Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ?


erma79

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!

ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ.

ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΔΙΚΛΙΝΟ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΣΚΕΠΣΕΙΣ. ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ . ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΝΩΝΙΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΝΑ ΜΕ ΔΟΥΝ. Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΗ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ. ΜΟΝΟ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ . ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΔΕΝ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΩ (ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΥΠΙΚΟ).ΕΜΑΘΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΕΙΣ ΜΑΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΦΥΓΩ ΜΕ ΤΡΟΠΟ?

ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ.:-P

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


χαιρομαι που υπαρχουν κιαλλες σαν και εμενα !!! Το ιδιο και εγω !!! Ειδικα με το θεμα συγγενων , εχω μεγαλο θεμα , γι'αυτο και πια δεν μιλαω με κανεναν , παρα μονο διατηρω σχεσεις με τους φιλους μου ! Για να αποφυγεις οσους περισσοτερους μπορεις :) θα μιλησεις με τους δικους σου και θα τους ξεκαθαρισεις πως αυτες τις μερες , επειδη μολις θα εχεις γεννησει , θελεις την ηρεμια σου , και οχι να ειδοποιησουν τους παντες για να ερθουν να σε δουν ! Αμα θελουν , αφου 40ντησεις ( βλακειες ) , θα μιλησετε στο τηλεφωνο και θααααα κανονισετε να βρεθειτε απο κοντα για να δουν το μωρο ! Εγω , επειδη ειμαι και ιδιορρυθμη , ετσι το εκανα , και βασικα μεχρι σημερα ( 4 μηνες μετα ) ακομα μιλαω με τους συγγενεις :) ! Τους απεφυγα σχεδον ολους ! Καποιους που ηρθαν στο νοσοκομειο , επειδη τους αντιπαθω , πρωτα απολα σχεδον δεν τους εδινα σημασια , γιατι ηταν και φιλοι μου εκει , και καποιους αλλους , επειδη δικλινο ζητησα , αλλα με εβαλαν σε δικλινα του 6ου τα οποια ηταν μονοκλινα , μολις ξεκιναγε το μωρο να γκρινιαζει , τους εβγαζα εξω , για να θηλασω και καλα ! Τελικα μετα απο ωρα , βαριοντουσαν και εφευγαν ! Δεν ειμαι αντικοινωνικη , ειμαι αντισυγγενικη :) Α ! Και οταν ερθει η ωρα της γεννας , προτιμησε να εισαι μονη σου στο νοσοκομειο , με τον αντρα σου ! Οταν γεννησεις , ας ερθουν και οι γονεις !

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: Τα καλά τα δικά μου θυμήθηκα εγώ! Φαντάσου με την κοιλιά τούρλα να τσακώνομαι με τη μάνα μου για αυτό το θέμα...εγώ να θέλω την ησυχία μου όταν με το καλό γεννούσα κι αυτή να μου καταμετράει τους πιθανούς επισκέπτες κι όλους όσους έπαιρναν τηλέφωνο εκείνες τις τελευταίες μέρες πριν να γεννήσω να ρωτάνε αν γέννησα για να έρθουν στο νοσοκομείο! Αποφάσισα αφού δεν έβγαζα άκρη να ακολουθήσω το εξής: "Ότι δεν μπορείς να αποφύγεις, απόλαυσέ το!" και έφτιαξα μάλιστα και μπομπονιεράκια σε ένα καλαθάκι για να κερνάω τον κόσμο.

Φυσικά ήμουν απόλυτα προετοιμασμένη για σπάσιμο κάθε φορά που θα ερχόταν κόσμος να τους διώχνω στο λεπτό για να θηλάσω το μωρό!!! :lol:

Τελικά η τύχη με ευνόησε και δεν ήρθε κανείς!!!! Γέννησα βλέπεις παραμονή του 15 Αύγουστου μετά μεσολαβούσε και Κυριακή και όλοι έλειπαν διακοπές!!! :lol:

Aκόμα έχω μπομπονιεράκια στο σπίτι!!! Γιατί μετά με τη δικαιολογία του θηλασμού τήρησα και τον σαραντισμό κι έτσι ζήτημα να ήρθαν και στο σπίτι 5-6 άνθρωποι!!!

