Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

3η εγκυμοσυνη


Recommended Posts

Έχω 2 παιδάκια 8 και 4 ετών, είμαι πάλι έγκυος στο τριτο μόλις στην 9η Εβδομάδα. Αυτή η εγκυμοσυνη ήταν Εντελως απρογραμματιστη και απρόσμενη. Έμεινα έγκυος στη μία και μοναδική φορά που ειχαμε επαφή περίπου 5 μέρε. Πριν την περίοδο.ΣΤην αρχη αρρωστησα δεν ήθελα με τίποτα να το κρατήσω,άλλο Ένα παιδί;;;;;; Πώς θα τα καταφέρουμε; ήταν Πάσχα Όλοι ήταν χαρούμενοι λόγω γιορτών και εγώ ζούσα ένα εφιάλτη. Έκλεισα 2 φορές ραντεβού για άμβλωση αλλά καμία από αυτές δε μπόρεσα να το κανω, μου ήταν αδύνατο, ένιωθα μόνη με ένα περιβάλλον να με πιέζει να το κάνω για να ηρεμήσω εκτός από το σύζυγο που μου έλεγε να το κρατήσουμε και ότι θα τα καταφέρουμε. Τελικά το μωρό δε το έριξα γιατί δε μου πηγαιμε ή καρδιά να το κάνω.Τώρα έχω να αντιμετωπίσω τους φόβους μου και τις αγωνίες για το πώς θα είναι η ζωή με 3 παιδιά, αν θα προλαβαίνω πως θα τα βολέψουμε οικονομικα και κυρίως να αποδεχτω την εγκυμοσύνη μου γιατί αισθάνομαι σαν να συμβαίνει σε κάποιον άλλο.Θέλω βοήθεια από Μητέρες με 3 παιδιά που βρέθηκαν στη θέση μου Και πώς το αντιμετώπισαν. νομίζω ότι με την απόφαση μου να το κρατήσω υπερβαινω τις αντοχές μου και δε ξερΩ αν θα μου βγει σε καλό ή κακό όλο αυτό,φοβάμαι πολύ γενικά.Ό άντρας μου το βλέπει πάλι εντελώς αισιόδοξα και βοηθάει στο σπίτι με τα παιδιά.περιμένω τις συμβουλές σας.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ βρε κοριτσακι μου μην αγχωνεσαι, ολα θα πανε καλα! Εχω κι εγω 3 παιδακια, τα πρωτα διδυμα σχεδον 7 ετων και μια μικρη 3 και κατι.. Το τριτο το θελαμε κ το σκεφτομασταν, απλα προεκυψε με την πρωτη ελευθερη επαφη, και μεχρι να το συνειδητοποιησουμε περασε λιγος καιρος.. Παρολο που η μικρη ειναι πολυ δυσκολο παιδι και η γεννηση της και τα 2 πρωτα χρονια συνεπεσαν με πολυ δυσκολες καταστασεις στην οικογενεια μας, δεν μπορω να φανταστω τη ζωη μας χωρις αυτην.. Ειναι δυσκολα με 3 παιδια, οι απαιτησεις αυξανονται κ ο χρονος μοιαζει να μην σου φτανει ποτε, αλλα σιγα σιγα ολα στρωνουν και ζεις πολυ ομορφες στιγμες.. Το θετικο εινα η αισιοδοξια κ η βοηθεια του αντρα σου, μην το ξεχνας ειναι σημαντικο! Και τα παιδακια σου δεν ειναι μικρα, θα βοηθανε κ λιγο με το μωρο.. Απλα τον πρωτο καιρο, θα ειναι ολα πρωτογνωρα, θα μπειτε ομως γρηγορα σε ρυθμους. Ευχομαι ο,τι καλυτερο για σενα κ την οικογενεια σου!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και πάλι elepet. Εγώ θα σου πρότεινα να διαβάσεις/γράψεις σε αυτά τα θέματα, όπως συμμετέχουν πολλές μαμάδες με 3 και πάνω παιδάκια:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=114098&highlight=%F4%F1%E9%F4%E5%EA%ED%E5%F2

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=136252&highlight=%F4%F1%E9%F4%E5%EA%ED%E5%F2

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=36609&highlight=%F4%F1%E9%F4%E5%EA%ED%E5%F2

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=37837&highlight=%F4%F1%E9%F4%E5%EA%ED%E5%F2

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=74882&highlight=%F4%F1%E9%F4%E5%EA%ED%E5%F2

 

