Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως πείθουμε τον σύζυγο για ένα ακόμη παιδάκι??


Recommended Posts

(παρόλο που μου λένε χαρακτηριστικά ότι δεν καταλαβαίνουν την χρησιμότητα των αγοριών...χαχα και γελάω...) Για την ώρα τα αγοράκια μιας και είναι και μικρότερα τα βλέπουν μόνο σαν πηγή φασαρίας ..

πως τα βλέπουν τα μικρά καμιά φορά! :)

:lol::lol::lol::lol::lol:

Απίστευτα τα κορίτσια σου! Κι εγώ την ίδια απορία έχω..:lol::lol::lol:

Αστειεύομαι βέβαια..

 

Πάντως ο μεγάλος μου εμένα με βοηθάει πολύ.. Χωρίς να του πω τίποτα μόνο που με βλέπει κουρασμένη συμμαζεύει ό,τι μπορεί και μετά μου λέει "σε ξεκούρασα λιγάκι;". Λέει και στον μεσαίο "δε βλέπεις ότι κουράστηκε η μαμά; Μάζεψε!" και συμμαζεύει κι εκείνος με το μυαλό του-καταλαβαίνετε χαμός, αλλά έχουν πολύ πλάκα! Οπότε πες στα κορίτσια σου ότι όντως είναι φασαριόζικα τ αγόρια σε κάθε ηλικία, αλλά έχουν φιλότιμο.

 

Ιωάννα με το καλό! Να μας ενημερώσεις για τα νέα σου- που πολύ πιθανό να χεις σύντομα..;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ πάντως βρε κορίτσια πιστεύω ότι όλα είναι θέμα χαρακτήρα!

Υπάρχουν κορίτσια που θα βοηθήσουν..θα τρέξουν..θα σε ξεκουράσουν..θα σου σταθούν (αργότερα λέμε τώρα..) Και υπάρχουν και αγόρια που θα κάνουν τα ίδια!!! Και το αντίστροφο αντίστοιχα!!

 

Εχει να κάνει μόνο με τον χαρακτήρα!.

Επίσης έχω -γνωστή με 7 γιους...και όλοι βοηθάνε!!..Τα μεγάλα μέχρι σίδερο βάζουνε!!βεβαια δεν έχει και αυτή ''κόλλημα'' ότι σαν άντρες δεν πρεπει να κάνουν π.χ. σιδερο ή μαγείρεμα...

Αφού όσες την ξέρουν τις λένε ''τυχερές οι γυναίκες που θα τους πάρουν''...χαχα...

( αλλά να πω την αληθεια..μεταξύ μας μόνο...δεν θα είναι και τόσο τυχερές..γιατί πιθανότατα τα αγόρια της ξέρουν πολύ περισσότερο νοικοκυριό από πολλές κοπέλες..οπότε..χαχ)

Link to comment
Share on other sites

Ιωαννα χρονια μας πολλα και συγχαρητηριααα! Ποτε προλαβες βρε θηριο? Χαρηκα πολυ, μια μια να παιρνουμε σειρα, μας δινεις ελπιδα.. Ευχομαι σε ολες τις μανουλες να χαιρονται τα παιδακια τους και να ειναι γερες και δυνατες να τα μεγαλωνουν! Ποια ακολουθει?

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά μανούλες! Να χαίρεστε τα παιδάκια σας κι εκείνα εσάς!

 

Ιωάννα μπράβοοοο!!!! Τι ωραίο νέο μέρα που είναι! 'Ολα καλά να πάνε, να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη! Είσαι πολύ γρήγορη κοπέλα μου, μια που το αποφασίσατε και μια που έγινε. Και ξέρεις, ε;Θα περιμένουμε με αγωνία να μας πεις το φύλο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρόνια πολλά σε όλες τις μανούλες! Να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας και με το καλό να έρθουν τα καινούρια μωράκια στις μανούλες που περιμένουν! Ιωάννα συγχαρητήρια!! Γρήγορα γρήγορα ε; Άντε και εμέις λέμε, πρώτα ο Θεός, να προσπαθήσουμε μετά το καλοκαίρι..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια και χρονια πολλα σε ολες τις μανουλες του κοσμου...και σε εμας βεβαιως!!λοιπον...τεστ θετικο....

