Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΧΟΡΙΑΚΗ...


Recommended Posts

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.

Είμαι 1η φορά έγκυος και ζητώ την υπομονή και συμπάθειά σας..

Μετά από έναν άθλιο υπέρηχο που έκανα και έδειξε οτι δεν υπάρχει εγκυμοσύνη αλλά παλίνδρομη κύησης, λόγω της αυξημένης τιμής χοριακής που είχα, μπήκα στη διαδικασία να κάνω και δεύτερη χοριακή. Φυσικά επειδή τρελλάθηκε ο γιατρός μου, με έστειλε σε έναν προφανώς πιο υπεύθυνο και επανέλαβα υπέρηχο και ακούσαμε καρδούλα. Μας είπε ότι βαίνουν όλα καλώς.

Εγώ όμως τώρα έχω αγχωθεί. Γιατί ενώ διανύω την 6η εβδομάδα η χοριακή μου ήταν την Παρασκεύη 11.756 μονάδες και την Τρίτη 39.700!! Ιδιαίτερα αυξημένη για την εβδομάδα μου.

Χρειάζομαι λοιπόν και την δική σας γνώμη.

Την άλλη βδομάδα μετά το Πάσχα, θα ξανα κάνω άλλη μια που υποτίθεται θα είναι αυτή η σωστή με νορμάλ τιμή.

Αν δεν είχα κάνει καμιά χοριακή και μόνο τον υπέρηχο μάλλον θα μουν χαρούμενη.. Αλλά τώρα ανησυχώ. Συγνώμη εκ των προτέρων για τη ζάλαδα, και ξέρω πως υπάρχουν και πιο σοβαρά προβλήματα από τα δικά μου, αλλά είμαι τόσο πρωτάρα σε αυτόν τον τομέα.. που πραγματικά έχω χάσει "μπάλα".

Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας.

Περιμένω απάντηση.

Φιλιά

Βασιλική

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μηπως ειναι διδυμα??και η συμβουλη του γιατρου μου στην αρχη ηταν οι χοριακες στο ιδιο εργαστηρι ..για να υπαρχει συγκριση τιμων ...

σου ευχομαι καλα αποτελεσματα?

δεν κανεις και ενα αλλο υπερηχο πρεπει να ακους και καρδουλα τωρα ..νομιζω 6 εβδομαδων και 5 ημερων ακουσαμε εμεις

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αφού την άκουσες την καρδούλα βρε γιατί σκας! Θα σε τρελάνουν με τις χοριακές και τις ξεχοριακές! (εγώ δεν έκανα καν. Με δυο θετικά τεστ και νεύρα τιράντες περίμενα δυο ολόκληρες εβδομάδες και κατευθείαν πήγαμε για υπερηχογράφημα και το είδαμε το... κυκλάκι με την καρδούλα)

 

Μια χαρά θα είναι όλα, κάνε το κορόιδο για λίγο και θα το δεις την άλλη βδομάδα να σε χαιρετάει πάλι!

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς αφού και το είδες και το άκουσες!! Μπορεί να είναι απλά μπέρδεμα της τιμής ή κάτι πιο ευχάριστο!! Καλύτερα να το παρακολουθείς με υπέρηχο για να είσαι σίγουρη!! Πάντως σ' εμένα έχει συμβεί να κάνουν λάθος και επειδή μου φάνηκε περίεργο το αποτέλεσμα να την ξανακάνω οπότε και ησύχασα!!

QZ9ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν συγχαρητήρια!! κατά δεύτερον χαλάρωσε!! δεν ειμαι ειδικη για να σου απαντήσω θα σε συμβούλευα όμως να εμπιστευτείς το γιατρό σου και για τέτοια εξειδικευμένα ζητήματα να μην ακούς καθε μια απο εμάς τι θα πούμε..κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική, αυτό τουλάχιστον μου έλεγε εμένα ο γιατρός μου κάθε φορά που του ελεγα να άκουσα αυτό να άκουσα το άλλο..εμείς εδω είμαστε να συμπαρασταθούμε και να λύνουμε απορίες με βάση όμως μονο την εμπειρία μας...εγώ να σου πω δεν εχω ιδεά για τη χοριακή μου οταν ημουν έγκυος..είχα κάνει λογικά αλλά ειλικρινά δεν ξέρω τιμές τίποτα...το μονο που θυμάμαι είναι οι χτύποι της καρδιάς της!!!!και εσύ αυτό κράτα...ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολλά πολλά συγχαρητήρια! Και αυτό να έχεις στο μυαλό σου. Επίσης θα σου πω αυτό που μου είπε κι εμένα η μητέρα μου όταν της είπα ότι είμαι έγκυος : "Το άγχος της μάνας ξεκινάει από τη στιγμή της σύλληψης και τελειώνει όταν θα κλείσει τα μάτια της." Μακάβριο αλλά αληθινό!! Θα μάθεις να ανησυχείς για τα πάντα, και όταν όλα θα πάνε καλά, θα τα ξεχνάς στο λεπτό. Είναι μέρος της εκπαίδευσής μας!

