Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δανεικα και αγυριστα


Recommended Posts

Εύχομαι όσα μας λες να είναι κύημα φαντασίας.

 

Αν όμως δεν είναι, τότε εύχομαι να πάρετε στα σοβαρά το ρόλο σας.

Αν ούτε αυτό γίνεται, τότε εύχομαι να έχετε και οι δύο σας καλούς γείτονες...

... που να έχουν τα κότσια να πάρουν την Πρόνοια...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εύχομαι όσα μας λες να είναι κύημα φαντασίας.

 

Αν όμως δεν είναι, τότε εύχομαι να πάρετε στα σοβαρά το ρόλο σας.

Αν ούτε αυτό γίνεται, τότε εύχομαι να έχετε και οι δύο σας καλούς γείτονες...

... που να έχουν τα κότσια να πάρουν την Πρόνοια...

 

Αυτό.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Αν σε αυτή την κατάσταση

 

η αληθεια ειναι οτι τα δικα του παιδια πολλες φορες δεν εχουν να φανε ειναι λεπτα κ ταλαιπορημενα.ενω τα δικα μ αφρατα αφρατα.

 

η αντίδρασή σου είναι αυτή

 

βασικα δεν μου αρεσε αν τα λευτα αυτα τα εδωσε γα τα παιδια

 

τότε η λύση είναι μία

 

Αν ούτε αυτό γίνεται, τότε εύχομαι να έχετε και οι δύο σας καλούς γείτονες...

... που να έχουν τα κότσια να πάρουν την Πρόνοια...

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

βρε πιστεψετε οτι θελετε.αναγκαζετε τον κοσμο να μην θελει να ξαναγραψει εδω.

τα λευτα αυτα τα εδωσα για αλλον λογο κ οχι για τ απαιδια του.

ναι ας παρουν οι γειτωνες της προιν του την προνοια γτ εχει παρατημενα τα παιδια της.εγω τα δικα μου τα εχω και ταισμενα και καθαρα και κοντα μου συνεχεια.δεν τα παραταω στου προιν αντρα μου την γυναικα.

οσο για τα 10 ευρω δεν ειναι δουλεμενα μου ειναι των γονιων μου.αυτος ειναι υποευθυνος για τα ποαιδια του δεν θα του τα ταιζω εγω.τα λιπαμαι πολυ αλλα δεν μπορω να κανω κατι ειμαι ανεργη κ εγω.

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι όσα μας λες να είναι κύημα φαντασίας.

 

Αν όμως δεν είναι, τότε εύχομαι να πάρετε στα σοβαρά το ρόλο σας.

Αν ούτε αυτό γίνεται, τότε εύχομαι να έχετε και οι δύο σας καλούς γείτονες...

... που να έχουν τα κότσια να πάρουν την Πρόνοια...

Πες τα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν ήμουν άνεργη και εγώ με βοηθουσανε οι γονείς μου οικονομικά όσο μπορούσανε αλλά τα λεφτά αυτά πηγαίνανε στον ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ προϋπολογισμό λογαριασμοί, σούπερ μάρκετ και τα λοιπά. Δε τα κράταγα εγώ και "δανειζα" τον άντρα μου ή του έδινα χαρτζιλικι γιατί αυτό είναι οικογένεια, δικά μας και όχι δικό μου δικό σου πόσο μάλλον όταν μιλάμε και για ανθρώπινες ζωές.

Για αυτό και ΔΕΝ έκανα άλλο παιδί γιατί δεν ήθελα να το συντηρούν και οι γονείς μου, δεν το αισθανόμουν σωστό.

 

Τώρα για τα σπίτια, τα κιλά, τα παιδιά, το σεξ που παρόλα αυτά είναι φοβερό (δεν έχω λόγια δηλαδή) δεν έχω να πω τίποτα.... Και μένα λίγο ψεύτικα μου ακούγονται, ή για να είμαι ειλικρινής μακάρι να είναι ψεύτικα και να μην ισχύουν τέτοια πράγματα....

