Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Aκόμη μία "μανα" που θεωρουσε βάρος το παιδί της!


argini

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Nαι ρε κορίτσια διοτι άλλη αντιμετωπιση μπορει να εχει πχ μια εφηβη που γενναει κρυφα στο μπανιο του σπιτιου της και αφηνει το νεογνο στο πρεβαζι ενός εγκαταλελειμενου σπιτιου ( ειχε γινει κατι τετοιο πριν λιγους μηνες) και άλλη μια τυπισσα που βρηκε νέο γκομενο που δεν γουσταρει το παιδι της και πλεον το παιδι αντιμετωπίζεται από το νέο ζευγαρι ως "βαρος" και υποβάλλεται σε βασανιστικο θανατο...στην πρωτη περιπτωση να ληφθεί υπόψην και η απειρία και ο πανικός και πολλα..στην δευτερη περίπτωση τι να θεωρηθεί ελαφρυντικο???

Πριν καποια χρονια ειχα δει ένα ντοκιμαντέρ για τα λιονταρια με τιτλο "λιονταρια: καλοι πατεράδες αλλα απαισιοι πατριοι" λοιπον...κάθε αγελη εχει έναν αρσενικο αρχηγο που γονιμοποιει τις λεαινες...αμα γερασει ερχεται νέο αρσενικο και το εκδιωχνει από την αγελη...η πρωτη δουλεια του νεου αρχηγου είναι να πνιξει τα μικρα του προηγουμενου αρχηγου ώστε να πάψουν να θηλάζουν οι λεαινες ώστε να μεινουν ξανά έγκυες στα δικα του λιονταράκια...η λέαινα της ιστορίας μας μόλις ανέλαβε ο νέος αρχηγός πήρε τα μικρά της και την κοπάνησε κρύφτηκε μαζι με την αδελφή της...εβγαιναν εναλλαξ για κυνηγι για να προσεχουν τα μικρά...ο νεος αρχηγος της ανακάλυψε και έστησε καρτερι ..καποια στιγμη που η θεια αποκοιμηθηκε πλησίασε και σκότωσε τα μικρ΄..γυρισε η μαμα και έκλαιγε πάνω από τα νεκρα λιονταράκια...ο νεος ερχηγος την περιμενε 2 μερες να ολοκληρωσει το πενθος της και μετα αυτην τον ακολουθησε με σκυμενο το κεφαλι στην αγέλη...η λιονταρίνα όμως έκανε τα παντα για να προστατευει τα μικρά της...δεν τα σκότωσε παρεα με τον νέο "γκομενο"!! Τι να πεις μετα για τους "ανθρώπους" και τι να πεις και για τα "ζώα"..

Link to comment
Share on other sites

Argini κατι τρέχει με τέτοιες ιστορίες αυτοί η έχουν κάποιο είδος σχιζοφρένειας η νοητικής/ψυχολογικής διαταραχής η έχουν κακοποιηθεί ως παιδιά και συνηθως ειναι το δεύτερο

Αλοιμονο αν ο κανόνας με τους πατριους ειναι έτσι ειδικά σε χώρες που ειναι συνηθισμένο η μανα να ξαναπαντρευεται

 

Πέρα από αυτά οταν ανθρώποι που έχουν ψυχολογικό πρόβλημα η ιστορία κακοποίησης κάνουν σχέση έχουν γίνει πολλά εγκλήματα στη ιστορία ( η ο ενας κακοποιημένος και ο άλλος ευαλωτος) .. Έχουν γίνει δεκάδες έρευνες πανω σε αυτο συγκεκριμένα..Χαρακτηριστικό ένα ζευγάρι Αγγλία πριν μερικά χρονια που είχε σκοτώσει πολλά παιδιά!

 

By the way τα λιοντάρια σκοτώνουν και τα δικά τους παιδιά οταν αυτά ειναι αγόρια

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον αυτοι καταδικαστηκαν σε ισοβια τελικα...

 

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231388057

Το μονο σίγουρο ειναι οτι θα περάσουν "ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ"στην φυλακή!!!!

Αχ βρε κοριτςια με φτιάξατε πραγματικα....Ειμαι και έγκυος και κλαίω απο χτες που το διαβασα...

Link to comment
Share on other sites

Argini κατι τρέχει με τέτοιες ιστορίες αυτοί η έχουν κάποιο είδος σχιζοφρένειας η νοητικής/ψυχολογικής διαταραχής η έχουν κακοποιηθεί ως παιδιά και συνηθως ειναι το δεύτερο

Αλοιμονο αν ο κανόνας με τους πατριους ειναι έτσι ειδικά σε χώρες που ειναι συνηθισμένο η μανα να ξαναπαντρευεται

 

Πέρα από αυτά οταν ανθρώποι που έχουν ψυχολογικό πρόβλημα η ιστορία κακοποίησης κάνουν σχέση έχουν γίνει πολλά εγκλήματα στη ιστορία ( η ο ενας κακοποιημένος και ο άλλος ευαλωτος) .. Έχουν γίνει δεκάδες έρευνες πανω σε αυτο συγκεκριμένα..Χαρακτηριστικό ένα ζευγάρι Αγγλία πριν μερικά χρονια που είχε σκοτώσει πολλά παιδιά!

 

By the way τα λιοντάρια σκοτώνουν και τα δικά τους παιδιά οταν αυτά ειναι αγόρια

 

Σίγουρα υπάρχουν και υπέροχοι πατριοί..

