Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόνοι περιόδου, 9ος μήνας


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια! Εχω μπει στον μηνα μου κ εχω πόνους περιόδου εντατικά κ κυρίως το βραδυ, χωρις συσπασεις ομως. Θεωρώ οτι ειναι κατι φυσιολογικο, οι έμπειρες τι λέτε;;θα δω τον γιατρο μου την Τρίτη, ειχα πινάκια κ στον 7 κο γιατρός μου κάνοντας μου υπέρηχο κ εξέταση τραχήλου νου ειπε να μην ανησυχώ εαν δεν ειναι έντονοι οι πόνοι. Οι πόνοι περιόδου πιυ εχω δεν ειναι έντονοι απλα ειναι συχνοι αλλα δεν διαρκούν πολυ, κανενα 2 λεπτό κ μετα ξανά σε κάνα 4 ωρο παλι. Θελω τις γνώμες σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια! Εχω μπει στον μηνα μου κ εχω πόνους περιόδου εντατικά κ κυρίως το βραδυ, χωρις συσπασεις ομως. Θεωρώ οτι ειναι κατι φυσιολογικο, οι έμπειρες τι λέτε;;θα δω τον γιατρο μου την Τρίτη, ειχα πινάκια κ στον 7 κο γιατρός μου κάνοντας μου υπέρηχο κ εξέταση τραχήλου νου ειπε να μην ανησυχώ εαν δεν ειναι έντονοι οι πόνοι. Οι πόνοι περιόδου πιυ εχω δεν ειναι έντονοι απλα ειναι συχνοι αλλα δεν διαρκούν πολυ, κανενα 2 λεπτό κ μετα ξανά σε κάνα 4 ωρο παλι. Θελω τις γνώμες σας.

 

Κοιτα μάλλον ετοιμάζεται ο οργανισμός σου για τη γέννα... Εγω γεννησα με πρόκληση και θυμάμαι ότι στο δεύτερο υποθετο ξεκίνησα να έχω πόνους περιόδου αλλα αυτό σημαίνει πολυ μικρές συσπασεις που δεν οδηγούν σε τοκετο... Αν όμως η περιοδικοτητα αυξηθεί και ο πονος δυναμωσει τότε να έχεις το νου σου και να πάρεις το γιατρο σου αμέσως τηλέφωνο. Λογικά όμως θα εχει προηγηθεί και το σπάσιμο των νερών για να ξεκινήσει ο τοκετος.... Μην αγχωνεσαι, είσαι τυχερή που αντιδρά η μήτρα σου και γινεται ολη αυτη η προετοιμασία. Μπορει να ειναι αγχωτικο αλλα εγω που δε τα είχα, πέρασα ενα πολυ δύσκολο τοκετο... Με το καλο!

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ ampeligi για την απάντηση σου!!! Η αληθεια ειναι οτι δεν αγχώνομαι γιατι σκεφτομαι οτι αν ειναι να ξεκινήσει ο τοκετος λογικα θα δω αίμα η θα σπάσουν τα νερά. Μαλλον οι γύρω μου ανησυχούν περισσοτερο οταν διαμαρτύρομαι γι αυτα τα πονακια...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ ampeligi για την απάντηση σου!!! Η αληθεια ειναι οτι δεν αγχώνομαι γιατι σκεφτομαι οτι αν ειναι να ξεκινήσει ο τοκετος λογικα θα δω αίμα η θα σπάσουν τα νερά. Μαλλον οι γύρω μου ανησυχούν περισσοτερο οταν διαμαρτύρομαι γι αυτα τα πονακια...

 

Κοιτα έχω ακουσει και περιπτώσεις που έχαναν αμνιακο υγρό χωρις να το καταλάβουν πχ με την ουρηση, αλλα νομίζω πως πλέον αν ειναι λιγο το αμνιακο με τη τακτική παρακολούθηση θα φανει στον υπέρηχο και θα ξέρεις.στο σπάσιμο των νερών εχει και λιγο αίμα, τουλάχιστον εμένα που μου τα έσπασαν τεχνητά έτσι ήταν...

Ειναι λογικο οι γύρω να αγχωνονται πιο πολυ απο εμάς που το ζούμε... Πάντως όλα βαίνουν καλώς και με το καλο και πάλι!

