Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πού κάνατε τη Β΄Επιπέδου?


Recommended Posts

δυστυχώς έχω άσχημες εμπειρίες (όχι μόνο μία). μακάρι να με είχε παραπέμψει κι εμένα.

όλα να σου πάνε καλά!

 

αν δε γινομαι αδιακριτη,θα ηθελα να μαθω τι συνεβη,μηπως και μου συμβει κι εμενα στο μελλον,παρολο που οπως σας ειπα ειμαι ευχαριστημενη εως τωρα.αν θελετε στειλτε μου πμ. ευχαριστω!

nKD1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 171
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αυτο που εμαθα στα μισα της δευτερης κ στην 3η εγκυμσοσυνη!ειναι το μοναδικο κεντρο που δινει πιστοποιηση για αυχενικη διαφανεια.ο γιατρος μου εχει πιστοποιησει απο γερμανια κ εχει δωσει κ σε αυτο το κεντρο κ εχει παρει τις πιστοποιησεις για αυχενικη/β επιπεδου/ντοπλερ/ κ κατι για τον τραχηλο.
/

το μοναδικό, ε?? παγκοσμίως? δεν μου απαντάς όμως αν είναι υποχρεωτικό από τη νομοθεσία για έναν γιατρό να πάρει αυτή την πιστοποίηση, προκειμένου να κάνει μεγάλους υπερήχους. ή αν απλά είναι εργαλείο μαρκετιγκ. γαιτί τώρα εγώ έχω γνωστή που πήγε σε πιστοποιημένο και το παιδί βγήκε με σοβαρά προβλήματα (που τη βεβαίωσαν άλλοι γιατροί ότι θα φαίνονταν στον υπέρηχο) και ο πιστοποιημένος κάνει τον "κινέζο". πού να τον καταγγείλει? το FMF δέχεται καταγγελίες για όσους τους δίνει "πιστοποιητικά"?

Link to comment
Share on other sites

αν δε γινομαι αδιακριτη,θα ηθελα να μαθω τι συνεβη,μηπως και μου συμβει κι εμενα στο μελλον,παρολο που οπως σας ειπα ειμαι ευχαριστημενη εως τωρα.αν θελετε στειλτε μου πμ. ευχαριστω!

τώρα τί να σου πω? είσαι και έγκυος.... δε θέλω να σε ταράξω. απλά, μετά από αυτά που πέρασα, δε μπορώ να ακούω να συστήνουν αυτό το γιατρό ως καλό.

εύχομαι να σου πάνε όλα καλά μέχρι τέλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Στο νοσοκομείο Παπαγεωργίου.

 

Στον υπέρηχο εργάζονται υπό τον Αν.Καθηγητή κο Αθανασιάδη:

 

- η κα Παπαστεργίου, την οποία πέτυχα στο ραντεβού μου, πολύ καλή, και

 

- ο κος Αρναούτογλου, τον οποίο δεν πέτυχα στο νοσοκομείο, αλλά τυχαία είχα κάνει στο ιδιωτικό του διαγνωστικό κέντρο (http://www.prenataldiagnosis.gr) την μέτρηση της αυχενικής διαφάνειας, επίσης πολύ καλός.

 

Κόστος 8.28 ευρώ, και την εξέταση ολοκλήρωσε ο ίδιος ο καθηγητής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια! Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, που βρισκόμουν στο Βόλο έκανα αυχενική καί β' επιπέδου στον γυναικολόγο μου, Χρήστο Βενέτη ( είναι πιστοποιημένος). Έμεινα πάρα πάρα πολύ ευχαριστημένη και έχω να πώ τα καλύτερα. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου τώρα, δε βρίσκομαι Βόλο πλέον οπότε ο καινούριος μου γυναικολόγος με παρέπεμψε στη Θεσσαλονίκη στο κέντρο των Ψαρρά-Σωτηροπούλου και έκανα εκεί καί τα δυο. Η εξέταση δεν μπορώ να πώ ότι κράτησε όσο περίμενα αλλά το σγμαντικό για μένα είναι ότι μέτρησαν όλα όσα έπρεπε να δουν και να μετρήσουν οπότε είμαι ευχαριστημένη. Απλά δε μ'αρέσει πολύ η βιασύνη ειδικά όταν πρόκειται για την υγεία!!!! Δέχομαι όμως το γεγονός ότι ο πολύ πεπειραμένος γιατρός (όπως είναι καί οι δυο κυρίες καί με την απαραίτητη πιστοποίηση και εξιδείκευση) μπορούν κατευθείαν να δουν αυτό που θέλουν χωρίς να ψάχνονται πάνω στην κοιλιά σου πολύ ώρα. Ή ξέρεις τί βλέπεις ή δεν ξέρεις. Αυτά! :)

dxF6p2.png

Oxkbp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έκανα τον υπέρηχο Β επιπέδου στη Θεσσαλονίκη, στη Διαγνωστική Εμβρύου, με την κ. Παπαστεργίου, και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Πήγα εκεί σχεδόν τυχαία, μετά από πρόταση της γιατρού μου. Είδα όμως ότι βρίσκεται και στη λίστα με τους πιστοποιημένους.

