Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ


polina20

Recommended Posts

Κορίτσια θα ήθελα τα φώτα σας στο θέμα της επισκληριδιου!!!!!

έχω δει κάποια βιντεάκια στο youtube για το πως γίνεται η διαδικασία κ μου φάνικε οτι πονάει πολύ!!! Είχα αποφασίσει να την κάνω αλλά μετά απο τα βιντεακια που είδα δεν ξέρω τι να κάνω! τρέμω τις βελόνες κ πρόσεξα πως δεν ειναι μονο 1!!!!!!!! help me

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια θα ήθελα τα φώτα σας στο θέμα της επισκληριδιου!!!!!

έχω δει κάποια βιντεάκια στο youtube για το πως γίνεται η διαδικασία κ μου φάνικε οτι πονάει πολύ!!! Είχα αποφασίσει να την κάνω αλλά μετά απο τα βιντεακια που είδα δεν ξέρω τι να κάνω! τρέμω τις βελόνες κ πρόσεξα πως δεν ειναι μονο 1!!!!!!!! help me

Αν και δεν εχω την εμπειρια ακομη, χθες μιλησα με την αναισθησιολογο που μαλλον θα με αναλαβει και με ενημερωσε σχετικα με το θεμα αυτο. Εχω να σου πω οτι σου κανουν τοπικη στο σημειο της επισληριδιου οποτε δεν πονας καθολου. Εξαλλου προτιμας να περασεις ολους τους πονους της γεννας για να μην κανεις μκια βελονα???

Οτι νομιζεις!!! Φιλακια!!

26hcp3?r=1280350748

Link to comment
Share on other sites

Σου κάνουν τοπική αναισθησία με ξυλοκαϊνη οπότε δεν καταλαβαίνεις το τρύπημα. Μη φοβάσαι...εγώ απλά αισθάνθηκα σαν να περνάει κάτι πίσω στην πλάτη μου (προφανώς το υγρό). Έπειτα συνδέουν ένα σωληνάκι και οι υπόλοιπες δόσεις αν χρειαστεί μπαίνουν από εκεί...δεν σε τρυπάνε κάθε φορα. Είναι για μια στιγμή μόνο που σε σχέση με τους πόνους της γέννας υποθέτω ότι δεν είναι τίποτα. Γιατί βλέπεις βιντεάκια??? :) Δε χρειάζεται άδικα να αγχώνεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πονάει (σκέψου ότι έχω τρελαμμένη φοβία με τις βελόνες) και εμένα με τρύπησε δυο φορές. Ξεκαθάρισε όμως ότι θα σου την κάνει σε προχωρημένη διαστολή (από 4 και μετά) και ζήτα του να νιώθεις τα πόδια σου αν πρόκειται για φυσιολογικό τοκετό. Για να καταλάβεις τι εννοώ όταν τελικά χρειάστηκε να μεταφερθώ στο χειρουργείο για καισαρική, για να μετακινηθώ από το κρεβάτι των ωδινών στο φορείο κράτησα κόντρα πατώντας τα πόδια μου και ανασήκωσα τον πωπό μου, άλλαζα πλευρό δεξιά αριστερά κ.λ.π.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου πολινα!!!Εκανα επισκληριδιο οταν εκανα καισαρικη...Δεν πονεσα ιδιαιτερα,εινα τοσο μεγαλη η αγωνια σου που ο πονος αυτος ειναι τοσο τιποτενιος που ειλικρινα ουτε που τον θυμομουν μεχρι τωρα!Βεβαια αν ειναι να γεννησεις φυσιολογικα υποθετω οτι οι πονοι τις γεννας ειναι πιο δυνατοι!αν γεννουσα με φ.τ. ειχα αποφασισει να μην κανω γιατι μου ειχε πει ο γυναικολογος μου οτι ετσι κι αλλιως την ωρα των εξωθησεων εχει περασει η επιδραση...καλυτερα θα ειναι βεβαια να σου πει μια κοπελα που το εχει ζησει!Βεβαια να σου πω οτι με το που αρχισε να επιδρα το φαρμακο αρχισε να πεφτει πολυ η πιεση μου και μου εβαλαν ενα φαρμακο στον ορο και ολα οκ μετα!την επομενη μερα ειχα φοβερη φαγουρα σε ολο μου το σωμα και μου ειπαν οτι ειναι απο την επισκληριδιο!Δεν στα λεω αυτα για να σε τρομαξω αλλα εγω δεν τα ηξερα και ειναι προτιμοτερο να εισαι προετοιμασμενη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα!!να σου πω την αλήθεια άμα δεν χρειάζεσαι και δεν πονάς τόσο δεν είναι ανάγκη να κάνεις.αλλά άμα πονάς η επισκληρίδιος είναι ότι καλύτερο.εγώ έκανα επισκληρίδιο χωρίς να μου βάλουν ξυλοκαίνη πριν η κάτι τέτοιο και πίστεψε με δεν κατάλαβα τίποτα απολύτως τίποτα .και δεν είμαι και ο πιο θαρραλέος άνθρωπος μάλλον ο πιο χ@#$ης!!το μόνο που θέλει προσοχή είναι η επιλογή του αναισθησιολόγου.