Τωρα σε ότι αφορά την σχιζοφρένεια...διαφωνω..διοτι η σχιζοφρενεια αποτελεί διαταραχή του ειρμου της σκέψης και της αντίληψης της πραγματικότητας...οι περισσότεροι σχιζοφρενείς δεν είναι και επικίνδυνοι..αν βρίσκονται σε φαση πχ που "βλέπουν" ότι εσυ πχ τους επιτίθεσαι με μαχαιρι μπορεί να σου επιτεθουν για να προστατευθουν...μια σχιζοφρενής μάνα μπορει να πάρει το αυτοκινητο με τα παιδια και να πεσει πχ στην λίμνη( εχει συμβει στις ΗΠΑ) αλλα δεν θα καταστρωσει σχεδιο για να σωθει η ίδια και να φανει αθωα...δεν μπορεί...

Τωρα για το ότι μπορει να έχουν πέσει θυματα κακοποίησης και οι ιδιοι...ναι είναι πολύ πιθανό...αλλα για αν επιβιωσουν σημαινει ότι τουλάχιστον δεν κακοποιηθηκαν μεχρι θανατου όπως κακοποιησαν οι ίδιοι τα παιδια τους...και τέλος υπαρχουν και κακοποιημένοι άνθρωποι που καταφεραν να σπάσουν τον φαυλο κυκλο της βίας...

Για μένα κάθε μανα που δεν ενδιαφέρεται για το παιδι της πρέπει τουλάχιστον να του δωσει την ευκαιρία να αγαπηθεί από μια άλλη μάνα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα υπάρχουν και υπέροχοι πατριοί..

Τωρα σε ότι αφορά την σχιζοφρένεια...διαφωνω..διοτι η σχιζοφρενεια αποτελεί διαταραχή του ειρμου της σκέψης και της αντίληψης της πραγματικότητας...οι περισσότεροι σχιζοφρενείς δεν είναι και επικίνδυνοι..αν βρίσκονται σε φαση πχ που "βλέπουν" ότι εσυ πχ τους επιτίθεσαι με μαχαιρι μπορεί να σου επιτεθουν για να προστατευθουν...μια σχιζοφρενής μάνα μπορει να πάρει το αυτοκινητο με τα παιδια και να πεσει πχ στην λίμνη( εχει συμβει στις ΗΠΑ) αλλα δεν θα καταστρωσει σχεδιο για να σωθει η ίδια και να φανει αθωα...δεν μπορεί...

Τωρα για το ότι μπορει να έχουν πέσει θυματα κακοποίησης και οι ιδιοι...ναι είναι πολύ πιθανό...αλλα για αν επιβιωσουν σημαινει ότι τουλάχιστον δεν κακοποιηθηκαν μεχρι θανατου όπως κακοποιησαν οι ίδιοι τα παιδια τους...και τέλος υπαρχουν και κακοποιημένοι άνθρωποι που καταφεραν να σπάσουν τον φαυλο κυκλο της βίας...

Για μένα κάθε μανα που δεν ενδιαφέρεται για το παιδι της πρέπει τουλάχιστον να του δωσει την ευκαιρία να αγαπηθεί από μια άλλη μάνα...

 

Που στηρίζεις ότι οι σχιζοφρένεια δεν ειναι επικίνδυνοι

Όριστε ένα από τα άπειρα παραδείγματα που ακούω κάθε τρεις και λίγο

 

Μανα που σκότωσε τα παιδιά της

http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/2419736/Social-services-failed-children-killed-by-schizophrenic-mother.html

Link to comment
Share on other sites

http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/law-and-order/9405047/Police-blamed-for-deaths-of-children-killed-by-schizophrenic-mother.html

 

http://www.independent.co.uk/news/uk/schizophrenic-mother-killed-her-children-woman-responded-to-voices-in-her-head-telling-her-to-kill-court-told-marianne-macdonald-reports-1404799.html

 

Και ένα από τα χειρότερα

http://usatoday30.usatoday.com/news/nation/2009-07-28-decapitated-baby_N.htm

 

 

Η σχιζοφρένεια εμφανίζεται και ως επιλοχειο κατάθλιψη πολλές φορές, μόνο που δεν ειναι.. Ένας από τους λόγους που μητέρες σκότωσαν τα παιδιά τους μέσα στους τρεις πρώτους μηνες

 

http://www.boston.com/news/nation/articles/2006/12/06/new_moms_found_at_risk_for_mental_illness/

 

 

Συμφωνώ ότι ειναι καλύτερα να τα δώσουν παρα να τους κάνουν κακό, αλλά δεν ειναι θέση να το καταλάβουν

Link to comment
Share on other sites

http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/law-and-order/9405047/Police-blamed-for-deaths-of-children-killed-by-schizophrenic-mother.html

 

http://www.independent.co.uk/news/uk/schizophrenic-mother-killed-her-children-woman-responded-to-voices-in-her-head-telling-her-to-kill-court-told-marianne-macdonald-reports-1404799.html

 

Και ένα από τα χειρότερα

http://usatoday30.usatoday.com/news/nation/2009-07-28-decapitated-baby_N.htm

 

 

Η σχιζοφρένεια εμφανίζεται και ως επιλοχειο κατάθλιψη πολλές φορές, μόνο που δεν ειναι.. Ένας από τους λόγους που μητέρες σκότωσαν τα παιδιά τους μέσα στους τρεις πρώτους μηνες

 

http://www.boston.com/news/nation/articles/2006/12/06/new_moms_found_at_risk_for_mental_illness/

 

 

Συμφωνώ ότι ειναι καλύτερα να τα δώσουν παρα να τους κάνουν κακό, αλλά δεν ειναι θέση να το καταλάβουν

 

Δεν είπα ότι ΔΕΝ μπορουν να γινουν επικίνδυνοι...εξηγησα ΠΩΣ γινονται ΚΑΠΟΙΟΙ από τους σχιζοφρενεις επικίνδυνοι...δεν είναι "κακοι" ανθρωποι...έχουν συχνα παραισθησεις...ΤΟΤΕ είναι επικίνδυνοι..αμα είναι σε φαση απορρυθμισης...αμα είναι ρυθμισμένοι μπορει να είναι οι καλυτεροι ανθρωποι...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη και πάλι που επεμβαίνω, αλλά εμένα μου φαίνεται πως σε τέτοιες περιπτώσεις (όχι για σχιζοφρένεια και παθήσεις σοβαρές) που συζητάμε τόσες μέρες, ΑΝ ΠΟΥΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ότι ο θύτης είχε ψυχολογικά θα είναι μόνο και μόνο για να τη βγάλει πιο καθαρή.......δλδ για μένα πολύ φορέθηκε όλοι έχουν ψυχολογικά και η ποινή είναι πιο επιεικής....όχι ρε παιδιά δεν είναι όλοι με ψυχολογικά, θέλουμε δε θέλουμε, εκεί έξω υπάρχουν και κακοί, και φονιάδες, και βιαστές και απ όλα....

