Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ - ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!


HANMADE

Recommended Posts

Καλησπέρα!!!Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με το θέμα της γέννας!!!!Η αδερφή μου απο στιγμή σε στιγμή θα γεννήσει και έχει τρελλό αχγος!!!!

Το θέμα χειροτέρεψε με την επίσκεψη της στη μαμη!!!!!Είναι πολύ αχγομένη και ενώ της λέω να μιλήσουμε και να μου πεί τι της είπε η μαία για τη στιγμή του τοκετού δεν θέλει!!!!Είμαι βέβαιη ότι τις πληροφορίες που της έδωσε η μαία της έχει ερμηνεύση λάθος απο το φόβο της και το αχγος της!!!!

Την κοπέλα την ξέρω και θεωρώ ότι και επειδή είναι η δουλειά της αυτή αλλά και επειδή είναι πολύ καλό κοριτσί δεν της είπε κάτι που θα την τρόμαζε!!!!

Εγω δεν είμαι μητέρα και δεν ξέρω τι να της πω και πως να την ηρεμήσω, ή σε περίπτωση που την δω λίγο πριν γεννήσει τι να της πώ για να την ενθαρρύνω!!!Σκέφτομαι να της λέω για το κούκλο μας που τον περιμέναμε 9 μήνες και τώρα θα τον δούμε και να προσπαθήσει να κάνει υπομονή και όταν θα τον κρατήσει στην αγκαλιά της θα τα ξεχάσει όλα!!!!Απο την άλλη όμως δεν ξέρω τι θα νοιώθει και τι θα σκέφτεται εκείνη την ώρα!!!!!Θέλετε να μου πείτε κάτι που θα την ηρεμούσε απο δική σας εμπειρία!!!!!!:(

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!Εύχομαι σε όλες τις μέλλουσες μανούλες με το καλό και με έναν πόνο και σε όσες το έχουν περάσει να δούν τα παιδάκια τους ευτυχισμένα και να είναι πάντα υγιη!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


επειδη και εγω βρησκομαι στην ιδια θεση με την αδερφη σου θα σου πω να της αναφερεις για να ηρεμισει οτι αν νοιωσει οτι θελει μπορει να κανει επισκληριδιο και μετα δε θα ποναει καθολου.επισης οτι θα εισαι ολη την ωρα απ εξω και οτι θα εχει την συμπαρασταση σου.εμενε τουλαχιστων ατα με ηρεμουν,τιποτε αλλο.σιγουρα παντως μην της πεις οτι θα τα ξεχασει ολα μολις δει το μωρο της!!μπορει να ειναι αληθεια αλλα απο τη στιγμη που μπαινει στην αιθουσα ωδινων μεχρι να το δει μεσολαβει ενας ολοκληρος τοκετος...και αυτο φοβαται τωρα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δύο παιδάκια, ο τοκετος και τις δυο φορες με φοβιζε, τη δευτερη τελικα λιγοτερο γιατι πηγα και μονη μου...

Αυτο που θα σου προτεινα να της πεις ειναι οτι μολις την πιασουν οι πονοι και μπει να γεννησει να ξέρει οτι το σωμα της θα λειτουργει ετσι ωστε να βοηθησει το μωρακι της να ερθει στον κοσμο. Καμια δεν ξερει πως ειναι να γεννας ειδικα την πρωτη φορα, αλλά ειναι μεγαλη αληθεια οτι οταν δεις και ακουσεις το πλασματακι, το δεος που νιωθεις σε κανει να τα ξεχνας ολα, και οχι μονο αλλά και πάλι το σωμα προνοει εκρινοντας την ορμονη της ληθης (αν δεν κανω λαθος).

Ειναι μαγεια να γεννας... ακομη και με επισκληριδιο(οπως το πρωτο μου) ακομη και χωρις (οπως το δευτερο)....

Να τονισω επίσης οτι επειδη η ηρεμια εκεινη την ωρα δεν ειναι σιγουρα αυτο που θα νιωθετε, η συνεργασια με τη μαια και το γιατρο θα κανει πολυ πιο ευκολο τον τοκετο...

Και το μωρακι σαν βγει.... αρχιζει ο παραδεισος.

Δεν μπορω να σου περιγραψω πως ενιωθα, ημουν τοσο συναισθηματικη... ξεχασα τα παντα οταν πηγα στο δωματιο με το μικρακι μαζι....

