Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χρονιοι πρησμενοι λεμφαδενες


Recommended Posts

καλησπερα σας.. πραγματικα θελω βοηθεια γιατι θα πεθανω απο το αγχος..

θα τα πω οσο πιο γρηγορα μπορω..

εδω και 6 χρονια εχω παρατηρησει οτι ειναι πρησμενοι οι λεμφαδενεςμου παντου..

στον λαιμο, μασχαλη, και στην βουβωνιικη περιοχη. ειδικα εκει.

οταν το πρωτο καταλαβα πανικοβληθηκα και πηγα αμεσως για εξετασεις. μπηκα στο νοσοκομειο εκανα απο αιματολογικες τα παντα!! εκανα υπερηχους,και αξωνικη σε ολο το σωμα.. ευτυχως σε πνευμονες κοιλια κλπ, δεν ηταν διογκομενοι. ολες οι εξετασεις βγηκαν παρα πολυ καλες!οι γιατροι μου ειπαν εισαι υγιεστατη. μην ξανα ασχοληθεις..επειδη εισαι αδυνατη (50kg)διακρινονται πιο ευκολα απ'οτι σε αλλους ανθρωπους. η μονη εξηγηση που πηρα ειναι οτι στην βουβωνικη περιοχη και στην μασχαλη πριζονται επειδη ξυριζομαι.και η μανα μου ξυριζεται, και φιλες μου αλλα καμια δεν εχει. μονο εγω??εγιναν ολες οι εξετασεις, το μονο που δεν εγινε και με τρωει μεχρι σημερα ειναι βιοψια λεμφαδενα. σημερα ειναι ακριβως πρησμενοι οπως τοτε.

οποτε τυχαινει να με δει καποιος γιατρος για ασχετο λογο και αρχιζει και τους ψιλαφιζει, με ρωταει αυτα εδω τα εχεις κοιταξει?

σε παρακολουθει καποιος γιατρος? με τρομαζει σαν να προκειτε να πεθανω..

τελευταια ακουσα μια κοπελα που ειχε λεμφαδενες διογκομενους και ειχε λεμφωμα και μου εχουν κοπει τα ποδια.. τι να κανω? φοβαμαι μηπως εχω κατι σοβαρο.. σας εχει συμβει κατι παρομοιο???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν φαινεται να ειναι κατι σοβαρο αφου το ειχες ψαξει αλλα γιατι δεν ξανακανεις ενα φουλ τσεκ απ να σου φυγει το αγχος?? εχει περασει και καιρος απο το τελευταιο απο οτι καταλαβα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαινεται να ειναι κατι σοβαρο αφου το ειχες ψαξει αλλα γιατι δεν ξανακανεις ενα φουλ τσεκ απ να σου φυγει το αγχος?? εχει περασει και καιρος απο το τελευταιο απο οτι καταλαβα....

 

εκανα γενικη/βιοχημικη αιματος, υπερηχο ανω κατω κοιλιας τον οκτωβριο.

ολα οκ. μα μου κανει εντυπωση. γιατι ειναι ετσι? παντα υπαρχει λογος απ'οτι ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει η απαντηση των γιατρων σου, οτι φαινονται λογω σωματοτυπου να ειναι και η αιτια....πιστευω οτι εφοςον υπαρχει αυτο το γενικοτερο πρηξιμο στους λεμφαδενες, αν ηταν κατι σοβαρο θα μπορουσε να διαγνωστει μετα απο τοσες εξετασεις που εκανες....

μηπως εχεις καποια θυρεοειδιτιδα η αλλο αυτοανοσο νοσημα?? τα αυτοανοσα μπορει να δημιουργησουν τετοια πρηξιματα. Παντως ηρεμησε....μαλλον ειναι ολα καλα! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει η απαντηση των γιατρων σου, οτι φαινονται λογω σωματοτυπου να ειναι και η αιτια....πιστευω οτι εφοςον υπαρχει αυτο το γενικοτερο πρηξιμο στους λεμφαδενες, αν ηταν κατι σοβαρο θα μπορουσε να διαγνωστει μετα απο τοσες εξετασεις που εκανες....

μηπως εχεις καποια θυρεοειδιτιδα η αλλο αυτοανοσο νοσημα?? τα αυτοανοσα μπορει να δημιουργησουν τετοια πρηξιματα. Παντως ηρεμησε....μαλλον ειναι ολα καλα! :)

 

οχι δεν εχω κατι... οι εξετασεις μου ειναι μια χαρα παντα.. τι να πω..

φοβαμαι παρα πολυ.. φοβαμαι γιατι δεν εγινε βιοψια.... φοβαμαι γιατι οταν ακουω οτι καποιος εχει πρησμενους λεμφαδενες, εχει καρκινο..

τρεμω... ενας γιατρος μου ειπε οτι αφου τα εχω τοσα χρονια, θα ειχε φανει αν ηταν κατι.. εγω δεν ξερω φοβαμαι.. προσπαθω και για μωρο...

