τάξη. Βέβαια τον περισσότερο καιρό δεν είναι και τα 20 γιατί κάποια είναι άρρωστα. Οι δασκάλες είναι κατηρτισμένες, νόμίζω όλες νηπιαγωγοί (και στα μικρότερα παιδιά). Γενικά είναι τυπικά ευγενικές. Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα κακής συμπεριφοράς, ίσως μόνο "χημείας" με το συγκεκριμένο παιδί. Σε κάθε τάξη μπαίνουν κι άλλοι, όπως δασκάλα μουσικής, γυμναστικής και αγγλικών. Υπάρχει πλούσιο παιδαγωγικό πρόγραμμα μάλλον υψηλών απιτήσεων από τα παιδιά. Είναι οργανωμένοι και κάπως απιτητικοί σε αυτά που περιμένουν από το παιδί. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι είναι παρκάρισμα παιδιού.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

 

koutavaki μου... Σ΄ευχαριστώ

Κάτι ακόμα να σε ρωτήσω... 20 παιδάκια είναι και στο μεταβρεφικό [2,5 χρονών] και με 1 μόνο δασκάλα?

Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος είναι παιδικός σταθμός και νηπιαγωγείο και δεν έχει βρεφικό τμήμα, δηλαδή δέχεται παιδάκια πάνω από 2,5 ετών, οπότε ναι έχουν μια δασκάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος είναι παιδικός σταθμός και νηπιαγωγείο και δεν έχει βρεφικό τμήμα, δηλαδή δέχεται παιδάκια πάνω από 2,5 ετών, οπότε ναι έχουν μια δασκάλα.

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ καλή μου...

Αμφιταλαντεύομαι μεταξύ αυτού του παιδικού[φοβερες εγκαταστάσεις, αυλη, ασφαλές κτιριο, ισόγειο] και του Καινούρια Μπαλόνια[μικρότερη αυλή, στεγάζονται σε όροφο τα πολύ μικρούλια, ακριβότερος, λιγότερα παιδια, πολύ ζεςτοί άνθρωποι]. Ελπίζω να επιλέξω το καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

πολύ ζεςτοί άνθρωποι].

Δεν ήθελα εξ αρχής να σε επηρεάσω. Παρ΄όλα αυτά μπαίνω στον πειρασμό. Δεν έχω τίποτα κακό να πω για τον συγκεκριμένο σταθμό που στέλνω ακόμα το παιδί μου. Όμως, αν υπήρχε δυνατότητα δεν θα τον επέλεγα ξανά. Θα προτιμούσα τις λιγότερο καλές εγκαταστάσεις και τους ζεστότερους ανθρώπους. Εμένα τα Καινούρια Μπαλόνια μου έπεφταν και κάπως μακρυά αλλιώς μου είχαν κάνει την ίδια εντύπωση. Όσο για τον όροφο πίστεψε το μόνο σου πρόβλημα δεν θα είναι αυτό. Θα έχεις δεκάδες άλλα . Άλλωστε κι εμένα στο προ νήπιο ήταν σε όροφο.

Και τώρα που πρέπει να έπιλέξω δημοτικό, στην περίπτωση που με τα νέα οικονομικά μέτρα μου βγαίνει ακόμα το ιδιωτικό (δεν το πολυβλέπω) θα προσπαθήσω να μην επηρεαστώ από την πρώτη εντύπωση που κάνουν οι καλές εγκατστάσεις, Εντάξει, δεν λέω να είναι τρώγλη, αλλά τα παιδιά δεν μεγαλώνουν με τις εγκαταστάσεις, αλλά με τους ανθρώπους.

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ που μπαίνεις στο κόπο να εκφράσεις την άποψη σου.

Μάλλον δεν εκφράστηκα σωστά. Γράφοντας φοβερές εγκαταστάσεις εννοούσα την τεράστια αυλή - κήπο και το μεγάλο και άνετο κτίριο που στεγάζονται τα μικρούλια.

