Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

στρατα-περπατουρα


Recommended Posts

Εμένα μου φέρανε τη στράτα της φισερ πράις όταν ήμουνα 3 μηνών έγκυος και ήταν το πρώτο δώρο που πήρα. Είχα καταχαρεί τότε, αλλά δεν ήξερα τους κινδύνους για να την επιστρέψω. Έτσι σκέφτομαι να τη χρησιμοποιήσω ως εκπαιδευτικό παιχνίδι. Δε θα τη βάλω μέσα δηλαδή τη μπέμπα. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα. Όταν αρχίσει να στέκεται θα την κρύψω.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω παντως εβαλα τον μικρο στην περπατουρα 8 η 9 μηνων ακριβως δεν θυμαμαι και στο καρεκλακι τον εβαλα οταν πια καθοταν μονος του οταν δηλ μπορουσε να στηριχθει,εσυ αν θελεις βαλε για λιγο τον μικρουλη στην περπατουρα μην τον εχεις με τις ωρες ετσι εκανα εγω τουλαχιστον,για λιγα λεπτα την ημερα και μια χαρα δωξα το θεο μια χαρα ειναι τα ισχια του και το καρεκλακι φαγητου με βολεψε πολυ γιατι πρωτον εμαθε ο μικρος να καθεται και να τρωει και οχι να τρεχει γυρω γυρω και εγω απο πισω και δευτερον του αρεσει πολυ ,βεβαια η κεθε μανουλα κανει αυτο που νομιζει....παντως και τα παμπερς λενε δεν κανουν καλο αλλα ολοι τα φοραμε....

 

εχθες μου δανισαν μια περπατουρα τον εβαλα για λιγο και οταν ειδα πως εκανε τρελαθηκα!ειχε τοση χαρα που δεν περιγραφετε μολις βγηκε κατσουφιασε...ουρλιαζε τσιριζε δεν ηξερε τι να κανει γελουσε συνεχως ενοιωθε οτι κατι εκανε...οταν με το καλο αρχισει να στηρηζετε θα τον βαλω

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φέρανε τη στράτα της φισερ πράις όταν ήμουνα 3 μηνών έγκυος και ήταν το πρώτο δώρο που πήρα. Είχα καταχαρεί τότε, αλλά δεν ήξερα τους κινδύνους για να την επιστρέψω. Έτσι σκέφτομαι να τη χρησιμοποιήσω ως εκπαιδευτικό παιχνίδι. Δε θα τη βάλω μέσα δηλαδή τη μπέμπα. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα. Όταν αρχίσει να στέκεται θα την κρύψω.

 

To ίδιο μας έφεραν κι εμάς στα βαφτίσια δώρο και καταχάρηκα.Μόνο που δεν ήξερα κι εγώ τους κινδύνους. Μια μέρα λοιπόν το πήρε μόνος του και πριν προλάβω να τον πιάσω έφυγε τόσο γρήγορα προς τα μπροστά έπεσε με τα μούτρα (γιατί η περπατούρα δεν σταματάει από μόνη της και όταν το παιδάκι και μπορεί αν την κουμαντάρει είναι κίνδυνος μεγάλος) και χτύπησε τα ούλα του στο σημείο που την κρατούσε. Εκλαιγε απαρηγόρητος. Μετά είπαμε να του τη δίνουμε σαν παιχνίδι. Την κλείσαμε λοιπόν και του την δώσαμε να παίζει το χαλί γιατί είναι διάφορα κουμπάκια, φωτάκια που έβγαζαν μουσική και ήχους. Στο χαλί ήταν μεγάλη για το μπόι του. Κάποια στιγμή ήθελε να την γυρίσει από την άλλη μεριά και γυρίζει από μόνη της και του έρχεται στο κεφάλι με δύναμη. Από τότε την έκρυψα στο πατάρι.

