Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγκυμοσύνη μετά από καισαρική


BILL

Recommended Posts

Σε δεύτερη εγκυμοσύνη μετά από καισαρική, πόσο νωρίτερα γεννήσατε? Ήταν πολύ μικρό το μωρό σε κιλά? Υπάρχουν κίνδυνοι για την τομή που ήδη υπάρχει στην μήτρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Παρότι γέννησα πρόσφατα και ήταν το πρώτο μου (γένησσα κι εγώ με καισαρική δυστηχώς) ρωτησα κάποια πράγματα τον γιατρό μου καθώς θα ήθελα να γεννησω φυσιολογικά το δευτερο.

Απότι γνωρίζω το στο αν θα γεννήσεις νωρίτερα δεν υπάρχει θέμα. (αν έχω καταλάβει λάθος ζητώ συγνώμη.) Για το αν θα υπάρχει επιπλοκή στην τομή, το πιο σημαντικό είναι πόσος καιρός έχει περάσει από την προηγούμενη γέννα. Εμένα πχ ο γιατρός μου μου είπε σε 6 μήνες οτι μπορώ να μείνω πάλι έγκυος αν θέλω, ενώ για να υπάρχει η δυνατότητα για φυσιολογικό τοκετό (χωρίς να μπορεί να το εγγυηθεί κανείς οτι δεν θα ξαναγίνει καισαρική αν υπάρχουν επιπλοκές) θέλει να περάσουν περίπου 2 χρόνια. Αυτά ξέρω μόνο. Γενικότερα πιστεύω οτι εαν επιλέξεις vbac (φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική θα πρέπει ο γιατρός να γνωρίζει επι του θέματος. Για επανάληψη καισαρικής δεν έχω ακούσει να υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΟΥ ΠΡΙΝ 1 ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΜΗ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΕ Ο ΚΑΗΜΟΣ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΡΩΤΗΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ...ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΞΑΝΑ...ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΤΛ....Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ ΠΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΑΝ ΘΕΛΩ (ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ)ΑΛΛΑ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΠΑΛΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΜΗ Κ ΙΣΩΣ 15 ΜΕΡΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΗΤ....ΑΝ ΘΕΛΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ 8 ΧΡΟΝΙΑ Κ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΓΕΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΤΛ...!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μια 2ετια μου εβαλε σαν οριο-αλλα νομιζω κ ο χρονος ειναι οκ ...κ ξερω πως αν θελησεις ΦΤ μετα, σε βαζουν να υπογραψεις για τυχον κινδυνους....

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Σε δεύτερη εγκυμοσύνη μετά από καισαρική, πόσο νωρίτερα γεννήσατε? Ήταν πολύ μικρό το μωρό σε κιλά? Υπάρχουν κίνδυνοι για την τομή που ήδη υπάρχει στην μήτρα?

Μετά από 15 μήνες από τη πρώτη μου καισαρική έμεινα έγκυος χωρίς να το....περιμένω...Η πρωτη μου καισαρική από τη δεύτερη είχε ακριβως 2 χρόνια διαφορα και όλα πήγαν μια χαρά .Ο γιατρός μου είχε πει πως δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός από τη πρώτη στη δευτερη καισαρική αυτό που δεν συνιστά είναι ο φυσ τοκετός μετά από καισαρική γιατί κανένας δεν μπορεί να σε βεβαιώσει ότι όλα θα πάνε καλά....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1oς καισαρική λόγω ισχιακής προβολής & σφηνωμένος στην λεκάνη από τον 6ο μήνα, 2ος καισαρικής λόγω πρώτου - 4 χρόνια πρίν- γιατρός : αφού δεν είχες ποτέ διαστολή γιατί να το διακινδυνέψουμε; Από την μιά αισθάνομαι ¨ανάπηρη¨που δεν έζησα την εμπειρία του φυσιολογικού, με μεγάλη περιέργεια σε ότι αφορά αυτόν. Από την άλλη γνωστές μου που ήθελαν να τα <<αισθανθούν όλα>> μετά από 12ωρα πόνους βρίζανε τον γιατρό και φάγανε & μαχαίρι. Ή άλλη με 5χρονο & 2χρονο που πάει για πλαστική αιδοίου και ...αναδιαμόρφωση του όλου χώρου-μόνο 35 χρονών & με ακράτεια...Μετά φταίει ο γιατρός;ή εμείς που είμαστε μαζοχίστριες - μέχρι και οργασμό στην γέννα λέει η άλλη ότι ένιωσε μέσα σε όλο αυτό τον πόνο. Δηλαδή μετά με κούραση, ξενύχτια, δόντια, εμβόλια, αρρώστιες, αγωνίες -θέλετε & άλλα;- δεν "πονάς";Μόνο με φυσ. τοκετό;