 

 

Συγχαρητήρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

τα ωραιότερα νέα..την πιο όμορφη μέρα!!!

 

 

Χρόνια Πολλά!!!!!!!!!!!!

μανούλες!!!!

 

Να μας χαίρονται και τους χαιρόμαστε όλους!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια και χρονια πολλα σε ολες τις μανουλες του κοσμου...και σε εμας βεβαιως!!λοιπον...τεστ θετικο....

Συγχαρητήρια ρε κοριτσάκι, καλά ε, εσείς θα γραφτείτε στα ρεκόρ γκίνες, μήπως έμεινες πριν το αποφασίσετε?Χαχα...Με το καλό μανάρι μου, παιδιά δεν το πιστεύω, πραγματικά είναι γουρλίδικο αυτό το θέμα, είναι το 4ο μωράκι από όταν άνοιξε!!!!:P:p:p:pΜαράκι, μετά το καλοκαίρι περιμένουμε και τα δικά σου νέα,Ζακούλα, Λενάκια, δε θα προλαβαίνουμε τις ανακοινώσεις εδώ πέρα, άντε μπράβο!!!

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά γλυκές μανούλες...!!!Να μας χαίρονται και να τα χαιρόμαστε τα ζουζούνια μας....!!

Αν εγώ σήμερα φούσκωσα από περηφάνια για τα δυο μου αντράκια που μου ευχήθηκαν, φαντάζομαι κι εσάς που ακούσατε ευχές τρις, τετράκις κτλ...

 

Ιωάννα συγχαρητήρια και με το καλό μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη..Στην δικιά σου περίπτωση βέβαια έπρεπε ο σύζυγος να πείσει εσένα οπότε τα πράγματα ήταν πιο εύκολα (?)...(ή πιο δύσκολα?)

 

Στη δικιά μας περίπτωση δεν υπάρχει καμία αλλαγή, ο σύζυγος αμετάκλητος και άρχισε να με πείθει πως θα μείνω δίτεκνη αγορομάνα :(

Βρε κορίτσια, όπου κι αν πάω βλέπω κοιλίτσες φουσκωμένες και βρεφάκια και με πιάνει σχεδόν κατάθλιψη...πως θα το χωνέψω που δεν θέλει ο σύζυγος τρίτο?:confused:

Ισχυρίζεται πως προτιμά να παρέχουμε τα βασικά σε δυο παιδιά, παρά ζωή με στερήσεις σε τρια...Δεν ξέρω πως να το αντικρούσω...!!!

Χώρια που το έχει δέσει πως μια εγκυμοσύνη στα 39 έχει υψηλές πιθανότητες για παιδί με σύνδρομο...

Δεν ξέρω, έχω παραιτηθεί...!!!:(

Link to comment
Share on other sites

στα 34 χρονια μου γεννησα παιδί με συγγενής ανωμαλια κ πέθανε, εκείνη την χρονιά ήξερα κοπέλες σαράντα χρονων κ βαλε που γέννησαν υγειεστατα μωράκια. Μην στέκεσαι στην ηλικία με το καλό σε όλες τις μανουλες, γερά μωράκια κ χαρούμενες μανούλες, τα παιδιά είναι ευλογία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στα 34 χρονια μου γεννησα παιδί με συγγενής ανωμαλια κ πέθανε, εκείνη την χρονιά ήξερα κοπέλες σαράντα χρονων κ βαλε που γέννησαν υγειεστατα μωράκια. Μην στέκεσαι στην ηλικία με το καλό σε όλες τις μανουλες, γερά μωράκια κ χαρούμενες μανούλες, τα παιδιά είναι ευλογία.

 

 

Λυπάμαι για την απώλειά σου fragoula...

Έχεις δίκιο, δυστυχώς η εξέλιξη μιας εγκυμοσύνης μπορεί να είναι το ίδιο άσχημη ανεξάρτητα με την ηλικία της μητέρας..

Ας μείνουμε όμως αισιόδοξες (πολύ περισσότερο λόγω ημέρας) κι ας ευχηθούμε όπως λες γερά μωράκια κ χαρούμενες μανούλες, τα παιδιά είναι ευλογία.