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα έχω ακουσει και περιπτώσεις που έχαναν αμνιακο υγρό χωρις να το καταλάβουν πχ με την ουρηση, αλλα νομίζω πως πλέον αν ειναι λιγο το αμνιακο με τη τακτική παρακολούθηση θα φανει στον υπέρηχο και θα ξέρεις.στο σπάσιμο των νερών εχει και λιγο αίμα, τουλάχιστον εμένα που μου τα έσπασαν τεχνητά έτσι ήταν...

Ειναι λογικο οι γύρω να αγχωνονται πιο πολυ απο εμάς που το ζούμε... Πάντως όλα βαίνουν καλώς και με το καλο και πάλι!

.

 

 

Σε ευχαριστω πολυ πολυ πολυ!!!!!η ψυχραιμία επιβάλλεται αυτες τις στιγμές!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Cara mia, συγχαρητήρια, ετοιμάζεσαι.

No panic, εγώ θυμάμαι ότι είχαμε γίνει κολλητοί με αυτούς τους πόνους, τους είχα καμμιά βδομάδα, ίσως και παραπάνω, δε θυμάμαι.

Είναι προετοιμασία, απολύτως φυσιολογικό.

Με το καλό.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Cara mia, συγχαρητήρια, ετοιμάζεσαι.

No panic, εγώ θυμάμαι ότι είχαμε γίνει κολλητοί με αυτούς τους πόνους, τους είχα καμμιά βδομάδα, ίσως και παραπάνω, δε θυμάμαι.

Είναι προετοιμασία, απολύτως φυσιολογικό.

Με το καλό.

 

Σε ευχαριστω Αννουλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου καλο.. Κ εγω ειμαι στον ένατο. Συγκεκριμένα μπήκα την Τρίτη. Εχω κ εγω τέτοιους πόνους κ μου είπε ο γιατρός να μην ανησυχώ καθόλου. Καθε άλλο να περπατάω πολυ για να κατέβει το μωρο.. Βέβαια εγω τα εχω κανει επάνω μου αλλα τι να γίνει... Η πρωτη φορά ειναι δύσκολη πάντα!!! Άντε με το καλο. Ολα καλα να μας πανε Παναγίτσα μου! Τον φάγαμε τον γάιδαρο η ουρά μας έμεινε!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω την ημερα που ενιωσα τα πονακια περιοδου απο το πρωι...τα μεσανυχτα μου εσπασαν τα νερα!!!

Δεν ειχα καθολου πονακια πριν παω στη κλινικη... Πηγα εκει με σπασμενα νερα αλλα διαστολη σταθερα μηδεν για πολλες ωρες λογω λωροδεματος ενω μου ειχαν βαλει πονους....και τελικα γεννησα με κ.τ. και επισκληριδιο.

 

Καλη λευτερια κοριτσι μου!!!!!!!!!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Cara το σίγουρο είναι ότι ο τοκετός πλησιάζει. Αυτό που πρέπει να κάνεις εσύ είναι να παρακολουθείς αν οι πόνοι γίνουν πιο συχνοί και επαναλαμβάνονται ανά τακτά διαστήματα, ακόμα και αν είναι στα 45 λεπτά.

Τα νερά δεν είναι απαραίτητο ότι θα σπάσουν. Εμένα στο πρώτο μου παιδί, μου τα έσπασε ο γιατρός στο νοσοκομείο, παρόλο που όταν πήγα είχα ήδη διαστολή 5. ¨Είχα όμως δει λίγο αίμα οπότε κατάλαβα ότι ο τοκετός είχε αρχίσει (άσε που πόναγα κανονικά κάθε 20 λεπτά).

 

Με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια τι να πω... Ειναι πλεον συχνό καθημερινό φαινόμενο.. Θα δείξει, αν υπάρξει κ καποια σλλη ένδειξη πλησιάζει!!!!παντως μπορει να υπάρχει διαστολή δίχως αίμα η σπάσιμο νερών; Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τι να πω... Ειναι πλεον συχνό καθημερινό φαινόμενο.. Θα δείξει, αν υπάρξει κ καποια σλλη ένδειξη πλησιάζει!!!!παντως μπορει να υπάρχει διαστολή δίχως αίμα η σπάσιμο νερών; Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια!!

