Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεγάλο βάρος μωρού 4 μηνών


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΤΟΥ FORUM.

 

ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 4ΜΙΣΗ ΜΗΝΕΣ, ΗΤΑΝ 3,16kg ΚΑΙ ΥΨΟΣ 51 εκ.

 

ΣΗΜΕΡΑ ΖΥΓΙΖΕΙ 8,5kg ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΥΨΟΣ 69εκ.

ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΟΛΟΙ ΤΟΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΧΑΡΙΤΩΜΕΝΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΤΟΝ ΛΕΝΕ ΧΟΝΤΡΟΥΛΗ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΤΑΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ...

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΙΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΒΡΕΦΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΑΝΕ ΟΛΟΙ ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ -ΠΟΣΟ ΖΥΓΙΖΕΙ ΤΩΡΑ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ?

 

ΔΕΝ ΜΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ 4 ΜΗΝΩΝ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ 6 ΜΕ 7 ΚΑΙ ΕΝΩ ΤΟΝ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΖΩΗΡΟΥΛΗΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΟΥ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ ΧΟΝΤΡΟΥΛΗ.

 

PLEASE ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ ΛΙΓΟ, ΝΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΒΑΡΟΣ. :):P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου Rouli να χαιρεσαι το μπουμπουκι σου.

Κοιταξα το βιβλιαριο και ο δικος μου σε αυτους τους μηνες ηταν 8500 κιλα και 69 εκατοστα.

Γενικως τωρα που ειναι 15μιση μηνων μοιαζει για δυο χρονων.

Η παιδιατρος μου ελεγε και μου λεει οτι ειναι μια χαρα για το υψος του. Ειμασταν παντα στα ανωτερα επιπεδα βεβαια αλλα μας λεει οτι εφοσον ειμαστε και εμεις ψηλοι(εγω ειμαι 1.80) και το παιδι μας θα ειναι ανεπτυγμενο.

Δεν ειναι χοντρουλη το μωρακι σου μια χαρα ειναι.

Σε αυτη τη φαση που ειμαστε εμεις και περπαταμε χασαμε και βαρος αυτο το μηνα. Μετα το χρονο δεν αναπτυσσονται τοσο γρηγορα.

Μην δινεις σημασια στα σχολια των τριτων.

Μιλαω εκ πειρας.

Να χαιρεσαι που τρωει το μωρακι σου.

Μετα τα τρια μπαινουν ορια στο φαγητο οσον αφορα διαιτουλες και τετοια.

Τι διαιτα να κανεις σε ενα βρεφος?

Link to comment
Share on other sites

Ενα γειτονοπουλο μας βρεφος ηταν μπουλουκακι και διπλα στον Βασιλη ηταν σαν γιγαντας (αν και συνομιληκα).

Τωρα ειναι σαν τσιχλα διπλα μας :lol::lol:

 

Ασε το παιδι να αναπτυχθει και γραψτους . Δλδ τι πρεπει να του κανεις? Διαιτα? Απο τι ακριβως?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Σε καμια περιπτωση δεν ειναι χοντρουλης. Χοντρουλης θα ηταν αν ζύγιζε 8,5 κιλα και ειχε υψος 60 εκ, οχι 70 που εχει ο δικός σου. Ο γιος σου αναπτύσσεται αρμονικά και αυτό εχει σημασία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rouli

Και εμείς σε μια αντίστοιχη κατηγορία ήμασταν και είμαστε... μην ανησυχείς καθόλου... το παιδάκι είναι ανεπτυγμένο και αυτό κακό δεν είναι... θα σου γίνει παίδαρος και δεν βλέπω τίποτα άσχημο σε αυτό... (εξάλλου τα σημάδια της παχυσαρκίας υφίσταται πολύ αργότερα, σε περίπτωση που ανησυχείς για κάτι τέτοιο....)

... και σε όλους αυτούς που σε ρωτάνε, αντιμετώπισέ τους με απάθεια και χαμόγελο... "θα τον κάνουμε μπασκετμπωλίστα" να λες! :D

Να σου ζήσει! :D

Link to comment
Share on other sites

Ρουλι μπορεις να κοιτας την καμπυλη αναπτυξης που εχει μεσα το μπλε βίβλιαριο υγειας του παιδιου.. Μπορει οι τιμες να αντιστοιχουν σε παιδακι μεγαλυτερης ηλικιας, αλλα απο τη στιγμη που το υψος καια το βαρος ειναι σε αντιστοιχια μεταξυ τους δεν εχει προβλημα το παιδι..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

rouli για αγοράκι είναι μια χαρά. Η δικιά μου που έχει την ίδια ηλικία είναι τώρα 8,200 κιλά και κάτι και έχει ύψος 0,63m. Είναι και κοριτσάκι. Οπότε μην ανησυχείς. Σε 3-4 μήνες που θα μπουσουλάνε θα φτιάξουν τα τουλουμπάκια μας.