Link to comment
Share on other sites

στα 34 χρονια μου γεννησα παιδί με συγγενής ανωμαλια κ πέθανε, εκείνη την χρονιά ήξερα κοπέλες σαράντα χρονων κ βαλε που γέννησαν υγειεστατα μωράκια. Μην στέκεσαι στην ηλικία με το καλό σε όλες τις μανουλες, γερά μωράκια κ χαρούμενες μανούλες, τα παιδιά είναι ευλογία.

Λυπάμαι πολύ....Εύχομαι το αγγελούδι σου να σου έστειλε ένα αδερφάκι του να γλυκάνει λίγο τον πόνο σου..:(

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά γλυκές μανούλες...!!!Να μας χαίρονται και να τα χαιρόμαστε τα ζουζούνια μας....!!

Αν εγώ σήμερα φούσκωσα από περηφάνια για τα δυο μου αντράκια που μου ευχήθηκαν, φαντάζομαι κι εσάς που ακούσατε ευχές τρις, τετράκις κτλ...

 

Ιωάννα συγχαρητήρια και με το καλό μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη..Στην δικιά σου περίπτωση βέβαια έπρεπε ο σύζυγος να πείσει εσένα οπότε τα πράγματα ήταν πιο εύκολα (?)...(ή πιο δύσκολα?)

 

Στη δικιά μας περίπτωση δεν υπάρχει καμία αλλαγή, ο σύζυγος αμετάκλητος και άρχισε να με πείθει πως θα μείνω δίτεκνη αγορομάνα :(

Βρε κορίτσια, όπου κι αν πάω βλέπω κοιλίτσες φουσκωμένες και βρεφάκια και με πιάνει σχεδόν κατάθλιψη...πως θα το χωνέψω που δεν θέλει ο σύζυγος τρίτο?:confused:

Ισχυρίζεται πως προτιμά να παρέχουμε τα βασικά σε δυο παιδιά, παρά ζωή με στερήσεις σε τρια...Δεν ξέρω πως να το αντικρούσω...!!!

Χώρια που το έχει δέσει πως μια εγκυμοσύνη στα 39 έχει υψηλές πιθανότητες για παιδί με σύνδρομο...

Δεν ξέρω, έχω παραιτηθεί...!!!:(

Σε καταλαβαίνω πώς νιώθεις...Έτσι ήμουν για πάνω από 2 χρόνια, 2 χρόνια έτσι, όχι αστεία...Ο Θεός είναι μεγάλος, η ελπίδα δεν πεθαίνει ποτέ...Κι εγώ 38 είμαι, μη νομίζεις, ε και?;)

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω πώς νιώθεις...Έτσι ήμουν για πάνω από 2 χρόνια, 2 χρόνια έτσι, όχι αστεία...Ο Θεός είναι μεγάλος, η ελπίδα δεν πεθαίνει ποτέ...Κι εγώ 38 είμαι, μη νομίζεις, ε και?;)

 

 

Ας ελπίσουμε να γίνει το θαύμα...Όσο για την ηλικια μας, μια χαρά μπουμπούκια είμαστε...Και μη ξεχνάμε ότι με ένα μωράκι αγκαλιά, ξανανιώνουμε...!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε να γίνει το θαύμα...Όσο για την ηλικια μας, μια χαρά μπουμπούκια είμαστε...Και μη ξεχνάμε ότι με ένα μωράκι αγκαλιά, ξανανιώνουμε...!!!;)

Όταν κάτι το θέλεις τόσο πολύ και φτάσεις να το αποκτήσεις, φυσικά ξανανιώνεις;);););)Αμήν να φτάσει ο καιρός να το ζήσω και μακάρι κι εσύ μετά, έχε πίστη...

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κοριτσια τι να σας πω.σημερα εκανα χοριακη ολα καλα κ ακομα νομιζω οτι αφορα αλλη κοπελα.δεν σας κρυβω οτι εχω φοβερες μεταπτωσεις κ ανασφαλειες αλλα με τη βοηθεια του θεου ελπιζω να πανε ολα καλα.ευχαριστω γιατις υπεροχες ευχες σας.η αληθεια ειναι οτι μονο 2 φορες αφεθηκαμε ελευθεροι κ....εγινε!10η κ 18η μερα του κυκλου ..οποτε στην ουσια αποφασισε ο θεος για εμας

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως ειμαστε οι μονες 'τρελες' που κυκλοφορουν εδω γυρω και συνεχιζουν να θελουν διακαως ενα ακομα παιδακι! Πραγματικα κι εγω πιστευω οτι ο Θεος θα αποφασισει για ολες και ή θα πειστει με εναν μαγικο τροπο ο συζυγος ή θα γινει ενα 'ατυχημα-ευτυχημα'.. Το ευχομαι μεσα απο την καρδια μου για ολες μας κι ας ειμαι η τελευταια (και μεγαλυτερη βεβαιως-βεβαιως..)

