Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δραστηριότητες για δίχρονα (εκτός σπιτιού)


Recommended Posts

Καλημέρα έχω ένα αγοράκι 2 χρονών πολύ ζωηρό και υπερκινητικό. Έχετε να προτείνετε δραστηριότητες που μπορούμε να κάνουμε για να διώχνει λίγο από την ενέργεια του?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καλημέρα έχω ένα αγοράκι 2 χρονών πολύ ζωηρό και υπερκινητικό. Έχετε να προτείνετε δραστηριότητες που μπορούμε να κάνουμε για να διώχνει λίγο από την ενέργεια του?

 

Ποδηλατακι, παιχνιδια με την μπαλα..., παιδικη χαρα...παντως σιγουρα το παιδι εχει αναγκη για τρεξιμο εκτος σπιτιου.Βγαινετε εξω;

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

να τον περπατας οσο πιο πολυ μπορεις ... να πηγαινετε στηνα γορα με τα ποδια καταργησε το καροτσι .. πηγαινε τον κανα παιδοτοπο παιδικη χαρα ... παιξτε μπαλα ... και καλα κουραγια οσο πιο πολυ τα κουραζεις τοσο πιο καλα ειναι .... αυτο εχω καταλαβει βεβαια την δικη μας κουραση δεν την υπολογιζεις!!!!!

 

συναδερφικοι χαιρετισμοι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι κάνω με τον δικό μου ο οποίος πρέπει μόνιμα να τον απασχολείς με κάτι. Του αγόρασα ένα τραπεζάκι με μια καρεκλίτσα τα οποία τα έχω τοποθετήσει στην κουζίνα μου. Εξοπλίστηκα με χρωματιστά χαρτιά, πλαστελίνες, μαρκαδόρους (αυτούς που βγαίνουν με νερό), παιδικές κόλλες και ψαλίδια και...τον άφησα να δημιουργεί!!!

Ιδιαίτερα από εδώ και πέρα που ο καιρός θα χαλάσει και θα είναι πιο δύσκολο να τον βγάλεις βόλτα είναι μια λύση. Εσύ μπορείς να εφοδιαστείς και με άλλα υλικά, ανάλογα με τις προτιμήσεις του μικρού σου. Κότσαρε κιόλας με καμάρι κανά δυο έργα του στον τοίχο λέγοντας του πόσο ωραία ζωγραφίζει και που ξέρεις, ίσως ανακαλύψει τον μικρό Πικάσο μέσα του και απασχοληθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

παρακαλω μηπως γνωριζετε καποιο χωρο στα νοτια προαστια στον οποιο να γινεται αναλογη προσπαθεια με το ελα να παιξουμε στο Π. Ψυχικο.θα ηθελα να πηγαινω με την διχρονη κορη μου, μιας και ειναι πολυ ζωηρη αλλα με μοναδικη παρεα εμενα...Καταφευγω σε πολλες δραστηριοτητες στο σπιτι τις οποιες ομως βαριεται συντομα και απαιτει ντορα και σε βολτες στη παιδικη χαρα.ειναι πολυ δεμενη μαζι μου και δυστυχως δεν ερχεται σε συχνη επαφη με αλλα παιδια και ενηλικες. θα ηθελα λοιπον να προετοιμαστει λιγο για τον παιδικο που θα ακολουθησει μετα απο ενα χρονο.Σας ευχαριστω για καθε απαντηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ σκέφτομια να την πάω στο ωδείο του Νάκα που εχουν προγραμμα "μουσικής" για μωρα μέχρι 4 ετών. ειναι μια φορά την εβδομαδα για 45'. εγγραφή ?35 και δίδκατρα το εννιάμηνο ΟΚΤ-ΙΟΥΝ ?522

http://www.nakas.gr

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40216

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

διάβασα το μήνυμά σου ismeni προς poupouki και επικοινώνισα με naka.σήμερα κιόλας θα παρακολουθήσουμε το δοκιμαστικό δωρεάν 1ο μάθημα.εντυπώσεις αυριο. ευχαριστούμε

Link to comment
Share on other sites

εγώ σκέφτομια να την πάω στο ωδείο του Νάκα που εχουν προγραμμα "μουσικής" για μωρα μέχρι 4 ετών. ειναι μια φορά την εβδομαδα για 45'. εγγραφή ?35 και δίδκατρα το εννιάμηνο ΟΚΤ-ΙΟΥΝ ?522

http://www.nakas.gr

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40216

 

