Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναχρονιστικοί οι θάλαμοι νεογνών


poukis

Recommended Posts

δεν υπαρχει πιο ωραιο πραγμα απο την μυρωδια του επανω σου να μυριζεις την μωρουδιλα που τοσο καιρο περιμενες να ερθει στην ζωη σου να το κοιτας κ να μην το χορταινεις δεν εχω γεννησει ακομη αλλα καπως ετσι πιστευω οτι θα νιωσω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με αγχωσατε. Έχω αρχίσει και αισθάνομαι τύψεις. Και ακόμα δεν ε ω αποφασίσει. Rooming in ή όχι;

Γιατί στην Ελλαδα είμαστε τόσο απκλυτοι και πάντα η δικιά μας άποψη είναι η σωστή; Υπαρχει μαύρο ή άσπρο. Τίποτε ενδιάμεσο.

Πραγματικά με αγχωσατε.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο μου παιδι το γεννησα με καισρικη στο Ιασω με το μωρο να το φερουν στο δωματιο μετα απο 5 ωρες, να το φερνουν καθε 3 ωρες κλπ!Τοτε ελεγα τι τελεια που ηταν ολα!Το απολαμβανα κιολας:lol::lol::lol::lol:

Το δευτερο για οικονομικους λογους το γεννησα αττικο!Ελεγα λοιπον πριν γεννησω τι εχω να τραβηξω κλπ

 

Λοιπόν γεννησα και στην ανανηψη μου φεραν το μωρο να θηλασει!θηλαζε μεχρι που πηγαμε μαζι στο δωματιο οπου το ειχα συνεχεια μαζι!Απίστευτη εμπειρεια!!!!!!!!!!απορω τωρα πως αντεχα την πρωτη φορα χωρις το μωρο!

 

οποτε ψηφιζω rooming in!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και γω το μωρο μου το ειχα Rooming in. 24 ωρες το 24ωρο.Επι 4 μερες δεν εκλεισα ματι με τους μαραθωνιους θηλασμους συν την υπερενταση. Δεν μετανιωνω. Παλι αυτο θα κανω και ας πληρωσω κατι παραπανω. Επισης επι 1 χρονο δεν εφυγα απο κοντα της λεπτο. Πουθενα δεν πηγα, ουτε για καφε ουτε για τιποτα. Ισως για αυτο και ποτε δεν ενιωσε αυτο που λενε αγχος αποχωρισμου. Πηγαινει σε οποιονδηποτε ξενο και με χαιρεταει κιολας! Ξερω και εγω...Ισως η δικια μου να ειναι υπερβολικα κοινωνικη!

Αναγκαστικα την αφησα στην κλινικη την 5 μερα γιατι ανεβασε ικτερο και μπηκαμε για φωτοθεραπεια. Εκεινο την μερα πηγα 3 φορες να την θηλασω. Και ηταν εκεινη η μερα που κατεβηκε και το γαλα. Την θηλαζα και μετα εβγαζα με το θηλαστρο και παρακαλουσα τις μαιες να της το δωσουν. Θυμαμαι οταν πηγα να την παρω κοιτουσα το μαιευτηριο απο εξω και σκεφτομουν οτι εκει μεσα ειναι οτι πιο σημαντικο εχω στην ζωη μου και εγω δεν ειμαι μαζι της. Και αυτο εγω το εζησα μονο για μια μερα. Θαυμαζω τις μαμαδες που τα μωρακια τους χρειαστηκαν νοσηλεια για καιρο και γυρισαν σπιτι χωρις αυτα. Ειναι πολυ δυσκολο να γυρνας σπιτι χωρις το μωρο σου. Μαλον ξεφυγα απο το θεμα.