Πότε γεννάς??? Μήπως πέφτει κι εσένα καμιά αργία εκεί κοντά??? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα !!! τελειο !!!! Τυχερη ησουν !!! Εγω , επειδη ειχα ηδη διαμαχες με αυτο το απαραδεκτο θεμα συγγενων , πριν καν παντρευτω , το ξεκαθαρισμα εγινε στον γαμο ;) και επειδη και ο αντρας μου ειναι ακριβως οπως και εγω σε αυτο ειδικα το θεμα , τα πραγματα ηταν απλα !!!! Απλα μερικες οικογενειες εχουν και καλους συγγενεις ! Τωρα στις δικες μας, εχουμε παρτον ενα και χτυπα τον στον αλλον !!!! Εγω μπηκα στο νοσοκομειο προγραμματισμενα . Ενιωθα τοσο τελεια που κανεις δεν ειναι απεξω να περιμενει !!! Δεν φανταζεσε ποσο ! Μεσα εγω , ο αντρας μου , η μαια μου και η γιατρος μου ! Γεννησαμε , και μολις τελειωσαν ολα , τοτε ειδοποιηθηκαν οι γονεις μας να ερθουν ! Και με ρεγουλα και αυτοι !

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν ειμαι η μονη και χαιρομαι γι'αυτο!Γεννησα τα διδυμακια πριν 1 μηνα

Οσοι λοιπόν μαθεναν για την γεννα φροντιζα να μαθουν ταυτοχρονα και ευγενικα οτι προτιμω να μην ερθουν στο μαιευτηριο, και με το καλο οταν σαραντισω θα ερθουν στο σπιτι.Τα καταφερα μια χαρα!Τωρα βεβαια να δω τι θα κανω που σε 10 μερες σαραντιζω και δεν θελω ακομη να ερθουν γιατι τα μωρα ειναι και προωρα

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ προγραμματισμένα κατέληξα για 10 Αυγούστου ήμουν, ο μπέμπης καραγούσταρε στην κοιλιά περιμέναμε...τπτ... Και μπήκα 14 δεν ήθελε να περιμένει κι άλλο ο γιατρός γιατί φαινόταν και μεγάλο το μωρό! Κι εμείς από σόι άλλο τίποτα! Έχω και τη μάνα μου τη θρήσκα! Kαι τι να πεις που γέννησα και σαρακοστή! Νηστεία!!! Και στα γενέθλια του μωρού θα δεις τι με περιμένει που δεν τρώνε παραμονή της Παναγίας! Εγώ θα φτιάχνω τούρτες και φαγητά κι η μάνα μου αρτοκλασίες!!! :lol: Άμα σου λέω... κάτι ήξερες κι εσύ κι εγώ που "ήμασταν υπερβολικές"! :lol:

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: Γιατί μετά με τη δικαιολογία του θηλασμού τήρησα και τον σαραντισμό κι έτσι ζήτημα να ήρθαν και στο σπίτι 5-6 άνθρωποι!!!

Π :lol:

 

Aυτό με το θηλασμό δεν είναι δικαιολογία αλλά η απόλυτη πραγματικότητα. Μέχρι τις σαράντα μέρες περίπου η λεχώνα με το θηλασμό κάνει τη μέρα νύχτα οπότε μπορεί να κοιμάται μόνο μία ώρα ή δίωρα όταν κοιμάται και το μωρό. Κοιμήθηκε το μωρό στις 8 το βράδυ, ξαπλώνει και αυτή καμιά ώρα να ξεκουραστεί όσο προλάβει γιατί η νύχτα μπροστά μπορεί να είναι ατελείωτη. Δεν μπορεί βράδυ να δέχεται επισκέπτες, να κερνάει καφέδες, να συμμαζεύει και μετά όταν αυτοί πάνε σπιτάκι τους να κοιμηθούν να ξεκινάει ο δικός της γολγοθάς του ξενυχτιού. Δεν θα αντέξει.

 

Erma 79, αν αποφασίσεις να θηλάσεις θέλεις ησυχία και ηρεμία και απόλυτη αφοσίωση στο μωρό για 40 μέρες. Εγώ αυτό εφάρμοσα και είπα και στα πεθερικά μου που έρχονταν απόγευμα μέρα παραμέρα να το κόψουν μέχρι να σαραντίσω. Θα το έλεγα και στους γονείς μου αλλά αυτοί δεν έρχονταν επισκέψεις γιατί μέναν από κάτω οπότε βλέπαν το μωρό έτσι κι αλλιώς.