Φασολάκι το διάστημα από 7 μηνών έως 11-12 μηνών είναι πολύ δύσκολο. Δεν κάθονται πουθενά, γκρινιάζουν και όλα τα παιχνίδια τους φαίνονται βαρετά. Εμένα στους 5 μήνες μπουσούλαγε και όταν τον είδα ότι 8 μηνών σηκωνόταν όρθιος στο πάρκο και δεν καθόταν άλλο πια πέρα από κανένα 15λέπτο τον έβγαλα από το πάρκο έκανα στην άκρη το τραπεζάκι στο σαλόνι έστρωσα πάνω στο χαλί ένα παλιό πάπλωμα,από πάνω ένα καθαρό σεντόνι και του έβαλα εκεί πάνω τα περισσότερα παιχνίδια του. Οπότε έκανε ότι ήθελε, δεν αισθανόταν εγκλωβισμένος, αλλά εγώ ήμουν πάντα δίπλα του ποτέ μακρυά του γιατί ο κίνδυνος ήταν μεγάλος να πέσει και να χτυπήσει. Φυσικά κάποιες φορές δεν το αποφύγαμε αλλά τα χτυπήματα ήταν αμυδρά. Του έδινα τάπερ, καπάκια από τάπερ, κουταλάκι σιλικόνης και έτριβε τα ούλα του. Θέλει μεγάλη υπομονή

Ο μικρός είναι τώρα 15,5 μηνών και από τότε που περπάτησε κανονικά πριν 2,5 μήνες σώθηκα. Είναι πολύ καλό παιδί, κάνω όλες μου τις δουλειές καθημερινά, απλά σέρνεται πάντα δίπλα μου να δει τι κάνω γαιτί όλα του φαίνονται περίεργα. τελευταία του δίνω κανένα κουζινικό σκέυος πλαστικό πάντα όπως σουρωτήρι ή κουτάλα και το σέρνει σε όλο το σπίτι και τον βγάζω στο μπαλκόνι που τρελαίνεται να χαζευει με τις ώρες. Φυσικά το σπίτι έιναι παιδική χαρά, παντού παιχνίδια πεταμένα. και να τα μαζεψω το επόμενο 5λέπτο είναι πάλι πεταμένα. Οπότε τα μαζευω μια και καλή το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Πεταμένα λεφτά, άχρηστα αντικείμενα, επικίνδυνα για την ψυχοκινητική εξέλιξη του παιδιού και επικίνδυνα για το περιβάλλον γιατί δεν κάνουν ούτε για προσανάματα.

Δείτε παιδιά που μπήκαν σε περπατούρα και παρατηρήστε το πιο τέλειο ασύμμετρο κορμί που φτιάξανε, παρατηρήστε την σβελτάδα και την ασταμάτητη κίνηση που έχουν σε σημείο τρέλας και φυσικά τις τάσεις διάσπασης και έλλειψης συγκέντρωσης.

 

 

Ξέρω νέους ανθρώπους που ως παιδιά / μωρά χρησιμοποίησαν στράτα.

Μια χαρά μου φάνηκαν. Συμμετρικοί (ο ένας είναι και αθλητής), πολύ νορμάλ σε θέματα συμπεριφοράς.

Όσον αφορά το θέμα διάσπασης της προσοχής δεν έχω άμεση άποψη, αλλά αν κρίνω εκ του αποτελέσματος (ο ένας τελείωσε μαθηματικό, έκανε μεταπτυχιακό στην Αγγλία και τώρα δουλεύει στη NASA ενώ μια κοπέλα έχει τελειώσει ΑΣΟΕ και είναι ΓΔ θυγατρικής πολυεθνικής) νομίζω μια χαρά ήταν.

 

Ας μη λέμε λοιπόν υπερβολές...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

και ο αιστάιν ήταν δυσλεκτικός , το θέμα όμως το είχε.

Εθελοτυφλώντας σε κάτι διαπιστωμένο ακούγεται κάπως.

Αν οι γνωστοί σου ήταν τόσο τυχεροί και δεν πάθαν τίποτα σύμφωνα με τα λεγόμενα σου μάλλον είχαν καλή καθοδήγηση από τους γονείς.

Πήγαινε σε ένα δημοτικό και θα διαπιστώσεις την αλματώδη αύξηση των παιδιών με μαθησιακές δυσκολίες , καθώς και ένα μέρος από αυτά έχουν και κινητικά θέματα.

Σίγουρα υπάρχουν και τα τυχερά παιδιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και ο αιστάιν ήταν δυσλεκτικός , το θέμα όμως το είχε.