Link to comment
Share on other sites

Θα πω κι εγω την εξυπνάδα μου.... στο σχολείο στο οποίο εργάζομαι τη περασμένη εβδομάδα έγινε το εξής: Ένα κοριτσάκι απο την Α δημοτικού είχε αποκοιμηθεί στο θρανίο...σε κακά χάλια.... δεν ήταν η πρώτη φορά. Τη ξυπνήσαμε και βγήκε σε άθλια κατάσταση αναμαλλιασμένη και με μαύρους κύκλους (!!!) στο προαύλιο. Είχα εφημερία και μου ράγισε τη καρδιά. Ήταν σαν πουλάκι που έτρεμε....αδυνατη( ειναι εμφανώς υποσιτισμένη), κίτρινη...Της μίλησα και το παιδί είπε οτι δε κοιμήθηκε γιατί έβλεπε εφιαλτες γιατί πριν πάει για υπνο εβλεπε αυτά που έβλπε ο μπαμπάς στην ΤV που ήταν «σκοτωμοι και αίματα» και οτι αυτο γίνεται συχνά. Τη μαμά την έχω δει. Δεν είναι καλά. Φτωχή, αδύνατη, κα κυριώς κάτι άσχημο παίζει. Εχει άλλα τρία παιδιά. Τη γυναίκα τη βλέπεις και λες δεν είναι καλά.Ρωτάω τις άλλες δασκάλες τις παλιές. Τι θα γίνει με το παιδί. Μπορούμε να επέμβουμε; Πρόκειται για περίπτωση παραμέλησης και πιθανής κακοποίησης.

Μου λένε: Η μητερα είναι με ψυχοφάρμακα. Η μάνα της μάνας έιχε 4 παιδιά σε ένα σπίτι χάος. Αυτό το καιρό είναι χωρίς ρευμα. Τα δυό απο τα παιδιά της τα είχε πάρει το χαμόγελο του παιδιού, τα κράτησε μέχρι τα 15 μετά πηγαν σεένα θείο (γιατι μέχρι τα 15 σε κρατάει το ίδρυμα) προσπάθησαν να τελειώσουν ένα επαλ, μάταια, και τώρα η μια είναι στο κλαρί και η άλλη είναι.... η......μάνα του παιδιού........Μιας και όλες εκφράσατε παραπάνω τα συναισθηματά σαςας μου επιτραπεί να πω ότι έκλαιγα στο προαύλιο γιατί αυτό το παιδί ήθελα να το αρπάξω στην αγκαλιά μου και να του δωσω μια αγκαλιά, ένα ζεστο απαλό κρεβατάκι μια αγάπη, μια οικογένεια, μια ασφάλεια, ένα χαμόγελο,ένα γέλιο μια ζωή με μέλλον. Γιατι τα γράφω αυτά για να συμφωνήσω με τη Baby Cute και να πώ οτι μπορεί να μη θέλουμε να αναγνωρίσουμε οτι αυτή η κοινωνία γεννάει τους καρκίνους. οτι δεν ξεφεύγεις απο τη γ*** τη μοίρα σου. Αυτό το παιδάκι τι προοπτικές έχει με βάση το πολύ σύντομο και πολύ λειψό ιστορικό που σας δίνω;;;;Γιαγια, μάνα κόρη τι. Γεννοβόλημα, φτώχια, αρρώστια ψυχική. Ανύπαρκτο κράτος, ανύπαρκτοι θεσμοί, ανύπαρκτοι γειτονες (αλήθεια δεν έχουμε ευθύνη;;;). Το παιδάκι αυτό αύριο μπορεί να είναι η μάνα που καταρριόμαστε σε αυτό το τόπικ σήμερα.........Αν είναι ασ το καταρραστούμε απο σήμερα.....επειδή δεν είναι τυχερο σα τη κόρη μου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα πω κι εγω την εξυπνάδα μου.... στο σχολείο στο οποίο εργάζομαι τη περασμένη εβδομάδα έγινε το εξής: Ένα κοριτσάκι απο την Α δημοτικού είχε αποκοιμηθεί στο θρανίο...σε κακά χάλια.... δεν ήταν η πρώτη φορά. Τη ξυπνήσαμε και βγήκε σε άθλια κατάσταση αναμαλλιασμένη και με μαύρους κύκλους (!!!) στο προαύλιο. Είχα εφημερία και μου ράγισε τη καρδιά. Ήταν σαν πουλάκι που έτρεμε....αδυνατη( ειναι εμφανώς υποσιτισμένη), κίτρινη...Της μίλησα και το παιδί είπε οτι δε κοιμήθηκε γιατί έβλεπε εφιαλτες γιατί πριν πάει για υπνο εβλεπε αυτά που έβλπε ο μπαμπάς στην ΤV που ήταν «σκοτωμοι και αίματα» και οτι αυτο γίνεται συχνά. Τη μαμά την έχω δει. Δεν είναι καλά. Φτωχή, αδύνατη, κα κυριώς κάτι άσχημο παίζει. Εχει άλλα τρία παιδιά. Τη γυναίκα τη βλέπεις και λες δεν είναι καλά.Ρωτάω τις άλλες δασκάλες τις παλιές. Τι θα γίνει με το παιδί. Μπορούμε να επέμβουμε; Πρόκειται για περίπτωση παραμέλησης και πιθανής κακοποίησης.