Έχε υπόψη πως οι περισσότερες από εμάς μεγαλώσαμε τα 2 παιδιά χωρίς ουσιαστικά καμία βοήθεια από το σύζυγο. Οπότε, για σένα, που τα παιδιά σου είναι μεγάλα κι η στάση του συζύγου είναι αυτή που περιγράφεις, θα είναι, τηρουμένων των αναλογιών, εύκολα τα πράγματα - πλην του οικονομικού, για το οποίο, φυσικά, οι τρίτοι δεν μπορούν να έχουν άποψη. Ωστόσο, είσαι βέβαιη πως οι προβληματισμοί σου ανάγονται σε σένα την ίδια ή μήπως είναι η αρνητική στάση όλων των υπολοίπων που σου τους δημιούργησε; Σκέψου το λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Ή αλήθεια ειΝαι ότι ΕΧΩ δεχτεί πολύ αρνητική ενέργεια από την αρχή κυρίως από το άμεσο περιβάλλον μου,τη μητέρα μου, την θεία μου την αδερφή μου. Όλοι ήταν αρνητικοί στο γεγονός με επιχειρήματα πολλά όπως ότι τώρα που μεγάλωσαΝ τα παιδιά είναι η ώρα να κοιτάξω εμένα και όχι να κάνω κι άλλο μωρό που θα με γυρίσει πίσω,ότι θα.Έχουμε οικονομικό θέμα μιας και είμαστε με ένα μισθό μόνο, και πολλά ακόμα που μου έριξαν τη Ψυχολογία μου πιο χαμηλά από ότι ήδη ήταν. κανείς τους δε καταλαβαίνει εντομεταξη π όσο δύσκολο είναι να διακόψΏ την εγκυμοσύνη, μιλάνε γι αυτό λες και πρόκειται να βγάλω κανένα σπυράκι ενώ είμαι ήδη 9 εβδομάδων! 😓 ο άντρας μου λέει ότι μου χει κάνει κακό αυτή η αρνητικοτητα και πιστευω κι εγώ το ίδιο.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σου elepet. πριν απο ενα χρονο εχοντας το μωρο μου που ηταν 1,5 χρονων ο αντρας μου με πιεζε να κανουμε και δευτερο παιδακι για να μην ειμαι μονος του ο γιος μου. εγω δεν ενιωθα ακομα ετιμη και ειδικα με εναν μισθο μεσα στο σπιτι. αλλα απο την αλλη σκεφτομουν πως αν δεν το κανω τωρα που ειμαι μικρη ποτε θα το κανω???? ετσι αρχισαμε προσπαθειες. για ενα χρονο δεν ειχαμε καια εξελιξη και το δικο μου αγχος να εχει φτασει στα υψη. ολοι μου ελεγαν ηρεμησε και θα ερθει μονο του. εγω παλι σκεφτομουν πως για να μην μου το στελνει ο θεος καποιο λογο θα εχει.(και σιγουρα ειχε). τον δκεμβριο λοιπον μετα απο αλλη μια αποτυχημενη προσπαθεια λεω στον εαυτο μου πως δεν προκειται να τα καταφερω και ετσι βγηκε απο το μυαλο μου. με αποτελεσμα τον επομενο μηνα με 10 μερες καθυστεσηση και δυο θετικοτατα τεστ. η πρωτη μου σκεψη ηταν " δεν μπορει να ειναι αληθεια, εγω... εγκυος". κι ομως ημουν. παω για τον πρωτο υπερηχο και βλεπω τον μικρο σακο( ενας ηταν) αλλα δεν ευπηρχε μεσα τιποτα. ετσι ο γιατρος μου ειπε να παω μετα απο 1 βδομαδα. εγω να εχω ελπιδες οτι δεν θα εμφανιστει ποτε κατι μεσα στο σακο.. μεχρι που ηρθε η μερα του υπερηχου. ο γιατρος μολις εβαλε το μηχανημα πανω μου μου λεει" Ερη μου θα κανεις διδυμακια και μαλιστα στον ιδιο σακο". ΣΟΚ!!!! εγω που δεν ηθελα το ενα να κανω δυο μαζεμενα!!!! δεν ηξερα τι να κανω. ολοι γυρω μου χαιροντουσαν και εγω να βλεπω τις ταμπελες στο μυαλο μου, 'ΛΕΦΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΧΡΟΝΟΣ ΤΡΙΤΕΚΝΗ'. στον επομενο υπερηχο ακουσαμε τις καρδουλες τους. οταν τα ειδα στον υπερηχο και πιο πολυ τα ακουσα ειχα παρει την αποφαση μου. οσο δυσκολο και αν ηταν οσο τρομερα κουραστικο εγω θα γινομουν η μαμα αυτον το δυο παιδιων και επρεπε να φανω δυνατη μπροστα τους. ειναι η σαρκα μου και δεν θα μπορουσα με τιποτα να σκεφτω να απαλλαχτω απο αυτα. δεν λεω οτι θα ειναι ευκολο και για σενα. αλλα ειναι ενα δωρο απο το θεο που μπορει να μην σου δοθει ξανα η ευκαιρια να το αποκτησεις. απολαυσε την εγκυμοσυνη σου και ασε το χρονο να γιατρεψει την πληγωμενη ψυχη σου..

ΟΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΑΝΤΡΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θετική σκέψη και πίστη και όλα μα όλα θα πάνε μια χαρά! Κλείσε τα αφτιά σου και μην ακούς κανέναν, γιατί όπως αποδείκτηκε μόνο κακό σού κάνουν. Κόντρα σε όλους, χάιδεψε την κοιλίτσα σου που κουβαλά ένα ακόμη δώρο του Θεού και προχώρα με αισιοδοξία. Αστε τους άλλους να λένε και να δείτε την οικογένειά σας και μόνο. Τα παιδάκια σας τα δυο ειναι σχετικά μεγάλα, δεν θα σε δυσκολέψουν στην ανατροφή του μωρού καθόλου. Εμένα η μεγάλη μου ήταν 5 χρ. όταν γέννησα τη δεύτερη και πίστεψέ με η μικρούλα μεγαλώνει στον αυτόματο πιλότο. Ο χρόνος περνά τόσο γρήγορα που ούτε κατάλαβα πότε γέννησα και πότε είμαστε σχεδόν 7 μηνών. Να δεις που θα χαρούν και τα μεγάλα σου παιδιά και θα ξετρελαθούν με το μικρούλι. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη,είναι κάτι που το έχω πολύ ανάγκη σε αυτή τη φάση που βρίσκομαι .ελπίζω όσο περνάνε οι μέρες να συνηθίζω την νέα κατάσταση και κυρίως να αρχίσω να το θελΩ πλέον γιατί πιστεύω ότι η ψυχολογια μου επηρεάζει και το έμβρυο.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ή αλήθεια ειΝαι ότι ΕΧΩ δεχτεί πολύ αρνητική ενέργεια από την αρχή κυρίως από το άμεσο περιβάλλον μου,τη μητέρα μου, την θεία μου την αδερφή μου. Όλοι ήταν αρνητικοί στο γεγονός με επιχειρήματα πολλά όπως ότι τώρα που μεγάλωσαΝ τα παιδιά είναι η ώρα να κοιτάξω εμένα και όχι να κάνω κι άλλο μωρό που θα με γυρίσει πίσω,ότι θα.Έχουμε οικονομικό θέμα μιας και είμαστε με ένα μισθό μόνο, και πολλά ακόμα που μου έριξαν τη Ψυχολογία μου πιο χαμηλά από ότι ήδη ήταν. κανείς τους δε καταλαβαίνει εντομεταξη π όσο δύσκολο είναι να διακόψΏ την εγκυμοσύνη, μιλάνε γι αυτό λες και πρόκειται να βγάλω κανένα σπυράκι ενώ είμαι ήδη 9 εβδομάδων! 😓 ο άντρας μου λέει ότι μου χει κάνει κακό αυτή η αρνητικοτητα και πιστευω κι εγώ το ίδιο.

 

Αυτό κατάλαβα κι εγώ από όλα τα μηνύματά σου. Να είσαι βέβαιη πως, αν οι στάση των υπολοίπων, και κυρίως της μητέρας σου, ήταν θετική, θα έβλεπες κι εσύ την εγκυμοσύνη με άλλο μάτι από την αρχή. Πόσο άδικο είναι να χάσει τη ζωούλα του ένα μωρό, επειδή δεν το ήθελε...η γιαγιά του; :( Οι μανάδες, σε τέτοιες περιπτώσεις, μετανιώνουν τις εκτρώσεις. Περιττό να αναφέρω πόσο απαράδεκτη θεωρώ αυτή τη στάση του οικογενειακού περιβάλλοντος γενικά - αν δεν έχεις να πεις κάτι καλο να υποστηρίξεις την έγκυο, τουλάχιστον μη μιλάς! :evil: Αν διαβάσεις τα θέματα που σου έβαλα παραπάνω, θα δεις πως δυστυχώς είναι πολύ συνηθισμενο το φαινόμενο, ακόμα και κοπέλες που ήθελαν και προσπαθούσαν για τρίτο παιδάκι, τα άκουσαν αυτά. Οπότε άκου μόνο τον άντρα σου και δώστου τα θερμά μου συγχαρητήρια, γιατί συνήθως οι άντρες είναι που τα βλέπουν όλα τραγικά. :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη,είναι κάτι που το έχω πολύ ανάγκη σε αυτή τη φάση που βρίσκομαι .ελπίζω όσο περνάνε οι μέρες να συνηθίζω την νέα κατάσταση και κυρίως να αρχίσω να το θελΩ πλέον γιατί πιστεύω ότι η ψυχολογια μου επηρεάζει και το έμβρυο.

 

Αχ, elepet, κι εμάς "απρογραμμάτιστος" ήταν ο γιόκας μας, το καμάρι μας (είχαμε ήδη δύο κοριτσάκια 6 και 9 χρονών όταν γεννήθηκε) και δεν μπορείς να φανταστείς πόση χαρά μας έφερε! Τον κοιτάζω και λιώνω, ειδικά τώρα που άρχισε να μιλάει και να γίνεται παιδάκι. Δε θα μπορούσα πλέον να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς αυτόν!

 

Οι αδερφούλες του τον λατρεύουν, μπορώ να σου πω ότι τον προσέχουν καλύτερα κι από εμένα. Εννοείται ότι βοηθάνε πολύ, τις εμπιστεύομαι και μπορώ να τις αφήσω μόνες μαζί του για λίγο, για να κάνω ένα μπάνιο πχ. Θα είναι μεγάλη βοήθεια για σένα τα μεγαλύτερα παιδάκια σου, κι αφού και ο σύζυγος είναι υποστηρικτικός, μη το συζητάς καθόλου! :-)

 

Με το καλό σου εύχομαι και με ένα γερό παιδάκι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!ακου με... τα 3 είναι υπέροχα.απλά.δεν εχω να σου πω περισσότερα γιατί θα το διαπιστώσεις από μονη σου.πάντως σε νιώθω απόλυτα.η ιστορία σου σε πολλά σημεία μοιάζει με τη δικη μου..η ίδιες αντιδράσεις από τον κοινωνικο περίγυρο,γιαγια σε σοκ , κ εγω που μου ρθε κεραμιδα.κ δε μιλώ για το 3 άλλα για το 4 που περιμένω τωρα...