Link to comment
Share on other sites

1oς καισαρική λόγω ισχιακής προβολής & σφηνωμένος στην λεκάνη από τον 6ο μήνα, 2ος καισαρικής λόγω πρώτου - 4 χρόνια πρίν- γιατρός : αφού δεν είχες ποτέ διαστολή γιατί να το διακινδυνέψουμε; Από την μιά αισθάνομαι ¨ανάπηρη¨που δεν έζησα την εμπειρία του φυσιολογικού, με μεγάλη περιέργεια σε ότι αφορά αυτόν. Από την άλλη γνωστές μου που ήθελαν να τα <<αισθανθούν όλα>> μετά από 12ωρα πόνους βρίζανε τον γιατρό και φάγανε & μαχαίρι. Ή άλλη με 5χρονο & 2χρονο που πάει για πλαστική αιδοίου και ...αναδιαμόρφωση του όλου χώρου-μόνο 35 χρονών & με ακράτεια...Μετά φταίει ο γιατρός;ή εμείς που είμαστε μαζοχίστριες - μέχρι και οργασμό στην γέννα λέει η άλλη ότι ένιωσε μέσα σε όλο αυτό τον πόνο. Δηλαδή μετά με κούραση, ξενύχτια, δόντια, εμβόλια, αρρώστιες, αγωνίες -θέλετε & άλλα;- δεν "πονάς";Μόνο με φυσ. τοκετό;

τι λες βρε lop μου.μου πεσε το σαγονι!!και με την ενχειρηση εισαι καλυτερα?:shock:

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Aν και γέννησα με ΚΤ την πρώτη φορά δεν μπορώ να ξέρω γιατί γέννησα πρόωρα (33η εβδομάδα ) , αυτή τη φορά θα μου το πάρει τη 38η περίπου . Όσο αναφορά το θέμα της τομής να σου πώ οτι ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι με κάθε καισαρική η μήτρα είναι όλο και πιο ευάλωτη και χρειάζεται περισσότερη προσοχή γιατί σε κείνο το σημείο δημιουργείται ουλώδης ιστός ο οποίος δεν έχει την ικανότητα να τεντώνεται καθώς η μήτρα μεγαλώνει και θέλει περισσότερη προσοχή .

Η αδελφή μου που γέννησε τώρα το Γενάρη της το πήρε 3 εβδομάδες ενωρίτερα γιατί ήταν η 3η ΚΤ αν και είχαν περάσει 6 χρόνια από την τελευταία φορά που γέννησε . Της είπε οτι με κάθε επόμενη ΚΤ θα πηγαίνει όλο και νωρίτερα , δλδ π΄χ. την 1η 2 εβδομάδες νωρίτερα . τη 2η 3 κ,ο.κ.

Αυτά . ελπίζω να βοήθησα !