Μου λένε: Η μητερα είναι με ψυχοφάρμακα. Η μάνα της μάνας έιχε 4 παιδιά σε ένα σπίτι χάος. Αυτό το καιρό είναι χωρίς ρευμα. Τα δυό απο τα παιδιά της τα είχε πάρει το χαμόγελο του παιδιού, τα κράτησε μέχρι τα 15 μετά πηγαν σεένα θείο (γιατι μέχρι τα 15 σε κρατάει το ίδρυμα) προσπάθησαν να τελειώσουν ένα επαλ, μάταια, και τώρα η μια είναι στο κλαρί και η άλλη είναι.... η......μάνα του παιδιού........Μιας και όλες εκφράσατε παραπάνω τα συναισθηματά σαςας μου επιτραπεί να πω ότι έκλαιγα στο προαύλιο γιατί αυτό το παιδί ήθελα να το αρπάξω στην αγκαλιά μου και να του δωσω μια αγκαλιά, ένα ζεστο απαλό κρεβατάκι μια αγάπη, μια οικογένεια, μια ασφάλεια, ένα χαμόγελο,ένα γέλιο μια ζωή με μέλλον. Γιατι τα γράφω αυτά για να συμφωνήσω με τη Baby Cute και να πώ οτι μπορεί να μη θέλουμε να αναγνωρίσουμε οτι αυτή η κοινωνία γεννάει τους καρκίνους. οτι δεν ξεφεύγεις απο τη γ*** τη μοίρα σου. Αυτό το παιδάκι τι προοπτικές έχει με βάση το πολύ σύντομο και πολύ λειψό ιστορικό που σας δίνω;;;;Γιαγια, μάνα κόρη τι. Γεννοβόλημα, φτώχια, αρρώστια ψυχική. Ανύπαρκτο κράτος, ανύπαρκτοι θεσμοί, ανύπαρκτοι γειτονες (αλήθεια δεν έχουμε ευθύνη;;;). Το παιδάκι αυτό αύριο μπορεί να είναι η μάνα που καταρριόμαστε σε αυτό το τόπικ σήμερα.........Αν είναι ασ το καταρραστούμε απο σήμερα.....επειδή δεν είναι τυχερο σα τη κόρη μου....

 

Τραγικό και πολύ λυπηρό :-(

Αυτο το γλυκό άτυχο κοριτσάκι θα κάνει τα ίδια και χειρότερα στο μέλλον!

Και το χειρότερο... Τι κρίμα που δεν μπορείς να το πάρεις σπίτι να του δώσεις μια ζέστη αγκαλιά και ένα καθαρό κρεβατακι να κοιμήθει ...

Τελικά σε αυτή τη ζωή εισαι πιο τυχερός αν εισαι σκύλο του δρόμου, κάποιος θα σε περιμαζέψει :-(

Link to comment
Share on other sites

elenatb, μπράβο για την ευαισθησία σου κοπέλα μου......ΔΑΣΚΑΛΑ με όλα τα γράμματα κεφαλαία........και πάσχουμε από τέτοιους δασκάλους....μακάρι να βρεθεί λύση για το παιδάκι, ειλικρινά.

Link to comment
Share on other sites

Θα πω κι εγω την εξυπνάδα μου.... στο σχολείο στο οποίο εργάζομαι τη περασμένη εβδομάδα έγινε το εξής: Ένα κοριτσάκι απο την Α δημοτικού είχε αποκοιμηθεί στο θρανίο...σε κακά χάλια.... δεν ήταν η πρώτη φορά. Τη ξυπνήσαμε και βγήκε σε άθλια κατάσταση αναμαλλιασμένη και με μαύρους κύκλους (!!!) στο προαύλιο. Είχα εφημερία και μου ράγισε τη καρδιά. Ήταν σαν πουλάκι που έτρεμε....αδυνατη( ειναι εμφανώς υποσιτισμένη), κίτρινη...Της μίλησα και το παιδί είπε οτι δε κοιμήθηκε γιατί έβλεπε εφιαλτες γιατί πριν πάει για υπνο εβλεπε αυτά που έβλπε ο μπαμπάς στην ΤV που ήταν «σκοτωμοι και αίματα» και οτι αυτο γίνεται συχνά. Τη μαμά την έχω δει. Δεν είναι καλά. Φτωχή, αδύνατη, κα κυριώς κάτι άσχημο παίζει. Εχει άλλα τρία παιδιά. Τη γυναίκα τη βλέπεις και λες δεν είναι καλά.Ρωτάω τις άλλες δασκάλες τις παλιές. Τι θα γίνει με το παιδί. Μπορούμε να επέμβουμε; Πρόκειται για περίπτωση παραμέλησης και πιθανής κακοποίησης.