 

Οπότε είναι μία λύση να σου έρθουν κάποιοι στην κλινική αφού θα πας σε δίκλινο και θα έχεις έτσι κι αλλιώς τη φασαρία από την άλλη κοπέλα. Μόνο προσοχή συννενοηθείτε λογικές ώρες γιατί μία φορά σε μένα μπήκα να κάνω μπάνιο 10 η ώρα το βράδυ με όλα τα σχετικά που έχει η λεχώνα και μπουκάρουν 4 ενήλικες και 4 μικρά από συγγενείς μου που πήγαιναν βόλτα στην παραλία, Ιούλιος γαρ. Αχ Θεέ μου!!!!

 

Αυτά έχω συμβουλέψει σε φίλες και γνωστές και με ευγνομωνούν. Κυρίως γιατί δεν πάτησε άνθρωπος στο σπίτι τους.

Link to comment
Share on other sites

θα τους πεις ευγενικοτατα , οχι τωρα ! αργοτερα , τα μωρακια ειναι προωρα και φοβαμαι για τις ιωσεις , για τα μικροβια κ.τ.λ. ! Επειδη τους συγγενεις δεν τους επιλεξαμε , δεν ειμαστε και αναγκασμενες να τους ανεχομαστε ! Οποιον θελουμε εμεις βαζουμε στο σπιτι μας , οχι οποιον θελουνε οι γονεις μας .

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν ειμαι η μονη και χαιρομαι γι'αυτο!Γεννησα τα διδυμακια πριν 1 μηνα

Οσοι λοιπόν μαθεναν για την γεννα φροντιζα να μαθουν ταυτοχρονα και ευγενικα οτι προτιμω να μην ερθουν στο μαιευτηριο, και με το καλο οταν σαραντισω θα ερθουν στο σπιτι.Τα καταφερα μια χαρα!Τωρα βεβαια να δω τι θα κανω που σε 10 μερες σαραντιζω και δεν θελω ακομη να ερθουν γιατι τα μωρα ειναι και προωρα

 

Μην ανησυχείς και μετά όλο και ξεχνάνε! Τη μια έχουν το ένα την άλλη το άλλο.... μέχρι να χρονίσουν θα σου έρχονται αργά και σταδιακά. Κάποιοι μάλιστα δε θα σου έρθουν και καθόλου! Άσε που με 2 μωρά και 2 "ουαααααα!!!" την κοπάνανε πιο εύκολα! Εμένα ο καλός μου ο μπέμπης τους τρόμαζε και τους έδιωχνε όλους. Σαν το αλάτι πίσω από την πόρτα λειτουργούσε!!!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

δεν εισαι καθολου υπερβολικη!!

κι εγω ειχα ολες τις επισκεψεις απο ασχετους και ανθρωπους που ουτε καν ξερω..και που ενω εγω μπορει να χα καποιες ενοχλησεις απο την καισαρικη η να χω τα ψυχολογικα μου στο κατω κατω επρεπε να τους ''υπομενω''.ελπιζω αυτη τη φορα να ναι καλυτερα τα πραγματα!!!

εγω θα λεγα απλα να παρεις το δικλινο σου και ασε τους υπολοιπους να λενε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aυτό με το θηλασμό δεν είναι δικαιολογία αλλά η απόλυτη πραγματικότητα. Μέχρι τις σαράντα μέρες περίπου η λεχώνα με το θηλασμό κάνει τη μέρα νύχτα οπότε μπορεί να κοιμάται μόνο μία ώρα ή δίωρα όταν κοιμάται και το μωρό. Κοιμήθηκε το μωρό στις 8 το βράδυ, ξαπλώνει και αυτή καμιά ώρα να ξεκουραστεί όσο προλάβει γιατί η νύχτα μπροστά μπορεί να είναι ατελείωτη. Δεν μπορεί βράδυ να δέχεται επισκέπτες, να κερνάει καφέδες, να συμμαζεύει και μετά όταν αυτοί πάνε σπιτάκι τους να κοιμηθούν να ξεκινάει ο δικός της γολγοθάς του ξενυχτιού. Δεν θα αντέξει.

