Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πως καταλαβαινεις οτι ενας γιατρος σε κοροιδευει?


supermama

Recommended Posts

δε θελω να δημιουργησω καμια ενταση στο φορουμ αλλα θελω να ρωτησω κατι. ειχα γραψει τελευταια σε ενα τοπικ για το vbac. δε θα αναφερω κατι πανω σε αυτο που εγινε... εχω ομως μια απορια. αν ερθει η ωρα μεινω εγκυος και χρειαστει να παω στον γιατρο, λογικα θα παω στη γυναικολογο που ειχα στα αλλα μου παιδια. Λοιπον θα αναφερω την επιθυμια μου (περι vbac) πως λοιπον δε θα ξερω οτι θα μου πει οκ αν με δει αποφασισμενη μονο και μονο για να μη με χασει και παω αλλου? πως θαμαι σιγουρη οτι 'ναι!'' γνωριζει και ειναι ολα οκ? να πω οτι η γιατρος μου ειναι πολυ καλη και πολυ.. φιλικη σαν να τη γνωριζεις χρονια δεν ειναι οτι δεν την εμπιστευμαι σα γιατρο αλλα....ποτε δε ξερεις...

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν ειναι η γιατρος που σε εχει παρακολυθησει και σε αλλες εγκυμοσυνες και σου πει οτι μπορεις δεν θα ρισκαρε την υγεια σου (ή την καρριερα της) για να μην σου χαλασει το χατηρι.

Link to comment
Share on other sites

εαν εσυ φροντισεις να ενημερωθεις για καποια θεματα πανω στο vbac και θετοντας ερωτησεις στην γιατρο σου θα καταλαβεις που βρισκετε εμπειρικα πανω στο θεμα.πχ.ποσο καιρο απεχει ο τοκετος με τον επομενο,ξερουμε οτι δεν πρεπει να γινει προκλιση δεν πρεπει να γινει επισκληριδιος(τουλαχιστον κανονικη δοση)η τομη παντα ανοιγει αλλα αυτο δεν διχνει απαραιτητα ρυξη κτλ.ετσι θα δεις μονο πιστευω.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

ναι σωστα.. ελεγα μηπως βρε παιδι μου πχ μου πει οκ εεε και σου λεει μετα λογω ''χ'' παμε καισαρικη παλι ξερω γω...αυτο θα κανω για αρχη και βλεπουμε..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα τι είναι η vbac...βλέπετε είμαι άτεκνη και ψάχνω λίγο το θέμα....

Είδα ένα βιντεάκι που γέννησε στο σπίτι στο νερό η κοπέλα μαζί με τον αντρούλη της. Σίγουρα είναι φοβερή εμπειρία, αλλά εγώ θα φοβόμουν πολύ να τι κάνω. Αλλά και ο άντρας μου είναι πολύ φοβητσιάρης με αίματα και τέτοια και δεν θα άντεχε έτσι κι αλλιώς να είναι σε γέννα μπροστά...

 

Πάντως μπράβο στις κοπέλες που τα καταφέρνουν και του πάνε όλα καλά!

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι σωστα.. ελεγα μηπως βρε παιδι μου πχ μου πει οκ εεε και σου λεει μετα λογω ''χ'' παμε καισαρικη παλι ξερω γω...αυτο θα κανω για αρχη και βλεπουμε..

 

Γι αυτο το "χ" κανενας δεν μπορει να ξερει αν ειναι αληθια ή οχι. Εκει εσυ αποφασζεις τι νομιζεις οτι ειναι καλυτερο για το μωρο σου και για εσενα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα.Πριν 14 μηνες γεννησα με καισαρικη την κορουλα μου.Κι αυτο γιατι το μωρακι ''κολλησε'' στον τραχηλο.Η διαστολη σταματησε στο 7 και εγω ημουν ενα πτωμα μετα απο 11 ωρες πονων εχοντας τον παλμογραφο να χτυπαει 150 αρια!!! Με τον γυναικολογο μου συζητησα πως αν μπορεσουμε να αποκτησουμε κι αλλο παιδι θα ηθελα να γεννησω με vbac .Χωρις να το περιμενω μου ανεπτυξε ολη τη θεωρια της μεθοδου αναλυτικα με ολες τις λεπτομερειες και τους κινδυνους.Αν αποφασισω για δευτερο ειμαι βεβαιη πως ο γιατρος μου εχει τη γνωση του αντικειμενου .Υπαρχουν και γυναικολογοι που δεν εχουν την εμπειρια.Αυτο καλο ειναι να το συζητησεις με το/τη γυναικολογο σου.Ομως δεν πιστευω πως θα αναλαμβανε την ευθυνη 2 ανθρωπων (μαμα και μωρακι) αν δεν ειχε την εμπειρια!

Link to comment
Share on other sites

supermama στο θέμα vbac που βρίσκεται ως υπόμνημα έχει πολλές σελίδες με ακόμα περισσότερες πληροφορίες.(έχει κλειδωθεί αλλά μπορείς να διαβάσεις τις σελίδες)

Έχει γραφτεί για το τι ισχύει σχετικά με μια vbac μέχρι και λίστα με γιατρούς που υποστηρίζουν vbac.

Έτσι θα μπορείς να καταλάβεις αν αυτό που ισχυρίζεται η γυναικολόγος σου είναι η αλήθεια. Εξάλλου, αν έχετε καλές σχέσεις και μιλάτε ανοιχτά μπορείς να της μιλήσεις ειλικρινά γι αυτό που νιώθεις και να ζητήσεις να κάνει κι εκείνη το ίδιο.

:D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρη πως εφόσον σου έχει κάνει ήδη 2 καισαρικές θα σου κάνει και 3η. Αφού δε δίστασε την πρώτη φορά γιατί ξαφνικά να θέλει να σε υποστηρίξει σε VBA2C.

 

Eίναι πολύ λίγοι αυτοί που αναλαμβάνουν τέτοιες περιπτώσεις. Πόσο μάλλον VBA2C. H αλλαγή της γιατρού σου για μένα θα ήταν μονόδρομος!

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξερεις τι επιπλοκες μπορεις να εχεισ αν πας φυσιολογικα μετα απο 2 καισαρικες????????/το εχεις σκεφτει????????

Αν διαβάσεις και ενημερωθείς λίγο για το θέμα θα δεις ότι η πιθανότητα επιπλοκών μετά από 2 καισαρικές ανεβαίνει απειροελάχιστα μετά από 2 καισαρικές σε σχέση με το αν έχεις κάνει μία. Απλά προς ενημέρωση το λέω γιατί πολλές δεν γνωρίζουν ότι ο φυσιολογικός τοκετός μετά από 2 καισαρικές είναι εφικτός. (εδώ να μου πεις αντιδρούν όπως αντέδρασες ακόμα και 1 καισαρική να έχεις κάνει..τέλος πάντων)

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

ξερεις τι επιπλοκες μπορεις να εχεισ αν πας φυσιολογικα μετα απο 2 καισαρικες????????/το εχεις σκεφτει????????

κοριτσια οχι πανικος οχι πανικος!!!ξερεις τι κινδυνους εχει μια τριτη καισαρικη τομη?ασε την κοπελα να κανει την ερευνα της,και αν εχεις ντοκουμεντα (οχι ιστοριες αυτο η μια αυτο η αλλη)πεστα μας σε παρακαλω για να μαθαινουμε κι εμεις!φιλικα παντα μιλαω!να μην παρεξηγουμε οκ?!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...