 

Ω ναι! Εγώ είχα συσπάσεις τοκετού χωρίς διαστολη, χωρίς αίμα και χωρίς να σπάσουν τα νερά.. Τελικά όμως γέννησα φυσιολογικά πολλές ώρες μετά. Μην ανησυχείς όταν έρθει η ώρα θα το καταλάβεις δεν υπάρχει περίπτωση. Έχε το νού σου και αν κάτι σε προβληματίσει ή σου φανεί περίεργο πάρε το γιατρό σου. Με ένα πόνο σου εύχομαι!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κοριτσια εχω μπει στον μηνα μου εδω κ 15 μερες περιπου. Εχω πιθενη ημερομηνια 17 ιουλιου..τωρα ειμαι 37+5. Τωρα το απογευμα με επιασαν 4-5 φορες ενας πονος ο οποιος διαρκουσε 5 δευτερολεπτα αλλα πολυ εντονος πονος.. Αυτος δεν ειναι πονος γενναε ετσι? Οι πονοι της γεννας οταν ερθουν κρατανε περιπου ενα λεπτο? Θελω να πω πως αυτο που ενοιωσα εγω δεν ειναι πονοι γεννας εφοσον κρατησαν δευτερολεπτα???

Link to comment
Share on other sites

Α ξεχασα να πω πως μου ερχοντουσαν οι πονοι σε ακαθοριστοι χρονικη στιγμη. Δηλ εναε τωρα,μετα απο 3 λεπτα ο αλλος μετα απο 2 ωρες αλλος πονος.... Μηπωε σημαινει πλησιαζει η ωρα? Η αληθεια ειναι κουραστικα πολυ 2 μερες τωρα..εχω αρρωστο το αλλο μωρακι μου 17 μηνων...ιωση..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιάννα μου μάλλον είναι προ-πόνια. Δεν είμαι ειδικός, αλλά θα σου πω τη δική μου εμπειρία. Όταν ήταν να γεννήσω, μέ έπιασαν το βράδυ κάποια πονάκια που ερχόντουσαν σε άτακτα διαστήματα και είχαν διαφορετική διάρκεια ο καθένας. Μπορεί κάθε 20 λεπτά, κάθε 40 λεπτά κλπ. Το πρωί πήγα στο προκαθορισμένο μου ραντεβού στον γιατρό ενώ είχα δει και αίμα το πρωί που σηκώθηκα και μου είπε ότι είχα ήδη διαστολή 2. Με κράτησαν και μετά από κανένα δίωρο μου έσπασε ο γιατρός τα νερά και άρχισαν οι πόνοι να δυναμώνουν, η διαστολή να μεγαλώνει και γέννησα μετά από 2 ώρες περίπου. Υποψιάζομαι ότι κι εσύ είσαι κοντά, άλλωστε είσαι ήδη 8μισι μηνών!!!!!! Οι πόνοι που νιώθεις πιστεύω ότι ειναι τα προεόρτια. Δική μου εκτίμηση πάντα.

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω μπει στον μηνα μου εδω κ 15 μερες περιπου. Εχω πιθενη ημερομηνια 17 ιουλιου..τωρα ειμαι 37+5. Τωρα το απογευμα με επιασαν 4-5 φορες ενας πονος ο οποιος διαρκουσε 5 δευτερολεπτα αλλα πολυ εντονος πονος.. Αυτος δεν ειναι πονος γενναε ετσι? Οι πονοι της γεννας οταν ερθουν κρατανε περιπου ενα λεπτο? Θελω να πω πως αυτο που ενοιωσα εγω δεν ειναι πονοι γεννας εφοσον κρατησαν δευτερολεπτα???

 

Κοριτσάκι την ίδια μέρα έχουμε ΠΗΤ, μόνο που εγώ θα μπω προγραμματισμένα για καισαρική τη Δευτέρα 7/7 αν δεν αλλάξει κάτι ως τοτε..

 

Ο γιατρός πάντως μου είπε πως είναι λογικό να έχω συσπάσεις ή /και πόνους προπαρασκευαστικούς, αλλά ν' ανησυχήσω μόνο αν γίνουν συστηματικοί για πάνω από 3 ώρες.

 

Όλα να πάνε καλά εύχομαι!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα!!!Εγώ σήμερα μπαίνω στην 36η εβδομάδα! Χτες έκανα πρώτη φορά καρδιοτοκογράφο και ενώ δεν είχα συσπάσεις, δηλαδή ήταν γύρω στο 25 το ανέβασμα έκανα μία σύσπαση που έφτασε μέχρι το 80. Ο γιατρός είπε φυσιολογικό οπότε οκ! Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι σχέση έχει αυτή η σύσπαση με τις συσπάσεις τοκετού. Την ένιωσα σα πόνο περιόδου και εκείνη τη στιγμή κουνήθηκε έντονα και το μωρό!

