Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υγρασια σπιτιου


fm344

Recommended Posts

καλησπερα και καλη χρονια σε ολες και ολους.

στο σπιτι αντιμετοποιζουμε προβλημα με την υγρασια.

αθε πρωι ,ρουχα,τσαντα,σκεπασματα ειναι ολα μουσκεμα.ακομα και τα πατακια.

σκεφτομαστε να βαλουμε αφυγραντηρες αλλα δεν ξερουμε αν εχουν αποτελεσμα(πουλανε σε γνωστο πολυκαταστημα).η να βαλουμε κερακια(οπως εκανα στον στρατο οταν ειμουνα σε χειμερινη διαβιωση στον ολυμπο).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα και καλη χρονια σε ολες και ολους.

στο σπιτι αντιμετοποιζουμε προβλημα με την υγρασια.

αθε πρωι ,ρουχα,τσαντα,σκεπασματα ειναι ολα μουσκεμα.ακομα και τα πατακια.

σκεφτομαστε να βαλουμε αφυγραντηρες αλλα δεν ξερουμε αν εχουν αποτελεσμα(πουλανε σε γνωστο πολυκαταστημα).η να βαλουμε κερακια(οπως εκανα στον στρατο οταν ειμουνα σε χειμερινη διαβιωση στον ολυμπο).

 

Καλησπερα!Μεγαλο προβλημα,ειδικα εαν εχεις και μικρα παιδια!Δεν εχω ακουσει κατι για αφυγραντηρες!Υπαρχουν ομως ειδικες βαφες τοιχων που απομωνονουν την υγρασια!Ρωτησε το!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμεις εχουμε μεγαλο προβλημα υγρασιας, οι τοιχοι οχι απλα σταζουν, τρεχουν σαν ποταμι. Πηρα φετος αφυγραντηρα και η αληθεια ειναι οτι ειδα μεγαλη βελτιωση αλλα περιμενω και τη δεη να δω τι αντικτυπο θα εχει. Με βαφες δεν προκειται να λυσεις το προβλημα σου ειναι θεμα μονωσης

Link to comment
Share on other sites

Εγω πήρα απορροφητή υγρασίας(ενα δοχείο με φίλτρο δηλ) και όντως κάνει δουλεια στο δωματιο που το έχω.Επίσης τώρα αγόρασα και μυκητιοκτόνο πλαστικό χρώμα για να βάψω τοπικά τα σημεία που λόγω μούχλας γίνονται μαύρα.Δεν το έχω κανει ακόμη.Αν δω οτι κάνει δουλεια θα σας πω.

Μας είπαν οτι η βαφή αυτή θα καλύψει το πρόβλημα για 1-2 μήνες και μετά θα βγει πάλι...αλλά εστω.Επειδή νοικιαζω δεν θέλω να κάνω μόνωση οπότε και κάθε 2 μήνες να περνάω λιγάκι με το πινέλο τοπικά δεν με πειράζει.Για να δούμε...

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Είχαμε κι εμεις παρόμοιο πρόβλημα λόγω διαφορά θερμοκρασιάς μέσα και έξω από το σπίτι, δλδ επειδη δεν υπηρχε καθολου μόνωση ο τοίχος ήταν πολύ κρύος και όλη η υγρασια του δωματίου υγροποιούνταν πάνω στον τοίχο και έσταζε κυριολεκτικά. Κάναμε εξψτερική μόνωση και τα πράγματα βλετιώθηκαν πολύ.

 

Τώρα βάλαμε αφυγραντήρα, γιατί με ένα υγρασιόμετρο που πήρα είδα ότι ήταν ακόμα υψηλη η υγρασ'ια στον χώρο (το υποπτευόμασταν λόγω συνεχούς μπουκώματος των παιδιών ειδικά το πρωί).

Έκανε δουλειά. (έκανε βέβαια και 220 ευρώ...). Ο αφυγραντήρας που πήραμε εμεις είναι μικρός (για ενα δωμάτιο), αν θελετε για μεγαλυτερο χώρο θέλει και μεγαλύτερο (και πιο ακριβο) αφυγραντήρα.

