Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ OTRIVIN


Recommended Posts

:confused:Κορίτσια έχω μπερδευτεί και προβληματιστεί. Τώρα που ο μικρός είναι μπουκωμένος του βάζω συνεχώς ορούς στη μυτούλα. Το βράδυ όμως είναι τόσο πολύ που ροχαλίζει και πετάγεται γιατί πνίγεται.

 

Η παιδίατρός μου που φυσικά της έχω εμπιστοσύνη μου έχει πεί να του βάζω τα βράδια otrivin για να μπορεί να κοιμάται και φυσικά πολλούς ορούς.

 

Εχτές λοιπόν που τον πήγα να τον ακροαστούν στην ευρωκλινική μου είπε ο εφημερεύον γιατρός να μην του βάζω otrivin αλλά μόνο ορό και otrisalin.

 

Στεναχωρήθηκα και τη νύχτα είπα να μην του βάλω και το παιδί κόντεψε να πνιγεί από το μπούκωμα.Τελικά του έβαλα. Μόνο έτσι κοιμήθηκε 1-2 ώρες. Τι να κάνω βρε κορίτσια αφου με τον ορό δεν ξεμπουκώνει απλά καθαρίζει.

 

Μου έχει πεί η παιδίατρός μου ότι η αλόγιστη χρήση δεν κάνει καλό. Αν του βάζω για λίγες μέρες (όχι πάνω από 5) δεν παθαίνει τίποτα. Εντωμεταξύ για το otrisalin μου έχει πεί όχι. Μόνο ορούς μου έχει πεί και otrivin τη νύχτα.

Κάθε παιδίατρος λέει άλλα.

 

Ποιά είναι η γνώμα σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ο δικος μου παιδιατρος μου ειχε πει να ξεπλενω με ορο οσο πιο συχνα μπορω κ συγκεκριμενα να "μη το λυπαμαι".μου εδειξε εναν τροπο με 20αρα συριγγα,το παιδι καθιστο (εγω τα εβαζα στο καρεκλακι του φαγητου) μια μεγαλη πετσετα γυρω απο το λαιμο (οπως στο κομμωτηριο) κ με το ενα χερι κρατας το κεφαλι ακινητο απο το μετωπο κ πατας τη συριγγα.μεχρι να φυγουν ολες οι μυξουλες.δεν ειναι το πιο ευκολο πραγμα,ουτε ειναι ευχαριστο για το παιδι,αλλα ειναι αποτελεσματικο,κ σιγουρα καλυτερο απο το να μπουκωνει το παιδι κ να μπλεξεις με ωτιτιδες.εστειλα κ τα δυο παιδια τα μεγαλα στον παιδικο φετος (ηταν 11 μηνων κ 25 αντιστοιχα) κ οπως καταλαβαινεις δεν μας γλιτωσε καμια ιωση.ειμασταν απο το νοεμβριο ως τον απριλιο με μυξες...επισης για τη νυχτα μου ειχε πει 4 σταγονες otrivin μεσα στον ορο.αγοραζα ορο του λιτρου που ειναι πιο φτηνος κ κανει την ιδια δουλεια με τις αμπουλες.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Το Οτριβίν όντως δεν είναι ό,τι καλύτερο! Αλλά καλό είναι να σταθμίζουμε τα οφέλη και τις ζημιές πριν αποφασίσουμε για κάτι. Είναι χειρότερο να μην μπορεί να αναπνεύσει το παιδάκι σου από το να του βάλεις λίγες σταγόνες Οτριβίν. Η κατάχρηση είναι αυτή που βλάπτει όχι η χρήση!

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από εμένα. εμείς το μπούκωμα το αντιμετωπίζουμε μονάχα με φυσιολογικό ορό στην μυτούλα κάθε 2 ώρες με σύρριγγα. Πίστεψέ με είναι πολύ αποτελεσματικό... ούτε otrivin ούτε αντιβίωση ούτε τίποτα... μονάχα ορό και το έχουμε κάνει παιχνιδάκι...βλέπε... έλα στο καθρέπτη να δεις πως τρέχει το νεράκι από την μυτούλα και παράλληλα ανοιχτή η βρύση...

περαστικά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις. Και εγώ αυτό κάνω με τον ορό,καθιστο με σύριγγα και το κλαμα πάει σύννεφο!Αυτό θα κάνω την ημέρα ορούς και τη νύχτα όταν είναι πολύ μπουκωμένος οτριβιν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...