Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σεξουαλική διαπαιδαγώγηση στα σχολεία


Recommended Posts

Mε το παρόν thread θα ήθελα να γνωστοποιήσω την διαχείριση το αίτημα μου να δημιουργηθεί μια ψηφοφορία για το μάθημα της σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης στα σχολεία (ξεκινώντας από το δημοτικό )

ΤΟ ΒΡΗΣΚΩ εξαιρετικά ενδιαφέρον να δούμε πόσοι από εμάς τους γονείς - εκπαιδευτικούς (αλλά και αυτούς που θέλουν αν κάνουν παιδιά και τέλος πάντων όλοι μας )

που συμμετέχουμε στο φόρουμ επιθυμούμε την δημιουργία αυτού του μαθήματος

ποιός ξέρει ;

ίσως κάποια μέρα αν μαζευτούμε πολλοί

(με την προϋπόθεση οτι θέλουμε ενα τέτοιο μάθημα) να γίνει επιτέλους

(νομίζω η στάση μου ηταν ξεκάθαρη οτι συμφωνώ και θέλω ενα τέτοιο μάθημα ...)

σχετικό thread υπάρχει εδώ : Επιτέλους!!!! μάθημα σεξ στο δημοτικό

αλλά δίχως ψηφοφορία και χωρίς να ξέρουμε τελικά τι έχει γίνει ….

(έχει μείνει στην ευέλικτη ζώνη . ήταν ποτέ τελικά στην ευέλικτη ζώνη ….;)

 

Το παρόν θα το γνωστοποιήσω στην διαχείριση με πμ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πολυ καλο Αρια! Φυσικα και θα ηθελα το μαθημα της σεξουαλικης διαπαιδαγωγησης απο το δημοτικο. Το σεξ πρεπει να παψει να ειναι ταμπου, και πρεπει να μαθουμε στα παιδια να το αντιμετωπιζουν σοβαρα (οχι σαν εμας που οταν γινοταν νυξη σε καποιο μαθημα γεμιζε η ταξη χαχανητα...!). Νομιζω πως αν συνεργαστουν γονεις και εκπαιδευτικοι, τα αποτελεσματα θα ειναι θεαματικα! Με την ανοιχτη συζητηση και στο σπιτι και στο σχολειο, ελπιζω οτι θα εχουμε πιο ωριμους εφηβους, καλυτερα πληροφορημενους και θα αποφευχθουν πολλα ασχημα.

Περιμενουμε την ψηφοφορια.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγες μερες παρακολουθησα ενα σεμιναριο αγωγης υγειας.αναμεσα σε αλλους μιλησε κ ο ασκητης. λοιπον ειναι ετοιμα τα βιβλια για το δημοτικο κ νομιζω κ για γυμνασιο για σεξ. διαπαιδαγωγηση!θα μπει το μαθημα στο σχολειο.προκειται για πολυ καλα βιβλια τα οποιοα κατα τη γνωμη του θα επρεπε να ξεκινανε απο το νηπιαγωγειο αλλα στην ελλαδα παλι καλα που ξεκινανε απο το δημοτικο!στον καναδα μας ειπε οτι εδω κ χρονια υπαρχει απο το νηπιαγωγειο. το προβλημα μαλλον ειναι στο υπουργειο που ενω εχει εγκρινει τα βιβλια ακομα δεν τα εχει μοιρασει στα σχολεια.πρι πολλα χρονια ειχαν ξαναγραφτει κ εμποδισε η εκκλησια την εκδοση τους στα σχολεια!

το απαραδεκτο ειναι οτι μια συναδελφος που κανει σεξ. διαπαιδαγωγηση στην ευελικτη ζωνη εχει μεγαλο προβλημα με τη σχολικη συμβουλο..