Επίσης, αν η υγρασία είναι από έξω (δλδ ποτίζει τον τοίχο) δεν ξέρω πόσο θα μπορέσει να αντιμετωπιστεί. Αυτό όμως που λές με βρεγμενα σκεπάσματα κτλ νομίζω να σταματήσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς αντιμετωπίζαμε το ίδιο πρόβλημα, μονώσαμε τελικά το καλοκαίρι την ταράτσα και σταμάτησαν τα ποτάμια. Τώρα υπάρχει μόνο βρεγμένος τοίχος όπου ακουμπά έπιπλο και βρεγμένα παράθυρα.

Ετσι μεταφέραμε τα έπιπλα κάπου 10 εκατοστά από τους τοίχους, σκουπίζουμε τα νερά απ' τα παράθυρα καθημερινά και βλέπουμε το υγρασιόμετρο. Αερίζουμε ώστε να κατεβαίνει η υγρασία κάτω από το 60%.

 

Η υγρασία μέσα στο σπίτι ανεβαίνει όταν σιδερώνουμε με ατμό, μαγειρεύουμε χωρίς απορροφητήρα, δεν ανοίγουμε να φύγουν οι υδρατμοί μετά το μπάνιο αλλά και από την αναπνοή μας.

 

Οταν κάνουμε κι εμείς την μόνωση στους εξωτερικούς τοίχους θα ησυχάσουμε κι απ' αυτό το λίγο. Naya, τι μόνωση κάνατε αν επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου πρόβλημα είναι ακριβώς όπως περιγράφει η xena .

Δημιουργηθηκε μετά απο τοποθέτηση καινουριων κουφωμάτων αλουμινίου (αρχισαν να "τρεχουν" τα ταβάνια)και μετά αφου κάναμε μόνωση στην ταράτσα το πρόβλημα βγήκε στους "εκτεθιμένους" τοίχους και ιδιαίτερα πίσω απο έπιπλα.

Ο αφυγραντήρας κάνει δουλειά, αλλά καλύπτει ένα δωματιο και πρέπει να δουλεψει αρκετή ωρα. Εγώ τον ανοιγω κυρίως όταν κάνει κρυο έξω και ανοιγω καλοριφερ. Τον πηγαίνω "βόλτα" στα δωματια που έχουν το πρόβλημα.

Πολύ-πολύ-πολύ σημαντικο είναι να αεριζουμε καλά το σπίτι για αρκετη ωρα, καθε μέρα (ακομα και αν κάνει κρυο, ακόμα και αν βρέχει).

Η μόνη λύση είναι η μόνωση ,αλλα ....κοστίζει.(αξίζει όμως...)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου πρόβλημα είναι ακριβώς όπως περιγράφει η xena .

Δημιουργηθηκε μετά απο τοποθέτηση καινουριων κουφωμάτων αλουμινίου (αρχισαν να "τρεχουν" τα ταβάνια)και μετά αφου κάναμε μόνωση στην ταράτσα το πρόβλημα βγήκε στους "εκτεθιμένους" τοίχους και ιδιαίτερα πίσω απο έπιπλα.

Ο αφυγραντήρας κάνει δουλειά, αλλά καλύπτει ένα δωματιο και πρέπει να δουλεψει αρκετή ωρα. Εγώ τον ανοιγω κυρίως όταν κάνει κρυο έξω και ανοιγω καλοριφερ. Τον πηγαίνω "βόλτα" στα δωματια που έχουν το πρόβλημα.

Πολύ-πολύ-πολύ σημαντικο είναι να αεριζουμε καλά το σπίτι για αρκετη ωρα, καθε μέρα (ακομα και αν κάνει κρυο, ακόμα και αν βρέχει).

Η μόνη λύση είναι η μόνωση ,αλλα ....κοστίζει.(αξίζει όμως...)

τι ειναι ο αφυγραντηρας? ο κοινος υγραντηρας μωρου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα η υγρασια δεν πεφτει με τιποτα κατω απο 80%...!!!!!!!!!!!

