Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ακραίες διατροφικές επιλογές και επιπτώσεις


ΜΑΡΙΑΛ

Recommended Posts

Από ερωτήματα που μου προέκυψαν από θέμα για βίγκαν συνταγές, ανοίγω ατυό το θέμα με σκοπό να διερευνηθούν οι επιπτώσεις των περιοριστικών διατροφών από επιλογή (και όχι για λόγους υγείας)...

 

βίγκαν διατροφή (κατανάλωση μόνο φυτικών προιόντων, δεν καταναλώνεται τίποτε ζωικό ούτε γάλα ούτε αυγά) ...

 

  1. πόσο είναι ψυχολογικά ανεκτό για ένα παιδί να θεωρεί όλους τους γύρω του δολοφόνους; μήπως το φορτωνουμε με περιτή θλίψη;
  2. πόσο είναι ασφαλές για την υγεία ενώς παιδιού μακροπρόθεσμα η βίγκαν διατροφή; είμαστε έτοιμοι να σιτίσουμε το παιδί μας με μικτή φυσιολογική διατροφή, αν μας τεκμηρίωσουν ότι η βίγκαν διατροφή είναι επικύνδινη για την υγεία του;
  3. γιατί τα αυγά οικόσιτων κοτών (αφού δεν είναι προιών εκμετάλευσης ζώων) δεν περιλαμβάνονται στη βίγκαν διατροφή;
  4. το παιδί δεν περιθωριοποιήται αφού τα πάντα στην ελληνική κοινωνία είναι συνδεδεμένα με το φαί; (πάσχα - αρνί, αυγά. πρωτοχρονιά - βασιλόπιτα. γενέθλια - τούρτα. βαφτίσια - κουφέτα, γλυκό. βόλτα - σουβλάκι. κέρασμα σε σχολική γιορτή, κέρασμα σε γενέθλια συμμαθητή κτλ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μήπως η διατροφή από επιλογή παίρνει τελικά των χαραχτήρα "θρησκείας", αφού δεν αναθεωρούμε τη δεδομένη γνώση, και εφ' όσων δεν αμφιβάλουμε για την ορθότητα της;

Link to comment
Share on other sites

περιμένω τις απόψει και όσων ακολουθούν μικτή διατροφή και όσων ακολουθούν περιοριστηκές διατροφές στα παιδιά τους (βίγκαν, γκαπσ, καθώς και αυστηρά υγειινές που δεν περιλαμβάνουν τίποτα από έξω ή συσκευασμένο)

Link to comment
Share on other sites

μήπως η διατροφή από επιλογή παίρνει τελικά των χαραχτήρα "θρησκείας", αφού δεν αναθεωρούμε τη δεδομένη γνώση, και εφ' όσων δεν αμφιβάλουμε για την ορθότητα της;

 

Αυτό ετοιμαζόμουν να γράψω... ότι μου θυμίζει θρησκεία...

 

Μιλάω όμως για αυτούς που πραγματικά πιστεύουν σε αυτό και που ακολουθούν αυστηρά όλους τους κανόνες πχ της vegan διατροφής ή της ωμοφαγίας και όχι εκείνους που πειραματίζονται για κάποιο διάστημα ή με κάποιες εξαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Από ερωτήματα που μου προέκυψαν από θέμα για βίγκαν συνταγές, ανοίγω ατυό το θέμα με σκοπό να διερευνηθούν οι επιπτώσεις των περιοριστικών διατροφών από επιλογή (και όχι για λόγους υγείας)...

 

βίγκαν διατροφή (κατανάλωση μόνο φυτικών προιόντων, δεν καταναλώνεται τίποτε ζωικό ούτε γάλα ούτε αυγά) ...

 

  1. πόσο είναι ψυχολογικά ανεκτό για ένα παιδί να θεωρεί όλους τους γύρω του δολοφόνους; μήπως το φορτωνουμε με περιτή θλίψη;
  2. πόσο είναι ασφαλές για την υγεία ενώς παιδιού μακροπρόθεσμα η βίγκαν διατροφή; είμαστε έτοιμοι να σιτίσουμε το παιδί μας με μικτή φυσιολογική διατροφή, αν μας τεκμηρίωσουν ότι η βίγκαν διατροφή είναι επικύνδινη για την υγεία του;
  3. γιατί τα αυγά οικόσιτων κοτών (αφού δεν είναι προιών εκμετάλευσης ζώων) δεν περιλαμβάνονται στη βίγκαν διατροφή;
  4. το παιδί δεν περιθωριοποιήται αφού τα πάντα στην ελληνική κοινωνία είναι συνδεδεμένα με το φαί; (πάσχα - αρνί, αυγά. πρωτοχρονιά - βασιλόπιτα. γενέθλια - τούρτα. βαφτίσια - κουφέτα, γλυκό. βόλτα - σουβλάκι. κέρασμα σε σχολική γιορτή, κέρασμα σε γενέθλια συμμαθητή κτλ)