 

Όπως και να έχει τα ήξερες όλα από πριν, δεν σε κοροιδεψε κιόλας το κελεπουρι σου

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνετε τώρα γιατί χρειαζόμαστε κοινωνικούς λειτουργούς στα σχολεία. Υπάρχουν περιοχές που αυτές οι περιπτώσεις είναι ψωμοτύρι και όχι τρολιά.

 

Κούκλα βρες δουλειά. Κι αν ο τύπος δε θέλει να δουλέψει στειλ' τον στη μαμά του, στην πρώην του όπου θέλει ας πάει. Δικαιολογίες τέλος. Για όλους.

 

Α και απευθύνσου στις κοινωνικές υπηρεσίες του δήμου σου, πριν σε προλάβει το σχολείο των παιδιών σου. Θα σε βοηθήσουν να βάλεις μια τάξη.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνετε τώρα γιατί χρειαζόμαστε κοινωνικούς λειτουργούς στα σχολεία. Υπάρχουν περιοχές που αυτές οι περιπτώσεις είναι ψωμοτύρι και όχι τρολιά.

 

Κούκλα βρες δουλειά. Κι αν ο τύπος δε θέλει να δουλέψει στειλ' τον στη μαμά του, στην πρώην του όπου θέλει ας πάει. Δικαιολογίες τέλος. Για όλους.

 

Α και απευθύνσου στις κοινωνικές υπηρεσίες του δήμου σου, πριν σε προλάβει το σχολείο των παιδιών σου. Θα σε βοηθήσουν να βάλεις μια τάξη.

 

Ενα παιδι εχω π παει σχολειο στην εκτη ταξη κ πιοε δεν ειχα προβληματα.λατρευι την αδερφουλα του πολυ.

Θα βρω εγω δουλεια να βρει κ η προιν να τους ταιζουμε ολους

Link to comment
Share on other sites

και μαλλον καταλαβατε λαθος.επειδη εχω το μωρο κ ελαχιστο χρονο γραφω γρηγορα χωρις να σκεφτω καλα τι γραφω.τα παιδια του αντρα μου δεν μενουν μαζι μας αλλα εμ την προιν.και αυτη απο οτι ξερω θα τα παρατησει στον αντρα μ και θα φυγει εξωτερικο και ολη την βδομαδα του τα δινει να τα ξεφορτονετε .εδω σπιτι μου ειναι παρακσευη σαββατο κυριακη μονο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από δω και πέρα ο άντρας σου θα έχει υπό την ευθύνη του τα δικά του παιδιά. Και θα ζείτε σε δυο ξεχωριστά σπίτια ο καθένας με τα παιδιά του. Τα οποία θα φροντίζει ο καθένας χώρια. Και θα ζείτε στο ίδιο σπίτι τρεις μέρες την εβδομάδα.

 

Πάρε τηλέφωνο την Τρίτη το πρωί στις κοινωνικές υπηρεσίες του δήμου σου και κλείσε ρ/β για όσο πιο σύντομα γίνεται. Αυτή τη στιγμή κανένα από τα παιδιά δε βρίσκεται σε σταθερές και ασφαλείς συνθήκες. Μπορεί να καλύπτονται οι βασικές ανάγκες της τροφής (για τα δικά σου τουλάχιστον) και της στέγης, αλλά δεν καλύπτεται καμιά από τις υπόλοιπες.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kατερινα αν νιωθεις προσβεβλημενη, σου ζητω συγνωμη, τουλαχιστον για το δικο μου σχολιο. Οι κοπελες ομως εδω σου προτεινουν βοηθεια που μπορει να βελτιωσει τις συνθηκες ζωης σου και να μην ζοριζεστε τοσο. Αυτο δεν ειναι κακο, ουτε προσβλητικο. Στη θεση σου θα λειτουργουσα οπως μου προτεινεται, ειναι για το καλο σου και το καλο της οικογενειας σου.