Αυτός ο πόνος περιόδου που είχα στη σύσπαση έχει καμιά σχέση με τον πόνο από τις συσπάσεις τοκετού έστω στην αρχή ή στη γέννα και οι πιο μικρές είναι πιο έντονες;;;Πλησιάζει και αγχώνομαι, πρώτο όπως καταλαβαίνεται..!

Και κάτι άλλο, Τη Δευτέρα θα ξαναπάω στο ιατρείο για υπέρηχο γιατί ο γιατρός μου θα λείπει μέχρι τις 25 Αυγούστου...:shock:. Επειδή δεν τον εμπιστεύομαι και πολύ τι πρέπει να ελέγξουμε τώρα;

Μου είπαν ότι έπρεπε να κάνω καλλιέργεια κολπικού για τυχόν μόλυνση (έχω κάποια υγρά), άλλοι μου είπαν για εξέταση αίματος για στρεπτόκοκκο, εμένα μου είπε μόνο αν έχω τακτικά πετρώματα και πόνους να πάω διαβαλκανικό και ότι θα τα πούμε όταν γυρίσει...:cry:

Δε θα έπρεπε να βλέπουμε το μωρό κάθε εβδομάδα τώρα;:roll:

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα με το τι βλέπουν..στο πρώτο με έβλεπε κάθε βδομαδα σε αυτους τους μήνες, στο δεύτερο όχι..στο πρώτο χρειάστηκα ντόπλερ στο δεύτερο όχι. τι εννοείς δεν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα το ιδιαίτερο, απλά δεν ξέρω καμία που να έχει γεννήσει εκεί, τυχαία πήγα , μου φαίνεται ότι κάθε φορά λέει και άλλα και δε τα θυμάται...όπως και χτες ενώ έχει να μας δει από 21/7 , κάναμε καρδιοτοκογράφο και είπε να προσέχουμε και θα τα πούμε στις 26 που θα έχω γυρίσει...Δηλαδή αν δεν το ζητούσε ο άντρας μου δε θα το έβλεπε το μωρό σε έναν υπέρηχο, ούτε την ανάπτυξη , ούτε αμνιακό, πλακούντα ούτε τίποτα!!Δε μου άρεσε..:evil:

Τι να πώ;;Αν μπορείς εσύ που έχεις γεννήσει πες μου και για τις συσπάσεις...

Link to comment
Share on other sites

αυτό θα αισθάνεσαι ακριβως, πονους περιοδου που θα γινονται πιο εντονοι και πιο συχνοι καθως θα μεγαλωνει η διαστολη σου

 

 

με το καλο το νινι σου!!

 

Αχ σε ευχαριστώ πολύ, αν με αυτόν τον πόνο (μικρός ήταν;)) έφτασε στο 80 η σύσπαση όταν είναι οι συσπάσεις τοκετού πόσο φτάνει;;;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τι να πω... Ειναι πλεον συχνό καθημερινό φαινόμενο.. Θα δείξει, αν υπάρξει κ καποια σλλη ένδειξη πλησιάζει!!!!παντως μπορει να υπάρχει διαστολή δίχως αίμα η σπάσιμο νερών; Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια!!

 

Καλημερα!Μαλλον ξεκινησε η διαδικασια...!Ετσι ηταν και σε μενα,ενω ειχα προωρες συσπασεις απο πολυ νωρις ,οταν ξεκινησε η γεννα ειχα λιγα πονακια περιοδου που πολυ αργα αυξηθηκε η ενταση τους (ξεκινησαν 25/1)Να φανταστεις οτι το αιμα με τη βλενα (πωμα που λενε) εφυγε οταν ειχα διαστολη 5 υστερ απο μια μερα.Τα νερα δεν εσπασαν ποτε!!Το μωρο βγηκε μαζι με το σακο ο οποιος εσπασε καθως εβγαινε το κεφαλακι!!Υπομονη και ευχαριστησου τη γεννα σου :)

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω να σου πω, αλλα μη φοβάσαι οι εντονοι πονοι κρατουν λιγο, θα τα καταφερεις τελεια:D:D:D ασε που μετα δε θα θυμασαι τιποτα

 

eleni μαζι με το σακο? το ειδες ?πρεπει να ηταν τελειο

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...