Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετακόμιση / προβληματισμός


Recommended Posts

Καλημέρα,

Ακόμα μια φορά θα χρειαστώ γνώμες σχετικά με ένα θέμα που με απασχολεί.

Λόγω του ότι το σπίτι που μένουμε έχει βγάλει υγρασίες και φαίνεται να μην έχει μόνωση (είναι ρετιρέ) και έχει απώλειες στην θέρμανση αλλά και φριχτή ζέστη το καλοκαίρι, ψάχνουμε να μετακομίσουμε.

Βρήκαμε λοιπόν ένα σπίτι, το οποίο φαίνεται (λέω φαίνεται γιατί δυστυχώς δεν ξέρεις ποτέ πώς θα σου βγεί τελικά), να είναι άψογο, πολύ μεγαλύτερο από το προηγούμενο με τζάκι, φυσικό αέριο με ατομικό μπόιλερ και ένα σωρό άλλα καλά (είναι κοντά στον παιδικό, στην παιδική χαρά, σε λεωφορεία κλπ) και στο ίδιο μίσθωμα με το προηγούμενο.

Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι ότι βρίσκεται πάνω σε αρκετά κεντρική πλατεία της περιοχής, πάνω σε κεντρικότατο δρόμο και από κάτω, αλλά και γύρω γύρω έχει καφετέριες. Πόσο σοβαρό μπορεί να είναι αυτό το πρόβλημα; Έχει κανένας σας παρόμοια εμπειρία; Μήπως υπάρχει κάτι που δεν υπολογίζω; Σας ρωτάω γιατί βρίσκομαι σε δίλημμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα,

Ακόμα μια φορά θα χρειαστώ γνώμες σχετικά με ένα θέμα που με απασχολεί.

Λόγω του ότι το σπίτι που μένουμε έχει βγάλει υγρασίες και φαίνεται να μην έχει μόνωση (είναι ρετιρέ) και έχει απώλειες στην θέρμανση αλλά και φριχτή ζέστη το καλοκαίρι, ψάχνουμε να μετακομίσουμε.

Βρήκαμε λοιπόν ένα σπίτι, το οποίο φαίνεται (λέω φαίνεται γιατί δυστυχώς δεν ξέρεις ποτέ πώς θα σου βγεί τελικά), να είναι άψογο, πολύ μεγαλύτερο από το προηγούμενο με τζάκι, φυσικό αέριο με ατομικό μπόιλερ και ένα σωρό άλλα καλά (είναι κοντά στον παιδικό, στην παιδική χαρά, σε λεωφορεία κλπ) και στο ίδιο μίσθωμα με το προηγούμενο.

Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι ότι βρίσκεται πάνω σε αρκετά κεντρική πλατεία της περιοχής, πάνω σε κεντρικότατο δρόμο και από κάτω, αλλά και γύρω γύρω έχει καφετέριες. Πόσο σοβαρό μπορεί να είναι αυτό το πρόβλημα; Έχει κανένας σας παρόμοια εμπειρία; Μήπως υπάρχει κάτι που δεν υπολογίζω; Σας ρωτάω γιατί βρίσκομαι σε δίλημμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

επειδη βλεπω οτι μαλλον μενεις αγια παρασκευη (εγω εκει μεγαλωσα και εκει μενουν και οι γονεις μου)αν εννοεις την πλατεια του αγιαννη(αγιου ιωανου)σαφεστατα το μονο που εχει θα ειναι λιγο περισσοτερη φασαρια αλλα οχι κατι το οποιο να ειναι απαγορευτικο δηλαδη δεν θα εχεις εντελως ησυχια και εννοω απο αυτοκινητα καφετεριες κτλ που οσο να ναι δεν ειναι νεκρα.αν το σπιτι εχει καλη ηχομονοση(διπλα τζαμια-κουφωματα κτλ)τοτε προχωρα το.εχεις πολλα συν παρα κατα νομιζω.ειναι ολα γυρω σου σουπερμαρκετ παιδικος κουνιες μαγαζια κτλ.εγω δεν θα ειχα προβλημα αλλα και παλι ειναι προσωπικη επιλογη.ευχομαι να βρεις και αλλη κοπελα που να εχει ζησει κατι παρομοιο να σου πει κατι παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Λελάκι