Εθελοτυφλώντας σε κάτι διαπιστωμένο ακούγεται κάπως.

Αν οι γνωστοί σου ήταν τόσο τυχεροί και δεν πάθαν τίποτα σύμφωνα με τα λεγόμενα σου μάλλον είχαν καλή καθοδήγηση από τους γονείς.

Πήγαινε σε ένα δημοτικό και θα διαπιστώσεις την αλματώδη αύξηση των παιδιών με μαθησιακές δυσκολίες , καθώς και ένα μέρος από αυτά έχουν και κινητικά θέματα.

Σίγουρα υπάρχουν και τα τυχερά παιδιά.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Πριν 30-35 χρόνια που εμείς γεννηθήκαμε οι γονείς μας δεν έδιναν και ιδιαίτερη σημασία σε τέτοια θέματα. Αν κρίνω ότι η μητέρα μου με γέννησε και δεν ήξερε καν το φύλο μου και εάν θα ήμουν ένα φυσιολογικό παιδί ή ένα παιδί με κινητικά και διανοητικά προβλήματα. Ομως οι εποχές άλλαξαν, τα προβλήματα είναι καθημερινό φαινόμενο γύρω μας. Ακόμα κι εδώ μέσα διαβάζουμε ιστορίες που μας φαντάζουν πολύ μακρινές και όμως είναι πολύ αληθινές. Ξέρω παιδάκι που είναι 4 ετών μια χαρά γεννήθηκε (δίδυμη κύηση) και ανακάλυψε η δασκάλα στον παιδικό σταθμό (ούτε καν οι γονείς είχαν πάρει είδηση) ότι υπέρχει κάποιο πρόβλημα. κατά την γραφή δεν έκλεινε τους κύκλους. Κι όμως μας φαντάζει αστείο........το παιδάκι αυτό έχει κάποιο πρόβλημα και το πάνε σε ειδικό γιατρό (δεν θυμάμαι ειδικότητα) εδώ και 1 χρόνο και έχουν δει σημαντικές βελτιώσεις. Εγώ προσωπικά ελέγχω πολύ σχολαστικά το κάθε τι που θα πάρω και θα δώσω στο παιδί μου. ακόμα και τις ώρες που παίζει τον παρατηρώ πόσο προσεχτικός είναι με τα παιχνίδια του, πόσο παρατηρητικός, πως βάζει τα τουβλάκια. Τα παιδιά πλέον θέλουν μεγάλη προσοχή στα πάντα. Αν δεν το κάνουμε εμείς σαν γονείς κανείς άλλος δεν είναι υπεύθυνος ούτε υποχρεωμένος. Τα παιδιά μας είναι το σημαντικότερο απόκτημα στη ζωή μας και οφείλουμε να τα προστατευουμε και να τα καθοδηγούμε σωστά

Link to comment
Share on other sites

και ο αιστάιν ήταν δυσλεκτικός , το θέμα όμως το είχε.

Εθελοτυφλώντας σε κάτι διαπιστωμένο ακούγεται κάπως.

Αν οι γνωστοί σου ήταν τόσο τυχεροί και δεν πάθαν τίποτα σύμφωνα με τα λεγόμενα σου μάλλον είχαν καλή καθοδήγηση από τους γονείς.

Πήγαινε σε ένα δημοτικό και θα διαπιστώσεις την αλματώδη αύξηση των παιδιών με μαθησιακές δυσκολίες , καθώς και ένα μέρος από αυτά έχουν και κινητικά θέματα.

Σίγουρα υπάρχουν και τα τυχερά παιδιά.

 

Αν κατάλαβα καλά, συνδέεις τη χρήση στράτας-περπατούρας με κινητικά θέματα?

 

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, μου φαίνεται υπερβολικό. Η γενιά μας (30κάτι) μεγάλωσε με στράτα γιατί πολύ απλά ήταν "βολική" λύση για τις μαμάδες μας. Ούτε στραβά πόδια έχουμε (λόγω στράτας) ούτε κινητικά προβλήματα. Για τα τόσα που έχουν ξαφνικά προκύψει τα τελευταία χρόνια (μαθησιακές δυσκολίες, αύξηση κρουσμάτων αυτισμού κ.α.) νομίζω ότι είναι άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν. Υπάρχει επίσης και το ενδεχόμενο όλα αυτά να υπήρχαν στο ίδιο ποσοστό και παλαιότερα, απλά να μην ήταν προχωρημένη η ιατρική ώστε να τα διαγνώσει σε ελαφρες μορφές.