Link to comment
Share on other sites

εχω πάθει σοκ με αυτά που διαβάζω. κατερίνα ο άντρας σου δεν είναι μόνος του, έχει δύο παιδιά που πάνε πακέτο με αυτόν, όσο και να μη σου αρεσει. δε θέλει να δουλέψει και αν θέλεις να είσαστε μαζί, πρέπει να κάνεις κάτι γι αυτό, δηλαδή να συνησφέρεις εσύ στην οικογένεια. γιατί όταν έχει κανείς οικογένεια, σύνθετη η μη, δε δανείζει, αλλά συνεισφέρει.

Για τα παιδιά του πραγματικά λυπάμαι και στεναχωριέμαι. μακάρι να ήμουν εγώ η μητριά τους να τους προσφέρω την αγάπη και τα αγαθα που τους λείπουν.

Η κατάστασή σου δεν αποτελεί δικαιολογία για την απάνθρωπη και παράλογή στάση σου. και τη δική σου και του άντρα σου. περίμενες να μπεις εδώ και να σου πούνε δίκιο έχεις?φυσικά και η κατασταση που περιγράΦΕΙς χρειαζεται την παρέμβαση της πρόνοιας.

αφού δε θέλεις να τα αναλάβεις και βλέπεις πώς τα παιδιά του πεινάνε, γιατί δεν κάνεις το απειροελάχιστο που μπορείς? να τα δώσεις σε κάποιο ίδρυμα ώστε να μην τους λείπει η τροφή και η στέγη τουλάχιστον, και ίσως μία μέρα να βρουν ένα πραγματικό σπιτικό?

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

εχω πάθει σοκ με αυτά που διαβάζω. κατερίνα ο άντρας σου δεν είναι μόνος του, έχει δύο παιδιά που πάνε πακέτο με αυτόν, όσο και να μη σου αρεσει. δε θέλει να δουλέψει και αν θέλεις να είσαστε μαζί, πρέπει να κάνεις κάτι γι αυτό, δηλαδή να συνησφέρεις εσύ στην οικογένεια. γιατί όταν έχει κανείς οικογένεια, σύνθετη η μη, δε δανείζει, αλλά συνεισφέρει.

Για τα παιδιά του πραγματικά λυπάμαι και στεναχωριέμαι. μακάρι να ήμουν εγώ η μητριά τους να τους προσφέρω την αγάπη και τα αγαθα που τους λείπουν.

Η κατάστασή σου δεν αποτελεί δικαιολογία για την απάνθρωπη και παράλογή στάση σου. και τη δική σου και του άντρα σου. περίμενες να μπεις εδώ και να σου πούνε δίκιο έχεις?φυσικά και η κατασταση που περιγράΦΕΙς χρειαζεται την παρέμβαση της πρόνοιας.

αφού δε θέλεις να τα αναλάβεις και βλέπεις πώς τα παιδιά του πεινάνε, γιατί δεν κάνεις το απειροελάχιστο που μπορείς? να τα δώσεις σε κάποιο ίδρυμα ώστε να μην τους λείπει η τροφή και η στέγη τουλάχιστον, και ίσως μία μέρα να βρουν ένα πραγματικό σπιτικό?

 

 

EXOYN MANA1!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχουν... και πατέρα!

 

Δε φαντάζομαι με τη στάση σου να υπαγορεύεις στον ΠΑΤΕΡΑ να μη φροντίσει τα παιδιά του! Και η φροντίδα δεν είναι με το χρονόμετρο.

 

Κι αν θες να χωρίσεις πατέρα από τα παιδιά του... η θέση σου είναι δεινή.

 

Πραγματικά, κάνε ένα δώρο και στα 4 παιδιά και στον σύζυγο και σε σένα: Μίλα με Πρόνοια.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι όσα μας λες να είναι κύημα φαντασίας.

 

Αν όμως δεν είναι, τότε εύχομαι να πάρετε στα σοβαρά το ρόλο σας.

Αν ούτε αυτό γίνεται, τότε εύχομαι να έχετε και οι δύο σας καλούς γείτονες...