 

Αν αποφασίσεις να θηλάσεις θέλεις ησυχία και ηρεμία και απόλυτη αφοσίωση στο μωρό για 40 μέρες. Εγώ αυτό εφάρμοσα και είπα και στα πεθερικά μου που έρχονταν απόγευμα μέρα παραμέρα να το κόψουν μέχρι να σαραντίσω. Θα το έλεγα και στους γονείς μου αλλά αυτοί δεν έρχονταν επισκέψεις γιατί μέναν από κάτω οπότε βλέπαν το μωρό έτσι κι αλλιώς.

 

Οπότε είναι μία λύση να σου έρθουν κάποιοι στην κλινική αφού θα πας σε δίκλινο και θα έχεις έτσι κι αλλιώς τη φασαρία από την άλλη κοπέλα. Μόνο προσοχή συννενοηθείτε λογικές ώρες γιατί μία φορά σε μένα μπήκα να κάνω μπάνιο 10 η ώρα το βράδυ με όλα τα σχετικά που έχει η λεχώνα και μπουκάρουν 4 ενήλικες και 4 μικρά από συγγενείς μου που πήγαιναν βόλτα στην παραλία, Ιούλιος γαρ. Αχ Θεέ μου!!!!

 

Αυτά έχω συμβουλέψει σε φίλες και γνωστές και με ευγνομωνούν. Κυρίως γιατί δεν πάτησε άνθρωπος στο σπίτι τους.

 

Συμφωνώ και μάλιστα το ίδιο λέω στις φίλες μου κι εγώ! Σκέψου ότι έχει γεννήσει μια φίλη μου, δεν έχει ακόμα σαραντήσει και θα πάω αύριο να της αφήσω ένα δώρο και θα φύγω επιτόπου. Της είπα να πει στον άντρα της να κάτσει στην πόρτα! Θα πάω αργότερα κάποια στιγμή να δω και το μωρό. Τώρα είναι κι αυτή με το βυζί όλη μέρα έξω!

Πάντως κι εγώ που δεν τους ήθελα είχα μερικούς πριν να σαραντήσω που ήρθαν και απροειδοποίητα... Δε θα ξεχάσω μία που μπούκαρε μάλιστα όταν θήλαζα και μου είπε μάλιστα "Δε νομίζω να με ντρέπεσαι!!!":shock:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ προγραμματισμένα κατέληξα για 10 Αυγούστου ήμουν, ο μπέμπης καραγούσταρε στην κοιλιά περιμέναμε...τπτ... Και μπήκα 14 δεν ήθελε να περιμένει κι άλλο ο γιατρός γιατί φαινόταν και μεγάλο το μωρό! Κι εμείς από σόι άλλο τίποτα! Έχω και τη μάνα μου τη θρήσκα! Kαι τι να πεις που γέννησα και σαρακοστή! Νηστεία!!! Και στα γενέθλια του μωρού θα δεις τι με περιμένει που δεν τρώνε παραμονή της Παναγίας! Εγώ θα φτιάχνω τούρτες και φαγητά κι η μάνα μου αρτοκλασίες!!! :lol: Άμα σου λέω... κάτι ήξερες κι εσύ κι εγώ που "ήμασταν υπερβολικές"! :lol:

 

αρτοκλασιες , χαχαχαχαχαχχαχαχα !!!! αμαν αυτη η θρησκεια !!! Καλε φτιαξε τις τουρτες σου εσυ , και χαρειτε το με το μωρακι σας !!! Οι αλλοι ας φανε λουκουμια :)

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites

αρτοκλασιες , χαχαχαχαχαχχαχαχα !!!! αμαν αυτη η θρησκεια !!! Καλε φτιαξε τις τουρτες σου εσυ , και χαρειτε το με το μωρακι σας !!! Οι αλλοι ας φανε λουκουμια :)

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol: Σωστή!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ που δεν τους ήθελα είχα μερικούς πριν να σαραντήσω που ήρθαν και απροειδοποίητα... Δε θα ξεχάσω μία που μπούκαρε μάλιστα όταν θήλαζα και μου είπε μάλιστα "Δε νομίζω να με ντρέπεσαι!!!":shock:

 

Καλά εγώ στο δεύτερο αντλούσα τις πρώτες δεκαπέντε μέρες, με δύο χοάνες:D:D ανά δίωρο. Σκέτη υπερπαραγωγή. Τότε είχα μετακομίσει πάνω από την πεθερά μου. Μία φορά χτύπησε την πόρτα όταν αντλούσα και έφυγε όπως ήρθε. Τους το πήγαινε κάτω ο άντρας μου το μωρό και εντάξει δεν πειράχτηκαν.