 

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι πως όταν ακολουθείς έναν συγκεκριμένο τρόπο ζωής (είτε έχει να κάνει με θρησκεία είτε με ομάδα είτε με φιλοσοφία) δυστυχώς τις περισσότερες φορές ταυτίζεται και με ακραίες αντιλήψεις χωρίς να υπάρχει αυτό που λέμε "ανοιχτό μυαλό"... συνήθως οι επιλογές των γονιών ακολουθούν τα παιδιά μέχρι αυτά να είναι σε θέση να μπορούν να κάνουν τις δικές τους επιλογές....

 

Σε ότι αφορά το θέμα που άνοιξες θεωρώ πως όταν κάνεις μία επιλογή θα πρέπει να συνυπολογίζεις και τα συν και τα πλην... προσωπικά, δεν θα έκανα ποτέ το παιδί μου αποκλειστικά βετζετεριαν γιατί θεωρώ πως σε όλα θα πρέπει να υπάρχει μέτρο... ειδικά στην διατροφή που στα πρώτα χρόνια του παιδιού είναι θέμα υγείας όχι επιλογής....

Σε ότι αφορά τα ερωτήματά σου, εγώ προσωπικά πιστεύω ότι

α) είναι αστείο και μόνο να αποκαλείς κάποιον δολοφόνο γιατί π.χ. τρώει κρέας

β) ο δικός μου ο παιδίατρος δεν το θεωρεί ασφαλές, ειδικά τώρα που είναι μικρός μας έχει 2 φορές την εβδομάδα κόκκινο κρέας και 2 άσπρο στο διαιτολόγιό του

γ) σε αυτό δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν έχω γνωρίσει την φιλοσοφία των βετζι παρά μόνο τα γενικά.. ίσως και οι οικόσιτες κότες να θεωρούνται εκμετάλλευση

δ) δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα περιθωριοποίησης καθώς στην Ελληνική κοινωνία υπάρχει συγκέρασμα ανθρώπων και πολιτισμών οπότε δεν νομίζω ότι ένα παιδί θα το έβαζαν στο περιθώριο π.χ. γιατί δεν τρώει ότι και άλλα... σκέψου πόσα παιδάκια με δυσκολία τρώνε αυτό που πρέπει να φάνε :) τώρα εάν π.χ. ένα παιδάκι πάει σε γενέθλια και όλα τρώνε τούρτα και αυτό δεν το αφήνουν το θεωρώ υπερβολικό... και θεωρώ ότι σίγουρα το παιδάκι θα αισθάνεται μειονεκτικά...

 

Γενικά θεωρώ πως όταν κάνεις μία επιλογή, πρώτα από όλα βάζεις την υγεία του παιδιού σου.. σε όλα υπάρχουν εξαιρέσεις (π.χ. διάβασα για θάνατο βρέφους στην Γαλλία από βέτζι γονείς που του έδιναν μόνο φυτικά).. αυτό όμως πιστευω ότι ισχύει για "κολλημένα" άτομα που δεν έχουν ψαχτεί και ιδιαίτερα σε αυτό που έχουν ακολουθήσει... θεωρώ πως όταν ακολουθείς έναν τέτοιο τρόπο διατροφής σίγουρα γνωρίζεις και τα υπέρ και τα κατά αλλιώς δεν θα έθετες σε κίνδυνο ούτε την δική σου υγεία ούτε του παιδιού σου...

από εκεί και πέρα στην δική μου ζωή όλα τα προσπαθώ με μέτρο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρένθεση:

(π.χ. διάβασα για θάνατο βρέφους στην Γαλλία από βέτζι γονείς που του έδιναν μόνο φυτικά)

Διάβασα κι εγώ για την υπόθεση αυτή (link) και οι συγκεκριμένοι γονείς ήταν μάλλον προβληματικοί. Το μωρό θήλαζε αποκλειστικά 11 μηνών και ήταν μόνο 5,7 κιλά. Η μητέρα είχε ανεπάρκεια σε Β12, άρα και το μωρό, αφού μόνο θήλαζε. Επισης οι γονείς αγνόησαν τις συμβουλές του γιατρού όταν το μωρό αρρώστησε.

Με άλλα λόγια, η υπόθεση αυτή είναι δύσκολο να χρησιμοποιηθεί ως επιχείρημα εναντίον της vegan διατροφής στα μωρά.