Πάντως για τη χοριακή, εγώ έκανα μία που έμαθα ότι έμεινα έγκυος (όταν βγήκε θετική) και μετά δεν ξανάκανα!!Μόνο υπέρηχο. Όταν η γιατρός άκουγε την καρδούλα του και έβλεπε ότι το σακουλάκι είναι στη θέση του και δεν ξεκόλλησε, μου έλεγε ότι πάμε καλά. Και όταν μεγάλωσε λίγο και βλέπαμε και μωράκι, το μέτραγε και συνέκρινε την ανάπτυξή του με την ανάπτυξη που έχει ένα τυπικό έμβρυο στην εβδομάδα κύησης που ήμουν. Και έλεγε ότι πάμε καλά....

Και να σου πω χαλάρωσε, ξέρω ότι δεν θα μπορέσεις! Οπότε προσπάθησε να το ελέγξεις....

Link to comment
Share on other sites

Βασιλικούλα μου χαλάρωσε και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου!!Αυτοί οι γιατροί ώρες ώρες μπορεί να σε οδηγήσου στην παράνοια!!Με το καλό το μωράκι σου,και να σου πάνε όλα καλά!!:P

Link to comment
Share on other sites

Κοπελα μου γλυκια σαν να ακουω τον εαυτο μου!!!!!!!!

5η εβδομαδα χοριακη 8000!!!Κουφαθηκα!!!Επαναληψη μετα απο 2 μερες 24000!!Ελεγα αποκλειεται κατι δεν παει καλα!!!Οι κοπελες στην αιμοληψια μου λεγανε οτι δεν παω καλα με 8000 χοριακη να θελω να επαναλαβω σε δυο μερες,αφου η χοριακη ειναι τελεια.Εγω ομως λογω ιστορικου παλινδρομης και μεχρι να παω στο γιατρο στην 6η εβδομαδα θα εσκαγα...Κι ας με κοροιδευανε αυτες...!!Τελικα 6η εβδομαδα ακουσαμε καρδουλα κι απο τοτε ολα πανε κατ'ευχην χωρις προβληματα!!!Το θεμα μας ειναι η καρδουλα!Αν αυτη συνοδευεται με υψηλη χοριακη τοτε ολα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ!!!Ασε που σκεφτομουν διδυμα!Αλλα τελικα τζιφος....Ενα μωρο και καλο!!

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω ειχα αυξημενη και διδυμα... -που τελικα δυστυχως το ενα σταματησε στις 5 εβδομαδες... τεσπα αλλο αυτο- μπορει να εχεις και εσυ διδυμακια! αντε με το καλο!

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Εκανα και εγώ σήμερα χοριακή, πριν λίγο πήρα τα αποτελέσματα, είναι 16.005 οι τιμές μονάδος. Έχω ακριβώς μια εβδομάδα καθυστέρηση. Είναι φυσιολογικό να είναι τόσο αυξημένη η τιμή της χοριακής;

Με τον γιατρό ακόμα δεν μίλησα, θα τα τηλεφωνηθούμε το απόγευμα. Ως τότε κάνω υπομονή.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

γεια σας κι απο μενα!

εκανα 1η χοριακη 2 μερες πριν την καθυστεριση και βγηκε 38 και μετα 2η την 3η μερα καθυστερισης (δηλαδη 5 μερες μετα) και βγηκε 606! Στο γιατρο θα παω σε μια βδομαδα! Εκανα τη σκεψη μηπως τυχον ειναι διδυμα εσεις τη γνωμη εχετε? Στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα κανει μονο μια χοριακη οποτε δεν εχω συγκριση....

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.

Είμαι 1η φορά έγκυος και ζητώ την υπομονή και συμπάθειά σας..

Μετά από έναν άθλιο υπέρηχο που έκανα και έδειξε οτι δεν υπάρχει εγκυμοσύνη αλλά παλίνδρομη κύησης, λόγω της αυξημένης τιμής χοριακής που είχα, μπήκα στη διαδικασία να κάνω και δεύτερη χοριακή. Φυσικά επειδή τρελλάθηκε ο γιατρός μου, με έστειλε σε έναν προφανώς πιο υπεύθυνο και επανέλαβα υπέρηχο και ακούσαμε καρδούλα. Μας είπε ότι βαίνουν όλα καλώς.

Εγώ όμως τώρα έχω αγχωθεί. Γιατί ενώ διανύω την 6η εβδομάδα η χοριακή μου ήταν την Παρασκεύη 11.756 μονάδες και την Τρίτη 39.700!! Ιδιαίτερα αυξημένη για την εβδομάδα μου.

Χρειάζομαι λοιπόν και την δική σας γνώμη.

Την άλλη βδομάδα μετά το Πάσχα, θα ξανα κάνω άλλη μια που υποτίθεται θα είναι αυτή η σωστή με νορμάλ τιμή.