Μου λένε: Η μητερα είναι με ψυχοφάρμακα. Η μάνα της μάνας έιχε 4 παιδιά σε ένα σπίτι χάος. Αυτό το καιρό είναι χωρίς ρευμα. Τα δυό απο τα παιδιά της τα είχε πάρει το χαμόγελο του παιδιού, τα κράτησε μέχρι τα 15 μετά πηγαν σεένα θείο (γιατι μέχρι τα 15 σε κρατάει το ίδρυμα) προσπάθησαν να τελειώσουν ένα επαλ, μάταια, και τώρα η μια είναι στο κλαρί και η άλλη είναι.... η......μάνα του παιδιού........Μιας και όλες εκφράσατε παραπάνω τα συναισθηματά σαςας μου επιτραπεί να πω ότι έκλαιγα στο προαύλιο γιατί αυτό το παιδί ήθελα να το αρπάξω στην αγκαλιά μου και να του δωσω μια αγκαλιά, ένα ζεστο απαλό κρεβατάκι μια αγάπη, μια οικογένεια, μια ασφάλεια, ένα χαμόγελο,ένα γέλιο μια ζωή με μέλλον. Γιατι τα γράφω αυτά για να συμφωνήσω με τη Baby Cute και να πώ οτι μπορεί να μη θέλουμε να αναγνωρίσουμε οτι αυτή η κοινωνία γεννάει τους καρκίνους. οτι δεν ξεφεύγεις απο τη γ*** τη μοίρα σου. Αυτό το παιδάκι τι προοπτικές έχει με βάση το πολύ σύντομο και πολύ λειψό ιστορικό που σας δίνω;;;;Γιαγια, μάνα κόρη τι. Γεννοβόλημα, φτώχια, αρρώστια ψυχική. Ανύπαρκτο κράτος, ανύπαρκτοι θεσμοί, ανύπαρκτοι γειτονες (αλήθεια δεν έχουμε ευθύνη;;;). Το παιδάκι αυτό αύριο μπορεί να είναι η μάνα που καταρριόμαστε σε αυτό το τόπικ σήμερα.........Αν είναι ασ το καταρραστούμε απο σήμερα.....επειδή δεν είναι τυχερο σα τη κόρη μου....

συμφωνώ με κάθε σου λέξη. συγχαρητήρια για τον τρόπο που βλέπεις το όλο θέμα.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Περιμένεις όμως από κάποιον που είχε δύσκολη παιδική ηλικία και άσχημα βιώματα, να θέλει να αφοσιωθεί στο παιδί του και να του προσφέρει ό,τι καλύτερο ώστε να μην περάσει τα ίδια. Σε καμία περίπτωση δεν περιμένεις να το αφήσει να πεθάνει ή να το σκοτώσει ή να το βασανίσει.

Εγώ δεν δικαιολογώ με τίποτα κάτι τέτοιο. Και όσο για τις ψυχικές ασθένειες τις επικαλούμαστε πολύ συχνά, ενώ στην πραγματικότητα είναι πολύ λιγότερες οι διαπιστωμένες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα πω κι εγω την εξυπνάδα μου.... στο σχολείο στο οποίο εργάζομαι τη περασμένη εβδομάδα έγινε το εξής: Ένα κοριτσάκι απο την Α δημοτικού είχε αποκοιμηθεί στο θρανίο...σε κακά χάλια.... δεν ήταν η πρώτη φορά. Τη ξυπνήσαμε και βγήκε σε άθλια κατάσταση αναμαλλιασμένη και με μαύρους κύκλους (!!!) στο προαύλιο. Είχα εφημερία και μου ράγισε τη καρδιά. Ήταν σαν πουλάκι που έτρεμε....αδυνατη( ειναι εμφανώς υποσιτισμένη), κίτρινη...Της μίλησα και το παιδί είπε οτι δε κοιμήθηκε γιατί έβλεπε εφιαλτες γιατί πριν πάει για υπνο εβλεπε αυτά που έβλπε ο μπαμπάς στην ΤV που ήταν «σκοτωμοι και αίματα» και οτι αυτο γίνεται συχνά. Τη μαμά την έχω δει. Δεν είναι καλά. Φτωχή, αδύνατη, κα κυριώς κάτι άσχημο παίζει. Εχει άλλα τρία παιδιά. Τη γυναίκα τη βλέπεις και λες δεν είναι καλά.Ρωτάω τις άλλες δασκάλες τις παλιές. Τι θα γίνει με το παιδί. Μπορούμε να επέμβουμε; Πρόκειται για περίπτωση παραμέλησης και πιθανής κακοποίησης.

Μου λένε: Η μητερα είναι με ψυχοφάρμακα. Η μάνα της μάνας έιχε 4 παιδιά σε ένα σπίτι χάος. Αυτό το καιρό είναι χωρίς ρευμα. Τα δυό απο τα παιδιά της τα είχε πάρει το χαμόγελο του παιδιού, τα κράτησε μέχρι τα 15 μετά πηγαν σεένα θείο (γιατι μέχρι τα 15 σε κρατάει το ίδρυμα) προσπάθησαν να τελειώσουν ένα επαλ, μάταια, και τώρα η μια είναι στο κλαρί και η άλλη είναι.... η......μάνα του παιδιού........Μιας και όλες εκφράσατε παραπάνω τα συναισθηματά σαςας μου επιτραπεί να πω ότι έκλαιγα στο προαύλιο γιατί αυτό το παιδί ήθελα να το αρπάξω στην αγκαλιά μου και να του δωσω μια αγκαλιά, ένα ζεστο απαλό κρεβατάκι μια αγάπη, μια οικογένεια, μια ασφάλεια, ένα χαμόγελο,ένα γέλιο μια ζωή με μέλλον. Γιατι τα γράφω αυτά για να συμφωνήσω με τη Baby Cute και να πώ οτι μπορεί να μη θέλουμε να αναγνωρίσουμε οτι αυτή η κοινωνία γεννάει τους καρκίνους. οτι δεν ξεφεύγεις απο τη γ*** τη μοίρα σου. Αυτό το παιδάκι τι προοπτικές έχει με βάση το πολύ σύντομο και πολύ λειψό ιστορικό που σας δίνω;;;;Γιαγια, μάνα κόρη τι. Γεννοβόλημα, φτώχια, αρρώστια ψυχική. Ανύπαρκτο κράτος, ανύπαρκτοι θεσμοί, ανύπαρκτοι γειτονες (αλήθεια δεν έχουμε ευθύνη;;;). Το παιδάκι αυτό αύριο μπορεί να είναι η μάνα που καταρριόμαστε σε αυτό το τόπικ σήμερα.........Αν είναι ασ το καταρραστούμε απο σήμερα.....επειδή δεν είναι τυχερο σα τη κόρη μου....