Δυστυχώς, οι χαζοί και ανίδεοι περί τα διατροφικά vegan γονείς μπορεί να κάνουν ζημιά στα παιδιά τους. Όπως και οι χαζοί και ανίδεοι που ταίζουν τα μωρά junk food.

Link to comment
Share on other sites

Το περιστατικο αυτο με το μωρο σαφως δεν ειναι επιχειρημα κατα των βιγκαν, αλλα ειναι ενα τρανταχτο παραδειγμα για τους ακραιους τροπους διατροφης.

Για εμενα ΄το μετρο ΄ ειναι κανονας, δεν ειναι επιλογη.

Θεωρω πως οταν γενναμε ενα παιδι ειμαστε υποχρεωμενοι να εξασφαλισουμε την τροφη του με ο,τι καλυτερο προσφερεται στην κοινωνια μας.

Οι ηθικοι κανονες ειναι για να τους υιοθετουμε οι ενηλικες εφ οσον τους εχουμε κρινει και συμφωνουμε με αυτους. Δεν τους επιβαλλουμε ποσο μαλλον σε ενα μωρο!

Μεγαλωνωντας το παιδι θα ακολουθησει τον τροπο που οι γονεις του , του εμαθαν (συνηθως).

Αν το παιδι παιρνει ολα τα απαραιτητα συστατικα, βιταμινες, δεν εχει ελλειψεις γενικοτερα, προσωπικα δεν βρισκω λογο να θελω να ακολουθησουν συγκεκριμενη διατροφη....ο,τι θελει ο καθε ενας ας κανει.

Το προβλημα παρουσιαζεται οταν το παιδι παρουσιαζει ελλειψεις.

Κοινωνικα δεν θεωρω οτι ΄πασχουν΄ απο κατι οσοι ακολουθουν συγκεκριμενη διατροφη αλλα απο την αλλη αν το παιδι μου θεωρει εγκλημα το να σκοτωθει ενα ζωο και να το εκμεταλλευτουν οι ανθρωποι (παντα με σεβασμο), θεωρω οτι θα το κανει προβληματικο. οχι τοσο στη σχεση τους με τους αλλους ανθρωπους αλλα στη σχεση του με το φυσικο περιβαλλον.

Επισης συμφωνω με την κοπελα παραπανω που μιλησε περι ΄ενοχης΄....ειναι κριμα να το νιωθουν αυτο....

Στην καθημερινοτητα μας, μας δινονται αμετρητες ευκαιριες να δειξουμε τον ανθρωπισμο και τις ευαισθησιες μας....τοσο προς τα ζωα αλλα και προς τη φυση και προς τους συνανθρωπους....εκει θα εδινα περισσοτερο προσοχη!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι πως όταν ακολουθείς έναν συγκεκριμένο τρόπο ζωής (είτε έχει να κάνει με θρησκεία είτε με ομάδα είτε με φιλοσοφία) δυστυχώς τις περισσότερες φορές ταυτίζεται και με ακραίες αντιλήψεις χωρίς να υπάρχει αυτό που λέμε "ανοιχτό μυαλό"... συνήθως οι επιλογές των γονιών ακολουθούν τα παιδιά μέχρι αυτά να είναι σε θέση να μπορούν να κάνουν τις δικές τους επιλογές....

 

 

Πράγματι, αν βάλεις ταμπέλα στον εαυτό σου (όποια και αν είναι αυτή), μετά ασυναίσθητα κάνεις τα πάντα για να επιβεβαιώνεις αυτήν την ταμπέλα και δεν ακούς τίποτα άλλο...

Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν θα με πείραζε να δω ένα παιδί φίλο των δικών μου που να μην τρώει πχ την τούρτα ή το κέρασμα σε πάρτυ λόγω veganισμού

Θα το κατανοούσα πλήρως και θα το σεβόμουν

Θα τραβούσα την γραμμή όμως αν άκουγα άρνηση συνοδευόμενη από σχόλιο "η τούρτα έχει γίνει από ζωάκια που πόνεσαν"...

δηλ δεν απορρίπτω την κατάργηση ζωικών προϊόντων λόγω γούστου ή ακόμα και "ηθικής επιλογής", δεν θα ήθελα όμως αντίστοιχα να κακίσει κάποιος την επιλογή την δική μου να τρώω κρέας και ζωικά παράγωγα

και φυσικά δεν θα ήθελα να αντιδράσει αρνητικά το vegan παιδί (ή και γονιός) λέγοντας "τούρτα? απαπα! ξέρεις τι περνά η αγελάδα για το γάλα? κλπ κλπ"

Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν θα με πείραζε να δω ένα παιδί φίλο των δικών μου που να μην τρώει πχ την τούρτα ή το κέρασμα σε πάρτυ λόγω veganισμού

Θα το κατανοούσα πλήρως και θα το σεβόμουν

Θα τραβούσα την γραμμή όμως αν άκουγα άρνηση συνοδευόμενη από σχόλιο "η τούρτα έχει γίνει από ζωάκια που πόνεσαν"...

