Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΙΚΡΟ ΜΩΡΟ ΣΤΗΝ 27η ΕΒΔΟΜΑΔΑ;


Recommended Posts

προχτες καναμε το doppler.... 31+4...ολα καλα δοξα το θεο μονο που η μπουμπου μας ειναι καπως τσουπωτη!!!1950 γραμμαρια...ο εμβρυολογος ειπε οτι ειναι περιπου 10 μερες μεγαλυτερη απο το φυσιολογικο κ οτι αυτο ωφειλετε μαλλον στο οριακο ζαχαρο που εχω εμφανισει τελευταια...μεθαυριο εχω ραντεβου με ενδοκρινολογο...ανησυχω μηπως γεννηθει πολυ μεγαλο μωρο....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κ από μένα!!!Προχθές πήγα στον γιατρό μου.....31+4 ημέρες κ ο μικρούλης μας ήταν 2100!Κατά προσέγγιση πάντα γιατί το μετράνε με βάσει την περίμετρο κεφαλής ή κοιλιάς...άρα υπάρχει πάντα απόκλιση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κοριτσια καλησπερα.. Ειμαι στη 32 εβδομαδα και το μωρο ζυγιζειν1560γρ.. Ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι μεσα στα ορια αλλα μικρο.. Επειδη κανω κανενα τσιγαρακι τη μερα εχω αγχωθει οτι κατι δε παει καλα κ το μωρο θα γεννηθει μικρο.. Απο τον υπερηχο μου ειπε οτι ο πλακουντας κ η τροφοδοσια ειναι φυσιολογικα.. Σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας.. Να ανησυχω η οχι??

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα κορίτσια, με το καλό τα μπεμπάκια σας!

Σε εμένα είναι στις 31+1 στα 1.780γρ, αγοράκι (και λέει +-15% δίπλα). Εγώ είμαι φυσιολογικό βάρος και χωρίς θέματα κύησης πχ. διαβήτη κλπ (νομίζω παίζουν ρόλο και αυτά στο βάρος του εμβρύου ή όχι?) Πάντως η αλήθεια είναι ότι περίμενα να τον βγάλει πιο μεγάλο σε αυτό τον υπέρηχο γιατί στον προηγούμενο υπέρηχο 28+1 ήταν 1.271γρ δηλαδή σε 3 εβδομάδες πήρε μόλις 509γρ.....με άγχωσε λίγο.:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα έλενα!! 

νομίζω μια χαρά ειναι το μπεμπάκι σου!!εγω τώρα είμαι 29 εβδομάδων!!

την τελευταια φορα που πήγα ήταν πριν δυο εβδομάδες δλδ 27 !! το μωράκι μας ζύγιζε μόλις 1 κιλό και κάτι!! μου είπε ότι αντιστοιχεί ακριβώς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! Είμαι καινούργια εδώ και δε ξέρω αν υπάρχει παρόμοιο θέμα, αλλά δε μπόρεσα να βρω. Στην 30η εβδομάδα και ενώ όλα ήταν τέλεια μέχρι τότε πήγα για εξεταση κ μου βρήκε το μωρό 1335. Η περίμετρος της κοιλιάς στην 10η εκατοστιαία θέση. Και μου είπε ότι απλά θα γεννηθεί μικρο μωρό. Έχει καμία παρόμοια εμπειρία? Γεννήθηκε υγιές το μωρό?? Όλα αυτά που ψάχνω λένε τραβηγμένα πράγματα και τρελαθηκα. Ευχαριστώ. ❤️ 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Katerinaaammm είπε:

Καλησπέρα! Είμαι καινούργια εδώ και δε ξέρω αν υπάρχει παρόμοιο θέμα, αλλά δε μπόρεσα να βρω. Στην 30η εβδομάδα και ενώ όλα ήταν τέλεια μέχρι τότε πήγα για εξεταση κ μου βρήκε το μωρό 1335. Η περίμετρος της κοιλιάς στην 10η εκατοστιαία θέση. Και μου είπε ότι απλά θα γεννηθεί μικρο μωρό. Έχει καμία παρόμοια εμπειρία? Γεννήθηκε υγιές το μωρό?? Όλα αυτά που ψάχνω λένε τραβηγμένα πράγματα και τρελαθηκα. Ευχαριστώ. ❤️ 

στηv αδερφη μου ειχε βγει οτι ειvαι μικρο το μωρο . Η γιατρος τοτε τηv παρακολουθουσε καθε 10 μερες περιπου για vα δει αv περvει βαρος φυσιολογικα το μωρο μηπως χρειαστει vα επεμβει . τελικα τηv εβαλε για γεvvα στις 36 εβδομαδες γιατι δεv επερvε πολυ βαρος κ αvησυχησαv . Το μωρο ειvαι υγιεστατο σημερα 7 χροvωv παιδακι. Μιλησε με τοv γιατρο σου vα το παρακολουθητε πιο συχvα. 