 

Συμφωνώ με κάθε σου λέξη. Και μ' αυτές που σκέφτηκες μα δεν έγραψες. Η εξαθλίωση προκαλεί εξαχρείωση. Κι όλοι εμείς με τα γεμάτα στομάχια, τα ζεστά ρούχα και την ανθρώπινη ζεστασιά κι αγάπη και αγωγή να μας περιβάλλει δεν μπορούμε να τα καταλάβουμε.

 

Το είπατε και πριν η σχεδόν έφηβη που από άλλον μένει έγκυος και με άλλον γεννάει είναι συναγερμός για υποστήριξη. Γιαυτό είπα στο άλλο θέμα για κοινωνικές υπηρεσίες και σχολεία. Η έγκαιρη παρέμβαση είναι δυνατό να προλάβει πολλά. Ψιλά γράμματα της κοινωνιολογίας όμως. Είναι πιο βολικοί οι κακοί.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και όσο για τις ψυχικές ασθένειες τις επικαλούμαστε πολύ συχνά, ενώ στην πραγματικότητα είναι πολύ λιγότερες οι διαπιστωμένες περιπτώσεις.

 

Ακριβώς το ίδιο πιστεύω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Η ψυχική ασθένεια που μένει αδιαχείριστη δεν είναι δικαιολογία είναι καταδίκη από μόνη της (για το ίδιο το άτομο και για την κοινωνία). Δε θεωρώ ότι απλά πρέπει να φύγει με μια ξυλιά στον ποπό κάποιος που κάνει κάτι τέτοιο επειδή (λέμε τώρα) έχει ψυχολογικά ή άλλα προβλήματα.

 

Θεωρώ ότι αυτά τα πράγματα πρέπει να εντοπίζονται νωρίς, έγκαιρα και το άτομο να παίρνει την υποστήριξη που χρειάζεται για να μην φτάσει σε εκείνο το σημείο. Και ναι σε μερικές περιπτώσεις η λύση είναι ο εγκλεισμός (μαζί με όλα τα άλλα που θα πρεπε να συνοδεύουν). Μα κανείς δεν μπορεί να με πείσει ότι ένας άνθρωπος που φέρεται τόσο βάρβαρα σε κάποιον άλλον πόσο μάλλον σε ένα παιδί είναι στα καλά του. Ό,τι κι αν το προκαλεί αυτό.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω καθετα. Παρουσιάζετε την παιδικη κακοποιηση ως "προνομιο" των φτωχων...στην πραγματικοτητα η παιδικη κακοποίηση ( ψυχικη ή σωματικη) υπαρχει και στα πλουσια σπιτια...η αδελφη μου εχει μαθητη με κοκαϊνομανή μαμα και το παιδι εχει ενουρηση ονυχοφαγια και πολλαπλες μαθησιακες διαταραχες...γυναικα εσωτερικη στο σπιτι για να κραταει τα παιδια υπάρχει... χρηματα για την κοκαινη υπάρχουν...μητρικη αγάπη δεν υπάρχει...

Ο πρωτοδίκης που κακοποιουσε σεξουαλικα τον γιο του και η δικαστικος που εδερνε στο δρομο τον υιοθετημενο γιο της δεν νομιζω ότι πεινουσανε...

Αρα μην παρουσιάζουμε την φτωχεια ως "καταρα" ..υπάρχουν φτωχοι άνθρωποι με "αδεια στομαχια" και "γεματες καρδιες" και πλούσιοι άνθρωποι με "γεματα στομαχια" και "αδειες καρδιες"...

Επιπλέον εγινε πουθενα αναφορά στα δυο περιστατικα που συζητηθηκαν στο φορουμ προσφάτως για συνθηκες ακραιας φτώχειας?? Ο Θανασακςη πεθανε επειδή η μανα του δεν είχε ζεστο νερο να τον πλυνει?? ή επειδή είχε ζεστο νερο και αρκετα λεφτα για να ζησει την ζωη της με τον νέο συντροφο?? Θεωρείτε ότι οι δικαστες δεν λαμβανουν υπόψιν τους τις εκθεσεις τις κοινωνιολογικες ?? Δεν μπορουν να διαχωρίσουν τις συνθηκες τις ακραιας φτώχειας που επικαλείστε από τις συνθηκες ακραιας εγκληματικης αδιαφορίας απέναντι στο τεκνο?? Καταδικασθηκε κανεις επειδή αφησε το απιδι του στο ιδρυμα διοτι δεν ειχε λεφτα να το ζησει??

Φυσικα και η ανεχεια και η ψυχικη ασθενεια λειτουργει ως φυτωριο της εγκληματικότητας αλλά ξερετε ποσοι φτωχοι και ψυχικα ασθενείς ανθρωποι μεσα στην κοινωνια μας περιβαλλουν με αγάπη την οικογενεια τους??

Νοσηλευσα 17χρονο αγορακι με βαρια μορφη καρκινου...η μανα παμφτωχη...μικροκαμωμενη σε σημειο να πεις ότι χρήζει καρυοτυπου λόγω πιθανου συνδρομου...ουτε 145 cm...μια γυναικουλα από ένα χωριο που δεν ηξερε ουτε στο σταθμο του τρενου να παει μονη της.. κερι αναμενο διπλα στο παιδι της...δεν κοιμηθηκε...δεν κουνηθηκε...δεν εκανε καμια οδηγια λάθος...δεν μπορουσα να την πεισω ότι δεν χρειαζεατι να κοιταει αδιάλειπτα τον όρο μηπως τελειωσει διοτι δεν θα παθει κατι το παιδι!!

