Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απαραίτητες αγορές: ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΩΝΙΣΩ;


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας! Εγω γεννάω Ιούλιο την μικρή μπουκιτσα κ λέω να πάρω ή μάλλον να ψάξω τα βασικά - κούνια, αλλαξιέρα, καροτσάκι. Τι ειναι πιο πρακτικό -οι παλιές έμπειρες μανούλες- κ οικονομικό? καροτσάκι 3 σε 1; Η απλό καροτσάκι? στις αρχές θέλει άλλο καθισματάκι για το τούτου κ μετά πρεπει αλλάξω? κ όσο το έχετε στο δωμάτιο το μπεμπε το έχετε να κοιμάται στο πορτμπεμπε ή στην κούνια του την κανονική;

 

Κάποιοι μου λένε να πάρω πολυμορφικών κρεβάτια κι να το χρησιμοποιήσει μέχρι 6-7 χρ αλλα αυτό δεν χωράει στο δωμάτιο μάλλον οποτε πρεπει να έχω καλαθιού να ή πορτμπεμπε να κοιμηθεί εκεί τους πρώτους μήνες;

 

Τι άλλο ειναι βασικό κ πρακτικό; Τα μικροπράγματα δεν τα μετράω καθώς όλο κ κάποιος κατι θα φέρει οποτε θα δούμε αργότερα τι θα μείνει να πάρουμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα lorig. Σου εχω γραψει και σε ενα αλλο θεμα οσον αφορα το γιατρο. Δεν ξερω αν το ειδες. Τωρα οσον αφορα τις αγορες θα σου πω τι πηρα εγω και πολυ με βολεψαν. Καροτσι πηρα το 3 σε 1γιατι το πορτ μπεμπε το θες στην αρχη για να το κοιμιζεις μαζι σου στο δωματιο οπου και χωραει.παρε και μια βαση με ροδακια να το βαζεις πανω. Το καθισματακι το θες για το αμαξι μεχρι να χρονισει περιπου και το καροτσι για βολτες. Ολα τα προηγουμενα κουμπωνουν πανω στο καροτσι. Κουνια πηρα πολυμορφικη και την εβαλα στο δωματιοτου μωρου. Ειναι πρακτικη γιατι εχει συρταρια,ραφια και αλλαξιερα. Αργοτερα γινεται κρεβατι και κομοδινο. Ρηλαξ μην παρεις ακομα μπορει να σου φερουν δωρο. Ουτως η αλλως μετα τους 2μηνες χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα είπα να καθίσω και εγώ από εδώ και πέρα και να κάνω της αγορές μου μέσω ίντερνετ, ψάχνω ποιοτικά καλά και φθηνά ρούχα για ηλικίες 5 έως 8 ετών . πιο σιτε όμως να εμπιστευτώ ?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα τάκο .υπάρχουν πολλές ιστοσελίδες για παιδικά ρούχα πάντως μακριά από τα κινέζικα σιτε είχα την κακή εμπειρία ότι ξόδεψα 150 ευρώ και τα ρούχα μετά από 5 πλυσίματα ήταν για πέταμα δηλαδή φαίνονταν λες και τα είχα πλύνει 50 φορές, έχασαν γρήγορα το χρώμα τους και απλά φαίνονταν παλιά ενώ ήταν σχεδόν καινούργια...

τώρα θα μου πεις τα περισσότερα έρχονται από κίνα αλλά δεν ξέρω δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψωνίζω από το mini-raxevsky.gr. Πάω πάντα στις προσφορές, όπου οι τιμές είναι πολύ καλές και η ποιότητα εξαιρετική.

 

Μου έχουν πει τα καλύτερα και για το σάιτ του Marasil.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κορίτσια !!εχθές έκανα ακριβώς την ίδια συζήτηση με κάποιες φίλες μου .έμαθα λοιπόν από την κουμπάρα μου ότι για την βαπτιστικιά της ψώνισε πολύ φθηνά και επώνυμα ρουχαλάκια για την μικρή αλλά και για τα ίδια της τα παιδιά στο amazon.de

μπήκα λοιπόν και όντως έχει πολλά φθηνά και επώνυμα ρουχαλάκια όπως

http://www.amazon.de/s/ref=lp_246336031_nr_n_2?_encoding=UTF8&bbn=246336031&fst=as%3Aoff&ie=UTF8&qid=1416834873&rh=n%3A77028031%2Cn%3A!78861031%2Cn%3A!78864031%2Cn%3A246336031%2Cn%3A!78689031%2Cn%3A1981210031&rnid=78689031&pf_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_s=merchandised-search-4&pf_rd_r=18NG35XJXWCTJ8WPNZJW&pf_rd_t=101&pf_rd_p=604608667&pf_rd_i=245404031 esprit s.Oliver κτλ. επίσης μου ανέφερε ότι αν βρω κάτι η μεταφορά γίνεται μέσω της http://www.transport-to-greece.gr/gr/ διότι έρχονται από γερμάνια.