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις περιπτώσεις το μωρό παρακολουθειται συχνά με υπερηχους για να διαπιστωθει ότι μεγαλώνει. Παίζει ρολο και η κληρονομικοτητα. Εγώ  για παράδειγμα γεννήθηκα με φυσιολογικό τοκετό την 41η εβδομάδα κύησης μόλις 2200 και ο εμβρυομητρικος μου είπε ότι με τα τα σημερινά πρωτόκολλα δεν υπήρχε περίπτωση να αφηναν τη μητέρα μου να φτάσει μέχρι εκεί με τόσο μικρό μωράκι. Τέλοσπάντων, εμείς  την παρακολουθουσαμε την μπέμπα μας απο την 32η εβδομάδα σχεδόν κάθε έβδομαδα. Την 38η εβδομάδα δεν πηρε καθόλου βάρος και έτσι γεννήθηκε με καισαρική με βάρος περίπου 2100. Υγιεστατη, δεν μπήκε ούτε στιγμή θερμοκοιτιδα. Εύχομαι τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πιο πολύ με ανησυχεί όχι τόσο το βάρος που θα γεννηθεί.  Ας γεννηθεί λίγα κιλά, εξάλλου κ εγώ μικροκαμωμενη είμαι. Αρκεί ν είναι υγιές. Αυτό που δε μπορώ να εξήγησω και με ανησυχεί είναι ότι όλες οι μετρήσεις ειναι καλές μόνο η περίμετρος της κοιλιάς είναι μικρή.. Ακριβώς στη 10η εκατοστιαία θέση. Σημαίνει κάτι αυτό? 

Αλλιώς ο πλακούντας κ όλα τ υπόλοιπα μια χαρά. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Katerinaaammm είπε:

Καλησπέρα! Είμαι καινούργια εδώ και δε ξέρω αν υπάρχει παρόμοιο θέμα, αλλά δε μπόρεσα να βρω. Στην 30η εβδομάδα και ενώ όλα ήταν τέλεια μέχρι τότε πήγα για εξεταση κ μου βρήκε το μωρό 1335. Η περίμετρος της κοιλιάς στην 10η εκατοστιαία θέση. Και μου είπε ότι απλά θα γεννηθεί μικρο μωρό. Έχει καμία παρόμοια εμπειρία? Γεννήθηκε υγιές το μωρό?? Όλα αυτά που ψάχνω λένε τραβηγμένα πράγματα και τρελαθηκα. Ευχαριστώ. ❤️ 

Καλημέρα και με το καλό το μωρό σου. Κ εμένα έτσι μου είχε πει ο γιατρός κ τελικά η κόρη μου γεννήθηκε 41 εβδομάδα 3400 και 51 πόντοι. Μην ανησυχείς. Αν συνεχίσει να είναι μικρό τότε ο γιατρός σου θα σου πει πως θα προχωρήσετε. Δε σημαίνει κάτι αυτό συνήθως. Μήπως κάνεις αποχή από υδατάνθρακες;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lenia16 είπε:

Καλημέρα και με το καλό το μωρό σου. Κ εμένα έτσι μου είχε πει ο γιατρός κ τελικά η κόρη μου γεννήθηκε 41 εβδομάδα 3400 και 51 πόντοι. Μην ανησυχείς. Αν συνεχίσει να είναι μικρό τότε ο γιατρός σου θα σου πει πως θα προχωρήσετε. Δε σημαίνει κάτι αυτό συνήθως. Μήπως κάνεις αποχή από υδατάνθρακες;