Ξεκινήσαμε πέρισυ το πρόγραμμα teddy στο Νακα, και συνεζίζουμε φετος για δευτερη χρονιά. Το συνιστω ανεπιφυλαχτα στους γονεις για τα παιδια, βοηθάει πολύ στην ενταξη στην ομάδα, στην ανα΄πτυξη του λόγου, την προετοιμασία για παιδικό σταθμό και βέβαια η εξοικειωση με τη μουσική είναι πολύ σημαντική για το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω μηπως γνωριζετε καποιο χωρο στα νοτια προαστια στον οποιο να γινεται αναλογη προσπαθεια με το ελα να παιξουμε στο Π. Ψυχικο.θα ηθελα να πηγαινω με την διχρονη κορη μου, μιας και ειναι πολυ ζωηρη αλλα με μοναδικη παρεα εμενα...Καταφευγω σε πολλες δραστηριοτητες στο σπιτι τις οποιες ομως βαριεται συντομα και απαιτει ντορα και σε βολτες στη παιδικη χαρα.ειναι πολυ δεμενη μαζι μου και δυστυχως δεν ερχεται σε συχνη επαφη με αλλα παιδια και ενηλικες. θα ηθελα λοιπον να προετοιμαστει λιγο για τον παιδικο που θα ακολουθησει μετα απο ενα χρονο.Σας ευχαριστω για καθε απαντηση.

 

θα ήθελα να σας ρωτήσω επειδή πρώτη φορά ακούω για το έλα να παίξουμε στο π ψυχικό! περί τίνος πρόκειται;;

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Που γινονται τα μαθηματα βρε παιδια?ψαχω ψαχνω αλλα δεν το βρισκω στο σαιτ.

Σε ποιες περιοχες?

 

τα μαθήματα γίνονται στα ωδεία του νάκα. ξέρω οτι ωδεια έχει στην κηφισιά, στην ιπποκράτους και νομίζω πειραιά. σίγουρα υπάρχουν και σε άλλες περιοχές. αν δεν γράφει στο site επικοινώνησε μαζί τους και θα σου πούνε.

 

Αθήνα (Κέντρο) Ιπποκράτους 41 210 3634000 210 3602827

Αιγάλεω Ιερά οδός 240 210 5912770 210 5912770

Γλυφάδα Σ.Λαζαρίδη 1 & Ν.Ζέρβα 210 8980650 210 8980650

Κηφισιά Κηφισίας 281 & Σολωμού 210 8012666 210 8085366

Πειραιάς Ηρώων πολυτεχνίου 7-9 210 4113681 210 4119255

Θεσσαλονίκη Ν. Πλαστήρα 47, Χαριλάου 2310 320560 & 2310 330188 2310 330191

Πάτρα Μαιζώνος 5 2610 225552 2610 225552

Ιωάννινα Μιχαήλ Αγγέλου 29 & Χαριλάου Τρικούπη 26510 25142 & 26510 25141 26510 25141

Κέρκυρα Δαλιέτου 1 & Ακαδημίας 26610 33078 26610 43383

Αγία Παρασκευή Λεωφόρος Μεσογείων 422 210 6006888 210 6010015

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
θα ήθελα να σας ρωτήσω επειδή πρώτη φορά ακούω για το έλα να παίξουμε στο π ψυχικό! περί τίνος πρόκειται;;

Δεν ξέρω αν τελεικά το έχεις δει, αν όχι ρίξε μια ματιά http://parents.org.gr/news/a182

Link to comment
Share on other sites

Που γινονται τα μαθηματα βρε παιδια?ψαχω ψαχνω αλλα δεν το βρισκω στο σαιτ.

Σε ποιες περιοχες?

 

Καλημέρα! Πήγατε τελεικά στο naka? αν ναι πως σας φάνηκε? Εχω ενα αγοράκι 18μηνών και ξεκινήσαμε πρόσφατα.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια βοήθεια, έχω ένα παιδάκι 2 ετών πολύ κοινωνικό και ζωηρό.όποτε μπορώ, τον πάω στην παιδική χαρά και παίζει αλλά μόνο απόγευμα γιατί χρειάζομαι αυτοκίνητο. Μέχρι πριν μία εβδομάδα βάραγε τα παιδάκια αλλά τώρα μάθαμε να τα πλησιάζουμε και να παίζουμε μαζί. Μου ζητάει συνέχεια παιδάκια (δεν έχει αδερφάκι) για να παίξει και οι φίλες μου δεν έχουν ακόμη γίνει μανούλες! επειδή είχα άσχημη εμπειρία από βρεφονηπιακό δεν πάει σχολείο. Υπάρχουν κάποια κέντρα προσχολικής αγωγής που τα παιδιά πάνε και κάνουν δραστηριότητες, μαθαίνουν και μπορούν να είναι και οι μαμάδες μαζί, έχω δει στην Ελλάδα διαφημήσεις ή εκπομπές πρωινές που διαφημίζουν κάτι τέτοιο. Είναι κάτι σαν συνεδρίες που γίνονται για μία με δύο ώρες και υπάρχει πρόγραμμα, υπάρχει κάτι τέτοιο στην ΛΕΥΚΩΣΙΑ; θα ήθελα να μάθω και στην Ελλάδα αν κάποια έχει πάει το παιδάκι της να μου πει εντυπώσειςκαι αντιδραση από το παιδί.