Link to comment
Share on other sites

μη ξαναδεις βιντεακια,ασε στην αρχη της εγκυμοσυνης μου ειδα στο youtube μια γεννα και μονο που δε με πηραν τα κλαματα...:)

εγω μαλλον με καισαρικη θα γεννησω και θα κανω επισκληριδιο,αλλα με φοβιζει λιγο,γιατι δε ξερω στη σερρες αν οι αναισθησιολογοι εχουν εμπειρια στην επισκληριδιο...

Link to comment
Share on other sites

μπροστα στους πονους της γεννας ο καθετηρας που σου βαζουν στην σπονδυλικη στηλη για το φαρμακο που θα περασει μεσα απο εκει δεν ειναι παρα ενα χαδι....

εμενα που με ειχαν ηδη πιασει οι πονοι οι μεγαλοι οταν μου την εκαναν δεν καταλαβα τιποτα...γεννησα φυσιολογικα

κι οπως εχω ξαναγραξει η αγια επισληριδιος στον φυσιολογικο τοκετο σου επιτρεπει να απολαυσεις το σημαντικοτερο συμβαν της ζωης...διωχνει τον αγριο πονο ενω μπορεις να σπρωχνεις και να συμμετεχεις ενεργα σε ολη τη διαδικασια...η επισκληριδιος για μενα ειναι πολιτισμος....επανασταση στην αναισθησιολογια....

και να φανταστεις οτι οταν ημουν εγκυος δεν ηθελα με τποτα να κανω....ηθελα να το νοιωσω....και με τη επισκληριδιο τα νοιωθεις ολα μονο που δεν υποφερεις απο τον πονο....φοβερο! ασε που σε επιπεδο ψυχης σε ψιλομαστουρωνει γλυκα

Link to comment
Share on other sites

επειδη την εχω προσφατη στο μυαλο μου(γεννησα πριν μια εβδομαδα) θα σου πω οτι οχι μονο δεν ποναει αλλα οταν μπεις στη διαδικασια θα θελεις να δοσεις συγχαρητηρια σε αυτον που την ανακαλυψε!!!!!!!να ναι καλα ο ανθρωπος!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, γέννησα κι εγώ πριν 3 μήνες τη "φουσκάλα" μου με φυσιολογικό τοκετό με πρόκληση. Μου έβαλαν τον ορό στις 17:30 και η μικρή μου ήρθε στις 3:45, αφού προηγουμένως είχε "δυσφορήσει" 2 φορές.