Πιστευω ακραδαντα στο οτι τα μωρα πρεπει να ειναι στο δωματιο με την μαμα τους και ειναι καιρος να αλλαξουν τακτικη τα μαιευτηρια.Ισως αν ολες ζητουσαμε rooming in να αλλαζανε τα πραγματα. Πρεπει να γινουν Baby friendly τα μαιευτηρια. Δεν ειναι τοσο δυσκολο οταν στην 'χειροτερη' (με πολλα εισαγωγικα το χειροτερη) τα δωματια ειναι 3κλινα. 3 μωρακια δεν ειναι πολλα μπορει να γινει.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως σε δημόσιο νοσοκομείο είχα το μωρό μου μαζί από την ώρα που γεννήθηκε και δεν το μετάνοιωσα ουτε λεπτό. βέβαια να τονίσω ότι μόλις γέννησα 'ημουν μια χαρά, ούτε πόνους, ούτε τίποτα. δεν θέλω καν να σκεφτώ τι θα έκανα αν δεν ήμουν σε θ'έση να το κρατήσω... ο λόγος πάντως που επέλεξα δημόσιο μαιευτήριο ήταν αυτός!

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα να σας πληροφορήσω, οτι τα Μαιευτηρια πλέον παρέχουν αποκλιστικο θυλασμο χωρίς rooming in. Τα κρατικά νοσοκομεία δεν μπορούν να προσφέρουν την υπηρεσία αυτή, διότι δεν έχουν προσωπικό.

Μην κατακρινετε την επιλογή της κάθε μιας. Αν μη τι άλλο, διχνει κομπλεξισμο. Κουβέντες του στυλ «δεν θυλασες, άρα δεν είσαι μάνα» μου θυμίζουν το « γεννησες με καισαρικη, δεν πονεσες το παιδί σου, δεν είσαι μάνα»

Δεν είναι δυνατόν να γράφονται τέτοια πράγματα. Σκεφτητε και εμάς τις wanna be μαμάδες που δεν τα έχουμε ζήσει όλα αυτά. Μόνο βοήθεια δεν μας παρέχεται.

Και σε εσάς μια μαμά που γέννησε στο σπίτι μπορούσε να σας πει, ότι όλα έγιναν με το φυσικό τροπο, χωρίς παρέμβαση κανενός γιατρού ούτε φαρμάκου καθ το παιδί ήταν στο φυσικό του περιβάλλον από ώρα την ώρα 00:00.

Δλδ. αν δεν καταφέρω να γεννησω με φυσιολογικό λόγω προβλημάτων, αν δεν καταφέρω να θυλασω, λόγω άλλων προβλημάτων, που πραγματικά το θέλω και θα το προσπαθήσω, δεν θα είμαι μάνα;

Είσαστε απόλυτες και καταδικαζετε, έχοντας τα καταφέρει. Είναι και από την πλευρά μου οι ορμονες της εγγυμοσυνης και έβγαλα το παράπονο.

Πλέον δεν θέλω να σκεφτομαι τίποτε άλλο, απλά να τα καταφέρω όπως και εσείς. Να φέρω με τον καλύτερο δυνατό τροπο, στη ζωή το μωρακι μου. Προσφέροντας του το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας πληροφορήσω, οτι τα Μαιευτηρια πλέον παρέχουν αποκλιστικο θυλασμο χωρίς rooming in. Τα κρατικά νοσοκομεία δεν μπορούν να προσφέρουν την υπηρεσία αυτή, διότι δεν έχουν προσωπικό.

Μην κατακρινετε την επιλογή της κάθε μιας. Αν μη τι άλλο, διχνει κομπλεξισμο. Κουβέντες του στυλ «δεν θυλασες, άρα δεν είσαι μάνα» μου θυμίζουν το « γεννησες με καισαρικη, δεν πονεσες το παιδί σου, δεν είσαι μάνα»

Δεν είναι δυνατόν να γράφονται τέτοια πράγματα. Σκεφτητε και εμάς τις wanna be μαμάδες που δεν τα έχουμε ζήσει όλα αυτά. Μόνο βοήθεια δεν μας παρέχεται.

Και σε εσάς μια μαμά που γέννησε στο σπίτι μπορούσε να σας πει, ότι όλα έγιναν με το φυσικό τροπο, χωρίς παρέμβαση κανενός γιατρού ούτε φαρμάκου καθ το παιδί ήταν στο φυσικό του περιβάλλον από ώρα την ώρα 00:00.