Παναγιώτης 4,5 χρονών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται το μάθημα στο Νάκα,τι κρίμα που δεν το ήξερα πιο πριν...Η μεγάλη μου κόρη είναι 3 1/2 ετών τώρα και λέω να την πάω μπαλέτο γιατί έχει πολύ ενέργεια και της αρέσει να χορεύει.Μας χορεύει μπαλέτο και break dance...!Πολύ γέλιο!Το δεύτερο μωράκι μου θα το σκεφτώ σοβαρά να το πάω στα μαθήματα μουσικής για μωρά τώρα που το ξέρω και ακούω και από εσάς πως είναι καλά.Τώρα είναι 4 μηνών άρα μιλάμε για του χρόνου...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται το μάθημα στο Νάκα,τι κρίμα που δεν το ήξερα πιο πριν...Η μεγάλη μου κόρη είναι 3 1/2 ετών τώρα και λέω να την πάω μπαλέτο γιατί έχει πολύ ενέργεια και της αρέσει να χορεύει.Μας χορεύει μπαλέτο και break dance...!Πολύ γέλιο!Το δεύτερο μωράκι μου θα το σκεφτώ σοβαρά να το πάω στα μαθήματα μουσικής για μωρά τώρα που το ξέρω και ακούω και από εσάς πως είναι καλά.Τώρα είναι 4 μηνών άρα μιλάμε για του χρόνου...

 

πού θα πάτε μπαλέτο ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πήγατε τελεικά στο naka? αν ναι πως σας φάνηκε? Εχω ενα αγοράκι 18μηνών και ξεκινήσαμε πρόσφατα.

Οχι τελικα δεν εχω παει ακομα..

Εσεις που πηγατε πως σας φανηκε?

Για πες μας λιγες λεπτομερειες ,τι κανουν κτλ..

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τον Νάκα, κάνουν και άλλα ωδεία το ίδιο πρόγραμμα?

 

το ίδιο ακριβώς πρόγραμμα, δε νομίζω αλλά αλλά προγράμματα μουσικής προπαιδείας, ίσως. σε σχολές μπαλέτου θα βρεις τμήμα μουσικοκινητικής αγωγής.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο ακριβώς πρόγραμμα, δε νομίζω αλλά αλλά προγράμματα μουσικής προπαιδείας, ίσως. σε σχολές μπαλέτου θα βρεις τμήμα μουσικοκινητικής αγωγής.

 

Βλέπω τα μούτρα του άντρα μου έτσι και του μιλήσω για σχολή μπαλέτου για τον γιο του!!!:lol::lol::lol:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τα μούτρα του άντρα μου έτσι και του μιλήσω για σχολή μπαλέτου για τον γιο του!!!:lol::lol::lol:

 

σε αυτό δεν μπορώ να κάνω κάτι... σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Άντρες!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εχω ενα πριγκηπα 2 χρονων. δεν πηγαινει παιδικο γιατι εχω δουλευω 3 ωρες καθε απογευμα και δεν εχει χρειαστει. θα ηθελα ομως να βρουμε καποια δραστηριοτητα να απασχολουμαστε,ειτε προκειται για κατι σχετικο με μουσικη, κολυμβηση, ζωγραφικη η οτιδηποτε που θα τον ψυχαγωγησει και παραλληλα θα ερχεται σε επαφη και με αλλα παιδακια συχνοτερα. μενουμε θεσσαλονικη. εχετε καμια ιδεα?

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Εισαι Θεσσαλονικη και δεν ξερω λεπτομερειες να σου γραψω.

Δυο χρονων μπορει να παει σε καποιο παιδοτοπο, σε καποιο ωδειο αν εχει το προγραμμα για μωρα που εχει εδω ο Νακας, παιδικη χαρα, καποιον παιδικο σταθμο που λειτουργει απογευματα με δραστηριοτητες.

Στην ηλικια που ειναι δεν μπορει να παρακολουθησει καποιο μαθημα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...