 

Την επισκληρίδιο την ζήτησα στις 20:30 (είχα ενημερώσει το γιατρό μου ότι θα έκανα και μου είχε πει να την ζητήσω εγώ όταν νιώθω ότι μου χρειάζεται) και μου την ανανέωσαν μία φορά ακόμη στις δώδεκα παρά. Στο τελευταίο, λοιπόν, στάδιο του τοκετού, των εξωθήσεων, η επήρειά της είχε πια εξαφανιστεί εντελώς!

 

Βέβαια, γιατρός και μαία με είχαν ενημερώσει ότι το στάδιο αυτό θα γινόταν χωρίς "βοήθεια" αλλά η απορία μου είναι, αν αυτό είναι κανόνας στη χορήγηση της επισκληριδίου ή απλά πολιτική του γιατρού μου.

 

Γέννησε καμία από εσας με επισκληρίδιο που η επήρειά της να διήρκεσε ως το τέλος του τοκετού;;;

 

Ρωτάω για να ξέρω για το επόμενο! :wink:

(Αν και αν με ρώταγε κανείς κι από την επόμενη κιόλας στιγμή, θα έλεγα ότι θα το ξαναέκανα σίγουρα! Είναι φοβερή εμπειρία!)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, γέννησα κι εγώ πριν 3 μήνες τη "φουσκάλα" μου με φυσιολογικό τοκετό με πρόκληση. Μου έβαλαν τον ορό στις 17:30 και η μικρή μου ήρθε στις 3:45, αφού προηγουμένως είχε "δυσφορήσει" 2 φορές.

 

Την επισκληρίδιο την ζήτησα στις 20:30 (είχα ενημερώσει το γιατρό μου ότι θα έκανα και μου είχε πει να την ζητήσω εγώ όταν νιώθω ότι μου χρειάζεται) και μου την ανανέωσαν μία φορά ακόμη στις δώδεκα παρά. Στο τελευταίο, λοιπόν, στάδιο του τοκετού, των εξωθήσεων, η επήρειά της είχε πια εξαφανιστεί εντελώς!

 

Βέβαια, γιατρός και μαία με είχαν ενημερώσει ότι το στάδιο αυτό θα γινόταν χωρίς "βοήθεια" αλλά η απορία μου είναι, αν αυτό είναι κανόνας στη χορήγηση της επισκληριδίου ή απλά πολιτική του γιατρού μου.

 

Γέννησε καμία από εσας με επισκληρίδιο που η επήρειά της να διήρκεσε ως το τέλος του τοκετού;;;

 

Ρωτάω για να ξέρω για το επόμενο! :wink:

(Αν και αν με ρώταγε κανείς κι από την επόμενη κιόλας στιγμή, θα έλεγα ότι θα το ξαναέκανα σίγουρα! Είναι φοβερή εμπειρία!)

 

Να σου ζησει το μωρακι σου !!!!!

Εγω και στις δυο γεννες εκανα επισκληριδιο,ειμαι και εγω στην κατηγορια των κοριτσιων που λενε χιλια ευχαριστω και μπραβο στον ανθρωπο που την ανακαλυψε !!!!! :-P

Και στις δυο γεννες η δοση ηταν μικρη ετσι ωστε οταν εφτασε η ωρα να σπρωξω να εχω αίσθηση για να μπορω να βοηθήσω τον γιατρο μου και να ωθήσω την ωρα που γινοταν οι συσπασεις.Καλα εκανε ο γιατρος σου λοιπόν:wink:

Στο δευτερο παιδακι μου ενω ηταν ακομα ψιλα και ειχα μικρη διαστολη μου εσπασε τα νερα ο γιατρος μου και περιμεναμε για να κανουμε την επισκληριδιο .....αλλα εκανα τοσο γρηγορα διαστολη και κατεβηκε το μωρο ετσι ωστε γεννησα σχεδον αμμεσως χωρις να προλαβει να δρασει το φάρμακο........με επιασε μετα στην ανανηψη και πάνω στον θάλαμο...

Μπορει να πόνεσα πολυ σε σχεση με την πρώτη μου γεννα αλλα ηταν πιο ωραια εμπειρία....

