Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταξίδι στο εξωτερικό την 31η εβδομαδα


Recommended Posts

Γεια σε ολες!

Εχω μια επαγγελματική υποχρεωση σε ευρωπαική πόλη της Ευρώπης και τότε που είναι να γίνει το ταξίδι θα διανύω την 31η εβδομάδα κύησης. Προς το παρόν είμαι στην 26η και δεν εχω καποιο λόγο ανησυχίας αλλά φοβάμαι για το πως θα είμαι τότε. Απο τωρα μπορω να πω οτι καποιες μερες απλα ξυπναω κουρασμενη, δεν μπορω να φανταστω πως θα ειμαι τοτε. Ποια η γνώμη σας? Ο γιατρός μου ειναι αρκετα χαλαρος και ενθαρυντικος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοιτά εδώ http://www.theguardian.com/world/2014/may/02/british-airways-plane-diverted-woman-gives-birth

Ξερω οτι δεν ειναι αυτο που θες να ακούσεις αλλα καλο ειναι να ξέρουμε τα ρίσκα

Δεν νομίζω η πτήση να προκαλεί τοκετο αλλα κανένας δεν ειναι σίγουρος πως αντιδρά τη σώμα σε τέτοια πίεση (έχουν γίνει πολλές γέννες σε αεροπλάνα γενικώς)

Εγω προςωπικα για δουλειά δεν θα ταξιδευα

 

Τσεκαρε με την εταιρεία σου γιατι μερικές δεν αφήνουν να ταξιδέψεις μετα απο κάποιες βδομαδες

Link to comment
Share on other sites

Μετα τις 36 εβδομάδες απαγορεύεται να ταξιδέψεις με αεροπλάνο...προσωπικά έκανα. 2 πτήσεις σε μια μέρα στην 31 εβδομάδα η μια 7 ωρών και η δεύτερη 2 ωρών,δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα...

προφανώς η πτήση που σε ενδιαφέρει είναι λίγων ωρών,οπότε δε νομίζω να υπάρξει θέμα....απο σένα εξαρτάται..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ταξίδεψα για Γενεύη την 33 εβδομάδα.Ολα μια χαρά απλώς είχα κάνει προληπτικά μια ένεση ηπαρίνης για να αποφύγω τυχόν θρόμβωση λόγω της πίεσης και της ακινησίας.Μπορεί να ήταν λίγο υπερβολικό γιατί δεν ήταν και τόσο μεγάλη η διάρκεια της πτήσης αλλά με έπεισε ένας ξαδερφός μου γιατρός!

Link to comment
Share on other sites

Σωστό και αυτο,ειδικά αν κάνει καραμπαμ η κοιλιά...εγω παρ'όλο που ήμουν7 μηνών δεν φαινόταν τίποτα....

Αλλα σε μικρές πτήσεις δεν πιστεύω να έχεις κανένα πρόβλημα...

Υ.Γ. για τη θρόμβωση που ειπε μια κοπέλα υπάρχουν κ κάλτσες ειδικές σε φαρμακείο,αν και για τετοιο ταξίδι το βρίσκω κ εγω λιγο υπερβολικό.

Για μενα το καλύτερο ειναι να μην αγχωθείς!!!δεν υπάρχει λόγος άλλωστε..

Link to comment
Share on other sites

Η κοιλια φαινεται αρκετα επειδη ειμαι και αδυνατη. Ενεσεις κανω καθημερινα ουτως ή αλλως και λαμβανω κι ενα σαλοσπιρ την μερα λογω θρομβοφιλιας. Κατα συμπτωση κι εγω για Γενευη ειμαι, δεν ειναι και πολυ μεγαλο το ταξίδι, η αγωνία μου ομως ειναι μεγάλη. Εχω βγαλει και μια καρτα Ευρωπαικής ασφαλισης σε περιπτωση που τυχει κατι εκτακτο... δεν με απασχολει μονο η πτηση αλλα και το τι μπορει να συμβει κατα την παραμονη μου εκει...

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου υπαρχει πάντα ρίσκο, το γεγονός οτι δεν συνέβη σε όλες τις κοπέλες στο φορουμ δεν σημαινει οτι δεν συμβαίνει γενικά

Εγω είχα κανονίσει διακοπές για τον προηγούμενο μήνα που ακύρωσα οταν έμαθα οτι ημουν εγκυος γιατι αν συνέβαινε κάτι δεν ήθελα καν ειναι μακριά απο τον γιατρο μου. Δεν ειναι μονο οτι μπορει να γεννήσεις αλλα οτιδήποτε μπορει να συμβεί εμπιστεύεσαι τον καθε γιατρο εκει;

 

Στην δουλειά μου ζητήσανε να ταξιδέψω (μονο 30 λεπτά ταξίδι) και είπα οχι

 

