Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΙΣΩΓΥΡΙΣΜΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ ΕΝΟΥΡΗΣΗ. ΜΑ ΓΙΑΤΙ?


Recommended Posts

Εδω και 15 μερες ο Βασιλης ξεκινησε να τα κανει στο κρεβατι. Αρχικα στον παιδικο το μεσημερι (κατι που ποτε δεν ειχαμε παθει) και τελευταια το βραδυ στο κρεβατι.

 

Αρχικα τον σηκωνα κοιμισμενο και τον εβαζα στο γιογιο.

Μετα τα εκανε 2 φορες καθε βραδυ. Τωρα πια δεν εχει καν ωρα . Μπορει να τα κανει 1 ωρα αφου τον βαλω για υπνο και μπορει και 4 μετα. Μπορει να τον σηκωσω για τσισα , να κλαιει οτι δεν θελει και με το που τον ακουμπησω στο κρεβατι να τα κανει. Τι να κανω?

 

Συζητησα μαζι του να βαλουμε πανα για να μην τον σηκωνω και να μην βρεχεται αλλα δεν θελει με τιποτα. Δεν ηθελα να τον ζωρισω αλλα δεν αντεχω. Σας εχει τυχει? Πως το χειριστικατε?

Μπορω να του βαλω πανα στον υπνο του αλλα μηπως το κανω χειροτερά ?

Το λεω αυτο γιατι ειχε ξεκινησει και πηγαινε τουαλετα μονος του την νυχτα αλλα ξαφνικα πισογυρισε με τον παιδικο (οταν ξεκινησε να κοιμαται εκει)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να το πείς στην υπεύθυνη,

αναζητώντας μήπως έχει συμβεί κάτι άλλο που του άλλαξε το πρόγραμμα ή τον τάραξε ή τον έκανε να αισθανθεί άσχημα -μικρός- ή οτιδήποτε άλλο.

(πες αυτό που έχεις παρατηρήσει)

 

επίσης ανέφερε το στον παιδίατρο,

ρώτα το παιδί σου εάν πονάει στο πουλάκι του, για να διασφαλίσεις ότι δεν είναι κάτι άλλο. (μήπως αρνείται για αυτό να πάει τουαλέτα και κλαίει και μετά αναγκαστικά τα κάνει πάνω του επειδή δεν μπορεί να κρατηθεί πλέον?)

 

μήπως του έκαναν παρατήρηση την πρώτη φορά που έγινε και μετά επαναλαμβάνεται απο φόβο ότι θα τα κάνει πάνω του?...

 

αντιμετώπισέ το μπροστά του σαν να μη συμβαίνει τίποτε,

θα έχεις φαντάζομαι και το προστατευτικό του στρώματος για να μη βρέχεται το κρεβάτι?

στην διευθύντρια όμως θα το κάνεις λίγο θέμα, - να σου πουν πως άρχισε με όλη την λεπτομέρεια.

χρειάζεται υποστήριξη σε αυτό, στον παιδικό απο την δασκάλα,.. την έχει?

σιγουρεψε ότι δεν εχει συμβεί κάτι -

οτιδήποτε και μικρό να είναι μπορεί να τον εχει επηρεάσει,... ρώτα τον χαλαρά χωρίς πίεση σε στιγμή που είναι δεκτικός σε ερωτήσεις...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι κάτι ψυχολογικό....

Ακριβώς τα ίδια μου έκανε (4-5) φορές η Μαρία, μόλις γύρισα με το νέο μωρό στο σπίτι από την κλινική....

Μετά σταμάτησε....

Μάλιστα 1 φορά κατούρησε επίτηδες πάνω στο χαλί της... Μάλλον για να τραβήξει την προσοχή.... Σε αυτήν την περίπτωση βέβαια την μάλωσα, γιατί το έκανε επίτηδες και ότχι μέσα στον ύπνο της....

Θα συμφωνούσα με την Μαρία. Ψάξε να βρεις τί τον έχει επηρεάσει και το βγάζει έτσι...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

να το πείς στην υπεύθυνη,

αναζητώντας μήπως έχει συμβεί κάτι άλλο που του άλλαξε το πρόγραμμα ή τον τάραξε ή τον έκανε να αισθανθεί άσχημα -μικρός- ή οτιδήποτε άλλο.

(πες αυτό που έχεις παρατηρήσει)...