Είχατε και εσείς μικρή περίμετρο κοιλιάς? Μακάρι Ν πάνε όλα καλά. Θα με δει στις 33 εβδομάδες ξανά. Ελπίζω έως τότε να έχει αλλάξει κάτι. Όχι ίσα ίσα τρώω πολύ υδατανθρακα.. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εμάς ήταν μονο μικρή η περιμετρος κοιλιάς και υπερηχογραφικά ήμασταν 3 εβδομάδες μικρότερες. Αν είσαι και εσύ μικροκαμωμενη, και εγω είμαι αρκετά μικροκαμωμενη, είναι λογικό να είναι κ το μωράκι μικρό. Ο γιατρός μου είχε πει ότι σημασία ειχε τότε να βλέπουμε ότι παίρνει βάρος κ ότι θα εφτανε τελειομηνο τα δύο κιλά, πράγμα που το πετύχαμε. 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Maya14 είπε:

Ναι και εμάς ήταν μονο μικρή η περιμετρος κοιλιάς και υπερηχογραφικά ήμασταν 3 εβδομάδες μικρότερες. Αν είσαι και εσύ μικροκαμωμενη, και εγω είμαι αρκετά μικροκαμωμενη, είναι λογικό να είναι κ το μωράκι μικρό. Ο γιατρός μου είχε πει ότι σημασία ειχε τότε να βλέπουμε ότι παίρνει βάρος κ ότι θα εφτανε τελειομηνο τα δύο κιλά, πράγμα που το πετύχαμε. 

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Με καθυσηχασες λίγο γιατί μέσα στο ιντερνετ αν μπεις στη διαδικασία να ψάξεις λένε πολλά τα οποία μόνο άγχος μπορούν να σου μεταδώσουν. Κ ιδίως εγώ που είμαι πολύ αγχωτικό άτομο.. Άστο. Εύχομαι ολα να πάνε καλά να είναι υγιέστατο και τα κιλά δε με νοιαζουν κ τόσο. 

Link to comment
Share on other sites

@Katerinaaammm έχοντας γεννήσει ένα μωρό IUGR (σήμερα μια υγιέστατη 4χρονη), το οποίο μέχρι την 32η εβδομάδα ο ιατρός χαρακτήριζε ένα "απλώς μικρό μωρό" θα σας πρότεινα το εξής: Βάσει φακέλου σας, με όλες τις εξετάσεις και τους υπερήχους σας (κυρίως από τον υπέρηχο β' επιπέδου και έπειτα) να καθίσετε να συζητήσετε με τον ιατρό σας εάν υπάρχουν ενδείξεις ενδομήτριας καθυστέρησης ανάπτυξης (η μικρή περίμετρος κοιλίας που αναφέρατε είναι μία) και αν ναι, ποιες είναι αυτές. Εάν χρειάζετε να προγραμματίσετε ίσως νωρίτερα το υπερηχογράφημα γ' τριμήνου-doppler (έχετε κάνει; ο ιατρός σας έχει μηχάνημα υπερήχου με δυνατότητα για doppler ή θα κάνετε τον υπέρηχο σε άλλο κέντρο;). Και ποιό το πλάνο σε περίπτωση που κυοφορείται ένα μωρό IUGR. Αντιστοίχως να σας ενημερώσει για το πλάνο σε περίπτωση που κυοφορείται ένα μωρό χαμηλού αλλά αποδεκτού βάρους και λοιπής φυσιολογικής ανάπτυξης.

Εν ολίγοις θεωρώ σωστό να είναι κανείς ενημερωμένος για κάθε πιθανή έκβαση προκειμένου να πορευθεί καταλλήλως, με ψυχραιμία και υπευθυνότητα.

Εύχομαι με το καλό :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, samsympan είπε:

@Katerinaaammm έχοντας γεννήσει ένα μωρό IUGR (σήμερα μια υγιέστατη 4χρονη), το οποίο μέχρι την 32η εβδομάδα ο ιατρός χαρακτήριζε ένα "απλώς μικρό μωρό" θα σας πρότεινα το εξής: Βάσει φακέλου σας, με όλες τις εξετάσεις και τους υπερήχους σας (κυρίως από τον υπέρηχο β' επιπέδου και έπειτα) να καθίσετε να συζητήσετε με τον ιατρό σας εάν υπάρχουν ενδείξεις ενδομήτριας καθυστέρησης ανάπτυξης (η μικρή περίμετρος κοιλίας που αναφέρατε είναι μία) και αν ναι, ποιες είναι αυτές. Εάν χρειάζετε να προγραμματίσετε ίσως νωρίτερα το υπερηχογράφημα γ' τριμήνου-doppler (έχετε κάνει; ο ιατρός σας έχει μηχάνημα υπερήχου με δυνατότητα για doppler ή θα κάνετε τον υπέρηχο σε άλλο κέντρο;). Και ποιό το πλάνο σε περίπτωση που κυοφορείται ένα μωρό IUGR. Αντιστοίχως να σας ενημερώσει για το πλάνο σε περίπτωση που κυοφορείται ένα μωρό χαμηλού αλλά αποδεκτού βάρους και λοιπής φυσιολογικής ανάπτυξης.