 

Εγώ, όπως έχω ξαναγράψει είμαι κατά της στράτας, μόνο και μόνο για τον κύνδυνο ατυχημάτων. Επιπλέον, δε νομίζω ότι προσφέρει κάτι στα παιδάκια, ούτε τα βοηθάει να περπατήσουν πιο γρήγορα και γενικά είμαι της άποψης να αδειάζουμε το σπίτι από στολίδια και μπιμπελό, να ασφαλίζουμε πρίζες και επικίνδυνες γωνιές και να τα αφήνουμε να εξερευνήσουν.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Ένα χαρακτηριστικό αυτών των αντικειμένων είναι τα παιδιά που μπήκαν και χρησιμοποίησαν αυτά περπάτησαν σχετικά νωρίς. Έστω ότι εγώ έχω λάθος ή είμαι υπερβολικός, στους νόμους του Πλάτωνα σε κάποιο σημείο αναφέρετε για το πως πρέπει να μεγαλώνει η τροφός τα παιδιά,(τροφός ήταν αυτή που αναλάμβανε να μεγαλώσει τα παιδιά) της δίνει συμβουλές προτρέποντας την να μην περπατήσει νωρίς γιατί θα του κάνει κακό.

Ο Πλάτωνας είχε διαπιστώσει ότι παιδιά που ήταν αδέξια στα αθλήματα είχαν περπατήσει πολλή νωρίς. Τώρα πια γνωρίζουμε τις αιτίες μέσα από την βιομηχανική, τι είναι αυτό που κάνει κάποια παιδιά επιδέξια και κάποια άλλα όχι.

Σίγουρα σ΄ένα forum δεν μπορούν να δοθούν απαντήσεις οι οποίες έπρεπε να δίνονται σε συνέδρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έχω μια μικρή 9μηνών, που σηκώνεται και κάνει βήματα με τη βοήθειά μας. Έχει πολλή όρεξη να είναι ανεξάρτητη και θέλω να της πάρω μια περπατούρα(όχι στράτα) από αυτές που έχουν ροδάκια και βοηθάει τα παιδιά να περπατήσουν σπρώχνοντας την...Το θέμα είναι ότι είχα μια τέτοια στο γιο μου, αλλά σαβουριαζόταν ο καημένος, γιατί γλιστρούσε πολύ. Έχετε καμιά υπ' όψιν σας που να μην...τρέχει;;;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Σας παραθέτω την απάντηση της παιδιάτρου μου (είναι επίκουρος καθηγήτρια που συνεχώς ενημερώνεται και με επαγγελματική εμπειρία σε καναδά και αγγλία) στο μήνυμα που της έστειλα και ρωτούσα για στράτα (αυτή που μπαίνει το μωρό μέσα).

"ΣΤΡΑΤΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!!!!!!!!! ΜΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΤΗΡΙΑ ΟΔΗΓΙΑ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ. αποτελει την 1η αιτία ατυχημάτων στο σπιτι"

Τώρα σε ότι αφορά όλους αυτούς που μπήκαν και δεν έπαθαν τίποτα, από τότε που γέννησα έχω ακούσει πολλές φορές τα εξής:

δώσε ξένο γάλα, κι εσύ που δε θήλασες τι έπαθες;!

γιατί δε βάζεις ζάχαρη και αλάτι στο μωρό, τόσα μωρά μεγαλώσανε έτσι;!

γιατί να πάρεις καθισματάκι, κι εσείς που δεν είχατε δεν πάθατε τίποτα ..... κτλ.

προσωπικά επιλέγω τις επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις και όχι τις τυχαίες εμπειρίες, αλλά είναι πραγματικά θέμα προσωπικών επιλογών των γονέων και φυσικά και θέμα τύχης σε κάποιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ειχα ιδεα.

