Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

9oς: κοιλιά και ποσότητα αμνιακού


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.

Σε ποια εβδομαδα "έπεσε" πιο χαμηλά η κοιλιά σας? Επίσης το αμνιακό υγρό πότε αρχισε να μειώνεται? Υπάρχει κάποια που να ξεκίνησε ο τοκετός χωρίς να έχει συμβεί τίποτα απο τα παραπάνω? Απορία..

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε μένα και σε πολλές άλλες φίλες μου. Στην 39+3 εβδομάδα η κοιλιά ήταν στα ύψη, το παιδί φυσικά ψηλά, ο τράχηλος κλειστός, το αμνιακό φουλ κι όμως με έπιασαν οι πόνοι κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Εγω ειχα φτασει τις 39 βδομαδες, με εξετασε ο γιατρος και το μωρο ηταν ψηλα, ενω το αμνιακο υγρο κανονικα. Μου εκλεισε λοιπον ραντεβου για προκληση. Ε, το πρωι με το που σηκωθηκα για να παω στο μαιευτηριο εσπασαν τα νερα μου και τελικα γεννησα μεσα σε τεσσερις ωρες φυσιολογικοτατα! Οποτε δεν ξερεις ποτε θα αποφασισουν να σκασουν μυτη τα μωρουλια..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Εγω ειχα φτασει τις 39 βδομαδες, με εξετασε ο γιατρος και το μωρο ηταν ψηλα, ενω το αμνιακο υγρο κανονικα. Μου εκλεισε λοιπον ραντεβου για προκληση. Ε, το πρωι με το που σηκωθηκα για να παω στο μαιευτηριο εσπασαν τα νερα μου και τελικα γεννησα μεσα σε τεσσερις ωρες φυσιολογικοτατα! Οποτε δεν ξερεις ποτε θα αποφασισουν να σκασουν μυτη τα μωρουλια..
Ναι, ε? Μου δινεις κουραγιο :P

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μια απο τα ίδια...η κοιλιά στα υψη κ το υγρό φουλ.

Με ρωτουσανε ποτε είναι πητ και εγω τους έλεγα σήμερα ειναι και με κοιτουσανε λέγοντας 'μπααα αποκλείεται'

τελικα γέννησα 41εβδ. με πρόκληση φυσιολογικα.!

Link to comment
Share on other sites

Και μια απο τα ίδια...η κοιλιά στα υψη κ το υγρό φουλ.

Με ρωτουσανε ποτε είναι πητ και εγω τους έλεγα σήμερα ειναι και με κοιτουσανε λέγοντας 'μπααα αποκλείεται'

τελικα γέννησα 41εβδ. με πρόκληση φυσιολογικα.!

Αυτο ακριβως φοβαμαι, να μην φτασω στις 40+ εβδομαδες και με βαλει με προκληση :rolleyes:

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω εχω πιθανη ημερομηνια 15-16 ιουλιου,οποτε λογικα μπηκα στο μηνα μοιυ εχθες ε???βαση εβδομαδων σημερα τεταρτη ειμαι 36 εβδομαδων.απο 36 εβδομαδες μπαινεις στον μηνα??? Εγω νιωθω μερικα πονακια που κ που. Αυτο που νοιωθω συχβα ειναι πετρωμα της κοιιλιας κ πινω κ μαγνησιο.απο αυριο θα τα κοψω κ αυτα... Το διαφορετικο που εχω καταλαβει ειναι συχνοουρια αυτο συμβαινει επειδη εχει κατεβει το μωρο?? Παντως ρε κοριτσια εχω ενα προαισθημα απο την μεση της εγκυμοσυνης κ μετα πως θα γεννησω νωριτερα... Λετε να βγει η προαισθηση?? Με το καλο σε ολλες μας..