δηλ δεν απορρίπτω την κατάργηση ζωικών προϊόντων λόγω γούστου ή ακόμα και "ηθικής επιλογής", δεν θα ήθελα όμως αντίστοιχα να κακίσει κάποιος την επιλογή την δική μου να τρώω κρέας και ζωικά παράγωγα

και φυσικά δεν θα ήθελα να αντιδράσει αρνητικά το vegan παιδί (ή και γονιός) λέγοντας "τούρτα? απαπα! ξέρεις τι περνά η αγελάδα για το γάλα? κλπ κλπ"

 

Συμφωνώ 1.000.000%

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα δεν θα με πείραζε να δω ένα παιδί φίλο των δικών μου που να μην τρώει πχ την τούρτα ή το κέρασμα σε πάρτυ λόγω veganισμού

Θα το κατανοούσα πλήρως και θα το σεβόμουν

Θα τραβούσα την γραμμή όμως αν άκουγα άρνηση συνοδευόμενη από σχόλιο "η τούρτα έχει γίνει από ζωάκια που πόνεσαν"...

δηλ δεν απορρίπτω την κατάργηση ζωικών προϊόντων λόγω γούστου ή ακόμα και "ηθικής επιλογής", δεν θα ήθελα όμως αντίστοιχα να κακίσει κάποιος την επιλογή την δική μου να τρώω κρέας και ζωικά παράγωγα

και φυσικά δεν θα ήθελα να αντιδράσει αρνητικά το vegan παιδί (ή και γονιός) λέγοντας "τούρτα? απαπα! ξέρεις τι περνά η αγελάδα για το γάλα? κλπ κλπ"

 

Συμφωνώ και εγώ!

 

Αλλά δεν ξέρω το ίδιο το παιδάκι αν θα κατανοούσε γιατί δεν μπορεί να φάει από την τούρτα των φίλων του ενώ όλοι οι άλλοι τρώνε... Οπότε αναγκαστικά η μαμά του θα έμπαινε στη διαδικασία να ηθικολογήσει. Έτσι δεν είναι; Πως αλλιώς θα το απέτρεπε από το να φάει (ή ούτε καν να δοκιμάσει ) ένα σωρό τροφές που τρώνε όλοι οι άλλοι;;;

Link to comment
Share on other sites

Πως αλλιώς θα το απέτρεπε από το να φάει (ή ούτε καν να δοκιμάσει ) ένα σωρό τροφές που τρώνε όλοι οι άλλοι;;;

 

Αυτό είναι μεγάλο θέμα: πως πείθεις το παιδί σου να ασπασθεί μια ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗ όταν το ίδιο αντιδρά σε εσένα ακριβώς γιατί όλα τα γύρω παιδιά κάνουν κάτι που θεωρείται νορμάλ κλπ;

 

Ανεξάρτητα από το θέμα βέγκαν. ΑΝ το δούμε σε ευρύτερο φάσμα, είναι σωστό κάτι τέτοιο;

 

Ξαναλεω αν φύγουμε από το θέμα βέγκαν και πάμε πχ σε θέμα θρησκείας. Αν το παιδί μου αντιδρά και δεν ασπάζεται τη δική μου επιλογή, πως πρέπει να ενεργήσω; Με καταναγκασμό ηθικό ή σωματικό; Ή να του πω τους λόγους που εμένα έκαναν να έχω αυτή την επιλογή και να το αφήσω να βρει το δρόμο μόνο του;

 

Εγώ είμαι παμφάγος. Αν η κόρη μου δεν θέλει το κρέας (για δικούς της λόγους) τι να κάνω; Να τη βάλω να φάει με το ζόρι; Να της πω ότι αν δεν φάει κρέας θα βγάλει σπυριά στη μύτη; να της πω πως θα τη φάνε τα καικατζάρια; Ή να φροντίσω να καλύψω τις διατροφικές της ανάγκες με κάθε δυνατό τρόπο, και αν κάποτε ζηλέψει να φάει κρέας ή μακαρόνια, ή φασολάκια ή μουσακά να το κάνει τότε;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι ότι για οποιοδήποτε θέμα, καταρχήν σε μικρές ηλικίες αφήνεις το παιδί ελεύθερο.

Δεν το εξαναγκάζεις να μην τρώει κάτι (παρά μόνο για λόγους υγείας), να μην πιστεύει κάτι (ας πιστεύει στον Αι βασίλη και στις νεράιδες) κτλ...