Βλέπεις εγώ δε δουλεύω. Ο Γιωργάκης είναι μοναχοπαίδι, χωρίς ξαδερφάκια, παππούδες, γιαγιάδες κι ένα μπαμπά που λείπει συνέχεια.Θέλω λοιπόν να έρθει σε επαφή με παιδάκια για λίγες ώρες, να μπορέσει να μοιραστεί, να κοινωνικοποιηθεί σε ένα πιο οργανωμένο περιβάλλον από την παιδική χαρά.

Θέλω να τον προσέχουν, να τον αγκαλιάζουν, να τον αγαπούν. Δε με ενδιαφέρουν τα αγγλικά και οι περαιτέρω δραστηριότητες.

Διευκρινίζω... ότι δεν τις θεωρώ απαραίτητες για το δικό μου παιδί σ΄αυτή τη φάση. Άλλες είναι οι ανάγκες του...

Το συγκεκριμένο σταθμό τον απέρριψα τελικά εξαιτίας ενός γεγονότος που προέκυψε όταν πήγαμε εκεί με τον Γιωργάκη.

Επικοινώνησα με το ΧΑΜΟΓΕΛΟ, έχουν θέση, θα πάω την Τετάρτη το πρωί και θα αποφασίσω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά τον έγραψα στο ΧΑΜΟΓΕΛΟ, στο Παλαιό Φάληρο. Σήμερα πήγαμε για πρώτη φορά. Του άρεσε πολύ. Καθήσαμε 1 ώρα, μπήκε στην τάξη, έπαιξε στον κήπο και δεν ήθελε να φύγει. Ελπίζω να πάνε όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεται εναν παιδικό σταθμό στην καλλιθέα στην αραπακη αν είναι καλός; Σκέφτεται μια φίλη να στείλει τον γιο της και θα θέλαμε να μάθουμε πληροφορίες!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τον έγραψα στο ΧΑΜΟΓΕΛΟ, στο Παλαιό Φάληρο. Σήμερα πήγαμε για πρώτη φορά. Του άρεσε πολύ. Καθήσαμε 1 ώρα, μπήκε στην τάξη, έπαιξε στον κήπο και δεν ήθελε να φύγει. Ελπίζω να πάνε όλα καλά...

 

 

 

Γλυκές μανούλες που στέλνετε τα αγγελουδάκια σας στο ΧΑΜΟΓΕΛΟ [Παλαιό Φάληρο]...

Αν θέλετε, στείλτε μου π.μ. για να κανονίσουμε κάποια συνάντηση. Ο μικρούλης μου ξεκίνησε την προηγούμενη Πέμπτη στα μικρούλια με την κα Βάσω.

Ευχαριστώ...

ΕΥΓΕΝΙΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημερα, ο μικρος μου είναι 20 μηνων και βρισκομαι στην αναζητηση παιδικου σταθμου στην καλλιθεα.γνωριζει κανεις να μου συστησει καποιον καλο ή στην γυρω περιοχή?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Ο γιος μου πηγαίνει στην "Μάρη Ρετζέπη" στη Μενελάου από τότε που ήτανε 2,5 ετών. Φέτος θα πάει και νηπιαγωγείο και, ταυτόχρονα, θα πάει και η κόρη μου στο παιδικό τμήμα!!!

Έχει, νομίζω, τις καλύτερες εγκαταστάσεις από όλους τους σταθμούς στην περιοχή μας, μεγάλο κήπο, το προσωπικό είναι πολύ καλό, προσέχουν τα παιδιά και, τα μεγαλύτερα, τα πάνε πολλές εκδρομές και επισκέψεις. Και σε παιδοτόπους, αλλά και σε διάφορα ενδιαφέροντα σημεία: π.χ. φέτος πήγανε και είδανε το κρασί, το μέλι κλπ.

Τα κτίρια είναι καλοσυντηρημένα, οι αίθουσες ευάερες, ευήλιες, και ο γιος μου, ειδικά φέτος στεναχωριέται όταν δεν πηγαίνει. Να φανταστείς, τα Χριστούγεννα ήθελα να τον κρατήσω λίγο σπίτι, αλλά αρνήθηκε ο ίδιος!!!

Το μόνο που δεν μπορώ να σου κρίνω είναι ο μεσημεριανός ύπνος, μιας και ο γιος μου ποτέ δεν κοιμήθηκε εκεί!!!

