Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόνοι περιόδου, 9ος μήνας


Recommended Posts

δε ξερω να σου πω, αλλα μη φοβάσαι οι εντονοι πονοι κρατουν λιγο, θα τα καταφερεις τελεια:D:D:D ασε που μετα δε θα θυμασαι τιποτα

 

eleni μαζι με το σακο? το ειδες ?πρεπει να ηταν τελειο

 

:rolleyes: Μακάρι...ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δε ξερω να σου πω, αλλα μη φοβάσαι οι εντονοι πονοι κρατουν λιγο, θα τα καταφερεις τελεια:D:D:D ασε που μετα δε θα θυμασαι τιποτα

 

eleni μαζι με το σακο? το ειδες ?πρεπει να ηταν τελειο

Ναι !Τον επιασα και ηταν σαν σκληρο μπαλονι γεματο νερο!χι χι!Το μωρακι μας βγηκε καθαρο :)

Link to comment
Share on other sites

Xan , με το καλο ,ευχομαι να πανε ολα καλα.

 

Λογικο ειναι να εχεις αραιες συσπασεις , εισαι σε προχωρημενη ηλικια κυησης.

 

Οι πονοι που νιωθεις τωρα ειναι πονοι ιδιοι με αυτους της γεννας.Στην αρχη επι 100 , στη συνεχεια επι 200 και ουτω καθεξις μεχρι το 10000000!!!!

Καλα, πλακα κανω , βγαλε δυο μηδενικα!!!!!

 

Εγω γεννησα με προκληση.

Οταν μου εβαλε τους πονους η μαια, με εστειλε στους διαδρομους για περπατημα.Αρχικα ηταν ευχαριστη η βολτα•μετα απο λιγο αρχισα να αδυνατω να παρω τα ποδια μου ,να δυσκολευομαι στην αναπνοη ,μου κοπηκε το γελιο.Τοτε καταλαβα γιατι η αιθουσα που σε βαζουν , λεγεται αιθουσα οδυνων!

Πονας παρα πολυ , τι να πω ψεμματα;

Οσο περναει η ωρα ,δυναμωνει ο πονος!

Αλλα αξιζει χιλιες φορες τον κοπο . Δε θα ξεχασω ποτε την αισθηση που ειχα οταν γλιστρισε εξω το μωρακι μου.Δεν πονεσα καθολου , ξαλαφρωσα μπορω να πω!

Μετα την ειδα διπλα μου ,πεντακαθαρη οπως της ελενης...

Και ζωηρη με ορθανοιχτα ματια , σαν δυο μηνων παιδι ηταν!

Link to comment
Share on other sites

Xan , με το καλο ,ευχομαι να πανε ολα καλα.

 

Λογικο ειναι να εχεις αραιες συσπασεις , εισαι σε προχωρημενη ηλικια κυησης.

 

Οι πονοι που νιωθεις τωρα ειναι πονοι ιδιοι με αυτους της γεννας.Στην αρχη επι 100 , στη συνεχεια επι 200 και ουτω καθεξις μεχρι το 10000000!!!!

Καλα, πλακα κανω , βγαλε δυο μηδενικα!!!!!

 

Εγω γεννησα με προκληση.

Οταν μου εβαλε τους πονους η μαια, με εστειλε στους διαδρομους για περπατημα.Αρχικα ηταν ευχαριστη η βολτα•μετα απο λιγο αρχισα να αδυνατω να παρω τα ποδια μου ,να δυσκολευομαι στην αναπνοη ,μου κοπηκε το γελιο.Τοτε καταλαβα γιατι η αιθουσα που σε βαζουν , λεγεται αιθουσα οδυνων!

Πονας παρα πολυ , τι να πω ψεμματα;

Οσο περναει η ωρα ,δυναμωνει ο πονος!

Αλλα αξιζει χιλιες φορες τον κοπο . Δε θα ξεχασω ποτε την αισθηση που ειχα οταν γλιστρισε εξω το μωρακι μου.Δεν πονεσα καθολου , ξαλαφρωσα μπορω να πω!

Μετα την ειδα διπλα μου ,πεντακαθαρη οπως της ελενης...

Και ζωηρη με ορθανοιχτα ματια , σαν δυο μηνων παιδι ηταν!