Κοριτσια μην αγχωνεστε γιατι το σωμα μας ειναι πλασμενο για αυτο... για να δινει ζωη...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, καμια γυναικα πισυευω δεν μπορει να αντιμετωπισει εναν τοκετο χωρις αγχος. εγω γεννησα πριν 40 ημερες φυσιολογικα και με προκληση γιατι ειχε περασει η ΠΗΤ. |Το πρωι που πηγα στο μαιευτηριο ειχα πολυ αγωνια για το τι θα ακολουθησει. πραγματικα οταν ξεκινα η διαδικασια τα ξεχνας ολα. το μονο που σκεφτεσαι ειναι οτι καθε πονος σε φερνει πιο κοντα στο μωρο σου. ειναι πραγματικα μοναδικη εμπειρια. πες της να προσπαθησει να ειναι ηρεμη γιατι ειναι η πιο σημαντικη στιγμη της ζωης της και οτι δεν αφηνουν τις γυναικες να υποφερουν , με επισκληριδιο και αλλα αναισθητικα τα πραγματα ειναι καλα και υποφερτα. θα τα ξεχασει ολα πραγματικα οταν δει το μπεμπακι της. ευχομαι να πανε ολα καλα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ πριν ένα μήνα που γέννησα σαν τη Σουλίτσα, επίσης δεν μιλούσα σε κανένα γιατί το άγχος μου έφερνε και νεύρα και φόβο. φοβόμουν ότι δεν θα μπορούσα να ανταποκριθώ σε αυτά που θα μου έλεγε η γιατρός μου και δεν θα τα κατάφερνα τελικά, επίσης φοβόμουν ότι από την ταλαιπωρία όταν τελικά θα έβγαινε το μωρό δεν θα το ήθελα, ότι θα πάθαινα επιλόχειο κατάθλιψη, ότι δεν θα κατάφερνα να το περιποιηθώ, ένοιωθα εγκλωβισμένη και άλλα πολλά. να σου πω μόνο ότι 3 ημέρες πριν το ραντεβού με τη γιατρό για να γεννήσω, έκλαιγα σα να είχα κηδεία και όχι σα να περίμενα το μωρό μου και μετά εκλαιγα και γιατί έκλαιγα. φρίκη γενικότερα. αυτά σου τα λέω για να έχεις μια εικόνα του πριν. από τη στιγμή που πήρα στην αγκαλιά μου τον μπέμπη μου σίγουρα δεν τα ξέχασα όλα που λένε άλλα έπιασα τον εαυτό μου να λειτουργεί σα να είχα από πάντα μωρό και να ξέρω ακριβώς τι πρέπει να κάνω. αυτό που θέλω να πω είναι ότι κάποια πράγματα πριν τα ζήσουμε φαντάζουν πιο μεγάλα, πιο δύσκολα και πιο τρομακτικά από ότι πραγματικά είναι... και εγώ εκνευριζ'ομουν με τα εσώρουχα της λοχείας, με τους πόνους που έπρεπε να περάσω μέχρι να γίνει η επισκληρίδειος (που παρεπιπτόντως θεωρώ θαυματουργή εφεύρεση), με τα διαδικαστικά της γέννας... τελικά όμως ήταν πιο έντονος ο φόβος μου παρά η πραγματικόπτητα. Δώσε στην αδερφή σου το χρόνο της, αν δε θέλει να μιλήσει δεν πειράζει, απασχόλησε το μυαλό της με πράγματα που της αρέσει να κάνει, πηγαίνετε βόλτες ή δεν ξέρω τι άλλο και όλα θα περάσουν, μη προσπαθείς να την πείσεις για πράγματα που είναι μεν αλήθεια αλλά δεν θα τη βοηθήσουν τώρα...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ κοριτσιά σας ευχαριστώ!!!Αν και ξέρω απο ιατρικά αν κάτσω να της μιλήσω για ενδορφίνες,ορμόνες κ.τ.λ. ή και γενικά σε ότι έχει να κάνει με την εγκυμοσύνη θα με βρίσει!!!!!Νομίζω ότι ότι και να της πω αυτή θα σκέφτεται μέσα της τα δικά της και θα λέει ότι,'οτι και να της λέω είναι βλακείες γιατί δεν βρίσκομαι στη θέση της!!!!Σήμερα της είπα ότι ειχα μπει εδώ και είδα φωτογραφίες απο κάτι κυρίες που είχαν βάλει απο τη γέννα και μου λέει καλά πάνε καλά!!!!Και αυτό το είπε όχι για να της υποτιμήσει εννοείται απλα εννοούσε οτι δεν σκέφτηκαν το πόνο και όλη τη διαδικασία και ήθελαν και φωτογραφίες??????Εγω της το είπα για να της δείξω ότι δεν είναι και κάτι τόσο τρομερό!!!!!!!