η κουμπαρα μου οταν με ρωτησε τι δωρο θελω για το παιδι,της ειπα μια περπατουρα.

με εφερε μια,αλλα τωρα που ειδα στο ιντερνετ σε φωτο αυτο που με εφερε ειναι σαν στρατα και απ οτι διαβασα καποιοι λενε οτι ειναι επιβλαβες για το μωρο.

αν ειναι ετσι ειναι καλυτερα να παρω περπατουρα;

αν καποια γνωριζει ας βαλει και καμμια φωτο να ξερω ποιο ειναι τι

 

ΟΧΙ!μην παρεις...θα σου πω την δικια μου εμπειρια...

η κορη μου ηταν 10 μηνον.την ειχα στην περπατουρα...ενα πρωι την ειχα μεσα...ο ανδρασ μου ετοιμοσ να παει δουλεια...εγω τον ειπα,μισο να σου δωσω τα σκουπιδια...πειγα κουζινα...η μικρη στο χολ...ο ανδρασ μου βγεινει εξω να πατησει το ανσασερ...η κορη χωρις να την δουμε...βγενει εξω στο διαδρομο!!!μετην περπατουρα!!! και παει σφαιρα στα σκαλοπατια!! παιδια ειχε 12 σκαλοπατια...για να κατεβεις στον 2 οροφο!! να την βλεπω να πεφτει:(!!!και σταματησε ευτυχωσ...δεν ξερω πως...στο 7σκαλι...χωρις να παθει τπτ!

φυσικα με σοκ μεγαλο!!!και ενα καρουμπαλο...

δεν ξερω τι θα γινοταν!!!αν επεφτε πιο κατω,,,δεν θελω να το σκεφτομε...

δεν τηνξαναβαλα στην περπατουρα!!!εφαγε πεταμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Σας παραθέτω την απάντηση της παιδιάτρου μου (είναι επίκουρος καθηγήτρια που συνεχώς ενημερώνεται και με επαγγελματική εμπειρία σε καναδά και αγγλία) στο μήνυμα που της έστειλα και ρωτούσα για στράτα (αυτή που μπαίνει το μωρό μέσα).

"ΣΤΡΑΤΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!!!!!!!!! ΜΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΤΗΡΙΑ ΟΔΗΓΙΑ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ. αποτελει την 1η αιτία ατυχημάτων στο σπιτι"

Τώρα σε ότι αφορά όλους αυτούς που μπήκαν και δεν έπαθαν τίποτα, από τότε που γέννησα έχω ακούσει πολλές φορές τα εξής:

δώσε ξένο γάλα, κι εσύ που δε θήλασες τι έπαθες;!

γιατί δε βάζεις ζάχαρη και αλάτι στο μωρό, τόσα μωρά μεγαλώσανε έτσι;!

γιατί να πάρεις καθισματάκι, κι εσείς που δεν είχατε δεν πάθατε τίποτα ..... κτλ.

προσωπικά επιλέγω τις επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις και όχι τις τυχαίες εμπειρίες, αλλά είναι πραγματικά θέμα προσωπικών επιλογών των γονέων και φυσικά και θέμα τύχης σε κάποιες περιπτώσεις.

 

 

Μα γιατί άραγε πέφτουν και δεν βλέπουν μπροστά τους ?????

Η ανωριμότητα και η έλλειψη εμπειριών σε αυτήν την ηλικία φέρουν αυτά τα αποτελέσματα. Επαγωγικά μάλλον παρόμοιες επιπτώσεις θα έχουν κινητικά και συμπεριφορικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Πεταμένα λεφτά, άχρηστα αντικείμενα, επικίνδυνα για την ψυχοκινητική εξέλιξη του παιδιού και επικίνδυνα για το περιβάλλον γιατί δεν κάνουν ούτε για προσανάματα.

Δείτε παιδιά που μπήκαν σε περπατούρα και παρατηρήστε το πιο τέλειο ασύμμετρο κορμί που φτιάξανε, παρατηρήστε την σβελτάδα και την ασταμάτητη κίνηση που έχουν σε σημείο τρέλας και φυσικά τις τάσεις διάσπασης και έλλειψης συγκέντρωσης.