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ μεγάλωσα εκεί κοντά αλλά όταν μεγαλώναμε εμείς ήταν χωριό η Αγία Παρασκευή. Δεν είχε τίποτα εκεί. Τώρα έχουν αλλάξει τα πράγματα. θα το σκεφτώ βέβαια πολύ, γιατί έχει πολλά θετικά και επίσης νιώθω μια οικειότητα στην περιοχή.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τη δυνατότητα, πήγαινε να δεις το σπίτι ή την περιοχή ένα Σαββατόβραδο ή έστω απόγευμα, για να δεις τι είδους πηγές θορύβου υπάρχουν γύρω από το σπίτι.

 

Εμείς την έχουμε πατήσει με εξοχικό, όπου ενώ μας διαβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει κανένας ιδιαίτερος θόρυβος, το καλοκαίρι λειτουργούσαν κάνα δυο club εκεί γύρω με υπερβολική ένταση ήχου. Το σπίτι χωρίς ηχομονωση, οπότε καταλαβαίνεις. Ήταν τραγική η κατάσταση κάθε βράδυ, μέχρι τα ξημερώματα.

Αλλά και ηχομόνωση να έχει, το καλοκαίρι τι θα κάνεις; Θα κλειδαμπαρώνεσαι μέσα;

Τσέκαρε για καταστήματα με δυνατή μουσική, για το θόρυβο από τα αυτοκίνητα κτλ.

Σε ποιον όροφο είναι;

Link to comment
Share on other sites

Είναι στον πρώτο και αυτό είναι το πρόβλημα. Τα μαγαζιά που υπάρχουν είναι αυτές οι καφετέριες μπαρ που δεν έχουν μουσική στο τέρμα. Έχει κι άλλες πολυκατοικίες εκεί γύρω και φαντάζομαι ότι θα υπήρχε θέμα αν ήταν τόσο τρομερή η φασαρία. Πήγε ο άντρας μου και ρώτησε τους ενοικιαστές του διπλανού διαμερίσματος και μας είπαν ότι δεν έχει τραγικό θόρυβο. Έχει αυτοκίνητα γιατί είναι κεντρικός δρόμος. Το καλοκαίρι εννοείται ότι δεν θα κλειδωνόμαστε μέσα (ποτέ δεν το κάνω) αλλά η φασαρία που έχει συνηθίζεται νομίζω. Δεν είμαι και σίγουρη.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι στον πρώτο και αυτό είναι το πρόβλημα. Τα μαγαζιά που υπάρχουν είναι αυτές οι καφετέριες μπαρ που δεν έχουν μουσική στο τέρμα. Έχει κι άλλες πολυκατοικίες εκεί γύρω και φαντάζομαι ότι θα υπήρχε θέμα αν ήταν τόσο τρομερή η φασαρία. Πήγε ο άντρας μου και ρώτησε τους ενοικιαστές του διπλανού διαμερίσματος και μας είπαν ότι δεν έχει τραγικό θόρυβο. Έχει αυτοκίνητα γιατί είναι κεντρικός δρόμος. Το καλοκαίρι εννοείται ότι δεν θα κλειδωνόμαστε μέσα (ποτέ δεν το κάνω) αλλά η φασαρία που έχει συνηθίζεται νομίζω. Δεν είμαι και σίγουρη.

 

Αν είναι έτσι, ακούγεται καλή ευκαιρία!

 

Όπως το ακούω, πιο πολύ θα ανησυχούσα για την κίνηση στο δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...