christiana000 ξέρω ότι μπορεί να σου ακουστεί ανοητο αυτο που θα σου πω αλλά η δυναμη του μυαλού είναι πολύ μεγάλη που μπορει να σου εξαλείψει τα πάντα!!!!

Με άλλα λόγια θεωρω ότι αν καταπολεμήσεις το φόβο σου ή όλη διαδικασία θα σου φανεί παιχνίδι!!!!!!!!

Ο εγκέφαλος μας κάνει τα πάντα!!!!!Και αυτό που σου λέω το έχω ζήσει και εγώ πολλές φορές!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μαγεια να γεννας... Και το μωρακι σαν βγει.... αρχιζει ο παραδεισος.

Κοριτσια μην αγχωνεστε γιατι το σωμα μας ειναι πλασμενο για αυτο... για να δινει ζωη...

 

Με κάλυψες απόλυτα!!!

Επίσης να προσθέσω ότι για μένα ήταν μια εμπειρία σχεδόν...εξωσωματική!!!

Δηλαδή : Την ώρα που έβγαινε το μωρό , ένοιωσα σαν να μην ήμουν εκεί,

σαν να έβλεπα την όλη φάση από ψηλά έχοντας βγει από το σώμα μου!!!

Συνήλθα μόλις μου έδωσαν να κρατήσω το μωρό μου !!!

Αφού να φανταστείς ρωτούσα το γιατρό μήπως μου έριξαν κάτι στο οξυγόνο που έπαιρνα από τη μάσκα!!! :)

Με το καλό ο ανηψιός!!!

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ςυχαριστω όλες κοριτσια να δείτε τα μικρα σας όπως επιθυμείτε,να έχουν υγεια και να ειναι καλότυχα!!!!cristiana 000 με το καλο μην φοβασαι να σκεφτεσαι οτι εσυ θα δωσεις θαρροσ σε αυτο το μικρο πλασματακι!!!Λενε οτι φοβουνται και αυτα παρα παρα πολυ!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα και με το καλό το μωράκι σας!

 

Εγώ να σου πω την αλήθεια, προσπαθούσα να απασχολώ συνέχεια το μυαλό μου με το μετά, δηλαδή με το τι θα επακολουθούσε του τοκετού! Έλεγα μέσα μου "ότι και να γίνει, μια μέρα είναι θα περάσει" και αυτό με ενθάρρυνε κάπως...

Επίσης (μη γελάσετε) όποτε με έπιανε τρελό άγχος, με μάλωνα "ε, δεν είσαι και το πρώτο θηλαστικό που γεννάει στον κόσμο ρε κοπελιά, χαλάρωσε!" :mrgreen:

 

Οι υπόλοιποι ότι και να λέγαν μου φαινόταν μπούρδα, όσο και καλές προθέσεις να είχαν.

Τώρα στο δεύτερο, έχω περισσότερο άγχος (δεν ξέρω πως το κατάφερα αυτό)!

Link to comment
Share on other sites

Πριν 13 μερες εγινα μαμα για 4η φορα

Τις αλλες τρεις ειχα μπει με προκληση για διαφορετικους λογους καθε φορα

Τωρα λοιπον ηθελα να ερθει μονο του,ομως δεν μας εκανε τη χαρη και παλι με προκληση πηγα

Υποτίθεται οτι ηξερα τι παω να κανω αλλα το άγχος άγχος!

Καποια στιγμη οταν ηρθε να μου σπασει τα υγρα ενιωσα τετοιο πανικο που εκλαιγα με λυγμους

Θελω να σου πω αυτο που λενε τα κοριτσια παραπανω,ποτε δεν ειμαστε ετοιμες και καταλληλα προετοιμασμενες γι αυτο

Τελικα ολα πηγαν πολυ καλα και τωρα εχω στην αγκαλια μου τον 4ο γιο μου

Με το καλο και στην αδελφη σου:P

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...