Δλδ. αν δεν καταφέρω να γεννησω με φυσιολογικό λόγω προβλημάτων, αν δεν καταφέρω να θυλασω, λόγω άλλων προβλημάτων, που πραγματικά το θέλω και θα το προσπαθήσω, δεν θα είμαι μάνα;

Είσαστε απόλυτες και καταδικαζετε, έχοντας τα καταφέρει. Είναι και από την πλευρά μου οι ορμονες της εγγυμοσυνης και έβγαλα το παράπονο.

Πλέον δεν θέλω να σκεφτομαι τίποτε άλλο, απλά να τα καταφέρω όπως και εσείς. Να φέρω με τον καλύτερο δυνατό τροπο, στη ζωή το μωρακι μου. Προσφέροντας του το καλύτερο.

Εδ'ω το θεμα μας ειναι το rooming in σε συγκριση με τους θαλάμους των νεογνών!

Διαβασα τα προηγούμενα ποστ και δε νομιζω οτι καμια εκρινε καποια αλλη μανουλα για τις επιλογές της!(τουλαχιστον οχι σ αυτο το τοπικ)

Καθε μανα κανει αυτό που νομιζει καλυτερο για το παιδί της!

Εξάλλου το θεμα μας δεν ειναι ο αποκλειστικός θηλασμός αλλά το rooming in!

H ωρα η καλη σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας πληροφορήσω, οτι τα Μαιευτηρια πλέον παρέχουν αποκλιστικο θυλασμο χωρίς rooming in. Τα κρατικά νοσοκομεία δεν μπορούν να προσφέρουν την υπηρεσία αυτή, διότι δεν έχουν προσωπικό.

Προσωπικά για μενα αυτό δεν είναι πλεονέκτημα, αλλά μειονέκτημα!Κι εχω εμπειρία και απο ιδιωτικό και από δημόσιο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφώνησα απλά διευκρίνησα ότι δεν μπορεί πάντα να γίνεται αυτό που αναφέρει το άρθρο.

 

Αυτό το γνωρίζει ο γράφοντας του άρθου, ο οποίος αναφέρεται σε όλες εκείνες τις περιπτώσεις που υπάρχει δυνατότητα να γίνει αλλά δεν γίνεται.

 

Αν γινόταν σε όλες τις περιπτώσεις που υπάρχει δυνατότητα, τότε τα νεογέννητα στο θάλαμο νεογνών θα ήταν πολύ λιγότερα, 10-20% αυτών που είναι τώρα και γι αυτό το λόγο θα έχαιραν πολύ καλύτερης φροντίδας από το προσωπικό.

 

Το rooming in ωφελεί τόσο τα μωρά που έχουν δυνατότητα να είναι με τη μητέρα τους, όσο και αυτά που δεν μπορούν να είναι.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας πληροφορήσω, οτι τα Μαιευτηρια πλέον παρέχουν αποκλιστικο θυλασμο χωρίς rooming in.

Αυτό απλά δεν γίνεται. Ο θηλασμός ακόμη και αν είναι "αποκλειστικός", αν το μωρό δεν βρίσκεται με τη μητέρα του, είναι ελλειπής θηλασμός. Ένα νεογέννητο πρέπει να κάνει το ελάχιστο 8-12 γεύματα το 24ωρο. Σε όλα τα μαιευτήρια οι επισκέψεις των μωρών στις μητέρες είναι προγραμματισμένες από 3 (τρεις, ολογράφως για να μην νομίζεις ότι κάνω λάθος) το 24ωρο μέχρι 6. Μπορεί να γίνει και κάποια εξαίρεση και να δώσουν το μωρό ακόμη μια φορά αν είναι μέρα αναδουλειάς...

 

Τα κρατικά νοσοκομεία δεν μπορούν να προσφέρουν την υπηρεσία αυτή, διότι δεν έχουν προσωπικό.

Τα κρατικά νοσοκομεία ελέγχοντα για την επάρκεια του προσωπικού τους και στη χειρότερη περίπτωση διαθέτουν το προσωπικό ασφαλείας.