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!ακου με... τα 3 είναι υπέροχα.απλά.δεν εχω να σου πω περισσότερα γιατί θα το διαπιστώσεις από μονη σου.πάντως σε νιώθω απόλυτα.η ιστορία σου σε πολλά σημεία μοιάζει με τη δικη μου..η ίδιες αντιδράσεις από τον κοινωνικο περίγυρο,γιαγια σε σοκ , κ εγω που μου ρθε κεραμιδα.κ δε μιλώ για το 3 άλλα για το 4 που περιμένω τωρα...

 

 

μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες..και να πανε ολα καλα.Προς το παρον ειμαι ακομα ψυχολογικα καπως σαν να μην μπορω να καταλαβω τι μου συμαινει..οταν σκεφτομαι τη ζωη μου με 3 παιδια παθαινω ενα σοκ..πως θα τα καταφερω..βρισκω συνεχεια αρνητικα. τεταρτο ε? μακαρι να σου πανε ολα καλα και σενα και να εχουμε τη δυναμη να τα μεγαλωσουμε..

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια και απο μενα. Εδώ και πολύ καιρό είμαι στο Φόρουμ αλλά τώρα αποφάσησα να σας γράψω και εγω.

Χθές έμαθα και εγώ πως περημένω το τρίτο μας μωράκι. :-) Ακόμα δεν έχω συνέλθει απο την προηγουμενη εγκυμοσύνη και εμεινα τωρα και στο τρίτο. Το μεγαλύτερο μου παιδί είναι 36 μηνών και το μικρότερο 10 μηνων. Η αλληθεια είναι πως τα έχω δεί όλα γιατί δουλευω και όλλας και μένω στην Γερμανία με τον άντρα μου και έτσι δεν έχω καμία βοηθεια απο τους γονείς ουτε τα πεθερικά.

Παρόλα αυτά με το που έμαθα οτι είμαι εγκυος πετάω στα σύνεφα και το πιο πιθανο είναι να με σταματησουν απο την δουλεια εαν το μαθουν. Εμενα το μονο που με νοιαζει τώρα είναι να πανε όλα καλά και να μπορω να τα καταφερω με τα δυο παιδια και την εγκυμοσύνη μου. Δεν ήμουν ετοιμη για το τρίτο και ουτε καταλαβα πως έμεινα γαιτι προσέχαμε με τον άντρα μου.

Θέλω να πω πως είναι μία μοναδική εμπιρεία η κάθε εγκυμοσύνη και δεν υπάρχει πιο όμορφο πράγμα να το νοιώθεις να σε κλοτσάει, να το βλέπεις στον υπέρηχο και να περημένεις με αγωνία να βγεί στον κόσμο.

Εύχομαι σε όλες καλες εγκυμοσύνες και μην έχετε αμφιβολία δεν θα το μετανιώσετε. Στο τέλος της κουραστικής μέρας πάντα νιωθεις μια αίσθηση απέραντης αγάπης για αυτά τα πλασματα.

PyLfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια και απο μενα. Εδώ και πολύ καιρό είμαι στο Φόρουμ αλλά τώρα αποφάσησα να σας γράψω και εγω.

Χθές έμαθα και εγώ πως περημένω το τρίτο μας μωράκι. :-) Ακόμα δεν έχω συνέλθει απο την προηγουμενη εγκυμοσύνη και εμεινα τωρα και στο τρίτο. Το μεγαλύτερο μου παιδί είναι 36 μηνών και το μικρότερο 10 μηνων. Η αλληθεια είναι πως τα έχω δεί όλα γιατί δουλευω και όλλας και μένω στην Γερμανία με τον άντρα μου και έτσι δεν έχω καμία βοηθεια απο τους γονείς ουτε τα πεθερικά.

Παρόλα αυτά με το που έμαθα οτι είμαι εγκυος πετάω στα σύνεφα και το πιο πιθανο είναι να με σταματησουν απο την δουλεια εαν το μαθουν. Εμενα το μονο που με νοιαζει τώρα είναι να πανε όλα καλά και να μπορω να τα καταφερω με τα δυο παιδια και την εγκυμοσύνη μου. Δεν ήμουν ετοιμη για το τρίτο και ουτε καταλαβα πως έμεινα γαιτι προσέχαμε με τον άντρα μου.

Θέλω να πω πως είναι μία μοναδική εμπιρεία η κάθε εγκυμοσύνη και δεν υπάρχει πιο όμορφο πράγμα να το νοιώθεις να σε κλοτσάει, να το βλέπεις στον υπέρηχο και να περημένεις με αγωνία να βγεί στον κόσμο.

Εύχομαι σε όλες καλες εγκυμοσύνες και μην έχετε αμφιβολία δεν θα το μετανιώσετε. Στο τέλος της κουραστικής μέρας πάντα νιωθεις μια αίσθηση απέραντης αγάπης για αυτά τα πλασματα.