 

Εκεινη μου το ειπε (ξεκινησε να εχει προβλημα το μεσημερι σχολειο - οταν αρχισε να κοιμαται εκει και μετα απο 3-4 μερες ξεκινησε σπιτι το βραδυ).

 

επίσης ανέφερε το στον παιδίατρο,

ρώτα το παιδί σου εάν πονάει στο πουλάκι του, για να διασφαλίσεις ότι δεν είναι κάτι άλλο. (μήπως αρνείται για αυτό να πάει τουαλέτα και κλαίει και μετά αναγκαστικά τα κάνει πάνω του επειδή δεν μπορεί να κρατηθεί πλέον?)

 

Δεν ποναει και αυτο φαινεται γιατι οταν παει δεν δειχνει να ποναει , καθως επισης το βραδυ που τον βαζω στο γιογιο κοιμησμενο δεν δειχνει δυσφορια πονου παρα μονο επειδη τον ενοχλω.

 

 

μήπως του έκαναν παρατήρηση την πρώτη φορά που έγινε και μετά επαναλαμβάνεται απο φόβο ότι θα τα κάνει πάνω του?...?)

 

Αυτο που μου ειπε οτι του ειπαν ειναι οτι χαμογελουσαν και του ειπα χαμογελοντας "ρε Βασιλη"

 

θα έχεις φαντάζομαι και το προστατευτικό του στρώματος για να μη βρέχεται το κρεβάτι

 

Εχω αλλα ο Βασιλης παντα γυρναγε απο την μια ακρη στην αλλη στο κρεβατι . Οποτε μπορει να βρεθει πανω απο το παπλωμα και ολα απο κατω να ειναι μουσκεμα (παπλωμα, σεντονια, κουβερτες , τα ρουχα του) με αποτελεσμα να πρεπει να τον σηκωνω για να γινουν οι αλλαγες (πηρα και 2ο παπλωμα αλλα δεν προλαβαινει να στεγνωσει) και να του σπαω τα νευρα. Την Παρασκευη κατουρηθηκε στο δικο του κρεβατι, και ωσπου να τ αλλαξω , τον αλλαξα και τον εβαλα στο δικο μας, και του φυγανε και εκει (στο δικο μας δεν ειχα προστατευτικο :( )

 

στην διευθύντρια όμως θα το κάνεις λίγο θέμα, - να σου πουν πως άρχισε με όλη την λεπτομέρεια.

χρειάζεται υποστήριξη σε αυτό, στον παιδικό απο την δασκάλα,.. την έχει?

σιγουρεψε ότι δεν εχει συμβεί κάτι -

οτιδήποτε και μικρό να είναι μπορεί να τον εχει επηρεάσει,... ρώτα τον χαλαρά χωρίς πίεση σε στιγμή που είναι δεκτικός σε ερωτήσεις...

 

Εχω καταλαβει οτι δεν θελει ν πηγαινει παιδικο. Οποτε αναφερω τι τον στεναχωρει και αν υπαρχει κατι .... μου απανταει "Δεν θελω να παω σχολειο. Δεν θελω να μαθω γραμματα. Θελω να ειμαι σπιτι μαζι σου" :cry::cry: Η αληθεια ειναι οτι ολα ξεκινησαν οταν αρχισε να κοιμαται εκει Το μονο που μπορω να κατηγορησω τον παιδικο ειναι οτι αγνοησαν αυτο που τους ειπα με το κρεβατι. Τον αλλαζουν συνεχεια κρεβατι και ο Βασιλης δεν μπορει να κοιμηθει ετσι. Το ξερω. Δεν εχει κοιμηθει ποτε σε χωρο που δεν νοιωθει δικο του. Ακομα και στις διακοπες ρωταει "Ειναι δικο μου αυτο το κρεβατι μαμα?" . Τους εβαλα μια κουβερτουλα μαζι στην τσαντα ωστε να την βαζουν σε οποιο κρεβατι τον βαζουν αλλα ακομα στην τσαντα ειναι.

 

Τι να κανω. Να σταματησω να δουλευω (δεν μας παιρνει γμτ :cry::cry: ). Να τον αλλαξω σχολειο του προτεινα (μηπως δεν του αρεσει κατι εκει) μου λεει "Οχι!!! Θελω την καλη δασκαλα" .

 

Τι να κανω??