 

Γερα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω εχω πιθανη ημερομηνια 15-16 ιουλιου,οποτε λογικα μπηκα στο μηνα μοιυ εχθες ε???βαση εβδομαδων σημερα τεταρτη ειμαι 36 εβδομαδων.απο 36 εβδομαδες μπαινεις στον μηνα??? Εγω νιωθω μερικα πονακια που κ που. Αυτο που νοιωθω συχβα ειναι πετρωμα της κοιιλιας κ πινω κ μαγνησιο.απο αυριο θα τα κοψω κ αυτα... Το διαφορετικο που εχω καταλαβει ειναι συχνοουρια αυτο συμβαινει επειδη εχει κατεβει το μωρο?? Παντως ρε κοριτσια εχω ενα προαισθημα απο την μεση της εγκυμοσυνης κ μετα πως θα γεννησω νωριτερα... Λετε να βγει η προαισθηση?? Με το καλο σε ολλες μας..

 

Γερα παιδια.

Ναι, στις 36 εβδομαδες μπαινεις στον μηνα σου.

Ασε, η συχνουουρια εχει γινει ανυποφορη, το ιδιο και η αυπνια :confused:

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Σε ποια εβδομαδα "έπεσε" πιο χαμηλά η κοιλιά σας? Επίσης το αμνιακό υγρό πότε αρχισε να μειώνεται? Υπάρχει κάποια που να ξεκίνησε ο τοκετός χωρίς να έχει συμβεί τίποτα απο τα παραπάνω? Απορία..

 

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη γέννησα μία μέρα πριν την υπερηχογραφική ΠΗΤ χωρίς να έχει "κατέβει" η κοιλιά μου και χωρίς να έχω χάσει αμνιακό υγρό. Με έπιασαν οι πόνοι και 11 ώρες μετά γεννήθηκε ο γιός μου φυσιολογικά χωρίς πρόκληση.

Τώρα αν και ο τράχηλος μου είναι μαλακός από την 37η εβδομάδα και πίστευα ότι θα γεννούσα νωρίτερα έχουμε φτάσει στις 39+3. Πάλι δεν έχει "κατέβει" η κοιλιά μου και δεν έχω χάσει αμνιακό υγρό. Συσπάσεις έχω (κυρίως όταν θηλάζω τον μεγάλο γιό μου) αλλά όχι επίπονες. Όταν κουνιέται ο μικρός νιώθω σουβλιές στον κόλπο που όσο περνάει ο καιρός γίνονται και πιό έντονες. Ίδωμεν.

Με ένα πόνο όλες μας!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εγω εχω πιθανη ημερομηνια 15-16 ιουλιου,οποτε λογικα μπηκα στο μηνα μοιυ εχθες ε???βαση εβδομαδων σημερα τεταρτη ειμαι 36 εβδομαδων.απο 36 εβδομαδες μπαινεις στον μηνα??? Εγω νιωθω μερικα πονακια που κ που. Αυτο που νοιωθω συχβα ειναι πετρωμα της κοιιλιας κ πινω κ μαγνησιο.απο αυριο θα τα κοψω κ αυτα... Το διαφορετικο που εχω καταλαβει ειναι συχνοουρια αυτο συμβαινει επειδη εχει κατεβει το μωρο?? Παντως ρε κοριτσια εχω ενα προαισθημα απο την μεση της εγκυμοσυνης κ μετα πως θα γεννησω νωριτερα... Λετε να βγει η προαισθηση?? Με το καλο σε ολλες μας..

 

Γερα παιδια.

 

Σαν ν'ακούω εμένα! Κι εγώ ΠΗΤ 17/7 εχω αλλά μήνες τωρα είμαι σίγουρη πως θα γεννήσω πιο νωρίς!

 

Να ρωτήσω κάτι για τα πετρώματα της κοιλιάς... εμένα πετρώνει κατα 9 στις 10 φορές το δεξί μέρος μέρος της κοιλιάς, είναι φυσιολογικό...; δε θα έπρεπε να υπαρχει μια αναλογία...;

 

Και είναι φυσιολογικό να χάνεται λίγο λίγο το αμνιακό υγρό; Παρασκευή θα πάω στον γιατρό να το μετρήσουμε, αλλά έχω την αίσθηση τον τελευταίο μήνα ότι χάνω λίγο λίγο, πολύ συχνά είναι το εσώρουχό μου υγρό και άοσμο.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Soyper girl που γεννας?οσο αφορα το πετρωμα της κοιλιας λογικα πετρωνει ολη η κοιλια γιατι κανει συσπαση η μυτρα γιαυτο πετρωνει κ η μητρα ειναι σε ολη την κοιλια οχι σε μια μερια..μηπως αυτο που νοιωθεις ειναι το μωρο σου που τεντωνετε μεσα?γιατι αυτο τον παθαινω κ εγω οταν μαζευετε το μωρο απο την μια πλευρα. Τωρα δεν ειμαι κ γιατρος ετσι νομιζω εγω-μπορει να κανω κ λαθος..