 

Ααα , να σου πω πάντως από εμπειρία και αίσθηση προσωπική και μόνο οτι τώρα στη 2η εγκυμοσύνη έχω και περισσότερες συσπάσεις και πιο έντονο αίσθημα βάρους . Βέβαια έχω φτάσει σε μεγαλύτερη κύηση( 35η) και το μωρό είναι πιο βαρύ ( 3200 πρπ) αλλά πιστεύω ότι και το γεγονός ότι η μήτρα είναι ήδη "πειραγμένη" ΄παίζει το ρόλο του , μου το επισημαίνει άλλωστε και ο γιατρός μου κάθε φορά που του μιλάω για συσπάσεις και γι αυτό μου λέει συνέχεια "ξεκούραση και ξεκούραση"

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

τι λες βρε lop μου.μου πεσε το σαγονι!!και με την ενχειρηση εισαι καλυτερα?:shock:

Eπειδή την έχω κάνει 2 φορές σας λέω ότι εφόσον ο γιατρός είναι καλός δεν είναι τίποτα. Πόσες περιπτώσεις καισαρικής έχεις ακούσει που δεν πήγανε καλά, στις χιλιάδες που γίνονται ; Εξάλου koufetaki τα χειρουργεία τα ουροποιητικά ή τα γυναικ/κά εφόσον κάτι δεν πάει καλά(και μην νομίσεις ότι είναι λίγα, απλά δεν τα μαθαίνεις) είναι πολύ πιό σοβαρά, επώδυνα & με μεγαλύτερο χρόνο αποκατ/σης. Άλλωστε και στα απλά πόσες κοπέλες έχεις ακούσει να πονάνε μήνες με τα ράμματα, να κάνουν συμφύσεις, να έχουν τέτοια χαλάρωση κόλπου που μετά δημιουργούν άλλα προβλήματα (αυτοπεποίηθησης, ερωτικά κα); Προσωπικά είδα σε υπέρηχο φίλης διαλυμένη όχι απλά παραμορφωμένη, την όλη περιοχή που...Είναι πολύ ευαίσθητο θέμα και πολύ δύσκολα θα σου δώσει η άλλη την ακριβή έκταση του προβλήματος. Είπαμε να γίνουμε μανούλες όχι να δημιουργήσουμε προβλήματα που ποτέ δεν θα είχαμε.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα κι εγώ με καισαρική και έμεινα ξανά έγκυος όταν ο μικρός μου ήταν 10 μηνών. Μέχρι στιγμής όλα πάνε μια χαρά, αν και σύντομη η 2η εγκυμοσύνη. Ο γιατρός δεν μου έχει μιλήσει για καμιά επικινδυνότητα, ούτε επειδή έμεινα έγκυος ξανά γρήγορα ούτε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, επειδή έχει προηγηθεί καισαρική. Ακόμα και στο τελευταίο ραντεβού, που του είπα ότι έχω πάλι πετρώματα (και στην προηγούμενη μου είχαν ξεκινήσει από τον 5ο και τελικά γέννησα στις 38+3 με ραντεβού), δεν έδειξε να αγχώνεται, μου είπε ότι είναι φυσιολογικό (εφόσον βέβαια στον υπέρηχο φάνηκε ότι δεν έχω "σημάδια" πρόωρου τοκετού). Η μόνη διαφορά που έχω παρατηρήσει με την προηγούμενη εγκυμοσύνη (μια και την έχω και πρόσφατη) είναι το αυξημένο βάρος που νιώθω, καθώς και η πιο εύκολη κούραση, όπως είπε και η eirinibyronas. Για τη γέννα δεν έχουμε μιλήσει ακόμα, υποθέτω πάντως ότι θα είναι πάλι γύρω στις 38 εβδομάδες...

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ την πρώτη καισαρική (έκτακτη) την έκανα στη 40 εβδομάδα.Το μωρό ήταν 3,600 κιλά.Ο γιατρός στις 40 ημέρες μετά που με είδε, μου είπε ότι η μήτρα μου έχει επανέλθει πλήρως και αν θέλω μπορώ να μείνω έγκυος. Έμεινα έγκυος μετά από 8 μήνες.