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησα επισκληρίδιο σχεδόν από την αρχή δεν κατάλαβα τίποτα την ώρα που την κάναν από εκεί και πέρα τα πράγματα ήταν απλά 7 ωρίτσες πέρασαν χαλαρά με τον άντρα μου και την μαία δίπλα μου

Την ώρα των εξωθήσεων επίσης δεν κατάλαβα τίποτα ο γιατρός και η μαία μου λέγαν πότε και τι πρέπει να κάνω και εγώ απλά συνεργαζόμουν η επίδραση της πέρασα περίπου την ώρα της ραφής και αυτό γιατί ο γιατρός είχε πιάσει ψηλή κουβέντα μαζί μου:D:D.

Δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να το περάσω τόσο χαλαρά αυτό αν δεν ήταν η επισκληρίδιος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνώμη.Αλλά εγώ κορίτσια δεν μπορώ να ευχαριστήσω αυτόν που ανακάλυψε την επισκληρίδιο.Να ευχαριστήσω κάποιον που θα μας μάθει πως λειτουργεί το σώμα μας εκείνη την στιγμή.Να μας μαθει το τροπο με ψυχοπροφυλακτική.Ναι να το κάνω.

Τα παρακάτω λόγια τα διαβασα σε ένα βιβλίο του Λεμπουαγιέ και οντως επαληθεύονται από τις απαντήσεις σας.Τα λόγια μια μαιας προς το Λεμπουαγιέ.Γραφω ένα μέρος

" Ολες οι γυναικες και λέω όλες, δεν θέλουν πια να ακούσουν να μιλάνε για τοκετό χωρίς επισκληρίδιο.Με αυτό το τρόπο όχι μόνο προσπερνούν, την μεγαλύτερη, την συμαντικοτερη εμπειρία στη ζωή μιας γυναίκας,αλλά επιπλέων δεν ξέρουν τίποτε για τις ολέθριες παρενέργειες αυτής της πρακτικής που εξάλλου αποφεύγουν να τους αποκαλύψουν."

Μερικά από τα λόγια του Λεμπουαγιέ.Οι εγκυες πρέπει να περάσουν τον τοκετό με τα δικά του εφόδια.Πρέπει να πλοηγήσουν μέσα στην καταιγίδα.Να παραμείνουν καπετάνισσες του πλοίου τους.Και αυτό θα το καταφέρουν με την βοήθεια του "ελέγχου " τις αναπνοής τους.Η οποία είναι σαν να λέμε τα πανιά του σκάφους τους.

 

Μακάρι να μας μαθαίνανε να βιώσουμε την εγκυμοσύνη και τον τοκετό ως μια ευχάριστη εμπειρία ζωής.Και όχι ένα γρήγορο ξεπέταγμα με την επισκληρίδιο γεμίζονται τις τσέπες των μαιευτηριων.

Κάποια λόγια που με συγκήνησαν και μακάρι να μας έδειχνε κάποιος τον τρόπο να τα ανακαλύψουμε

 

http://ariadni144.wordpress.com/2009/08/04/%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%ce%bd%ce%b1-%ce%b5%ce%b9%ce%bd%ce%b1%ce%b9-%ce%b7-%ce%b5%ce%b3%ce%ba%cf%85%ce%bc%ce%bf%cf%83%cf%85%ce%bd%ce%b7-%ce%bf-%cf%84%ce%bf%ce%ba%ce%b5%cf%84%ce%bf%cf%83-%ce%bc%ce%b9/

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

Μερικά από τα λόγια του Λεμπουαγιέ.Οι εγκυες πρέπει να περάσουν τον τοκετό με τα δικά του εφόδια.Πρέπει να πλοηγήσουν μέσα στην καταιγίδα.Να παραμείνουν καπετάνισσες του πλοίου τους.Και αυτό θα το καταφέρουν με την βοήθεια του "ελέγχου " τις αναπνοής τους.Η οποία είναι σαν να λέμε τα πανιά του σκάφους τους.