εγω μπηκα σε στράτα και οούτε ατυχημα έπαθα ούτε ασυμμετρο κορμί έκανα ούτε έλληψη συγκέντρωσης και τάσεισ διασπασεισ! ούτε τα πόδια μου στράβωσαν ούτε αργησα να περπατησω! και γιατρο που ρώτησα μου πε απλα οτι είναι πολύ εύκολοα να συμβεί ατύχημα και γιαυτό τις αποφευγουν αλλα αν δε προσεχεισ το παιδι σαυτη την ηλικία είναι εύκολο να παθει ατυχημα στο οτιδηποτε όχι μόνο στη στρατα. εγώ πιστεύω ότι βοηθαει το παιδί να αρχισει να κινήται αρκεί βέβαια να είναι για λίγη ώρα μες στη μέρα γιατί μετά όντως μπορείνα βαρεθεί να κανει κίνηση να περπατήσει μόνο του και εννοείται υπο την επιβλεψη κάποιου μεγάλου!πάντως όλα τα παιδια της ηλικιας μου που χρησιμοποιησαμε στρατα δεν είχαμε καποιο πρόβλημα στην αναπτυξη μας!

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το θεμα στρατας-περπατουρας εχει συζητηθει πολυ κ θα συζητιεται για χρονια!

Κι εγω ειχα μπει σε περπατουρα οταν ημουν μωρο κ δεν εχω παθει τιποτα κ δοξα τον θεο ειμαι υγιεστατη! Εγω στην μικρη μου εχω παρει περπατουρα κ εχει ξετρελαθει!

Οσον αφορα για το τι μπορει να παθει το παιδι στην περπατουρα θα σας πω τι μου ειπαν οι ειδικοι. Την παιδιατρο που ρωτησα μου ειπε : το μονο που μπορει να παθει το παιδι στην περπατουρα ειναι να μαθει να περπαταει στις μυτες των ποδιων. Αυτο ομως γινεται εφοσον δεν ειναι το μωρο στο καταλληλο υψος κ δεν παταει ολοκληρο το πελμα στο πατωμα.

Ο ορθοπαιδικος που ρωτησα μου ειπε: το παιδι δεν παθαινει τιποτα ορθοπεδικως ουτε τα ποδια στραβωνουν ουτε η μεση παθαινει ουτε τιποτα ολα ειναι φημες!

Οσον αφορα για την ωρα που μπορει να μεινει το παιδι στην περπατουρα ο περιορισμος ειναι για τα αγορακια που εχουν εξωτερικα γεννητικα οργανα γιατι πιεζονται!

Οσο για τα ατυχηματα οπουδηποτε κ να ειναι το παιδι χρειαζεται παντα την επιβλεψη μεγαλυτερου.

Η περπατουρα που εχω στην μικρη μου εχει φρενα οποτε κ σε ενα χαλικακι να βρεθει θα τη σταματησουν τα φρενα. Τοσο καιρο που την χρησιμοποιουμε δεν εχει παθει κανενα ατυχημα παντα με την επιβλεψη μας ομως κ επισης αναπτυσεται κανονικοτατα χωρις προβλημα!

Αυτα απο μενα!

Ευχομαι να παθεις οτι σκεφτεσαι εσυ για μενα !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μας είπε ότι μπορεί να προκαλέσει μέχρι και στείρωση.

 

Ο ισχυρισμός είναι αβάσιμος όπως αβάσιμος είναι ο ισχυρισμός ότι το ποδήλατο προκαλέι στείρωση στους άντρες. Τρανό παράδειγμα (για το ποδήλατο) η Κίνα.