Δεν ξέρω πόσο διαρκεί γενικώς αυτή η εξέταση, αλλά η δική μου επίσκεψη διήρκησε 2 ώρες! Έβλεπε με προσοχή όλα τα όργανα του μωρού, μου εξηγούσε τι βλέπω κάθε φορά και ότι όλα δείχνουν μια χαρά. Ήθελε να μετρήσει με προσοχή 5 δαχτυλάκια στο δεξί χέρι, 5 δαχτυλάκια στο αριστερό κλπ! Μου είπε κιόλας να σηκωθώ να περπατήσω 2 φορές, γιατί το μικρό δε γύριζε να δούμε το πρόσωπο.

Μου φάνηκε πολύ προσεκτική επαγγελματίας, δεν άφησε τίποτα που να μην το ελέγξει.

Η εξέταση κόστισε 140 ευρώ με απόδειξη (δεν τέθηκε θέμα να μη μου δώσει και χάρηκα γι' αυτό). Μας έδωσε φωτογραφίες και DVD με βίντεο.

Life's what you make it!

Link to comment
Share on other sites

εγω το εκανα στις Σερρες στον Παπαγεωργιου ειναι σε ολες τις λιστες των πιστοποιημενων για αυχενικη β επιπεδου και doppler .

Ειχα την τυχη να τον εχω διπλα μου σε ολη την εγκυμοσυνη ηταν ο γιατρος που με παρακολουθουσε. Και απο οσο καταλαβα αυτοι οι γιατροι ειναι για παρακολουθηση μια εγκυμοσυνης μια και καθε φορα ηταν παρα πολυ σχολαστικος στις μετρησεις του και σε ολη την εξεταση. ειχα και δυδιμα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εγω εκανα την εξεταση στο ιασω και δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενη. Κρατησε 15 λεπτα, δεν ειδα καβ το μωρο αφου οι μετρησεις γινονταν με πολυυυ ζουμαρισμα. Με λιγα λογια με ξεπεταξαν

bjump2.png
Link to comment
Share on other sites

Την έκανα στο Ιατρόπολις στο Χαλάνδρι, ο εξειδικευμένος (διδάκτωρ) γιατρός εκεί ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ. Δε βλέπεις όντως και πολλά απ' το πολύ ζουμάρισμα, αλλά αν μη τι άλλο ήταν ... χορταστική εξέταση, κοντά στη μία ώρα, επέμεινε να είναι κι οι γονείς μου μέσα για να δουν τον εγγονό, εξήγησε τα πάντα κι ας μην καταλαβαίναμε τα μισά.. Συν τοις άλλοις ήταν και πολύ ευχάριστος άνθρωπος, σαν να μας ήξερε χρόνια.

 

Αν δεν ήμουν τόσο ευχαριστημένη απ' τον δικό μου γυναικολόγο, θα τον επέλεγα και για μαιευτήρα άνετα!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας φίλες και φίλοι!! Ψάχνω να κλείσω ραντεβού για Β΄επιπέδου. Παρόλο που είναι για μετά τις 15 Ιούνη σε Έλενα κ Αλεξάνδρα δεν υπάρχει τίποτα. Ο γιατρός μου είναι στο Έλενα και εκεί θα γεννήσω. Ως πιο ήρεμη στη 2η εγκυμοσύνη μου (αλλά και με πιο άδεια τσέπη σε σχέση με 2 χρόνια πριν) ψάχνομαι πολύ με τα δημόσια νοσοκομεία για οικονομικές αλλά ποιοτικές λύσεις. Απ' οτι φαίνεται αυτή τη φορά θα καταφύγω σε ιδιώτη. Τηλεφώνησα στο ΛΗΤΩ (100ευρώ) και μου είπαν ότι μπορώ να επιλέξω γιατρό για την εξέταση. Μπόρείτε να μου προτείνετε κάποιον;; Η' κάποια άλλη επιλογή για τη συγκεκριμένη εξέταση; Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Χα σαν κ εμενα κ εσυ!!! Μια απο τα ίδια. Κ εγω στο Έλενα πια...ποιόν γιατρό έχεις; Κ εγω δεν βρήκα κ μου είπε ο γιατρός να πάω στον κο. Κοκοβίδη. Συνεργάζονται λέει μαζί του. Νομίζω 100 ή 120 ευρώ κοστίζει. Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Χα σαν κ εμενα κ εσυ!!! Μια απο τα ίδια. Κ εγω στο Έλενα πια...ποιόν γιατρό έχεις; Κ εγω δεν βρήκα κ μου είπε ο γιατρός να πάω στον κο. Κοκοβίδη. Συνεργάζονται λέει μαζί του. Νομίζω 100 ή 120 ευρώ κοστίζει. Με το καλό!