 

δηλαδη..σε λιγους μηνες θα εχεις 3 μωρα να φροντιζεις..αυτα να διαβαζω να περνω κουραγιο..γιατι εγω τα βλεπω απαισιοδοξα τα πραγματα γενικα..αλλα οταν διαβαζω τετοια βλεπω οτι για να υπαρχουν ανθρωποι που τα βλεπουν θετικα και με χαρα..μπορω με λιγη προσπαθεια και γω.Να φανταστεις εμενα οι κορες μου ειναι 9 η μεγαλη 4 η μικρη και παλι εχω τρελαθει απο το αγχος..

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα αλλάξεις γνώμη όταν πια θα το νιώθεις. Εγώ δεν έθελα το δεύτερο αλλα όταν κόντεψα να το χάσω στις 9 βδομάδες, τοτε παρακάλεσα όλους τους αγίους να μην πάθει τίποτα και δεν θα ξανα είμαι αρνητική στην εγκυμοσύνη. Ειμαι γενικά πολύ αισιοδωξη και νομίζω το πήρα αυτό απο τον άντρα μου. Μου λεέι πάντα πως όλα θα πάνε καλά και είναι ευλογία απο τον θεό αυτό που μας συνέβει.

 

Εχω μια φίλη που προσπαθεί η καημένη με εξωσοματική να αποκτησει μωράκι και αφού έμεινε επιτελους μετά απο την τρίτη προσπαθεια, τα έχασε στον τρίτο μήνα.

 

Είμαστε τυχερές που έχουμε την ευκολία να γίνουμε μανούλες. Θα είναι δυσκολα αλλα θα σε βοηθανε τα παιδια σου. Θα ξετρελαθούν με το μωρο θα δεις.

 

Ολα καλα θα πανε:)

PyLfp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Που πήγατε κορίτσια και χαθήκατε?

Εγω είμαι στην 9η βδομάδα και έχω σήμερα επισκεψη στον γιατρό. Σε αυτήν την εγκυμοσύνη νιώθω πάρα πολυ κουρασμένη. Δεν έχω δυνάμεις και δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου. Στην δουλειά με το ζώρη κρατιέμαι να μην με πάρει ο ύπνος. Εσείς εχέτε τα ίδια συμπτώματα και στις 3 εγκυμοσύνες σας? Εμένα αυτή μου φαίνεται η πιο δύσκολη.

PyLfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Που πήγατε κορίτσια και χαθήκατε?

Εγω είμαι στην 9η βδομάδα και έχω σήμερα επισκεψη στον γιατρό. Σε αυτήν την εγκυμοσύνη νιώθω πάρα πολυ κουρασμένη. Δεν έχω δυνάμεις και δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου. Στην δουλειά με το ζώρη κρατιέμαι να μην με πάρει ο ύπνος. Εσείς εχέτε τα ίδια συμπτώματα και στις 3 εγκυμοσύνες σας? Εμένα αυτή μου φαίνεται η πιο δύσκολη.

 

Νομίζω είναι λογικό να αισθάνεσαι ακόμα έτσι..Εγώ άρχισα να νιώθω σωματικά πιο καλά στη 11η εβσομαδα και μετά.Τώρα είμαι 15η Εβδομάδα και έχει επανέλθει η ενέργεια στα φυσιολογκα της.οπότε Κάνε λίγο υπομονή θα συνελθεις συντιμα. Και στις άλλες 2 τα ίδια ήμουν..δε βλέπω διάφορες από εγκυμοσύνη σε εγκυμοσύνη.Από την άλλη είμαι ψυχολογικά ακόμα χάλια νομίζω ότι δε θα συνέλθω ώσπου να γεννήσω αυτό το παιδί.Δεν μπορώ ακόμα να συνειδητοποιήσω ότι θα κάνω τρίτο παιδί...με ότι αυτό συνεπάγεται! Πολλές φορές αισθάνομαι απελπισμένη ότι δε θα τα καταφέρω ότι θα καταρευσω ...Επίσης αισθάνομαι ενοχές απέναντι στις 2 Κόρες μου..νιώθω ότι θα τι; παραμέληση και δεν θα μπορώ να είμαι 100% δίπλα τους. Πιάνω τον εαυτό μου να λέω τώρα τι το θέλα...Αφού παιδιά έχω...Γιατί να είμαι έγκυος....Και άλλα πολλά τέτοια..ζω μια παράνοια.κανείς δε με κατααλαβαινει...είμαι στον τέταρτο μήνα και ζω μέσα στην κατάθλιψη.Όπως καταλαβαίνεις θα προτιμούσα να είμαι σωματικα ράκος παρά σε αυτό το ψυχολογικό αδιέξοδο..

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη σου κόρη τι λέει?

Συνήθως τα παιδια χαίρονται όταν έρχονται τα αδερφάκια. Εγώ δεν έχω ακόμα αισθήματα για το τρίτο αλλά λέω τι τώρα τι μετά. Απλά επειδη δεν έχω δυνάμεις χανω εύκολα την υπομονή μου. Ξεσπάω στον άντρα μου για να μην το κάνω αλού.

Πιστεύω πως θα σου είνα δύσκολο αλλά αργότερα θα δείς πως άξιζε τον κόπο. Η μεγάλη σου κόρη είναι ανεξάρτητη δηλαδη δεν χρειαζετε να την ντυνεις ή να την ταιζεις. Ήθελες να κάνεις κάποτε τρίτο ή ήταν ένα ατύχημα?