πως γινεται απο τη μια το υπουργειο να συμφωνει κ απο την αλλη ενας εκπροσωπος του υπουργειου να στελνει σε αναγκαστικη αδεια τη συναδελφο;;

 

πραγματικα ειναι ενδιαφερον..εγω θα ηθελα να ξερω τι νιωθουν οι γονεις..αν εγω στο νηπιαγωγειο μιλησω για κατι τετοιο αλλοι θα πουνε μπραβο αλλοι θα με βρισουν. βεβαια το κανω ως ενα βαθμο ακομα κ για να μαθουν τα παιδια να προστατευουν κ να αγαπανε το σωμα τους..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
πριν λιγες μερες παρακολουθησα ενα σεμιναριο αγωγης υγειας.αναμεσα σε αλλους μιλησε κ ο ασκητης. λοιπον ειναι ετοιμα τα βιβλια για το δημοτικο κ νομιζω κ για γυμνασιο για σεξ. διαπαιδαγωγηση!θα μπει το μαθημα στο σχολειο.προκειται για πολυ καλα βιβλια τα οποιοα κατα τη γνωμη του θα επρεπε να ξεκινανε απο το νηπιαγωγειο αλλα στην ελλαδα παλι καλα που ξεκινανε απο το δημοτικο!στον καναδα μας ειπε οτι εδω κ χρονια υπαρχει απο το νηπιαγωγειο. το προβλημα μαλλον ειναι στο υπουργειο που ενω εχει εγκρινει τα βιβλια ακομα δεν τα εχει μοιρασει στα σχολεια.πρι πολλα χρονια ειχαν ξαναγραφτει κ εμποδισε η εκκλησια την εκδοση τους στα σχολεια!

το απαραδεκτο ειναι οτι μια συναδελφος που κανει σεξ. διαπαιδαγωγηση στην ευελικτη ζωνη εχει μεγαλο προβλημα με τη σχολικη συμβουλο..

πως γινεται απο τη μια το υπουργειο να συμφωνει κ απο την αλλη ενας εκπροσωπος του υπουργειου να στελνει σε αναγκαστικη αδεια τη συναδελφο;;

 

πραγματικα ειναι ενδιαφερον..εγω θα ηθελα να ξερω τι νιωθουν οι γονεις..αν εγω στο νηπιαγωγειο μιλησω για κατι τετοιο αλλοι θα πουνε μπραβο αλλοι θα με βρισουν. βεβαια το κανω ως ενα βαθμο ακομα κ για να μαθουν τα παιδια να προστατευουν κ να αγαπανε το σωμα τους..

 

Το παιδί μου είναι ακόμα πολύ μικρό για να έχω άποψη ως μητέρα, αλλά ως εκπαιδευτικός θα έλεγα ότι το πρόβλημα δεν έγκειται στην καλή ή όχι ποιότητα των βιβλίων, όσο στη γενικότερη νοοτροπία των Ελλήνων μαθητών, που σε μεγάλο βαθμό αντικατοπτρίζει το κοινωνικό σύνολο, αλλά και στο πώς- εάν καλύτερα- ένα τέτοιο μάθημα μπορεί να υποστηριχθεί από τους παράγοντες του σχολείου (διευθυντής, συνάδελφοι, σύλλογος γονέων και κηδεμόνων, σύμβουλοι). Ακόμη και στην Τοπική Ιστορία που επιχείρησα να διδάξω μια χρονιά είχα προβλήματα, ούτε θα ήθελα να σκέφτομαι τι θα αντιμετώπιζα στη σεξουαλική αγωγή... Ένα άλλο θέμα είναι σε ποιο ΠΕ, δηλαδή σε ποια ειδικότητα εκπαιδευτικού θα ανατεθεί το μάθημα. Δεν οφείλει να έχει μια εξειδικευμένη κατάρτιση; Και το σημαντικότερο: ποιος θα δεχθεί να το διδάξει όταν ξέρει εκ των προτέρων τι τον περιμένει; Τέλος θα ήθελα να τονίσω ότι οποιαδήποτε σύγκριση του Ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος με χώρες του εξωτερικού- ιδίως Καναδά και ΗΠΑ- δεν είναι, κατ' εμέ, πάντα εφικτή, εφόσον η φιλοσοφία, οι σκοποί και στόχοι, η δομή, η αξιολόγηση και γενικότερα τα περισσότερα συναποτελούντα στοιχεία απέχουν πολύ από την Ελληνική πραγματικότητα. Ακόμα όμως και στις χώρες όπου το μάθημα της σεξουαλικής αγωγής αποτελεί πλέον θεσμό και καθεστώς υπάρχουν πολλά προβλήματα στη διαδικασία διδασκαλίας του.