 

Απλά ισχύει αυτό που είπε η Ellemphriem: Δεν βοηθά να δυναμώσουν καλά τα πόδια του παιδιού.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο βασικός λόγος που τις απαγορεύουν είναι ότι αυξάνονται κατακόρυφα τα ατυχήματα. Κι επειδή οι περισσότεροι απλά θα πουν "έλα μωρέ, εγώ θα το προσέχω το παιδί, ας το βάλω", βγήκαν και τα επιχειρήματα στυλ στραβώνουν τα ισχύα, δεν δυναμώνουν τα πόδια κλπ.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Pubmed gov (US National Library of Medicine National Institutes of Health)

 

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10533994

 

 

η στράτα καθυστερεί την κινητική ανάπτυξη των παιδιών.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσια εχω την μικρη μου 10 μηνων σχεδον..σκεφτομαι για στρατα η περπατουρα, αυτο τελος παντων που μπαινει μεσα το μωρο, διαβαζω διαφορα,τελικα να παρω?να μην παρω?μπερδέφτηκα..........χαχαχα!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχω την μικρη μου 10 μηνων σχεδον..σκεφτομαι για στρατα η περπατουρα, αυτο τελος παντων που μπαινει μεσα το μωρο, διαβαζω διαφορα,τελικα να παρω?να μην παρω?μπερδέφτηκα..........χαχαχα!!

 

Κοίταξε, είναι γεγονός ότι αν είναι να πάρεις στράτα, θα πρέπει να μην αφήσεις δευτερόλεπτο το παιδί από τα μάτια σου, να είναι συνεχώς από πίσω του, μην τυχόν και έχει κάποιο ατύχημα. Τώρα, όσον αφορά το θέμα των ισχύων και τα στραβά ποδαράκια, η δική μου παιδίατρος μου έχει πει τα εξής (τα οποία θεωρώ πολύ λογικά) : δεν απαγορεύεται να βάλεις το παιδί στην στράτα, το μάξιμουμ όμως που θεωρείται επιτρεπτό είναι 30 λεπτά την ημέρα, όχι παραπάνω. Οι περισσότεροι παιδίατροι την απαγορεύουν ρητά για την περίπτωση που οι γονείς επαναπαύονται και ξεπερνούν το μισάωρο. Εγώ έβαζα και το γιο μου και την κόρη μου στην στράτα για ένα μισάωρο την ημέρα αυστηρά -όχι παραπάνω-, ήμουν συνεχώς από πίσω τους, βέβαια, και δεν έχουν κανένα πρόβλημα, ούτε στα ισχύα ούτε στα ποδαράκια. Οπότε, αν πιστεύεις ότι μπορείς να τηρήσεις το μισάωρο, κάνε το, εγώ έβλεπα τα παιδάκια μου να το καταχαίρονται, έστω γι αυτά τα 30 λεπτά, οπότε... why not? ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, είναι γεγονός ότι αν είναι να πάρεις στράτα, θα πρέπει να μην αφήσεις δευτερόλεπτο το παιδί από τα μάτια σου, να είναι συνεχώς από πίσω του, μην τυχόν και έχει κάποιο ατύχημα. Τώρα, όσον αφορά το θέμα των ισχύων και τα στραβά ποδαράκια, η δική μου παιδίατρος μου έχει πει τα εξής (τα οποία θεωρώ πολύ λογικά) : δεν απαγορεύεται να βάλεις το παιδί στην στράτα, το μάξιμουμ όμως που θεωρείται επιτρεπτό είναι 30 λεπτά την ημέρα, όχι παραπάνω. Οι περισσότεροι παιδίατροι την απαγορεύουν ρητά για την περίπτωση που οι γονείς επαναπαύονται και ξεπερνούν το μισάωρο. Εγώ έβαζα και το γιο μου και την κόρη μου στην στράτα για ένα μισάωρο την ημέρα αυστηρά -όχι παραπάνω-, ήμουν συνεχώς από πίσω τους, βέβαια, και δεν έχουν κανένα πρόβλημα, ούτε στα ισχύα ούτε στα ποδαράκια. Οπότε, αν πιστεύεις ότι μπορείς να τηρήσεις το μισάωρο, κάνε το, εγώ έβλεπα τα παιδάκια μου να το καταχαίρονται, έστω γι αυτά τα 30 λεπτά, οπότε... why not? ;)

σ ευχαριστω για τη απαντηση... αυτα που λες τα βρισκω πολυ πολυ λογικα..εννοειτε οτι θα ειναι παντα υπο την επιβλεψη μου..οσο για το 30λεπτο δεν το ηξερα..θα ρωτησω κ εγω τον παιδιατρο μου..ειμαι κοντα στο να παρω γιατι η μικρη μου θελει συνεχεια να στεκεται ορθια, αλλα μονη δεν μπορει,αν την αφησω στηριζομενη πχ στο καναπε σε μισο λεπτο θα πεσει:? οποτε την σκεφτομαι την στρατα πολυ..μαλλον θ ακολουθησω την συμβουλη σου;)