Εν ολίγοις θεωρώ σωστό να είναι κανείς ενημερωμένος για κάθε πιθανή έκβαση προκειμένου να πορευθεί καταλλήλως, με ψυχραιμία και υπευθυνότητα.

Εύχομαι με το καλό :)

Καλησπέρα. Εκτός από τη κοιλιά είχατε και κάτι άλλο που έδειχνε ότι είχε καθυστέρηση ανάπτυξης? Μου έκανε ήδη αυτή την εξέταση στην 30η εβδομάδα. Δεν μου ανέφερε κάτι για ενδομητρια καθυστέρηση. Το μόνο που μου είπε ήταν ότι η κοιλιά του ειναι λίγο χαμηλά στις μετρήσεις συγκεκριμένα στην 10η εκατοστιαία θέση. Όλα τα υπόλοιπα είναι καλά. Κ ζήτησε να με ξανά δει σε 3 εβδομάδες πάλι. Πράγμα το οποίο δε θ γίνει τελικώς έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα. Θα ξανά πάω δλδ στις 34-35 εβδομάδες. Το μόνο που μου είπε είναι ότι θα γεννηθεί γύρω στα 2600 με 3000. Μη γνωρίζοντας κάτι πάνω σε αυτό εγώ δ μπήκα στη διαδικασία να ρωτήσω κάτι παραπάνω γιατί με το πρώτο δν είχα κάτι αντίστοιχο. Έπεσα τυχαία πάνω σ ένα θέμα κ διάβασα διαφορα κ έτσι μπήκα στη διαδικασία να αρχίσω να αγχωνομαι ν να ψάχνομαι στο ίντερνετ μετά. Όταν τν ξανά πήρα τηλ ν είπε ότι σύμφωνα με όλες τις εξετάσεις δν έχει κάποιο άλλο θέμα. Απλά η περίμετρος της κοιλιάς κ αυτή απ ότι μ είπε δεν είναι κ τραγικά κάτω. Αυτό. Τι ν πω ακόμη θα περιμένω κ ο Θεός βοηθός. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!! Να είσαι καλά κ να χαίρεσαι το παιδάκι σου!! 

Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2020 at 3:49 ΜΜ, Katerinaaammm είπε:

Καλησπέρα. Εκτός από τη κοιλιά είχατε και κάτι άλλο που έδειχνε ότι είχε καθυστέρηση ανάπτυξης? Μου έκανε ήδη αυτή την εξέταση στην 30η εβδομάδα. Δεν μου ανέφερε κάτι για ενδομητρια καθυστέρηση. Το μόνο που μου είπε ήταν ότι η κοιλιά του ειναι λίγο χαμηλά στις μετρήσεις συγκεκριμένα στην 10η εκατοστιαία θέση. Όλα τα υπόλοιπα είναι καλά. Κ ζήτησε να με ξανά δει σε 3 εβδομάδες πάλι. (...) Μη γνωρίζοντας κάτι πάνω σε αυτό εγώ δ μπήκα στη διαδικασία να ρωτήσω κάτι παραπάνω γιατί με το πρώτο δν είχα κάτι αντίστοιχο. Όταν τν ξανά πήρα τηλ ν είπε ότι σύμφωνα με όλες τις εξετάσεις δν έχει κάποιο άλλο θέμα. Απλά η περίμετρος της κοιλιάς κ αυτή απ ότι μ είπε δεν είναι κ τραγικά κάτω.

Ναι, στην δική μας περίπτωση υπήρχε αυξημένη αντίσταση στις μητριαίες αρτηρίες, δηλαδή κακή αιμάτωση του πλακούντα και άρα ελλιπής θρέψη του εμβρύου.

Εφόσον: α) ολες οι εξετάσεις σας και η εξέταση γ'τριμήνου doppler που κάνατε είναι καλές β) δεν έχετε ιστορικό στην προηγούμενη κύηση και γ) ο ιατρός σας είναι ενήμερος σχετικά με το θέμα, σχολαστικός και καθησυχαστικός, δε νομίζω ότι χρειάζετε να έχετε κάποια σχετική αγωνία.

Και πάλι με το καλό! :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...