 

Erma79 μην τρομάζεις γλυκιά μου ιστορίες καθημερινής τρέλας λεχώνων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια, εγω γεννησα πριν οχτω ημερες και ολοι οσοι παιρνουν τηλεφωνο (μιλαμε για τριαντα τηλεφωνα την ημερα, οχι αστεια) μου λενε θελουμε να ερθουμε να δουμε και το μωρο..... και εγω τους λεω μετα τις σαραντα μερες . Δεν ειμαστε καλα, δεν το καταλαβαινουν? Τι να δουνε δηλαδη? Ενα νεογεννητο που θελει να θηλασει και να κοιμηθει? μια γυναικα που ειναι ταλαιπωρημενη? ή ενα σπιτι που γινεται χαμος? Ευτυχως ομως δε ντρεπομαι καθολου να τους το πω και ετσι βρισκω την ησυχια μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΑ ΛΕΤΕ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΜΟΝΗ !!!!

ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΖΩ.

ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΠΩΣ ΟΜΩΣ?ΑΣΕ ΠΟΥ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΕ ΛΕΕΙ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΚΑΝΟΝΙΖΕΤΑΙ.

ΑΦΟΥ ΘΑ ΘΥΛΑΣΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΧΩ ΛΟΓΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΓΑΖΩ ΕΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΝΩ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ.ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΝ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΛΕΩ.

ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ .Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΠΗΓΕ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ!!!ΤΗΣ ΚΑΚΟΦΑΝΗΚΕ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ!!!ΑΣΕ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΕΜΑΘΕ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΑΓΚΑΛΙΑΣΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΓΙΟ ΤΗΣ!!!ΕΑΝ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΩ ΘΑ ΤΗΣ ΕΛΕΓΑ ΕΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑΓΙΑ!!!!

ΑΥΤΑ.ΤΑ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΞΑΛΑΦΡΩΣΑ!!!

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΑ ΛΕΤΕ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΜΟΝΗ !!!!

ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΖΩ.

ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΠΩΣ ΟΜΩΣ?ΑΣΕ ΠΟΥ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΕ ΛΕΕΙ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΚΑΝΟΝΙΖΕΤΑΙ.

ΑΦΟΥ ΘΑ ΘΥΛΑΣΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΧΩ ΛΟΓΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΓΑΖΩ ΕΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΝΩ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ.ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΝ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΛΕΩ.

 

Ίδια περίπτωση είμαστε με το πρώτο μου. Με τα πεθερικά θα το ξεκόψεις. Καλύτερο ακόμη που το έκανα και εγώ να δέχεται η μαμά σου πεθερικά, συγγενείς και τοιαύτα και εσείς κανένα φίλο αλλά όχι καθημερινά. Με τον αποκλειστικό θηλασμό το ξενύχτι είναι ζόρι, δεν υπάρχει χρόνος για πολλές κοινωνικότητες. Θα έχεις και τα λόχεια, πονάκια. Τουλάχιστον τις δύο πρώτες εβδομάδες μη δέχεσαι κανέναν να δεις πώς πάτε.

