Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

29Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ- ΠΟΛΥΠΟΔΑΣ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Καταρχας ευχαριστώ που διαβάζετε το θέμα μου....έχω αγχωθεί πάρα πολύ....

Είμαι στην 29 εβδομάδα και πριν λίγες μέρες παρατηρησα λίγο αίμα...πήρα αμέσως τηλ. τον γιατρό μου και με κάλεσε στο ιατρείο του.....εξετάζοντας με βρήκε τελικά ότι "μάλλον" είναι πολύποδας.....με ξανακάλεσε στο ιατρείο του και είχε φέρει ένα άλλο συναδερφό του στον οποίο είχα κάνει την β' επιπέδου....και αυτός επιβεβαίωσε τον πολύποδα.....Ο γιατρός μου φαίνεται αρκετά ανήσυχος και μου έκλεισε ραντεβού και στο νοσοκομείο με κολποσκόπο και θα με δει και καθηγητής Μαιευτικής όπου θα μου κάνουν αν δεν κάνω λάθος κολποσκόπηση με κάμερα.....έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε σας; η κολποσκόπηση μήπως κάνει κακό στο μπεμπέ μου...;;εχω ανησυχήσει πολύ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχας ευχαριστώ που διαβάζετε το θέμα μου....έχω αγχωθεί πάρα πολύ....

Είμαι στην 29 εβδομάδα και πριν λίγες μέρες παρατηρησα λίγο αίμα...πήρα αμέσως τηλ. τον γιατρό μου και με κάλεσε στο ιατρείο του.....εξετάζοντας με βρήκε τελικά ότι "μάλλον" είναι πολύποδας.....με ξανακάλεσε στο ιατρείο του και είχε φέρει ένα άλλο συναδερφό του στον οποίο είχα κάνει την β' επιπέδου....και αυτός επιβεβαίωσε τον πολύποδα.....Ο γιατρός μου φαίνεται αρκετά ανήσυχος και μου έκλεισε ραντεβού και στο νοσοκομείο με κολποσκόπο και θα με δει και καθηγητής Μαιευτικής όπου θα μου κάνουν αν δεν κάνω λάθος κολποσκόπηση με κάμερα.....έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε σας; η κολποσκόπηση μήπως κάνει κακό στο μπεμπέ μου...;;εχω ανησυχήσει πολύ....

 

Απο τα λίγα που γνωρίζω η κολποσκόλπηση ειναι εξεταση του τραχήλου.Μηπως εννοείς υστεροσκόπηση;Στην υστεροσκόπηση φαίνεται το εσωτερικό της μητρας κ τυχόν πολύποδες ή ινομυώματα.Εχω βγάλει με υστεροσκόπηση πολύποδα στην μήτρα βέβαια δεν ημουν έγκυος.Δεν είναι τίποτα και δε ποναει ιδιαίτερα.Μάλλον ο γιατρός σου θέλει να τσεκάρει οτι σίγουρα πρόκειται για πολύποδα.Καλή επιτυχία και με το καλό το μωράκι σου!

1Zlqp3.png

 

kGiyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου....

Από ότι μου είπε ο γιατρός είναι κολποσκόπηση και θέλει να ελέγξει και τον τραχηλό μου μήπως ο πολύποδας τον επηρεάσει και οδηγηθω σε πρόωρο τοκετό.....

Ευχαριστω και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστώ που διαβάζετε το θέμα μου....έχω αγχωθεί πάρα πολύ....