θελω να ειμαι καλα αν πρωτα ο θεος ερθει το παιδακι...

κλαιω συνεχεια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν τους εχεις εδω και 6 χρονια οπως λες μην ανησυχεις και ιδιαιτερα.

 

και παραπανω μην σου πω. η μανα μου επιμενει οτι τα εχω απο μικρη. τωρα ειμαι 25. τι να σου πω δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.. πραγματικα θελω βοηθεια γιατι θα πεθανω απο το αγχος..

θα τα πω οσο πιο γρηγορα μπορω..

εδω και 6 χρονια εχω παρατηρησει οτι ειναι πρησμενοι οι λεμφαδενεςμου παντου..

στον λαιμο, μασχαλη, και στην βουβωνιικη περιοχη. ειδικα εκει.

οταν το πρωτο καταλαβα πανικοβληθηκα και πηγα αμεσως για εξετασεις. μπηκα στο νοσοκομειο εκανα απο αιματολογικες τα παντα!! εκανα υπερηχους,και αξωνικη σε ολο το σωμα.. ευτυχως σε πνευμονες κοιλια κλπ, δεν ηταν διογκομενοι. ολες οι εξετασεις βγηκαν παρα πολυ καλες!οι γιατροι μου ειπαν εισαι υγιεστατη. μην ξανα ασχοληθεις..επειδη εισαι αδυνατη (50kg)διακρινονται πιο ευκολα απ'οτι σε αλλους ανθρωπους. η μονη εξηγηση που πηρα ειναι οτι στην βουβωνικη περιοχη και στην μασχαλη πριζονται επειδη ξυριζομαι.και η μανα μου ξυριζεται, και φιλες μου αλλα καμια δεν εχει. μονο εγω??εγιναν ολες οι εξετασεις, το μονο που δεν εγινε και με τρωει μεχρι σημερα ειναι βιοψια λεμφαδενα. σημερα ειναι ακριβως πρησμενοι οπως τοτε.

οποτε τυχαινει να με δει καποιος γιατρος για ασχετο λογο και αρχιζει και τους ψιλαφιζει, με ρωταει αυτα εδω τα εχεις κοιταξει?

σε παρακολουθει καποιος γιατρος? με τρομαζει σαν να προκειτε να πεθανω..

τελευταια ακουσα μια κοπελα που ειχε λεμφαδενες διογκομενους και ειχε λεμφωμα και μου εχουν κοπει τα ποδια.. τι να κανω? φοβαμαι μηπως εχω κατι σοβαρο.. σας εχει συμβει κατι παρομοιο???

Κι εγω τα εχω εδώ και 8 χρόνια..δεν μεγαλώνουν δεν μικραινουν τίποτα...Οταν τα είχα ψάξει μου Διαγνωσαν αδενοπαθεια τότε και έκανα μια θεραπεία με αντιφλεγμονωδη αλλα τίποτα...Εχω κανει αρκετές εξετάσεις απο τότε και δεν εχω κάτι!!μην φοβάσαι απλα να τα παρακολουθείς να μην μεγαλώνουν.και ειναι όντως απο ξυρίσμα,να προσεχείς να μην ξυρίζεσαι ΠΟΤΕ κόντρα αλλα μονο με τη φορά της τριχας..Ελπίζω να σε ξεαγχωσα!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τα εχω εδώ και 8 χρόνια..δεν μεγαλώνουν δεν μικραινουν τίποτα...Οταν τα είχα ψάξει μου Διαγνωσαν αδενοπαθεια τότε και έκανα μια θεραπεία με αντιφλεγμονωδη αλλα τίποτα...Εχω κανει αρκετές εξετάσεις απο τότε και δεν εχω κάτι!!μην φοβάσαι απλα να τα παρακολουθείς να μην μεγαλώνουν.και ειναι όντως απο ξυρίσμα,να προσεχείς να μην ξυρίζεσαι ΠΟΤΕ κόντρα αλλα μονο με τη φορά της τριχας..Ελπίζω να σε ξεαγχωσα!!

 

αν με ξεαγχωσες λεει! πρωτη φορα μιλαω με καποιον που εχει το ιδιο!!!

ολο κοντρα ξυριζομαι αλλιως δεν φευγουν... εχεις σε λαιμο, μασχαλη και βουβονικα κι εσυ? οχι δεν μεγαλωνουν αλλα νομιζω πως ολο και καποιο μικρο εμφανιζεται. μπορει να ειναι κ η ιδεα μου. σου ειχαν ζητησει βιοψια?εμενα οχι

Link to comment
Share on other sites

αν με ξεαγχωσες λεει! πρωτη φορα μιλαω με καποιον που εχει το ιδιο!!!

