Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΞΑΦΝΙΚΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΜΕ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΦΑΓΗΤΟ


Recommended Posts

ήθελα τα φώτα σας σε κάτι!

είναι 2 βδομάδες περίπου, μόλις δηλαδή έγινε 1 έτους η μικρούλα μου, που παρατήρησα ότι ενώ μέχρι τότε έτρωγε το μεσημεριανό της πολύ εύκολα, ξαφνικά έχει παρουσιάσει μεγάλη δυσκολία, ακόμη και τα φαγητά που της άρεσαν θεωρητικά πάντα, κρετάκι με πατατα ας πούμε, δυσκολεύεται..σήμερα της είχα κάνει γιουβαρελάκια, και επίσης δυσκολα πολύ τα έφαγε, και μάλιστα με τρικ, πάντα με λίγο τυράκι στο κουτάλι..αλλιώς ούτε να τα δει...νόμιζα ότι βαρέθηκε τα αλεσμένα, αλλά μάλλον δεν φ αίει αυτό...κατά τα άλλα, τρώει τα φρούτα το πρωί, μπισκοτάκια το απόγευμα και πολύ πολύ γάλα...αλλά γενικά τις στερεές τροφές δυσκολεύεται...έχει κανένας παρόμοια εμπειρία ξαφνική τέτοια?

 

κάναμε και γενικές προληπτικές εξετάσεις όλα μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν κατάλαβα... :roll:

Τρώει αλεσμένα ή όχι;

Τρώει λιγότερο ή αρνείται τελείως να φάει μεσημεριανό;

Μετά το χρόνο συχνά η όρεξη μειώνεται

Αν έχει αρχίσει να τρώει μη αλεσμένα πρόσφατα πρέπει να περιμένεις ότι θα τρώει λιγότερο και θα κάνει και περισσσότερη ώρα μέχρι να συνηθίσει να μασάει καλά. Επίσης οι προτιμήσεις αλλάζουν όταν τρώνε τις τροφές μια-μια και όχι ανακατεμένες.

Και η ζέστη σίγουρα επηρεάζει την όρεξη.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα... :roll:

Τρώει αλεσμένα ή όχι;

Τρώει λιγότερο ή αρνείται τελείως να φάει μεσημεριανό;

quote]

 

καλημέρα!!δεν μπορώ να καταλάβω τί θέλει η μικρούλα μου..προσπαθώ να της δώσω μη αλεσμένα (ότι μπορώ, π.χ. το μοσχάρι δεν γίνεται να μη το αλέσω...) αλλά πάλι δεν τρώει.. της δίνω αλεσμένα επίσης..τρώει 2 μπουκιές και γυρίζει το κεφάλι... το παράγοξο είναι ότι μόλις της κόψω κομματάκια τυράκι τα τρώει.. μπορεί να τρώει όμως μονο τυρί??τελοσπάντων, ίσως είναι φάση...θα περιμένω με υπομονή και προσπάθεια!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κουκλιτσα , βρε μην ανυσηχεις δεν ειναι τιποτα , ολα τα παιδακια μετα απο καποια ηλικια , αργα ή γρηγορα , σταματανε να τρωνε οσο τρωγανε . Και εμας ο Κωνσταντινος μας βγαζει την ψυχη για να φαει μια μπουκια , πλεον θυμαμαι ονομαστικα και τις μερες που εφαγε κανονικα :) αλλα η παιδιατρος μας ειπε να μην τον ζοριζουμε σε καμια περιπτωση και να του δινουνε οτι θελει , γιαουρτι ....γιαουρτι , φρουτα .... φρουτα , φακες .....φακες , οτι θελει αρκει να φαει εστω και λιγο . Χθες ας πουμε ειχα πατατες φουρνου και ειχε κανει και η μανα μου πουρε και ερχοτανε του εδεινα λιγη πατατα , λιγη ντοματουλα επαιζε λιγο και ξαναρχοτανε και ετσι εφαγε πολυ καλα μπορω να πω. Το απογευμα πηγα να του δωσω λιγο γιαυρτι με φρουτα εφαγε 2 μπουκιες και το εδιωξε , δεν τον πιεσα , αυτος ξερει ποτε εχει ορεξη και ποτε οχι . Ειναι μερες που αυτο το μηνα που δεν εχει φαει και σχεδον καθολου μεσημερι , εχει βαρεθει και πολλα φαγητα και κοιταμε να ανανεονουμε το μενου του με νεες συνταγες και λιγο πιο νοστιμα φαγητα . Αμα το παιδακι δεν ειναι ελιποβαρες και δεν εχει χαμηλο σωματικο βαρος δεν υποαρχει λογος ανυσηχιας , εξαλλου με τετοια ζεστη ποιος πειναει στην τελικη ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα!!δεν μπορώ να καταλάβω τί θέλει η μικρούλα μου..προσπαθώ να της δώσω μη αλεσμένα (ότι μπορώ, π.χ. το μοσχάρι δεν γίνεται να μη το αλέσω...) αλλά πάλι δεν τρώει.. της δίνω αλεσμένα επίσης..τρώει 2 μπουκιές και γυρίζει το κεφάλι... το παράγοξο είναι ότι μόλις της κόψω κομματάκια τυράκι τα τρώει.. μπορεί να τρώει όμως μονο τυρί??τελοσπάντων, ίσως είναι φάση...θα περιμένω με υπομονή και προσπάθεια!! :lol:

 

Μήπως προσπαθεί να σου πεί ότι θέλει να τρώει μόνη της;

Αν της κόψεις κομματάκια πχ από τα λαχανικά της και την αφήνεις να τα τρώει με τα χέρια?

Ή αν της δώσεις ένα κουτάλι και την βοηθήσεις να φάει μόνη της κάποια ποσότητα?

Σίγουρα κάποια ποσότητα θα καταλήγει στο πάτωμα, στα ρουχα σας κλπ, αλλά αξίζει τη δοκιμή :D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ.

ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΔΗ ΤΟ "ΑΛΜΥΡΟ" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΟΡΤΕ ΜΑΣ.

ΑΛΕΣΜΕΝΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΠΟΛΥ 10 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ.

ΚΡΕΜΟΥΛΑ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΑΦΗΣΕΙ, ΑΛΛΑ ΤΡΩΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 600 ΓΡ ΓΑΛΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.

Ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΕΧΕΙ ΧΑΜΗΛΗ ΚΑΜΠΥΛΗ ΒΑΡΟΥΣ.

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ 76 ΕΚ ΚΑΙ 8700 ΚΙΛΑ ΑΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΛΙΓΟ. ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΟΣ ΕΤΟΥΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ.

ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΟΤΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΡΩ ΜΕ ΜΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΤΥΧΩ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ.

 

ΑΧ ! ΜΑΝΟΥΛΕΣ ! ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ?

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΧΡΟΝΟΣ Π.Χ. ΚΑΙ Μ.Χ.

ΠΡΟ TOY ΧΡΗΣΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ TON ΧΡΗΣΤΟ.

ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

KAI BEBAIA ΥΠΑΡΧΕΙ!! ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΤΟΣ ΤΕΡΜΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ. ΜΕ ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΡΤΥ!!

 

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΧΑΜΗΛΗ ΚΑΜΠΥΛΗ ΒΑΡΟΥΣ ΑΛΛΑ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΥΛΑ 2.500 ΚΙΛΑ. ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 13 ΜΗΝΩΝ 75 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΙΑΣ 9.000 ΚΙΛΑ. ΥΠΟΜΟΝΗ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...