 

Πιστεύω ότι ο Κουρτης είναι κορυφαίος για τους μεγάλους υπερηχους της κύησης.Νομιζω ότι η β επιπεδου κοστίζει γύρω στα 100 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστεύω ότι ο Κουρτης είναι κορυφαίος για τους μεγάλους υπερηχους της κύησης.Νομιζω ότι η β επιπεδου κοστίζει γύρω στα 100 ευρώ.

 

O Κούρτης είναι άψογος. Η αυχενική και η Β επιπέδου κοστίζουν από 150 η κάθε μια και το Doppler 100.

 

Όπου κι αν πας να κάνεις Β επιπέδου, να ελέγξεις αν είναι πιστοποιημένος ο γιατρός για την εξέταση αυτή. Στην Ελλάδα του "είσαι ότι δηλώσεις" πολλοί γιατροί κάνουν τους μεγάλους υπερήχους χωρίς καμμία εκπαίδευση και πιστοποίηση πάνω σ' αυτό, και μάλιστα στο πόδι-σε 10 λεπτά έχεις φύγει. Δεν έχουν ούτε το λογισμικό που μπαίνουν τα αποτελέσματα των μετρήσεων και στο τέλος βγαίνουν τα ποσοστά.

 

Προσέχουμε λοιπόν!!!

Link to comment
Share on other sites

O Κούρτης είναι άψογος. Η αυχενική και η Β επιπέδου κοστίζουν από 150 η κάθε μια και το Doppler 100.

 

Όπου κι αν πας να κάνεις Β επιπέδου, να ελέγξεις αν είναι πιστοποιημένος ο γιατρός για την εξέταση αυτή. Στην Ελλάδα του "είσαι ότι δηλώσεις" πολλοί γιατροί κάνουν τους μεγάλους υπερήχους χωρίς καμμία εκπαίδευση και πιστοποίηση πάνω σ' αυτό, και μάλιστα στο πόδι-σε 10 λεπτά έχεις φύγει. Δεν έχουν ούτε το λογισμικό που μπαίνουν τα αποτελέσματα των μετρήσεων και στο τέλος βγαίνουν τα ποσοστά.

 

Προσέχουμε λοιπόν!!!

 

Να ρωτήσω κάτι σχετικό με την πιστοποίηση... Δηλαδή οι γιατροί των δημόσιων νοσοκομείων που έχουν κάνει χιλιάδες υπέρηχους δεν είναι εκπαιδευμένοι? Κοιταξα τη λίστα και είναι πολύ λίγα τα ονόματα. π.χ. δεν βρήκα το όνομα του γιατρού που μου έκανε την αυχενική στο Έλενα. :?

Link to comment
Share on other sites

Χα σαν κ εμενα κ εσυ!!! Μια απο τα ίδια. Κ εγω στο Έλενα πια...ποιόν γιατρό έχεις; Κ εγω δεν βρήκα κ μου είπε ο γιατρός να πάω στον κο. Κοκοβίδη. Συνεργάζονται λέει μαζί του. Νομίζω 100 ή 120 ευρώ κοστίζει. Με το καλό!

 

Γιατρός μου είναι ο Καπελλάκης. Στην πρώτη εγκυμοσύνη και μένα στον Κοκοβίδη με είχε στείλει. Όλοι οι γυναικολόγοι έχουν υπερηχογραφιστές που συνεργάζονται μαζί τους. Έμεινα πολύ ευχαριστημένη από τον Κοκοβίδη και τον έχω στις επιλογές μου. Πλέον όμως ψάχνω μήπως βρώ οικονομικότερες λύσεις σε δημόσια νοσοκομεία, κλινικές κτλ. Πάντα όμως αξιόπιστες λύσεις!

Link to comment
Share on other sites

Γιατρός μου είναι ο Καπελλάκης. Στην πρώτη εγκυμοσύνη και μένα στον Κοκοβίδη με είχε στείλει. Όλοι οι γυναικολόγοι έχουν υπερηχογραφιστές που συνεργάζονται μαζί τους. Έμεινα πολύ ευχαριστημένη από τον Κοκοβίδη και τον έχω στις επιλογές μου. Πλέον όμως ψάχνω μήπως βρώ οικονομικότερες λύσεις σε δημόσια νοσοκομεία, κλινικές κτλ. Πάντα όμως αξιόπιστες λύσεις!