τα εχουμε παιξει δεν ξερω τι να κανω....αεριζω αλλα κανα 15λεπτο

γιατι η θερμοκρασια φτανει τους 15 βαθμους και δυσκολα ανεβαινει με

κλιματιστικο....καλοριφερ το εχουμε ξεχασει.....αναβουμε περιπου 11 ωρες μηνιαιως.....ειμαστε σε νοικι.....

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ είχα λίγο πρόβλημα με την υγρασία, μαύριζαν κάποια συγκεκριμένα σημεία στο σπίτι κ έτσι πήρα αφυγραντήρα. 180 τον είχα πάρει, ο πιο οικονομικός που είχα βρει. Για 1 δωμάτιο ήταν αλλά τον έκανα βόλτα απο δωμάτιο σε δωμάτιο, είχε κ ροδάκια :cool:. 'Εκανε καλή δουλειά, τον συνιστώ ανεπιφύλακτα, αυτή η παγωνιά που νοιώθεις στο πετσί σου με την υγρασία, κυρίως το χειμώνα, εξαφανιζόταν.

Δεν ήξερα καν ότι υπήρχε τέτοιο μηχάνημα, μέχρι που μου το είπε μια ξαδέρφη η οποία είχε τρελό πρόβλημα, το ταβάνι της έβρεχε σαν σύννεφο την υγρασία, ποτάμι το νερό κ απ'τους τοίχους της!!!

Τώρα όμως έβαλα απο πέρισυ ξυλόσομπα οπότε δεν τον χρησιμοποιώ πια, η σόμπα κάνει καλή δουλειά ενάντια στην υγρασία κ έτσι τον δάνεισα σε φιλη παθούσα. :D

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ είχα λίγο πρόβλημα με την υγρασία, μαύριζαν κάποια συγκεκριμένα σημεία στο σπίτι κ έτσι πήρα αφυγραντήρα. 180 τον είχα πάρει, ο πιο οικονομικός που είχα βρει. Για 1 δωμάτιο ήταν αλλά τον έκανα βόλτα απο δωμάτιο σε δωμάτιο, είχε κ ροδάκια :cool:. 'Εκανε καλή δουλειά, τον συνιστώ ανεπιφύλακτα, αυτή η παγωνιά που νοιώθεις στο πετσί σου με την υγρασία, κυρίως το χειμώνα, εξαφανιζόταν.

Δεν ήξερα καν ότι υπήρχε τέτοιο μηχάνημα, μέχρι που μου το είπε μια ξαδέρφη η οποία είχε τρελό πρόβλημα, το ταβάνι της έβρεχε σαν σύννεφο την υγρασία, ποτάμι το νερό κ απ'τους τοίχους της!!!

Τώρα όμως έβαλα απο πέρισυ ξυλόσομπα οπότε δεν τον χρησιμοποιώ πια, η σόμπα κάνει καλή δουλειά ενάντια στην υγρασία κ έτσι τον δάνεισα σε φιλη παθούσα. :D

ασε κοπελα μου τα ιδια κι εμεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς έχουμε πάρα πολύ μεγάλο πρόβλημα, είναι ισόγειο παλιο με αυλή και οι τοίχοι στις δυο κρεββατοκάμαρες μαυρίζουν συνέχεια και το πάτωμα μαζεύει νερά. Εντομεταξύ δεν ανάβουμε καλοριφέρ, έχουμε μία υγραεριου και ένα μικρό λαδιου που το ανάβουμε λίγο δίπλα στους τοίχους με το πρόβλημα μπας και στεγνώσουν.

Έχω τις εξής ερωτήσεις γιατί έχω αγχωθεί γιατί κάθε μέρα μαζεύω νερα και καθαρίζω τοίχους... Πρώτον, αν βάψουμε με κάποιο ειδικο χρώμα τους τοίχους έξω θα έχουμε κανένα αποτέλεσμα;

Δεύτερον, οι αφυγραντήρες καίνε πολύ;

Τρίτον, μετρήτη υγρασίας που βρήκατε;

Τέταρτον, εξηγήστε μου λίγο η μόνωση πως ακριβώς βοηθάει; Αν δηλαδή βάλω αεροστόπ μπορεί να βελτιωθεί η κατάσταση ή δεν υπάρχει ελπίδα;

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς έχουμε πάρα πολύ μεγάλο πρόβλημα, είναι ισόγειο παλιο με αυλή και οι τοίχοι στις δυο κρεββατοκάμαρες μαυρίζουν συνέχεια και το πάτωμα μαζεύει νερά. Εντομεταξύ δεν ανάβουμε καλοριφέρ, έχουμε μία υγραεριου και ένα μικρό λαδιου που το ανάβουμε λίγο δίπλα στους τοίχους με το πρόβλημα μπας και στεγνώσουν.