Αν όλα τα παιδιά της γης πιάναν γερά τα χέρια

κορίτσια αγόρια στη σειρά και στήνανε χορό

ο κύκλος θα γινότανε πολύ πολύ μεγάλος

κι ολόκληρη τη Γη μας θ' αγκάλιαζε θαρρώ

Γ. Ρίτσος

Link to comment
Share on other sites

και εγω ακριβως το ιδιο ερωτημα θα ειχα "Ποια ειδικοτητα θα διδαξει σεξουαλικη διαπαιδαγωγιση στα παιδια?" Παντως με τις υπαρχουσες ειδικοτητες που υπαρχουν στα σχολεια δεν μπορω να σκεφτω μια που να μπορει να διδαξει αυτο το μαθημα¨

 

Τωρα οσον αφορα αν κρινω απαραιτητο να υπαρχει αυτο το μαθημα στα σχολεια? Ειναι πολυ πιο απαραιτητα απο αλλα μαθηματα που διδασκονται αυτην την στιγμη στα σχολεια.

Κατα ποσο τωρα ειναι ωριμα τα παιδια μας να δεχτουν αυτο το μαθημα εξαρταται αποκλειστικα και μονο στην ωριμοτητα των γονιων και των καθηγητων. Επομενως το ερωτημα που τιθεται ειναι εμεις οι μεγαλοι ποσο εχουμε εξικοιωθει με αυτο το θεμα? Μηπως ακομα ειναι ενα θεμα ταμπου για μας? Μιλαμε ανοιχτα στο παιδι μας για οτι μας ρωτησει σε αυτο το θεμα? Ή προτιμουμε να ενημερωθει απο συμμαθητες ή οτι ακουσει δεξια και αριστερα?

 

Θα σας πω ενα γεγονος που συνεβει σε εμενα πριν λιγο καιρο

Φωναξα στο σπιτι μου την μαμα και την συμμαθητρια της κορης μου που ειναι στα νηπια. ΜΑζι τους ηρθε και ο μεγαλος αδερφος της που παει δημοτικο νομιζω τελευταιες ταξεις.

 

Καποια στιγμη παει και αυτος στο δωματιο με τις μικρες και αρχιζει να σκαλιζει (και πολυ καλα εκανε) την βιβλιοθηκη της μικρης. μεσα σε ολα τα βιβλια ηταν και αυτο που λεει πως γινονται τα παιδια εικονογραφημενο για την ηλικια φυσικα της κορης μου και λιγο αργοτερα. Ειχε μεσα σε σκιτσα (οχι προστυχα) το αντρικο μοριο (οχι μονο ενος αγοριου αλλα και ενος ανδρα) και τα γυναικεια οργανα και πολυ καλα εκανε γιατι αυτην ειναι η αναπτυξη του ανθρωπου δηλαδη ετσι γινομαστε.

 

Οταν εφυγαν οι επισκεπτες μου ανεβαινω στο δωματιο της μικρης και βλεπω το βιβλιο αυτο ανοιχτο στην σελιδα της αναπαραγωγης. Λεω την μικρη ποιος το διαβασε και μου λεει ο αδερφος της φιλης μου. Φυσικα εγω προβληματιστηκα λιγο και αρχισα να αναρωτιεμαι αν ηξερε το παιδι απο πριν πως γινονται τα παιδια ή το εμαθε τωρα απο το βιβλιο. ΤΗν αλλη μερα κανω μια συζητηση με την μαμα της συμμαθητριας μας που μου λεει με μια αφελεια οτι μαλλον θα το γνωριζει ο μικρος αυτο γιατι κατα καιρους τον εχω δει να διαβαζει τετοια βιβλια. και εγω μενω καγκελο δηλαδη σαν μανα δεν μπηκες στο κοπο εσυ η ιδια να ενημερωσεις το παιδι σου για αυτο το θεμα????????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολυ καλο Αρια! Φυσικα και θα ηθελα το μαθημα της σεξουαλικης διαπαιδαγωγησης απο το δημοτικο. Το σεξ πρεπει να παψει να ειναι ταμπου, και πρεπει να μαθουμε στα παιδια να το αντιμετωπιζουν σοβαρα (οχι σαν εμας που οταν γινοταν νυξη σε καποιο μαθημα γεμιζε η ταξη χαχανητα...!). Νομιζω πως αν συνεργαστουν γονεις και εκπαιδευτικοι, τα αποτελεσματα θα ειναι θεαματικα! Με την ανοιχτη συζητηση και στο σπιτι και στο σχολειο, ελπιζω οτι θα εχουμε πιο ωριμους εφηβους, καλυτερα πληροφορημενους και θα αποφευχθουν πολλα ασχημα.