Αν δεν είχα κάνει καμιά χοριακή και μόνο τον υπέρηχο μάλλον θα μουν χαρούμενη.. Αλλά τώρα ανησυχώ. Συγνώμη εκ των προτέρων για τη ζάλαδα, και ξέρω πως υπάρχουν και πιο σοβαρά προβλήματα από τα δικά μου, αλλά είμαι τόσο πρωτάρα σε αυτόν τον τομέα.. που πραγματικά έχω χάσει "μπάλα".

Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας.

Περιμένω απάντηση.

Φιλιά

Βασιλική

 

καλησπέρα και εγω σημερα πηρα τα αποτελεσματα ειμαι πεντε εβδομαδων και η χοριακη ειναι 73500 εχω απορια αν ειναι καλο αλλα τ απογευμα που θα παω στο γιατρο θα τα μαθω ολα ...

:-P:razz:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

κοριτσια καλησπερα, αν μπορειτε πειτε μου καμια σχετικη εμπειρια, γτ έχω πολυ μεγαλη αγωνια και μαλλον απογοητευση..

 

τερ:29/9 επαφες ολο το μηνα σχεδον

χοριακη 29/10: 107

χοριακη 33/10: 274

χοριακη 4/11: 1300 και ημερολογιακα αλλα και με βαση την χοριακη γυρω στην 5η εβδ

 

παω μια εβδ αργοτερα για υπερηχο, συγκεκριμενα ημερολογιακα στις 6 εβδ και 2 ημ και βλεπουμε εναν σακο που αντιστοιχει σε 5εβδ κυηση και 1 μερας και εμβρυικα στοιχεια, ολα καλα ως εδω, λεμε καθυστερημενη συλληψη

μου λεει ο γιατρος πηγαινε για χοριακη και η χοριακη εκεινη την ημερα ακριβως εδειξε.. 17800 μοναδες!!! δλδ αντιστοιχουσε εκτη προς εβδομη ενω ο σακος φαινοταν για 5 και 1. σημερα εκανα επαναληψη χοριακης και περιμενωωω

 

λετε να εχει σταματησει η αναπτυξη του εμβρυου στην πεμπτη εβδ? πως αλλιως δικαιολογητε τοο υψηλη χοριακη με τοσο μικρο σακο?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα, αν μπορειτε πειτε μου καμια σχετικη εμπειρια, γτ έχω πολυ μεγαλη αγωνια και μαλλον απογοητευση..

 

τερ:29/9 επαφες ολο το μηνα σχεδον

χοριακη 29/10: 107

χοριακη 33/10: 274

χοριακη 4/11: 1300 και ημερολογιακα αλλα και με βαση την χοριακη γυρω στην 5η εβδ

 

παω μια εβδ αργοτερα για υπερηχο, συγκεκριμενα ημερολογιακα στις 6 εβδ και 2 ημ και βλεπουμε εναν σακο που αντιστοιχει σε 5εβδ κυηση και 1 μερας και εμβρυικα στοιχεια, ολα καλα ως εδω, λεμε καθυστερημενη συλληψη

μου λεει ο γιατρος πηγαινε για χοριακη και η χοριακη εκεινη την ημερα ακριβως εδειξε.. 17800 μοναδες!!! δλδ αντιστοιχουσε εκτη προς εβδομη ενω ο σακος φαινοταν για 5 και 1. σημερα εκανα επαναληψη χοριακης και περιμενωωω

 

λετε να εχει σταματησει η αναπτυξη του εμβρυου στην πεμπτη εβδ? πως αλλιως δικαιολογητε τοο υψηλη χοριακη με τοσο μικρο σακο?

πάντως την αδερφή μου, που είχε υψηλή χοριακή και μικρότερο σάκο από ότι αναμενόταν, αποδείχτηκε ότι είχε δίδυμα αλλά ο ένας σάκος ήταν πίσω από τον άλλον και δεν φάνηκε στους αρχικούς υπερήχους.

Link to comment
Share on other sites

μωρε διδυμακια ας ειναι, θα με χαροποιησει κιολας το γεγονος, αλλα τον γιατρο μου τον ειδα λιγο επιφυλακτικο..

 

αντε να περασουν οι ωρες να μαθω πως ειναι η χοριακη να παρω τηλ τον γιατρο να μου πει την αποψη του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μωρε διδυμακια ας ειναι, θα με χαροποιησει κιολας το γεγονος, αλλα τον γιατρο μου τον ειδα λιγο επιφυλακτικο..

 

αντε να περασουν οι ωρες να μαθω πως ειναι η χοριακη να παρω τηλ τον γιατρο να μου πει την αποψη του

 

Καλησπέρα και απο μένα !!!:D

Εγώ πάντως που έχω διδυμάκια..όταν έκανα χοριακή ήταν την 6η εβδομάδα κύησης ημερολογιακά και είχα 19,680 μονάδες..

Σου εύχομαι να είναι όλα καλά..και μακάρι να έχεις και εσύ διδυμάκια :D εγώ ανυπομονώ!

uH6Jp2.png K4egp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...