 

Ίσως να φαίνεται λίγο ακριβός, αλλά, να σου πω την αλήθεια, πέτυχα μανούλα που πάει το παιδάκι της σε έναν άλλο σταθμό που δεν έχει καθόλου κήπο και που, προσωπικά, δεν θα πήγαινα ποτέ το παιδάκι μου (δεν αναφέρω περαιτέρω στοιχεία για να μην θεωρηθεί δυσφήμιση). Επειδή πάντοτε είχα την περιέργεια πόσο ζητάει, ρώτησα: η διαφορά τιμής δεν ήτανε καθόλου μεγάλη, τουλάχιστον για το τι προσφέρει ο καθένας...

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαριλινα καλημερα, επειδη αυριο εχω ραντεβου στο Ρεντζεπη και εχω πολυ αγχος γενικα με το θεμα του παιδικου μπορεις αν θες και σε πμ να μου πεις περιπου τιμη και οτι αλλη πληροφορια μπορεις για τον σταθμο αυτο.

Εχω δει το site τους και φαινεται παρα πολυ ωραιος , εχω ομως προβληματιστει γιατι εχω δεν να γραφουν και πολλα αρνητικα σχολια εδω τα οποια εχουν αφαιρεθει ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κοριτσια καλημερα, ψαχνω για παιδικο σταθμο για την κορη μου 3 ετων. Πηγα στην Ρεντζεπη και μου αρεσε αρκετα, στελνει καμια αυτον τον καιρο το παιδακι της να μου πει εντυπωσεις η αν πρεπει κατι να προσεξω? Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΠΗΓΕ ΠΕΡΥΣΙ ΣΤΗ ΜΑΓΙΑ ΜΕΛΛΙΣΣΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΕΣ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ.

ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΥΛΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΙΖΟΥΝΕ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ.

ΦΕΤΟΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΣΤΑΘΜΟΣ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΕΡΥΣΙ( ΣΤΗΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑ).

YXlxp3.png

 

 

 

Xwy7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΠΗΓΕ ΠΕΡΥΣΙ ΣΤΗ ΜΑΓΙΑ ΜΕΛΛΙΣΣΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΕΣ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ.

ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΥΛΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΙΖΟΥΝΕ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ.

ΦΕΤΟΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΣΤΑΘΜΟΣ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΕΡΥΣΙ( ΣΤΗΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑ).

 

Ευχαριστώ πολυ για την απαντηση σου, θα μπορουσες σε παρακαλω να μου στειλεις προσωπικο μηνυμα σε ποιον πατε τωρα για να τον αποφυγω?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα, ψαχνω για παιδικο σταθμο για την κορη μου 3 ετων. Πηγα στην Ρεντζεπη και μου αρεσε αρκετα, στελνει καμια αυτον τον καιρο το παιδακι της να μου πει εντυπωσεις η αν πρεπει κατι να προσεξω? Ευχαριστω πολυ!

Εγώ πάω τον γιό μου στις Μπουρμπουλήθρες και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Οι κοπέλες είναι πολύ καλές, κάνουν αρκετές δραστηριότητες και μένει ο σταθμός ανοιχτός και το απόγευμα για όποιες μαμάδες δουλεύουν απογεύματα.

Link to comment
Share on other sites

Queen 78 σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση, θα μπορουσες σε παρακαλω να μου στειλεις ενα προσωπικο μηνυμα με τις τιμες του σταθμου?Θα με βοηθουσε πολυ χιλια ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλημέρα σε όλες,

είμαι καινούργια στην παρέα σας και γράφτηκα για χάρη του 3ον μηνών γιού μου. 

Το θέμα είναι το κλασικό θέμα που απασχολεί όλες τις μανούλες που δεν έχουν βοήθεια .

Δυστυχώς του χρόνου θα πρέπει να τον γράψω σε κάποιο σταθμό. 

Θέλω λοιπόν εμπειρίες, αξιολογήσεις και φυσικά να μου προτείνετε εσείς που ήδη πάτε τα παιδάκια σας τον σταθμό. 

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...