Περιμενουμε την ψηφοφορια.

 

Mε κάλυψες φίλη Ταρα!!!

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η Α΄ Παιδιατρική Κλινική του Πανεπιστημίου Αθηνών, μέσω του Κέντρου Πρόληψης και Υγείας των Εφήβων, καταθέτει τις απόψεις της.

(Δελτ Αʼ Παιδιατρ ΚλινΠανεπ Αθηνών 2007, 54(1):95-98)

 

 

Η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση χωρίζεται σε 3 περιόδους ανάλογα με την ψυχοσωματική ωριμότητα του παιδιού: στην προσχολική ηλικία, στη σχολική ηλικία και στην εφηβεία.

Οι καλύτερες ηλικίες για μαθήματα σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης είναι οι ηλικίες 8-12 ετών.

….

 

 

Πηγή/+Πληροφορία: http://www.iatrikionline.gr/Deltio_54a_2007/08.pdf

Link to comment
Share on other sites

Η Α΄ Παιδιατρική Κλινική του Πανεπιστημίου Αθηνών, μέσω του Κέντρου Πρόληψης και Υγείας των Εφήβων, καταθέτει τις απόψεις της.

(Δελτ Αʼ Παιδιατρ ΚλινΠανεπ Αθηνών 2007, 54(1):95-98)

 

 

Η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση χωρίζεται σε 3 περιόδους ανάλογα με την ψυχοσωματική ωριμότητα του παιδιού: στην προσχολική ηλικία, στη σχολική ηλικία και στην εφηβεία.

Οι καλύτερες ηλικίες για μαθήματα σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης είναι οι ηλικίες 8-12 ετών.

….

 

 

Πηγή/+Πληροφορία: http://www.iatrikionline.gr/Deltio_54a_2007/08.pdf

υπάρχουν όμως διαφορετικές αποψεις....στην Αμερική πχ η σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης σε ορισμένες πολιτείες ξεκινά στο νηπηαγωγειο

και σε καποιες αλλες στην τριτη δημοτικού .

Σαφώς (ας μην λεμε τα αυτονόητα) ο τροπος μετάδωσης αλλα και οι ίδιες οι πληροφορίες πρέπει να είναι αμεσα εξαρτημένες απο τον παραγωντα:

σε ποιο αναπτυξιακό επίπεδο είναι το παιδι !

 

αλλα θα το θέσω αλλιως :

όταν σε μια κοινωνία οπου η παιδεραστία μαστίζει και δεν εχει ταμπού ...η ελληνική κοινωνία γιατι συστηματικά αρνήτε να αποδεχθει το σεξ και να μιλήσει ανοιχτα για αυτο ΜΕΣΑ στα σχολεία ...??????

αν μιλήσουμε θέλω να πω στα παιδια μας για τα ΟΧΙ που αφορουν την παρεμβαση στον σώμα τους αλλα και τα ΝΑΙ τους , πώς περιμένουμε να προστατευτούν απο κακόβουλα άτομα?

 

υπάρχεουν οικογενειες που μιλάνε για κρίνο και πελαργό ... δεν πρεπει καποιος να πει σε αυτα τα παιδια για την μαγεια του σεξ αλλα και για τους κινδύνους του ?

 

κανω παραλληλησμό (με αλλο μάθημα) :

είναι σαν μια οικογενεια να φτανει μεχρι την προσθεση στα μαθηματικα

καποιος δεν πρεπει να μαθει όμως στα παιδια αυτης της οικογενειας και τον πολλαπλασιαμό και την διαίρεση ????

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς (ας μην λεμε τα αυτονόητα) ο τροπος μετάδωσης αλλα και οι ίδιες οι πληροφορίες πρέπει να είναι αμεσα εξαρτημένες απο τον παραγωντα:

σε ποιο αναπτυξιακό επίπεδο είναι το παιδι !

 

Σαφώς και υπάρχουν διαφορετικές απόψεις. Προσπαθώ να βρω διάφορες επιστημονικές έρευνες, ώστε να δω αν υπάρχει κάπου σύγκλιση απόψεων.