ολο κοντρα ξυριζομαι αλλιως δεν φευγουν... εχεις σε λαιμο, μασχαλη και βουβονικα κι εσυ? οχι δεν μεγαλωνουν αλλα νομιζω πως ολο και καποιο μικρο εμφανιζεται. μπορει να ειναι κ η ιδεα μου. σου ειχαν ζητησει βιοψια?εμενα οχι

Οχι βιοψια δεν εχω κανει και εχω μονο μασχαλη απο 2-3 και αρκετά στην βουβονικη περιοχή!!μην ξυρίζεσαι κόντρα παντως γιατι γι'αυτο γίνονται!!!ειχα πολλα περισσότερα και απο τότε που το προσέχω μειώθηκαν κατα πολυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι βιοψια δεν εχω κανει και εχω μονο μασχαλη απο 2-3 και αρκετά στην βουβονικη περιοχή!!μην ξυρίζεσαι κόντρα παντως γιατι γι'αυτο γίνονται!!!ειχα πολλα περισσότερα και απο τότε που το προσέχω μειώθηκαν κατα πολυ!

 

σε ευχαριστω πολυ!! εγω εχω πολλα και σε λαμο:evil:

παντως κι εγω πιστευω αν ηταν κατι θα ειχε φανει τοσα χρονια...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! Και εμενα εδω και 4 χρονια περιπου οι βουβωνικοι αδενες ειναι πρησμενοι...δεν φαινονται απλα στην ψηλαφιση διακρινω καποια μικρα ''γρομπαλακιά''...Σε αντιστοιχη επισκεψη σε γιατρο μου ειπαν ακριβως το ιδιο,οτι δηλαδη ειναι απο ξυρισματα,κοψιματα κατα το ξυρισμα μπορει να προκαλεσουν κατι τετοιο και οτι επισης διακρινονται πιο ευκολα γιατι ειμαι αρκετα αδυνατη (48-50 κιλα).Απο τοτε δεν εχουν μεγαλωσει αλλα ουτε κ μικρυνει...Η αληθεια ειναι πως κ μενα με ανακουφισατε αρκετα με τις δικες σας περιπτωσεις.Η απορια μου ειναι αν νιωθετε πονο εσεις εκει ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! Και εμενα εδω και 4 χρονια περιπου οι βουβωνικοι αδενες ειναι πρησμενοι...δεν φαινονται απλα στην ψηλαφιση διακρινω καποια μικρα ''γρομπαλακιά''...Σε αντιστοιχη επισκεψη σε γιατρο μου ειπαν ακριβως το ιδιο,οτι δηλαδη ειναι απο ξυρισματα,κοψιματα κατα το ξυρισμα μπορει να προκαλεσουν κατι τετοιο και οτι επισης διακρινονται πιο ευκολα γιατι ειμαι αρκετα αδυνατη (48-50 κιλα).Απο τοτε δεν εχουν μεγαλωσει αλλα ουτε κ μικρυνει...Η αληθεια ειναι πως κ μενα με ανακουφισατε αρκετα με τις δικες σας περιπτωσεις.Η απορια μου ειναι αν νιωθετε πονο εσεις εκει ?

Αν το πιέσω σχετικά δυνατά..ναι κάτι αισθάνομαι αλλα αν δεν τα ακουμπάω τιποτα.. Εσυ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι ούτε εγω πονάω ...Κ το μέγεθος τους;ειναι το ίδιο και στις δυο μεριές η αλλού κάπου πιο πρησμενοι ;

Διαφορετικό ειναι το μέγεθος και στην μια πλευρά ειναι 3 ενω στην άλλη 5....Παντως απο τότε που σταμάτησα να ξυριζομαι κόντρα έχουν μικρινει κάπως Και στην μασχαλη σχεδόν εξαφανίστηκαν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Καλησπέρα!πριν 2 εβδομάδες μου ξεκίνησε μάλλον ίωση χωρίς πυρετό.περισσότερο συνάχι και βήχαςκαι δεν έχω αναρρώσει εντελώς.παρατήρησα στην δεξιά πλευρά του λαιμού μου μικρά γρομπαλακια το ενα κάτω από το αόλο.4-5 μικρά σε μέγεθος σαν στραγάλια ίσως και πιο μικρά.έχω αγχωθει αρκετά μήπως ειναι κάτι κακό.δεν έχω σε αλλα σημεία.έκανα χθες γενική αίματος κ αα ι ηταν καλές.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπερα σας,ειμαι καινουριος εδω και θα ηθελα να ζητησω τη βοηθεια σας και τις δικες σας σχετικες γνωσεις..

εχω περιπου 6μηνες πρησμενους αδενες στις δυο πλευρες του λαιμου μου(δεξια-αριστερα) και δεν λενε να φυγουν..

βεβαια καθως σκυβω το κεφαλι μονο τοτε μπορω να τους διακρινω..:(

δεν εχω επισκεφτει καποιο γιατρο οποτε και δεν γνωριζω τι μπορει να ειναι γι αυτο αν εχετε καποιες προσωπικες εμπειριες και επιθυμειτε πειτε μου να μην ανησυχω :-(

Κατι τελευταιο στο τελος μια γριπης που ειχα περασει πρηστηκαν οι αδενες ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...