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

δείξε όλη την καλή διάθεση αλλά απαίτησε να αλλάξει κάτι στη στάση τους

 

το "ρε Βασίλη" με χαμόγελο, είναι θα έλεγα κοροιδευτικό και εντελώς άτοπο, .......

είναι εντελώς απαραίτητο να του συμπεριφερθούν με σεβασμό και αγάπη, και λόγω του ότι εκείνος αγαπά τη δασκάλα του

 

δε σημαίνει οτι του φέρονται με σεβασμό και αγάπη, εάν όλα τα υπόλοιπα είναι πολύ αυστηρά και του προκαλούν ανασφάλεια, λόγω της έλλειψης συνέπειας, σταθερότητας. Δηλαδή τα περισσότερα παιδιά που έχουν σχηματίσει σχέση με την δασκάλα ακόμα και αν αυτή κάνει κάτι λάθος, θα πουν ότι την αγαπούν.

 

μπορείς να του πείς, ότι η δασκάλα του τον αγαπάει αλλά επειδή είναι άνθρωπος όπως όλοι καμιά φορά ξεχνάει και εκείνη πράγματα ή κάνει λαθάκια.

και για αυτό, όταν θέλει κάτι και βλέπει οτι η δασκάλα ή κάποιος άλλος,

δείχνει να το έχει ξεχάσει, να επιμένει και να τους πεί, να τους φωνάξει, ότι ξέχασαν να του δώσουν

 

πχ την κουβέρτα του, και την θέλει για να κοιμηθεί καλά.

 

ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΔΩΣΟΥΝ ή να του εξηγήσουν γιατί δεν γίνεται να την πάρει. μπορεί πχ να μη νείναι τώρα ώρα του ύπνου. ή κτλ κτλ...

 

πιστεύω ότι όταν μάθει να υποστηρίξει τον ευαυτό του, και νιώσει ότι έχει τον έλεγχο αυτής της κατάστασης με την δύναμή του, ότι θα υποχωρήσει αυτό, εφ όσον δεν οφείλεται σε κάτι ιατρικό.

Γιατί έτσι θα έχει τον έλεγχο μιας κατάστασης , που απο ότι καταλαβαίνω έχει πολύ σημασία για εκείνον. - ενώ τώρα δεν εχει τον έλεγχο.(που θα κοιμηθεί) οπότε και εκείνος δεν ελέγχει τι συμβαίνει στον εαυτό του (τσίσα).

 

κάντε μια πρόβα μπροστά στη δασκάλα και πείτε

(αυτό θα την κάνει και να μη το ξεχάσει)

αχ ξέρετε είχαμε βάλει μια ωραία κουβέρτα που την θελει πάρα πολύ ο .... και την έχει ανάγκη. θέλει να σας πεί κάτι, προς εκείνον - να το πω εγώ ή θελεις εσύ ?

προς την δασκάλα - θέλει να θυμηθείς να του δώσεις την κουβέρτα του όταν πάει για ύπνο. έτσι και εκείνος θα προσπαθήσει να θυμηθεί να πάει για τσίσα πριν τα κάνει πάνω του.

λετε να κάνετε και οι δύο αυτή την προσπάθεια?

 

ίσως και ένα βιβλίο με τίτλο θυμήσου να είναι καλό... ή φτιάξε εσύ μια ιστορία απο τη φαντασία σου.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όταν συμβαίνει να τα κάνει πάνω του πρέπει να πουν γλυκά και στοργικά,

 

"βράχηκες?α δε πειράζει, έλα να πάμε να αλλάξουμε για να μην κρυώνεις!"

 

τίποτε άλλο.

το παιδί γνωρίζει ήδη ότι δεν το ήθελε, ότι έκανε μάλλον λάθος, ότι είναι απαίσιο να κατουριέσαι πάνω σου - δεν θέλει κάποιος να του χαμογελάσει... που είναι το αστείο της υπόθεσης? - δεν είναι καθόλου αστείο φυσικά.

 

ανάμεσα μπορείς να πει και " αν θέλει κανεις τσίσα μπορεί να το φωνάξει και να πάει στην τουαλέτα " απλώς για υπενθύμιση σε όλα τα παιδιά - όχι μόνο σε ένα.