Έχω τις εξής ερωτήσεις γιατί έχω αγχωθεί γιατί κάθε μέρα μαζεύω νερα και καθαρίζω τοίχους... Πρώτον, αν βάψουμε με κάποιο ειδικο χρώμα τους τοίχους έξω θα έχουμε κανένα αποτέλεσμα;

Δεύτερον, οι αφυγραντήρες καίνε πολύ;

Τρίτον, μετρήτη υγρασίας που βρήκατε;

Τέταρτον, εξηγήστε μου λίγο η μόνωση πως ακριβώς βοηθάει; Αν δηλαδή βάλω αεροστόπ μπορεί να βελτιωθεί η κατάσταση ή δεν υπάρχει ελπίδα;

μονο με μονωση θα σωθεις κοπελια...μαζευε χρηματα

γιατι αυτες οι δουλειες γινονται καλοκαιρι( αν βεβαια ειναι δικο σου οικημα)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι δικό μας, αν ήταν δικό μας ηδη θα είχαμε φτιάξει και τη μόνωση και πολλά άλλα.

Πήγα και ρώτησα για αφυγραντήρα και για υγρόμετρο γιατί απ'οτι φαίνεται δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Ελπίζω να μην καίει πολύ ρεύμα το ματζαφλάρι...

Να πάρω λογικά ένα μικρό αφυγραντήρα για σαράντα τετραγωνικά αφού δεν είναι ενιαίος χώρος σωστά;

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,εγώ έβαψα τοπικά τα σημεία που μαύριζαν και έτρεχαν νερά προχθές.Δυο μέρες τώρα ολα καλά αλλά επιφυλάσσομαι..μακάρι να μην ξαναδω τίποτα τουλάχιστον για κανα μήνα...θα σας ενημερώσω πάντως!

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μένω σε νησί κι έχουμε πολύ υγρασία. Το σπίτι είναι καινούριο,με θερμομόνωση,ηχομόνωση,ενεργειακά τζάμια και ό,τι άλλο ύπάρχει σε μόνωση. Ο αφυγραντήρας δουλεύει 24 ώρες το 24ωρο και αδειάζουμε καθημερινα 12 λίτρα νερό. Που θα πήγαινε όλο αυτό το νερό? στους τοίχους,στις ντουλάπες κτλ. Τη θεωρώ απαραίτητη συσκευή σε σπίτια με υγρασία.

Link to comment
Share on other sites

κ εμεις μια απο τα ιδια. κ φετος που δεν αναβει το μκαλοροφερ κ πολυ χειροτερα. για πειτε καμμια μαρκα αφυγραντηρα καλη κ οικονομικη!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Τέταρτον, εξηγήστε μου λίγο η μόνωση πως ακριβώς βοηθάει; Αν δηλαδή βάλω αεροστόπ μπορεί να βελτιωθεί η κατάσταση ή δεν υπάρχει ελπίδα;

 

Δεν αφήνει να εμποτιστούν οι τοίχοι απ΄έξω. Φαντάσου ότι έξω βρέχει, κάθε πρωί έχει δροσιά ή πάχνη, κτλ. κι αυτό κάθε μέρα. Ειδικά στην ταράτσα μπορεί να λιμνάζουν και τα νερά. Δεν θέλει πολύ για να μουσκέψει μέχρι μέσα ο τοίχος.