Και εχω δει και κορες που μεγαλωσαν με τα γαλλικα και τα πιάνα να παρατανε την μανα τους με ψευτικα συμπτώματα στο νοσοκομειο για να φυγουν για τριημερο...και εχω βγαλει και συμβολαιογράφους που έξω από θαλάμους πλουσιων ασθενων διοτι ο ασθενης ειχε χασει επαφη και τα παιδια μαλωναν στο διαδρομο ενώ επι μηνες δεν ειχαν εμφανιστεί στο νοσοκομειο να δουνε τον ασθενη πατερα!!

Οποτε η φτωχεια δεν σημαινει κακια για μενα...σημαινει καλοσυνη...

Link to comment
Share on other sites

Kαι για να μην αδικούμε και τους ψυχικα ασθενείς...περισσοτερο συχνο ειναι να αυτοκτονησουν παρα να βλαψουν τους γυρω τους (χωρις αυτό να αποκλειεται για καποιες διαγνώσεις τυπου παρανοειδής σχιζοφρενεια)... η ψυχικα ασθενεια δεν είναι κατι ασαφες...πλεον η ψυχιατρικη εχει αναπτυξει σαφη κριτήρια διαγνωσεων και υπάρχει πλεον η δυνατοτητα να καταταχθεί ο κάθε ασθενης με βαση τα κριτήρια που πληροι σε συγκεκριμενη οντοτητα.. οι άνθρωποι που δικαζονται για τετοια εγκληματα υφίστανται ψυχιατρικη εκτιμηση...δεν είναι "σκιτζήδες" οι συγχρονοι ψυχιατροι και ειδικα όσοι καλουνται ως εμπειρογνώμονες...για να λάβει το συγκεκριμενο ζευγαρι ισόβια σημαινει ότι ουτε ο ψυχίατρος ουτε οι δικαστες είδαν ελαφρυντικα στην συμπεριφορά τους...

Link to comment
Share on other sites

Θα πω κι εγω την εξυπνάδα μου.... στο σχολείο στο οποίο εργάζομαι τη περασμένη εβδομάδα έγινε το εξής: Ένα κοριτσάκι απο την Α δημοτικού είχε αποκοιμηθεί στο θρανίο...σε κακά χάλια.... δεν ήταν η πρώτη φορά. Τη ξυπνήσαμε και βγήκε σε άθλια κατάσταση αναμαλλιασμένη και με μαύρους κύκλους (!!!) στο προαύλιο. Είχα εφημερία και μου ράγισε τη καρδιά. Ήταν σαν πουλάκι που έτρεμε....αδυνατη( ειναι εμφανώς υποσιτισμένη), κίτρινη...Της μίλησα και το παιδί είπε οτι δε κοιμήθηκε γιατί έβλεπε εφιαλτες γιατί πριν πάει για υπνο εβλεπε αυτά που έβλπε ο μπαμπάς στην ΤV που ήταν «σκοτωμοι και αίματα» και οτι αυτο γίνεται συχνά. Τη μαμά την έχω δει. Δεν είναι καλά. Φτωχή, αδύνατη, κα κυριώς κάτι άσχημο παίζει. Εχει άλλα τρία παιδιά. Τη γυναίκα τη βλέπεις και λες δεν είναι καλά.Ρωτάω τις άλλες δασκάλες τις παλιές. Τι θα γίνει με το παιδί. Μπορούμε να επέμβουμε; Πρόκειται για περίπτωση παραμέλησης και πιθανής κακοποίησης.

Μου λένε: Η μητερα είναι με ψυχοφάρμακα. Η μάνα της μάνας έιχε 4 παιδιά σε ένα σπίτι χάος. Αυτό το καιρό είναι χωρίς ρευμα. Τα δυό απο τα παιδιά της τα είχε πάρει το χαμόγελο του παιδιού, τα κράτησε μέχρι τα 15 μετά πηγαν σεένα θείο (γιατι μέχρι τα 15 σε κρατάει το ίδρυμα) προσπάθησαν να τελειώσουν ένα επαλ, μάταια, και τώρα η μια είναι στο κλαρί και η άλλη είναι.... η......μάνα του παιδιού........Μιας και όλες εκφράσατε παραπάνω τα συναισθηματά σαςας μου επιτραπεί να πω ότι έκλαιγα στο προαύλιο γιατί αυτό το παιδί ήθελα να το αρπάξω στην αγκαλιά μου και να του δωσω μια αγκαλιά, ένα ζεστο απαλό κρεβατάκι μια αγάπη, μια οικογένεια, μια ασφάλεια, ένα χαμόγελο,ένα γέλιο μια ζωή με μέλλον. Γιατι τα γράφω αυτά για να συμφωνήσω με τη Baby Cute και να πώ οτι μπορεί να μη θέλουμε να αναγνωρίσουμε οτι αυτή η κοινωνία γεννάει τους καρκίνους. οτι δεν ξεφεύγεις απο τη γ*** τη μοίρα σου. Αυτό το παιδάκι τι προοπτικές έχει με βάση το πολύ σύντομο και πολύ λειψό ιστορικό που σας δίνω;;;;Γιαγια, μάνα κόρη τι. Γεννοβόλημα, φτώχια, αρρώστια ψυχική. Ανύπαρκτο κράτος, ανύπαρκτοι θεσμοί, ανύπαρκτοι γειτονες (αλήθεια δεν έχουμε ευθύνη;;;). Το παιδάκι αυτό αύριο μπορεί να είναι η μάνα που καταρριόμαστε σε αυτό το τόπικ σήμερα.........Αν είναι ασ το καταρραστούμε απο σήμερα.....επειδή δεν είναι τυχερο σα τη κόρη μου....