Δεν ξερω τους λόγους σου που πιςτευεις οτι ειναι απαραίτητο να πας, το μονο που θα σου πω βρες τι νοσοκομεία ειναι κοντά εκει που πας δημόσια και ιδιωτικά και αν μπορεις παρε και ασφάλεια ταξιδιού αν και μπορει να μην σε ασφαλισουν αν μάθουν οτι ειςαι εγκυος (για δοκίμασε ομως)

Αλλα τουλάχιστον να ξερεις ονόματα και διευθύνσεις νοσοκομειων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κοιλια φαινεται αρκετα επειδη ειμαι και αδυνατη. Ενεσεις κανω καθημερινα ουτως ή αλλως και λαμβανω κι ενα σαλοσπιρ την μερα λογω θρομβοφιλιας. Κατα συμπτωση κι εγω για Γενευη ειμαι, δεν ειναι και πολυ μεγαλο το ταξίδι, η αγωνία μου ομως ειναι μεγάλη. Εχω βγαλει και μια καρτα Ευρωπαικής ασφαλισης σε περιπτωση που τυχει κατι εκτακτο... δεν με απασχολει μονο η πτηση αλλα και το τι μπορει να συμβει κατα την παραμονη μου εκει...

 

Ο γιατρός σου τί λέει?Αν δεν ανησυχεί αυτός για κάτι,τότε μια χαρα!Εξαλλου στη Γενευη πας όχι σε άγονη γραμμή!Εγώ νομίζω πως δε χρειάζεται να τρομοκρατείται κάποιος χωρίς λόγο....

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ακουσει πως δεν εχει εξακριβωθει η ασφαλεια των μηχανηματων που σε σκαναρουν στα αεροδρομια, ρωτα τον γιατρο σου ή ζήτησε να μην περασεις αλλα να σε ψαξουν με τα χερια. Δες και αν η εταιρεια σε αφηνει να πεταξεις (αν οχι, βρες αλλη εταιρεια) και παρε μαζι βεβαιωση γιατρου στα Αγγλικα που να λεει σε ποια εβδομαδα εισαι, ποτε ειναι η ΠΗΤ, κλπ. Δεν νομιζω να εχεις προβλημα, ισως καμια ελαφρια αδιαθεσια αν πεσετε σε τιποτα κενα.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ακουσει πως δεν εχει εξακριβωθει η ασφαλεια των μηχανηματων που σε σκαναρουν στα αεροδρομια, ρωτα τον γιατρο σου ή ζήτησε να μην περασεις αλλα να σε ψαξουν με τα χερια. Δες και αν η εταιρεια σε αφηνει να πεταξεις (αν οχι, βρες αλλη εταιρεια) και παρε μαζι βεβαιωση γιατρου στα Αγγλικα που να λεει σε ποια εβδομαδα εισαι, ποτε ειναι η ΠΗΤ, κλπ. Δεν νομιζω να εχεις προβλημα, ισως καμια ελαφρια αδιαθεσια αν πεσετε σε τιποτα κενα.

 

Έχεις δίκιο σε όλα..κι εγω τη βεβαίωση την είχα και στα ελληνικά και στα γαλλικά για Γενευη και δεν πέρασα απ τα μηχανήματα.Με έψαξε γυναίκα με τα χέρια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια για τις απαντησεις σας. Ο γιατρος στο τελευταιο και το προτελευταιο ραντεβου μου ειπε να παω. Θα τον ρωτησω και αυτη τη βδομαδα που εχω ραντεβου παλι και θα ρωτησω και την αιματολογο. Τον εχω πρηξει γενικα τον ανθρωπο και με καθησυχαζει. Αυτο με την βεβαιωση δεν το ειχα σκεφτει, θα το ζητησω καλου κακου.. και οσο για τον ανιχνευτη στα αεροδρομια δεν ειναι κατι επιβλαβες, ανιχνευτης μεταλλων ειναι, αυτο ειναι το τελευταιο που με απασχολει, απο ακτινοβολια Χ περνουν μονο οι αποσκευες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια για τις απαντησεις σας. Ο γιατρος στο τελευταιο και το προτελευταιο ραντεβου μου ειπε να παω. Θα τον ρωτησω και αυτη τη βδομαδα που εχω ραντεβου παλι και θα ρωτησω και την αιματολογο. Τον εχω πρηξει γενικα τον ανθρωπο και με καθησυχαζει. Αυτο με την βεβαιωση δεν το ειχα σκεφτει, θα το ζητησω καλου κακου.. και οσο για τον ανιχνευτη στα αεροδρομια δεν ειναι κατι επιβλαβες, ανιχνευτης μεταλλων ειναι, αυτο ειναι το τελευταιο που με απασχολει, απο ακτινοβολια Χ περνουν μονο οι αποσκευες.