 

( το "ρε Βασίλη" με χαμόγελο - αυτό μπορείς να το πεί σε ένα 8 χρονο παιδί που μόλις μουτζούρωσε κατα λάθος το εξώφυλλο του τετραδίου του που δεν το μάζεψε όταν του το είπε η μαμά του πρίν ζωγραφίσει με μπογιές σε μπλοκ, στο θρανίο του - εννοώντας "χμ ! είδες τι έγινε τώρα που δεν πρόβλεψες να το βάλεις στην άκρη?" και θα καταλάβει το 8 χρονο παιδί ότι "χμ μάλλον δίκιο είχε που μου είπε να το βάλω πιο πέρα...." )

αλλά σε παιδί προσχολικής ηλικίας αυτό, δίνει υπερβολικό βάρος στο γεγονός του ότι τα έκανε πάνω του και αποτελεί αρνητική προσοχή -

 

που προκαλεί και ενίσχυση της ανεπιθύμητης συμπεριφοράς.

κάτι τόσο μικρό, λόγω της σωματικής γλώσσας και του τόνου της φωνής, ναι μπορεί να ενισχύσει κάτι ανεπιθύμητο.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

SOS!!!!

Χθες με πηρε ο υπνος στο κρεβατι του Βασιλη (ενω διαβαζα το παραμυθι :lol::lol: ) και ο Βασιλης παρεμεινε στεγνος.

Τι κανω? Το συνεχιζω ετσι μεχρι να περασει η μπορα ή οχι? Αν παγιωθει μετα σαν κατασταση? Θα κοιμαμαι με τον γιο μου συνεχεια?

Η ξεκιναω την εναλλακτικη να κοιμαται στο κρεβατι μαζι μας απο την αρχη της νυχτας (γιατι πια ερχετε οταν βραχει και μετα)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ. ΜΟΛΙΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΕΝΩ ΤΟ ΕΙΧΑΜΕ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΙΝΟ ΚΑΤΟΥΡΗΜΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΩ ΤΗΣ. ΤΟ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ. ΙΣΩΣ ΕΝΙΩΣΕ ΠΙΕΣΗ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ. ΤΩΡΑ 1 ΧΡΟΝΟ ΤΗΣ ΦΟΡΑΩ ΠΑΝΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΟΥ ΕΒΡΕΧΕ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΕΓΩ ΤΗΣ ΦΩΝΑΖΑ ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΨΕ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΕΓΩ . ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!! :oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Α! Το βραδυ ακομα πανω του τα κανει .Σηκωνομαι 2 φορες την νυχτα , τον βαζω για τσισα στο γιογιο διπλα του - το πλενω και ξανακοιμαμαι. Κανω βλακεια? Μηπως πρεπει να βαλει πανα? Χτυπιεται πως δεν θελει. Ο παιδιατρος λεει πως θα τον παει πισω αλλα πανε τοσοι μηνες.

Τι αλλο να κανω?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ο γιος μου, τώρα 3 ετών, από τα δύο και 3 μηνών έπαψε να χρησιμοποιεί πάμπερς το βράδυ (την ημέρα πολύ νωρίτερα), και μάλιστα από μόνος του. Δεν δούλεψα καθόλου πάνω στο θέμα της τουαλέτας.

Πήγαμε διακοπές (2,5 ετών) συνεχίζοντας να μη χρησιμοποιούμε πάνα και δεν τύχαινε ούτε ένα βράδυ να βραχεί. Έστω και καταλάθος.

Μετά το καλοκαίρι όμως, όταν μετά από 1,5 χρόνο επέστρεψα στην εργασία μου, έχασε ξαφνικά αυτή την καλή συνήθεια-επίτευγμα δικό του, με αποτέλεσμα να ξαναφοράμε πάμπερ το βράδυ.

Δεν τον μάλωσα ποτέ, ούτε του είπα τίποτα, μόνο που του επαναλαμβάνω όταν φοράμε το πάμπερ ότι το βάζουμε γιατί μπορεί να είναι λίγο κουρασμένος και να μην ξυπνήσει για να πάει τουαλέτα και ότι αυτό είναι προσωρινό και θα επιστρέψουμε να μην το φοράμε.

Υποψιάζομαι ότι συνέβη επειδή ξανάρχισα να εργάζομαι, αλλά γιατί μετά από πάρα πολλούς μήνες τόσης σταθερότητας, έχασε από τη μία μερα στην άλλη αυτή τη συνήθεια?