 

Αχ ωραια! Εγω εχω ρ/β για β'επιπεδου τελος Μαιου κ ελεγα αραγε θα ειναι καλος?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι γιατροί των δημόσιων νοσοκομείων που έχουν κάνει χιλιάδες υπέρηχους δεν είναι εκπαιδευμένοι? Κοιταξα τη λίστα και είναι πολύ λίγα τα ονόματα. π.χ. δεν βρήκα το όνομα του γιατρού που μου έκανε την αυχενική στο Έλενα. :?

 

Εγώ έκανα αυχενική και σε γιατρό στο Έλενα και στον Κούρτη, που είναι πιστοποιημένος. Είχα πάει στον γιατρό του Έλενα για την καθιερωμένη μηνιαία επίσκεψη, αλλά επειδή ήταν οι μέρες που γινόταν η αυχενική, επέμενε να μου την κάνει με το ζόρι, ενώ εγώ είχα κλείσει στον Κούρτη μετά από μερικές μέρες. Την έκανε λοιπόν την αυχενική, σαν να ήταν απλός υπέρηχος αλλά λίγο μεγαλύτερης διάρκειας. Δηλ. αντί για 5 λεπτά που κάνει τον απλό υπέρηχο, έκανε την αυχενική μέσα σε 10 λεπτά! Η αυχενική φυσικά δεν γίνεται σε 10 λεπτά.

 

Ακόμα και ο ίδιος ο Κύπρος Νικολαίδης, ο πατέρας της αυχενικής διαφάνειας, έχει δηλώσει πως δεν μπορεί να την κάνει σε 10 λεπτά, διότι υπάρχουν πολλά πράγματα που πρέπει να μετρηθούν και οι μετρήσεις να γίνονται πολλές φορές για να είναι σίγουρα σωστό το αποτέλεσμα.

 

Ο γιατρός στο Έλενα όμως την έκανε σε 10 λεπτά, δεν είχε φυσικά το λογισμικό που βάζει τις μετρήσεις και βγαίνουν τα ποσοστά και φυσικά δεν μου έδωσε τίποτα πέρα από μερικές από τις κλασσικές μικρές ασπρόμαυρες φωτογραφίες υπερήχων. Το μωρό είχε και αβέστωμα στην καρδιά, το οποίο ο γιατρός του Έλενα ούτε το είδε, ούτε φυσικά με ενημέρωσε.

 

Το είδε ο Κούρτης που έκανε κανονική αυχενική, ασχολήθηκε λεπτομερώς με τα πάντα και μας εξήγησε σχετικά με το ασβέστωμα. Στο τέλος πήραμε φάκελο με όλες τις μετρήσεις και τα ποσοστά που βγήκανε για σύνδρομα και φωτογραφίες μεγάλες από το υπέρηχο. Μου έκανε και papp-a, η οποία συμπληρώνει την αυχενική, ενώ ο γιατρός του Έλενα δεν μου έκανε papp-a αλλά αργότερα το ξεπερασμένο και αναξιόπιστο άλφα τεστ.

 

Φαντάζομαι ότι κάτι παρόμοιο θα γίνεται στο Έλενα και με την Β' επιπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα β επιπέδου και αυχενική με την κυρία Ευδοξία Σκήφτα, στο Ιασώ θεσσαλίας, και έμεινα υπερ - ευχαριστημένη. Ηταν ευγενική, αναλυτική και πρόθυμη να απαντήσει σε όλες τις ερωτήσεις.

 

Το κόστος ήταν 150 για την αυχενική και 120 για τον β επιπέδου.

Πήραμε dvd , φωτογραφίες του υπέρηχου, αναλυτική γνωμάτευση, και μερικές τρισδιάστατες στον β επιπέδου.

 

Οι εξετάσεις κράτησαν 1 με 1,5 ώρα η καθεμία .

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι σχετικό με την πιστοποίηση... Δηλαδή οι γιατροί των δημόσιων νοσοκομείων που έχουν κάνει χιλιάδες υπέρηχους δεν είναι εκπαιδευμένοι? Κοιταξα τη λίστα και είναι πολύ λίγα τα ονόματα. π.χ. δεν βρήκα το όνομα του γιατρού που μου έκανε την αυχενική στο Έλενα. :?

 

Η αλήθεια για τις πιστοποιήσεις:

http://embryomedica.blogspot.gr/2011/04/blog-post.html

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...