... που να έχουν τα κότσια να πάρουν την Πρόνοια...

 

 

Aυτό ακριβως σκεφτηκα και εγω διαβάζοντας τα μηνύματα της.

Μόνο που οι γείτονες θα πρέπει να καλέσουν το χαμόγελό και όχι την Πρόνοια, και δεν χρειάζονται τόσο μεγάλα κότσια, ανώνυμα γίνονται όλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή από δω και πέρα ο άντρας σου θα έχει υπό την ευθύνη του τα δικά του παιδιά. Και θα ζείτε σε δυο ξεχωριστά σπίτια ο καθένας με τα παιδιά του. Τα οποία θα φροντίζει ο καθένας χώρια. Και θα ζείτε στο ίδιο σπίτι τρεις μέρες την εβδομάδα.

 

Πάρε τηλέφωνο την Τρίτη το πρωί στις κοινωνικές υπηρεσίες του δήμου σου και κλείσε ρ/β για όσο πιο σύντομα γίνεται. Αυτή τη στιγμή κανένα από τα παιδιά δε βρίσκεται σε σταθερές και ασφαλείς συνθήκες. Μπορεί να καλύπτονται οι βασικές ανάγκες της τροφής (για τα δικά σου τουλάχιστον) και της στέγης, αλλά δεν καλύπτεται καμιά από τις υπόλοιπες.

 

 

Αχ δυστυχως οι μόνες κοινωνικες υπηρεσιες του δήμου είναι τα Βοήθεια στο σπίτι, που θα καλέσουν το χαμόγελό, (είμαι του επαγγέλματος γιαυτο το ξέρω καλά), πρεπει η κοπέλα άμεσα να το κάνει και να ερθει μια κοινωνική λειτουργός να τους δει απο κοντά

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το δήμο. Έχω υπόψιν μου δυο δήμους της Ευρύτερης Περιοχής του Πειραιά και έναν των Νοτίων Προαστείων που έχουν καλή οργάνωση. Τουλάχιστον όταν τους αναζητήσαμε από σχολεία βρήκαμε ανταπόκριση.

Έστω να επικοινωνήσει με το χαμόγελο. Όλοι χρειάζονται βοήθεια....

 

Το μεγάλο παιδί μπαίνει στην εφηβεία...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχουν... και πατέρα!

 

Δε φαντάζομαι με τη στάση σου να υπαγορεύεις στον ΠΑΤΕΡΑ να μη φροντίσει τα παιδιά του! Και η φροντίδα δεν είναι με το χρονόμετρο.

 

Κι αν θες να χωρίσεις πατέρα από τα παιδιά του... η θέση σου είναι δεινή.

 

Πραγματικά, κάνε ένα δώρο και στα 4 παιδιά και στον σύζυγο και σε σένα: Μίλα με Πρόνοια.

Εννοειται οτι με την σταση της οχι μονο υπαγορευει αλλα απαγορευει να φροντισει ο πατερας τα παιδια του. Το εχει δηλωσει εδω και αρκετους μηνες. Ολα τα αλλα, συγνωμη αλλα επιτρεψτε μου να μην τα πιστευω... Ειλικρινα λυπαμαι αυτα τα παιδια.. και τα 4!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι εγώ προσωπικά δε σε καταδικάζω. Ξέρω καλά ότι βλέπεις τα πράγματα βουνό. Μία λύση έχεις κι αυτή είναι να ζητήσεις βοήθεια από ανθρώπους που θα σε βοηθήσουν να βάλεις τα πράγματα σε τάξη.