Μεγαλώνοντας που αρχίζει τις πιο βαθιές ερωτήσεις, του εξηγείς τη δική σου άποψη με όρους αντίστοιχους της ηλικίας του, χωρίς να το τρομάζεις/εκφοβίζεις/εκβιάζεις κτλ...

Σε ακόμα μεγαλύτερη ηλικία μπορείς να κάνεις σοβαρή συζήτηση με επιχειρήματα και το αφήνεις να διαμορφώσει δική του άποψη...

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις πλύση εγκεφάλου για κάποιο θέμα στο παιδί, μεγαλώνοντας το αφήνεις ακάλυπτο, χωρίς κρίση, ώστε να του κάνει εύκολα πλύση εγκεφάλου κάποιος άλλος. Και από το ένα ας πούμε άκρο, να φτάσει στο άλλο.

 

(αυτό το λέω γενικά. Δεν στέκομαι στο θέμα vegan/θρησκείας ή οτιδήποτε άλλο. Πιστεύω ότι πρέπει να αφήνεις το παιδί να επιλέγει και να αποφασίζει μόνο του και σε μικρά και σε μεγαλύτερα θέματα. Επεμβαίνεις μόνο όταν κινδυνεύει ή για λόγους υγείας. Στα υπόλοιπα θέματα χρειάζεται διακριτικότητα. Του εξηγείς τη δική σου άποψη χωρίς να την επιβάλλεις)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάνουμε gaps. Λογικά όσοι έχετε περάσει από τα σχετικά θέματα, έχετε καταλάβει ότι πρόκειται για θεραπευτικό πρωτόκολλο με ημερομηνία λήξης. Που ξεκινά με εξαιρετικά περιοριστική διατροφή και καταλήγει με αρκετά μεγάλη ποικιλία τροφίμων.

 

Από την αρχή ως το τέλος και στη φάση εξόδου και συντήρησης αποφεύγεις ο,τιδήποτε συσκευασμένο, επεξεργασμένο, τυποποιημένο και τα ζώα πρέπει να είναι ελευθέρας βοσκής.

 

Επίσης κάνεις αντίστοιχες αλλαγές στα καλλυντικά που χρησιμοποιείς, στα απορρυπαντικά, στα φάρμακα και γενικά σε ο,τιδήποτε μπορείς να ελέγξεις, για όσο μπορείς να το ελέγξεις.

 

Αυτό σημαίνει ότι για μεγάλο χρονικό διάστημα είσαι αποκλεισμένος από το συνήθη τρόπο ζωής. Ότι ο κόσμος γουρλώνει τα μάτια όταν αρχίζεις να εξηγείς. Ότι σε κατηγορούν για διάαααφορα πράγματα.

 

Το πιο δύσκολο είναι να εξηγήσεις σε ένα παιδί ότι ξέρεις δεν το τρώμε αυτό.

1. Η λέξη κλειδί για εμάς είναι ΑΚΟΜΗ. Δεν τρώμε ακόμη ψωμί. Δηλ κάποτε θα φάμε. Όχι το ψωμί της ταβέρνας ούτε κάθε μέρα, αλλά θα φάμε (Έχουμε στόχους, επιστρατεύουμε τα κατάλληλα εργαλεία- τροφές/ συνήθειες για να τους πετύχουμε και φυσικά δεν ζούμε στην απόγνωση). Επίσης είμαστε μαζί σε αυτό, δεν είναι μόνος του.

2. Είδαμε το ρατατουί. Με τον υπέροχο ποντικούλη που κάνει υπέροχες επιλογές για αυτά που θα φάει. Και όχι δεν τρώει σκουπίδια. Αχ θα προσβάλλω τη μαμά που δίνει συσκευασμένα και τυποποιημένα προϊόντα από επιλογή; Να μην τα δίνει ή εφόσον τα δίνει σημαίνει ότι ξέρει τι κάνει και το κόστος που έχει αυτό. Βέβαια έχουμε πει πολλές φορές ότι δε λέμε στους άλλους ότι τρώνε σκουπίδια. Μεταξύ μας μόνο στις δύσκολες ώρες που κάποιος θα μας τα προσφέρει επίμονα μπροστά στο παιδί αδιαφορώντας για το κόστος που έχει αυτό.

3. Προσπαθούμε να κάνουμε τον υπόλοιπο κόσμο σαν τα μούτρα μας. Οι φίλοι μας κερνιούνται από τα παστέλια μας, τις κρέπες μας, τα παγωτά μας και ωωω τι θαύμα τους αρέσουν τις περισσότερες φορές και τα προτιμούν.