Εγω στην δουλειά δεν είπα τίποτα ακόμα και όλοι με ρώτάνε γιατί φαινομαι τόσο χλομή και με ρώτάνε εαν είμαι άρρωστη.

Η μεγάλη μου κόρη που είναι 34 μηνών δεν κοιμαται τις νυχτες και ξυπνάει 2-3 φορες. Ελπίζω σύντομα να βρώ δυνάμεις και συνεχίσω δυνατά.

Μία κολητή μου φίλη δεν μπορεί να κάνει παιδιά με φυσιολογικό τροπο και έκανε 3 εξωσοματικές. Στην τρίτη έμεινε εγκυος σε δυδιμα αλλά δυστηχώς τα έχασε στην 12 ευδομάδα. Έχει πέσει σε βαθιά κατάθληψη επειδη πιστευει πώς δεν θα της χαρήσει ο θεός παιδιά. Εγώ που δεν προσπαθησα έμεινα έγκυος ενώ αυτή τα ήθελε τόσο και τα έχασε. Δεν της ο έχω πεί γιατί μάλλον δεν θα θέλει να με ξαναδεί. Δεν ξέρει γιατί αλλα μετα απο αυτά που πέρασε η φίλη μου εγώ εκτυμησα αυτό που μου συνέβει και χάρηκα που θα κάνω παιδάκι.

Να μην ακους κανέναν να σε επιρεάζει. Μόνο εσύ και ο άντρας σου θα το παοφασήσετε. Εγώ χαίρομαι για σενα και ελπίζω να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος

PyLfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη σου κόρη τι λέει?

Συνήθως τα παιδια χαίρονται όταν έρχονται τα αδερφάκια. Εγώ δεν έχω ακόμα αισθήματα για το τρίτο αλλά λέω τι τώρα τι μετά. Απλά επειδη δεν έχω δυνάμεις χανω εύκολα την υπομονή μου. Ξεσπάω στον άντρα μου για να μην το κάνω αλού.

Πιστεύω πως θα σου είνα δύσκολο αλλά αργότερα θα δείς πως άξιζε τον κόπο. Η μεγάλη σου κόρη είναι ανεξάρτητη δηλαδη δεν χρειαζετε να την ντυνεις ή να την ταιζεις. Ήθελες να κάνεις κάποτε τρίτο ή ήταν ένα ατύχημα?

Εγω στην δουλειά δεν είπα τίποτα ακόμα και όλοι με ρώτάνε γιατί φαινομαι τόσο χλομή και με ρώτάνε εαν είμαι άρρωστη.

Η μεγάλη μου κόρη που είναι 34 μηνών δεν κοιμαται τις νυχτες και ξυπνάει 2-3 φορες. Ελπίζω σύντομα να βρώ δυνάμεις και συνεχίσω δυνατά.

Μία κολητή μου φίλη δεν μπορεί να κάνει παιδιά με φυσιολογικό τροπο και έκανε 3 εξωσοματικές. Στην τρίτη έμεινε εγκυος σε δυδιμα αλλά δυστηχώς τα έχασε στην 12 ευδομάδα. Έχει πέσει σε βαθιά κατάθληψη επειδη πιστευει πώς δεν θα της χαρήσει ο θεός παιδιά. Εγώ που δεν προσπαθησα έμεινα έγκυος ενώ αυτή τα ήθελε τόσο και τα έχασε. Δεν της ο έχω πεί γιατί μάλλον δεν θα θέλει να με ξαναδεί. Δεν ξέρει γιατί αλλα μετα απο αυτά που πέρασε η φίλη μου εγώ εκτυμησα αυτό που μου συνέβει και χάρηκα που θα κάνω παιδάκι.

Να μην ακους κανέναν να σε επιρεάζει. Μόνο εσύ και ο άντρας σου θα το παοφασήσετε. Εγώ χαίρομαι για σενα και ελπίζω να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος

 

Δυστυχώς ήταν ατύχημα και δεν είχα σκοπό για τρίτο,ήμουν ήδη κουρασμένη με τα άλλα δύο και με βρήκε σε φάση που ήθελα να κάνω πράγματα για μένα πια. Βέβαια όταν κάνουμε σχέδια ο Θεός γελάει και ίσως σκέφτομαι όλο αυτό να είναι μια σκληρή και επίπονη δοκιμασία που πρέπει να περάσω. Το ότι το κράτησα αυτο το παιδι ήταν Γιατί δεν άντεχα καθόλου την έκτρωση ούτε σαν ιδέα..θεωρώ ότι είναι ανήθικο όχι μόνο σαν πράξη άλλα και σαν σκέψη. Απλά πρεπει να παλέψω με τα συναισθήματα μου τώρα και να τα δεχτώ τη νέα κατάσταση όπως είναι.

Έχεις δίκιο ότι υπάρχουν γυναίκες που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά και ότι το να σου τύχει τόσο αβίαστα και χωρίς κόπο είναι σίγουρα ευλογία. Μιας και Ρωτάς για τις μικρές..χαίρονται και το περίμενουν το αδερφάκι τους...το ίδιο και ο άντρας μου..Όλοι χαίρονται εκτός από μένα προφανώς. Μάθαμε ότι είναι και αγόρι...Και τους αρέσει ακόμη περισσότερο.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!!!!