Είμαι στην 29 εβδομάδα και πριν λίγες μέρες παρατηρησα λίγο αίμα...πήρα αμέσως τηλ. τον γιατρό μου και με κάλεσε στο ιατρείο του.....εξετάζοντας με βρήκε τελικά ότι "μάλλον" είναι πολύποδας.....με ξανακάλεσε στο ιατρείο του και είχε φέρει ένα άλλο συναδερφό του στον οποίο είχα κάνει την β' επιπέδου....και αυτός επιβεβαίωσε τον πολύποδα.....Ο γιατρός μου φαίνεται αρκετά ανήσυχος και μου έκλεισε ραντεβού και στο νοσοκομείο με κολποσκόπο και θα με δει και καθηγητής Μαιευτικής όπου θα μου κάνουν αν δεν κάνω λάθος κολποσκόπηση με κάμερα.....έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε σας; η κολποσκόπηση μήπως κάνει κακό στο μπεμπέ μου...;;εχω ανησυχήσει πολύ....

 

Νικόλ γειά σου! Στη δευτερη εγκυμοσύνη, ανά τακτά διαστήματα είχα αίμα. Όχι πολύ, αλλά είχα. Πήγαινα συνέχεια για υπερήχους κ δε φαινόταν πουθενά αποκόλληση. Τελικά έκανα κολποσκόπηση, ήμουν στη 18η εβδομάδα κ φάνηκε πολύποδας στον τράχηλο. Ο γιατρός είπε οτι μπορεί το αίμα να προερχόταν απο κει. (Στη δική μου περιπτωση τελικά οφειλόταν σε θρομβοφιλία, αλλά σου λέω κ για τον πολύππδα). Ο γιατρός, δεν ανησύχησε καθόλου. Μου πε μάλιστα πως αν δεν ήμουν έγκυος, αφαιρείται πολύ εύκολα ακόμα κ στο ιατρείο με μια μικρή αναισθησία, ΄η ακόμα οτι μπορεί να αφαιρεθεί κ κατά τον τοκετό. Τελικά, γέννησα με ΚΤ, και όταν στις 40-50 μερες πήγα στο γιατρό να με δεί, διαπιστώσαμε οτι ο πολύποδας είχε απο μόνος του απορροφηθεί.. Γενικά πολύποδδες στον τράχηλο είναι συχνοί κ αφαιρούνται πανεύκολα. Μή φοβασαι για το μπεμπέ σου! Δεν επηρεάζεται!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Νικόλ γειά σου! Στη δευτερη εγκυμοσύνη, ανά τακτά διαστήματα είχα αίμα. Όχι πολύ, αλλά είχα. Πήγαινα συνέχεια για υπερήχους κ δε φαινόταν πουθενά αποκόλληση. Τελικά έκανα κολποσκόπηση, ήμουν στη 18η εβδομάδα κ φάνηκε πολύποδας στον τράχηλο. Ο γιατρός είπε οτι μπορεί το αίμα να προερχόταν απο κει. (Στη δική μου περιπτωση τελικά οφειλόταν σε θρομβοφιλία, αλλά σου λέω κ για τον πολύππδα). Ο γιατρός, δεν ανησύχησε καθόλου. Μου πε μάλιστα πως αν δεν ήμουν έγκυος, αφαιρείται πολύ εύκολα ακόμα κ στο ιατρείο με μια μικρή αναισθησία, ΄η ακόμα οτι μπορεί να αφαιρεθεί κ κατά τον τοκετό. Τελικά, γέννησα με ΚΤ, και όταν στις 40-50 μερες πήγα στο γιατρό να με δεί, διαπιστώσαμε οτι ο πολύποδας είχε απο μόνος του απορροφηθεί.. Γενικά πολύποδδες στον τράχηλο είναι συχνοί κ αφαιρούνται πανεύκολα. Μή φοβασαι για το μπεμπέ σου! Δεν επηρεάζεται!

 

Σε ευχαριστω πολυ..μου δίνεις κουράγιο .......γενικά σκέφτομαι και ανησυχώ για χαζά πραγματα.....ειναι το πρώτο μου παιδάκι....δεν με νοιάζει αν πονάει αυτή η εξέταση...φτάνει να ειναι καλα το μωρακι μου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

    Nobody has received reputation this week.

×
×
  • Δημιουργία νέου...