Για κάποια ιδιωτικά εκκρεμούν καταγγελίες γιατί δεν δέχθηκαν να γίνει ο απαραίτητος έλεγχος για να διαπιστωθεί αν πληρούν τουλάχιστον αυτές τις προϋποθέσεις (το να διαθέτουν τουλάχιστον το προσωπικό ασφαλείας).

 

Μην κατακρινετε την επιλογή της κάθε μιας.

Συγνώμη, διάβασες και είδες μέσα ΣΕ ΑΥΤΟ το τόπικ κάτι από όλα όσα αναφέρεις;

Μήπως κάνεις υποθέσεις που δεν ισχύουν ούτε μέσα σε αυτό το τόπικ ούτε μέσα στο φόρουμ;

 

Μπορείς να αντιγράψεις και να μεταφέρεις εδώ κάτι που να φανερώνει τη συμπεριφορά που περιγράφεις; Σου υπόσχομαι ότι θα κάνω αναφορά στους συντονιστές και θα το φροντίσουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με αγχωσατε. Έχω αρχίσει και αισθάνομαι τύψεις. Και ακόμα δεν ε ω αποφασίσει. Rooming in ή όχι;

.

 

Τώρα διάβασα και αυτό το ποστ σου.

 

Γιατί αγχώνεσαι;

Παντού δέχονται το να είναι το μωρό μακριά σου. Πουθενά δεν σε υποχρεώνουν να το κρατήσεις.

 

Το πρόβλημα το έχουν οι μητέρες που επιθυμούν να έχουν κοντά τους το μωρό τους. Αυτές δεν έχουν το δικαίωμα να το έχουν εκτός και αν γεννήσουν σε κάποιο νοσοκομείο που εφαρμόζει rooming in (αν έχουν τέτοιο στην περιοχή τους) ή αν έχουν την άνεση να πληρώσουν μονόκλινο σε κάποιο ιδιωτικό.

 

Εσύ γιατί νιώθεις τύψεις;

Επειδή κάποιες μητέρες έχουν διαφορετικές επιθυμίες από σένα;

 

Γιατί στην Ελλαδα είμαστε τόσο απκλυτοι και πάντα η δικιά μας άποψη είναι η σωστή;

Μάλλον έχεις μπερδευτεί πολύ.

 

Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι οι μητέρες που θέλουν τα μωρά τους κοντά τους δεν μπορούν να τα έχουν.

Είναι δικαίωμά τους να τα έχουν και τους αφαιρείται.

Είναι δικαίωμα των μωρών του να είναι κοντά στη μαμά τους και παρόλο που η μαμά τους τα θέλει, κάποιοι τα κρατάνε μακριά.

 

Όσες μητέρες δεν επιθυμούν τα μωρά τους δίπλα τους, υπάρχει πάντα ο θάλαμος νεογνών που τα κρατούν. Τα δικαιώματα αυτών των μητέρων ικανοποιούνται και με το παραπάνω.

 

Εσύ τι θα προτιμούσες, να είναι ΟΛΑ τα μωρά μακριά και να μην έχουν οι μητέρες επιλογή όπως γίνεται τώρα ή να μπορεί κάθε μητέρα να διαλέγει αυτό που θα ήθελε για την ίδια και το παιδί της;

 

 

 

Υπαρχει μαύρο ή άσπρο. Τίποτε ενδιάμεσο.

Πραγματικά με αγχωσατε

 

Θα μπορούσες να μας γράψεις ποιο είναι το μαύρο και ποιο το άσπρο που είδες εδώ μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι έχει γίνει πολύ επιθετική η συζήτηση. Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη για όσες κοπέλες έθιξα, αθελα μου.

Ada9 αναφέρθηκα στον αποκλειστικό θυλασμο διότι το θέμα της συζήτησης αφορά ένα άρθρο «αναχρωνιστικοι θαλάμοι νεογνών» το οποίο δεν πραγματευται μόνο και αποκλιστοκα το rooming in. Γνωρίζω πολύ καλά ότι υπάρχει αλλού στο forum αποκλιστικη συζήτηση για το rooming in. Αλλά αν κάνω λάθος, συγνώμη και μπορω να το σβησω το μήνυμα μου ή να το σβήσει υπεύθυνος διαχερεισης του forum.