4.Προσφέρω τις πιο γευστικές επιλογές που μπορώ και ναι είμαι η τρελή με το ταπεράκι που έχει απίστευτες λιχουδιές στο πάρτυ, ειδικά σ' εκείνο που η οικοδέσποινα δεν έκανε τον κόπο να με ρωτήσει τι θα μπορούσε να έχει για εμένα και το παιδί μου.

5. Εστιάζουμε στην επίπτωση που έχουν οι παρασπονδίες για το σώμα μας και έτσι επιλέγουμε εκείνες που έχουν το μικρότερο κόστος και το μέγιστο όφελος, όπως π.χ. η υπέροχη πίτσα στην Αντίπαρο.

6. Ελπίζουμε να βρει στο μέλλον έναν καλό ψυχοθεραπευτή που ούτως ή άλλως θα του χρειαστεί με εμένα μάνα.

 

Στόχος μου είναι στις διακοπές και σε κοινωνικές συγκεντρώσεις να μπορεί να καταναλώνει κάποια στιγμή αυτά που θα προσφέρονται. Αλλά στο σπίτι μας πάντα θα προσφέρονται συγκεκριμένες επιλογές που δεν είναι καθόλου περιορισμένες, απλά διαφορετικές από αυτές που υπάρχουν στα σπίτια των άλλων παιδιών.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θεωρεις αυτηντην διατροφη ακραια? γιατι ολοι αποφευγουμε να δινουμε τυποποιημενα προιοντα στα παιδια μας....εχεις αποκλεισει τροφες απο το διαιτολογιο τους?

Link to comment
Share on other sites

Στη gaps αποκλείεις τη ζάχαρη, τη γλουτένη, και τα πολλά άμυλα (δηλ δημητριακά και ψευδοδημητριακά, πατάτες). Στην αρχή δεν επιτρέπεται καθόλου λακτόζη, σιγά σιγά προσθέτεις γαλακτοκομικά μακράς ζύμωσης όπως γιαούρτι και κεφίρ σπιτικό για να φτάσεις κάποια στιγμή να καταναλώνεις φρέσκο βούτυρο, τυριά μακράς ζύμωσης και ωμό γάλα. Είναι πάρα πολύ περιοριστική όταν ξεκινάς και σε βάθος χρόνου προσθέτεις και όσπρια, ξηρούς καρπούς, φρούτα κλπ.

 

Επίσης πέρα από αυτά που δεν τρώς, περιλαμβάνει πάρα πολλά πράγματα που πια οι άνθρωποι έχουν ξεχάσει να τρώνε, όπως ζωμούς κρέατος και κόκκαλων, τουρσί κ.ά. Ταυτόχρονα παίρνεις συμπληρώματα διατροφής όπως μουρουνέλαιο και προβιοτικά. Το ζήτημα είναι ότι αφενός μεν τον πρώτο καιρό είναι τεράστιο σοκ γιατί έχεις στερητικά συμπτώματα και συνειδητοποιείς ότι δεν μπορείς να φας τίποτε από αυτά που τρωνε οι περισσότεροι άνθρωποι γύρω σου, αφετέρου επειδή πρόκειται για πρωτόκολλο κάθε παρασπονδία σε γυρνάει πίσω και σε καθυστερεί.

 

Όμως εγώ προσωπικά βλέπω τεράστια βελτίωση στην υγεία μου και στην υγεία του παιδιού μου κι ας μην τα καταφέρνουμε να την ακολουθούμε πάντα κατά γράμμα, οπότε το όποιο κόστος είμαι διατεθειμένη να το επωμιστώ, αρκεί να ξεμπερδεύουμε. Βγαίνοντας από την γκαπσ, θα είμαστε θεωρητικά σε θέση να καταναλώνουμε μικρές ποσότητες γλουτένης σποραδικά και μικρές ποσότητες πατάτας και ρυζιού.

 

Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα μπορούμε να ακολουθούμε διατροφικό πρόγραμμα σαν αυτό που δίνει π.χ. ο παιδικός σταθμός που έχει δυο φορές την εβδομάδα πατάτα, δύο ζυμαρικά και μία ρύζι. Το κρέας και τα λαχανικά που μεγαλώνουν με σεβασμό στη φύση θα πρέπει πάντα να αποτελούν τη βάση της διατροφής μας. Τα υπόλοιπα θα εντάσσονται στο σπάνια μία στο τόσο.