Στην αρχή επί 100????:shock::shock::shock:

Καλά που τελειώνεις ευχάριστα με το μωράκι δίπλα σου...:P

Άντε να δούμε...ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην αρχή επί 100????:shock::shock::shock:

Καλά που τελειώνεις ευχάριστα με το μωράκι δίπλα σου...:P

Άντε να δούμε...ευχαριστώ πολύ!

 

Με το καλό το μωράκι σου, όλα θα πάνε τέλεια. Νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί παράγοντες που συντελούν στο πως βιώνει μια γυναίκα τον πόνο, πχ αν έρθει φυσικά, άν γεννήσεις με πρόκληση.... Οπότε το 100 μπορεί να είναι επί 1 αλλά μπορεί να είναι επί 1000. Όταν γέννησα το πρώτο μου παιδί και μου σπάσανε τα νερά πάντως.... νόμιζα ότι πόναγα...... Αλλά όταν στο δίνουν αγκαλιά μονομιάς αμνησία παθαίνεις βρε παιδί μου!!! Με το καλό σε όλες μας και με ένα (που λεει ο λόγος) πόνο... χαχαχα:mrgreen:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Άντε και με δύο πόνους...χα!Ας πάνε όλα καλά και να είναι γερό το μωράκι και όλα τάλλα θα ξεχαστούν!!

Όποια μπορεί ας μου πει κάτι και για το θέμα με το γιατρό! Χρειάζεται κάτι, κάποια εξέταση , να τον ρωτήσω τη Δευτέρα γιατί ξανά μετά από τις 25 και εγώ άρχισα να αγχώνομαι και με βλέπω σε μια βδομάδα να πηγαίνω σε καμιά κλινική για να δουν αν όλα πάνε καλά...:roll:

Link to comment
Share on other sites

νομιζω xan ότι αν δεν ειδε κατι ανησυχητικο δεν υπαρχει λογος να σε βλεπει συνεχεια, αν θυμαμαι καλα εκανα υπερηχο στις 36 εβδομάδες, καρδιοτοκογραφο στις 38 και μετα από 3-4 ημερες γεννησα

 

και κατι εξετασεις αιματος πρεπει να εκανα στις 36 εβδομάδες και μετα την ημερα που γεννησα

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

νομιζω xan ότι αν δεν ειδε κατι ανησυχητικο δεν υπαρχει λογος να σε βλεπει συνεχεια, αν θυμαμαι καλα εκανα υπερηχο στις 36 εβδομάδες, καρδιοτοκογραφο στις 38 και μετα από 3-4 ημερες γεννησα

 

και κατι εξετασεις αιματος πρεπει να εκανα στις 36 εβδομάδες και μετα την ημερα που γεννησα

 

ευχαριστώ iouliana μου απλά με εκνεύρισε που δεν είχε σκοπό να με δει μέχρι να γυρίσει....πάντως για αίμα δεν είπε κάτι και μένα μου είπαν για στρεπτόκοκκο κάτι αλλά θα δούμε, αν είναι θα τον ρωτήσω τη Δευτέρα.

Πάλι μέπιασαν σήμερα πονάκια μικρά περιόδου, δυναμικά μπήκα στο μήνα μου, άντε να δούμε...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θυμαμαι οτι μολις μπηκα στο μηνα μου εκανα καρδιογραφημα , ο γιατρος με εβλεπε καθε βδομαδα οπου εκανα και ζωνες.

Και αιματος θυμαμαι τωρα οτι ειχα κανει.

Παντως κι εμενα μου ειχαν πει οτι αν δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος , δεν χρειαζεται καθε εβδομαδα παρακολουθηση.

Εγω παρ ολ αυτα ηθελα να με βλεπει.

Δεν τον χαλουσε καθολου........:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω θυμαμαι οτι μολις μπηκα στο μηνα μου εκανα καρδιογραφημα , ο γιατρος με εβλεπε καθε βδομαδα οπου εκανα και ζωνες.

Και αιματος θυμαμαι τωρα οτι ειχα κανει.

Παντως κι εμενα μου ειχαν πει οτι αν δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος , δεν χρειαζεται καθε εβδομαδα παρακολουθηση.