Aglaia έχω αγχωθει, και συγνώμη που εξεφρασα την αδυναμία μου αυτή, διότι όπως έγραψα και πιο πάνω, φοβάμαι μήπως επιλέγοντας rooming in, δεν καταφέρω να ανταπεξελθω διότι θα είμαι νέα μαμά. Δεν έχει καμία σχέση με την επιλογή των άλλων μαμαδων.

Έχω την επιλογή να επιλέξω rooming in, και όχι δεν θα πάω σε μονοκλινο αλλά σε οικονομικό δωμάτιο.

Ρωτάω γιατί φοβάμαι. Θα είναι το πρώτο παιδάκι μας. Δεν έχω πείρα. Αγχωνομαι γιατί δεν ξέρω αν θα έχω βοήθεια. Αν κάτι δεν κάνω σωστά. Αν οποίος έρχεται στο δωμάτιο(επισκέπτης) έχει μικρόβια που θα πηραξουν τα μωρακι μας.

Έχω αγχωθει γιατί θέλω το καλύτερο για το παιδί μου. Και ας μην έχει γεννηθεί ακόμα. Δεν με νοιάζει να ταλαιπωρηθω ή να παθω εγώ κάτι. Δεν θα κοιτάξω την ευκολία μου. Θα κοιτάξω το καλύτερο για το παιδί μου, από το πρώτο κιόλας λεπτό της ζωής του.

Δεν ήθελα να θηξω καμία κοπέλα και πολύ περισσότερο την επιλογή της.

Link to comment
Share on other sites

Aglaia έχω αγχωθει, και συγνώμη που εξεφρασα την αδυναμία μου αυτή, διότι όπως έγραψα και πιο πάνω, φοβάμαι μήπως επιλέγοντας rooming in, δεν καταφέρω να ανταπεξελθω διότι θα είμαι νέα μαμά.

 

Aν επιλέξεις το rooming in και τα καταφέρεις έχει καλώς.

Αν δεις ότι δεν τα καταφέρνεις, τότε ζητάς βοήθεια από το νοσηλευτικό προσωπικό το οποίο ακριβοπληρώνεις. Αν η βοήθεια του προσωπικού δεν αρκεί μπορείς να τους δώσεις το μωρό στο θάλαμο νεογνών, οποιαδήποτε στιγμή το θελήσεις.

 

Αν οποίος έρχεται στο δωμάτιο(επισκέπτης) έχει μικρόβια που θα πηραξουν τα μωρακι μας.

Έχεις δικαίωμα από το να αρνηθείς την επίσκεψη, μέχρι να δώσεις το μωρό στο θάλαμο νεογνών την ώρα της επίσκεψης.

Πάντως οι περισσότερες ασθένειες και θάνατοι βρεφών συμβαίνουν στο θάλαμο νεογνών και είναι μαζικοί, στο rooming in είναι πολύ πιο σπάνιοι.

 

Για να ενδονοσοκομειακά μικρόβια δεν ανησυχείς;

Αυτά που μεταφέρονται πολύ εύκολα από το ένα μωρό στο άλλο γιατί η νοσοκόμα του θαλάμου πιάνει με τα ίδια χέρια όλα τα μωρά;

Έχει αναφερθεί ότι περίπου το 80% του νοσηλευτικού προσωπικού δεν πλένει ή πλένει με λάθος τρόπο τα χέρια του.

Εκτιμάς ότι αυτοί θα ενδαφερθούν και θα φροντίσουν καλύτερα το μωρό σου;

 

Θα κοιτάξω το καλύτερο για το παιδί μου, από το πρώτο κιόλας λεπτό της ζωής του.
Πολύ καλό για το παιδί σου αυτό!

Όμως αν οι συνθήκες είναι τέτοιες και δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις σε αυτό, τότε μπορείς να επιλέξεις και ολα τα υπόλοιπα.

 

Το πρόβλημα είναι με τις μητέρες που θέλουν τα μωρά κοντά τους και με τις μητέρες που θέλουν να θηλάσουν.