 

Φυσικά ξέρω πολύ καλά ότι από τη στιγμή που θα πάει στο δημοτικό τέρμα τα ψέμματα, απλά ελπίζω μέχρι τότε να έχει μάθει να ακούει το σώμα του και να έχει αποκτήσει γευστικές εμπειρίες και συνήθειες που να του φανούν χρήσιμες.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν την ξερω καλα την γκαπς αλλα επειδη και εμεις αποφευγουμε ζαχαρη, γλουτενη και αλευρι ( λογω δικου μου θεματος), θεωρω οτι δεν ειναι ακραια γιατι ειναι μια περιοδος που καποιος εντασσει ολα τα φαγητα σιγα σιγα....σαφως οχι αυτα που ολες οι μαμαδες θεωρουμε σκουπιδια. Στα παιδια βεβαια δεν το απαγορευω....τα αποφευγουν, για εμενα απαγορευεται.

Για αυτο ειπα και παραπανω πως αν καποιος μπορει και βρισκει ολα τα απαραιτητα στοιχεια γθα τον οργανισμο, μπορει να τρωει ο,τι θελει......

Υπερβολη ειναι για εμενα να ισοβαθμιζω τον ανθρωπο και το ζωακι.

Link to comment
Share on other sites

εμενα κοριτσια μου εξηγειτε τι ειναι η "γκαπς"?

Δεν το εχω ξανακουσει...

Η γνωμη μου εμενα ειναι εναντια στις ακραιες διατροφικες συνηθειες των παιδιων και στην "απαγορευση" πολλων τροφων απο το διαιτολογιο τους. Οσον αφορα στους ενηλικες πιστευω οτι δεν εχει καμια σημασια τι τρωει ο καθενας γιατι ειναι αποκλειστικη επιλογη του, κατι που δεν ισχυει για τα παιδια τα οποια δεν εχουν δυνατοτητα επιλογης..

Link to comment
Share on other sites

παιδία η γκαπσ είναι όντως

ποιο "ακραία" από τη βίγκαν...

 

αν θα ήθελες μιρίκι μου απαντας σε αυτήν:

"είμαστε έτοιμοι να σιτίσουμε το παιδί μας με μικτή φυσιολογική διατροφή, αν μας τεκμηρίωσουν (ότι η γκαπσ στην προκείμενη) διατροφή είναι επικύνδινη για την υγεία του;

 

και αυτήν την ερώτηση:

το παιδί δεν περιθωριοποιήται αφού τα πάντα στην ελληνική κοινωνία είναι συνδεδεμένα με το φαί; ( πρωτοχρονιά - βασιλόπιτα. γενέθλια - τούρτα. βαφτίσια - κουφέτα, γλυκό. βόλτα - σουβλάκι. κέρασμα σε σχολική γιορτή, κέρασμα σε γενέθλια συμμαθητή κτλ)

Link to comment
Share on other sites

To ήξερα ότι εκεί θα το πήγαινες και πολύ το σκέφτηκα για το αν θα απαντήσω ή όχι αλλά θα σου κάνω τη χάρη. Ναι φυσικά και θα το κάνω. Ταυτόχρονα όμως θα πρέπει να μου βρουν και λύση στα προβλήματα που μου λύνει η gaps χωρίς να χρειάζεται να παίρνει το παιδί μου 65 τόνους κορτιζόνη κάθε μέρα και εισπνεόμενα και σινγκιουλερ και χωρίς να χρειάζεται να το πασαλείβω με άλους 65 τόνους κορτιζόνη. Καθώς επίσης να βρουν και λύση για το πώς θα τρώει φαγητό και δε θα χρειάζεται να το παρακαλάω, πώς θα ανέβει ο αιματοκρίτης του χωρίς συμπλήρωμα σιδήρου και δε θα ξαναπέφτει και πώς θα κοιμάται ήρεμο το βράδυ και δε θα τραυλίζει. Γιατί όταν το παιδί μου ακολουθεί τη διατροφή σωστά όλα τα παραπάνω είναι μια χαρά.

 

Αυτό λοιπόν που εσύ θεωρείς φυσιολογική διατροφή στο δικό μου παιδί και σ' εμένα δεν ταιριάζουν και τα κορμιά μας το αποδεικνύουν κάθε φορά που χρειάζεται για κάποιο λόγο να παρεκκλίνουμε.

 

Για τα γλυκά και τα κεράσματα και τα τραπέζια φροντίζω πάντα να έχει δικές του επιλογές που του αρέσουν πολύ, του έχω εξηγήσει και έχει καταλάβει ότι πρόκειται για αγώνα με τέλος και έπαθλο την υγεία του και επίσης όχι δεν περιθωριοποιείται. Απλά διαφέρει. Και οι φίλοι του και οι συγγενείς μαθαίνουν να τον αγαπούν γιαυτό που είναι και γιαυτό που αντέχει και όχι γιατί τους μοιάζει. Σπουδαίο μάθημα για όλους. Η κλίνη του Προκρούστη δεν πρέπει να χωράει στις φιλίες και αυτό καλό είναι να το μαθαίνουμε μικροί και να εκτιμούμε ανάλογα τους ανθρώπους.