Σίγουρα είναι ακόμη μικρός και δεν θα ανησυχούσα καθόλου αν δεν είχε κάνει ήδη αυτό το βήμα, αλλά αφού το είχε περάσει αυτό το στάδιο, γιατί?

Επιπλέον, περιμένω δεύτερο μωράκι τον Ιούνιο. Να σκεφτώ ότι ούτε αυτό το καλοκαίρι θα μπορέσει να πηγαίνει τουαλέτα το βράδυ?

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλλαγή αυτή (δουλειά)

 

και απο μόνη της είναι μια πολύ μεγάλη αλλαγή.

 

σε συνδυασμό με το ότι περιμένει αδερφάκι, σε κάποιους μήνες,

 

είναι δυο ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ αλλαγές στο περιβάλλον του παιδιού σου.

Θα του προκαλέσουν φόβους και ανησυχίες.

 

καλείστε πλέον να αντιμετωπίσετε τα συμπτώματα που φέρνουν και θα φέρουν αυτές οι αλλαγές, και να είσαι σίγουρη ότι είναι αρκετά - όχι όμως μη καταπολεμήσιμα. (αν λέγεται έτσι).

 

το πισωγύρισμα σε δραστηριότητα ξεπερασμένη και προηγούμενης ηλικίας είναι κάτι συνηθισμένο - και εντελώς αναμενόμενο σε τέτοιες καταστάσεις οπότε δεν είναι ανησυχητικό.

 

το ότι έχει φόβους και ανησυχίες ειναι κάτι που θα πρέπει να λάβεις σοβαρά υπόψη και να τα αντιμετωπίσετε με τρόπους που να είναι παραγωγικοί.

 

όχι φυσικά τιμωρία, και ούτε κάποια άλλη επίπληξη.

είναι καλό που δεν τον μαλλώνεις δηλαδή μιας και πραγματικά δεν είναι κάτι για το οποίο έχει εκείνος έλεγχο συνειδητό.

 

δες και αυτό το άρθρο ... http://parents.org.gr/psych/?sid=218

 

μην ασχοληθείς καθόλου (αρνητικά) με τα συμπτώματα που φαίνονται (αυτά που βλέπεις δηλ. σε συμπεριφορά) γιατί είναι ένας τρόπος να εξωτερικεύουν τα παιδιά το οποιοδήποτε άγχος τους... αυτό που δεν θέλεις είναι να νιώσουν ένοχα για αυτά και έτσι να τα κρατούν μέσα τους.

 

οπότε δεν πρέπει καθόλου να επικεντρώσεις στο τι δεν κάνει ή στο τι κάνει λάθος κτλ.

ασχολήσου μόνο με τα θετικά πράγματα και επιβράβευσέ τα.

όλα τα υπόλοιπα θα στρώσουν σιγά σιγά, μετά τον ερχομό του νέου μέλους της οικογενείας σας... όταν ηρεμήσουν τα πράγματα και το παιδάκι σου δεί κιόλας ότι παρόλες τις αλλαγές είσαστε ακόμα εκεί για αυτό.

 

είναι αρκετά πιθανό πάντως να έχει σχέση μετο ότι χρονικά απο ότι καταλαβαίνω ίσως συνέπεσαν τα νέα αυτά

(δουλειά και εγκυμοσύνη)....

 

θα έλεγα να μην σε ανησυχεί καθόλου αυτό το σύμπτωμα, (πάνα) αλλά να δείς πως θα βοηθήσεις μετά τη γέννα πχ και πριν την γέννα, στο να μην αισθανθεί ότι όλα έχουν αλλάξει.

δες το άρθρο.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Το άρθρο το είχα διαβάσει και -ευτυχώς- έχω συμπεριφερθεί όπως συμβουλεύουν.

Ο γιος μου είναι τόσο καλοπροαίρετο και γλυκό παιδί που δεν θα μπορούσα ποτέ να τον μαλώσω επειδή έκανε ένα βήμα πίσω. Ίσα ίσα που μέσα μου νιώθω και λίγες "τύψεις" που με τη γέννηση του δεύτερου παιδιού δεν θα μπορεί να έχει ποσοτικά τον ίδιο χρόνο από το χρόνο μου (ποιοτικά ελπίζω να τον έχει και με το παραπάνω).