 

Αν δεν θέλεις το μωρό κοντά σου, δεν θα έχεις πρόβλημα και αν δεν θέλεις να θηλάσεις, δεν θα σου πει κανείς τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι έχει γίνει πολύ επιθετική η συζήτηση.

.

 

Μπορείς να δείξεις κάποιο σημείο της συζήτησης που σου φάνηκε επιθετικό;

 

Με εξαίρεση αυτά που έγραψες εσύ:

 

Μην κατακρινετε την επιλογή της κάθε μιας. Αν μη τι άλλο, διχνει κομπλεξισμο. Κουβέντες του στυλ «δεν θυλασες, άρα δεν είσαι μάνα» μου θυμίζουν το « γεννησες με καισαρικη, δεν πονεσες το παιδί σου, δεν είσαι μάνα»
Πρόκειται για κουβέντες που φαντάστηκες και δεν λέχθηκαν από κανέναν σε αυτό το τόπικ.

 

Δεν είναι δυνατόν να γράφονται τέτοια πράγματα.

Ποια ακριβώς;

Αν δεις κάτι ανάρμοστο, μπορείς να κάνεις αναφορά πατώντας το τριγωνικό εικονίδιο. Εδώ μέσα είδες κάτι τέτοιο;

 

Σκεφτητε και εμάς τις wanna be μαμάδες που δεν τα έχουμε ζήσει όλα αυτά. Μόνο βοήθεια δεν μας παρέχεται.

Ακριβώς επειδή σκεφτόμαστε όλες τις μέλλουσες μητέρες, γράφουμε όσα γράφουμε.

Έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο;:-D

Μπορείς να κάνεις κάτι καλύτερο;:-D Το φόρουμ είναι ανοιχτό και σε περιμένει! Ο καθένας μπορεί να ανοίξει ένα θέμα και να κάνει αυτό που νομίζει ο ίδιος καλύτερο.:wink:

 

Δλδ. αν δεν καταφέρω να γεννησω με φυσιολογικό λόγω προβλημάτων, αν δεν καταφέρω να θυλασω, λόγω άλλων προβλημάτων, που πραγματικά το θέλω και θα το προσπαθήσω, δεν θα είμαι μάνα;

Είσαι σίγουρη ότι αυτές οι σκέψεις σου ήρθαν επειδή διάβασες κάτι εδώ μέσα;

Νομίζεις ότι όλες εδώ μέσα έχουν γεννήσει φυσιολογικά;

(εγώ γέννησα με καισαρική)

 

Ειδικότερα για το θηλασμό, ο θηλασμός δεν είναι υποχρέωση, είναι επιλογή. Η κάθε μητέρα επιλέγει το πώς θα θρέψει το παιδί της.

 

Οι πιθανότητες να μπορείς να θηλάσεις είναι πάνω από 99%.

Οι πιθανότητες να μην έχεις πρόβλημα ούτε εσύ, ούτε το μωρό είναι πάνω από 85%.

Οι πιθανότητες να αντιμετωπίσεις άλυτο πρόβλημα είναι κάτω από 0,5%.

Αντί να φοβάσαι φαντάσματα που δεν υπάρχουν, μπορείς να ενημερωθείς και όταν γεννήσεις, εσύ θα αποφασίσεις αν θέλεις να θηλάσεις ή όχι.

 

Αρκετές μητέρες επιλέγουν να διακόψουν τη γαλουχία πριν την έναρξή της. Όταν φεύγουν από το μαιευτήριο έχουν κάνει ήδη διακοπή και κανείς δεν τους έχει πει τίποτα.

 

 

Είσαστε απόλυτες και καταδικαζετε
Αν η συζήτηση γινόταν προφορικά θα νόμιζαν όλοι ότι έχουμε πει απαράδεκτα πράγματα σε αυτό το θέμα.

Ευτυχώς είναι γραπτή.

Μπορείς λοιπόν να ξαναδιαβάσεις όλα τα ποστ προσεκτικά για να διαπιστώσεις ότι κανείς (εκτός από εσένα) δεν είχε επιθετική συμπεριφορά, δεν καταδίκασε κανέναν, δεν κατηγόρησε κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...