 

Μπήκες στην ενότητα του θηλασμού; Ωποσδήποτε, και ότι πρόβλημα και δυσκολία έχεις μην το αφήσεις και ζητήσεις βοήθεια μετά από 20 μέρες. Αμέσως να στέλνεις μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Μην τα κανεις τραγικα στο μυαλο σου κ τσακωνεσαι σε αυτη την κατασταση.ολοι ρωτανε αλλα τελικα θα ερθουν οσοι πραγματικα ενδιαφερονται.τωρα αν μεσα σε αυτους ειναι καποιοι που δεν συμπαθεις κανε λιγο υπομονη κ βρες μια δικαιολογια του τυπου θελω να ταισω το παιδι η να κανω ενα μπανακι κ ξεφορτωσου τους.ειναι προτιμοτερο να ζοριστεις ενα μισαωρακι στο νοσοκομειο απο το να σου κουβαληθουν σπιτι με τις ωρες.Ασε που τουλαχιστον απο την δικη μου εμπειρια τοσες ωρες μεσα στο δωματιο μονη σου αναζητας εσυ να ερθει καποιος να σου κανει λιγο παρεα ,πολυ περισσοτερο που εισαι σε δικλινο κ δεν θα υπαρχουν πολλες κοπελες να κουβεντιασετε κ αν πεσεις κ σε καμια ξινη την εβαψες.εγω ειχα συνεχεια το παιδι διπλα μου .ηταν 4κλινο αλλα με 3 κοπελες απο τις οποιες με την μια μιλαγαμε κ παρολα αυτα περιμενα καθε απογευμα να δω ποιος θα ερθει παρολο που τους ειχα πει να μην ερθουν λογο εξαρσης γριππης.τις 2 τελευταιες μερες μειναμε εγω κ αλλη μια η οποια ολη μερα εκλεινε την κουρτινα απο το κομπλεξ της ,τα επαιξα τελειως!

Link to comment
Share on other sites

Ωποσδήποτε, και ότι πρόβλημα και δυσκολία έχεις μην το αφήσεις και ζητήσεις βοήθεια μετά από 20 μέρες. Αμέσως να στέλνεις μήνυμα.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ. εαν χρεαιστώ κατι θα σου στείλω μήνυμα.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

με το καλο να ερθει το μωρακι σου και θα δεις πως ειναι ολα πιο απλα και ευκολα.

εγω στο μαιευτηριο εμεινα την τελευταια μερα μονη μου (ειχε φυγει η διπλανη μου), οι γονεις μας δεν ηρθαν ξανα, ετοιμαζαν και το σπιτι (κολοκυθια... ολα μες τη μεση ηταν, αλλα ηταν και οι γιαγιαδες μπερδεμενες), ο αντρας μου εκατσε μαζι μου για να μην βαριεμαι γιατι και το μωρο "εκανε λαμπα" λογω ικτερου. δηλ πολυ βαρεμαρα, μακαρι να ειχε ξαναρθει καποιος, αλλα ειχαν περασει οι παντες τις 2 πρωτες μερες. ειναι ωραια πραγματα αυτα, θα τα θυμασαι με χαμογελο. ετσι νομιζω εγω.

μολις σαραντισαμε πηγαμε στο εξοχικο και ειχαμε 2η παρελαση. ολα καλα γιατι και ο κοσμος καταλαβαινει και δεν γινονται ενοχλητικοι.

με το καλο και μην χαλιεσαι προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εξαρταται απο τους συγγενεις και φιλους ! Το ποσο διακριτικοι ειναι ! αν δεν ειναι , και χτυπησουν απλα ενα κουδουνι , απλα δεν ανοιγεις ! Υπαρχουν παντα και γαιδουρακια !!! Με το καλο , και μην σκεφτεσε τους αλλους και χαλιεσε ! Οτι θελεις εσυ θα κανεις ! Δικια σου οικογενεις ειναι , εσυ και ο αντρας σου κανετε κουμαντο στο σπιτικο σας ! Γι'αυτο ντιλιτ !

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω είναι καλυτερα να δέχεσαι κόσμο στο μαιευτήριο, παρά μετά να σου έρχονται όλοι σπίτι, έστω και μετα τις 40 μέρες. Στο μαιευτήριο δεν με πείραζε να έρθουν, αλλά στο σπίτι δεν ήθελα κανέναν... Με είχαν πρήξει όμως από την πρώτη εβδομάδα πολλοί και αναγκαζόμουν να αρνούμαι συνέχεια... Ξεχνούν ότι στο σπίτι η λεχώνα δεν έχει τη βοήθεια των νοσοκόμων-μαιών. έχει την κούραση και την αυπνία, έχει τις δουλειές του σπιτιού... ε, δεν θα έχω και τον κάθε άσχετο να έρχεται για καφέ...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...