 

Μακάρι να μας μαθαίνανε να βιώσουμε την εγκυμοσύνη και τον τοκετό ως μια ευχάριστη εμπειρία ζωής.Και όχι ένα γρήγορο ξεπέταγμα με την επισκληρίδιο γεμίζονται τις τσέπες των μαιευτηριων.

Κάποια λόγια που με συγκήνησαν και μακάρι να μας έδειχνε κάποιος τον τρόπο να τα ανακαλύψουμε

 

http://ariadni144.wordpress.com/2009/08/04/%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%ce%bd%ce%b1-%ce%b5%ce%b9%ce%bd%ce%b1%ce%b9-%ce%b7-%ce%b5%ce%b3%ce%ba%cf%85%ce%bc%ce%bf%cf%83%cf%85%ce%bd%ce%b7-%ce%bf-%cf%84%ce%bf%ce%ba%ce%b5%cf%84%ce%bf%cf%83-%ce%bc%ce%b9/

καλή μου είναι και η ώρα περασμένη ..............πόσες ώρες ακριβώς κοιλοπόναγε ο Λεμπουαγιέ για να αποκτήσει άποψη για τις φουρτούνες και τις θάλασσες?:mrgreen::mrgreen:

 

Δεν έχω πρόβλημα να γεμίσω την τσέπη οποιουδήποτε μπορεί να κάνει την ζωή μου ευκολότερη............... είτε αυτός λέγεται εφευρέτης του πλυντηρίου πιάτων είτε της επισκληρίδιου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καθόλου καλή εμπειρία από την επισκληρίδιο. Δεν την ήθελα, σχεδόν μου την επέβαλε ο γιατρός και όχι μόνο αυτό. Όταν ήρθε ο αναισθησιολόγος, ζήτησα να την κάνουν τουλάχιστον αργότερα καθώς είχα μόλις 0,5 εκ. διαστολή. Εκείνος με πίεσε λέγοντας ότι αργότερα θα πονούσα τόσο πολύ που δεν θα μπορούσα να σταθώ για να μου την κάνει. Τέλος πάντων εκμεταλλεύτηκαν το φόβο και το άγχος μου...

Όταν την έκαναν, μέσα σε 3 λεπτά αισθάνθηκα να παραλύει όλο το σώμα μου, να πρήζονται τα χείλια μου όσο να σπάσουν και μια φαγούρα σε όλο το σώμα που ορκίζομαι ότι κόντεψε να με τρελάνει!!!

Αλλά το καλύτερο σας το άφησα για το τέλος! Μου έκοψε εντελώς τη διαστολή και μετά από 5 ώρες που ήμουν σαν ζόμπι, η διαστολή ήταν στο 1. Οπότε ήθελαν να με πάνε για καισαρική, οπότε έγινε ο χαμός και απαίτησα ουρλιάζοντας να σταματήσουν την επισκληρίδιο που με πότιζαν για να κάνω διαστολή. Τσακώθηκα με το γιατρό αλλά τελικά μέσα σε 3 ώρες από τη διακοπή, έκανα πλήρη διαστολή και γέννησα φυσιολογικά!!! Περιττό να ξαναπώ ότι δε θέλω να ξαναδώ ζωγραφιστό το γιατρό!

Link to comment
Share on other sites

"γρηγορο ξεπεταγμα με την επισκληρίδιο"???? και ποιος σου λεει οτι ειναι ετσι?

εγω ειχα πόνους 24 ωρες πριν βάλω επισκληρίδιο και διαστολή απο μισο σε 24 ωρες πηγε απλως στο 3... απογοητευση. Εβαλα επισκληρίδιο και σε 2 ωρες ειχα διαστολη 10 και γεννησα, ηταν η ωαριοτερη εμπειρια στη ζωη μου, την οποια δεν θα ειχα ζήσει και ευχαριστηθεί τόσο , όσο αν πονούσα 26 ωρες και γεννουσα οντας ενα ρακος απο πριν. Ειναι (τουλάχιστον) η σημαντικότερη και συνταρακτικότερη στιγμή της ζωής σου για να την προσπερασεις με πόνους και αγχος που δεν θα σε αφησουν να την γευτείς... δεν υπαρχει λόγος.

