Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναζήτηση βιβλίου για την ιστορία της μουσικής, της ζωγραφικής και γενικά των τεχνών


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Ψάχνω για ένα βιβλίο ή CD που να δίνει με απλό και κατανοητό τρόπο την ιστορία των τεχνών. Πώς ξεκίνησε και εξελίχθηκε η μουσική, η ζωγραφική και ποιοι είναι οι βασικοί τους καλλιτέχνες.

Φαντάζομαι πως είναι λίγο δύσκολο να βρω κάτι τέτοιο, αλλά λέω να προσπαθήσω κι εδώ.

Με λύπη μου συνειδητοποιώ πως τα παιδιά μας, ενώ πηγαίνουν σχολείο, δεν μαθαίνουν κάποια βασικά πράγματα για τον πολιτισμό και τις τέχνες και θέλω όσο μπορώ να καλύψω κάπως αυτό το κενό.

Θα μου ήταν χρήσιμο αν υπάρχουν έστω και χωριστά βιβλία για κάθε τέχνη κι εγώ αναλόγως να πράξω. Ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια :P

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

Εννοείς παιδικά βιβλία; Αν όχι έχω να σου προτείνω 2: Η ιστορία της μοντέρνας ζωγραφικής του Χερμπερτ Ρην και η ιστορία του θεατρου της Φύλλις Χάρντνολ. Δεν είναι ακριβώς αυτό που ζήτησες αλλά είναι καλά και κατανοητά βιβλία..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένα CDROM Παγκόσμια ιστορία από τις εκδόσεις Ερευνητές, που φαίνεται πολύ καλό. Το πρόβλημα είναι πως οι εκδόσεις έχουν κλείσει και το CDROM είναι παλιό και δεν τρέχει σε Windows 7 ή 8. Έχω ένα παλιό υπολογιστή με XP, και αναρωτιέμαι αν υπάρχει τρόπος να το "μεταφέρω" σε άλλο υπολογιστή, αν και πολύ αμφιβάλλω. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα κοιτάξω προσεκτικά τις προτάσεις σου.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...