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια τι να σας πω.σημερα εκανα χοριακη ολα καλα κ ακομα νομιζω οτι αφορα αλλη κοπελα.δεν σας κρυβω οτι εχω φοβερες μεταπτωσεις κ ανασφαλειες αλλα με τη βοηθεια του θεου ελπιζω να πανε ολα καλα.ευχαριστω γιατις υπεροχες ευχες σας.η αληθεια ειναι οτι μονο 2 φορες αφεθηκαμε ελευθεροι κ....εγινε!10η κ 18η μερα του κυκλου ..οποτε στην ουσια αποφασισε ο θεος για εμας

πάντα Αυτός αποφασίζει αγάπη μου, άμα δε θέλει, δεν πα να προσπαθείς εσύ κάθε μέρα....Αλλά είμαστε εγωιστές και νομίζουμε ότι εμείς τα καταφέραμε και κάναμε παιδιά, αμ δε!;)

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Παντως ειμαστε οι μονες 'τρελες' που κυκλοφορουν εδω γυρω και συνεχιζουν να θελουν διακαως ενα ακομα παιδακι! Πραγματικα κι εγω πιστευω οτι ο Θεος θα αποφασισει για ολες και ή θα πειστει με εναν μαγικο τροπο ο συζυγος ή θα γινει ενα 'ατυχημα-ευτυχημα'.. Το ευχομαι μεσα απο την καρδια μου για ολες μας κι ας ειμαι η τελευταια (και μεγαλυτερη βεβαιως-βεβαιως..)

Ζακούλα για θύμισέ μου ηλικία και τι θέλει ή όχι ο ανήρ....:roll::roll::roll:

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Μαρουσκακι ειμαι 42 μισο παρακαλω και ακομα ελπιζω.. Ο ανηρ ειναι τοσο κουρασμενος απο την ανατροφη των θυγατερων γιατι συμμετεχει ενεργα και πιστευει οτι ενα ακομα ειναι καθαρη τρελα.. Ελα ομως που εγω παρολο που συμφωνω και το βρισκω λογικο, δεν μου φευγει απο το μυαλο το τεταρτο.. Τι να πω ειμαι αδιορθωτη, ειδικα ενα αγορακι θα με εκανε να λιωσω, αλλα κ κορη νουμερο 4 δεν θα με χαλουσε.. Μακαρι να καταλαβει την επιθυμια μου γιατι δεν την εκφραζω και συχνα..

Link to comment
Share on other sites

Μαρουσκακι ειμαι 42 μισο παρακαλω και ακομα ελπιζω.. Ο ανηρ ειναι τοσο κουρασμενος απο την ανατροφη των θυγατερων γιατι συμμετεχει ενεργα και πιστευει οτι ενα ακομα ειναι καθαρη τρελα.. Ελα ομως που εγω παρολο που συμφωνω και το βρισκω λογικο, δεν μου φευγει απο το μυαλο το τεταρτο.. Τι να πω ειμαι αδιορθωτη, ειδικα ενα αγορακι θα με εκανε να λιωσω, αλλα κ κορη νουμερο 4 δεν θα με χαλουσε.. Μακαρι να καταλαβει την επιθυμια μου γιατι δεν την εκφραζω και συχνα..

Ε καλά άλλες στα 40 κάνουν το 1ο, μη μασάς...Αν δεν εκφράζεις συχνά την επθυμία σου όμως πώς να την καταλάβει ο άνθρωπος?:rolleyes: Για ξανακάνε καμιά κρούση να δούμε πώς θα αντοδράσει.Οι κοράκλες τι λένε?Ηλικίες τους?

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Μην απογοητεύεστε μανούλες!