Γέννησα το δεύτερο 10 μέρες πριν την ΠΗΤ με καισαρική λόγω προηγούμενης καισαρικής. Το μωρό ήταν 3,300 κιλά. Πολύ καλό για την ηλικία του. Χθες πήγα στο γιατρό για ΠΑΠ και μου είπε ότι έχω επανέλθει πλήρως και μου είπε ότι μπορώ να ξαναμείνω έγκυος αν θέλω. Αλλά λέω να το αφήσω λίγο.....!!!!

Είναι και θέμα οργανισμού πότε μπορείς να ξαναμείνεις. Πάντως μη φοβάσαι για τη δεύτερη καισαρική. Ούτε για το μωράκι.

Εγώ επειδή τη δεύτερη φορά είχα αγοράκι σκεφτόμουν μήπως γεννηθεί νωρίς και έχει τίποτα προβλήματα με τους όρχεις ή με κήλες. Τα αγόρια είναι πιο υάλλωτα και καλό είναι κάθονται περισσότερο στην κοιλιά. Μου το είπε και η παιδίατρος αυτό. όλα καλά βέβαια.

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008

ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εμεινα εγκυος μετα απο 7 μηνες απο την πρωτη καισαρική. Ολα πηγαν τελεια και δεν ειχα κανενα προβλημα.Ημουν αρκετα προσεκτική βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή την έχω κάνει 2 φορές σας λέω ότι εφόσον ο γιατρός είναι καλός δεν είναι τίποτα..

 

έχω γεννήσει το πρώτο μου παιδί φυσιολογικά και το δεύτερο με καισαρική νομίζω πως μόνο εγώ μπορώ να πω τις διαφορές για δείτε λοιπόν εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=45649

και εδώ το ποστ 88:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19486&page=3

 

Πόσες περιπτώσεις καισαρικής έχεις ακούσει που δεν πήγανε καλά, στις χιλιάδες που γίνονται ; ..

 

και σκωληκοιδεκτομές γίνονται χιλιάδες και πάνε όλες τέλεια ... αλλά κανείς δεν θέλει να κάνει χωρίς λόγο

 

Εξάλου koufetaki τα χειρουργεία τα ουροποιητικά ή τα γυναικ/κά εφόσον κάτι δεν πάει καλά(και μην νομίσεις ότι είναι λίγα, απλά δεν τα μαθαίνεις) είναι πολύ πιό σοβαρά, επώδυνα & με μεγαλύτερο χρόνο αποκατ/σης...

 

αυτό δεν ισχύει...

 

Είπαμε να γίνουμε μανούλες όχι να δημιουργήσουμε προβλήματα που ποτέ δεν θα είχαμε.

 

με το που γίνεσαι μητέρα (άσχετα με τη μέθοδο τοκετού) γεμίζεις με γλυκά προβλήματα (σωματικά, ψυχικά, κοινωνικά, οικονομικά κτλ...) που αν ήσουν μόνη σου δεν θα είχες

Link to comment
Share on other sites

Eγώ θα κάνω κ.τ. πολύ σύντομα, 20 μήνες μετά την πρώτη.

 

. Η μόνη διαφορά που έχω παρατηρήσει με την προηγούμενη εγκυμοσύνη (μια και την έχω και πρόσφατη) είναι το αυξημένο βάρος που νιώθω, καθώς και η πιο εύκολη κούραση, όπως είπε και η eirinibyronas.

 

Και εγώ τα ένιωσα αυτά, αλλά θεωρώ ότι είναι λόγω της κούρασης από τη φροντίδα του πρώτου παιδιού, παρά λόγω κτ.

 

Εμένα αυτό που με θυμώνει/λυπεί τελευταία είναι που όλοι εύχονται "άντε, με ένα πόνο" και μετά συμπληρώνουν "ποιον πόνο, δηλαδή, αφού καισαρική θα κάνεις". Και τους λέω: "ναι, και μετά θα πονάω τουλάχιστον 5 μέρες". Τεσπα...