Είδες θα έχεις και έναν άντρα να προσέχει τις κόρες. Μακάρι και έγω να κάνω αγόρι. Σήμερα με ρώτησε ο γυναικολόος εάν επιθυμώ να κάνω την αυχενική διαφάνεια και αρνήθηκα. Με ρώτησε εαν θα έκανα εκτρωση σε περηπτωση εαν ήταν άρρωστο. Του είπα πως δεν θα μπορούσα να κανω κάτι τέτοιο και για αυτον τον λόγο δεν έχει νόημα να ξέρω. Σημερα το είδα και κουνουσε χέρια, ποδια. Εσύ πολύ νωρίς έμαθες για το φύλο.

Σε λίγο θα δείς που θα το αισθάνεσαι να σε κλοτσάει, θα το λατρέψεις. Εγω έτσι ήμουν στο δεύτερο, δεν το ήθελα τότε που μου έτυχε γιατι είχα πόλλα και έκανα όνειρα να δουλψω επιτέλους. Εχω κάνει το διδακτορικό μου και είμαι στο εξωτερικό απο τότε και αντι να ξεκινήσω να δουλεύω εγώ έκανα παιδια. Τώρα δουλεύω αλλά το συμβολαιο θα λυξει σε 5 μήνες. Δεν βαριεσαι, η δουλεια βρίσκεται.

¨εχεις υποστηρηξη απο την μαμα σου? Μπορεις να κάνεις κάι για σένα και ας έχεις παιδιά

PyLfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!!!!

Είδες θα έχεις και έναν άντρα να προσέχει τις κόρες. Μακάρι και έγω να κάνω αγόρι. Σήμερα με ρώτησε ο γυναικολόος εάν επιθυμώ να κάνω την αυχενική διαφάνεια και αρνήθηκα. Με ρώτησε εαν θα έκανα εκτρωση σε περηπτωση εαν ήταν άρρωστο. Του είπα πως δεν θα μπορούσα να κανω κάτι τέτοιο και για αυτον τον λόγο δεν έχει νόημα να ξέρω. Σημερα το είδα και κουνουσε χέρια, ποδια. Εσύ πολύ νωρίς έμαθες για το φύλο.

Σε λίγο θα δείς που θα το αισθάνεσαι να σε κλοτσάει, θα το λατρέψεις. Εγω έτσι ήμουν στο δεύτερο, δεν το ήθελα τότε που μου έτυχε γιατι είχα πόλλα και έκανα όνειρα να δουλψω επιτέλους. Εχω κάνει το διδακτορικό μου και είμαι στο εξωτερικό απο τότε και αντι να ξεκινήσω να δουλεύω εγώ έκανα παιδια. Τώρα δουλεύω αλλά το συμβολαιο θα λυξει σε 5 μήνες. Δεν βαριεσαι, η δουλεια βρίσκεται.

¨εχεις υποστηρηξη απο την μαμα σου? Μπορεις να κάνεις κάι για σένα και ας έχεις παιδιά

 

Δηλαδη εκει εχεις την επιλογη να μην κανεις την αυχενικη...και μαλιστα σε ρωταει ο γιατρος αν θες η οχι??? φοβερο..εδω δεν εχεις τετοια επιλογη..ειναι υποχρεωτικη η εξεταση ας το πουμε.Το φυλλο το εμαθα την 12 εβδομαδα στην αυχενικη..οπου επιβεβαιωθηκε στην 15η εβδομαδα..εχθες δηλαδη.Εγω ηθελα κοριτσι..γιατι μου αρεσουν τα κοριτσακια..και εχω μαθει κιολας μετα απο 2 κορες..ο συζυγος ηθελε αγορι και εχει καταχαρει..Υποστηριξη δεν εχω ιδιαιτερη εκτος απο τον αντρα μου.Γενικα πρεπει να το δω αλλιως και να συνελθω αλλα φοβαμαι οτι ειναι δυσκολο.εσυ κοριτσακια εχεις?

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω δύο κόρες και αν και μου αρεσουν τα κοριτσκια θέλω και ένα αγοράκι. Δεν έκανα σε καμία μου εγκυμοσύνη αυχενκή δαφάνια και αυτό επειδη οι γιατροι το θεωρουν πεταμενα λεφτα απο ην στιγμη που δεν θες να το ρηξεις και σε ανχώνει χωρί λόγο.

Εγώ τώρα περνάω μια φάση που μαθαίνουμε στην μικρή να κόψομε την πάνα να μάθουμε να μιλάμε πιο καθαρά και πάει λέγοντας. Εγώ δεν έχω υποστηρηξη απο γονεις και πεθερές γιατι μένουμε στην Γεμανία. Ποτ δεν το περημενα πως θα κατέληγα στην Γερμανία. Ηρθα για σπουδές και δεν έφυγα ποτε.

Πότε με το καλό γεννας?

PyLfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω δύο κόρες και αν και μου αρεσουν τα κοριτσκια θέλω και ένα αγοράκι. Δεν έκανα σε καμία μου εγκυμοσύνη αυχενκή δαφάνια και αυτό επειδη οι γιατροι το θεωρουν πεταμενα λεφτα απο ην στιγμη που δεν θες να το ρηξεις και σε ανχώνει χωρί λόγο.