 

Η πεθερά μου έκανε τα τρία πρώτα της παιδιά μέσα σε τρία χρόνια. Μετά, για 15 χρόνια προσπαθούσαν για τέταρτο και τίποτα(για να βλέπουμε κατα πόσο αποφασίζουμε εμείς ή κάποιος Άλλος). Και τελικά στα 45 έμεινε έγκυος. Φυσικά όλοι τις έλεγαν να μην κρατήσει το παιδί λόγω ηλικίας, αυτή δεν άκουσε κανέναν και σήμερα η μικρή μου κουνιάδα είναι 17 χρονών, υγιέστατη και πανέξυπνη, προετοιμάζεται να δώσει πανελλήνιες.

 

Κοιτάξτε και το Μαρουσκάκι.. Έγινε το "ατύχημα" απ το πουθενά.;)

 

Ποτέ δεν ξέρουμε, ό,τι και να λέμε εμείς και οι άντρες μας ο Θεούλης ξέρει αν θα μας δώσει άλλο παιδάκι και πότε..

Link to comment
Share on other sites

Μαρουσκακι οι πρωτες μου κορες σε λιγο κλεινουν τα 7 και η μικρη ειναι 3 κ κατι. Ολες θελουν αδελφακι, ειδικα η μια που ειναι πολυ 'μαμα' και με ρωταει συχνα αν εχουμε κανενα νεο! Τους εχω πει να προσευχονται στον θεουλη κι αυτος θα μας στειλει ενα μωρακι. Νιωθω ομως πως τις κοροιδευω οταν εμεις απο την αλλη παιρνουμε προφυλαξεις και δεν ειναι στα αμεσα σχεδια μας.. Κι εγω δισταζω να το αναφερω συχνα στον συζυγο, απογοητευομαι οταν το αποκλειει και δεν εχω και κανεναν να με καταλαβει, εκτος απο σας βεβαια!

Link to comment
Share on other sites

Μην απογοητεύεστε μανούλες!

 

Η πεθερά μου έκανε τα τρία πρώτα της παιδιά μέσα σε τρία χρόνια. Μετά, για 15 χρόνια προσπαθούσαν για τέταρτο και τίποτα(για να βλέπουμε κατα πόσο αποφασίζουμε εμείς ή κάποιος Άλλος). Και τελικά στα 45 έμεινε έγκυος. Φυσικά όλοι τις έλεγαν να μην κρατήσει το παιδί λόγω ηλικίας, αυτή δεν άκουσε κανέναν και σήμερα η μικρή μου κουνιάδα είναι 17 χρονών, υγιέστατη και πανέξυπνη, προετοιμάζεται να δώσει πανελλήνιες.

 

Κοιτάξτε και το Μαρουσκάκι.. Έγινε το "ατύχημα" απ το πουθενά.;)

 

Ποτέ δεν ξέρουμε, ό,τι και να λέμε εμείς και οι άντρες μας ο Θεούλης ξέρει αν θα μας δώσει άλλο παιδάκι και πότε..

Πόσο μου αρέσουν αυτά τα παραδείγματα που μας γεμίζουν ελπίδα και μας δείχνουν ότι πραγματικά Άλλος έχει τα ηνία στη ζωή μας!;)Ζακούλα, με 2 κόρες 7 ετών και μια στα 3 είσαι σούπερ!!!!Ξεκίνα το ψήσιμο συζύγου!!

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου είναι δεδομένο πως άλλος αποφασίζει!!!

 

Αλλά μην μασάτε...αν δεν προσπαθήσει κιόλας...δεν θα έχεις και ελπίδες!

 

Ζakoula μια χαρά ηλικία έχεις!!

Για να το ελαφρύνουμε λίγο ..κα η Μενεγάκη 45 το έκανε! Και τόσες άλλες..

μην το βάζεις κάτω...αλλά βάλε και τον σύζυγο στο νόημα λίγο..τουλάχιστον να ''προσέχετε'' με φυσικούς τρόπους...ωστε αν είναι να έρθει ...να έρθει!!

 

 

Κατά τα άλλα σε αυτό το θέμα μια τρέλα την έχουμε ...

μην πω πως και στα 45 μας..πάλι εδώ μας βλέπω ..να λέμε ότι θέλουμε κιάλλο...χιχι..;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...