Link to comment
Share on other sites

έχω γεννήσει το πρώτο μου παιδί φυσιολογικά και το δεύτερο με καισαρική νομίζω πως μόνο εγώ μπορώ να πω τις διαφορές για δείτε λοιπόν εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=45649

και εδώ το ποστ 88:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19486&page=3

 

 

 

και σκωληκοιδεκτομές γίνονται χιλιάδες και πάνε όλες τέλεια ... αλλά κανείς δεν θέλει να κάνει χωρίς λόγο

 

 

 

αυτό δεν ισχύει...

 

 

 

με το που γίνεσαι μητέρα (άσχετα με τη μέθοδο τοκετού) γεμίζεις με γλυκά προβλήματα (σωματικά, ψυχικά, κοινωνικά, οικονομικά κτλ...) που αν ήσουν μόνη σου δεν θα είχες

ΣΕε ευχαριστω τωρα μπηκα και ειδα ...με καλυψες απολυτα εγω εχω δυο φτ και την τριτη με κτ.τις φγ δεν τις αλλαζω με τπτ μα με τπτ!!!!!!!!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον η εμπειρια μου στις καισαρικες ειναι αρκετες αφου εχω κανει τρεις!!!η πρωτη εχοντας πρωτα σπασει τα νερα μου και πηγαινοντας με διαστολη αλλα ο μικρος μου μετα απο 15 ωρες εχασε παλμους οποτε με πηγαν χειρουργειο.επομενο μου ειπε μετα απο 1 χρονο να δεσει η τομη.τη δευτερη καισαρικη περιπου 2 χρονια και κατι μετα στις 37 εβδομαδες ουτε που την καταλαβα ....ο μικρουλης μου 2600!!!!η τριτη εγινε με διφορα 7 χρονων απο τον 1 και 5 απο τον 2...και αυτη στις 37 εβδομαδες.....2700 οτριτος μου....στο τριτο μου ζητησανε να υπογραψω χαρτια για δεσιμο σαλπιγγων κατι που δεν εκανα γιατι η μητρα μου ειναι σε πολυ κατασταση ......γενικα οι γιατροι σου λενε μεχρι τρεις και εφοσον στο επιτρεπει η μητρα σου.....εμενα ουτε στο τριτο δεν με αφησε μετα για φυσιολογικο γιατι ποτε δεν ξερεις μου ειπε [ρηξη μητρας....το επαθε γνωστη μου στην τεταρτη καισαρικη ]οποτε δεν επεμενα!!!!τωρα αν μου ερθει κανα τεταρτο......θα σας πω!!!!!!

 

αν μπορω να σας βοηθησω σε κατι αλλο εδω ειμαι!!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

έχω γεννήσει το πρώτο μου παιδί φυσιολογικά και το δεύτερο με καισαρική νομίζω πως μόνο εγώ μπορώ να πω τις διαφορές για δείτε λοιπόν εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=45649

και εδώ το ποστ 88:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19486&page=3

 

 

 

και σκωληκοιδεκτομές γίνονται χιλιάδες και πάνε όλες τέλεια ... αλλά κανείς δεν θέλει να κάνει χωρίς λόγο

 

 

 

αυτό δεν ισχύει...

 

 

 

με το που γίνεσαι μητέρα (άσχετα με τη μέθοδο τοκετού) γεμίζεις με γλυκά προβλήματα (σωματικά, ψυχικά, κοινωνικά, οικονομικά κτλ...) που αν ήσουν μόνη σου δεν θα είχες

& στο 1ο & στο 2ο forum που έχεις γράψει υπάρχουν πολλές κοπέλες-αν διαβάσεις- που είχαν πολύυυυυυυυυκαλή εμπειρία καισαρικής. Έχω διαβάσει...τρελά για σκισίματα,πολλές ώρες,πόνους τραγικούς κλπ.Αφήνω στις ...ένθερμες μαζοχίστριες με τον πόνο, όλα αυτά. Κρατάω τις γλυκές στιγμές από την cesar μου γιατί μόνο τέτοιες έχω. Άλλωστε ζούμε στον 21ο αιώνα κορίτσια. Σε λίγο με αυτά που διαβάζω, θα γυρίσουμε να μας δένουν πάνω στα δέντρα για να γεννήσουμε προς ευχαρίστηση κάποιων:!::lol:

Link to comment
Share on other sites

βρε lop κοριτσι μου γτ τοσο επιθεση και αρνητικοτητα?ο καθενας ξερει το καλο για τον εαυτο του γτ δεν δεχεσε οτι δεν ειναι η κατασταση ασπρο μαυρο και οτι υπαρχουν και οι αποχρωσεις του γκρι?το να γεννας με φτ δεν σημαινει οτι σονι και καλα θα παθεις τρελα πραγματα εχω γτ δεν εχω παθει κατι φοβερο με δυο φτ?και στο δευτερο ειχα και ριξη περινεου και πολλα ραματα σε πληροφορω οτι καθησα απο την πρωτη βδομαδα και δεν εχω ακρατεια και δεν ξερω γω τι αλλο σκεφτεσε ενω με την τομη της καισαρικης υποφερα πανω απο 6 μηνες με μη αφομιωση ραμματος να σου πω και κατι δεν με ενδιαφερει γτ εχω τα παιδια μου γερα και ηρθαν οπως επρεπε να ερθουν και τις τρεις φορες,ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.κουλαρε λιγο δεν γινετε ολοι να συμφωνουν μαζι σου οκ?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

το ζητουμενο ειναι να γενναμε γερα παιδια κια μονο αυτο!!!!!!!!!!!!

δεν ερχονται ολα οπως τα θελουμε....

κι εγω καισαρικη γεννησα κι ειμαι εγκυος παλι. η διαφορα θα ειναι 18 μηνες αναμεσα στις καισαρικες.

Link to comment
Share on other sites

το ζητουμενο ειναι να γενναμε γερα παιδια κια μονο αυτο!!!!!!!!!!!!

δεν ερχονται ολα οπως τα θελουμε....

κι εγω καισαρικη γεννησα κι ειμαι εγκυος παλι. η διαφορα θα ειναι 18 μηνες αναμεσα στις καισαρικες.

ετσι ακριβως ειναι με το καλο να ερθει και το δευτερο μωρακι σου bounitsa!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κουφετακι!!!!!

ηθελα φτ αλλα οταν ειδα τα σκουρα βουρ για καισαρικη... ο μικρος μου εχασε βαρος στη κοιλια κι επρεπε να βγει για να ειμαστε σιγουροι γι αυτον!!!!

ειχα πολυ ευκολη καισαρικη και μια πολυ καλη εμπειρια!!! δε θα ζησω μαλλον φτ αλλα αρκει ο υγιεστατος ποντικομικρουλης μου....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ....μια απο τα ιδια !!!!ηθελα πολυ φτ στο πρωτο δεν εγινε.... πανω απ'ολα ενα γερο παιδακι!!!

δεν παιζουμε ουτε με την ζωη που παμε να φερουμε στον κοσμο ουτε με την δικη μας.....!!!!!

γενικα οι καισαρικες μου ηταν καλες...

πιστευω οτι αλλη λιγο αλλη πολυ αναλογα με τον οργανισμο μας ειτε φτ ειτε καισαρικη ποναμε για να φερουμε στο κοσμο γερα παιδια!!!

η κουνιαδα μου [γενναει σε 2 μηνες]μου ελεγε μετα απο τον πρωτο...:.''.πως μπορεις και κανεις τοσα χειρουργια;;;εγω μια σκωλικοηδιτιδα εχω κανει [στα 20 τωρα 36]και ακομα νοιωθω τον πονο!!!!με τη δυναμη πας ν'ανοιξεις παλι το σωμα σου;;;''

λοιπον η δυναμη της μητροτητας ειναι πολυ μεγαλη που την μια στιγμη πονας[οπως και να γεννησεις] και την αλλη κλαις σαν μωρο παιδι γιατο θαυμα που κρατας στην αγκαλια σου!!!!

sorry για το μεγαλο ποστ......