Link to comment
Share on other sites

Rouli κλείσε τα αυτιά σου στους τρίτους, εσύ θα ακούς πρώτα τον γιατρό σου κα μετά το ένστικτό σου!!! Το μωράκι είναι μια χαρά, παχύσαρκο δεν είναι ένα μωρό 4 μηνών αλλά ένα παιδί 4 χρονών.... Κοίτα να χαρείς το μωράκι όσο περισσότερο μπορείς!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Einai 4 mhnwn kai einai 4440,gia thn hlikia tou the eprepe na einai periswtero...!

Panta eixame problhma me to fageitw..!

To perimenoume na ginei kala ka tha erxisoume ezetaseis!!!

Thelw na mou peita ean kamias exei perasei thn idia emphria?kai ti ekane?

sas euxaristw!

Xairetismous Elena!

Elena+Giovanni=Giusy&Libero

Giusy 31/03/2004

Libero 11/10/2007

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

νομιζω πως δεν ειναι πολυ μεγαλο προβλημα..η παιδιατρος μου ειχε πει να ειναι ενα κιλο πανω απο την ηλικια του..οποτε μιλαμε για 500 γραμμαρια περιπου..ποσα γευματα κανει?ποσα ml τρωει σε καθε γευμα?

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

H καμπυλη βαρους του εχει σταθερη αυξηση με βαση την κλιμακα του?

Παλια αγχωνομουνα πολυ να παρει βαρος ο Βασιλης .... τωρα αγχωνομαι να μην παρει :lol::lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μου λυσατε πολλες αποριες!!ευχαριστω πολυ!!ειμαστε κοντα 3 μηνων κ τρωμε ακαταπαυστα!!ο μπεμπουκος μας

κλαιει με λυγμους για το φαγητο!!

εχει κανει διπλοσαγονο κ παμε κ για τριτο!ο γιατρος μου ειπε να του δινω οσο θελει γιατι οταν αρχισουν οι κρεμες τα μωρακια τρωνε λιγοτερο!!

glitterfy143718698D31.gif
Link to comment
Share on other sites

εμενα που ειναι 17 μηνων και μολις 8900 και υψος 77εκ σημαινει οτι δεν την ταιζω ή οτι θα ειναι κοντη? η γιατρος λεει οτι υψος/βαρος ειναι καλα αρα δεν ανησυχω.

Link to comment
Share on other sites

Mη δίνεις σημασία στους άλλους και κυρίως προσπάθησε να μη τον συγκρίνεις με άλλα παιδάκια. Το κάθε παιδάκι έχει τον δικό του ρυθμό ανάπτυξης. Θα ακούς μόνο τον γιατρό σου. Αυτός είναι ο μόνος που μπορεί να σου πεί πότε και αν το παιδάκι σου έχει πρόβλημα.

Θα πρέπει να χαίρεσαι που το παιδάκι σου είναι φαγανό (αυτό θα το εκτιμήσεις πιο μετά) και ανεπτυγμένο! Δε μπορείς να φανταστείς πόσο πιο εύκολα μεγαλώνει ένα παιδάκι που τρώει εύκολα και κυρίως ΓΡΗΓΟΡΑ!!!

 

Δηλαδή αν ήταν το αντίθετο και όλοι σου έλεγαν το πόσο αδύνατος είναι, τί θα έκανες;

 

Ο κόσμος δυστυχώς έχει την τάση να γίνεται λίγο κακός γι'αυτό μην ασχολείσαι μ'αυτά που λένε. Είναι ωραίο τα μωράκια να έχουν και τα πιασηματάκια τους!!! :wink:

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε 5900 ενώ γεννηθήκαμε 3500.

Τι να κάνω ????

Δεν τρώει πολύ.

Το γεύμα του είναι ΄80-100 ml γάλα μόνο.

 

Από τη στιγμή που παίρνει βάρος, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας.

 

Εξάλλου είναι εντός της καμπύλης :wink:

 

Πρόβλημα θα υπήρχε αν έπινε πολύ και ξαφνικά σταματούσε απότομα και έχανε παράλληλα και βάρος.

 

Πόσα είναι τα γεύματά του την ημέρα;

 

Μήπως θα πρέπει να τα αραιώσεις, ώστε να πεινάσει και να αυξήσει την ποσότητα;

 

Το δικό μου είχε σταματήσει απότομα να τρώει (από τα 180 κατέβηκε στα... 80 :shock: ) και αναγκάστηκα τα πέντε γεύματα να τα κάνω τέσσερα.

Τώρα, στη χειρότερη περίπτωση θα πιει 190 ενώ σε τουλάχιστον ένα γεύμα θα πιει 240! :)

 

Πάντως έχω ακούσει και για άλλα μωράκια που ΠΟΤΕ δεν ξεπεράσαν την ποσότητα των 120ml και δεν είχαν ποτέ τους πρόβλημα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...