Εγω παρ ολ αυτα ηθελα να με βλεπει.

Δεν τον χαλουσε καθολου........:rolleyes:

 

Αχ και εγώ θα ήθελα να με βλέπει κάθε εβδομάδα αλλά τί να κάνουμε...:(

Όταν λέτε αίμα εννοούμε τη γενική αίματος και ΄σάκχαρο αίματος ,ουρία , κρεατινίνη και τέτοια;;Μια τέτοια εξέταση έκανα 33η εβδομάδα με ούρα ή θυμάστε τίποτα πιο συγκεκριμένο; Για στρεπτόκοκκο ας πούμε που μου είπαν;

Link to comment
Share on other sites

Αχ και εγώ θα ήθελα να με βλέπει κάθε εβδομάδα αλλά τί να κάνουμε...:(

Όταν λέτε αίμα εννοούμε τη γενική αίματος και ΄σάκχαρο αίματος ,ουρία , κρεατινίνη και τέτοια;;Μια τέτοια εξέταση έκανα 33η εβδομάδα με ούρα ή θυμάστε τίποτα πιο συγκεκριμένο; Για στρεπτόκοκκο ας πούμε που μου είπαν;

 

Νομιζω οτι ηταν για στρεπτοκοκκο ,ναι.

Παντως ηταν μια ειδικη εξεταση , οχι οι ρουτινας που καναμε καθε μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ηταν για στρεπτοκοκκο ,ναι.

Παντως ηταν μια ειδικη εξεταση , οχι οι ρουτινας που καναμε καθε μηνα.

 

Ωραία, θα τον ρωτήσω αν είναι αύριο που έχουμε το τελευταίο ραντεβού....ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μπα...μόλις γύρισα! Επέμενα για μια εξέταση αίματος που μου είπαν ότι γίνεται αλλά είπε ότι δεν γίνεται καμία. Όταν είπα για στρεπτόκοκκο είπε ότι είναι με καλλιέργεια κολπικού υγρού και κάναμε μια καλλιέργεια! Τι να πώ;;; Και οι ξαδέρφες μου που γέννησαν πρόσφατα για αίμα μου είπαν αλλά ήταν απόλυτος ότι δεν γίνεται καμία εξέταση αίματος.

Ραντεβού στις 25 τώρα, θηριάκι ο μπέμπης 35w3d και είναι 2.800g και εγώ πολύ στενή , ξεκινάω περπάτημα μήπως και δεν πάρει το μήνα και ο Θεός βοηθός!!!:roll:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον , επειδη κρατουσα αρχειο με οοολες τις εξετασεις κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης , θα το κοιταξω αργοτερα(επειδη μαγειρευω, θηλαζω, κ.α.ταυτοχρονα αυτη τη στιγμη) και θα σου πω σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον , επειδη κρατουσα αρχειο με οοολες τις εξετασεις κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης , θα το κοιταξω αργοτερα(επειδη μαγειρευω, θηλαζω, κ.α.ταυτοχρονα αυτη τη στιγμη) και θα σου πω σιγουρα.

 

Χα!χα!:D:-P καλή δύναμη!!!

Link to comment
Share on other sites

όποια μπορεί ας μου πει ποια εξέταση αίματος έκανε (αν έκανε) την 36η εβδομάδα ώστε αύριο που θα μιλήσω με τον γιατρό μου να τον ρωτήσω συγκεκριμένα, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα...Είμαι 38 εβδομάδων και χθές με είχαν πιάσει πόνοι χαμηλά και πόνοι στη μέση μου... Οι πόνοι ήταν λίγο πιο δυνατοί από τους πόνους περιόδου...Ερχόντουσαν και φεύγανε ανα δύλεπτο... Πήγα στο νοσοκομείο και μου είπαν πως είναι νωρίς ακόμη και πως δεν έχω διαστολή...:( Απο το μήνα μου έχω πάρει ήδη 17 μέρες...Τ'ωρα δεν πονάω καθόλου. Υπάρχει περίπτωση να με πιάσουν οι πόνοι ξαφνικά χωρίς να πονάω καθόλου ???? Η όντως είναι πολύ νωρις ακόμη....???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...