Τουλάχιστον απ’ ότι κατάλαβα, το συγκεκριμένο θέμα άρχισε ή θα αρχίσει να διδάσκεται στο δημοτικό. Κάτι είναι και αυτό.

http://www.askitis.gr/index.php/site/newsarticle/ap_to_septmbrio_sta_dimotik_to_prgramma_sexoyalik_agog_kai_diafyliks_schsei/

Πιστεύω ότι σε κάθε αναπτυξιακό στάδιο, υπάρχουν πράγματα που μπορείς να πεις στο παιδί, ώστε να έρθει κάποια στιγμή που θα ωριμάσει το μυαλουδάκι του για να προστατευτεί και καταλάβει ότι το σεξ είναι απολύτως φυσιολογικό και όμορφο κάτω από κανονικές συνθήκες.

Δεν ξέρω ποια είναι αυτά, ούτε πως θα τα πεις αυτά, πάντως οι ιστορίες με τους πελαργούς και κρίνους, είναι σίγουρες άκαιρες. Όμως, επειδή αυτά τα θέματα, δύσκολα μπορούν να τα διαχειριστούν οι γονείς από μόνοι τους, θα προτιμούσα να ξεκινήσει η ενημέρωση πιο πριν. Νηπιαγωγείο ή παιδικό σταθμό και από ειδικούς. Εκτός αν ενημερωθούν οι γονείς για το πώς θα διαχειριστούν τόσο λεπτά ζητήματα μέχρι το παιδί να φτάσει 7-8 χρονών και να ξεκινήσει η ενημέρωσή του από το σχολείο. Γιατί ούτε στο σκοτάδι μπορείς να το έχεις μέχρι τότε, ούτε να του λες αερολογίες για αποδημητικά πουλιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Πολύ ενδιαφέρον και σοβαρό το θέμα σας.

 

ΔΕΙΤΕ ΚΙ ΑΥΤΟ,ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΜΕ ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ?:mad:

 

http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2014/06/blog-post_1277.html

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν όμως διαφορετικές αποψεις....στην Αμερική πχ η σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης σε ορισμένες πολιτείες ξεκινά στο νηπηαγωγειο

και σε καποιες αλλες στην τριτη δημοτικού .

Σαφώς (ας μην λεμε τα αυτονόητα) ο τροπος μετάδωσης αλλα και οι ίδιες οι πληροφορίες πρέπει να είναι αμεσα εξαρτημένες απο τον παραγωντα:

σε ποιο αναπτυξιακό επίπεδο είναι το παιδι !

 

αλλα θα το θέσω αλλιως :

όταν σε μια κοινωνία οπου η παιδεραστία μαστίζει και δεν εχει ταμπού ...η ελληνική κοινωνία γιατι συστηματικά αρνήτε να αποδεχθει το σεξ και να μιλήσει ανοιχτα για αυτο ΜΕΣΑ στα σχολεία ...??????

αν μιλήσουμε θέλω να πω στα παιδια μας για τα ΟΧΙ που αφορουν την παρεμβαση στον σώμα τους αλλα και τα ΝΑΙ τους , πώς περιμένουμε να προστατευτούν απο κακόβουλα άτομα?

 

υπάρχεουν οικογενειες που μιλάνε για κρίνο και πελαργό ... δεν πρεπει καποιος να πει σε αυτα τα παιδια για την μαγεια του σεξ αλλα και για τους κινδύνους του ?

 

κανω παραλληλησμό (με αλλο μάθημα) :

είναι σαν μια οικογενεια να φτανει μεχρι την προσθεση στα μαθηματικα

καποιος δεν πρεπει να μαθει όμως στα παιδια αυτης της οικογενειας και τον πολλαπλασιαμό και την διαίρεση ????

Η απάντηση είναι απλή διότι θέλουν να βάζουν στο κεφάλι στην άμμο όπως κανουν με τα παντα .

Και η εκκλησιά να αγιάζει τα παντα. .......

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

υπαρχει ενα καλο βιβλιο που λεγεται θελω να μαθω τα παντα για το σεξ και ειναι πραγματικα εκπαιδευτικο για τα παιδια με ομορφες εικονες και καρτουν και λεγοντας τα πραγματα απλα και κατανοητα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...