 

Αν δεν το κάνεις όμως και περιμένεις να λυθούν τα προβλήματα μόνα τους την πατήσατε όλοι μαζί.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλο ειναι να μην την αποπαιρνουμε. Πρεπει η ιδια να καταλαβει το συμφερον της και να αναλαβει δραση. Κατερινουλα οι κοπελες σου προτειναν την Προνοια οχι γιατι σε κρινουν ως ανικανη μαμα αλλα ως μια μαμα με πολλα προβληματα. Δεν θελεις λιγο να ανακουφιστεις; Δεν θελεις καποιος να σε νιωσει τι τραβας; Δεν θελεις να βρεθουν λυσεις για τα πρακτικα ζητηματα που αντιμετωπιζεις; Ψαξτο καλυτερα, για ολα υπαρχουν λυσεις, μπορει να δεις βελτιωση. Και να σου πω κατι; Αν λυσεις δυο τρια πρακτικα και ο αντρας σου θα αισθανθει καλυτερα, οφελος θα ειναι για τη σχεση σας...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλο ειναι να μην την αποπαιρνουμε. Πρεπει η ιδια να καταλαβει το συμφερον της και να αναλαβει δραση. Κατερινουλα οι κοπελες σου προτειναν την Προνοια οχι γιατι σε κρινουν ως ανικανη μαμα αλλα ως μια μαμα με πολλα προβληματα. Δεν θελεις λιγο να ανακουφιστεις; Δεν θελεις καποιος να σε νιωσει τι τραβας; Δεν θελεις να βρεθουν λυσεις για τα πρακτικα ζητηματα που αντιμετωπιζεις; Ψαξτο καλυτερα, για ολα υπαρχουν λυσεις, μπορει να δεις βελτιωση. Και να σου πω κατι; Αν λυσεις δυο τρια πρακτικα και ο αντρας σου θα αισθανθει καλυτερα, οφελος θα ειναι για τη σχεση σας...

 

Αυτό. Συμφωνώ.

 

Κατερίνα οι υπηρεσίες αυτές υπάρχουν για να υποστηρίξουν ανθρώπους που η ζωή τους τα φερε δύσκολα και μόνοι τους δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα. Κάτι τέτοιο μπορεί να συμβεί στον καθένα, γιατί το πού γεννιόμαστε και σε ποιες συνθήκες δεν το διαλέγουμε.

 

Από κει και πέρα μπορούμε να κάτσουμε και να στεναχωριόμαστε για όλα όσα συμβαίνουν ή να σηκώσουμε τα μανίκια και να πιάσουμε δουλειά. Οι άνθρωποι που βρίσκονται σε αυτές τις υπηρεσίες έχουν τη γνώση να σε καθοδηγήσουν ώστε ο κόπος σου να μην πηγαίνει χαμένος.

 

 

Παλιά το ζήτημα ήταν πώς θα κατηγορήσουν τη μάνα. Τώρα η επιστήμη έχει αλλάξει και όλοι ξέρουν ότι το ζήτημα είναι πως θα υποστηριχθεί η οικογένεια, γιατί έτσι έχει όφελος και η οικογένεια και η κοινωνία. Και στην τελική είναι σπουδαία μια γυναίκα που αναλαμβάνει να φτιάξει τη ζωή οχτώ ανθρώπων (δυο οι γονείς σου, δυο τα παιδιά σου, δυο τα παιδιά του άντρα σου και δυο εσείς ως ζευγάρι) ακόμη κι αν δεν έχει εκείνη την αποκλειστική ευθύνη τους. Γιατί κανείς δεν πρεπει να είναι δυστυχισμένος.

 

Εγώ ό,τι είχα να πω το είπα. Εύχομαι γρήγορη και καλή έκβαση στην κατάσταση.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Απομακρύνθηκαν κάποιες δημοσιεύσειες εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=141685

 

Ένας από τους κανόνες του φόρουμ της ΕΕΕΓ είναι και ο εξής:

Εάν αισθάνεστε ότι δεν μπορείτε να απαντήσετε με τρόπο κόσμιο/ευγενικό,

την/τον θεματοθέτρια/-η, ή σε ειρωνική δημοσίευση κάντε αναφορά δημοσίευσης ή παρακαλούμε να απέχετε από την συγκεκριμένη συζήτηση.

Δεν επιτρέπονται ειρωνικές δημοσιεύσεις και τα μέλη ειδοποιούνται για τον συγκεκριμένο κανόνα μέσω πμ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...