 

Το ότι το συγκεκριμένο παιδάκι ζει σε αυτές τις άθλιες συνθήκες δεν σημαίνει ότι θα γεννήσει ένα παιδί και θα θέλει να το ξεφορτωθεί με ζεματιστό νερό... γιατί γι' αυτό το συμβάν ανοίχτηκε αυτό το θέμα... από εκεί και πέρα λες για ανύπαρκτο κράτος / θεσμούς / γείτονες κλπ... καθαρά από ενδιαφέρον ρωτάω και εάν θες μου απαντάς.. το σχολείο που λες ότι εργάζεσαι έχει εντοπίσει το συγκεκριμένο δράμα που περνάει το παιδί.. έχει κάνει κάτι??? γιατί με το να το βλέπουμε και να κλαίμε δεν βοηθάμε.... στην τηλεόραση άκουγα για συσσίτια που δίνουν σε σχολεία (φρούτα - γάλα - χυμους κλπ)... δεν είμαι σίγουρη εάν τα χορηγεί το κράτος ή εταιρείες και τι πρέπει να κάνεις.. φαντάζομαι ο διευθυντής του σχολείου θα ξέρει ή μπορεί να ψαχτεί... ρώτησες τις άλλες δασκάλες τι γίνεται με αυτό το παιδί και αν μπορείτε να επέμβετε και από ότι κατάλαβα μόνο το ιστορικο του παιδιού σου είπαν.... κράτος και κοινωνία είμαστε όλοι μας.... και εγώ και εσύ.. με τα δάκρυα πέρα από να στενοχωριέσαι εσύ δεν γίνεται ΤΙΠΟΤΕ... δράσε... μην νομίσεις ότι σου επιτίθεμαι απλώς θέλω να σου πω, πως επειδή προφανώς το σχολείο (από αυτά που μας έγραψες) δεν έχει κάνει και τίποτε, το θέμα είναι εάν μπορεί να κάνει... όχι σαν ελεημοσύνη αλλά πραγματική βοήθεια... από ότι κατάλαβα είσαι εκπαιδευτικός? ο καθένας μπορεί να βοηθήσει... γιατί δεν προτείνεις να μιλήσετε με τους γονείς και να προσφέρετε ότι μπορείτε? π.χ αυτό με τα δωρεάν γεύματα εάν μπορείτε να το έχετε στο σχολείο σας.. από την άλλη εφόσον το παιδί υποσιτίζετε, εάν ήμουν στην θέση σας θα μάζευα και τους άλλους δασκάλους και θα ρωτούσα εάν μπορούν να συνεισφέρουν κάτι... δηλ. μπορεί ο καθένας να βάζει 1 ευρώ τη μέρα?? εάν είστε 10 θα μαζευτούν 10 ευρώ για να αγοράζετε φαγητό γι' αυτό το παιδί.. σου μιλάω για πρακτικά πράγματα που μπορούν να το βοηθήσουν.. γιατί μετά υπάρχουν και τα άλλα που ως εκπαιδευτικός τα ξέρεις,, να έρθει ο σύμβουλος, να μιλήσουν με τους γονείς, να επέμβουν ψυχολόγοι. φέξε μου και γλίστρησα δηλαδή... επί της ουσίας πιστεύεις ότι μπορείτε να κάνετε κάτι να το βοηθήσετε? γιατί δεν το συζητάς με τους άλλους δασκάλους?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την επισήμανση των δακρύων....λοιπόν τη κατάσταση της οικογένειας τη μάθαμε επειδή η δασκάλα της τάξης επισκέφτηκε τη γειτονιά του παιδιού και μίλησε με ανθρώπους. Η μητέρα του παιδιού αρνείται οτι υπάρχει τουλάχιστον οικονομικό πρόβλημα οπότε ούτε τρόφιμα ούτε κάν μολύβια που προμηθεύουμε τα άλλα παιδιά δεν δέχεται....το επόμενο βήμα είναι να καλέσουμε τη κοινωνική υπηρεσία. Η κοινωνική υοπηρεσία θα εξετάσει τη κατάσταση και αν το κρίνει απαραίτητο κατόπιν εισαγγελικής εντολης θα πάρει τα παιδιά απο την οικογένεια και θα τα πάει όπως πήγε και η μητέρα της σε κάποιο ίδρυμα μέχρι τα 15. Μετά ο θεός βοηθός....Ακριβώς γιαυτο τα έγραψα αυτά για να δείξω ότι οι επιλογές και οι προοπτικές είναι περιορισμένες. Οι διαδικασίες αργές. Οι λύσεις λίγες. Πχ. υπάρχουν τόσοι άνθρωποι που δεν μπορούν να κάνουν παιδί και όμως οι υιοθεσίες στη ελλάδα είναι πολύ δύσκολες. Άρα ένα παιδι σαν αυτό που μπορεί να το πάρει το ίδρυμα μάλλον θα μείνει εκεί ύπο άσχημες συνθήκες σίγουρα ή μάλλον καλύτερες απο την οικογενεια του. Δεν είπα οτι θα ζεματίσει το παιδί της...όχι. Είπα όμως ότι σε ένα άρρωστο περιβάλλον δύσκολα ξεφεύγεις....

Το τι μπορεί να κάνει ο δάσκαλος είναι μια τεράστια ωραία κουβέντα που θα μπορούσαμε να ανοίξουμε καθότι πέρα απο τους αδιάφορους υπάρχουν και αυτοί που δεν κάθονται στα αυγά τους. Λοιπόν τι περιθώρια έχουν αυτοί που δεν κάθονται στα αυγά τους;Αν θες άνοιξε το και θα μπω να συνεισφέρω στη κουβέντα:-) Εγώ δεν προκειται να το ανοιξω μόνη μου, γιατι το τι κάνω εγώ και άλλοι συνάδελφοι ιδιαίτερα για τα παιδιά που το έχουν περισσότερο ανάγκη το ζω κάθε μέρα απο μτις 8 μέχρι τις 2 in real life και όχι ιντερνετικά και με γονείς που τους ξέρω και με ξέρουν face to face και που έχουμε κοπίάσει αμοιβαία για αυτή τη σχέση....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...