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω για τη απαντηση... αυτα που λες τα βρισκω πολυ πολυ λογικα..εννοειτε οτι θα ειναι παντα υπο την επιβλεψη μου..οσο για το 30λεπτο δεν το ηξερα..θα ρωτησω κ εγω τον παιδιατρο μου..ειμαι κοντα στο να παρω γιατι η μικρη μου θελει συνεχεια να στεκεται ορθια, αλλα μονη δεν μπορει,αν την αφησω στηριζομενη πχ στο καναπε σε μισο λεπτο θα πεσει:? οποτε την σκεφτομαι την στρατα πολυ..μαλλον θ ακολουθησω την συμβουλη σου;)

 

Καλές βόλτες με το ζουζούνι σου!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλημέρα,

γνωρίζετε μήπως τον βοηθό περπατήματος moon walk?Ο μικρός θέλει να κάνει βηματάκια συνέχεια αλλά για να πιαστεί από μονος του αποκλείεται κατα συνέπεια με εχει πιάσει η μεση απο το σκυψιμο.Σκεφτηκα για στράτα αλλά έλεγα να την αποφυγω μια και είμαστε μεζονέτα.Θα με βοηθούσε πολυ αν μου λέγατε την εντυπωση σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Εν κατακλείδι: γιατί κάνει κακό η στράτα; εκτός απο τα ατυχήματα που μπορεί να συμβούν. Εμένα ο γιος μου πιάνεται από αντικείμενα και σηκώνεται όρθιος. Η στράτα είναι πιο βλαβερη από αυτό που κάνει μόνος του; ρωτάω γιατί η πεθερά μου επιμένει να του πάρει στράτα, αλλά εφόσον η παιδίατρος λέει όχι εγώ δε θέλω. Εκείνη λέει ότι αυτό που κάνει ήδη, που σηκώνεται δηλαδή μόνος του, είν πιο βλαβερό από τη στράτα. Τι ισχύει ακριβώς και τι όχι; τι να της απαντήσω; δε βρίσκω κάτι συγκεκριμένο στο ίντερνετ

Link to comment
Share on other sites

"κακό" κάνει σε ένα μωρό που δ έχει μάθει να σηκώνεται κ να στηρίζεται μόνο του.συν ότι συνήθως τα μωρά στην αρχή ακουμπάνε στις μύτες τα πόδια μέσα στη στράτα,που σίγουρα αυτό δ τα βοηθάει να μάθουν να περπατάνε σωστά

Το ότι μπορεί έτσι να χτυπήσει είναι αρκετός λόγος για να μην σας πάρει

Υπάρχουν άλλα πράγματα που μπορεί να πάρει πιο κατάλληλα

Ναι,έτσι που σηκώνεται κ πιάνεται μπορεί να χτυπήσει,αλλά αυτή είναι η λογική εξέλιξη,κ για αυτό δ αφήνουμε το μωρό χωρίς επίβλεψη

(Επίσης εξαρτάται κ αν εννοεί στράτα η περπατούρα)

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τον κίνδυνο ατυχημάτων με τις στρατες άλλο σοβαρό πρόβλημα είναι η μη ορθή ανάπτυξη του μυοσκελετικού και κυρίως της σπονδυλικής στήλης. Επιπλέον, όπως ανοίγει τα πόδια το μωρό επιβαρύνουν τα ισχία κάτι που μπορεί να επηρεάσει την ανάπτυξη και την βάδιση. 

Τέλος συνηθίζει να περπατά στις μύτες, οπότε δεν μπορεί να βρει μόνο του τον Ρυθμό σωστής βαδίσεις.

Προσωπικά, το θεωρώ εργαλείο παρά φύση και καλώς αποσύρεται σιγά σιγά!!! Δεν δίνει καμία δυνατοτητα στο παιδί να ανακαλύψει τις δυνατότητες του , δεν το βοηθά στο περπάτημα και γενικά δεν του προσφέρει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...