Οσο για το θεμα μας, εγω όπως ειπα εβαλα επισκληρίδιο εκανα αμεσως σχεδον διαστολή και γεννησα χωρις να νοιωθω τιποτα το ιδιαιτερο, αλλα με την καθοδήγηση της μαιας, στη 2η εξώθηση ειχε γεννηθεί το "σ π λ α χ ν ο" μου !!!! και ημουν ξεκουραστη και ευδιάθετη και σε πλήρη διαυγεια για να χαρω το θαυμα της ζωης !

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω πολυασχοληθει με το ολο ζητημα...ωστοσο εχω σχεδον αποφασισει να ζητησω να μη γινει επισκληριδιος.Δεν ξερω γιατι...δεν ειναι οτι φοβαμαι κατι...με τις ενεσεις δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα...ολικη αναισθησια εχω ηδη κανει 2 φορες οποτε ουτε και με τους αναισθησιολογους εχω καποιο θεμα.Απλα γενικα ειμαι αρκετα ανεκτικη στον πονο και δε θελω να ρισκαρω εκεινη την ωρα να μην καταλαβαινω τι γινεται.προτιμω να το ζησω οπως ακριβως ειναι.

Ασε που μου εχει μεινει αξεχαστη η στιγμη απο την ταινια "Κοιτα ποιος μιλαει"...με τον Τραβολτα που παει η τυπισσα να γεννησει και με το που της κανουν την επισκληριδιο...δειχνει το μωρο σε κατασταση μαστουρας μεσα στο χαμογελο ...χαχαχαχαχα!!!!Δε θελω να μαστουρωσει το κακομοιρακι μου.

 

Εχει γεννησει καμια χωρις επισκληριδιο να μου πει λιγο πως ηταν η εμπειρια?Αντεχονται οι πονοι ή θα ακουσει ολο το ΙΑΣΩ τις φωνες μου???

 

Α επισης εχω και τις εξης αποριες:

1)Υπαρχει περιπτωσει ο γιατρος να αρνηθει και να μου επιβαλλει να κανω επισκληριο?Δε λεει να πιαστουμε στα χερια εν οψη τοκετου!!!

2)Γινεται να ξεκινησουμε χωρις επισκληριδιο και αν σε καποια φαση δω οτι δεν αντεχω τον πονο να ζητησω να την κανουμε τοτε ή ειναι κατι που ή το κανουμε στην αρχη αλλιως μετα δεν εχει??

Link to comment
Share on other sites

γεια σου νικη

και εγω χωρις επισκληριδιο θα γεννησω.

εννοητε ο γιατρος θα σεβαστει την αποψη σου αν θελεις η οχι με επισκληριδιο.

δεν πιστευω να μας ακουσει ολο τ νοσοκομειο χαλαρα

Link to comment
Share on other sites

Εχει γεννησει καμια χωρις επισκληριδιο να μου πει λιγο πως ηταν η εμπειρια?Αντεχονται οι πονοι ή θα ακουσει ολο το ΙΑΣΩ τις φωνες μου???

Εγω γέννησα από επιλογή χωρίς επισκληρίδιο κ τις δύο φορες, η κάθε εμπειρία διαφορετική. Δυστυχώς δεν ξέρω τί γίνεται αν αλλάξεις γνώμη στη πορεία αλλά νομίζω αν κάνεις επισκληρίδιο κάνεις κάτι άλλες εξετάσεις.