Με στενοχωρεί όμως που είχα "ξεμπερδέψει" με την ιδέα της τουαλέτας, ενώ τώρα θα πρέπει να ξεκινήσω από την αρχή: δηλαδή πάλι εγωιστικά μου φαίνεται ότι το βλέπω! Ντροπή μου!

Ευχαριστώ πάντως. Θα προσπαθήσω να επικεντρωθώ στη συμπεριφορά μας μετά τη γέννηση του αδελφούλη του. Πιστεύω ότι τότε θα συναντήσω πολλά...

Τι να γίνει, να σκεφτόμαστε ότι είναι θέμα αντιμετώπισης των γονέων και θέμα χρόνου.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Ενα θέμα που με απασχολεί και μένα... !! Ο Δημήτρης εκοψε τις πάνες κατά τη διάρκεια της ημέρα ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ και τελείως μόνος του και ενω είχε δείξει μια τάση να κόψει και την βραδυνήδείχνει στάσιμος σε αυτό το θέμα. Το ζήτημα μου είναι ότι δεν του το συζητάω καθολου παρα μόνο όταν ξυπνήσει στεγνός του λέω μπραβο το παληκάρι μου κλπ.. αλλά αυτό δεν συμβαίνει συχνά και ούτε το ζητάω, ούτε το λέω πρέπει να την κόψουμε, ουτε γιατι βράχηκες τίπτα..

Μήπως κάνω λάθος μηπως πρεπει να το δουλεψω περισσότερο?? μήπως επρεπε να ανησυχώ.. Προσωπικά δεδομένου ότι και κατά τη διάρκεια της ημέρας τις πάνες τις έκοψε μόνος του (Εμεις μονο αφουγκραστήκαμε και υποστηρίξαμε) περιμένω ότι θα συμβεί κατί ανάλογο και για τις βραδυνές οταν είναι έτοιμος... αν και πιστεύω ότι τώρα θα πάμε μετά το καλοκαίρι.. λόγω του ερχομού του μαγιάτικου μωρού μας...

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως κορίτσια....

Έχει να κάνει περισσότερο με το πότε είναι έτοιμο το ίδιο το παιδί....

 

Η Μαρία μου, έκοψε την βραδυνή πάνα 1 εβδομάδα πριν γεννηθεί το μωρό.... Και μετά την γέννηση, είχαμε μόνο 3 ατυχήματα....

Επίσης, έκοψε και την πιπίλα και το μπιμπερό (άσχετο αυτό) μόλις λίγες μέρες αφού γεννήθηκε το μωρό....

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως κορίτσια....

Έχει να κάνει περισσότερο με το πότε είναι έτοιμο το ίδιο το παιδί....

 

Η Μαρία μου, έκοψε την βραδυνή πάνα 1 εβδομάδα πριν γεννηθεί το μωρό.... Και μετά την γέννηση, είχαμε μόνο 3 ατυχήματα....

Επίσης, έκοψε και την πιπίλα και το μπιμπερό (άσχετο αυτό) μόλις λίγες μέρες αφού γεννήθηκε το μωρό....

 

Συμφωνώ!! απλά δεν προκειται να κάνουμε εμείς καμμια αναφορά εννοώ εφόσον είναι έτοιμος εκείνος εμείς τον ακολουθούμε!!! απλά ο προβληματισμός μου είναι μήπως θα επρεπε να το χειριζομαι διαφορετικα και να ανησυχώ... αν υπαρχει οριο ηλικίας για τη βραδυνή πάνα πως να το πω.. προσωπικά δεν το βλέπω ως πρόβλημα να φοράει το βράδυ πάνα.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σοφάκι μου.... τί πάει να πει όριο ηλικίας;;;;;

Όπως έχει ξαναγραφεί κάπου.... κανείς δεν πήρε σύνταξη φορόντας πάμπερς!!!!! :)

Κι εγώ δεν έκανα καμία αναφορά στο θέμα....

Απλά, η Μαρία έμεινε στεγνή όλο το βράδυ για διάστημα 1 εβδομάδας.... κι έτσι αποφασίσαμε να βγάλουμε την πάνα....

 

Υ/Γ... Ζητώ συγγνώμη που γράφω έτσι επιγραμματικά τον τελευταίο καιρό... αλλά έχω πήξει στην δουλειά.... και δεν προλαβαίνω ούτε να διαβάσω τα θέματα... όχι να απαντήσω κιόλας....

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...