Τωρα για το υγρο που λες δεν ξερω αν πρεπει να ελλατωνεται...αλλα μηπως αυτο που βλεπεις στο εσωρουχο σου ειναι ιδρωτας? Στο λεω γιατι πριν λιγες μερες ανοιξαμε κ θεμα εδω στο φορουμ για το βρεγμενο εσωρουχο που βλεπουμε τωρα τελευταια.... Επειδη γενικα εμεις οι εγκυες ιδρωνουμε πολυ κ εμενα τωρα τελευταια το εσωρουχο ολο μουσκεμα ειναι..αλλα σκαω εκει κατω.... Τωρα τι να πω! Ασ μας πει καποια που ξερει το αμνιακο υγρο ειναι αοσμο??

Link to comment
Share on other sites

Leticia εσύ έχεις συσπάσεις ή άλλες ενδείξεις ότι πλησιάζει η ώρα;
Εχω συσπασεις εντονες απο τον 5ο μηνα και απο χθες πονο στη μεση και χαμηλα στην κοιλια σαν συμπτωματα περιοδου ενα πραγμα.

Κατα τα αλλα τιποτα. Αμνιακο εχω πολυ αλλα η κοιλια μου σαν να επεσε λιγο. Δεν μπορω αλλο αλλα εχω δρομο νομιζω ακομα. Ειμαι μολις στην 38η.

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Soyper girl που γεννας?οσο αφορα το πετρωμα της κοιλιας λογικα πετρωνει ολη η κοιλια γιατι κανει συσπαση η μυτρα γιαυτο πετρωνει κ η μητρα ειναι σε ολη την κοιλια οχι σε μια μερια..μηπως αυτο που νοιωθεις ειναι το μωρο σου που τεντωνετε μεσα?γιατι αυτο τον παθαινω κ εγω οταν μαζευετε το μωρο απο την μια πλευρα. Τωρα δεν ειμαι κ γιατρος ετσι νομιζω εγω-μπορει να κανω κ λαθος..

Τωρα για το υγρο που λες δεν ξερω αν πρεπει να ελλατωνεται...αλλα μηπως αυτο που βλεπεις στο εσωρουχο σου ειναι ιδρωτας? Στο λεω γιατι πριν λιγες μερες ανοιξαμε κ θεμα εδω στο φορουμ για το βρεγμενο εσωρουχο που βλεπουμε τωρα τελευταια.... Επειδη γενικα εμεις οι εγκυες ιδρωνουμε πολυ κ εμενα τωρα τελευταια το εσωρουχο ολο μουσκεμα ειναι..αλλα σκαω εκει κατω.... Τωρα τι να πω! Ασ μας πει καποια που ξερει το αμνιακο υγρο ειναι αοσμο??

 

Είχα ρωτήσει και τον γιατρό, οι προπαρασκευαστικές συσπάσεις λεει πιανουν πότε αριστερά, πότε δεξιά, από πάνω προς τα κάτω συνήθως. Τώρα τι να πω,κι εγω οτι τεντώνεται ο μπέμπης νόμιζα, αλλά με πιανει κ πόνος σαν κράμπα εκείνη την ώρα, ενώ άλλες φορές που κινείται δεν ενοχλεί τόσο.

 

Όσο για το εσώρουχο, είναι διαφορετικό απ' τον ιδρώτα, σαν κηλίδα στο κέντρο, όχι δεξιά κι αριστερά (τι λέμε....). Κι εγώ έχω λιώσει πάντως, πάχυναν και τα μπουτάκια, ασ'τα να πάνε!

 

Πρώτα ο Θεός, μάλλον στο Ιασώ θα γεννήσω. Εσύ;

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...