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

αν και έχω κάνει κατάχρηση αυτού του θέματος που ενώ ρωτά κατά πόσο η δεύτερη καισαρική είναι ασφαλής, εγω διαφιμίζω τον φ.τ. μπαινω στον πειρασμό να σου απαντήσω και πάλι

& στο 1ο & στο 2ο forum που έχεις γράψει υπάρχουν πολλές κοπέλες-αν διαβάσεις- που είχαν πολύυυυυυυυυκαλή εμπειρία καισαρικής.

καμία από τις οποίες δεν έχει μέτρο σύγκρισης με το φυσιολογικό

πολλές ώρες,πόνους τραγικούς κλπ.
επισκληρίδιο και κατα τη διάρκεια των πόνων παιζεις σκάκι με τον άντρα σου (και νικάς), κουτσομπολεύεις τισ μαίες, με λίγα λόγια δεν αισθάνεσαι τίποτα...
Άλλωστε ζούμε στον 21ο αιώνα κορίτσια..

και δηλαδή όταν θα ζούμε στον 22ο τι θα γίνεται?

δεν καταλαβαίνω αυτόν τον ισχυρισμό....

 

και για να είμαι και λίγο εντός θέματος: ναι η δεύτερη καισαρική με τις σημερινές τεχνικές είναι απολύτως ασφαλής, εδώ συζητιέται η πιθανότητα φυσιολογικού μετά από καισαρική, για το αν η μήτρα αντέχει τρίτη (ή και παραπάνω) είναι απόφαση του ιατρού που θα εκελέσει την επέμβαση.

προσωπικά γνωρίζω περίπτωση με έξι καισαρικές

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα στο θεμα γιατι με ενδιαφερει να δω απαντησεις .....επι του θεματος, ε? (γεννησα με κτ και θελω να δω ποσο πρεπει να περιμενω για τη δευτερη, μια και οι δυο μου γιατροι διαφωνουν)................................

 

Τελικα ΠΟΣΟΥΣ μηνες πρεπει να περιμενει καποια? Και οταν καποια λεει πχ 18 εννοει οτι 18 μηνες μετα γεννησε, ή εμεινε εγκυος???

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα τον γιο μου μετα απο 2 ημερες με ορο προκλησης που ουτε πονο ενιωθα ουτε τιποτα με καισαρικη τομη αφου καταφερε ο μικρος να μπλεχτει με τον λωρο του.ηταν η πιο απαισια εμπειρια που ειχα στη ζωη μου.βεβαια δεν εημουν καθολου ηρεμη λογω πεθερας επαθα κριση πανικου στο χειρουργειο,δεν μπορουσα να αναπνευσω κι αλλα πολλα.βεβαιια δυο μερες μετα ημουν πολυ καλα αλλα αυτα τα δυο 24ωρα δε θελω να τα θυμαμαι με τιποτα.ο γιατρος μου και ο αναισθησιολογος που μιλησαμε μου ειπε οτι φταιει παρα πολυ η κακη ψυχολογια που ειχα.μου εχει πει οτι μετα το 6μηνο μπορω να μεινω κανονικοτατα εγκυος αλλα εγω ουτε καν το σκεφτομαι κι ας ειναι ο γιος μου ηδη 11 μηνων.παντως αν αποφασισω να κανω 2ο θα κανω τα παντα να κανω vbac γιατι προτιμω να πονεσω για να φερω το παιδι μου στον κοσμο παρα να ποναω γιατι εκανα μια εγχειρηση.οπως και να το κανεις αυτο ειναι η καισαρικη.το μονο καλο ειναι οτι ο γιατρος μου εκανε πλαστικη στην τομη δεν ειχα ουτε ενα ραμμα και πλεον δε φαινεται καν η τομη!!!μην αγχωνεστε καθολου γιατι οσο και να πονεσεις πιστευω οτι ολα ξεχνιουνται.εκτος απο την κακια πεθερα!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...