 

Εξάλλου όταν έχεις να επιλέξεις μεταξύ απουσίας εκζέματος και τοστ, ομολογουμένως προτιμώ το πρώτο. Ή όταν έχεις να επιλέξεις μεταξύ οδυνηρού συγκάματος που δε σου επιτρέπει να καθίσεις σε καρέκλα και κουφέτου, ας μη φάω κουφέτο. Με πιάνεις;

 

btw που λένε στο χωριό μου κανένας γιατρός από όλους αυτούς που έχω συζητήσει δε μου είπε ότι είναι επικίνδυνη, απλά ότι είναι δύσκολο να εφαρμοστεί. Την ποικιλία, την ποιότητα και την ποσότητα των τροφών που τρώει το παιδί μου ο μεγαλύτερος αριθμός των παιδιών (και των μαμάδων τους) που γνωρίζω δεν τη φαντάζεται καν. Και ξέρεις ότι λόγω ειδικότητας γνωρίζω πάρα πάρα πολλά παιδιά, μαμάδες και παρακολουθώ από πολύ κοντά τις διατροφικές τους συνήθειες.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το ποιος κρινει το ακραιο και τι πραγματικα ειναι ακραιο ειναι πολυ σχετικο, Ενδεχομενως μια βεγκαν διατροφη να απεχει πολυ απο το αρνι του Πασχα. Απεχει ομως το ιδιο πολυ απο την αγιοριτικη διατροφη?

και κατι ακομη, εγω το 1970 εφαγα 3 μηνων αυγο, τον κροκο στην μυτη του κουταλιου και οχι σφικτο βεβαια, και επινα χυμο πορτοκαλι με το κουταλακι. Γιατι αυτο ειχε πει τοτε ο γιατρος στην μαμα μου, Εδω αυγο τους εδωσα μετα το χρονο και μαλιστα μεσα σε κεικ (αρα η γιατρος μας αγχωνοταν περισσοτερο για το αυγο ακι λιγοτερο για την ζαχαρη) και πορτοκαλι με αφησε να δωσω στον δευτερο απο τον 6 μηνα γιατι το θεωρησε θεμα κουλτουρας, Παρ ολα αυτα και τα 2 παιδια ειχαν φαει φραουλες πολυ νωριτερα με αδεια του γιατρου σαν φρουτο εποχης (γιατι το Βελγιο παραγει φραουλες αλλα οχι πορτοκαλια).

Τωρα για την περιθωρεοποιηση δεν εχω κατι να πω γιατι εμεις δεν ακολουθουμε συγκεκριμενο διατροφικο προγραμμα ειμαστε απλα παραξενοι. (Ενα μηνα στην Ελλαδα δεν μπορεσα να βρω φουρνο με ψωμι να τους αρεσει οποτε ετρωγαν μονο ψωμι του τοαστ, παγωτα κρεμα και σοκολατα χωρις κοματια σοκολατες και γαλα με σοκολατουχο),,,Αρα ακραιοι ειμαστε και εμεις,,,

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι η Gaps και οι ειδικές διατροφές που ακολουθούνται για λόγους υγείας πρέπει να μπαίνουν στο ίδιο "σακί" με διατροφές τύπου vegan ή vegetarian που ακολουθούνται για λόγους ηθικής ή φιλοσοφίας.

 

Όταν τίθεται θέμα υγείας νομίζω ότι η όποια "περιθωριοποίηση" μπαίνει σε δεύτερη μοίρα. Προσωπικά αν το παιδί μου είχε θέματα υγείας τα οποία βελτιωνόντουσαν ή λυνόντουσαν ακολουθώντας μία ειδική διατροφή (είτε αυτή λεγόταν Gaps είτε αποχή από πχ τη γλουτένη) θα την ακολουθούσα ασυζητητί. Δηλαδή οι άνθρωποι με αλλεργίες ή οι διαβητικοί πρέπει να αισθάνονται περιθωριοποιημένοι; Εγώ διαφωνώ με αυτή τη λογική. Μπορεί ένα παιδί να ζηλέψει κάτι που βλέπει να τρώνε τα άλλα παιδιά και εκείνο δεν επιτρέπεται αλλά όσο είναι μικρό είναι στο χέρι μας να του το πλασάρουμε με τρόπο και δίνοντας του εναλλακτικές και μεγαλώνοντας και ωριμάζοντας πλέον δίνοντας του να καταλάβει ότι είναι για το καλό του και να αποδεχτεί την πραγματικότητα.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...