 

Το αεροστόπ δεν θα βοηθήσει. Ίσα ίσα χρειάζεται να αερίζεις το χειμώνα. Ξέρεις ότι όσο πιο κρύος είναι ο αέρας, τόσο λιγότερους υδρατμούς περιέχει. Όταν μετράμε την υγρασία, μετράμε πόσο κορεσμένος είναι ο αέρας με υδρατμούς. Ο ίδιος αέρας αν ζεσταθεί, θεωρείται ξηρός. Αν έρχεται ο αέρας απ΄έξω π.χ. 5 βαθμούς και στο σπίτι πηγαίνει 18 βαθμούς, τότε στεγνώνει τους τοίχους και τα ρούχα για να κορεστεί. Γι΄αυτό αερίζουμε.

 

Το αεροστόπ μπορεί να μειώσει τα έξοδα αν αερίζεις σωστά. Ξέρω ότι ο πιο οικονομικός τρόπος για να αερίζεις είναι να ανοίγεις για 5-10 λεπτά μερικές φορές την ημέρα όλα τα παράθυρα διάπλατα, όχι να έχεις μισάνοιχτο ένα παράθυρο για πολλή ώρα. Μη με ρωτάς γιατί.

 

Εμείς είδαμε διαφορά έτσι με το να αερίζουμε 3-4 φορές την ημέρα. Δεν μουχλιάζουν πια οι τοίχοι όπως όταν πρωτομπήκαμε (η προηγούμενη νοικάρισσα ήταν φοιτήτρια και δεν αέριζε ποτέ) και δεν στάζουν πια τα παράθυρα, παρόλο που είμαστε 4 άτομα σε ρετιρέ 60 τμ. και αναπνέουμε, μαγειρεύουμε, κάνουμε μπάνιο, πλένουμε και απλώνουμε ρούχα μέσα στο σπίτι. Θερμοκρασία έχουμε γύρω στους 20 βαθμούς με καλοριφέρ.

Link to comment
Share on other sites

Pax ευχαριστώ πολύ, ήσουν κατατοπιστική!

Λοιπόν εγώ πήρα αυτόν τελικά http://www.delonghi.com/gr_el/products/dem-10/ 170ευρω. Είναι για σαράντα τετραγωνικά αλλά για 80 τετραγωνικά έκαιγε πολύ ρεύμα και ο olimpia που είναι οικονομικός και καίει λίγο είναι πολύ ακριβος.

Καίει 190W, και απο θόρυβο είναι μέχρι 38 ντεσιμπελ.

Νομίζω ότι θα μας κάνει μια χαρα αυτός θα τον μεταφέρουμε άμα είναι απο δωμάτιο σε δωμάτιο και το καλοκαίρι θα περάσουμε τους τοίχους με καμια ειδικη μπογια εξωτερικά, περισσότερα δεν μπορούμε να κάνουμε αφού είμαστε με νοίκι παρόλο που οι ιδιοκτήτες είναι εξαιρετικοί αλλά κι εκείνοι ζορισμένοι οικονομικά.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Pax ευχαριστώ πολύ, ήσουν κατατοπιστική!

Λοιπόν εγώ πήρα αυτόν τελικά http://www.delonghi.com/gr_el/products/dem-10/ 170ευρω. Είναι για σαράντα τετραγωνικά αλλά για 80 τετραγωνικά έκαιγε πολύ ρεύμα και ο olimpia που είναι οικονομικός και καίει λίγο είναι πολύ ακριβος.

Καίει 190W, και απο θόρυβο είναι μέχρι 38 ντεσιμπελ.

Νομίζω ότι θα μας κάνει μια χαρα αυτός θα τον μεταφέρουμε άμα είναι απο δωμάτιο σε δωμάτιο και το καλοκαίρι θα περάσουμε τους τοίχους με καμια ειδικη μπογια εξωτερικά, περισσότερα δεν μπορούμε να κάνουμε αφού είμαστε με νοίκι παρόλο που οι ιδιοκτήτες είναι εξαιρετικοί αλλά κι εκείνοι ζορισμένοι οικονομικά.

 

τον εχουμε αυτο τον αφυγραντηρα και εχουμε μεινει ικανοποιημενοι, τραβαει αρκετα νερα απο τους τοιχους αλλα μου φαινεται οτι κανει λιγο θορυβο, οσο για το ρευμα θα το δω τον αλλο μηνα που θα ερθει λογαριασμος

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...