 

Σορυ κιόλας δεν θελω να σε ταρακουναω αλλα για τι πράγμα περιμένεις να σε καθησυχάζει ο γιατρός σου; Σε κανένας μας δεν ξερεις τι μπορει να συμβεί σε ξένη χώρα πόσο μάλλον σε μια έγκυο που υποθέτω θες τον γιατρο σου δίπλα σου. Αν πέσεις στον δρόμο απο μια λιποθυμία και πρεπει να σε πανε σε ενα ξένο νοσοκομείο ειςαι οκ με αυτο; Τι να σε καθυσηχασει οτι δεν θα σου συμβεί τιποτα; Και που το ξερει; Θελω να σου πω καλή η συμβουλή απο το ιντερνετ αλλα σκέψου λίγο οτι κανένας δεν μπορει να σου πει με βεβαιότητα οτι τιποτα δεν θα συμβεί - το ρίσκο ειναι πάντα εκει και ειναι δική σου αποφαςη τι θα κανεις οσο ξερεις το ρίσκο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα μπορούν να συμβούν διάφορα απρόοπτα στη ζωή μας, όπως να περπατάμε στο δρόμο και να μας έρθει ένα τούβλο στο κεφάλι. Τι σημαίνει αυτό, ότι πρέπει να μένουμε κλεισμένες στο σπίτι? Η γνώμη μου είναι ότι όταν όλα είναι καλά στην εγκυμοσύνη συνεχίσουμε τη ζωή μας με κάποιες προφυλάξεις και χωρίς υπερβολές βέβαια. Κι εγώ ταξίδεψα στην 1η μου εγκυμοσύνη 30η εβδομάδα στη Γενεύη (ζω στη Λωζάννη) χωρίς κανένα πρόβλημα. Απλά να έχεις σίγουρα χαρτί γιατρού μαζί σου γιατί πολύ πιθανό να στο ζητήσει η εταιρεία. Επίσης στο αεροδρόμιο της Γενεύης είναι δυσκοίλιοι και πιθανό να σου ζητήσουν να περάσεις τις ακτίνες παρόλο που θα τους ζητήσεις το αντίθετο. Μου έχει συμβεί 3 φορές. Να μην το δεχτείς σε καμία περίπτωση. Αν τώρα συμβεί το "μοιραίο" εδώ και πάλι μην ανησυχείς. Το δημόσιο νοσοκομείο είναι τοπ, με πολύ καλούς γιατρούς και μαίες οι οποίοι μιλάνε Αγγλικά και πολλούς Έλληνες γιατρούς. Αν ταξίδευες στην Τυνησία ΟΚ να το συζητούσαμε.... Καλό ταξίδι!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σε όλα..κι εγω τη βεβαίωση την είχα και στα ελληνικά και στα γαλλικά για Γενευη και δεν πέρασα απ τα μηχανήματα.Με έψαξε γυναίκα με τα χέρια.

Εγώ πάντως την πρώτη φορά που ταξίδεψα έγκυος και ζήτησα να μην περάσω από τα μηχανήματα, με έψαξαν με ένα φορητό ματζαφλεράκι και επειδή έκανε μπιπ μπιπ μου είπαν ότι έπρεπε να περάσω από ειδικό μηχάνημα που σε σκανάρει ολόκληρη. Μετά από αυτή την εμπειρία (στο Heathrow) άρχισα να περνάω κανονικά από τα συνηθισμένα μηχανήματα :rolleyes:

 

Το τελευταίο ταξίδι το έκανα στην 32η ή 33η εβδομάδα (δεν θυμάμαι ακριβώς) με τις ευλογίες του γιατρού μου και δεν είχα κανένα πρόβλημα με το ταξίδι καθαυτό. Από εκεί και πέρα είναι και πώς αισθάνεσαι η ίδια. Αν πήγαινες Τυνησία, κι εγώ θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς, αλλά στην Ελβετία δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα περίθαλψης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια χαρα ξανα απο μενα!

Τελικα πηγα κανονικα το ταξιδι και περασα πολυ ωραια. Ολα καλα και στο αεροπορικο ταξιδι και στην πολη που πηγα. Ο μονος "εχθρος" ηταν ο εαυτος μου, επειδη αρχικα ειχα αγχωθει. Το μονο αρνητικο ηταν η κουραση που συνοδευει ολα τα ταξιδια στο εξωτερικο δεδομενου οτι εκτος απο την δουλεια που ειχα να κανω εκει, περπατησα και πολυ για να γυρισω το κεντρο της πολης. Δυο μερες αφου γυρισα απο το ταξιδι ειχα ηδη ξεκουραστει. Οσο αφορα τις μετακινησεις μου εκει που εκανα με λεοφορειο, ο κοσμος που με εβλεπε με την κοιλια φουσκα με βοηθουσε παντα με την βαλιτσα οποτε δεν χρειαστηκε να σηκωσω βαρος ή ανεβασω την βαλιτσα σε σκαλια μονη μου :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...