 

Δεν μου βγήκε να φωνάξω καμμία φορά.. έσφιξα τα δόντια μου κ με όση δύναμη είχα κ με τις υποδείξεις του γιατρού είχα δυό καλές γέννες. 11 ώρες η πρώτη- 3ώρες η δεύτερη.

 

Εγώ στις φίλες μου συστήνω να μην κάνουν επισκληρίδιο.. το ίδιο θα προτείνω κ στην κόρη μου σε πολλά χρονια από τώρα.. Ο καθένας επιλέγει αυτό που θέλει κ που αντέχει.

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα ήθελα τα φώτα σας στο θέμα της επισκληριδιου!!!!!

έχω δει κάποια βιντεάκια στο youtube για το πως γίνεται η διαδικασία κ μου φάνικε οτι πονάει πολύ!!! Είχα αποφασίσει να την κάνω αλλά μετά απο τα βιντεακια που είδα δεν ξέρω τι να κάνω! τρέμω τις βελόνες κ πρόσεξα πως δεν ειναι μονο 1!!!!!!!! help me

polina τι εγραψες στο youtube και βρηκες βιντεο απο επισκληριδιο?γιατι εγω δε βρισκω...

Link to comment
Share on other sites

Εγω και στις δυο γεννες εκανα επισκληριδιο,ειμαι και εγω στην κατηγορια των κοριτσιων που λενε χιλια ευχαριστω και μπραβο στον ανθρωπο που την ανακαλυψε !!!!! :-P

 

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ... 1 φτ και 1 καισαρική και τα 2 με επισκληρίδιο...

την ώρα του τοκετού ήμουν μία χαρά... στην καισαρική το θέμα μου ήταν μετά που πέρασε η επισκληρίδιος αλλά εντάξει... και τώρα στην τρίτη εγκυμοσύνη πάλι επισκληρίδιο θα κάνω...

 

Τα videakia δεν τα είδα ποτέ... ο άντρας μου που είδε τη διαδικασία την πρώτη φορά "πάγωσε" και μου είπε... δεν θέλεις να ξέρεις τι κάνουν ή πόσο μακρυά είναι η βελόνα...

από τη στιγμή όμως που εγώ νιώθω μόνο ένα μικρό τσίμπημα δεν με απασχολεί καθόλου...

χαίρομαι για τις κοπέλες που γεννάν κατ' επιλογή χωρίς επισκληρίδιο αλλά εγώ δεν είμαι από αυτές...

Link to comment
Share on other sites

Niki81, γεννησα την κορη μου χωρις επισκληριδιο, οχι επειδη δεν ηθελα αλλα επειδη δεν μου εκαναν (δημοσιο νοσοκομειο). ΔΕΝ απολαυσα τον τοκετο καθολου. Ημουν βεβαια για 45 λεπτα με τελεια διαστολη, περιμενωντας την γιατρο να...ερθει απο το σπιτι της!! Οποτε μπορει να γι'αυτο να ταλαιπωρηθηκα ετσι.

Τωρα περιμενω το 2ο και εχω συνειδητα αποφασισει και κανονισει με τον γιατρο (αλλο γιατρο φυσικα!!) να κανω επισκληριδιο. Δεν υπαρχει κανενας λογος να μην χαρεις την στιγμη, κανενας λογος να ταλαιπωρεισαι. Οσο για το πως η φυση εχει ορισει να βγαινουν τα παιδια, ναι συμφωνω οτι η γεννα συνεπαγεται πονο, αλλα η τεχνολογια εχει προχωρησει ... θα πηγαινε ποτε καμια απο εμας να βγαλει δοντι χωρις αναισθησια; η μηπως θα τολμουσαμε να μπουμε χειρουργειο για σκωληκοειδητη χωρις αναισθησια...;; ποσο μαλλον για τους πονους της γεννας, που ειναι αποδεδειγμενο οτι ειναι οι ΧΕΟΡΟΤΕΡΟΙ πονοι που υπαρχουν.

Οσο πιο απλα και πιο ειλικρινα .... σε λατρευω μικρη μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...