Εγώ τώρα περνάω μια φάση που μαθαίνουμε στην μικρή να κόψομε την πάνα να μάθουμε να μιλάμε πιο καθαρά και πάει λέγοντας. Εγώ δεν έχω υποστηρηξη απο γονεις και πεθερές γιατι μένουμε στην Γεμανία. Ποτ δεν το περημενα πως θα κατέληγα στην Γερμανία. Ηρθα για σπουδές και δεν έφυγα ποτε.

Πότε με το καλό γεννας?

 

Νομίζω πως τελικά αλλιώς τα περιμένουμε και αλλιώς έρχονται κάποια πράγματα..

Πηγές για σπουδές Και έκανες τρία παιδιά..τι να πω όλα για κάποιο λόγω συμβαίνουν. Εγώ γεννάω η με προγραμματισμένη καισαρική Δυστυχώς κάπου στα τέλη Νοέμβρη. Και λέω Δυστυχώς Γιατί φοβάμαι άλλο ένα χειρουργείο πάλι άλλα είναι αναπόφευκτο..μακάρι να γεννούσα φυσιολογικά.έχω πάει Γερμανία πολύ παλιότερα με το φροντιστήριο γερμανικών.που μένεις εκεί,;

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έγω έμενα πολλα χρόνια στα Εσσεν και τώρα μένω κοντα στο Ντίσελντορφ. Είμαστε στο ποταμο Ρηνο. Εδώ που ήρθαμε δεν μου αρέσει και πολύ γιατι δεν ξέρω κανέναν αλλά εδώ δουλευουν και τα παιδια μας πάνε στο παιδικό. Τώρα ο άντρας μου βρήκε άλλη δουλειά και μπορεί πάλι να μετακομήσουμε όπως και να ε΄χει δεν χωράμε πιά σε αυτο το σπιτι. Όταν το νοικιάσαμε είμασταν με ένα παιδί και τώρα θα έχουμε τρία. Εχουμε μόνο ένα παιδικό δωμάτιο. Λέμε πως σύντομα θα επιστρεψουμε στην Ελλάδα αλλα ακόμα το αφήνουμε λόγο κρίσης. Τα σπίτια μας είναι στην Ελλάδα, εδω είμαστε στα ενοικια.

Έχουν έρθει πάρα πολοι Έλληνες εδώ και ειδικά οι γιατροί. Εγώ γεννάω τον ιανουάριο μαλλον με φυσιολογικό επειδη και τα δυο γεννησα με φυσιολογικό τροπο. Και τις δύο φορές έτυχε να με ξεγεννησουν Έλληνες. Εδώ στην Γερμανια άλλος σε παρακολουθεί και άλλος σε ξεγενναει. Ό θεός φρόντισε να με ξεγεννήσουν έλληνες

PyLfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γλυκια μου πηρες την σωστη αποφαση δεν εχουμε κανενα δικαιωμα να σκοτωνουμε ενα πλασμα απο την στιγμη που ουτε το ρωτησαμε αν θελει να ερθει στην ζωη...

 

Να μην ακους τι λενε οι γυρω σου καντους περα εσυ κοιτα τον αντρα σου και τα παιδακια σου, ολοι κανουμε τις επιλογες μας και τις στηριζουμε αλλιως θα πεσουν να μας φανε εμεις δινουμε τα δικαιωματα να μας λενε βλακειες...

 

Οσο για τα οικονικα ολα καλα θα πανε, τα αλλα παιδακια σου ειναι μεγαλα και θα καταλαβουν, θα σε βοηθανε κιολας δεν λεω οτι δεν θα ειναι δυσκολα εκει που πηρες ανασα με τα αλλα δυο θα μπεις παλι στην ρουτινα να εχει ενα μωρο στο σπιτι αλλα σκεψου θετικα και τις ευτυχησμενες μερες που σε περιμενουν...Τωρα εισαι μεσα στηο αγχος αλλα μετα θα το βλεπεις και λιωνεις!!!!!!

 

Απολαυσε αυτο το θαυμα που σου εδωσε ο Θεος μαγαλη ευλογια...!!!!

 

 

Εγω ειμαι μονο 23 ετων εχω ηδη ενα 8 μηνων αγορακι και ειμαι παλι εγκυος απο επιλογη μου...σε πληροφορω ειχα ακριβως την ιδια αντιμετωπιση απο την οικογενεια μου απο ολους...Αλλα κατσε βρε παιδι μου ποιον ενοχλω, μηπως θα το φορτωσω σε κανεναν να μου το μεγαλωσει και δεν το ξερω...τους ειπα να κοιτανε το σπιτι τους και την δουλεια τους και να μην ασχολουντε σε θεματα που δεν τους αφορα και κοπηκε μαχαιρι, δηλαδη δεν καταλαβα αλλοι θα κανονιζουν για μενα...Υποστιριζω την επιλογη μεχρι τελους και εμεις ενα μησθο εχουμε και δεν μενει τιποτα καθε μηνα βγαινουμε οριακα σιγουρα αγχονομαι αλλα δεν θα πεθανω κιολας θα κανω οτι καλητερο για τα παιδια μου....!!!

dwTUp3.png

wmFfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...