ήδη έχω βάλει κάποια πράγματα στο καλάθι όταν έρθει το πακέτο θα σας ενημερώσω !! :D:D

tako. εύχομαι να βοήθησα κι εσένα λιγάκι με αυτό :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα διάβασα αρκετά από τα μηνύματα σας και πολλά πράγματα με βοήθησαν πολύ .ακόμα και η υπηρεσία transport to greece αν κατάλαβα σωστά όπως γράφει και εδώ http://www.transport-to-greece.gr/gr/ προωθούν οποιαδήποτε αγορά κάνουμε μέσω ίντερνετ ακόμα και όταν ο πωλητής δεν στέλνει ελλάδα ,δεν γνώριζα ότι υπάρχει τέτοιο είδους εταιρία στην ελλάδα μπράβο λοιπόν . μεγαλώνω τα παιδιά μόνη μου και επιδει δεν έχω πολύ χρόνο να βγαίνω στα καταστήματα ψωνίζω μέσω ίντερνετ ,και από ότι έχω καταλάβει στο εξωτερικό είναι πολύ φθηνότερα από ότι στην ελλάδα ειδικά σε ποιοτικά καλά ρούχα .α και καλό μήνα σας εύχομαι.. :-D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια!! Θέλω να αγοράσω αποστειρωτή κι έχω μπερδευτεί.. Αλλού βλέπω θετικά σχόλια αλλού αρνητικά.. Πείτε μου τι έχετε χρησιμοποιήσει και τι μου προτείνετε..

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, marthallouen είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Θέλω να αγοράσω αποστειρωτή κι έχω μπερδευτεί.. Αλλού βλέπω θετικά σχόλια αλλού αρνητικά.. Πείτε μου τι έχετε χρησιμοποιήσει και τι μου προτείνετε..

Εγώ βολεύτηκα πολύ έναν της κίκο. Έχει ψηλό εσωτερικό και χωρούσε όλα τα μπουκάλια από όλες τις εταιρίες, μεγάλα μπουκάλια, μικρά, τα σύνεργα από το θήλαστρο πιπίλες κλπ. Από χρόνο όταν ήταν φουλ έκανε γύρω στο 40λεπτο όταν ήταν μισος γύρω στο τέταρτο. Να κοιτάξεις να έχει ύψος το εσωτερικό να χωράει όλα τα μπουκάλια κατά τα άλλα ότι και να διαλέξεις πιστεύω την ίδια δουλειά κάνει είτε ακριβό είτε νορμάλ. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, marthallouen είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Θέλω να αγοράσω αποστειρωτή κι έχω μπερδευτεί.. Αλλού βλέπω θετικά σχόλια αλλού αρνητικά.. Πείτε μου τι έχετε χρησιμοποιήσει και τι μου προτείνετε..

Για είκοσι μέρες που έδινα συμπλήρωμα εβραζα τα μπιμπερο στην κατσαρόλα με λίγο ξυδι. Έπειτα θηλασα αποκλειστικα κ δεν χρειαστηκα αποστειρωτη.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Εγώ βολεύτηκα πολύ έναν της κίκο. Έχει ψηλό εσωτερικό και χωρούσε όλα τα μπουκάλια από όλες τις εταιρίες, μεγάλα μπουκάλια, μικρά, τα σύνεργα από το θήλαστρο πιπίλες κλπ. Από χρόνο όταν ήταν φουλ έκανε γύρω στο 40λεπτο όταν ήταν μισος γύρω στο τέταρτο. Να κοιτάξεις να έχει ύψος το εσωτερικό να χωράει όλα τα μπουκάλια κατά τα άλλα ότι και να διαλέξεις πιστεύω την ίδια δουλειά κάνει είτε ακριβό είτε νορμάλ. 

Νομίζω ακριβώς το ίδιο είχα εγώ με την κόρη μου που δεν μπόρεσε να θηλάσει αποκλειστικά, και έκανα φουλ χρήση. Δεν είχα κανένα παράπονο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μάλλον αυτό έχω. Απλώς δεν χωράει όρθια τα γυάλινα μπιμπερό της NUK. όχι ότι ήταν πρόβλημα, τα έβαζα λίγο διαγώνια και κατά τ' άλλα χωρούσε και αυτά, και τα μικρά μπιμπερό που έδινα το μητρικό, και τα εξαρτήματα του θηλάστρου, και αργότερα τις πιπίλες. 

 

Και τώρα που δεν χρησιμοποιώ μπιμπερό του βρήκα άλλη χρήση: αποστειρώνω γυάλινα βαζάκια για αποθήκευση τροφίμων!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έναν Κίκο έχω, αλλά δεν βολεύει, μάλλον δεν είναι ο ίδιος. Έχω ένα μεγάλο μπιμπερό που είναι κι αυτό Κίκο και παρ'όλα αυτά δεν χωράει!! Το βάζουμε λίγο διαγώνια αλλά και πάλι δεν κλείνει εντελώς το καπάκι, αφήνει χαραμάδα. Επίσης αν έχεις τα εξαρτήματα του θηλάστρου συν 2 μπιμπερό, χωράνε οριακά. Επίσης επειδή είναι στρογγυλός, τα εξαρτήματα του θηλάστρου και όσα μπιμπερό δεν μπαίνουν βαθιά στα κυκλάκια, μπορεί να πέσουν μόλις ανοίξεις το καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...